)e eerste Hollandse Nieuwe ^erd al ;evangen Bouw tweede Rijnbrug Bodegraven begonnen - 4 Tandartsen vergeten dat aan het gebit een mens vast zit r,oeken en tasten naar het juiste stekje hogramma bezoek Prins Claus aan Alphen a. dRijn Automobilist rijdt showroom binnen •S Comitelid Van der Toorn Nieuwe brug van levensbelang voor centrum van het dorp pc.' IV Blauw Zwart vijftig jaar l issen voor Warmondse bejaarden LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 10RDZEE/KATWIJK AAN ZEE De eerste Hollandse we, gevangen in de Noordzee, is in de vroege morgenuren ingehaald. Dat werd duidelijk uit de onderlinge voor luitenstaander vaak geheimzinnige gesprekken, die de pers van rederij combinaties op zee met elkaar voerden, •esultaat van die eerste trek was over het algemeen niet Een kantje of vijf gemiddeld. Aan die aantallen moet echter geen al te grote waarde hechten. De schippers zijn lat betreft korig met hun mededelingen. Het was, zo werd nerkt, een mooi soort haring: klein van stuk en lekker lit alles bleek, dat het nog een zoeken en tasten was naar uiste stekje. Stuit men echter plotseling op een flinke 1 haring, dan kan het resultaat van dien aard zijn, dat de reis snel kan worden aanvaard. Snelle schepen snelle schepen, zoals byvoor- de Katwijkers KW 43 „Ryn- H". KW 73 „Tetman Hette" 7 170 Annie Hillina" hadden het middernachtelijk uur de iden bereikt. Deze lijn gelegen len van de Doggersbank op 10 tot 260 mijl van IJmuiden. er de vangsten vandaag mee- dan ls het niet uitgesloten, eerste jagers vanavond al de gaan beginnen. Het weer op niet zo best. Het regende en id een flinke bries. Bij de vloot Nederlandse haringtreilers zich ook het hospitaal-kerk- „De Hoop". minuut lieten de schippers n gaan. want ir het bijzonder deze haringrace geldt: tijd is len is er heel erg op gebrand ste in IJmuiden of Schevenin- te komen. Die eerste kantjes altijd een fabelachtig hoge .1. Is het zo te versieren, dat met grote voorsprong bin- pt, dat vaart niet alleen de ook de bemanning er wel urgerlijke Stand van Leiden GEBOREN to Ewout. zn. van J. M. Uller- M. C. Doornekamp: Gerard, zn. van de Voort en C. E. Jansen; dr. van B. Vergunst en W. C. Edwin Christiaan. zn. van n Venetlën en M. J. J. Soe- Jeroen Joachim Willem, zn. Krom en M. C. M. Rosier; n rtf Jan zn. van M. van der Linde f S. Jacobs; Albertus Johannes 1 rus zn. van W. P. J. Helversteijn 'i. J. KuIJken; Johannes Adria- van P. H. van der Hulst en Heemskerk; Francoise Nicolette dr. van N. J. L. van der Meer en Akerboom; Alexander zn. van F. thout en M. Huidekoper; Jo- zn. van J. Lepelaar en M. Frie- ilargaretha Helene Frederica dr. .Visser en M. A. D. Verhaagen; dr. van B. Landman en C. Joos Sandra dr. van A. J. M. mdekom en H. L. Robert; Jacob de -■ zn. van C. J. van der Weele H. Bil; Vera Hendrika Alida dr. G. van Seggelen en C. A. S. en; Marien zn. van T. A. Rln- M. E. C. van Vonderen; Hen- Theresia Nathalie dr. van A. ibeek en M. E. Filarski; Wille- van W. M. Luljt en J. M. W. V. Bert zn. van C. Visser en D. H. l. GEHUWD «Jtters en A. H. Finch; H. van derwoerd den Bezemer en M. M. illander; T. N. Vogelaar en M. Vos; J. B. Plate en M. Mullens; Tol en C. M. Demoed; A. M. M. teljn en A. B. van der Krogt; en M. H. Bothe. Door Cees Combee Er is gisteren tijdens de uitstoom aan boord van de haringtreilers kei hard gewerkt. Direct nadat de sche pen de havenmond waren gepasseerd werden de hutten opgezocht. „De „goeie" kleding werd verwisseld voor de werkkleding en iedereen was op het dek en in de ruimen bezig met schip visklaar te maken. Netten werden op hun plaatsen gelegd, de visborden werden geïnspecteerd, de tonnen klaargezet en de attributen voor het kaken gereed ge maakt, Bij de hektreilers met een diepvriesinstallatie werd deze gron dig nagezien en op vriezen ingesteld. De bepalingen ter bestrijding van de haringworm. die daardoor tijdens de vorige teelt geheel op de achter grond is geschoven, houden in, dat de haring maar liefst vier en twintig uur onder een temperatuur van om streeks 27 graden diepgevroren moet worden voor ze mag worden verhan deld. Bij de vier en twintig uur ko men nog omstreeks acht uur vóór de haring verpakt en op de juiste tem peratuur is gebracht, zodat in het algemeen zes en dertig uur wordt aangehouden voor ze voor consump tie kan worden vrijgegeven. Dag en nacht Die eerste uitvaartdag was dus be slist geen rustige voor de beman ningsleden. En ook de dagen die met de visserij gemoeid zijn kan men be paald geen eenvoudige noemen. Met onderbrekingen van een uur of an derhalf twee voor een tukje in de kooi wordt dag en nacht gewerkt. Vaak schiet de rust erbij in als er veel gevangen wordt. De haring moet namelijk aan boord gehaald en ver werkt worden en daar tussendoor moeten de netten weer in zee wor den gebracht. Maar Ja, geld verzoent de arbeid. Uit de lonen blijkt wel, dat de re ders hoge rendementen van hun kostbare schepen moeten hebben. Gelukkig is de visserij in 1970 beter geweest, dan voorgaande jaren. Toch blijkt uit de cijfers heel duidelijk, dat de haringvisserij, die van eind mei tot ongeveer december wordt uitge oefend, de winst moet brengen, want de wintervisserij op rondvis, die daarna volgt, is niet bepaald bevre digend als men op de netto-cijfers let. Tekort Er kan worden gesteld, dat de be somming steeg gedurende de jaren van het schip. Voor de zijtreilers leidde dat tot een tekort. Hektreilers ALPHEN AAN DEN RIJN Met het doel zich te oriënteren over de planologische ontwikke ling zal Prins Claus vrijdag 4 juni een bezoek brengen aan Alphen aan den Rijn en Gouda. Het programma bevat voor Al phen de volgende punten: 9.30 uur: Aankomst van de pins bij het raadhuis, begroe ting door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en door burgemeester mr. R. M. Gallas; 9.40 uur: De groei van Al phen en Gouda wordt belicht door ir. N. Buysert (provinciale staten) en mr. Gallas; 10.40 uur: Vertrek naar de PTT-straal verbindingstoren 11.00 uur: Verblijf op deze toren: rondblik op Alphen, be zichtiging in de kantine op de 18e verdieping van maquettes en fotomateriaal, voorstellen en ge sprek met enkele vertegen- woord igiers van de bevolking; 11.45 uur: Vertrek naar het sportveldencomplex „De Bijlen" 12.10 uur: Afscheid, vertrek per helikopter naar Gouda. zonder diepvriesinstallatie werkten in 1967 en 1968 met verlies, doch boek ten in de twee daarop volgende jaren winst. Met hektreilers met een diep vriesinstallatie aan boord werd in 1969 en 1970 met winst gewerkt. Er kwam, na het dieptepunt in 1967, een gelijdelijke verbetering van de be drijfsresultaten. Wat de aanvoer betreft steeg die van lichtgezouten maatjesharing (groene) met bijna het dubbele van gemiddeld 523 kantjes tot 1119 kant jes, doch de gemiddelde prijs daalde van f 208,— naar f 194,per kantje, daardoor steeg de gemiddelde bruto- besomming per reisdag van f 108.848 tot f 217.356. Daaraan heeft het her stel van de markt voor groene haring door de bestrijding van de haring worm ongetwijfeld veel bijgedragen. Tijdens de nateelt van 1970 was de gemiddelde vangst van gezouten ha ring hoger dan in 1969 en de gemid delde prijs steeg van f 86,- tot f 92.- per kantje. Dit had gevolg, dat de brutobesomming opliep van f 5090,- in 1969 naar f 6126,- per reisdag in Ook het hospitaalkerkschip "De Hoop" bevindt zich tussen de op haring vissende schepen om als het nodig is bijstand te kun nen verlenen. 1970. Uit deze cijfers kan men op maken, dat de haringteelt, die gis teren is begonnen de vangst van lichtgezouten maatjes van enorm groot belang is voor de gehele vis serij. HOOGMADE/KATWIJK aanwezigheid van B. en W., raads leden en tandartsen uit de omgeving werd gisteravond in Huize Van der Ploeg, tijdens het Open Huis van Ge meentebelang, het actuele probleem van de fluoridering van het drinkwa ter uiteengezet en bediscussieerd. Tandarts M. D. Hage uit Katwijk, vurig voorstander, toonde zijn ver bazing over de on aa ende gemak zucht, waarmede ue Nederlander denkt over het catatrofale tandbe derf by de schooljeugd. By de zes jarigen heeft slechts 3 procent, by de dienstplichtigen nog slechts 4 pro mille een gaaf gebit! Hoofdzaak lshet door de welvaart sterk toegenomen suiker (lees snoep) gebruik, 43 kilo per persoon per jaar. Sinds 1945 drinken 130 miljoen mensen gefliorideerd water, in ons land 2% miljoen inwoners. Sinds men in 1953 in Tiel ermee startte, werd t tandbederf by de jeugd 58% lager. Ons voedsel bevat weliswaar fluor, vooral in thee, doch beslist ontoerei kend om tandbederf te weren. By ge dwongen gebruik zyn er medisch ge zien gevaren. Ook de wereldgezond heidsraad en onze Raad van State bleken voorstanders, al liet dit laat ste college wel weten, dat tegenstan ders ongefluorideerd water moeten kunnen verkrygen b.v. in flessen. De kleine groep tegenstanders maakt er te veel een politieke kwestie van. In Tegenstander N. A. van der Toorn, lid van het comité "Waakzaamheid Drinkwater", wees er op, dat fluor (zelf een vergif) geen geneesmiddel is. Wat betreft het percentage tegen standers, dit is byna de helft van de bevolking. Hy kantte zich fel tegen alle vorm van dwang. Bovendien kent men hier alleen de resultaten by de 6—15 jarigen. Dank zy het verzet van het Comité kon tot by de Kroon worden bereikt, dat gemeenten na invoering, ook aan tegenstanders ongefluorideerd water dient te leveren, al was het maar in flessen. Uiteindeiyk drinkt men slechts één procent van het leiding water. We hebben fluor nodig, doch dat kunnen we ook voldoende ver krygen by het kiezen van een vol waardig voedselpakket, of door aan vulling met fluortabletten. Onze tand artsen stellen het gebit primair, doch vergeten, dat daar ook nog een mens aan vast zit. Waarom hier zo'n haast, als byna alle West-Europese landen nog een afwachtende houding aannemen? Tenslotte wekte hy de aanwezige raadsleden op, alle tegenargumenten wel te overwegen, alvorens straks in de gemeenteraad een beslissing te nemen. Tydens de daarop volgende breed voerige discussie, waarby nog vele as pecten nader werden toegelicht, ble ken vooral de tandartsen vurige voor standers van fluoridering. BODEGRAVEN Gistermorgen is de wagen, waarmee de hervormde predikant ds. J. H. Cirkel op weg was naar de Goudse ziekenhuizen, op de Goudsestraatweg aangereden door een personenauto uit Naaldwijk en daarbij zodanig beschadigd, dat hij waarschijnlijk geheel vernield zal worden verklaard. Ds. Cirkel (61) kon zijn auto ongedeerd verlaten. Het ongeval gebeurde net over het viaduct over rijksweg 12. De auto uit Naaldwijk kwam van de rijksweg gereden en diende dus voorrang te verlenen aan de auto van de Bode- graafse predikant, die op de Goud- seweg reed. Hij reed evenwel door, waardoor beide auto's elkaar raakten. Later vertelde de inwoner van Naald wijk, dat hij de auto van ds. Cirkel niet had gezien. Door de aanrijding schoot de auto van ds. Cirkel naar de andere kant van de weg. Tegen drie uur gistermiddag bots ten twee auto's op de bruchte krui sing Goudseweg-rijksweg 11. Een uit j de richting Bodegraven komende per- j sonenauto stak de voorrangsweg over j op een moment dat uit de richting Alphen a. d. Rijn een wagen nader- BODEGRAVEN Dr. R. Eysink, lid van Gedeputeerde Sta ten van de provincie Zuid-Holland was net terug van een stu diereis naar Frankrijk toen hij maandagmorgen naar Bodegra ven kwam om het officiële startsein te geven voor de bouw van de tweede Rijnbrug. In Frankrijk had hij geleerd, dat ge brek aan een goede infra-structuur van goede wegen, brug gen en dergelijke dus de oude centra van dorpen en steden en de daar gevestigde middenstand kan vermoorden. Daarom toonde hij zich met burgemeester mr. J. J. Croles erg verheugd dat Bodegraven nu met provinciale steun, bouwt aan zijn twee de Rijnovergang en daardoor aan de toekomstige leefbaarheid van zijn oude dorpskern. de. Belde wagens botsten op elkaar, waarbij een van de chauffeurs, een 56-jarige Inwoner van Apeldoorn zo danig aan het hoofd gewond raakte dat hij moest worden overgebracht naar het St. Jozef Ziekenhuis in Gouda. Beide auto's werden volko men vernield, ook een verkeersbord en een rlchtingwijzerbord moes ten het ontgelden. Op de hoek Overtocht-Oud-Bode- graafseweg reed gistermiddag de Bo degraver met zijn auto de showroom van Van Bunningen binnen, uit UJfs- behoud. Hij zou met zijn auto van de Oud-Bodegraafseweg rechtsaf de Van Tolstraat inrijden, toen hij van rechts op deze vorrangsweg een vrachtwagen zag opdoemen, die ge heel links reed. Er waren twee mo gelijkheden: of gekraakt te worden door de snel naderende vrachtwagen of het trolttoir op te rijden. De man koos voor het laatste. Het trottoir is ter plaatse evenwel zo smal, dat de auto tegen de showroom opbotste en daarbij niet alleen zichzelf danig in de kreukels hielp, maar ook aan de showroom de nodige sohade betrok- kende. Dr. Eysink verrichtte zyn heiers- werk aan de Dammekant. even wes telijk van „Paardenburch". Een forse betonnen paal ging door zijn toe doen „vier op één schuinstaand" de bodem van de Oude Rijn in. Een karwei van 3,7 miljoen gulden ging daarmee officieel van start. Een kar wei dat volgend Jaar december ge klaard moet zijn en dat dan niet al leen het verkeer van de ene oever naar de andere zal mogeiyk maken, maar ook de doorvaart van schepen dat 1000 ton mogeiyk maakt. Toen na afloop in de burgerzaal van het gemeentehuis een aperitief werd gebruikt was er voor de burge meester en de gedeputeerde volop de gelegenheid de loftrompet te ste ken op de ideale samenwerking tus sen provincie en gemeente. Zoals de burgemeester later vertelde werd in 1967 voor het eerst gerept over de mogelijkheid van een brug aan de Dammekant. Sindsdien is er heel wat voorbereidend werk verricht en als het werk inderdaad eind volgend Jaar gereed zal zijn, betekent dat een realisering binnen vijf Jaar. Burgemeester Croles noemde de provincie de grote stimulator van het plan. De totstandkoming er van is in bijzondere mate te danken aan de medewerking van het provinciaal be stuur en mr. Croles dankte daarvoor dan ook hartelijk. Hij voegde daar aan toe, dat de gemeenteraad lang heeft uitgezien naar deze dag en in de periode die nu wordt afgesloten steeds weer de grote betekenis van de ze brug voor Bodegraven volledig heeft erkend. Dr. Eysink zag de verbetering van de infrastructuur binnen het ge west als een van de belangrijkste ta ken van het provinciaal bestuur, ter verbetering van de doorstroming van het verkeer. Als het niet mogelijk is, door slechte voorzieningen, dat het dienstenverkeer binnen de kern van een gemeente goed functioneert, dan dreigt het gevaar dat grote super markten zich bulten de kernen gaan vestigen. Daarby komen investe ringen tot stand die moordend zijn voor elke binnenstedelijke midden stander. Zijn buitenlandse excursie leerde hem dat er steeds meer druk op de centra zal ontstaan en daar om wil het provinciaal bestuur graag meehelpen om dit dorpscentrum goed te laten functioneren. e l 2 ■~'4 .t -ÏWC-.-** fiCTlS Gedeputeerde Eysink slaat de eerste paal voor de nieuwe brug lover de Rijn. (Foto Dijkman) WASSENAAR De Wassenaar se voetbalvereniging Blauw Zwart viert eind volgende maand het gouden be staan. Op 29 juni werd de vereniging door enkele voetbalenthousiasten op gericht en in die vyftig jaar is het kleine dorpsclubje uitgegroeid tot een bloeiende vereniging, waarin 51 elf tallen hun wedstryden spelen. Dit gouden jubileum wordt natuur - ïyk niet alleen gevierd met een feest avond voor de leden. De jeugd, wel pen en pupillen hebben al een toer nooi achter de rug en voor de ander© elftallen moet dat in de loop van deze en de volgende maand nog komen. Verder staat er op het Blauw Zwart- programma een viswedstryd, strand- loop, veteranentoernooi, autobehen- digheidswedstryd, instuif voor de jeugd, instuif voor de oudere leden, erewedstryden tegen vertegenwoor digend elftal van West-Indië en de overdracht van de zeer fraaie tribune die f 120.000,- heeft gekost. WARMOND De hengelsport- vereniging „De Leede" houdt voor de 22ste maal een viswedstryd ten bate van de kas voor de bejaarden- tocht. Vorig jaar leverde deze wed- stryd, die op 5 Juni wordt gehouden f. 1000,- voor het organisatiecomité op. De hoofdprys is ook dit jaar weer een boot die is beschikbaar gesteld door Burky Boten Amstel- plastics en het Botencentrum Hoge Ryndyk. Visliefhebbers kunnen zich telefonisch opgeven o.a. onder num mer 01711-3361. De deelnemersnum mers kunnen worden afgehaald, vanaf negen uur, by café Sport. Er wordt anderhalf uur gevist. Voor de korpsvissers is er weer een prachtige wisselbeker te verdienen De pry zen worden uitgereikt in 't Trefpunt. De Nederlandse Concertdirectie J. Beek en de Concertdirectie Johan Koning, beide in Den Haag. zullen per 1 oktober volledig samengaan De concertdirecties bemiddeling voor uitvoerende kunstenaars zullen hun werk voortzetten onder de naam Internationale Concertdirectie.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13