loord op Israëlische schokt Turkije onsul DRIEDUIZEND DODEN BIJ AARDBEVING IN TURKIJE tv Israëlische opleiding van filmde Libiers olitie in New York het mikpunt van organiseerd geweld Irom in koelen bloede neergeschoten Sadat had nakijken Afzetting ZOEKAKTIE IN ULSTER NAAR TERRORISTEN Prof. van Itterzon met emeritaat MET EEN ENKEL WOORD Britse consul in Argentinië ontvoerd GROOT LEIDEN EN DE KERKEN ONASSIS HEEFT HARTAANVAL Van Kempen en Begeer ziet af van dividend Kamerlid wil onderzoeknaar wethouder en aannemer Actie in Genua voor doodstraf ÜDAG 24 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 NBOEL (Reuter) De in Turkije ontvoerde Israëlische gneraal Ephraim Elrom is in koelen bloede vermoord, haam werd zondagochtend vroeg in een verlaten wo- Istanboel aangetroffen. De 58-jarige diplomaat had een oor de linkerslaap gekregen. Zijn handen waren op de tonden. laam werd gevonden door rge van het woonblok. De een onderzoek ingesteld, deur van het appartement k. De man rende de straat aarscliuwde militairen die tevoren, dertigduizend sterk, Istanboel hadden af- ïnet grootscheepse huiszoe- aren begonnen om Elrom tvoerders op te sporen. roonblok is een meisje ge- Volgens een arts moet El- rdagavond vermoord zijn. uidt hadden vier of vijf de woning zaterdagavond vier uur voor het ^yan (1 orden van een uitgaansver- iten. Het appartement was weken geleden gehuurd mannen en een vrouw, tijd tot tijd kwamen, een voormalige Israëli- ilechef, die destijds de on- van Adolf Eichmann leid Ifingen in Parüs Zater- ad vroeg zijn voor de kanto- drie Britse handelsonderne- Parijs bomen ontploft. Een erd licht gewond en er ont- se schade. Een uiterst-link- lisatie verklaarde zich ver dijk voor de explosies die enige uren na het ver- de Britse premier Edwarth soideden. De organisatie liet achter waarin geprotes- tegen het „Britse en scisme". de, was maandag J.l. door vier man nen ontvoerd die zeiden te behoren tot het uiterst-linkse „Volksbevrij dingsleger". De ontvoerders waar schuwden dat ze Elrom donderdag zouden doden als geen politieke ge vangenen in vrijheid werden gesteld, maar de regering weigerde met hen te onderhandelen en ging over tot arrestaties op grote schaal. De door de ontvoerders gestelde termijn ver streek zonder dat iets over het lot van Elrom werd vernomen. Zaterdag avond kondigde de regering voor de provincie Istanboel een uitgaans verbod af van middernacht tot drie uur zondagmiddag, waarna een gro te troepenmacht istanboel binnen trok. Het stoffelijk overschot van de vermoorde Israëlische consul-gene raal is zondagavond in Israël aange komen. Het werd vervoerd met een vliegtuig van de Turkse luchtmacht. Op het vliegveld waren de Israëli sche minister van Buitenlandse Za ken, Abba Eban en hoge functiona rissen van zijn ministerie aanwezig Mevrouw Elsa Elrom, weduwe van de diplomaat, viel flauw terwijl zij uit het vliegtuig stapte. De Israëli sche consul-generaal werd vandaag met militaire eer begraven. Geen anaschisme Premier Erim, die gisteren een bezoek bracht aan het door een he vige aardbeving getroffen oosten van Turkije die aan zeker duizend per sonen het leven heeft gekost, sprak bij zijn vertrek uit Ankara van een „dubbele ramp voor Turkije". „Wij zullen niet toestaan dat Tur kije een land wordt waarin de anar chisten vrijelijk kunnen optreden", EPHRAIM ELROM waarschuwde hij. Hij deed een beroep op regering en parlement zo spoe dig mogelijk de nodige wetten aan te nemen om „degenen die deze daad hebben uitgevoerd een zware slag toe te brengen". Volgens zegslieden in Ankara is na de ontvoering van Elrom al een ontwerp-wet opgesteld, waarin de doodstraf voor ontvoering uitgebreid wordt voor andere vor men van politieke terreur. Vooraan staande politieke leiders in het land hebben eensluidend de moord ver oordeeld en bij voorbaat hun instem ming betuigd met krachtig optreden tegen de linkse extremisten. BELFAST ('AP) —Engelse mili tairen kammen Noord-Ierland uit op jacht naar terroristen, die vrijdag avond een Engelse soldaat hebben doodgeschoten en een bomaanslag in een dorp waarbij 20 feestgangers gewond zijn geraakt. Verscheidene honderden soldaten zijn betrokken bij de huiszoekingen in Belfast en op plaatsen op het platteland van Ulster waar vaak guerrillastrijders worden gezien. De grensposten bij de Ierse republiek worden zeer scherp in de gaten gehouden. Na twee dagen van verspreide ongeregeldheden in Belfast werd er vrijdagnacht vlak na middernacht toch weer bloed ver goten in de Noord-Ierse hoofdstad. Een patrouille van het leger kwam plotseling onder kruisvuur te liggen op het Cormacplein, in een r-k wijk. Er ontwikkelde zich een hevig vuur gevecht toen de Engelse soldaten met automatische wapens terugschoten. Maar zij hebben kennelijk geen van de aanvallers kunen raken en het ge vecht eindigde even plotseling als het was begonnen. De guerrilla's ver dwenen in de donkere zijstraten. Tij dens het gevecht sneuvelde een En gelse soldaat. UTRECHT Prof. dr. G P van Itterzon, hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijksuni versiteit te Utrecht, die onlangs 70 jaar werd. gaat binnenkort met emi- ritaat. Op vrijdag 4 juni houdt hij om 10 15 uur een afscheidscollege in de aula van het Utrechtse univer siteitsgebouw. Prof. Van Itterzon, die I in september 1924 in Gelselaar werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. was Jaren lang <van 1932 tot 1958) de pastor van de wijk- gemeente Laakkwartier in Den Haag. Ds. Van Itterzon, die tijdens zijn schooljaren en studententijd in Ou- I we Wetering woonde, promoveerde in 1929 bij prof. dr. A. Eekhof aan de I Leidse universiteit tot doctor in de I godgeleerdheid op een proefschift j over „Franciscus Gomarus". Sinds 1958 is hij hoogleraar in Utrecht. Bruiloftgangers omgekomen Na bij de Indiase plaats Malegaon op 250 km ten noordwesten van Bombay, zijn zaterdag 43 bruiloftgangers om het leven gekomen, doordat de vrachtauto waarin zij met 27 andere feestvierders zaten, in de rivier de Girna reed. Vijftien personen werden gewond. Nationale Garde in actie Twee batiljons van de Nationale Garde 1.500 tot 2.000 man hebben zon dagavond opdracht gekregen de po litie van Chattanooga bij te staan. In deze stad in de zuidelijke staat Ten- nesee deden zich zondag voor de derde achtereenvolgende dag rassen- relletjes voor. Zaterdag vielen er vijf gewonden en werden 150 arrestaties verricht. ROSARIO (Reuter) Stanley Syl vester, honorair consul van Enge land in de Argentijnse stad Rosa- rio, is gisteren ontvoerd. Sylvester, die tevens directeur is van een vleesconservenfabriek in Ro- sario, werd door zijn ontvoerders in een auto geduwd. De auto is later on beheerd aangetroffen. Het marxistisch georiënteerde "Revolutionaire Volksleger" gaf la ter een verklaring uit waarin werd gezegd dat Sylvester ter beschikking van de „volksgerechtshoven" zal worden gesteld. Er werden geen be schuldigingen tegen hem genoemd. De ontvoering was uitgevoerd door het Luis N. Blanco-commando van het volksleger, ter opening van een week ter ere van Blanco, een student die twee jaar geleden werd gedood tijdens grootscheepse ongeregeldhe den in Rosario en zestien andere ste den. In het naburige Uruguay werd in januari jl. de Britse ambassadeur Geoffrey Jackson door linkse tupa- maros (stadsguerrillastrijders) ont voerd. Hij is nog steeds in hun han den. De 58-jarige Sylvester is getrouwd en heeft twee kinderen. Zijn ontvoe ring is de tweede in Argentinië. De eerste was die van Waldemar San chez, consul van Brand op Noors schip Een ont ploffing, gevolgd door een brand aan boord van het Noorse passagiersschip „Meteor" heeft aan 32 bemannings leden het leven gekost. Vier beman ningsleden liepen verwondingen op. Alle 66 passagiers bleven ongedeerd. Het 2.856 ton metende schip bevond zich op 60 mijl ten noordwesten van Vancouver, op weg naar Alaska, toen zich zaterdagmiddag in het voorschip een explosie voordeed. Hierdoor ont stond brand. Toen het vaartuig slag- zij begon te maken, gingen de passa giers in de boten. Zij werden door een passerende veerboot naar Van couver gebracht. Johnson-bibliotheek geopend In tegenwoordigheid van president Nixon is zaterdag op het terrein van de universiteit van Texas in Austin de Johnson-bibliotheek in gebruik genomen. In dit met marmer be klede gebouw, dat 14 miljoen dollar (bijna 50 miljoen gulden) heeft ge kast, zijn 31 miljoen documenten en andere herinneringen opgeslagen be treffende het werk dat oud-president Lyndon B. Johson als lid van het Congres en staatshoofd heeft ver richt. De stukken gaan over een pe riode van 35 jaar. Reuzenvlieg ontdekt Een vlieg met een lengte van zes centimeter, die beschouwd wordt als het grootste exemplaar ter wereld, is ontdekt door het Braziliaanse biologische in stituut van het ministerie van Land bouw. De vleugelreikwijdte van het beestje bedraagt vier centimeter ter wijl zijn voelsprieten vijftien milime- ter bedragen. De vlieg behoort tot de soort der „mydas heros perty", welke slechts voorkomt in Brazilië. OEGSTGEEST LEIDEN Wijk- kerkeraden van de Hervormde Ge meente in Oegstgeest komen op 3 juni bijeen om zich te bezinnen op de vraag hoe of de kerken in de regio in de toekomst gaan functione ren. maart 1970 gebeurde. Sanchez werd door zijn ontvoerders vrijgelaten. Er komen vragen aan de orde als: wat betekent de aanééngroeiïng van bebouwing en woonwijken in de re gio tot een middelgrote stad „Groot PHHHH ILeiden" voor de gemeenten Leiden, Paraguay, die in Leiderdorp. Oegstgeest. Voorschoten en wellicht Zoeterwoude. Wat heb ben de randgemeenten te maken met de problemen van de centrumge meente Leiden (sluiting gebouwen, opheffing predikantsplaatscn?). Kunnen die randgemeenten nog hun eigen boontjes doppen als de centrumgemeente in een deplorabele toestand verkeert en hoe lang kan dit nog duren? De vraag is of de op lossing ligt in een fusie tot één cen trale gemeente Groot Leiden. Men hoopt de rapporten van de in te stellen werkgroepen te bundelen, waarna voorstellen om tot een nau were samenwerking tussen de ge meenten te komen in het begin van 1972 nader worden uitgewerkt. NEW YORK «Reuter) - Het Amerikaanse tijdschrift ..Time' meldt, dat de zoon van wijle i president Nasser van Egypte de kogelvrije Mercedes van zijn va der liever in orand stak da-i het voertuig aan de opvolgt van zfjn vader te geven. Volgens „Time" zou presiderr Sadat vorige maand Nassers fa milie bezocht en gevraagd heb ben of hij de beschikking zoi kunnen krijgen over de kogel vrije Mercedes van de voorma lige Egyptische leider, een wa gen die 36 000 dollar heeft ge kost. Het antwoord van Nassers fa milie was neen Zij voerde aar dat de auto aan de man be hoorde en niet aan diens func tie verbonden was. „Midden in een verhit gesprek dat volgde snelde Nassers impulsieve zoon de 23-jarige Chalid, naar de garage, overgoot de Mercedes met benzine en stak de auto in brand. De wagen brandde ge heel uit", aldus „Time". TEL AVIV (AFP) - De Israëli sche televisie heeft zaterdagavond een reportage uitgezonden over de opleiding van Libische piloten voor de Mirages die door Frankrijk aan Libië worden geleverd. Op de Fran se vliegbasis 102 bij Dijon slaagde de Israëlische correspondent Jaron Lon don erin een aantal Libische vliegers voor de camera te krijgen door zich voor te doen als een Nederlandse journalist. Over politiek wensten de Libiërs echter niet te nraten. Op de vraag of zij de Israëlische piloten hoopten te verslaan, antwoorden zij i gers uit Marokko, Tunesië en Egyp- dat „de waarde van een piloot af- te bij gevoegd. London maakte de hankelijk is van het aantal vlieguren reportage tijdens een luchtvaartshow 1 ATHENE i AFP De Griekse re der Aristoteles Onassis die op het ogenblik oo zijn eiland Skornios ver blijft, heeft zaterdagavond een zwa re hartaanval gehad, zo is van door gaans goedingelichte zijde in Athe ne vernomen. Twee artsen zijn zon- i dagochtenri vroeg per helikopter van Athene naar Skorpios vertrokken. I Onassis die gehuwd is met de voor malige echtgenote van de ver moor - de Amerikaanse president Kennedy. is 65 jaar. dat hij heeft gemaakt' Volgens Jaron London zijn tot dus ver op de bewuste Franse basis 136 Libische piloten of technici opgeleid. De Libische luchtmacht is naar zijn zeggen een waar vreemdelingenlegi oen geworden. Er hebben zich vlie- 'Het kopen van een toegangskaar tje was voldoende om tot de basis door te dringen", zo vertelde hij. Volgens hem heeft Frankrijk al vier j Mirages van een nieuw model aan Libië geleverd, en zullen er binnen- kort nog acht volgen. Tot eind 1973 zouden er drie tot vier per maand J aan Libië worden geleverd Het <P.v. zijn GENUA (APi Een groep voor aanstaande families in Genua is za terdag begonnen met het verzame len van handtekeningen voor een VOORSCHOTEN De N.V. Ko- volksstemming over de herinvoering ninklijke Van Kempen en Begeer m Van de doodstraf in Italië bij mis- Voorschoten stelt voor over 1970 daden tegen kinderen Aanleiding is geen dividend uit te keren. De in- de lustmoord op de dertienjarige grijpende reorganisatie van het af- Milena Sutter, dochter van een Zwit- Newyorkse politie is een ePse speurtocht begonnen de nacht, van vrijdag op za- toe politiemannen waren toten. Dit was de derde aan- to politie in drie nachten, tt naar twee negers die de jnen een blanke en f-- van achteren beschoten pat van de negerwijk Har- F voor de beschieting ont- pew York Times een brief- P een kogel was gewikkeld stond dat de aanslag het 't „verdrukte volk van 'wereld". „De binnenlandse ken van het racisme en Nkking zullen worden ge- frd met de geweren van bevrijdingsleger", aldus de op het briefje. EDWARD J. KIERNAN Dit jaar zijn in'New York al ze ven politiemannen doodgeschoten. In het gehele vorige jaar waren het er eveneens zeven. Van politiezijde is bijzonder scherp gereageerd op deze misdaad. Edward J Kiernan zie foto), leider van de Vereniging van politiemannen, ging zelfs zover de leden van zijn vereni ging te adviseren revolvers en gewe ren mee te nemen en „raak te schie ten" bij elke gelegenheid, dat de po litie bedreigd wordt. De politie is thans het doelwit van georganiseer de gewelddadigheid, aldus Kiernan De Newyorkse commissaris van poli tie Patrick Murphy noemde de aan slagen „weloverwogen, niet-uitgelokt en het werk van maniakken". Contrabande De douane van Montevideo heeft aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Straat Horbat" een paltij smokkelgoed ter waarde van meer dan een miljoen dollars in beslag genomen. De partij bestond uit televisietoestellen, ra dio's. bandrecorders, pruiken en dui zenden horloges. De Straat Horbat was op weg van Hongkong Buenos Aires. gelopen jaar, die leidde tot de af vloeiing van zestig personeelsleden en de aanpassing van het produktie- apparaat aan de te verwachten mo gelijkheden voor de komende jaren kostten aanzienlijke bedragen, die ten laste van 1970 zijn afgeboekt. Ondanks het feit. dat de omzet steeg van 27.300.000 in 1969 naar 28.300.000 in 1970 'excl. btw> bedroeg het verlies 189.000. Alhoewel ook 1971 nog enigszins in het teken zal staan van aanpas sing aan de nieuwe organisatie serse miljonair. Milena werd op 6 mei ontvoerd en volgens medische rapporten nog dezelfde dag ver moord. Haar lijk is donderdag in de buurt van Genua aangespoeld, ver zwaard met een loden band. De po litie heeft de 26-jarige zwerver Lo renzo Bozano gearresteerd en herp beschuldigd van ontvoering en mooro Deze moord heeft in Italië een gro'» schok teweeggebracht, maar vooral in Genua. De familie Sutter bezit de grootste fabriek van schoensmeer in Italië en is er zeer bekend. Het comité wil 50.1)00 handtekenin de veranderde doelstelling, verwacht men dat de metaalwarensector meer j gen binnen zien te krijgen die nodig in de pas zal komen met de andere zijn om een wetsontwerp in het par- sectoren van het concern, die in 1970 i lement in te dienen In Italië is na naar I geen onbevredigende resultaten heb- j de tweede wereldoorlog de doodstraf I ben gehad. afgeschaft. HONTENISSE <ANP) Tweede-kamerlid E. van Thijn d.A) heeft verklaard dat op minst een diepgaand onderzoek van Gedeputeerde Staten van Zeeland nodig is naar de combinatie wethou der van publieke werken-aannemer van woningen in de gemeente Hon- tenisse (Zeeuwsch-Vlaanderen). Wet houder Lambert in Hontenisse is bij de bouw van woningen betrokken als vertegenwoordiger van de gemeente en als directeur van een aanne mingsmaatschappij De opdrachten voor de bouw van woningen worden niet door de gemeente verstrekt, maar door een woningbouwvereni ging. Het Kamerlid van Thijn zei zaterdag in de VARA-rubriek "Dit is het be gin" dat de gemeentewet verbiedt, dat een raadslid direct of indirect voordeel uit zijn functie kan verkrij gen Deze kans is aldus de heer Van Thijn in dit geval zeker aanwezig: "Een gemeente kan bijzonder ge makkelijk zijn voor een aannemer, maar kan ook bijzonder lastig zijn". Wethouder Lambert heeft ver klaard dat hij de situatie heeft voor gelegd aan Gedeputeerde Staten van Zeeland. De betrokken gedeputeer de was echter in het geheel niet op de hoogte. ANKARA (AFP, Reuter) Bij 'n aardbeving-'die zaterdag een uitge strekt gebied in oost-Turkije trof, zijn volgens onbevestigde berichten, 1.500 tot 3.000 personen om het le ven gekomen. De meeste slachtoffers vielen in de steden Bingöl en Gene De reddingsoperaties worden bemoei lijkt door regenval. In Bingöl, een provinciale hoofdstad met 10.000 in woners, een Gene zou tachtig pro cent van de huizen verwoest of zwaar beschadigd zijn. Functionaris sen lieten telefonisch weten dat er „geen steen meer op de aarde staat". Het opicentrum van de aardbeving lag in dit bergachtige gebied, maar tot in Adana in het zuiden en de Zwarte Zeehaven S° sun zijn tril lingen waargenomen. Het seismolo gisch instituut in de Zweedse stad Uppsala mat 6.7 op de schaal van Richter en deelde mee dat de be ving viermaal zo krachtig leek als, die welke elf dagen tevoren het ge bied van Erzoenem in oost-Turkije trof. waarbij honderd personen om het leven zouden zijn gekomen De provincie Bingöl is ook in 1966 door een aardbeving geteisterd. Toen von den daar 2000 mensen de dood Al leen al de afgelopen vijf Jaar zijn in Turkije meer dan 3.500 Joden ee- vallen door aardbevingen. Na zijn bezoek aan het rampge bied verklaarde premier Erim dat het aantal slachtoffers zo hoog was uit gevallen doordat de meeste woningen in het rampgebied van leem wa ren opgetrokken en de hevige schok ken niet hadden kunnen weerstaan Een Journalist vertelde met van tranen verstikte stem over de Turk se radio ..Iedereen, moeders, vaders, kinderen loopt doelloos in de door puin versperde straten rond, op zoek naar dode familieleden. Gezinnen, zoeken in de puinhopen nog steeds wanhopig naar hun kinderen", 't Nederlandsche Roode Kruis heeft zondagochtend besloten per vliegtuig een eerste partij hulpgoederen naar Turkije te zenden voor de slachtof fers van de aardbevingsramp Deze partij ter waarde van f35 000 om vat drieduizend dekens en een gro te voorraad baby- en kleutervoe ding.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13