AJAX PAKT EERST(E) BEKER Chelsea minuut van triomf P Sj J Rinus il lid hei Is loll bl{ j met triomj f Oj parta (2-1 Voorlopig een zware i hst en veel onrust minder f -smwm mms. EUROPA CUP II FINALE MET VERRASSENDE ONTKNOPING PAGINA 25 LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD AMSTERDAM „Beter een beker in ;hand dan vier in de lucht", grapte Ajax- coach Rinus Michels. Maar dat was alle luim, die de altijd stoicijnse Amsterdamse trainer na de triomf op Sparta (21) in de replay van de KNVB-bekerfinale kon Toch was Rinus Michels gister- mond met de KNVB-beker de plukkigste man in het uitver kochte Amsterdamse stadion. Gaf ii zelfkritische Ajax-trainer ook terlijk toeHet was een onrus tige geschiedenis geworden, als me die beker niet hadden gewon den. Er is nu tenminste één zware lost van ons afgevallen: we spe len volgend seizoen, hoe-dan-ook, meer Europa Cup-voetbal. Maar druk die blijft natuurlijk. Vant als je zoveel successen hebt jeboekt in de Europa Cup-één. is ie strijd om de Europese beker toor bekerwinnaars natuurlijk naar een zoethoudertje. AJax ien Rinus Michels) gokken deze weken op méér dan alleen maar de KNVB-beker. De Europa Cup-finale èn de strijd om het lands kampioenschap zijn-en-blijven voor de professionele Amsterdammers het belangrijkste. Verklaart Michels be- pupelük: "Het gaat om geld. De centen zijn voor de jongens het be langrijkste. Het zijn profs. Over tien, twintig jaar kopen de jongens niets met eer". - Waarmee Het Grote Probleem dui delijk is gesteld. Michels zorgelijk: Ik kan niet zeggen: jongens, we laten de competitie nu maar lopen. We doen het zondag rustig aan bij Utrecht. Want als het straks in Lon den misgaat, scheelt dat de jongens )oor Cees Onvlee ilgcnd seizoen in de portemonnee. Maar ik kan ook niet zeggen: jon- ;ens, zondag kost-wat-kost winst in Utrecht. Want stel dat er daardoor ilessures komen? Dan zijn we mis- ihien gezien: de rest van de com petitie èn in Londen. Wat dat be treft heeft Panathinaikos eigenlijk Diets te klagen. Die jongens hoe ren vóór Londen niet meer te spe len. Dus geen blessures. Door zoiets ilaapt een trainer veel prettiger". Strafschop Rinus Michels was na afloop van iet vierde duel met Sparta (in de tompeptitie 22 en 00 en twee we ken geleden in de Feijenoord-kuip weer 22) dan ook de eerste om toe te geven dat scheidsrechter Lau van Ravens Ajax een handje had gehol- pes. Een correcte hand, toen hij reeds in de vierde minuut de Am sterdammers resoluut een strafschop toekende nadat de op volle snelheid liggende Johan Cruijff, die reeds om Walbeek was gewerveld, door Spar tas ausputzer Hans Eijkenbroek was gevloerd. Michels: "Er zijn maar weinig scheidsrechters, die op zo'n mo ment, zo vroeg in de wedstrijd, de bal op de stip durven te leggen". Van Ravens (vorig seizoen bij Ajax-Sparta "penalty-Piet" met drie strafschoppen was niet bang om de bal op de stip te leggen. "Het was een geheide penalty", legde hij later uit. "Het was een overtreding binnen het strafschopgebied. Daar mee marchandeer ik nooit". Een standpunt, dat echter door Sparta achteraf fel werd bestreden. Hans Venneker: "Iedereen in Neder land weet zo'n beetje dat meneer Cruijff een houtje toneel kan spelen. Ik vond het onbegrijpelijk, dat Van Ravens daar intrapte. Cruijff lokt toiets uit. Hij vraagt om een botsing en speelt dan de heilige onschuld." Wat het Amsterdamse "lieverdje" ook best wilde beamen. Cruijff glim lachend: "Eijkenbroek moest mij wel pakken. Anders was ik langs hem gegaan. Wat is uitlokken? Het is toch mijn goed recht om te trach ten hem zo kort mogelijk te passe ren. Nauturiijk probeert hij de bal te spelen. En als hij daarbij mij even raakt is het feest". Te laat. Waarvoor tenslotte penalty-specia list Gerrie Muhren zorgde: van elf schieten. Niet dat Doesburg de bal zou houden. Daarvoor wist ik, dat hij teveel zou aarzelen. Raar maar waar". Met die 1—0 voorsprong kreeg Ajax het opeens een stuk gemak kelijker. Sparta's kasteelheer Georg Kessler mocht na afloop wel zeg gen dat door die treffer het taktisch concept van de Rotterdammers niet in de knel kwam ("Al was het fij ner geweest als we langer op nul hadden kunnen spelen"), Ajax daar entegen kon meer vanuit de verdedi ging gaan opereren. Wat de Am sterdammers ook gretig deden. "Al is het dan een finale, die je dol graag wilt winnen, je probeert toch altijd zo min mogelijk reserves aan te spreken", zei Michels naderhand en dat verklaarde het weinig gezie ne feit. dat Ajax tot de rust soms met tien man uitverdedigde. Waardoor Sparta, geleid door de technisch knappe Jan Klijnjan en de bij vlagen ongrijpbare Kristensen, niet verder kwam dan één reeële scoringskans: in de 39ste minuut na een trekbal van de opgerukte Hans Venneker, die echter door de te ge haaste Nol Heijerman vóór het kop- grage hoofd van de vrijstaande Stef Walbeek werd weggehaald Gelijkmaker Na de rust overrompelde Sparta echter toch Ajax: direct na het be- ginsignaal van Van Ravens zwerm den Kowalik, Klijnjan en Heijerman uit over het veld en bleven daardoor even buiten de "greep" van hun di recte bewakers Hulshoff, Neeskens en Blankenburg. Weliswaar slaag de Blankenburg er in na het diepte- passje van Ter Horst "zijn man" Heijerman nog te tackelen, maar de Spartanen namen die vrijeschop zo snel, dat Walbeek vrij op rechts kon doorgaan. Zijn knalharde trekbal ca ramboleerde via de voet van Vasovic tussen de eerste paal en doelman Stuy ("Vasco kreeg die bal precies op zijn punt, daar kon ik onmogelijk meer by") in het net (11). Die gelijkmaker was voor Ajax 't sein om meer tempo te maken. Wat op het middenveld vooral Neeskens, Rynders en de veel opkomende Suur- bier moeiteloos deden. Toen werd de vrees van Georg Kess ler waarheid. Kessler: "Ik wist, dat Ajax plotseling kan vlammen. Zo maar, opeens. Dat is puer klasse. Dat kan zelfs Feijenoord niet. Dat èn het publiek was voor ons teveel. Wij hebben dc beker in Rotterdam verloren". In de daverende geluidsorgie kwam Ajax los: toen ook etaleerde Johan Cruijff zich als een voetbal ler-van-wereldklasse, die Panatinai- kostrainer Ferenc Puskas lang opbrengen. Michels later, nadat alle feest-1 Miche,s ,at*r: Het had inderdaad i i o meer moeten zijn dan maar twee- vreugde in het Olympisch Stadion was één. Maar juist daarom ben ik weggestorven, ernstig-als-altijd: „Natuur- b,'i- dat we toch de beker betten. lijk is die beker meegenomen. Maar het i» Wel de minste van de vier toch gaan twijfelen. En gaan naden ken. over zoveel gemiste kansen. I Dat is nu gelukkig nergens voor no dig". Bijna verlenging Toch was Sparta in de slotfase nog dicht bij een verlenging. Maar de Rotterdammers hadden de Schie- damse scheidsrechter Van Ravens op de kritieke momenten niet mee twaalf minuten, voor het einde wuif de de dictatoriaal leidende arbiter al- AMSTERDAM De Spartaan Ger rie ter Horst heeft tegen Ajax in de loop van de tweede helft zijn neus been gebroken Het gebeurde na zijn voorbereidend werk voor de gelijkma ker van Sparta. ie Spartaanse appéls voor een straf schop na vloeren van de wel actie ve. maar geen ogenblik echt gevaar lijke Janusz Kowalik door bewaker Hulshoff weg. En vier minuten later zag hij óók geen strafschop in een (aangeschoten) handsbal van Nico Rijnders. Van Ravens: "Als ik de bal op de stip leg. is het ook een trafschop. Ik geef geen penalty ca- 1eau". Waardoor Alax-aanvoerder Velibor Vasovic tenslotte uit handen van prins Claus opnieuw de imposante KNVB-beker in ontvangst mocht ne men. Om daarna met alle spelers 'n ererondje te maken door het als hard op van de wereldcup "dromende" Amsterdamse stadion. Wat vanaf de kant een trotse Rinus Michels alle maal glimlachend aanzag Hoopvol, maar ook een tikkeltje zorgelijk. Michels: "De Jongens zijn dolblij met de KNVB-beker. En ik ook natuurlijk. Maar ik zal nog blij er zijn als er straks ook de Europa Cup en de wereldbeker naast staan in onze prijzenkast". De veelbesproken vierde mi- i Eijkenbroek rechtsstijlvol la- i lende scheidsrechter Van Ravens nuut: Johan Cruijff heeft zich ten vallen en hoort reeds het voor een strafschop na een "botsing" met Hans I fluitsignaal van de links toesnel- I meter schoof hij de bal op zijn ge- j a£lo°P deed hoofdschudden. Puskas bruikelijke manier, laag links in de hoek, onbereikbaar voor de even te langzaam vallende Pim Doesburg. Mokte de Sparta-doelman, die ten slotte uit zou groeien tot de specta culairste speler van de wedstrijd, na afloop na: "Iedreeen weet voor negenennegentig procent waar Muh ren zijn strafschop schiet. En Juist daarom durf Je niet voluit te gokken. Je blijft even staan of-ie inderdaad links gaat en dan ben Je net te laat". Glunderde Muhren op zijn beurt: "Ik vond het wel even eng. Ik had nog geen bal aangeraakt. Ik was alleen even bang, dat ik naast zou rechterschoen, die pas in het net tot "Zoals Cruijff bij vlagen speelde, had hij in ons vroegere glorie-elftal van Real Madrid niet mistaan". Ondergang Johan Cruijff, volgens plan ge schaduwd door Ter Horst, maar in praktijk vogelvij, leidde vijf minu? ten na de gelijkmaker ook de Spar ta ondergang in. Vanaf de linkervleu gel zigzagde hij naar rechts, en toen (met Swart, of, zoals zo vaak, met Keizer), legde hij de bal vloeiend te rug op Neeskens. Voor diens diagona le kogel, met de buitenkant van de j Het winnende doelpunt van Johan Neeskens (geheel links op achtergrond)Sparta-doelman Pim Doesburg kijkt het schot verbijsterend na: 2-1. rust kwam. was Pim Doesburg na afloop nog vol bewondering: "Eerlijk, zo'n bal had ik nooit verwacht. Voor al niet van Neeskens. Misschien was het geluk. Maar dat moet Je altijd hebben". Dat geluk had klasrijke Doesburg in de nog resterende 38 miniften. Ge luk, dat het excellerende Ajax wel kansen-aan-de-lopende-band wist te wist te benutten (Piet Keizer in de 69ste en 73ste minuut na acties van Cruijff en Johan Neeskens in de 76- ste minuut na een "overstapje" van Muhren). En het geluk, dat alle Oogsten De (hernieuwde) wetenschap, dat Ajax nog altijd "draait" en dat mèt de KNVB-bokaal de mentaliteit is gegroeid, geeft altijd nuchtere Rinus klasse-keepers nu eenmaal hebben: Michels echter het nodige vertrou- in de 57ste en 74ste minuut bij door braken van Cruijff en in de 77ste wen in een goede afloop. "Wat we dit jaar hebben gezaaid, moeten we minuut een spectaculaire redding bij in twee weken binnen halen. Ik moet een doorgekopte bal van opnieuw zeggen, dat de oogst tegen Sparta Cruijff. me niet is tegengevallen Gerrie Muhren schuift de bal van elf meter in de verwachte linkerhoek: Sparta-doelman Pim Doesburg zal er net niet bijkunnen (1-0). ATHENE Amper 50 seconden is Chelsea af geweest van de zege in de dramatische finale van de Euro pese cupstrijd der bekerwinnaars, 'n Fatale misstap van een Londense verdediger stelde verdediger Zocco in de laatste minuut van de eind strijd in het uitverkochte Atheense- Karaiskaki-stadion in staat Rea Madrid nog naast de Britten tr brengen: 1—1. In de tweemaal vijftien minuten verlenging die topn volgden kwamen de vermoeide spelers nog maar zel den tot goede combinaties en bleven doelpunten uit, zodat Real en Chel sea vanavond opnieuw in het stadion van Athene tegen elkaar zullen moe ten aantreden. Dat Chelsea woensdagavond ove rigens niet de vierde Engelse club werd die de Europa Cup II verover de heeft de ploeg geheel aan zich zelf te wijten. Na rust kregen Wel- ler en Osgood kansen, zoals ze zich alleen in hun mooiste dromen voor doen. Beide malen faalden de Lon- denaars echter jammerlijk. Real Madrid startte overtuigend De formatie van Miguel Munoz nam al snel bezit van het midden veld en beheerste de wedstrijd voor sea-Chel-sea", in de hoop dat de de rast voor een belangrijk deel. De aanvallen werden knap opgebouwd en vooral Amancio speelde in die fa se zeer sterk. Chelsea, gezien als 'n zelfverzekerd favoriet, had het moei lijk. Ondanks de steun van de enke le duizenden supporters, die niet moe werden het „you'll never walk alone" aan te heffen, moesten de Engelsen zich terugtrekken in de verdediging, al waren de schaarse aanvallen enkele malen zeer gevaar lijk. Real, dat de eindstrijd bereikte door vorige maand in Madrid PSV met 2—1 te verslaan scheen op een zekere overwinning af te gaan. Ver woed moedigden ook de bijna 40.000 Griekse toeschouwers de Londe- naars aan met 'n gescandeerd Chel- Britten zich ten gunste van Pana thinaikos zullen revancheren als de Griekse kampioen op 2 juni in Wembley tegen Ajax strijdt om de ATHENE Realspeler Pirri zal vrijdagavond niet kunnen meespelen in de reprise van de finale voor de Europa Cup II tegen Chelsea. Na af loop van de eerste wedstrijd bleek namelijk dat Pirri zijn spaakbeen van zijn linkerarm had gebroken bij een botsing in de eerste helft. Europa Cup. Groots was die eerste helft overigens niet. De verdedigin gen bleken steeds weer te sterk voor de aanvallers en de Madrileense doelman Borja, noch Bonetti werd voor rust voor werkelijke proble men gesteld. De ommekeer kwam in de tiende minuut na de hervatting. De snel naar voren gekomen rechtervleugel verdediger Boyle rukte op tot bij 't Madrileense strafschopgebied en be reikte toen met een strakke voorzet de 24-jarige Peter Osgood. Diens schot stuitte af op een verdediger van Real, waarna Osgood een „her kansing" kreeg en niet zonder ge luk de stand op 1—0 bracht. Vanaf dat moment groeide het zelfvertrou wen van de Londenaars. Real daar entegen was duidelijk aangeslagen. De Britten kregen vervolgens alle kans om na Tottenham Hotspur in 1963, West Ham United in 1965 en De verrassende ontknoping van de Europa Cup II finale. Real's centrumverdediger Zocco heeft de gelijkmaker gescoord. Chelsea-doelman Peter Bonetti schreeuwt van wanhoop Manchester City in 1970 Engeland de Europa Cup n te schenken. De aanvallers faalden echter op 't be slissende moment. Dat gebrek aan schotvaardigheid zou Chelsea noodlottig worden. Mu noz hoopte meer aanvalskracht in zijn ploeg te brengen door halverwe ge de tweede helft de donkere Flei- tas de plaats van de teleurstellende Perez te laten innemen. Tien minu ten later verving hij ook de 37Ja rige veteraan Francisco Gento, die na een aanvaardbare eerste helft sterk terug was gezakt. Het leken maatregelen door de wanhoop inge geven. Toch zou de Spaanse coach succes hebben. Real kreeg, de kracht om terug te komen en Chelsea on der druk te zetten. De zeer actieve Fleitas schoot aanvallend en drie minuten voor het eindsignaal van de Zwitserse arbiter Scheurer kopte Zocco de bal juist over het Engelse doel. Munoz zou desondanks zijn gelijkmaker krijgen, al dankte zijn ploeg die niet in eerste instantie aan eigen kracht. In het centrum van de defensie van Chelsea raakte 'n ver dediger de bal slechts half Dat gaf Zoccoop de rand van buitenspel —de gelegenheid in te schieten en Real nog Juist in de verlenging te brengen. Moegestreden ploegen in die laatste minuut had bij Chelsea Baldwin de plaats van Osgood in genomen poogden in het half uur verlenging dat volgde vergeefs de beslissing te forceren. Dreigend zag het er voor Real uit toen doelman Borja te ver met de bal liep en Chel sea op enkele meters bulten 't doel gebied 'n indirecte vrije trap mocht nemen. Maar Weller schoot over. Ook Fleitas kwam nog in vrije posi tie Steeds nadrukkelijker d«ed de vermoeidheid zich gelden. De door kramp geplaagde spelers kwamen amper nog tot goede combinaties en waren ook niet meer in staat de no dige snelheid in hun spel te brengen. Slechts een gelukstreffer zou de ont moeting nog kunnen beslissen. En die bleef uit. Voetbal Go Ahead zal 't vol gende seizoen onder de naam Go Ahead Eagles uitkomen in het be taalde voetbal. De toevoeging Eag les houdt verband met de adelaar die voorkomt in het stadswapen van Deventer.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 25