ESPREK POMPIDOU-HEATH DE GOEDE GOLFLENGTE HEREN BOOTIES v.a. 19.95 ïatrinon! X30RBRAAK O DE SALT Russisch schot naar Mars Mao's atoommacht is „papieren tijger met scherpe tanden..." r l BREESTRAAT165 LEIDEN Zoutarm dieet? Na '1werk op de smikkelioei, mei'ngoeie plal-du-jour. Zomaar istorische gedachtenwisseling in Parijs DEZE WEEK: Peking tegen verdrag atoomwapens zeebodem P m n Moskou gaan nu ook over rallende raketten praten goeie 'gewoonte. ,AG 21 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA (Van onze correspondent) [JS Op de eerste dag van de Frans-Engelse topconfe- lu Parijs zijn president Pompidou en premier Heath gis- •etuige de toespraken die ze aan de gemeenschappelijke altijd uitwisselden, tot de voorlopige conclusie gekomen op eenzelfde Europese golflengte zijn afgestemd. De dag had premier Heath bij zijn aankomst op het vliegveld jnse evenknie, premier Chaban-Delmas verzekerd, dat ide landen deze twee dagen historische uren zouden be- Een overtuiging die door zijn gastheer, president Pom- ook wel werd gedeeld. gen dan de Fransman, die zijn staat kundige leerschool tenslotte bij wij len president De Gaulle doorlopen heeft, die de Euromarkt nooit veel anders dan als een Frans winge west vermocht te beschouwen, be handelen en waarderen. De Gaulle was echter een romanticus en Pom pidou is een realist of pragmaticus: de huidige Franse president begrijpt dat de tijd der machtsdromen voor Frankrijk definitief voorbij is en dat West-Europa en Engeland elkaar nu even hard nodig hebben om zich sa men naast of tegenover Amerika, het Russische blok en straks China te kunnen handhaven. Franse president, die akkelijker in het Grieks of in in het Engels uitdrukt en rijf jaar geleden voor het a het laatst een voet op dem zette, gaat het er, hui vooral om te weten hij met Heath in de kuip besprekingen op het Ely- dan ook een zeer persoon- na intiem karakter en ge- e zeven uren van hun sa- tebben beide staatslieden, twee tolken, niemand en inisters van Buitenlandse binnen willen laten. Tand eland nu binnen afzienba- vermoedelijk nog dit Jaar binnen de Europese ge- zal innemen die het twin- deden weigerde, is een feit loor vrijwel niemand meer wordt. Niettemin wenste Pompidou de Engelse kan- li eerst nog wel eens ern- de Europese tand te voe- :h met name te vergewis- ïet feit of Engeland, in de ran zijn huidige premier, ijk bereid zou zijn, in te- tot zijn beide eveneens ieve voorganger Churchill tfillan Europa boven Ame- i het "wijde sop", zoals zich eens uitdrukte te iripeaan" kan de Engelsman srifel op betrouwbaarder en gval oudere papieren bo- Verkenning Vanaf dat gemeenschappelijke uit gangspunt hebben beide staatslieden gisteren de toekomst dus verkend, met de bedoeling vandaag dieper op de diverse onderwerpen en details in te kunnen gaan. Speciaal ten aanzien van Amerika bleken hun inzichten ruimschoots evenwijdig te lopen. George Pompidou bedient zich nog wel van de Gaullistische uitdrukking "Europees Europa", doch hij wenst aan dat begrip nu generlei karakter van aversie tegen of rivaliteit met Amerika meer te geven. Dat binnen enkele jaren, zo niet nog eerder, de Amerikanen hun troepen goeddeels of helemaal uit Europa zullen terug trekken, Is nu bovendien een voor uitzicht of een zekerheid geworden, die de toenadering tussen Engeland en Frankrijk slechts kan bevorderen. ADVERTENTIE SCHOENEN TADRES ADVERTENTIE Zoutarme melk van. Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. in poedervorm of vloeibaar lonze correspondent) SGTON De Verenigde de Sowjet-Unie zijn over- om bij de onderhande- Helsinki en in Wenen over 'Jdse vermindering van het !-bezit, de discussie uit te zowel de aanvallende als ïende atoomraketten. Dit ren bekend gemaakt door "ixon in een korte verkla- Witte Huis. Nixon zei. doorbraak" in de al sinds stagneerde besprekingen, van een nieuwe periode I de landen zich niet wij wapens van oorlog, maar fan der vrede". Onverwacht rerklaring kwam geheel voor de pers corps van Huis. Een gelijkluiden- werd op hetzelfde tijd- &ou openbaar gemaakt. Rrulkelblok in de SALT- togen was tot nog toe Iet-Unie de discussies wil- II tot de defensieve kern el de Verenigde Sta- offensieve kernwapens -de stellen ln de gesprek je president Nixon het teide soorten wapens on- 11 discussie te maken „een ontwikkeling in het door- de stagnatie" noemde, wezen experts erop dat de onderhan delingen nu pas in volle ernst kunnen beginnen om een zeer gecompliceerde materie vast te leggen in een voor beide partijen bevredigende overeen komst. In Washington wordt gespeculeerd dat president Nixon hoopt dit ver drag zelf te kunnen tekenen als één van de belangrijkste successen van zijn regering. Deze speculaties voed den op hun beurt een ander gerucht, namelijk dat president Nixon zijn zinnen gezet heeft op een top-con- ferentie met de Russische leiders ln Moskou een ambitie die ook pre sident Johnson koesterde, maar die niet verwezenlijkt werd hoewel de voorbereidingen daarvoor al waren getroffen, toen Tsjecho-Slowakije in 1968 door Russische troepen werd overvallen. Meisje vermoord Voor de kust van Genua hebben vissers gisteren het lichaam gevonden van de 13-ja- rige Milena Sutter, die op 6 mei was ontvoerd toen zij in Genua van school naar huis ging. De volgende dag eiste iemand van haar vader, een rijke schoensmeerfabrikant, een los prijs van 50 miljoen lire (bijna 300.000 gulden). De vader slaagde er niet in met de ontvoerders in contact te komen. Dezen lieten niets meer van zich horen. Niettemin moet gisteren al gebleken zijn dat de tijd voor een Brits-Fran se samenwerking op nucleair gebied, waarvoor in het bijzonder Parijs wijd open oren heeft, nog niet rijp Is. Washington moet Engeland na drukkelijk verboden hebben Frankrijk deelgenoot van de Amerikaanse atoomgeheimen te maken. Dat ver bod zou pas kunnen worden opgehe ven indien Frankrijk zijn vroegere volwaardige plaats in de NAVO eerst weer innam. Het is wel uitgesloten, dat president Pompidou die prijs zou willen of kunnen betalen. In dat ver band werd in diplomatieke kringen in Parijs gisteren al gespeeld met de gedachte over een nieuwe Europe se defensiegemeenschap, die Frank rijk in 1955 verwierp, en die nu met de actieve medewerking van Enge land komende Jaren ten tweede ma le vanaf de grond zou kunnen wor den opgebouwd. Over het algemeen heeft het eer ste contact op topniveau, dat giste ren sedert vijf Jaren tussen Frank rijk en Engeland weer gelegd werd, dus wel aangetoond dat hun belangen en inzichten elkaar sinds zeker een kwart eeuw nimmer zo dicht hadden benaderd. Een punt dat niettemin 'n uitzondering op die algemene regel maakt en dat de Fransen wel erg Een breed glimlachende Ed- loard Heath gisteren bij zijn aan komst op het Elysée in Parijs. hoog zit, is dat door de inschakeling van Groot-Brittannië het Frans als eerste werktaal in de E.E.G. haar positie dreigt te zullen verliezen. Voor de oud-leraar in de Franse let teren, George Pompidou, die zelf als gezegd nauwelijks Engels spreekt, weegt dat punt zeker niet licht, maar op die overweging zal de ver bintenis tussen Engeland en de E.E.G.zo verwachtte men gisteren wel algemeen in Parijs, wel niet meer af kunnen springen. MOSKOU (TASS/AP) De Russen hebben woensdag (17.23 uur Ned. tijd) een onbemand ruimtevaartuig naar Mars ge zonden. Deze Mars-2 weegt 4650 kg. De bedoeling is, dat de Mars-2 in november bij onze buurplaneet arriveert. Niet is meegedeeld of de zachte landing van een instrumentencapsule in de bedoeling ligt. Het grote gewicht doet dit wel vermoeden. De Russen hebben wel bekend gemaakt, dat er foto-apparatuur aan boord is. De Mars-2 werd eerst in een baan om de aarde gebracht en van daar uit om 18.59 uur op weg naar Mars gestuurd. Volgens Tass werken de instrumenten naar wens. De Russen hebben in 1962 en 1964 al ruimtevaartuigen naar Mars ge zonden, maar de verbinding daarmee ging verloren voordat de pla neet werd bereikt. Amerika heeft meerdere succesvolle vluchten naar de omgeving van de planeet gemaakt, die o.m. verrassend foto-materiaal opleverden. Zij hebben echter geen landing van instrumenten uitgevoerd Het eerste van twee Amerikaanse schoten die geprojecteerd waren voo: de lopende maand is mislukt. Het tweede schot (Mariner-9) is nog du bieus. De lancering is vanwege man kementen al enige malen uitgesteld en nu voorlopig vastgesteld op 6 Ju ni. Het ls de bedoeling dat deze Ma riner 9 in een baan om Mars komt. Een zachte landing hebben de Ame rikanen pas voor 1975 op het pro gramma staan. (Van onze correspondent Christian Roll) HONGKONG (GPD) Het ver drag tegen de installatie van atoomwapens op de zeebodem heeft geen genade gevonden in de ogen van China. Dat al veertig landen het hebben ondertekend de nucleaire reuzen Amerika en Rusland inbegrepen heeft Peking niet van de waarde ervan kunnen overtuigen. Integendeel, het verdrag bleek een gelegenheid temeer om de andere wereld machten te verketteren. Peking noemde het akkoord een klucht, omdat het uitsluitend en alleen was bedoeld om de 'atomaire mo nopoliepositie' van de VS en de Sowjet-Unie te beschermen. De Chinezen wezen er onder meer op, dat het verdrag de Amerika nen en Russen niet verbiedt atoomwapens binnen hun terri toriale wateren te installeren en evenmin beperkingen oplegt aan de vaart van met atoomwapens uitgeruste oorlogsschepen. Evenals bij vroegere gelegenheden zijn Amerika en Sowjet-Rusland er ook nu weer van beschuldigd de we reld in invloedssferen te willen opde len. Daarbij heeft Peking met na me (zuidoost-) Azië op het oog, waar zijn natuurlijke belangen liggen, maar waar het ook voortdurend stuit o p de Amerikaanse en in toenemende mate Sowjetrussi- sche aanwezigheid. In Chinese pro- paganda-termlnologie heet het dat Amerika, en Rusland Peking 'n „a- toomoorlog willen opdringen". Om op een dergelijke „nucleaire agressie" voorbereid te zijn heeft China een eigen atoommacht ontwikkeld. „De historische ervaring met de klassen strijd leert ons dat als het Ameri kaanse imperialisme luidkeels over „vrede" jubelt, het in feite verdere voorbereidingen treft voor uitbreiding van de bewapening en oorlog" (al dus een commentaar uit 1969 op INixons inaugurele rede) „waardoor is geapplaudisseerd door de Russische revisionistische kliek van renegaten". Nog niet zo lang geleden begon nen met een handjevol splijtstof, is China nu zo ver, dat het waarschijn lijk over een jaar of tien op hetzelf- i de niveau als de VS en de Sowjet- j Unie zal staan wat die atoommacht I betreft. Daarbij gaat het niet al- i leen om de kernbommen, maar ook i de „transportmiddelen", die van even j groot belang zijn als de projectielen i zelf .De prijs die het daarvoor moet i betalen zou anderhalf miljard dollar per jaar bedragen, een zware post op de begroting. Hoe ter wereld De eerste atoomboom werd tot ont ploffing gebracht in oktober 1964, als klap op de vuurpijl na de val van Chroesjtsjow daags tevaren. De Fran se sinoloog Robert Guillain schreef daar later over: „Hoe ter wereld, zei een landgenoot enige tijd voordien, zouden ze die bom in elkaar moeten zetten, die Chinezen, wanneer ze voor hun transporten in de grote bedrij ven nog pas aan de ezelwagen toe zijn? Maar dan kent men het nieu we China met zijn bijzondere vermo gen tot geheimhouding, zijn soms verbluffende tegenstrijdigheden en zijn eerzucht slecht. De waarheid, die scherp dient te worden ingezien is Juist dat het land van de ezelswa gens, het land van het goederenver voer per fietsriksja's de bom wilde hebben en dat is gelukt". Midden mei 1965 ontplofte de twee de bom, de derde al in mei 1966. Zorgvuldig buiten het tumult van de „culturele revolutie" gehouden ont wikkelde het atoomproject zich gesta dig verder. Intussen is al een tien tal proef-explosies verricht, waarvan drie met thermonucleaire bommen. Het resultaat, in de vorm van pad destoelwolken, is het noeste werk van Chinese kernfysici, die voor een be langrijk. deel ln het Westen en Rus land zijn opgeleid. De „vader" van de Chinese kernbom, professor Tjien San-TJiang is opgeleid in Frankrijk, o.a. door het echtpaar Curie. Een an dere atoomgeleerde, professor Wan Kan-tsjang komt voort uit de „Rus sische school". Behalve het aantal en de groeiende kracht van de kernbommen is veel zeggend dat een aantal is gelanceerd met middelbare-afstandraketten. Ook de „transportvloot" wordt uitgebreid en geperfectioneerd. Centrum Lop Nor Het atoomcentrum ligt in het wes ten van China, temidden van woes tijnen, omsloten door hoge kale ber gen. De buitenwereld heeft het de naam gegeven van het naburige meer: Lop Nor. De laatstgeregi- streerde proef, die daar is genomen, betrof een waterstofbom met een kracht van drie megaton. Eens te meer een bevestiging van de Weste lijke vermoedens, dat China niet al leen beschikt over het wetenschappe lijke vermogen, maar ook over het materiaal om een grote kernmacht op te bouwen. Het land delft zelf de noodzakelijke splijtstof en verwerkt die zelfs tot verrijkt uranium, zo als is gebleken. En dat laatste heeft de veelal goed ingelichte Westelijke waarnemers toch wel voor verrassin gen geplaatst. Het Chinese kernarsenaal wordt op het ogenblik op enkele dozijnen a- toombommen van twee tot 2000 ki- loton en een paar waterstofbommen geraamd. Die zouden nu nog niet ef fectief tegen Amerika of Sowjet-Rus land kunnen worden gebruikt, omdat China nog niet over intercontinenta le ballistische raketten (reikwijdte 6000-8000 mijl) beschikt. Maar ook deze voor een nucleaire (tegen)aan val essentiële 'transportmiddelen'zijn in 'n vergevorderd ontwikkelingssta dium. Volgens Amerikaanse experts zal China zo tussen 1973 en 1975 over intercontinentale atoomraketten kunnen beschikken. Daarnaast be staat natuurlijk de mogelijkheid van andere nuclaire systemen, bijvoor beeld met kernbommen uitgeruste onderzeeërs, te vergelijken met de Amerikaanse polaris. Nog 'n aanwij zing voor de groeiende raket-capaci teiten zijn de twee lanceringen van kunstmanen. Schrik aanjagen China heeft steeds beklemtoond, dat het nooit als eerste naar de atoomwapens zal grijpen, maar die alleen zal gebruiken als het met ge lijke middelen wordt aangevallen. China's kernmacht dient in eerste Instantie defensieve doeleinden, wordt gezegd. Desalniettemin blijft het de vraag hoe China met zijn kernmacht zal manoeuvreren als het gaat om het afdwingen van politieke beslui ten of wanneer de Amerikanen (tactische) atoomwapens in Viet nam zouden gaan gebruiken om Ha noi eindelijk op de knieën te krij gen. Een nog steeds herhaaldelijk ge publiceerde uitspraak van Mao Tse- toeng uit 1946 is: „De (Amerikaanse) atoombom is een papieren tijger die de Amerikaanse imperialisten gebrui ken om mensen schrik aan te Jagen. Zij lijkt verschrikkelijk, maar is het in werkelijkheid niet, natuurlijk, de atoomboom is een wapen voor mas sale vernietiging, maar de uitslag van een oorlog wordt bepaald door de mensen, niet door een of twee nieuwe types wapens". Maar nu China zelf deze „papieren tijger" heeft getemd, zou deze tekst toch wel dringend aan herziening toe zijn. Al was het maar met het oog op de scherpe tanden van het dier ADVERTENTIE r*

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9