laar Meren wijk IAKE UP VOOR „MIDDELBARE DAME" ,UVS, wat is dat voor een gebouw H ie zilver heeft spreektwie goud heeftdie zwijgt Zwembad De Zijl fleurig naar 50ste verjaardag Bij spoorlijn in Leiden Voor culturele avond f1850 Grieks bewind het beste van twee kwaden Leiderdorps water te hard Tutten'' in Warmond Over Trekvaart in Oegstgeest Bevolkingsonderzoek Tuberculose Leiden ""iTERDAG 15 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 MDEN/OEGSTGEEST/WARMOND ie plaatsaanduiding staat in de omge- >rde volgorde als men de pijplei- n4c \g volgt, die zand uit een put in het War- ndse land naar de Leidse Merenwijk gaat }ngen. Want het begint allemaal langs de tussen Warmonder hek en rijksweg ar de zandschatligt. Een zandzuiger is r over de weg getild en in de put opge- Lftüd. Het gevaarte ligt klaar om het zand pijp te spuiten (foto links boven). )e buis, die tijdelijk dienst gaat doen om ie eerstkomende jaren de Merenwyk op iwhoogte te brengen, is niet ingegraven, itinr is op pootjes gezet in de berm van de t; Dan duikt de pijp onder de weg tussen jstgeest en Warmond door om vervolgens g over de Haarlemmer Trekvaart te wor- getild". Op hoge poten staat de buislei ding boven het water, waarvan de hoge foto rechts een goed beeld geeft. Van hier gaat de buis het weiland in schapen hebben er een spelletje van gemaakt om er over heen te klimmen maar de spoorlijn heiden-Haarlem, het laatste obsta kel in de weg van de pijpleiding. De kleine foto geeft daarvan een beeld. De buis moet door de spoordijk en nadert dan de Meren wijk. Tonnen zand zullen zo hun weg vinden naar het nieuwe Leidse stadsdeel, waarvan het eerste compartiment is opgehoogd met zand, dat per boot is aangevaren. Toen moest het van ver komen. Het bleek, dat dichtbij huis ook voldoende zand lag en deze manier van vervoer is gekozen om het ophogingsma teriaal op de plaats van bestemming te bren gen. (Foto's Holvast) LEIDEN Openbaarheid van com missievergaderingen Is locobur gemeester Menken heeft 't hem bil de installaties verteld één van de eerste zaken, waarmee Leidens burgemeester Vis te maken krijgt. College en raad gaan er zich de ko mende tijd op bezinnen. In deze periode past uitstekend de mening, die Laurens ten Cate in de Leeu warder Courant ten beste gaf. De hoofdredacteur stelt, dat de Friese staten uitgebreid hebben gepraat over openbaarheid van commissie vergaderingen. maar het eerste stadium hebben overgeslagen. We laten verder Ten Cate aan het woord. Het eerste stadium is een debat over de vraag wat eigenlijk de zin is van openbaarheid, wat men er mee be oogt. wat men er van verwacht en wat de burgers er mee aan moe ten. Het lijkt allemaal eenvoudi- Laurens ten Cate over openbaarheid LEIDEN De Leidse Sportstichting weet niet of het eerder is gebeurd, maar gisteren is een officieel tintje gegeven aan de seizoenopening in zweminrichting "De Zijl", nat, maar warm plekje bij de bewoners van de Kooi. Die opening vandaag kan worden gezwommen had een reden. Iedereen hoopt, maar verwacht niet, dat het al de laatste zou zijn, omdat een nieuw bad de oude zweminrichting moet vervangen. De Zijl zal volgend seizoen het vijftigste jaar nog wel ingaan. Die opening kreeg aandacht, omdat het zwembad voor zover mogelijk is opgeknapt en opgefleurd. De Zjjl het is bekend is een De Kooi kan weer zwemmen, op dame van middelbare leeftijd. De veranderde uren. Op zondag van 12 wijk heeft haar lief. maar zou toch tot half zes. in de week van 7 tot 6 graag een "jonge blom" willen. Daar- en op zaterdag van 7 tot half zes. om ook staat een nieuw zwembad Op andere uren trainen verenigingen voor deze wijk en de toekomstige j er, die ook al enkel^ toernooien op Merenwijk hoog op de urgentielijst. j het programma hebben staan, zodat Maar het is er niet en daarom pro- I De Zijl ook dit seizoen volop in ge- testeerden de Kooi-bewoners tegen j bruik komt. ger dan het is en dat komt door de flodderige manier, waarop de open- baarheidsidelogie wordt geformu leerd. Vandaar, dat er misverstan den ontstaan en vandaar ook, dat er besluiten worden genomen, die niet zullen leiden tot het gewenste doel: verbetering van de democra tie. Openbaarheid van het bestuur vormt een onderdeel van een bepaalJe ideologie over democratie. Grond stelling daarvan is, dat democra tie een dialectisch begrip is, een be grip met twee elkaar aanvullende elementen. Democratie is zowel recht als plicht. Het volk, dat de uiteindelijke beslissingsmacht moet hebben, neemt in ruil voor dat recht de plicht op zich mee te doen aan de besluitvorming. Deze plicht kan alleen worden vervuld als er aan twee voorwaarden wordt vol daan: toegang tot de feiten en be reidheid tot meedoen. Openbaarheid van het bestuur dient tot informatie. Openbaarheid leidt niet automatisch tot grotere deel- Wierdag kwam mij een zeer bij geval van impertinente Pzinnigheid ter ore gepleegd een kantoor, dat ten doel'heeft lichting van vreemdelingen, of-. V7V in Leiden. Een bekende adj moest "ambtshalve" woens- vond op het U.VS-terrein zijn ter 'oning van de wedstrijd Zwalu- c Middlesex Wanderers en onbe smet de ligging van dit Leidse weid (hij is Rotterdammer), ver- Bde hij zich ter oriëntatie aan bo- ïenoemd kantoor. Een heer en assisterende dames wisten niet ÜVS betekende en vroegen "Wat voor een gebouw?" Na uitleg ïer vertelde men de vraagsteller Mj in de Kikkerpolder moest (vat hij al wist) en dat hij bus °est nemen. chauffeur, die hem op zijn ver- Wj het UVS-terrein zou afzet- bleek al evenmin op de hoogte toen mijn kennis werd ver gier is het voetbalveld!" bleek aan de Boshuizerkade bij het LFC reln te staan. Na een grote om ging door de "stad" Leiden er«5 tchrUvett (ringlijn) kwa. onze reiziger een uur te laat op de plaats van bestem ming. In dit geval zijn vele gevolgtrek kingen mogelijk, o.a.: Subsidie aan VVV, zo die gege ven wordt, is weggegooid geld! De vereniging UVS heeft niet voldoende image om indruk te ma ken, op wie ook. De chauffeur van de stadsbus sen (ook al een subsidietrekkende in stantie, althans de busonderneming) zijn vreemdelingen in hun stad. 0 Leiden is, al is het een weten - schapsstad, niet in staat het I.Q. van de bevolking op te voeren. Moge bovenstaand historisch geval niet als een lachtertje alléén worden beschouwd, doch leiden tot verbete ring van de bekendheid met wat in Leiden leeft en streeft. W. F. G. Veijgen, Leiden. Overzicht van het door veel verf fleurige zwembad De Zijl met alsnieuwigheid een kleuterbad met bankjes rondom. (Foto Holvast) LEIDEN De organisatoren van de onlangs gehouden vierde Kunst en Antiekmarkt, de heren Langezaal en Bosman, hebben wederom het batig saldo van deze markt aan het college van B en W afgedragen. Dit maal was dat een bedrag van f 1850 dat wordt bestemd voor het organi seren van een culturele avond voor houders van jeugdpaspoorten. De volgende kunst- en antiekmarkt die reeds geheel voltekend is, wordt van 21 t.e.m. 23 mei in de Stadsge hoorzaal gehouden. De netto- brengst van deze markt wordt ver deeld tussen een object van pater Demmers (inrichting van een troep huis voor verkenners) en een tehuis voor Leidse gehandicapten. De beurs wordt vrijdagavond om zeven uur geopend. Zaterdag kan men er van 1 tot tien uur en zondag (23 mei) van 1 tot 6 uur terecht. het weghalen' van één van de weinige stukjes recreatie. Het werk van het actiecomité had succes: het gemeen tebestuur besloot er zeker nog een jaar f 80.000 te willen bijleggen (het exploitatietekort) en de Sportstich ting haalde tussen de f 20.000 en f 25.000 uit de kas om de meest nood zakelijke dingen de doen. Daarmee is De Zijl geen nieuw bad. Het ziet er wel fris uit. Er zit veel nieuwe verf op en dat geeft fleur. Als men met de rug gaat staan naar de berg oud-roest en kijkt naar de nieuwe flats van Leiderdorp, waant men' zich in een nieuw bad in een nieuwe wijk. Sportstichting-voorzitter Biegstraten laat er geen twijfel over bestaan: die verf is leuk en bedekt ook de slechte plekken. Hetis niet alleen make-up, waar door dame van middelbare leeftijd De Zijl er fleurig uitziet. Er zijn ook allerlei zaken wezenlijk verbeterd, o.a. het apparaat, dat de chloorhuishou- ding regelt. Nieuw is een kleuter- badje met een paar banken er om heen. Nieuw zijn ook een kleine kan tine en een polodoel. Vernieuwd zijn de douches en toiletten. Ondanks alles leeft het bad met de dag, ook al, omdat inbrekertjes één van de motoren van de installatie onklaar heben gemaakt. Sportstich ting-gepensioneerde H. Rol, die vele uren vrije tijd in de opknapbeurt heeft gestoken, kijkt een beetje droe vig: het ziet er wel mooi uit. maar binnenin, meneer De heer Bieg straten verraste hem met een levens lang gratis toegangsbewijs voor alle complexen van de Sportstichting en dat heeft hU verdiend. Dank was er ook aan het adres van de bedrijf stechnische school die in de wijk zit en de handen voor het zwembad uit de mouwen heeft ge stoken. Dank ook van de kant van het actiecomité, dat aldus voor zitter Westbroek pas kan worden opgeheven als er een nieuw zwembad De Z\jl is. Wethouder van CRM, mevr. Den Haan-Groen, heeft het vernieuwde bad gisteren bekeken. Zij zwom niet, maar dronk een sherry, die ongeveer de kleur had van' het water in De Zijl Het was een vreugdedronk voor de wijk, omdat zweminrichting De Zijl nog niet is dichtgegaan. STRAATSBURG (Reuter) De Verenigde Staten zijn niet zo geluk kig met het militaire bewind in Grie kenland. doch het alternatief zou wel eens een machtsoverwinning door jongere officieren kunnen zijn die dan een soort Nasser-bewind zouden kunnen stichten met nauwere banden met Moskou, aldus de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse za ken, belast met Europese aangele genheden, Martin J. Hillebrand, op een bijeenkomst in Straatsburg van de politieke commissie van de Raad van Europa. Hillebrand zei, dat de Verenigde Staten van mening ztfn dat 't Griek se bewind een „tamelijk gezonde ba sis en flinke steun van het volk" heeft. Er worden politieke gevange nen vrijgelaten en volgens de Jongste informaties vinden geen martelingen op grote schaal plaats. De Ameri kaan herhaalde het standpunt van Washington, volgens hetwelk de Ver Staten well-.waar meer voortgang naar fundamentele vrijheden en de mocratie in Griekenland zouden wil len zien, doch dat het land een vitaal belangrijk gebied voor de veiligheid van de NAVO is. LEIDERDORP Bij de Leider - dorpse bevolking bestaat een groeien de ontevredenheid over het door „De Rijnstreek" geleverde, naar natio nale en internationale maatstaven gerekend, uitzonderlijke harde lei dingwater, waardoor: a. veel meer wasmiddelen worden gebruikt dan elders in het land: b. huishoudelUke machines met kostbare ontharder? moeten worden uitgerust; c. vele bewoners zich dure onthardingsin- stallaties in huis aanschaffen. Deze installaties zijn naar de mening van sommige deskundigen bovendien niet geheel ontbloot van gevaren voor de gebruikers, noch voor het leidingnet. Naar aanleiding hiervan heefthel prot. chr. raadslid J. Reugebrink B. en W. gevraagd of ook het water leidingsbedrijf „De Rijnstreek" niet tot een centrale ontharding van het leidingwater kan over gaan. Een on derzoek naar deze mogelijkheid heeft in Alphen aan den Rijn uitgewezen als dit kan, zonder dat het een al te forse kostenstijging teweeg brengt. Hij vraagt ook in verband met de vestiging van Heineken in Zoeter- woude, of het B. en W. bekend is dat ook Koudekerk zich ongerust maakt over deze zaak en heeft ge vraagd of de vestiging van de brou werij voor de bevolking de mogelijk heid biedt water te betrekken voor de bolking de mogelijkheid biedt wa- heid biedt water van Leids/Haags duinwater te betrekken dat veel min der hard is. Bevolkingsonderzoek op tuberculose LEIDEN Op a.s. maandag, dinsdag en woensdag kan iedere Lei- denaar van twintig jaar en ouder nog deelnemen aan het bevolkingsonder zoek op tbc. Dus: oproepkaart zoekgeraakt, d. omstandigheden geen oproepkaart ontvangen b.t. m verband met ver huizing, '.ort ge -ïden gevestigd, of door welke ooi zaak ook mogelijk ge maakte fou'en, men kan nog mee doen! In het onderzoeklokaal. het Waag gebouw, Aalmarkt, wordt dan alsnog een kaart gereedgemaakt. neming van de burgerij aan de be sluitvorming Hier doemen misver standen op. Die schuilen in de generalisatie. „De" burger bestaat niet. De meerder heid der burgers is kennelijk in het geheel niet geïnteresseerd in „de" beleidsvorming (als dat algemene begrip al enige inhoud heeft.) Het lijkt verstandig hier een grote hoeveelheid twijfels toe te passen. Want wat leert de werkelijkheid? Dat vrijwel niemand belang stelt in het totaal van het maatschappe lijk gebeuren. Het kan ook nauwe lijks. wie daarmee aldoor bezig is wordt gauw gek. Feit is; dat de meeste mensen alleen opgewonden raken door wat zij herkennen als hun eigen belang. Wel, hier ligt dan een principieel punt, dat allereerst beslist zou moeten worden. Moeten brengen de burgers meedoen of mogen zij mee doen. Is democratie recht en plicht tegelijk of alleen recht? Het lijkt mij een aanvaardbare uitleg van de vrijheid van de mens, als men zegt, dat hij aan democratie voor al het recht tot meebeslissen of mee beïnvloeden ontleent. De plicht zou ik het liefst willen vergeten, behal ve waar dat door de wet wordt ge regeld. Zo'n standpunt heeft duidelijke con sequenties voor het probleem van de openbaarheid. De overheid krijg namelijk dan de plicht te zorgen voor zoveel mogelijk informatie, die zo vroeg mogelijk moet worden verschaft, zonder dat de burger de plicht krijgt voortdurend op te rea geren. Hij pikt er maar uit, wat hem van belang lijkt en reageert wanneer hij dat wil. In een dergelijke opstelling hoeft nie mand zich meer zorgen te maken over de participatie, want dat zien we dan wel. De verwachtingen zijn in elk geval niet hoog gespannen. Er volgt verder uit, dat de nadruk veel meer moet komen te liggen op de openbaarheid van stukken, plannen, voorstellen, berekenin gen. rapporten dan op die van vergaderingen. Het gepraat in al die colleges is voor een belangrijk deel voorspelbaar en voor een niet onbelangrijk deel vervelend. Nieuws hoort er niet meer uit te komen als de schrif telijke voorbereiding goed was, be halve in die gevallen, waarin nog nieuwe feiten bekend geworden zijn sinds de stukken werden ge publiceerd. In de Nederlandse Journalistiek vreest men het moment, waarop alle vergaderingen vah alle be stuurscommissies en -colleges open baar worden, omdat het per definitie onmogelijk is dat alle maal in de krant te zetten. Aangezien zich dit probleem in de nationale ruimte vele malen ver groot op schaal herhaalt, zullen er wel andere methoden moeten worden bedacht om bekend te maken wat er aan de hand is. Vergroting van openbaarheid leidt vanzelfsprekend tot grotere activiteit van allerlei actiegroe pen die deelbelangen bevorderen. Verder kan men zich indenken, dat verschillende overheden agenda's publiceren voor raads- en staten commissies en de stukken gemak kelijker toegankelijk ter inzage leggen. Het is tenslotte niet hele maal idioot te verlangen, dat ie mand zijn eigeh belangen behar tigt door er nu en dan een voetje voor te zetten. Over het optimisme, dat dit vraag stuk overwoekert, ook nog een woordje. Het is wijdverbreid, om dat pessimisme in deze dingen ge lijk gesteld wordt aan een moede loze houding, En moedeloosheid is kwalijk. Er is alle reden voor een andere be oordeling van de werkelijkheid. De ervaring leert, dat toenemende persoonlijke welvaart niet bevor- delijk is voor belangstelling in de openbare zaak. Welvaart isoleert de welvarende, want hij krijgt meer en andere behoeften. Daar om kan men de stelling wagen, dat de belangstelling voor de alge mene /.aak eerder zal afnemen dan zal toenemen met de tijd, behalve in die gevallen, waarin 'n individu zich plotseling geraakt voelt, aangezien hij een direct ei gen belang in het geding ziet. Het is nu trouwens al zo, dat de meeste conflicten tussen over heid en burger over zulke dingen gaan. Daarom is het wijs van openbare vergaderingen niet zoveel te ver wachten. De burger is mondig, ze ker. Dat wil zeggen: hij heeft *n mond. Hij kan zijn mond open doen. HIJ kan zijn mond dicht houden. Steeds meer zullen dat laatste wel doen, gezien 't spreek woord: wie. zilver heeft spreekt, wie goud heeft, die zwijgt. ADVERTENTIE Laatste gelegenheid tot onderzoek: MAANDAG 17 MEI 9—12 en 14—164 uur DINSDAG 18 MEI 14—164 en 19—214 uur WOENSDAG 19 mei 9—12 en 14164 uur In het WAAGGEBOUW. Aalmarkt. HAAST U DUS

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3