oor veel Kroaten komen de hervormingen te laat op reclame onverstandig UT ONDERZOEKINGEN BLIJKT: Bij recessie is bezuinigen Uit Randstad weg en geld toe GROETEN UIT VEENHUIZEN (10) Drie engelachtige stickertjes. ijftig jaar schietgrage extremisten voor onafhankelijkheid een heel jaar halve prijs 2 dagen gratis in mei Gratis bij Printil spray-deodorant. DAG 21 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 2S STOCKHOLM <ANP) De aanslag van Kroatische emigranten op de Joegoslavische ambassadeur in Stockholm hij is een week daarna overleden) kan worden beschouwd als de zoveelste schakel in een ke ten waarvan het einde nog lang niet in zicht lijkt. In Washington en Ottawa, in Oslo en Graz, in Triëst, Melbourne, Goten- burg en Frankfurt, in Parijs en West-Berlijn waren al eerder ver tegenwoordigers en sympathisan ten van president Tito doelwit van extremistische Kroaten. De schiet grage emigranten worden bij hun gewelddadige acties gedreven door Kroatisch-nationalistische motie ven die dateren uif de tijd na de eerste Wereldoorlog toen de Joego slavische staat werd gesticht. On der de verzamelnaam "Orastasjt", leden van de fascistische organisa tie "Ostasja" die in feite sinds 1945 niet meer bestaat maar die vooral in de jaren 1920-1935 erg ac tief was, proberen zij om verschil lende redenen een afgescheiden "Kroatië" af te dwingen in een naar nationaliteiten ingedeeld Joe- go-Slavië. Deze "Oestasji" kunnen worden in gedeeld in twee hoofdgroepen. Voor een deel zijn het inderdaad vroege- Leider van Kroaten in bal lingschap dr. Branco Jelits op het ziekenhuisbedBegin mei werd hij zwaar gewond bij een bomaan slag. Zijn aanhangers beschuldi gen de Joegoslavische geheime dienst. inds de laatste maanden regel- berichten verschijnen over verwachten economische te- ing. stellen verschillende be en zich de vraag: moeten wij elame bezuinigen? is een vraag, die vóór 1971 verschillende malen is gesteld, eer een recessie zich aankon- of een feit was. De beslissing het wel of niet besnoeien van ne-uitgaven is in de eerste afhankelijk van het vertrou- dat een bedryf stelt in reclame 6én van haar krachtbronnen, de heer J. Hardholt in een ar- over dit onderwerp in het dblad De Dagbladpers, üanneer een bedrijf in een re- periode een afwachtende hou- aanneemt, heeft dit volgens voor de onderneming een ne- karakter. Bij budgetverschui- of -beperkingen gaat vaak ste de botte bijl in het recla- get. het juist te besparen op recla- slechtere tijden of moet men in een periode van teruggang idruk geven? En: welke bedrij- ojn nu beter af: zij die hun ie op peil houden in een pe- van achteruitgang, of zij die ndgetbeperkingen als eerste het de reclame zetten? aantal Amerikaanse onder- jen bewijst, dat in een perio- recessie een agressieve re- lepolitiek zorgt voor snel herstel lellere groei. Lange termijn stelde George Keubier een lort samen over reclameplan- op langere termijn. Een on- oek dat ging over de jaren ■'40, een tijdvak van recessie en lomische rust. Hij nam 95 be ten, van zeer groot tot klein, uit voornaamste bedrijfstakken. Hiervan maakte hij twee groepen van respectievelijk 45 en 50 bedrij ven. Van deze 45 bedrijven liep de omzet in 1938 terug, maar zij voer den niettemin een agressieve recla- mepolitiek en verhoogden hun bud getten jaarlijks. Met 8 procent in j 1938 en 15,3 en 20,8 procent ten j ODzichte van 1937 in 1939 en 1940. Hun omzet bleef in 1939 twee procent achter bij 1938, maar in 1940 was de omzetstijging 19.7 pro- i cent en lag daarmee ver boven ie- dere eerdere piek-periode. Met een reclamebesteding van 9 miljoen in 1938 en 1939 realiseerden deze 45 bedrijven een omzetverhoging van 172 miljoen dollar. De groep van 50 bedrijven kromp de reclamebesteding in 1938 in met 15.2 procent en moest een omzetda- I ling van 10.9 procent incasseren. In i 1939 verhoogden zij wel snel hun budget voor reclame met 12,3 pro cent en in 1940 met 25,1 procent, maar hoewel de omzet omhoog ging, bleef zij toch 8.2 procent ach ter bij die van 1937 Wanneer het patroon zich zou hebben voortgezet, zou het volledige herstel pas in 1942 hebben plaats gevonden. Is dit deel uit Keubler's onder- I zoek ook van toepassing op na-oor- logse recessieperiodes? Uit een rap port van Buchen Advertising naar het effect van reclame op omzetten tijdens recessies in 1949. 1954, 1958 en 1961 blijkt inderdaad hetzelfde verschijnsel (zie grafiek A en B). Het Amerikaanse reclamebureau Benton en Bowles bestudeerde eveneens dit onderwerp en analy seerde de recessies. Hieruit blijkt dat in de VS de ernstigste recessie optrad in 1946 omschakeling van militaire naar civiele produktie. Het bruto nationaal produkt (BNP) daalde toen met 1 procent. In de recessie van 1949 en 1954 daalde het BNP met slechts een half procent en tijdens de recessie van 1960 tot begin 1961 nam het zelfs toe Evenmin was er een da ling in de jaren 1957 en 1958. Tocl>: liepen in deze recessiejaren de re clameuitgaven terug. Een zeer belangrijk feit hierbij is dat de recessies steeds korter duur den: 18 maanden in 1945-46, 15 maanden in 1949-'50 en 1953-'54, 12 maanden in 1957-'58 en 9 maanden in 1960-'61. Dit had tot gevolg dat vele adverteerders met ingekrompen reclamebudgetten toen de economie weer aantrok achteraan kwamen. Met kunst- en vliegwerk werd dan het budget weer snel omhoog ge bracht. De producenten van duurzame gebruiksartikelen zijn het meest ge voelig bij een wisseling in de econo mie. Maar de gedegen studie van Bowles en Benton toont aan dat de omzet van deze produkten veel sneller is gestegen dan die van ver- bruiksartikelen. Daarbij komt dat voor aanschaf van duurzame gebruiksartikelen het publiek een langere „incubatietijd" nodig heeft, dan bij verbruiksarti- kelen. Het is duidelijk dat men veel i sneller reageert op een aanbieding van pudding dan op die van een kleuren-tv. Veel producenten van duurzame gebruiksartikelen die be knotten op hun reclameuitgaven, ble ken achter de feiten aan te hollen en handelden meestal pas toen de economie zich al weer had hersteld. Omdat de korte en minder ingrij pende recessies na de tweede we reldoorlog zo snel kwamen en ver dwenen bezuinigde men vaak op de reclame op het moment dat de ver koopmogelijkheden weer gunstig werden. De beschikbare onderzoekingen maken het niet mogelijk een cau saal verband te leggen tussen recla mebestedingen en het succes van een onderneming in een periode van recessie. Zij geven echter wel een duidelijke indicatie van het verband tussen adverteren en be- drijfsucces. ADVERTENTIE (van de enkele reis) Jaarkaart f50.- voor echtparen f 75.- 3-Maand8kaart f20.- voor echtparen f30.- Vraag folder voor volledige inlichtingen. Koop uw 65+kaart nut re aanhangers van de "Oestasja", die na '45 of zijn verbannen of kans hebben gezien naar het bui tenland te ontkomen. Daarnaast is er echter een Jongere generatie ac tief die in eigen land óf te weinig mogelijkheden zag of teveel ge kant was tegen het centralisme van de Servische meerderheid. Vooral de laatste Jaren zijn zij teza men een energieke recruterings- campagne begonnen onder de hon derdduizenden Kroaten die tijdelijk hun werk in het buitenland hebben gezocht. Duidelijk is dat zij niet al tijd een gewillig oor vinden en zo doende aanleiding geven tot span ningen binnen de Joegoslavische ge meenschappen in de diverse Euro pese landen. Naar men aanneemt handelen de Kroatische extremisten niet geheel op eigen initiatief maar ontvangen zij orders van "Bovenaf". Madrid geldt als één van de belangrijkste centra van oude "Oestasji" en hun goedgezinde organisaties. Ook Chi cago, Argentinië, Australië. Mün- chen en W.-Berltfn schijnen in dit verband een functie te vervullen. Tegenstellingen Vooral onder invloed van de lechtering van het leefklimaat it de trek van de Randstad and naar andere delen van ons toe. binnenlandse migratie heeft ingang van de afgelopen and een nieuwe stimulans gekre- de aanzienlijk vereenvoudigde drastisch verbeterde migratiere- van het ministerie van socia len en volksgezondheid, waar- werkloze werknemers en ook be lde categorieën van werkenden aciële tegemoetkomingen kun- hijgen wanneer zij het overbe- k westen des lands de rug toe- n. Al Jaren kende het directo- keneraal voor de arbeidsvoor - - een regeling voor de bin- kndse migratie Ondanks alle bedoelingen waren de resulta- a&ger: in tien Jaar tijds van 1 tot 1970 —werd slechts aan 1 1500 mensen een tegemoetko- J Begeven. zeer bescheiden resultaat voor een goed deel worden ■Schreven aan de geringe be reidheid van de Nederlandse werk nemer om elders te gaan werken. Maar ook onbekendheid met en het ingewikkelde karakter van de oude regeling zijn zonder enige twijfel van invloed geweest. Voor wie geldt nu de gemoderni seerde regeling en wat houdt die in? Allereerst is de regeling be stemd voor gehuwde werklozen, die elders in ons land passend werk kunnen' krijgen. Dat geldt alleen niet voor verplaatsing naar de Randstad Holland (in dit geval de provincies Zuid-Holland en Utrecht en een belangrijk deel van Noord- Holland). Alleen werkloze werknemers uit de land- en tuinbouw kunnen ook van deze regeling profiteren wan neer ze naar de Randstad komen Dat is vooral gedaan om tegemoet te komen aan de personeelsproble men. waarmee vooral de tuinbouw bedrijven in het Westland, Delfland en Aalsmeer te kampen hebben. Onder bepaalde omstandigheden kunnen echter ook (nog) werkenden in aanmerking komen voor de fi nanciële steun bij verplaatsing. Daarbij gaat het dan vooral om werknemers die met ontslag worden bedreigd, en de geschoolde werkne mers, die hun bedrijven naar een plaats buiten de Randstad volgen met uitzondering van directieleden. De nieuwe regeling kan echter ook worden toegepast bij migratie buiten èn binnen de Randstad Hol land. Een belangwekkende nieuwig heid daarbij is dat de directeur-ge neraal voor de arbeidsvoorziening de regeling ook kan benutten om een zo goed mogelijke arbeidssprei- dmg tot stand te brengen. Vooral voor het westen des lands, waar de factor arbeid schaarser is dan elders in ons land, is dat een belangrijk punt. In het vergoedingensysteem wordt evenals voorheen de post ver huiskosten volledig vergoed. De te gemoetkoming in de inrichtingskos ten is aanzienlijk verhoogd: van 300 a 500 gulden tot zo'n 1300 gulden. Zo lang men niet kan verhuizen (maar niet langer dan een jaar) geldt een pensioenregeling (90 pro cent van deze kosten met een maximum van 75 gulden per week wordt vergoed) of reiskostenregeling (90 procent van de kosten van het dagelijks heen en weer reizen tus sen woon- en werkgemeente ver goed). Ook een tegemoetkoming van 90 procent van de reiskosten naar huis voor gezinsbezoek (eens per week) is mogelijk. Het vergoedingensysteem, aldus een zegsman van het ministerie, is geënt op de (minimum) verplaat singsregeling voor het overheidsper soneel. De toepassing van deze gestroom lijnde migratieregeling is opgedra gen aan de directeuren van de ge westelijke arbeidsbureaus. Ook dat is een belangrijk winstpunt, want de uitvoering komt nu in handen van de instantie, die direct te ma ken heeft met de mensen, die voor deze regeling in aanmerking komen. Op deze wijze komt een steeds beter en moderner arbeidsmarktbe leid van de grond. Een beleid dus. waarbij de arbeidsbureaus zich niet alleen met werkzaamheden bezighou den maar algemene service-institu ten voor de gehele arbeidsmarkt worden. De diepste oorzaak van de recente gewelddadige acties moet worden gezocht in de historische tegenstel lingen tussen de Kroaten en de Ser ven. Het is voor deze volken nim mer gemakkelijk geweest in één 1 staatsverband te moeten leven. De Kroaten die overwegend rooms-ka- j tholiek zijn verkeren numeriek in de minderheid ten opzichte van de i overwegend Russisch-orthodoxe Serven. In de middeleeuwen heeft gedurende 200 jaar een onafhanke lijk "Koninkrijk Dalmatië en Kroatië" bestaan dat voornamelijk onder Hongaarse druk is bezweken. Na de Eerste Wereldoorlog, toen Joe- go-Slavië onder de Servische dy nastie Karageorgewitsj een zelf- j standig koninkrijk werd, hadden de Kroaten het gevoel dat ze werden j beschouwd als politieke onderhuur ders. Tolk van hun onbehagen was i de boerenleider Stepan Raditsj die in 1928 als leider van de Kroaten j in het parlement in Belgrado werd vermoord. Geheel tegen de wens van de dictatoriale koning Alexan der I in stichtte daarop de Kroa- J tische advocaat Ante Palvelitsj als banneling in Hongarijë en Italië 'n partizanenorganisatie die hij Oesta 1 ja" (oostand) noemde. De eerste be langwekkende daad van deze "Oes- tasja" werd verricht op 9 oktober 1934 in Marseille toen de gehate Alexander aan de zijde van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Barthou werd doodgescho ten. Kort voor de inval van de Duit se legers in april 1941 werd in Zag reb de "onafhankelijke staat Kroa- j tie" uitgeroepen, zelfs tweemaal te gelijk: gematigde nationaaldemo- i craten enerzijds en "Oestasji" van de nog steeds in ballingschap leven j de Pavelitsj anderzijds eisten het mandaat van de onafhankelijkheid op. Toen de nationaal-democraten zich terugtrokken om geen handlan I gers van Hitier te moeten worden,1 sloeg het grote uur voor Ante Pawe- litsj. Met rugdekking van Mussoli- ni. die pijnlijk nauwkeurig de be grenzing van zijn belangen tegen over Hitler in het buurland voor ogen hield, trok Pawelitsj 's-nachts Zagreb binnen en nam voor vier Jaar de door Rome gedulde fascis tische heerschappij over Kroatië. In die tijd zijn naar schatting zo'n half miljoen mensen om het leven gebracht I Niet gebroken In 1945 werd een andere Kroaat hem echter noodlottig. Josip Broz Tito dreef de marionet van Musso lini het land uit, liet de vergelding voor de Oestasji aan z'n Partizanen over en dreigde de in het Vatlcaan ondergedoken Pawelitsj met de doodstraf mocht hij ooit willen te rugkeren. De leider van de "Oestas ja" stierf in Madrid in 1955 onder mysterieuze omstandigheden. Het verzet van de Kroaten is sinds dien echter niet gebroken. Niet in 't buitenland maar ook niet in het binnenland. Degenen die zijn ach tergebleven hebben zich beslist niet onbetuigd gelaten zoals bijv. de ver eniging van Kroatische schrijvers die zich in maart 1967 openlijk beklaagde over het gebrek aan waardering dat officieel bestaat voor de Kroatische taal. Binnen de Liga van Commu nisten is het vooral de 45-jarige Mi ka Tripaio, lid van het vijftien man tellende uitvoerend bureau van de partij, die zich keert tegen centralistische neigingen en tegen de concentratie van kapitaal bij de Servische banken in Belgrado. Al deze binnenlandse pogingen zijn beslist niet zonder resultaat geble ven, al zijn de mlningsverschillen nog lang niet opgelost. Onder Kroa tische druk is een ontwerp-grondwe tot stand gekomen die Joego-Sla- vië een beslissende stap verder zal brengen naar federalisering, en die de centrale staatsleiding in handen doet komen van een presidium, be staande uit vertegenwoordigers van de republieken en autonome gebie den. Deze grondwet zou dit jaar al van kracht moeten worden. Voor de Kroatische extremisten in het bui tenland gaat het kennelijk echter nog lang niet snel en drastisch ge noeg. BANKENBOSCH/VRIJDAG- Deze morgen ga ik, samen met een lotgenoot, al vroeg naar de appèlplaats Daar ontmoeten we één van de werkmeesters, die we /erzoeken als getuige op te treden btf ons gesprek met de regisseur van de NOS. Deze laatste komt wat verbaasd aan lopen. Hij kent het oord hier wel zeker uit de verhalen van zijn collega's. Tenslotte staat 't bij de radio- en TV-mensen be kend als Hilversum 4. Maar dat er zulke merkwaardige mensen zouden zitten had hij niet ge dacht. Het programma van Gewest tot Gewest dat de NOS-televi- sie uitzendt, bevat een reporta ge over één van de merkwaar digste gemeenschappen in ons land: het Drentse Veenhuizen, Nederlands laatste strafkolo nie. De redakteuren Johan van de Zee en Egbert van der Veen waren een week lang te gast in Veenhuizen. De reportage die zij maakten geeft een beeld van het leven in de strafkolonie. (Uit een persbericht van de NOS). Van der Veen vindt het alle- tnaal maar wat merkwaardig. *U heeft dat helemaal verkeerd aegrepen" vertelt hij. "Natuur- ljk was het onze bedoeling •erst hier nog te vragen of er mensen bezwaar tegen hebben. Dat is ook afgesproken met de directeur. Maar het is helemaal verkeerd overgekomen". Voor alle zekerheid laat ik de cameraman zo'n bekende fi guur in een leren jasje naast mij staan. Met ietwat angstige blikken staat hij naar me te kij ken. tenslotte kan je het nooit weten van zo'n gevangenisfi guur. Mijn mede-barakbewoner gaat nu terug om te gaan waarschuwen dat iedereen weer naar buiten kan komen. Een werkmeester een andere dan die wij hebben gevraagd ziet alles met verwondering aan. „Als u wilt kunt u wel een an dere Jas krijgen" zegt hij, omdat hij ziet dat mijn jasje nogal in de vernieling is. Hij heeft wer kelijk het idee dat die reusach tige torn me tegenhoudt om voor de televisie op te treden. Eindelijk is dan iedereen ver zameld. Maar het nieuws over de opstandige barak is natuur lijk al overal bekend en dat Is van zo'n grote Invloed dat er geen mens meer is die nog voor ie camera wil verschijnen. Re gisseur Van der Veen vraagt 't wel heel vriendelijk en legt er nog eens de nadruk op dat nie mand kan worden herkend, maar dat helpt niet. Later op de dag blijken er een paar ka merwachten toch bereid te zijn wat heen en weer te paraderen tussen de dan verlaten barak ken. Men wil ook niet zomaar ge noegen nemen met deze gang van zaken. Van hogerhand wor er bij onze kamerwacht geïn formeerd wie nu wel de aan stichter is van al deze herrie Maar hij vertelt dat het een be sluit is van de hele groep en dat er niemand is aan te wij zen die er als eerste over is be gonnen. Druk pratend over deze toe standen laten we ons naar het arbeidsterrein rijden. Daar is nog niet veel veranderd. Maar lang werken we niet. Het is eerst koffie in de keet, dan naar de mensen waar we bezig zijn en afscheid nemen van de hond, te rug naar de keet, gereedschap schoonmaken en met de bus naar het kamp. Na het eten komen de Jon gens van de volkshogeschool nog eens vragen hoe we het nu vin den - als er weer een week ach ter de rug is. Ook de directeur is nu aanwezig en hij maakt aantekeningen van alles wat er wordt gezegd. Natuurlijk bren gen we nog even de kwestie van de principiële dienstweigeraars ter sprake. "Maar", zegt de di recteur, "dat heeft u verkeerd begrepen. Het is zo dat de de linquenten die hier zitten door overtreding van de wegenver keerswet niet in aanraking mo gen komen met andere gevan genen en daarom ook niet met de Jehova's getuigen". Iedereen zit te brullen van ongeloof en verontwaardiging, maar je doet er niets aan. Na deze toestand komt dan 't grote ogenblik van deze mid dag: we beginnen met het Inle veren van de eerste spullen Dat zijn dan de overalls en de schoe nen. Dan douchen, luisteren hoeveel geld je krijgt als Je weer naar huis gaat Niemand begrijpt eigenlijk hoe dat gaat Het is van dit erbij en dat er- weer af. maar Je gelooft wel dat het goed zal zijn. Na een klaverjasje komt de avondmaaltijd. Vandaag dunne tot zeer dunne soep, het tradi tionele gebakken wijtinkje en prei. Als de televisie is afgezet zitten we nog even te praten over wat we allemaal gaan doen als we weer worden losge laten. Merkwaardig genoeg zijn er veel meer mensen die eerst veel gaan eten en dan pas wat drinken, dan andersom. ADVERTENTIE Gekke stickertjes met allemaal kleine blote engeltjes erop. Al met al 2 maal 3 verschillende, die u op alle deuren van het huis kunt plakken. Zoals bijvoorbeeld dit kookengeltje voor de keuken. Speels grapje van Franse ontwerpers. Allicht dat u zoiets bij Printil krijgt. Tenslotte, Printil is de deodorant met een vleugje echt Franse parfum. Gewoon* voor een beetje "joie de vivre".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 23