Henk de Kleine wil meer... Droom van judoka's ruw door Britten verstoord EDDY MERCKX SLAAT SLAG IN DAUPHINE LIBERE PETROSJAN EN HUBNERREMISE Hockeyteam kan niet overtuigen NA TWEE OVERWINNINGEN IN EUROPESE TITELSTRIJD BANDSTOTEN f Eervol verlies van Ajax (L) Chevron met Mi i 'n Schonere motor is kilometers goedkoper. Nederland tweede in EK judo voor landenteams BULGAREN WIJZEN HONGAREN TERUG: 3-0 Ondanks 2-0 winst op Canadezen VRIJDAG 21 MEI 1971 PAGINA 27 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD Punten Hgs serie Moyenne 1. Ceulemans (Belg.) 4 101 15,38 2. Dielis (Belg.) 4 81 11,11 3. Scherz (Oost.) 4 32 7,27 4. De Kleine (Ned.) 4 78 7,14 5. Dufetelle (Fr. 0 41 5,56 6. Stenzel (Oost.) 0 26 5,34 7. Brufau (Sp.) 0 25 4.93 8. Siebert (W.-Dld.) 0 39 4,61 EUPEN Henk de Kleine was maar matig tevreden. Moppe rend keerde hij terug temidden van de kleine Nederlandse ko lonie bij het toernooi om het Europees kampioenschap band- itoten in het Belgische Eupën, waar overigens ook na ruim 50 het Duits nog de voornaamste voertaal is. De biervertegen- ffoordiger uit Mierlo-Hout, in deze titelstrijd invaller voor Hans Vultink, had door overwinningen op de Fransman Roland Dufetelle (200-156 in 31 beurten) en de Westduitser Günther Siebert (200-135 in 25 beurten) met het verdienstelijk algemeen gemiddelde van 7.14 een eervolle plaats in de kopgroep ver werd, maar had meer gewild. Niet tegen Dufetelle. De Kleine was it biy geweest met deze zege, voor- il omdat hü tevoren nooit van de •jjse ex-professional had kunnen „Dufetelle kwam altyd tegen et einde met een extra hoge serie", laarom had De Kleine het ook nog lenauwd gehad toen hij een veilig lijkende voorsprong had genomen: {-135. Hü was in deze periode naar ii lagere versnelling overgescha- ld en had het Dufetelle zo moeilijk [«naakt, dat die liefst 9 maal poe- lelde. Zeker was De Kleine pas toen hij le partij als eerste had beëindigd en Jufetelle in de nastoot faalde. Zijn ichte gramschap gold in de eerste ilaats de partij tegen Siebert. Vooral iver de domme misser, waarmee hy n de 12e beurt de serie na 78 had ien afbreken, kwelde zijn gemoed, laar ook het feit dat hij daarna cog 13 beurten had verbruikt om de resterende 80 punten te maken, had ijn ongenoegen opgewekt. De Kleine was gisteren echter poedig over zijn teleurstelling heen cd keek in de toekomst. „Morgen moet ik tegen de Spanjaard Brufau LEIDEN In een tot de aatste bal spannende wedstrijd ïft Ajax het onderspit moe- en delven tegen de Kieviten. Een terk verzwakt Ajax ging eerst bat en. Openingsbat F. A. de Jong hielp net zijn score van 26 runs Ajax mede 'fan een eindstand van 59 all out. Een fel fieldend Ajax wilde niet verliezen. F. A. de Jongh (217) nam le eerste 2 wickets van de Kieviten, lie met 8 Engelsen uitkwamen. Cap- lain R. Veldhuizen met 418 en D. Mering met 17 veroorzaakten gro- verontrusting bij de Kieviten. Uit eindelijk trokken de Kieviten toch »an het langste eind. Zij passeerden iet Ajax-totaal voor het verlies van I wickets. Ajax II verloor met innings van LUCC. Het oude Ajax IV kwam tot 119 runs ODeminint 92, De Wit 20 en Jongbloed 15), terwijl de Oegstgeest- se battingside niet verder kwam dan weemaal 38 runs. en de Oostenrijker Stenzel. Het moet mogelijk zijn dat ik die twee versla en dan na twee dagen nog ongesla gen ben. En dan is het van belang dat myn concurrenten gezien hebben dan ook ik een grote serie kan ma ken". Eenzame hoogte Die concurrenten zijn de uitgespro ken favoriet Raymond Ceulemans, zijn landgenoot Ludo Dielis en de Oostenrijkse driebandenspecialist Jo- hann Scherz. Sterker nog dan in het driebandenspel staat Ceulemans in het bandstoten op eenzame hoogte. Dat bewijzen zijn zeven Europese ti tels in successie en de ongelooflijke records, die de Vlaming al heeft ge speeld. Onlangs nog werd hij Bel gisch kampioen met 15.01. Menig topbiljarter zou tevreden zijn met de helft. Ceulemans ook heeft alleen zijn partü van 200 punten gespeeld met een gemiddelde van 28.57. Op zijn recordlijst ontbreekt nog het Europese serierecord, dat enkele ja ren geleden door Marty op 102 werd gesteld. In zyn openingspartij tegen Stenzel deed Ceulemans een poging om Marty het record te ontnemen. Het lukte net niet: na 101 carambo les moest hij terug naar zijn stoel. Ceulemans speelde overigens zyn tweede partij tegen Brufau nog gran diozer. Met een slotserie van 85 was hij in de 12e beurt uit en werd leider in de algemene rangschikking met een gemiddelde van 15.38. Dielis. die tegen Stenzel een serie van 81 scoor de, was tweede met 11.11, Scherz (na herstel tegen Dufetelle) derde met 7.27 en De Kleine vierde me 7.14. Eerste ronde: Uitslagen De Kleine (Ned.) 200 31 20 6.45 Dufetelle (Fra.) 156 31 31 5.03 Siebert (Wdl.) 142 35 39 4.05 Scherz (Oost.) 200 35 28 5.71 Brufau «Sp.) 94 18 25 5.22 Dielis (Bel.) 200 18 52 11.11 Ceulemans (Bel.) 200 14 101 14.28 Stenzel (Oost.) 79 14 21 5.64 Tweede ronde: Scherz 200 20 32 10.00 Dufetelle 128 20 41 6.40 De Kleine 200 25 78 8.00 Siebert 135 25 20 4.50 Ceulemans 200 12 85 16.66 Brufau 54 12 15 4.50 Dielis 200 18 81 11.11 Stenzel 92 18 26 5.11 ADVERTENTIE SEVILLA De vijfde partij van de tweekamp tussen oud-were! dkam- pioen Tigran Petrosjan en de West duitser Robert Hübner is evenals de vier voorgaande in remise geëindigd. Hèbner probeerde in de opening en kele nieuwe vondsten uit, Petrosjan ting er echter niet op in en dwong de partij in de richting van het Si- clliaans. Na veertien zetten bood de Rus re mise aan, hetgeen door de Westduit- ser na korte bedenktijd werd aan vaard. De gehele partij duurde tach tig minuten. Beide spelers hebben nu pnt. In Moskou heeft Viktor Kortsjnoj de vierde partij tegen Efim'Gelier zon der verder spelen gewonnen moeten geven. De ontmoeting was woensdag ia 43 zetten afgebroken in een voor Kortsnoj hopeloze stand. In deze ontmoeting hebben beide spelers thans twee punten. De tweede partij van de tweekamp tussen Bobby Fischer en Mark Tai- manov, die in Vancouver wordt ge- I speeld. is woensdag na 45 zetten af gebroken. Fischer, die ds eerste par- I tij op zijn naam bracht, heeft met 'n Pion meer ook ditmaal goede winst kansen. De partij is na 72 zetten opnieuw afgebroken. Taimanov behoudt remisekansen. De tweekamp tussen Fisch en Tai manov wordt gespeeld in het theater auditorium, dat plaats biedt aan dui zend toeschouwers. Die toeschouwers accommodatie was op zich een bron van onenigheid, want Fischer wil zo weinig mogelijk mensen om zich heen, terwijl de concertpianist het liefst voor een groot publiek optreedt. Bovendien wil de Amerikaan dat tij dens de speel-uren geen contact mo gelijk is tussen de schaker en zijn se condanten. Zijn reden is een voor de hand liggende Fischer wordt alleen begeleid door de voorzitter van de Amerikaanse schaakbond Ed Lefsen, terwijl Tai manov kan rekenen op de steun van zijn secondant Vasioekov. teamleider Alexander Kotov en de internationale meester Joeri Balassov. die als jour nalist aanwezig is. De Oostduitser Wolfgang Uhlmann heeft de vierde partij in de tweekamp tegen de Deen Bent Larsen verloren. Bij de 38ste zet moest Uhlmann op geven. De stand is nu 2 Vz tegen 1% in het voordeel van Larsen. Henk de Kleine geconcentreerd aan stoot, GRENOBLE Eddy Merckx heeft na drie etappes de leiding in het algemeen klassement van de Dauphine Libere. De Vlaamse wielerkoning won woensdag het tweede gedeelte van de eerste etappe en nam daardoor tevens de leiderstrui over van zijn land genoot Eric Leman. Ook de twee de etappe werd een Belgische aangelegenheid. Dierickx won voor David. In de derde etappe, die gisterenn verreden werd verstevigde Eddy Merckx zijn toppositie. Hij won de rit niet, maar sloeg zijn slag op de top van de Cote de Montaud, waar de organisatoren de eerstdoorkomen- de beloonden met vijf seconden bo nificatie. Merckx kwam als eerste door na een hevig gevecht met de Spanjaard Ocana. Algemeen klassement: 1. Merckx (Belg.) 10.46.50, 2. Ocana op 12 sec., 3. Agostinho, 4. Van Impe, 5. Ai- mar, 6. Letort, 7. Thevenet, 8. Pou- lidor, 9. Jourden, 10. Schoenmaker allen op 15 sec., 44. Janssen op 5.29, 57. Vianen op 8.47, 68. Pijnen op 9.19. Ronde van Italië Op een nogal ongewone wijze is gisteren de vijfde ronde van Italië begonnen. De elk uit tien renners bestaande ploegen reden een ploe gentijdrit van Lecce naar Brindisi over 62 kilometer, waarbij de ren ners elkaar als bij een estafette af losten. Het Salvarini team met Fe lice Gimondi en Gianni Motta, nam daarbij een voorrang van drie secon den op de Molteni ploeg van Herman van Springel. Alle Salvarini's dragen vrijdag in de openingsetappe van Brindisi naar Bari (175 kilometer) de rose leiders trui. De Giro d' Italia voert dit Jaar over een totaal afstand van 3678 km. verdeeld over 19 etappes en 2 Individuele tijdritten. Wim Schepers knappe zege Uitslag ploegentijdrit: 1. Salvari ni 1.10.48, 2. Molteni 1.10.51, 3. Scic 1.11,31, 4. Ferretti 1.11.40. 5. Filotex 1.12,27, 6. Dreher 113,03, 7. GBC 1.13,17, 8. Magniflex 1.14,12, 9. Cosat- to 1.22,21, 10. Kas 1.22,48. Simpelveld GOTENBURG De verslagenheid in het Nederlandse kamp was gisteravond, aan het eind van de eerste dag van de strijd om de Europese judotitels, groot. De laatste twee jaren had Nederland op ongelukkige wijze in de finale van de teamwed strijden verloren. Daarvoor behaalde men vijf jaar achtereen een bronzen medaille. En nu de gouden plak meer dan ooit bin nen bereik leek, omdat de verrassende outsider Groot Brittan- nië in de halve finales favoriet en titelverdediger Rusland uit schakelde, moest Oranje opnieuw genoegen nemen met de tweede plaats. Frankrijk en Rusland deelden de derde plaats, de gedeelde vijfde positie was voor Polen en Oostenrijk. Wim Schepers uit Meers heeft donderdag op overtuigende wijze een internationaal bergcriterium voor be roepsrenners in Simpelveld gewon nen. Hij legde de 80 kilometer af in 2 uur, 32 minuten en 27 seconden. Met een achterstand van drie minu ten werd Jan Krekels tweede voor Joop Zoetemelk. Schepers, die on langs in de Ronde van Spanje zeer sterk reed, maar gedeklasseerd werd wegens het gebruik van stimuleren de middelen (een contra-expertise moet nog wórden uitgevoerd), was duidelijk op rehabilitatie uit. Hij ontsnapte al na twintig kilometer en bouwde zijn voorsprong gestaag uit. Krekels en Zoetemelk konden hem niet meer achterhalen. De uitslag is: 1. Schepers de 80 km in 2 uur, 32 minuten en 27 seconden. 2. Kre kels op drie minuten, 3. Zoetemelk (z.t.), 4. Janbroers op 3.58, 5. Jan sen z.t., 6. Karstens z.t.. 7. Paul in 't Ven (Belg.) z.t., 8. Schneider (Zw.) z.t., 9. Willy In 't Ven (Belg.) z.t., 10. Tabak z.t. De vooruitzichten voor Nederland leken na de eerste partij zo zonnig. Bondscoach Anton Geesink had te voren nog gezegd: „Indien een van de lichte jongens weet te winnen geef ik ons team een goede kans". En zie, Karei Gietelink won heel duidelijk op beslissing (vijf punten) van Law rence. Maar daarna moest de een na de ander het hoofd buigen voor de tegenstander. Hetzij door minder kunde, zoals Van der Pol, die zich twee keer door Cassidy zag overge nomen, en Poglajen, die van Star- brook geen enkele kans kreeg, het zij door zwak optreden van de Belgische scheidsrechter Cornelissen. Deze ar biter, die in Nederland wordt geboy cot, onthield halfzwaargewicht Ernst Eugster een waza ari en gaf de Ne derlander, die zeker beter was dan Parisi in de laatste minuut zelfs een Chui (waarschuwing). Eugster ver loor toen deze sleutelpartij op beslis sing met vijf punten. Voor Wim Rus- ka, die overigens bekwaam van Ren- fry won, was er toen weinig eer meer te behalen (2-3). En dan te beden ken, dat Nederland eerder dit sei zoen een landenwedstrijd tegen Groot Brittannië nog met 16-2 won Overigens scheelde het niet eens zoveel of Nederland had zelfs de hal ve finales niet bereikt. Na overwin ningen in de voorronde van 4-1 op Finland (allen Poglajen verloor) en 5-0 op Zweden volgde de poule finale tegen Rusland, dat tegenwoor dig gecoacht wordt door Ionov. Ne derland kwam niet verder dan twee onbesliste partijen, van Poglajen te gen Gogalawzi en van Eugster te gen de Europese kampioen Pokatajev. Gietelink verloor van Marcoplisjvili met gering verschil. De Rus, die in 1967 Europees kampioen werd, maar daarna niets meer van zich liet ho ren, kreeg een waarschuwing, maar zegevierde desondanks op beslissing met drie punten. Van der Pol verloor door een armklem van Novikov en Ruska spande zich toen niet al te zeer meer in tegen Onasjvili, die een aanval van de Amsterdammer over nam. De ontmoeting in de herkansing tegen Polen, dat eerder West-Duits- land uitschakelde, oood aanvanke- lyk sombere perspectieven. Gietelink en Van der Pol verloren regelmatig en het was toen aan Poglajen, Eug ster en Ruska om de overwinning als nog te bemachtigen. Dat lukte won derwel. Poglajen won op beslissing (3 punten) van Adamczyk, Eugster had aan een beenworp in de eerste secon den tegen Boonoic voldoende voor de winst en de pas uit Japan terugge keerde Ruska besliste de partij tegen Ogonczyk met een houdgreep (3-2). In de halve finales werd Frank rijk met 3-2 op keurige wijze be dwongen. Met wat meer geluk zou de uitslag echter hoger zijn uitgevallen. Gietelink en Eugster verloren onfor tuinlijk van respectievelijk Feist en Rouge. Van der Pol verraste met een prachtige heupworp tegen Desmet en Poglajen won ruim op beslissing van Auffray. Het immer imponeren de Nederlandse sluitstuk Wim Ruska maakte tegen Boondanl toen geen fout meer. De weg naar het zo lang verbeide goud lag open toen Groot Brittannië daarna het gevreesde Rusland eli mineerde. Geesink waarschuwde nog krachtig voor onderschatting van de tegenstander. Maar opnieuw was de hoogste eer voor Nederland onbereik baar. Ruw verstoorde het talentvolle Brise team de oranjedromen. Mis schien dat de individuele wedstrij den. die zaterdag aanvangen, ver zachtende resultaten opleveren. Wim Ruska gaat bekwaam Renfey kloppen, maar de Am sterdammer kon de onthutsende nederlaag tegen de Britten daar mee niet meer afwenden SOFIA - Bulgarije heeft woensdag avond in Sofia in een wedstrijd voor groep 2 van de voorronden van het toernooi om het Europese voetbal kampioenschap met 30 gewonnen van Hongarye. De ruststand was 10. Het wa$ de eerste nederlaag van Hon garije tegen de Bulgaren sedert 1948. In een matige wedstrijd, bij stromen de regen gespeeld, zorgden Kolov (38e min.', Petkov (48e min.) en Welitskov i72e min.) voor de doelpunten. Bij de Hongaren werd de produktieve" Bene zeer gemist. Stand In groep 2 ls: Bulgarye 2 11 Frankrijk 2 1 1 Hongarije 3 11 Noorwegen 3 0 1 Engeland speelde woensdagavond voor 70.000 toeschouwers in het Wem bley stadion van Londen gelijk tegen Wales in een wedstrijd voor het Brit se voetbalkampioenschap. Er werd niet gescoord. Stand: Engeland 2 11 Wales 2 0 2 Noord Ierland 2 10 Schotland 2 0 1 4—1 4—2 4—5 3—7 1—0 0—0 1—1 0—I MUNCHEN Nedeland is gisteren' op de eerste dag van het interna tionale hockeytoernooi in Münohen in de schaduw gebleven van twee andere, tot de top van Europa be horende hockeylandenWest Duits land en Spanje. Weliswaar kwamen onze landgenoten ook tot een over winning. maar zowel de tegen Cana da bereikte score (2-0) als het spel waren minnetjes. De Duitsers en Span jaarder presenteerden zich daarentegen met meer allure. West Duitsland versloeg België met 5-1. en Spanje sloeg in de tweede helft alle illusies van het vertegenwoor digende elftal van Beieren de bodem in: 5-0. Het Nederlandse elftal, begonnen met twee debutanten: Thijs Kaan- ders en Wouter Leefers, waarbij zich nog een derde zou voegen, de HTCC- er Peter Dunki-Jacobs die de aan de rug geblesseerd geraakte Bart Ta- miniau verving), heeft wederom niet kunen overtuigen. Ondanks het feit dat onze landgenoten een veel gro tere Inbreng hadden dan de Cana dezen vooral technisch en conditio neel, wisten zij slechts met moeite afstand te nemen van hun tegen standers, die alleen een grote dosis ijver demonstreerden. Hun gebrek aan techniek trachtten zü te com penseren met een harde strijdme- thode, die haar uitwerking niet mis te, Zes geblesseerde spelers telde de Nederlandse ploeg bij de afloop van het bijster oninteressante duel. De grote overwinning waarop mocht worden gerekend, werd niet verwezenlijkt; de kans daarop is ook niet aanwezig geweest. In tegenstel ling tot bijvoorbeeld de Duiters, die niet van versagen willen weten en tot het bittere einde doorvechten hetgeen de Belgen moesten onder vinden mist het Nederlands team de 'knock-out'-mentaiiteit. Dit kwam ook tot uitdrukking in de score Nederland na m al in de zesde minuuut door Paul Litjens de lei ding. beheerste het duel volkomen, maar de eenheid ontbrak om de Ca nadezen murw te spelen. Slechts eenmaal slaagden de Nederlanders er nog in het surplus aan kwaliteit in een treffer uit te drukken. In de 25ste minuut stopte de enige Cana dese uitblinker ausputzer Lee Wright een inzet van Nico Spits op de doel lijn toen zijn doelman Ken Becket al verslagen was. Wright werkte de bal echter met zijn been uit het doel. Bart Taminiau benutte de toe gekende strafbal feilloos 2-0 Nederland miste toen de mentaliteit om door te drukken naar een grotere zege.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 27