Vredesplan van „Zes" voor Midden-Oosten De uitbarsting is niet te vermijden Amerikanen over Amerika (Dl) Op basis van VN-resolutie ook als u2000,-, ƒ5000,- of 10.000,- wilt lenen! JOHN ALBANO, FREE-LANCE CARTOONIST ROGERS EN BRANDT ZIJN TEGEN PLAN- MANSFIELD ZUID-AFRIKA BIEDT WEER \IET-AANVALS VERDRAG AAN gametuw tydmee - ga naardenmb! in vogelvlucht in vogelvlucht ERDAG 15 MEI 1971 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 11 (Van onze correspondent) ytlJS (GPD) Voor het eerst e geschiedenis van het verenig- Europa-in-opbouw, hebben de ministers van Buitenlandse Za- glsteren in Parijs een gemeen- ppelyk standpunt vastgesteld 'een probleem, dat buiten hun ite arbeidsveld gelegen is. Dal gstuk is het Midden-Oosten, rvoor de Zes nu een vredesplan ien ontworpen, dat de komendp m aan de praktijk zal worden ■tst. Het plan is intussen niet Idkundig gemaakt. Waarom? ens minister Luns die we gis- vlak na de Conferentie op de d'Orsay een kwartiertje kon- spreken, omdat Israël mogelijk volledig gelukkig zou zijn indien onderdelen van het plan aan de klok werden gehangen. Zijn ise collega Schumann verklaar- lie discretie echter eerder uit de sreging dat de zes dit ment als een doelmatig diplo- ek instrument willen hanteren, ssen zijn de voornaamste voor ngen van het project natuur- al uitgelekt. In rote lijnen vol de Zes de bekende resolutie van eiligheidsraad, die door Israël hand is gewezen. Israël It nu dus opnieuw uitgenodigd troepen uit bezet gebied terug trekken. Die gedemilitariseerde zouden daarna door interna- ale troepen worden bezet ts van door legereenheden van Irote Vier, zoals Frankrijk aan- elijk had voorgesteld. Voor Je- ]em hebben de Zes eveneens 'n nationale administratie op het Over de heropening van 't Suez- ial, waaraan de Amerikanen 'r groot gewicht hechten, moet 't esplan van de Zes zich echter hebben uitgelaten, er de vraag, of de Zes als col- eve vredesengel in het Midden- ra op enig succes mogen hopen, gisteren in Parijs nogal ver lende gedacht. Alle pogingen van s de vrede in het Midden- en binnen 't raam van de Gro- ler te herstellen, zijn tot dusver het verzet van Washington loskou op niets uitgelopen. Het niet onmogelijk dat Frankrijk il trachten met de steun van de •e EEG-landen de poort van rote Vier toch te ontgrendelen, lat gewicht zal volgende week lag misschien nog eens kunnen verhoogd, als in Parijs ook land met zijn drie satellieten eel van het vredesplan op de te zal worden gesteld, betekenis van het nieuwe vre- voor het Midden-Oosten tot nader order te schuilen in leit, dat de Zes door middel van gemeenschappelijk initiatief elf als politieke eenheid, die nogal wat scheuren vertoonde, riem onder het hart hebben iken. itvoering in Uruquay Een malige minister van Landbouw Iruquay, Carlos Frick Davie, is eren dbor leden van de Tupama- luerrillabeweging ontvoerd. Aan intvoering ging een vuurgevecht et centrum van Montevideo voor- ïick was minister van landbouw regering van generaal Jorge ieco Areco. itosport De Zweed Ove An- (met co-équipier Hertz) ine Renault) heeft gisteren de Oostenrijkse Alpenrallye ge- men. Deze rallye telde voor de letitie om het wereldkampioen- merken. Als tweede werd de lsman Tony Fall (BMW) 2002 geklasseerd en als derde de Ita- Domenico Paganelli. De derde Amerikaan, die onze correspondent in Washington naar zijn meningen over Ame rika vroeg, is de 32-jarige John Patrick Al- bano. Albano, de zoon van een geëmigreerde Philippijn en een moeder van Engelse afkomst, is wat men een 'hippie' zou kunnen noemen. Hij heeft gitzwart, tot op de schouders han gend steil haar, draagt nooit jas of das, en nam vanaf 1969 deel aan oorlogsdemonstra ties (ook in Amsterdam, verleden jaar, toen hij met vakantie na het nieuws van de vier doodgeschoten studenten aan Kent University, ook betoogde voor het Amerikaanse consulaat). Albano Is een free-lance cartoonist voor de 'Washington Post'. Zijn vrouw verwacht haar eerste kind ,een gebeurtenis die een speciale betekenis voor hem heeft, nu hij enkele weken geleden heeft gehoord dat hij kanker heeft en dat zijn linkerbeen geamputeerd moet worden. Hoewel van nature zachtaardig, zei hij met een soort verbetenheid„Ik wil lang genoeg leven om tenminste mijn kind te zien afstu deren". Hij zat erover in dat zijn been hem niet in staat had gesteld om aan de laatste massademonstraties in Washington deel te ne men. WASHINGTON, BONN (AP) Zowel de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers als de Westduitse bondskanselier Brandt hebben zich gisteren uitgesproken tegen het denkbeeld van senator Mansfield om tegen het einde van dit jaar de sterkte van de Ameri kaanse troepen in Europa van 300.000 man met de helft te vermin deren. Rogers zei, dat dit het einde van de Noordatlantische Verdrags organisatie en „een grote ramp" zou betekenen. Brandt verklaarde, dat een dergelijke maatregel „bijzonder ernstige gevolgen" zou hebben voor de stabiliteit van Europa en de kan sen op vermindering der spanningen tussen Oost en West ongunstig zou beinvloeden. Minister Rogers maakte ook mel ding van een verklaring van de Sow- jet-russische partijleider Brezjnew ten aanzien van onderhandelingen over wederkerige vermindering van de strijdkrachten in Europa. „Als wij eenzijdig onze troepen terugtrekken kunnen wij niet meer rekenen, dat hierover nog onderhandeld zal wor den", aldus Rogers. Zoals bekend heeft president Nixon reedgedreigd eventueel zijn veto over het plan- Mansfield te zullen uitspreken. Honderdduizend toeristen hebben de afgelopen dagen op de hellingen van de vulkaan de Etna op Sicilië naar de lavastroom staan kijken, die langzaam maar gestaag naar beneden stroomt en verscheidene dorpen bedreigt. Boomgaarden en pijnbossen staan in brand, maar de toeristen wachten kennelijk op nog heviger uitbarstingen dan tot nu toe, vol gens de politie een allerminst on gevaarlijke attractie. KAAPSTAD (AFP) De Zuidafri- kaanse premier Vorster heeft de Afri kaanse staten opnieuw aangeboden een niet-aanvalsverdrag met Zuid- Afrika te sluiten om weerstand te bieden aan de „communistische on dermijning en onderwerping". Hij toonde zich zeer tevreden over de uitlatingen van de president van Ivoorkust, Felix Houphouet-Boigny in het Franse weekblad „Paris match". Volgens dit blad heeft Hou- ADVERTENTIE op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld 2000,in handen, betaling in X f 127,07. Of f 5000',-in han den, betaling in 24 x 240,33. Of f 10.000,- in handen, betaling in 36 x 340,79. Ook voor andere bedragen kunt u prettig terecht bij elk NMB kantoor. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Illegale immigratie De politie van München heeft gisteren een in val gedaan in een hotel, dat een ver zamelpunt is voor het smokkelen van immigranten in Groot-Brittannië. In het hotel werden 125 Pakistanen en Indiërs aangetroffen, van wie er 29 gearresteerd werden. Bomaanslag op Frans blad Gis terochtend is een bomaanslag ge pleegd op het gebouw van het uiterst rechtse Franse weekblad "Minute" in Parijs. De ontploffing veroorzaak te grote schade. phouet-Boigny gezegd dat hij de Zuidafrikaanse strijdkrachten be schouwt als het beste bastion in Afri ka tegen het binnendringen van Rus sen en Chinezen. Vorster was het eens met de opmerking van de pre sident van Ivoorkust dat „de werke lijke bedreiging die van de Chinese expansie is" en dat Zuid-Afrika daar tegen een positief element zou kun nen zijn voor een Afrika, waarvan het een integraal onderdeel uitmaakt. Premier Vorster onderstreepte, dat Zuid-Afrika geen enkele agressieve bedoeling heeft, het werkelijke ge vaar komt niet uit het zuiden (Zuid- Afrika), maar uit het oosten (Sowjet- Unie en China. Ontploffing op schip Een ont ploffing en brand in de machineka mer van een Noorse tanker die werd gerepareerd, heeft gisteren aan elf arbeiders het leven gekost. Er wer den 28 mensen gewond, van wie ze ven ernstig. Een verkeert in levens gevaar. WASHINGTON „Toen" de Viet- nam-oorlog in 1965 op gang kwam, was ik er verward over. Ik dacht dat we werkelijk waren aangeval len. Albano doelt op het geënsce neerde Golf van Tonkin-incident, dat het Amerikaanse Congres er toe bracht om president Johnson de bevoegdheid te verlenen meer troepen naar Zuid-Vietnam te stu ren). Wist ik veel. Toen ben ik er over gaan lezen, hoe de Fransen de zaak er de puree in hadden ge stuurd, en hoe onze eigen rol daar eigenlijk al in 1943 begon met Roo sevelt. Er was zoveel dat ik ont dekte, vooral omdat ik in militaire dienst was geweest. Ik begreep tenslotte dat 't gewoon 'n militaire onderneming was, omdat ze graag weer eens een oorlog wilden voe ren. Ze konden er in die jaren hun troepen niet snel genoeg heenstu- ren en niet genoeg bommen gooi en. En dan te bedenken dat Noord- Vietnam niet eens een luchtmacht had en maar een betrekkelijk klein leger. Een vriend van me, die in die allereerste Jaren üi Vietnam ge holpen had om een militair com municatiesysteem op te zetten, ver telde me dat de Noordvietnamezen toen inderdaad soms met pijl en boog vochten. En naarmate er meer Amerikaanse troepen heen gingen, kregen zij meer geweren en werden ze beter uitgerust. "Ik was ongelooflijk naïef, poli tiek. Ik was 18 toen ik werd opge roepen. Ik had de normale flau- wekul-Amerikaanse schoolopleiding gehad. Ik wist niet eens wat com munisme was, en eigenlijk had ik er nauwelijks een idee van wat de mocratie betekende. En mij stel den ze aan als oorlog-propagandist in Duitsland om de "heidense com munisten" te verkondigen hoe fijn de vrijheid in het Westen wel was. Ik dacht: jullie belazeren me, wie ben ik dat ik dat zou kunnen, er moeten toch anderen zijn die dat beter doen? Dat was in wezen het begin van mijn politieke ontwaken. Maar begrijpen deed ik het niet. Daar zaten we dan in Duitsland en we werkten samen met Duitse of ficieren en soldaten, die gewoon geheide fascisten en nazi's waren, maar omdat we ze "gerehabili teerd" noemden, stonden we nu zij aan zij. Kom nou. "Mijn moeder had de houding vanoveral waar een druppel Ame rikaans bloed is gevloeid, moet Amerika zijn rechten doen gelden. Ze heeft zelfs eens gezegd dat het Jammer was dat ik niet gesneuveld was in een echte oorlog, en dat ik op zijn minst in een oorlogszone had kunnen zitten in plaats van Duitsland, omdat ze nu alleen na veel moeite lid kon worden van de vrouwenafdeling van de "Vete ranen van buitenlandse oorlogen" (een reactionaire organisatie in de Door mr. H. L. Leffelaar Verenigde Staten). Mijn moeder is het prototype van een religieus-on verdraagzaam mens, van het totaal onnadenkende Amerikaanse type, dat dolgraag een sterke man in 't Witte Huis wil hebben om alle pro blemen meteen op te lossen, zodat ze er zelf niet over hoeft na te denken. Het is werkelijk fantastisch als Je met haar praat, om Je dan bewust te worden van de enorme afstand tussen haar en mij. "Ik herinner me dat ik als een heel klein kind, nog vóór de oorlog, in een stadsbus zat op weg naar Kansas City in Missouri, en hoe de negers in die bus bij het over schrijden van de staatsgrens om dat het een zuidelijke staat was achter in de bus moesten gaan zit ten. Ik vroeg mijn moeder waarom dat moest, en ze zei: "Dat zijn ne gers". En ik dacht: waarom zij wel en ik niet, ook al ben ik iets blan ker. Ik begreep er niets van, te meer omdat mijn vader als Phili- pijn erg donker gekleurd was. Het klopte helemaal niet. Boven dien had hij ook de meest ver schrikkelijke vooroordelen tegen de negers. Hij was kapper, en ik ver moed dat hij iets beter wilde zijn dan de neger-vuilnisman. "Uit ervaring weet ik dat de meeste jongeren deze kloof tussen henzelf en hun ouders hebben. Het merkwaardigste zijn eigenlijk mijn Joodse vrienden. Verschillenden van hun ouders hadden te lijden van de nazi's in Duitsland en kwa men hier heen. Maar hier zijn ze dan weer fel tegen de negers. Het is precies hetzelfde racisme dat hen uit Duitsland verdreef. Die jongens begrijpen niets van hun ouders. En laten we wel weten: de Europese Joden in Israël lijden aan precies datzelfde racisme ten aanzien van de Arabieren Diezelfde onverdraagzaamheid, kun je in de hele Amerikaanse ge schiedenis terugvinden, vanaf de zogenaamde Pilgrims, tot nu toe. De Pilgrims kwamen hier, omdat ze hun eigen theocratische staatje Het verrassende ontslag van zes belangrijke leden van het Egyptische kabinet laat vooralsnog heel wat vra gen open. Het is zelfs nog niet hele maal duidelijk welk verband er be staat tussen het aftreden van vice- president Ali Sabry, die op 2 mei j.l. van president Sadat zijn congé kreeg, en de „paleisrevolutie" van eergis teren. Van Sabry is bekend, dat hy tegenstander is van de nieuwe fede ratie tussen Egypte, Syrië en Libië en dat hij de mening is toegedaan, dat president Sadat te veel zijn hoop gevestigd heeft op het vredesinitiatief van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers. Het be hoefde achteraf dan ook geen ver bazing te wekken, dat Sabry's ont slag plaatsvond twee dagen voordat Rogers in Cairo aankwam om te pleiten voor heropening van het Suezkanaal. Toch menen „goedinge- lichte kringen" in Cairo, dat het conflict van donderdag j.l. niet in de eerste plaats een gevolg is van me ningsverschillen over genoemde pun ten, al zullen die op de achtergrond wel een rol hebben gespeeld. Mag men Egyptische deskundigen gelo ven, dan heeft de recente „staats greep" van president Sadat 'n ruime re strekking: de strijd zou eigenlijk gaan tussen de „oude Nasseristen" en een groep onder aanvoering van Sa dat, die een nieuwe koers wil varen en 'die zich keert tegen het autori taire gezag van de eenheidspartij, de justitiële willekeur en de feitelijk on beperkte macht van de politie. Wat de binnenlandse politiek betreft gaat het dus aangenomen dat deze be schouwing juist is tussen hen, die in de geest van Nasser de „harde lijn" willen volgen, en een meer li berale fractie onder leiding van Sa dat. Eerstgenoemden hebben dus het onderspit gedolven in een interne worsteling met de president, die zich tevoren verzekerd had van de steun van het leger en de mohammedaan se kringen, die in staat zijn de sta biliteit op het platteland te waarbor gen. Wat de buitenlandse koers be treft zou Sadat streven naar een re geling met Israël, waarbij als eerste fase de heropening van het Suezka naal aan de orde komt. Zou hij daar niet in slagen, dan zou dit tot Sa- dats val leiden en tot herleving van het Nasserisme in zijn felste vorm. Hoe dit alles zij, duidelijk is, dat pre sident Sadat een grof spelletje po ker speelt. Dezer dagen verklaarde hij de kans op een regeling met Is raël niet groter të achten dan één procent. Daaruit volgt, dat hij zijn toekomst als Egyptisch leider een zeer wankele basis heeft gegeven, tenzij dat éne procent als schatting van een regeling met Israël wat aan de lage kant is! Het is duidelijk, dat Israël na de jongste gebeurtenissen in Egypte met een geheel nieuwe si tuatie te maken krijgt. Als de hier boven geschetste nieuwe koers werke lijkheid wordt, zal het zich meer ver trouwen in de tegenstander kunnen veroorloven. Maar dan zal Cairowel op korte termijn blijk moeten geven van de wil tot betere betrekkingen. Veerde Nasser een politiek van „het onderste uit de kan". Sadat zal nu duidelijk moeten maken, dat „een half ei beter is dan een lege dop". Het Kremlin zal deze gang van za ken met weinig vreugde begroeten men mag van die kant een scherp propaganda-offensief tegen Sadat en zijn nieuwe koers verwachten, alsme de krachtige (geheime) steun aan Ali Sabry en de zijnen. Intern lijkt Egypte spannende maanden te gemoet te zullen gaan. Zes republieken, vijf volken, twaalf talen, drie godsdiensten en één lei der: dat is Joego-Slavië onder het be stuur van maarschalk Tito, die over ruim een week (25 mei) de leeftijd van 79 jaar hoopt te bereiken. Dank zij het gezag van één man is dit con glomeraat van volken nog steeds een eenheid, maar herhaaldelijk meer nog dan ten aanzien van een land als Spanje is de vraag gesteld: hoe moet het als Tito wegvalt? Wie is in staat hem op te volgen, nota bene een Kroaat, die ook door de sterke Ser vische volksgroep als leider is erkend? Men weet, dat er vanouds tussen Ser- ven en Kroaten sterke spanningen be staan. Dat is een historische tegen stelling, verscherpt door godsdienstige contrasten (de Serven zijn orthodox, de Kroaten rooms-katholiek). In de Tweede Wereldoorlog maakten de Duitse bezetters gebruik van die ge schillen. Tal van Kroaten streden toen aan de zijde van de Duitsers te gen de onder communistische invloed staande verzetsgroepen. En nog he den ten dage zyn de Kroatische bal lingen in West-Duitsland actief in hun verzet tegen het communistisch bestuur van hun geboortegrond, hoe gematigd Tito's communisme dan ook moge zijn. Dat gevaar van splitsing van de nu nog bestaande Joegosla vische eenheid is sterk aangewakkerd door de Kremlin-leiders. In de afge lopen weken hebben Tito en andere Joegoslavische leider de Sowjet-Unie en ook Polen nadrukkelijk beschul-1 digd van pogingen zich te mengen in 1 de binnenlandse politiek van het land. Moskou zou er zelfs in geslaagd zyn grote invloed te krygen op de Westduitse Kroaten. De achtergrond van die Sowjetrussische activiteit te gen Joego-Slavië is niet moeiiyk na te speuren. Het is geen rancune om de moed, die Tito aan de dag legde toen hy Stalin voor het hoofd durfde stoten. Het gaat hierby om de zeer I belangryke strategische positie van Joego-Slavië in zuidoost-Europa. En nu de Sowjet-Unie in de Middelland se Zee en in de Indische Oceaan haar macht zienderogen uitbreidt, is het begrypeiyk dat zy tegeiykertyd pro-! beert het ongehoorzame Joego-Slavië} weer tot volgzame vazal te maken. Zowel Griekenland als Joego-Slavië vormen, van Moskou uit gezien, mili tair-strategisch uiterst belangryke ge bieden. Griekenland ïykt voorlopig een verloren zaak. Des te scherper richt het Kremlin zich tegen Belgra do. Tito wéét dat en hy zegt het, al j schynt het Westen in domme kort-| zichtigheld daar weinig begrip voor te i hebben. Voeg daarby dat Joego-Slavië ook economisch met grote moeilyk- heden heeft te kampen, dan kan men zich voorstellen dat de nog wel ener gieke, maar vermoeide maarschalk geen rustige verjaardag zal kunnen vieren. Zowel de binnen- als buiten landse politiek baren hem grote zor-, gen. Als de Joegoslaven hun president een waardevol verjaarsgeschenk wil len geven, dan kunnen zy niet beter doen dan he- bewa-en van hun een heid. Rl. wilden vormen waar niemand hen in de weg zou staan. Ze hadden het in Holland niet kunnen doen, ook omdat ze hun eigen Engelse culturele achtergrond en hun taal niet wilden opgeven en omdat ze zich niet wilden onderwerpen aan 'n buitenlandse vorst. Daarom kwa men ze hier. Ze waren het met niemand eens, het waren eigenlijk querulanten, en het is niet verwon derlijk dat ze dan ook zeer dictato riaal werden ten aanzien van de la tere immigranten. Iedereen, die niet dezelfde opvattingen was toe gedaan, werd uit hun gemeenschap geschopt. Ze gingen zelfs zo ver om kerken te financieren met de algemene belastingen. Uit die on verdraagzaamheid kwamen de late* re heksenjachten voort, waarbij de anderen, die er niet zo over dachten, werden vervolgd, opge jaagd en verbrand. Daarvan vind je vandaag nog steeds de sporen terug. Dat is één van de dingen die ln het proces-Calley naar voren is gekomen: dat hij die vrouwen en kinderen in My Lai heeft kunnen doodschieten omdat hij het geen gewone mensen vond, maar com munisten. Dat is een soort mes- siaanse gedachte, dat wij blanken beter zijn, dat iedereen dankbaar moet zijn voor de cultuur die wij uitdragen, en pech gehad wanneer ze niet dankbaar zijn. Ik geloof dat die houding een Europese houding is over het algemeen, maar Ame rikaans in het bijzonder. Commu nisme heeft ongeveer dezelfde be tekenis gekregen als destijds, en zelfs nu nog (in Ierland) het woord rooms-katholiek voor een protes tant. Er zijn er zelfs die nog steeds het communisme en het rooms-ka- tholicisme over één kam scheren. Het is werkelijk niet te geloven, maar het is zo. Wat luitenant Calley betreft, dat is een misdadiger die de Ame rikaanse regering in verlegenheid heeft gebracht. Ze hebben hem uit gezonderd, en niet ten onrechte, maar het is jammer dat ze het niet gedurfd hebben om werkelijk tot het hart van die zaak door te dringen. Het is nu alsof Amerika zegt: we geven toe dat ook onze jongens zoiets kunnen doen, maar we zijn niet bereid om daar ieder een psychisch beroerd over te la ten zijn. En daarom zeggen de meesten: Ja, maar dat waren eigenlijk geen mensen, daar in My Lai, dat waren "gewone" Aziati sche communisten. De onverdraagzaamheid is wat mij het meest hindert in dit land. Ik heb het idee dat het tot een uitbarsting komt en dan zullen we vermoedelijk te maken hebben met een nieuwe reactionaire golf, zoals we die gekend hebben in de Jaren van senator Joseph Mc Carthy. Het idee dat dat weer kan gebeuren, zit met niet lekker, het idee dat een conservatieve groep het in dit land voor het zeggen zal krijgen. Ik ben er vrijwel van overtuigd, dat het er niet beter, maar slech ter op wordt. Kijk nou eens naar die reacties op de kritiek op Edgar Hoover (hoofd van de FBI-binnen- landse veiligheidsdienst)Dat is ?en dictatoriale, onverdraagzame, super-politie-agent, die zichzelf op geworpen heeft als de grote be schermer van de Amerikaanse mo raal. Wist Je dat je alleen maar in dienst kunt treden van de FBI wan- ïeer je kunt aantonen dat Je gelo vig bent? In 1868 heb ik voor senator Euge ne Mc. Carthy gewerkt. Ik was ook in Chicago, waar ik ben afge knapt op de Democratische partij, op (burgemeester) Daley en zijn Gestapo-politiemethoden, en op de oulldozer-manier waarop president Johnson Humphrey erin drukte. Dat heeft de Democraten geen goed gedaan. Uiteindelijk heb ik toch op Humphrey gestemd, omdat ik domweg niet in Nixon kan geloven. Maar toch gebeuren er in de De mocratische partij tenminste din gen, die in de Republikeinse partij niet gebeuren. Amerika is uiteindelijk een zeer conservatief land, en dat is de re den waarom ze Nixon hebben geko- zn. Ze wilden op een man leunen diï het land van de oorlog in Viet nam zou bevrijden. Die mensen hebben een soort God-idee, een soort super-man om alle problemen op te lossen, zodat ze het zelf niet hoeven te doen, en er verder niet over behoeven na te denken. Ze zijn inderdaad bereid om daar al les voor op te offeren, inclusief hun vrijheid, En dan ben Je weer terug bij dat idee van de gewelde naar, God, dat religieuze element. Dit land is conservatief, omdat het religieus-conservatief is".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11