lacht op Noordzee-haring jegint haandag Wat is de prijs van het eerste kantje? Dames van Spartaan op dreef in Breda ïrülers halen vit de Ierse Zee Ie eerste Hollandse Nieuwe Toestand bij Etna precair O Haringprijsvraag Teijlingen en Concordia H. bij laatste acht „Gouden Tulp" NEGEN JODEN TOT 41 JAAR WERKKAMP VEROORDEELD Motorrijder verongelukt Vicus wint toernooi van 40-jarig Pernix St. Bernardus in eindstrijd Beroepingswerk J RIJLG 21 MEI 1971 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 11 LTWIJK MN ZEE/IJMUIDEN Wanneer het de vissers jeetje m^zit kunnen de liefhebbers van de onvervalste ie harinj donderdag al hun hart ophalen. Er is wel een r aan vejoonden. Deze Noordzee-haring zal moeten worden 1 evoerd door een diepvriestreiler en dus direct op zee al l ur zijn diepgevroren onder een temperatuur van zo'n 27 en onier nul. De Hollandse Nieuwe, die in kantjes wordt lengeiracht kan eerst 36 uur later worden verkocht. Deze eerst worden omgepakt in emmertjes van vijf kilo en na in een koelhuis 24 uur worden diepgevroren. In de vis- i ens IJmuiden en Scheveningen heerste vandaag nog bedrijvigheid om de schepen gereed te maken voor de Dgrace op de Noordzee. Er liepen gisteravond en vannacht feuiden zelfs nog treilers binnen met een lading rondvis. {werd direct gelost en daarna werd begonnen met het bord brengen van de tonnen, het zout en de netten voor iringteelt 1971-1972. ,t ditmaal met het uitvaren haringvloot anders van Dat komt door de beperken- itregelen in verband met de issing van de haringstand in irdzee. Het Produktschap voor Visprodukten ontwierp een wat ingewikkelde uit- sling met een splitsing in een «perkte visserij op de Noord- ■r zal in augustus-september ;s weken niet worden gevist), meer uitgebreide haringvis- mlten de Noordzee bij het be- n het seizoen. Het gevolg was treilers, die hun geluk gingen even in de Ierse Zee, reeds vo- i eek zaterdag mochten uitvaren ■schepen, die op de Noordzee Mt gaan pas komende maan- Ijrgen om zeven uur. Zee en aan de westkust is de eerste haring binnengehaald door de Neder - treilers. Ze zal echter niet Met man en macht wordt er gewerkt om de vissersschepen klaar te krijgen voor de haring race. v 'Ji; 13 Combee hopen op net zo'n goede haring visserij als tijdens de nu afgesloten teelt. worden verkocht dan zes uur de eerste Noordzeeharing is gen in Katwijk aan Zee, Sche ien of Vlaardingen. de vangsten is nog niet zo tel bekend. Uit gesprekken, die jkse schippers met hun reders in er vertoeven daar van de ijkers de KW 123 ..Holland" de 15 „Rijnmond I", de KW 141 en de KW 171 „Jan Marie" Jkt, dat er wel gevangen wordt dat de hoeveelheden nu niet i zijn om over naar huis te !ven. an echter ook evengoed an- a zijn, want de schippers zijn inmaal niet gewend in deze ii het Jaar het achterste stuk hun tong te laten zien. De weten echter wel wat er aan ad is. Van tevoren zijn er af- ffl gemaakt wat ze -wel en niet a zeggen en hoe ze het moe iden als ze via Scheveningen contact hebben. Ook die re- iwijgen als het graf en halen eggend hun schouders op. On- kunnen we ze niet geven. Naar Noordzee Vlaardingse reder Dirk Kwak- ta (78) is de enige, die van zijn hepen er geen enkele naar de Zee heeft gedirigeerd. Hij t het op de Noordzee. Zelf zegt .De echte Hollandse Nieuwe Be) komt van de Noordzee, 'k Barmee niets kwaads zeggen van de Ierse Zee gevangen haring, er gaat toch niets boven de bee-haring. Ze is kleiner van vetter en fijner van smaak.'k mijn klanten het beste aanbie- Vandaar, dat ik alles heb gezet I Noordzee". afgelopen week en ook vandaag »rgen oog heerst er in de vis- lavens IJmuiden en Schevpnin- h grote drukte. De treilers wor- gereed gemaakt voor de nieuwe Dat betekent een verfje, het a van de motoren en naviga- opsporingsapparatuur, het aan brengen van tonnen, zout en ft en het provianderen. Daar nogal wat tijd inzitten. Als ■•t kan het ook heel snel. toepen, die de afgelopen nacht •linnen gelopen liggen zovast als huls zaterdagavond gereed voor Nrtrek. P de kade ziet men zo kort voor "vaart vele Katwijkse reders lo- Nico Ouwehand, Kees den Duik, hrlevlieten (er zijn in Katwijk 1 enkele reders met die achter- en noem maar op. Ze ma- *en praatje met hun schippers net de opvarenden Hoewel ze krenten van elkaar zijn hebben fa ding gemeen, namelijk dat ze In goede aarde Katwijker Dirk F. E. Meerburg (ei genaar van de KW 3 „Koraalbank"), die zijn panden aan het Prins Hen drikkanaal heeft verkocht aan Parle- vliet en Van der Plas) is voorzitter van de Redersvereniging van de Ne derlandse Zeevisserij. Hij meent, dat de maatregelen om de haring stand op een beter peil te bren gen over het algemeen in goede aar de zijn gevallen. De reders '-"llen, zich positief op tegenover het fei:, dat er iets gaat gebeuren en zijn blij, dat er eindelijk een poging wordt ge daan paal en perk te stellen aan de overbevissing van haring op de Noordzee. Toch stellen de haringreders na drukkelijk dat hiermee de zaak nog lang niet is opgelost. Ze hebben meer wensen en menen, dat verbetering uitsluitend te bereiken is als er een einde gemaakt wordt aan het vissen .van haring voor vismeel (Dene marken en Noorwegen); als er een verbod komt tot aanvoer van haring beneden een bepaalde maat; als ie der Jaar een kwantum wordt vast gesteld, dat gevangen mag worden, waarbij de verdeling moet worden, overgelaten aan de op haringvissen- de landen en als er bij invoering van verbeterde vis- of opsporingsme thoden een overeenkomstige aanpas sing van de visserij vloten van de be trokken landen plaats heeft. Naar zee De Noordzee-haringvloot gaat dus maandag naar zee. De schepen lig gen zaterdag en zondag fraai gepavoi seerd in de havens van IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen. In beide laatste havenplaatsen zal aan Vlaggetjesdag, de Dag van de Ne derlandse Zeevisserij de nodige lui ster worden bijgezet. In Schevenin gen omdat koningin Juliana zaterdag de nieuwe havenmond opent en in Vlaardingen omdat daar prinses Bea trix en prins Claus aanwezig zijn bij de opening van het Museum voor de Nederlandse Zeevisserij. Howel het nog niet bekend is hoe veel schepen er maandagmorgen pre cies zullen zee kiezen staat wel vast, dat ruim 70 schepen van Katwijkse, Scheveningse, Vlaardingse en IJmui- der rederijen zullen uitvaren. Daar onder bevinden zich de KW 170 „An nie Hillina", de KW 43 .Rijnmond II", de spanners KW 44 „Rijnmond III" en KW 85 „Rijnmond IV", de KW 39 „Wilhelm Johan". de KW 32 „Saskina Martina", de KW 74 „Tette Hetman", de KW 121 „Brittenburg", de KW 159 „Marian Ellen" de KW 101 „Nestor", de KW 144 „Cornelis den Duik" de KW 153 „Francina", de KW 167 „Michiel" en de KW ISO De jacht op de Hollandse Nieuwe begint maandagmorgen. Het is een traditie, dat het Leidsch Dagblad bij het begin van de nieuwe haringteelt een prijsvraag voor zijn lezers uitschrijft. Ook dit jaar wordt daar niet van afgeweken. De vraag, die wij onze lezers en lezeressen voorleggen luidt: Wat is de opbrengst van het eerste kantje nieuwe Noordzee- haring, dat aan de Katwijkse haringafslag wordt verkocht? De directie van het LD heeft voor deze prijsvraag weer een groot aantal geldprijzen beschikbaar gesteld. Wanneer niemand de juiste prijs van het kantje raadt komen de dichtst bij dit bedrag zijnde inzenders voor de prijzen in aanmerking. Ie prijs - 1 3e prijs -1 50,— 4e prijs f 25,— 5e t/m 14e prijs t 10,— 15e t/m 25e prijs f 5,— De inzendingen moeten uiterlijk woensdag 26 mei (eerste post) in ons bezit zijn. Zij moeten (uitsluitend) per briefkaart worden gezonden aan Redactie Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden, met naast het adres de vermelding "Haringprijsvraag". De uitslag is bindend; er kan niet over worden gecorrespondeerd. „Margaretha Christina" (span) de KW 66 en KW 218 (span), alle schepen van de Wironvloot, die voor het merendeel een volledige Katwijk se bemanning hebben en varen onder het visserijmerk IJM en nog wat Texelse en Harlingse kotters, die sa menwerken met de Katwijkse rede rij M. Parlevliet, welke in totaal daardoor negen spannen heeft ver zorgd. SASSENHEIM/LISSE Aan het door SC Lisse georganiseerde toer nooi om de "Gouden Tulp" doen dertien clubs mee: Foreholte. SJC, Warmunda, SC Lisse, Teijlingen, Hillegom, VVSB, Concordia H. Van Nispen, Lisser Boys, Ter Leede, SI- ZO. en GWS. Foreholte en SC Lisse hadden reeds door respectievelijk SJC en Warmunda te verslaan de kwartfi nales bereikt. Ook GWS, dat vrijge loot werd, is zeker van een plaats bij de laatste acht. Gisteren plaatsten zich Concordia H. en Teijlingen. Concordia H ver sloeg VVSB met 1—0 en Teijlingen klopte Hillegom met 41. De resterende wedstrijden zijn Van Nispen—Lisser Boys en Ter Leede—SIZO. Zeven kwartfinalisten zijn dan bekend, die achtste wordt geloot uit de zes verliezers. VVSBConcordia H 01 (00). VVSB was over het algemeen iets sterker, maar zoals in de competitie al zo vaak is gebleken, is het scoren niet het sterkste punt van de Noord- wijkerhouters. Joop Oostdam miste enkele goede kansen. Een kwartier na de hervatting scoorde Siem Ne- derpelt uit een vrije trap. Hij plaats te de bal over de te ver voor zijn doel staande Theo Bader. Teijlingen—Hillegom 4—1 (3—1) Hillegom nam na een kwartier de leiding maar Paul van Nobelen. Koos Hoogervorst en nogmaals Paul van Nobelen zorgden voor de 31 ruststand. Halverwege de tweede helft kreeg Hillegom de kans om via een straf schop de achterstand te verkleinen. Teijlingen doelman Theo v.d. Vlugt stopte het te slappe schot echter Vijf minuten later mocht Jan Boe kei voor Teijlingen een penalty ne men. Hij deed het beter en bracht de stand daarmee op 4—1. De Katwijkse vissers zullen ook dit jaar hun uiterste best doen Nederland te voorzien van smakelijke haring. MOSKOU (Reuter) De recht bank in Leningrad heeft de negen Russische Joden die terechtstaan op beschuldiging van anti-Russische ac tiviteiten veroordeeld tot een totaal van 41 jaar werkkamp met streng regime. Dit is uit Russische kringen in Moskou vernomen. Op twee na waren alle vonnissen conform de eis van de openbare aan klager. De zwaarste straf van tien jaar werkkamp ging naar Gilia Boet- man, een 38-jarige technicus die be schuldigd was van verraad. De ande re beklaagde die beschuldigd was van verraad, Michail Korenbilt (33) kreeg zeven jaar, een Jaar minder dan de eis. Met uitzondering van één be klaagde waren alle negen ervan be schuldigd op de hoogte te zijn ge weest van een complot om een Rus sisch vliegtuig naar Zweden te ka pen en op enige wijze aan de voor bereiding ervan te hebben meegehol pen. Zoals bekend zijn in het eerste pro ces rond deze kapingsaffaire al 12 anderen, voor het merendeel Joden, veroordeeld tot straffen varië rend van vier tot vijftien Jaar werk kamp. Dit eerste proces had in de gehele wereld deining doen ontstaan omdat de rechter toen tot twee dood straffen kwam. In hoger be roep werden deze traffen later ge wijzigd in vijftien Jaar werkkamp. LISSE —De 30 Jarige Lissenaar F. H. v. Velzen is op Hemelvaartsdag in zijn woonplaats verongelukt. Met hoge snelheid reed hij op zijn motor fiets over de Heereweg door een bocht en raakte een voor hem rij dende auto. Daarna botste hij tegen een achteropkomende wagen, viel op het wegdek en was op slag dood. LEIDEN De eerste dag van de atletiekcompetitie is voor de clubs uit Leiden en omgeving niet onverdeeld gunstig verlopen. Veruit het beste resultaat werd behaald door de da- mesploeg van De Spartaan uit Lisse die in Breda 17.247 punten verzamel de, een puntentotaal dat goede uit zichten biedt op de hoofdklasse-fina le. Heel wat minder goed brachten de Spartaan-heren het er in Haar lem van af. De Lisser eersteklassers scoorden slechts een voor hun doen schamel totaal van 18.103. AV Hol land en De Bataven, beiden uit Lei den en eveneens uitkomend in de eer ste klasse, kwamen in Den Haag ook matig voor de dag. Holland be haalde 18.913 punten terwijl De Ba taven op 17.958 eindigde. De dames van AV Leiden behaalden in Dor drecht een flink aantal punten: 11.292 De dames van De Spartaan waren in Breda zeer goed op dreef. Mieke van Doorn haalde vanzelfsprekend veel punten binnen (100 m horen in 15.9; hoog 1.65), Joke van der Stelt weerde zich ook geducht (200 m in 26.5 400 m in 59.2) maar de opvallendste prestatie werd toch wel geleverd door de talentvolle A-juniore Joke Meskers op de 200 m: 26.3 sec. Mar- ga Kortekaas demonstreerde in de kogel- en discusring een uitstekende vorm, resp. 13.33 m en 43.32 m. ter wijl haar zus Lia ook steeds beter met de discus overweg kan: 37.54m. Goed werk levereden de zusjes Car la en Hennie Grimbergen op de 800 m (resp. 2.16.6 en 2.18.5) en Ank van den Berg en Wilma Geerlings bij het speerwerpen; resp .34.50 en 32.94m. Een door invallers geteisterde Hol land-ploeg kon in Den Haag niet imponeren. Bijzonder jammer was het voor de oranjebroeken dat Jac Smits op de 5 km met een blessure uit de baan moest stappen waardoor ruim 600 punten verloren gingen. De Leidenaars wisselden hoogtepun ten met dieptepunten af. Hoogtepun ten waren de vertesprong van Al fred Verhoef (6.89m), de hoogte- sprong van Rob Pommee (1.80m), de polshoogsprong van Mark van Vliet (3.80m) en de 4x100 m-estafet- te Zijlstra-Monsels-Kanbier-Verhoef 42.4 sec. Teleurstellend waren de prestaties bij het werpen en stoten. Op de loopnummers deden Eddy Monsels en Alfred Verhoef het op de 100m (resp. 11.2 en 11.4 bij een har de wind tegen), Cor Kanbier op de 400m (51.3) en Gé Mulders en Mar- tien van de Hoorn op de 1500 m (resp. 4.10 en 4.12.2) prima. De Bataven-heren kwamen giste ren weliswaar beter voor de dag dan andere jaren maar de 18.000 punten- grens bleek toch nog net geen haal bare kaart. Voor de meest aanspre kende prestaties zorgden Rob Strik en Arle van Tol op de 1500m (resp. 4.07.2 en 4.12.2), Ton van Velzen en Huib Roovers op de 400m horden (resp. 58.1 en 58.3), Jan van Zeil op de 400m (52.2) en Clemens van Roo- den op de 5km (16.00.2).. Een merk waardig incident deed zich voor op de 4x400 m-estafette, toen Bataven-slot- loper Gert Ooms in botsing kwam met een atleet van het Vlaardingse Fortuna waarbij beiden vlak voor de finish languit gingen. De Spartaan-herenploeg verscheen door vakanties en blessures ver zwakt in Haarlem aan de start. Een lichtpunt voor de Spartanen vormde ROME (DPA) De toestand op de oostelijke helling van de vulkaan de Etna is gevaarlijker geworden. Bij het dorp Fornazzo heeft de lava stroom de weg van Milo naar Lin- guaglossa bereikt. Het dorp Sant'Al- fio loopt direct gevaar. De lava kan dit dorp op korte termijn al berei ken. Als er geen wonder gebeurt, al dus 'n verslaggever van de Italiaan se radio, is het lot van Sant Alfio be zegeld. Voor het eerst werden giste ren de bewoners van het bedreigde gebied door paniek gegrepen. Koorts achtig werd huisraad in veiligheid gebracht. Druk programma Weteringse Boys Zaterdag openen Weteringse Boy- 1 en de BI Junioren tegen SVOW 1 en BI de reeks wedstrijden. Deze worden gespeeld op het SVOW ter rein. aanvang 7 uur. Verder speelt op dezelfde dag om half zeven Wetering se Boys A2 de kampioenswedstrijd op het DOSR terrein tegen DOSR A3. Vier pupillenelftallen gaan zondag naar Alcmaria Victrix de bus ver trekt om kwart voor acht van de kantine. Thuiskomst omstreeks 6 uur in de middag. Verder op dezelf de dag speelt het Al team haar eer ste promotiewedstrijd tegen LFC Al op het terrein van de derde promo tiekandidaat SJC te Noordwijk aan vang zondagmiddag 2.30 uur Dan speelt het derde team van de Boys een degredatieduel tegen ASC 4 op het Warmundaterrein te Warmond, aanvang 12 uur. En om de rij te slui ten vindt er tevens zondag het NKS toernooi plaats waaraan meedoen A2, BI en Cl junioren, respect op de VVSB-, Altior en Stompw. Boys ter reinen. de sprint waarop Wil van der Krogt en Wilfred Benjamins, met de forse wind in de rug, resp. tot 11.1 en 11.2 kwamen. Bovendien liet Benjamins in de verspringbak nog 6.73m opme ten. Pieter Waaning behaalde op de 5km in 15.41.4 een fraaie overwin ning waarbij newcomer Jan van der Drift het met 16.13.4 ook niet gek deed. Op de 1500m liet Wim van Ger- ven 4.09.5 voor zich afdrukken. De AV-Leiden-dames waren in Dordrecht behoorlijk op dreef. Op de 800m werd met An ja VermondJ (1.32.-) en Wies van Brltsum (2.34.2) veel punten in de wacht gesleept. Ook het hoogspringen was van goed gehalte: Els Wink 1.45m en Marjan Bruinsma 1.35m. De 4xl00m-estafet- te leverde een tijd van 53.9 sec. op. Els van Noorduyn (Sagitta) zorg de voor de beste landelijke prestatie. De Nederlandse recordhoudster ko gelstoten begon het seizoen uitstekend met 16.82 meter, waarmee zij slechts 46 centimeter onder haar nationale record bleef. In Amsterdam, waar Els van Noorduyn haar prestatie leverde, kwamen opvallende ver richtingen verder op naam van Tru dy Ruth (GAC) en Marina Acker- mans (DEM(, Trudy Ruth noteerde op de 400 meter dames met 55.- sec de beste Nederlandse seizoen prestatie. Marian Ackermans' terug keer op de sintelbaan mocht er ook zijn. De Akerslootse sprong met de Fosbury-flop over de 1.70 meter. Zij miste de 1.75 op een haar. Mieke Sterk en Miep van Beek (ADA) no teerden beiden 13.8 sec op de 100 me ter horden. LEIDEN In het kader van de festiviteiten rond het 40-jarig jubi leum van Pernix, organiseerde deze Leidse vereniging gisteren in de Leidse Hout een toernooi, waaraan 21 clubs deelnamen en 11 velden in gebruik waren. De finale bij de se nioren 1 ging tussen Vicus Oriëntis en het organiserende Pernix. Vicus besliste het duel binnen vijf minuten in de tweede helft door doelpunten van Ruud Niesing en Tiny Perfors. Jacob Bakker scoorde uit een straf- worp tegen. De resutaten in de overige afde lingen luiden: sen. 2A: Fluks (Noord- wijk); sen. 2B: Vlug en Vaardig (A'dam); sen. 3; 1. Zuiderkwartier 2, 2. Warmond; sen. 4a: KNS 2; sen. 4b: Ons Eiland 3; jun. 1: Zuider kwartier; jun. 2a: Vlug en Vaardig; Jun. 2b: Crescendo; adsp. al: Ons Eiland; adsp. A2; Crescendo a; adsp. A3: Fiks a; adsp. BI: Zuiderkwartier b; adsp. b2: KVS b; adsp. cl: KVS c; adsp. c2: Crescendo b; pup: la: KNS q; pup. lb: Noorderkwartier q; pup. 2a: Jodan Boys r (Gouda) j pup. 2b: Vriendenschaar q (Bode graven) LEIDEN Doordat Leidse Boys bij DOSR niet verder kwam dan een 0-0 spel is het in poule I met zes punten aan de kop staande St. Ber nardus voor de anderen onbereikbaar geworden. De Groenendijkers gaan nu met Weteringse Boys (uit poule III) over naar de finaleronden. De andere wedstrijd, die gisteren werd gespeeld voor de bekercompeti tie van de Afdeling Lelden ging tus sen SVLV en Oranje Groen in poule in. SVLV won met 4-1, nadat de rust met dubbel blank was in gegaan. Na de hervatting scoorde eerst Aat Jansen voor SVLV, waarna Jan van Bemmelen er 2-0 van maakte. Frans Jordens doelpuntte vervolgens voor Oranje Groen, maar Jan Zoetemelk en nogmaals Jan van Bemmelen zet ten de Leidse gasten op een 4-1 af stand. Ned. herv. Kerk Beroepen te Dokkum, J. G. Kui per, Reformed Church in Ontario, Canada Aangenomen naar Appelscha, H. Faas te Hemelum Bedankt voor Putten (toezegging) J. Kooien te Werkendam Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Wassenaar E. Verburg, e- meritus-predikant te Winschoten. Geref. Kerken Beroepen te Almelo A. Ridders- ma te Heemstede Aangenomen naar Borne L. van Zuidam te Oudemirdum, naar Enk huizen L. Zwaan te Zaamslag. Geref. Kerken Vrijgem. Beroepen te Bergentheim S. Cnos- sen te Vollenhoven-Ka doelen te Ureterp J. Geersing te Rouveen. Geref. Gem. Bedankt voor Hilversum A. Hoo- gerland te Werkendam, voor Mur- wich in Canada J. van Haaren te Amersfoort. Baptistengemeenten Beroepen te Assen A. Visser te Al- blasserdam-Dordrecht. Vrije Evang. Gem. Beroepen te Winschoten J. Scho tanus kandidaat te Amersfoort.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11