Jonden willen bouwacties naandag weer verscherpen Redactie doet alles om De Tijd te redden ÈÊëm loopt al en toe bij ons binnen. Maar weet n wat u nog mist? ■mxx. GROETEN UIT VEENHUIZEN (6) ■uitzending al Madrid- ielsea NVJ BELOOFT STEUN Mensen die op hnn gemak zijn gesteld, hebben een Privêrekening bij Raiffeisenbank fSi Boerenleenbank Ned. Astmafonds De gouden naald Geitje ernstig mishandeld ITERDAG 15 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Gisteravond werd het 25-ja- estaan van de Nederlandse ronde gevierd. Bij die gele- ritf kreeg Prins Bernhard iorkonde uit handen van de ient van de Ned. Tafelronde, eer Chr. F. J. Schriks. Op ito: het ogenblik waarop Bernhard een dankwoord reekt. iVERSUM De NOS-televisie woensdagavond 19 mei 9.25 tot 21.15 uur via Neder- I een rechtstreekse reportage den van de in het Karaiskaki q te Athene te spelen finale om iropacup voor bekerwinnaars Real Madrid en Chelsea. Ver ver is Koen Verhoeff. De Nederlandse be- wkser Jan Lubbers (zwaarge- heeft gisteravond in Ham door een knock out in de zes- ide gewonnen van de Zuidsla- lazetic. UTRECHT (ANP) De besturen van de bouwbon den hebben gisteren richtlijnen opgesteld voor de tactiek die volgende week zal worden gevolgd bij de acties in de bouw. Deze richtlijnen gaan naar de twaalf regionale actie centra. Besloten is, de actie met ingang van maandag te verscherpen. Van Eijkelenburg, dat in Amersfoort represaillemaatregelen heeft getrof fen tegen werknemers die de afgelo pen week halve dagen hebben ge staakt. Het personeel ontving vrijdag minder loon, geen reiskostenvergoe ding en geen vakantiezegels voor de betrokken dagen. Bovendien annu leerde Van Eijkelenburg een al veel eerder aangekondigde feestdag voor het personeel. „Een redelijke cao brengt de werk gelegenheid in de bouw niet in ge vaar. En onze cao-voorstellen zijn redelijk, aangezien ze zowel voor 1971 als voor 1972 een duidelijke matiging inhouden". Zo reageerde de voorzitter van de katholieke bouwbond, de heer L. Brouwer, mede namens zijn collega's van de Bouwbond-NVV en de Chris telijke bond, op de uitlatingen van de Rotterdamse bouwpatroons. Dat de stakingen "onrechtvaardig" zouden zijn, ontkende de heer Brou wer. "Maar ja", zo zei hij, "over het begrip rechtvaardigheid hebben we erg vaak verschil van mening met de werkgevers". Hij voegde hieraan toe, dat de bonden arbitrage nooit hebben geweigerd, maar dat ze wel sterkt twijfelden aan het nut ervan, gezien de ervaring dat bemiddeling doorgaans uitloopt op "een eindeloos gecijfer". Bovendien zou arbitrage het bouwbedrijf volgens de heer Brouwer onwaardig zijn: "het bouw bedrijf moet zijn eigen zaken rege len en zelf verantwoordelijkheid dragen voor een van de belang- tak, de cao". Verder zei de heer Brouwer, dat de indruk van de SPV dat de bouwvak kers weinig neiging tot staken ver tonen, onjuist is. "We moeten eer der remmen dan aanmoedigen", al dus de heer Brouwer, "ook in het Rijnmondgebied". „Volgende week gaan we er weer met frisse moed tegenaan", aldus de heer L. Brouwer, voorzitter van de katholieke bouwbond. De verscherping van de actie zal zowel tot uitdrukking komen in een intensivering van de prikacties als in een uitbreiding van de stakingen voor onbepaalde tijd, met name in die gebieden waar dergelijke stakin gen tot dusver nog niet zoveel voor komen. Het is niet uitgesloten, dat de landelijke werkonderbreking van een uur volgende week wordt her haald. De leden van de bonden zul len maandag d.m.v. pamfletten van de nieuwe richtlijnen op de hoogte worden gesteld. De bonden blijven proberen, de woningbouw zoveel mogelijk te ont zien. Naarmate de actie langer duurt wordt dat echter steeds moeilijker. In de Rotterdamse nieuwbouwwijk Omoord is gistermiddag bijvoorbeeld spontaan een staking voor onbepaal de tijd uitgebroken. Ongeveer 300 werknemers op vijf woningbouwob- Jecten van verschillende aannemers legden het werk neer. Volgens de heer A. Buys, voorzit ter van de Bouwbond-NVV, lokken de werkgevers vaak zelf acties in de woningbouw uit. Dat geldt volgens hem ook voor het aannemersbedrijf AMSTERDAM De redactie van het dagblad De Tijd heeft gisteren gezegd verbijsterd te zijn over het besluit van de directie van de Ver enigde Nederlandse Uitgeversbedrij ven NV om De Tijd binnenkort op te heffen. „Wij zijn vastbesloten om alles te doen om het enige landelijke katho lieke dagblad van de ondergang te redden. Wij verwachten hierin niet alleen te staan", aldus de redactie. De redactie is van plan om een klemmend beroep te doen op alle le zers om zoveel nieuwe abonnees te werven, dat De Tijd kan blijven: „Het is onvoorstelbaar dat deze krant, na 126 jaar, gemist zou kun nen worden". Een commissie uit de ministerraad is vrijdagmiddag begonnen de acute noodsituatie bij sommige dag bladuitgeverijen in studie te nemen. De commissie bestaat uit de minis ters dr. M. A. M. Klompé, CRM mr. R. J. Nelissen (Economische Za ken) en dr. H. J. Witteveen (Finan ciën) Premier P. J. S. de Jong deelde na afloop van het kabinetsraad mee, dat het erom gaat zo snel mogelijk bedrijfseconomisshe gegevens op pa pier te krijgen en aan de hand daar van een beslissing te nemen. Hij zei, dat aan de ministerraad nog geen enkel cijfer uit de dagbladwereld of ficieel bekend is. Het dagelijks bestuur van de Ne derlandse Vereniging van Journalis ten heeft zich gisteravond volledig achter de verklaring van de redactie van De Tijd gesteld dat zij vastbe sloten is „De Tijd" te redden. Het voortbestaan van het dagblad De Tijd is naar het oordeel van het NVJ-bestuur van essentieel belang voor de handhaving van de verscheidenheid van de dagbladpers in Nederland. Het NVJ-bestuur vindt het onvoor stelbaar en onaanvaardbaar dat op het moment dat een overheidsbeleid voor de dagbladpers in het verschiet ligt, het bestuur van de NVU heeft besloten de financiering van De Tijd stop te zetten. Het Tweede-Kamerlid P. J. A. van der Sanden <KVP) heeft er bij de minister van Economische Zaken op aangedrongen in overleg te treden met de uitgever van het dagblad „De Tijd", de VNU om, om te berei ken dat onherroepelijke besluiten over een mogelijke staking van de uitgifte van dit blad voorlopig niet genomen zullen worden. De heer v. d. Sanden heeft naar aanleiding van het communiqué van de directie van „De Tijd" schriftelijke vragen aan de minister voorgelegd. Ook de PvdA-tweedekamerle- den Roethof en Vrolijk hebben aan de minister-president, de minister van CRM en de minister van Eco nomische Zaken schriftelijke vragen gesteld over „de moeilijke situatie in de dagbladpers, in het bijzonder voor wat betreft het dagblad „De Tijd". In verband met de moeilijke po sitie van de dagbladpers heeft de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, dr. M. Klompé het bestuur van de NOS laten weten, voorlopig voor de duur van een jaar niet te zullen ingaan op het verzoek van de STER om de invoering van een zgn. zwervend reclameblok, d.w.z. een reclameblok tussen twee televisieprogramma's door. ADVERTENTIE 77. 77' 1 7 T: 1W ..V - v 7 - V r "Vn 514 r '-W - V 7 .f-Zrï "V ,'Sv. '7 L;;7:* Het gemak van een Privêrekening. Om van allerlei zorg en ongemak af te zijn. Want u moet weten, dat u daar juist minder door hoeft te lopen. Wat er betaald moet worden doen wij. Merendeels zonder dat u er 'n vinger voor hoeft te verroeren, of 'n voet voor hoeft te verzetten. Om maar één voordeel te noemen. Er zitten 'r nog wei wat meer aan vast Moest u maar eens gauw over komen praten. Ook dat is gemakkelijk. We zitten immers overal in 't land vlak bij de hand. de bank voor iedereen 2900 vestigingen B ANKENBOSCH/WEEKEINDE Het eerste weekeinde in Ban- kenbosch is redelijk goed door te komen omdat de cursus van de volkshogeschool ook op zaterdag en zondag doorgaat. Dat bete kent dat je niet hoeft te beden ken wat je nu weer eens moet gaan doen. Uitslapen tot half acht, ontbij ten, barak schoonmaken. Een karwei waaraan iedereen zich enthousiast zet, er wordt volop gesmeten met water, gedweild en gestoffeerd. Dan is het tijd voor de koffie. In het begin van de week is iedereen er mee akkoord gegaan dat een bepaald gedeelte van je geld wordt ingehouden voor een betere kwaliteit koffie en daar mag je Je wel gelukkig mee prijzen, omdat er anders vocht van een zeer dubieuze kwaliteit komt. Hierna begon de discussie, in een viertal groepjes, over het on derwerp: Leven in een gezin, een vanzelfsprekendheid. 1. Hoe is in een gezin de gebruikelijke verdeling van taken tussen man en vrouw? Waarom is deze zo? 2. Heeft een vrouw in onze maatschappij dezelfde kan sen als een man 3. Wat vindt U er van om kinderen een gedeelte van de dag in een peuterspeelzaal (kres) te laten doorbrengen? 4. Welke redenen zouden mensen kunnen hebben om niet in een gezin maar in een kommune te gaan leven? (Discussievragen volksho geschool Allardsoog In mijn groepje was het type rend om te bemerken hoe wei nig genuanceerd men over deze dingen dacht. Vaak voortgevloeid uit het feit dat men één krant en misschien ook nog een opinie blad, maar dan ook maar één, leest. Pas als je de dingen wat beter uit de doeken deed ging men er ook verder over denken en was men bereid van het eer der genomen standpunt af te stappen. Hierna de maaltijd. Althans dat was de bedoeling, maar het bleek alleen soep te zijn, de rest was afgekeurd. Zonder proble men werd dat aanvaard, men is bereid zich in allerlei dingen te schikken die anders de nodige problemen zouden hebben opge leverd. Nu was het de beurt aan me vrouw Aafje Top uit Amsterdam voor het onderwerp „spel met woord en gebaar". Eerst keek men er vreemd tegen aan, maar al spoedig veranderde dat en was de groep druk bezig allerlei si tuaties te spelen. Zoals het vor men van een sleurgroep, een kringetje dat zo hecht aan el kaar zit dat het niet te doorbre ken is. En daar wat aan probe ren te doen was de opdracht van de rest van de groep. Aardig was het dat drie van de vier groepen „dicht bij huis" bleven: zij ko zen de stamtafel van het café. Het groepje waarvan ik deel uit maakte deed het wat anders en speelde een vergadering van ouderlingen, met Staphorst in het achterhoofd. Ook op de an dere situaties werd spontaan ge reageerd. Zelfs kwam het zo ver dat twintig volwassenen hand in hand in de rondte liepen voor „In Holland staat een huis". Weliswaar met enige géne, maar men deed het dan toch maar. Het avondeten kwam dan toch waarna een discussie op het pro gramma stond over het die mor gen besproken onderwerp van het leven in een gezin. Hiervoor kwam er weer een dame, waar mee het slecht te praten bleek. Zij stond zo vast in haar eigen standpunt dat er weinig speel ruimte was en de groep slechts de gelegenheid kreeg echt te dis cussiëren. Voeg daarbij het feit dat de meeste mensen ouder wa ren dan 40 Jaar en bepaald niet gediend van het feit dat de vrouw ging vertellen wat er moet gebeuren en de „onvrede" was een feit. Het was al lekker laat gewor den, maar toch nog maar een potje Scrabble om even de zin nen te verzetten. Met dit laatste optreden was iedereen duidelijk ontstemd geraakt, nog lang werd er nagemord. Zondagmorgen betekent ook uitslapen tot half acht en met een beetje geluk kan je daar nog wel een uurtje by versieren. Dan is het weer byna tyd voor de koffie, voor wat biljarten, kaar ten of tafeltennissen. Daarmee wordt de tyd tot het eten leuk opgevuld. Voor dat eten moesten de ramen wel dicht bhjven: het plakje vlees zou anders door de tocht het raam uitvliegen. Wel is het erg luxe, met soep vooraf en vla toe. Het laatste onderwerp van de cursus van deze week was een nabespreking. Hiervoor is ook de maatschappelyk werker present, omdat dit soort toestanden in een nog experimenteel stadium is en men er over denkt iedere gedetineerde in Bankenbosch in de toekomst een dergeiyke cur sus te laten volgen. Alle aanwe zigen tonen zich erg tevreden over deze week, ook de cursus leiders vertellen nog eens wat een prettige groep het wel was om mee samen te werken. De discussie over het gezin vormt een uitgebreid punt van bespre king, als het minste onderdeel waar weinig prijs op werd ge steld. De maatschappelyk ambtenaar vraagt nog of er mensen zyn die iets willen horen over de geva ren van alcohol en alle toestan den daaromheeen, maar daar voor is geen interesse. Men kan deze dingen beter vanuit de groep bespreken, waar iedereen op hetzelfde niveau staat dan dat er iemand van „bovenaf" komt vertellen hoe erg het nu allemaal wel is. Voor een enke ling heeft zich bezoek gemeld. 9. Bezoek van ten hoogste 3 naaste familieleden wordt als regel toegestaan. Ten aanzien van het bezoek van kinderen kunnen beperkin gen bestaan. Verlof tot be zoek dient schriftelijk tevo ren bij de directeur van het gesticht te worden aange vraagd. Een postzegel voor antwoord behoort te ivorden bijgevoegd. Bezoekers moeten zich kunnen legitimeren met pas poort, toeristenkaart, rijbe wijspost-identiteitskaart of dergelijke. Omtrent de duur van het bezoek, de bezoekdagen en de tijdstippen wordt u na uw opname nader ingelicht. (Uit de aanwijzingen van de officier van justitie). Het voetbalveld staat ter be schikking van ons en velen gaan een voetbalkostuum halen en voetbalschoenen. Met daverend enthousiasme gaat men er te genaan, dat er geen ongelukken gebeuren mag een wonder heten. De avond is gereserveerd voor de sport op de televisie en Dub beldekkers, programma's die een uitverkochte zaal ten gevolge hebben. Daarna natuurlyk nog wat napraten, waarby ook een bewaarder even komt buurten. Verheugende mededelingwe gaan nu aftellen! Gedetineerde 10.700 LEIDEN De in Leiden gehouden huis-aan-huiscollecte voor het Ned. Astmafonds heeft ruim f 5.900 opge bracht. LEIDEN In verband met de gro te belangstelling is de door „Libelle" ln „De Lakenhal" georganiseerde ten toonstelling ,De gouden naald" met een week verlengd. De expositie biyft nu open t.e.m. zondag 25 mei. Men kan er dageiyks van 10 tot 5 uur te recht, op zondag van 1 tot 5 uur. DEN HAAG (ANP) De Haag se politie onderzoekt of een Jong geitje dat deze week ernstig gewond in een weitje aan de Binckhorslaan in Den Haag is gevonden, het slachtoffer is van dierenmishande ling. De achterpoten van het dier waren bij het eerste gewricht afgerot, als gevolg van verwondin gen die het een week eerder, al dan niet opzettelijk, moeten zijn toege bracht. Het dier waarvan de eige naar nog niet is achterhaald, was dusdanig gewond dat het moest wor den afgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9