Verband dof tussen asbest m longkanker van Veronica-directeur te openhartig Prostituee aan wurger ontsnapt ferbod van bepaalde oorten hangt in de lucht Iers te examens LHNO waren niet moeilijk Adviezen Rode Kruis over transplantaties Vijfde arrestatie na aanslag op radioschip LET OP HET GWK-EMBLEEM DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Twee gewonden bij Gulf-brand Loonsverhoging bij spoorwegen Blacks. Decker 89 119,- Geen afzonderlijke steunmaatregelen voor dagbladen RIJDAG 21 MEI 1971 EIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG Nederland overweegt vermoedelijk als eerste land ter wereld, aaide toepassingen van asbest en be lde asbestsoorten zelf te verbieden. In- demde astbeststof, bestaande uit mi- piscb kleine vezeltjes, bedreigen de gezondheid van de mens. Volgens het di rectoraat-generaal van de arbeid van het ministerie van sociale zaken en volksge zondheid is het verband tussen asbest en mesothelioom, een vorm van longkanker, duidelijk aangetoond. mensen die beroepshalve met st te maken hebben, is aj vele de ziekte asbestose bekend, 'n jandoening waarvan de sympto- sterk aan chronische bronchi- toen denken. Vooral vroeger werd idoor nogal eens een verkeerde nose gesteld. Andere mensen wijl asbestose een typische be sziekte is, veroorzaakt door een durige blootstelling aan grote «ntraties asbeststof, worden mesothelioom ook andere men- liedreigd, die bijvoorbeeld in de Rving van de bedrijven wonen. vorm van longkanker kent 'n snder lange incubatietijd, de tijd n het inademen van asbest en kenbaar worden van de ziekte. Slijk van 30 tot 40 Jaar. Boven- zijn voor het ontstaan veel la- concentraties voldoende dan asbestose. promoveerde dokter Stump- bedrijfsarts van de Koninklijke De Schelde in Vlissingen, op proefschrift over de ziektever- ende eigenschappen van asbest, a! als isolatiemateriaal, veel ge- Walcheren sothelioom, een vorm van kan die altijd als uiterst zeldzaam Khouwd (1 op de 10.000 gestor- n aan kanker) werd in de perio- 68 op Walcheren, door dok- Itumphius in 25 gevallen aange- en. Nu, drie Jaar later, is het gestegen tot 33. Volgens dr. Stumphius is er in vrijwel alle ge vallen onmiddellijk verband met het werk op de scheepswerf. Toch waren er geen echte asbestwerkers bij. In 1969 heeft het directoraat-gene raal van de arbeid van het ministe rie van sociale zaken en volksgezond heid een longarts aangetrokken, dr. Miedema, die sindsdien bezig is aan een onderzoek bij zesduizend arbei ders in ongeveer 150 bedrijven. Op dit ogenblik zijn ongeveer 2.500 arbei ders onderzocht. Dr. Miedema vond 64 gevallen van asbestose, 55 bij ar beiders in isolatiebedrijven, 4 in de asbestcementindustrie, 4 in de lino- leumindustrie en 1 in een bedrijf voor vulmaterialen. Er was slechts één geval van mesothelioom, aan 't longvlies .Mesothelioom kan ook 't buikvlies aantasten. Publicatieblad Het directoraat-generaal hoopt het onderzoek eind dit jaar, begin vol gend jaar te kunnen afsluiten. Inmid dels heeft de Arbeidsinspectie een pu- blikatieblad gewijd aan het werken met asbest. Asbest, een groep delf stoffen van nogal verschillende sa menstellingen, kent ongeveer duizend toepassingen, van remvoeringen en asbestcement tot insolatiemateriaa! De brochure wijdt uitvoerig aandacht aan de mogelijkheid van vervan gingsmiddelen. Blauwe asbest Het directoraat-generaal van de arbeid verwacht dat zgn. blauwe as best, dat vooral in asbest-textiel wordt toegepast, het eerst door een verbod zal worden getroffen. Blauwe asbest blijkt de belangrijkste veroor zaker van de longkankervorm meso thelioom te zijn. Uit de contacten van de Arbeidsinspectie met de industrie is gebleken dat een aantal bedrijven hun asbestgebruik al sterk beperken of inmiddels zelfs gestopt hebben. ADVERTENTIE ROTTERDAM Een 34-jarige prostituée is gistermiddag in haar kamer aan de Brede Hilledijk in rot- terdam ternauwernood ontsnapt aan een man, die haar probeerde te wur gen. Zij wist zich los te worstelen en naar buiten te vluchten. De vrouw stond voor de deur van haar woning, toen zij om streeks twaalf uur werd aangesnro ken door een ongeveer veertigjarige man. Zij nam hem mee naar haai kamer. Daar Het de „klant" plotseling ho ren, dat hij een hekel had een pros- tituées en dat hij was gekomen om haar te vermoorden. Onmiddellijk, daarop greep hij de vrouw bij de keel. Zij zag kans los te komen en rende naar de straat. De man deed hetzelfde. Hij sprong in een taxi, die Juist langs kwam. De recherche van het bureau San- delingeplein, die een uitgebreid onder zoek instelt, heeft de chauffeur van de taxi nog niet opgespoord. De rit is niet geregistreerd bij de centrale omdat de klant een „opstapper" was Uit het hele verhaal heeft de poli tie de indruk met een geestelijk la- lan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks in le grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver- ekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. Grenswisselkantoren N.V. op het N.S.-station van Leiden. ieopend van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 8 en op ondag van 9 tot 5. Telefoon 01710-44558. f m 1 i [DEN Deze week voor het dracht de vragen ;n volledige En- zijn ook aan de huishoud- m landelijke schriftelijke exa- A afgenomen. „De meisjes von- het maar wat gewichtig", aldus directrice. De scholen voor La- Huishoud- en Nijverheidsonder- dhtio), die driejarig zijn, split- gedurende het laatste Jaar in 'Stroom (meer theoretisch opge- meisjes) en een p-stroom (gro tels praktisch opleiden) Sa- 1 waren er dat dit Jaar ruim 50. °°r de p-stroom werd alleen, en op maandag, Nederlands ge dineerd .Er werd een tekst voor- gd over Tijl Uilenspiegel, waar- vragen beantwoord moesten den. Ontleding werd niet ge ld. De leerlingen vonden het een dge opgave. t-stroom deed dinsdag even- Nederlands, hier werd grama- en tekstueel begrip gevraagd een fragment uit een boek van Servaes (gest. 1947), een IJlster die voor het vernieuwde wellicht iets te veel in de sfeer het moederlijke zorgen ligt. 11 ook over deze opgave wa de leerlingen tevreden. Gisteren nog Engels en rekenen af- lmen. Dat rekenen behelsde een *1 niet moeilijke, wel bewerke- oneven die uit zeer concrete "ies stamden: postkantoor, uit- °°P. brandverzekering, vakan- ::s. Neen Engels is door veel meisjes "Ijk gevonden. Met name de op- gelse zinnen te beantwoorden ging veel meisjes boven hun kunnen, ze hebben er eigenlijk ook te weinig bedrevenheid in kunnen opdoen in hun korte opleiding. Daarom alleen al is het wellicht goed dat ze dit vak ook nog een keer in een schoolexa men mogen/moeten doen. dat ver der voor alle meisjes nog minstens één praktisch vak omvat, zoals naald- vakken, kantoor/winkelpraktijk of zorgvakken (woning, voeding, kle ding). ROZENBURG (ANP) Op de Gulf-raffinaöerij te Rozenburg heeft woensdagavond een korte, he vige brand gewoed, waarbij twee employées zwaar, en een licht wer den gewond. De twee zwaargewon den zijn opgenomen in een zieken huis te Rotterdam. Volgens de Gulf-directie is de brand ontstaan door een explosie in het fornuis van de smeeroliefabriek, die werd veroorzaakt door het bars ten van een pijp. Er ontstond een felle brand in de smeeroliefabriek, die echter door de bedrijfsbrand-, weer van de raffinaderij in korte tijd kon worden geblust. Over de schade, die de explosie en de daarop volgende brand heb ben aangericht, valt nog niets met zekerheid te zeggen. Het stoomwezen en de eigen in spectiedienst van Gulf stellen een onderzoek in. Volgens de politie van Rozenburg gebeurde het ongeluk tijdens het starten van de smeeroliefabriek. Het in gebruik nemen van nieuwe raf finaderij-eenheden bij Gulf leidde de afgelopen weken al tót een stroom van klachten van bewoners in de buurt over geluidshinder en lucht verontreiniging. biele man te doen te hebben, zodat een nieuwe agressieve daad niet is uitgesloten. De aanvaller, die ongeveer 1.80 lang is. had een grijs pak met een blauw overhemd en zwarte schoenen aan. Het zonnige weer op Hemel vaartsdag was voor velen aanlei ding om de zeekant op te zoeken. Hoe druk het daar was laat deze foto genomen in Scheveningen in de buurt van de Pier zien. ADVERTENTIF UTRECHT 28.000 personeelsle den van de Nederlandse Spoorwegen krijgen per 1 juli een loonsverhoging van viereneenhalf procent, zoals het overheidspersoneel die al heeft gekre gen. Deze verhoging betekent ook een automatische verbetering van secundaire arbeidsvoorwaarden voor zover die van het loon afhangen. De vakantietoeslag komt van zes op 6,5 procent. Er wordt nog overlegd of het spoorwegpersoneel ook uitbrei ding van het minimum aantal ver lofdagen zal krijgen. Vooral in de sectoren, die direkt bij het vervoer zijn betrokken, is er op het ogenblik een grote achterstand in de verloven. Klemgevaren De rondvaartboot „Jan van Galen" is woensdagavond met een klap vastgelopen onder een brug over de Singel. De ruiten van de boot sneuvelden en de mast sloeg door de voorruit. Een Canadese pas sagier werd aan zijn handen gewond bij een poging de boot los te trekken Zwanenburgers „De lastige Zwanenburgers" zijn weer in actie geweest. Op Hemelvaartsdag werden tientallen ballonnen, voorzien van zilverfolie opgelaten om het lucht- vaartverkeer in de war te bren gen. Afgetreden Voorzitter A. J. te Pas van de Ned. Middenst. Partij die bij de tweede-kamerverkiezingen twee zetels veroverde is afgetreden Zijn plaats is ingenomen door de hr Jac. de Jong uit Vorden. Na het be danken van de heer Dessing uit Am sterdam werd de heer De Jong twee de man. NIEUW voor LEIDEN (en verre omgeving zijn de zojuist aange komen CHESTERFIELD banken en fauteuils, deze zeldzaam fraaie meubelen lieten wij be kleden met de allerbes te kwaliteiten velours en leder. De prijs zal u meevallen, vooral wanneer u kennis neemt van de zéér hoog waardige kwaliteit de stijlvolle vormgeving kortom een droom, die in uw ivoning werkelijkheid wordt BULTHUIS Binnenhuisdecordtie voor stijlmeubelen Botermarkt 23 Show in Leiden: Nieuwe Rijn 25 Show in Oegstgeest: Rliijngeesterstraatweg 56 (na tel. afspraak: 20854 53490 52352) DEN HAAG Een commissie van het Rode Kruis heeft heden middag een rapport gepubliceerd, met conclusies en aanbevelingen om trent orgaantransplantaties. In gro te lyn stemmen deze aanbevelingen overeen met de praktijk van trans plantaties. zoals deze thans in ons land worden toegepast. Voor het doodskriterium wordt aanbevolen 't onherstelbaar geëindigd zijn van de gehele hersenfunctiek. inclusief die van de hersenstam. Het gebruik van organen van een levende donor (som mige niertransplantatieswordt be schouwd als een noodmaatregel die zoveel mogelijk moet worden verme den. Er is minder nadrukkelijk be zwaar tegen het gebruik van li chaamsweefsels en produkten van Van balkon gevallen - De driejari ge Richard ten Loohuis is gisteravond van het balkon van de derde etage van een huis aan de Vrolijkstraat in Amsterdam gevallen. De kleuter overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Het jongetje was over de ballustrade geklommen. Stuurloos Drie leden van de zeil- club Noordzee zijn gistermiddag op het nippertje gered toen hun bootje Cosjoma op het Scheveningse haven hoofd te pletter dreigde te slaan. Tij dens hun reis op zee was de fokke- val gebroken, waarna het zeilbootje stuurloos ronddobberde. Zeven jaar Het gerechtshof in Den Bosch heeft een 63-jarige Antoi nette V uit Breda veroordeeld tof zeven jaar gevangenisstraf met af trek en terbeschikkingstelling van de regering. De vrouw vergiftigde, haar man steeds met kleine hoe veelheden thallium, waaraan hij in mei '70 overleed. ADVERTENTIE Tientallen guldens voordeel op boormachines Er zlfn nu tientallen harde gulden» te verdienen bil een B t boormachine. Reken het maar nal DN 70 normaal 109,- DNJ 52 normaal 134,- i no DNJ 72 normaal 149,- een levende voor zover die na ver wijdering uit het lichaam door het produkt zelf weer worden aangevuld, zoals beenmerg en huid. De transplantaties dienen te ge schieden op basis van het toestem mingssysteem. dwz dat donor of familie nadrukkelijk toestemming moeten geven. Het geen-bezwaar systeem wordt afgewezen, dwz het systeem dat wegnemen van een or gaan bij een overledene altijd is toe gestaan wanneer daar niet uitdrukke lijk bezwaar tegen is gemaakt. In praktijk dienen de medische teams die de donor behandelen en de transplantatie uitvoeren gescheiden te zijn. Indien dit op praktische be zwaren stuit kan een intermediair team optreden. Sterke nadruk legt het rapport op de wenselijke anoni miteit van donor en ontvanger. Aan bevolen wordt, met handhaving van die anonimiteit, dat ieder ziekenhuis een register bijhoudt omtrent toe stemmingen tot en uitvoering van transplantaties, waardoor een bevei liging ontstaat voor zowel donors als artsen. DEN HAAG (ANP) De minis ter van Economische Zaken heeft een brief aan de voorzitter van de Commissie Bedrijfsfonds voor de Pers gezonden, waarin hij nader in gaat op de regeling „bijzondere fi nanciering". Deze regeling maakt slechts verle ning van kredieten tegen normale voorwaarden mogelijk. Dit houdt in dat bij de beoordeling van aanvra gen van individuele ondernemingen de mogelijkheden tot betaling van rente en aflossing en derhalve 'de rentabiliteit van de betreffende on derneming steeds betrokken dient te worden. Uit door minister Nelissen verkre gen informaties van zowel individue le ondernemingen als van de be drijfstak is ten aanzien van dit laat ste punt juist gebleken dat. gezien de positie waarin een aantal dag bladondernemingen verkeert, steun verlening door de overheid noodza kelijk wordt geacht. Een vaststelling van een zgn. ka derregeling, aldus vervolgt de minis ter, brengt in het bovenstaande geen wijziging omdat ook dan bij de be oordeling van individuéle krediet aanvragen de mogelijkheden tot be taling van rente en aflossing volle dig betrokken moeten worden. DEN HAAG De 61-jarige Vero- nica-directeur Bull VerweU, die woensdagavond laat in zyn woning in Loosdrecht werd aangehouden in verband met de aanslag zater dagavond op het zenderschip van Radio Nordsee International, zal maandagmoren aan de Haagse officier van Justitie, mr. H. van 't Veer worden voorgeleid. De heer Verweij wordt verdacht van uitlokking c.q. mededaderschap dan wel medeplichtigheid aan uitlok king van de aanslag op het radio schip Mebo 2. De Veronica-directeur gaf dinsdag avond in een televisieuitzending van Avro's Tele vizier openlijk toe dat hij ongeveer tien of twaalfdui zend gulden had betaald om ervoor te zorgen dat de Mebo 2 binnen de territoriale wateren zou worden ge bracht. De rijkspolitie te water in Amster dam liet na zijn insluiting door schemeren dat deze openhartig heid die de heer Verweij ook te gen andere persmensen aannam om het aandeel van de Veronica- directie uiteen te zetten, mede aan leiding is geweest tot zijn aanhou ding. De arrestatie van de radio-directeur is de vyfde in deze spectaculaire af faire. De drie duikers die kort na de aanslag van hun bed werden gelicht, zijn woensdagmiddag al voorgeleid. De later aangehouden radioreclame- adviseur en Veronica-medewerker, de 48-jarige Norbert J., is vanmor gen door de officier van justitie ge hoord. Bezoek In het kader van het onderzoek heb ben gisteren de twee Haagse of ficieren van justitie Rosingh en Van 't Veer een bezoek gebracht aan het zwaarbeschadigde radio- schip Mebo 2. De schade van ruim een kwart mil joen zal in volle zee worden gere pareerd, omdat het schip nadat het een haven zou zijn binnengeva ren, onmiddellijk door schuldeisers aan de ketting zal worden gelegd. De reparatiewerkzaamheden zullen worden uitgevoerd door de NV Scheepswerf voorheen De Groot en Van Vliet uit Slikkerveer. Op de zelfde werf zijn de Mebo 2 en ook het bevoorradingsschip Mebo 1 zeevaardig gemaakt. Vragen Drs. J. J. Voogd, lid van de Twee de Kamer voor de PvdA, wil on dertekening door Nederland van het Verdrag van Straatsburg inza ke piraten-zenders. Dit blijkt uit vragen aan de ministers Klompe (CRM) en Bakker (Verkeer en waterstaat. Het kamerlid wijst daarin op de recente gebeurtenis sen en de verantwoordelijkheid daarom rondom Radio Nordsee en Veronica en vraagt, of deze gebeur tenissen voor de regering geen aanleiding zijn om de piratenzen ders te laten verdwijnen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7