EGYPTISCHE TOP VALT UITEEN Beken ten issen in Leningrad NIXON DREIGT MET VETO In Stockholm woedt 'iepenstrijcT voort Marxisme en neo- liberalisme staan vrijheid in de weg GOED DAT ER POLITIE IS..? Zes ministers en drie partijfunctionarissen weg STRAALJAGER STORT NEER Volgens Russische persbureau Tass: India naast verzekerings maatschappijen Rhodesië schaft rantsoenering van benzine af Paus tot r.k.-gelovigen: Geen „verkoop" Indiase meisjes „Hotel Hollander" VRIJDAG 14 MEI 1971 I4EIDSCH DAGBLAD r'AGINA 7 CAIRO/JERUZALEM (Reuter, AP, AFP, DPA) De Egyp- ische top, die na de dood van president Nasser de leiding van iet land in handen heeft genomen, is uiteengevallen. Zes leden ran de Egyptische regering zijn gisteren afgetreden. Terwijl iok in de enige politieke partij (de Arabische Unie) belangrijke erschuivingen plaatsvonden. In politieke kringen in Cairo yordt druk gespeculeerd over de achtergronden van dit mas- iaal ontslag. Officieel is er niets over gezegd. geschonden. De ernst van de toe stand in de Egyptische hoofdstad wordt mede nog geïllustreerd door de bekendmaking dat Sadat vandaag een boodschap tot het Egyptische volk zal richten. Het is begrijpelijk dat de ontwik keling in Cairo met argusogen door de Israëliërs gevolgd worden De Is raëlische leiders zouden er volkomen door verrast zijn. Een zegsman ver klaarde dat het duidelijk is dat de strijd om de macht van Nasser een hoogtepunt heeft bereikt. De Israëli sche radio besteedde veel aandacht aan de het gebeurde. Een vooraan staande deskundige in Arabische Za ken voorspelde nog meer dramatische ontwikkelingen, mogelijk binnen en kele uren. Hij zei dat de groep afge treden ministers en partijfunctiona rissen "een coalitie van pro-Russi sche elementen en technocraten" vormt. De negen topfunctionarissen die Isteren zijn heengegaan behoorden Ijna allen tot de groep rond vice- resident Ali Sabri die nog geen eertien dagen geleden door presi- ent Sadat van zijn functies werd utheven. Sabri was het niet eens iet de politiek van Sadat inzake Is- aël en de vorming van de federatie iet Syrië en Libië. Het was algemeen ekend dat na Sabri's ontslag hevi- spanningen in het kabinet heer- en. Omdat officiéél ook niet is bekena- emaakt of de negen zelf o m ont- ag hebben verzocht of dat president adat hun hun congé heeft gegeven him vertrek op twee manieren orden uitgelegd. Het zou er op kun- ien wijzen dat Sadat besloten heeft m alle belangrijke aanhangers van li Sabri van hun posten binnen de egering en de Arabische Socialisti- che Unie weg te zuiveren. Het zou chter ook kunnen zijn dat de aan- angers van Sabri besloten hebben 1 op deze manier druk op Sadat uit oefenen en Sabri weer in zijn inctie hersteld te krijgen. Prominent Een uitspraak die met het vertrek an Sabri's aanhangers in verband ordt gebracht is van vice-president ziz Sedki die gisteravond verklaar- dat "samenzweerders en scheur - lakers hun waren gezicht hebben id". Volgens Sedki wilden iressie groepen door middel van rreur en mystificatie het volk hun il opleggen'.' Van de ontslagen ministers is ge- eraal Fawzi, de minister van oor- g, de meest prominente. Deze ve- iraan uit de Palestijnse veldtocht an 1948 werd na de nederlaag in 167 aangewezen om de gedemorali- lerde strijdkrachten te reorganise- in. De andere vijf ministers, die zijn ertrokken zijn Sami Sjaraf Presi- intiële Zaken)Helmi el Said ïnergie), Saad Zajed (Volkshuisves- ig), Mohammed Fajeh en jarawi Mohammed Goema «vice- •emier en Binnenlandse Zaken), awzi zal worden opgevolgd door iltenant-generaal Mohammed Ach- led Sadek, stafchef van de strijd- rachten. Voor Goema is de gouve- eur van Alexandrië Madoeh Salem Is opvolger genoemd. De verschui- ngen in de top van de Arabische Bcialistische Unie betreffen 't heen- naa van de secretaris-generaal van e Partij Abdel Mohsen Abdoel Noer. liaddin Daoed, lid van het partijbe- tuur en Labib Sjoekeir voorzitter an de nationale vergadering. Tegelijk met de ontslagen maakte ladat een pakket van maatregelen ekend voor „de onmiddellijke beëin- ïging van de inbreuk op de burger- Ijke vrijheden makende activiteiten an de politie". Deze maatregel laat o.m. op het afluisteren van te- efoongesprekken. Er zal een com- nissie worden gevormd die een on- erzoek moeten instellen naar ge- illen waarin deze vrijheden werden ADVERTENTIE BREMEN Een straaljager van de Nederlandse luchtmacht is giste ren bij het Westduitse plaatsje Ver- den (t enzuiden van Bremen) neer gestort. De 45-jarige vlieger, luite nant-kolonel W. P. Vogelaar kwam daarbij o™ het leven. Vermoed wordt, dat de straaljager van het type NF 5A tegen een televisiemsat is aangevlogen. Luite nant-kolonel Vogelaar was comman dant van de Vliegbasis Twente Hij was gehuwd en vader van twee kin deren. Brokstukken van het neerstortende toestel raakten een boerderij en een woonhuis. De plaatselijke brandweer moest in beide een beginnende brand blussen. Overstroming in Durban Een overstroming, het gevolg van over vloedige regenval, heeft in de Zuid- afrikaanse stad Durban en omge ving het leven geëist van Vermoe delijk 80 personen. Het Juiste aantal zal pas bekend kunnen worden als het water zich uit de getroffen de len van deze stad aan de Indische Oceaan heeft teruggetrokken. De zwaarste regenval werd gemeten bij de Baai van St. Richard, ten noor den van Durban, n.l. 500 millimeter in 24 uur tijds. Koreaans zeegevecht Een Zuid- koreaans marinevaartuig en straal jagers van de luchtmacht hebben vanochtend vroeg een Noordkoreaans schip met 15 tot 17 man aan boord na een jacht van twee uur tot zin ken gebracht. Het gevecht woedde buiten de oostkust even ten zuiden van de bestandslijn, aldus het minis terie van Defensie in Seoel. Studentengevecht Studenten van diverse communistische groeperingen hebben gisteren op het terrein van de Libanese universiteit in Bei roet hevig gevochten waarbij gebruik werd gemaakt van messen, stokken en stenen. Zestien werden gewond van wie de helft ernstig. Het aantal arrestaties bedraagt meer dan 100. Veroordeling Een Israëlisch mi litair tribunaal heeft gisteren in Ga za drie Arabische Jongelui veroor deeld tot levenslange dwangarbeid op beschuldiging een aanslag te hebben gepleegd waarbij twee Israëlische kinderen zijn gedood en hun ouders ernstig zijn gewond. Mammoet in Rome Een groep archeologen heeft in een voorstad van Rome een gedeelte opgegraven van het geraamte van een mammoet, dat naar wordt aangenomen tussen de 50.000 en 70.000 jaar oud is. Vier studenten van het Archeologisch In stituut hadden het geraamte van het reusachtige dier begin januari ont dekt. maar met de opgraving kon pas kort geleden begonnen worden. Het was de derde maal dat een derge lijke vondst in de omgeving van Rome werd gedaan. Agent in Athene gedood Bij het standbeeld van de vroegere Ame rikaanse president Harry Truman in het centrum van Athene is gis teravond een bom ontploft waardoor een politle-agent om het leven kwam. MOSKOU/ LENINGRAD (Reu ter, TASS, AP) Twee van de ne gen verdachten bij het proces in Leningrad, Lew Korenblit en Lew Jagman, hebben zich gisteren schul dig verklaard op alle punten van de aanklacht, zo meldt het Russische persbureau TASS. „Ik begrijp dat we niet vanwege onze overtuiging wor den vervolgd, maar wegens overtre dingen van het wetboek van straf recht", zo verklaarde Korenblit vol gens TASS. Korelblit was naar eigen zeggen tegen „de bandieten-aanval op het vliegtuig" maar hij had niettemin, samen met een andere verdachte, Boetman. meegewerkt aan het bij elkaar brengen van een bijl, een schop en andere werktuigen die bij de kaping gebruikt zouden worden. I Volgens TASS leverde Korenblit j scherpe kritiek op de Amerikaanse Joodse Defensieliga die Russische functionarissen lastig valt uit protest tegen de behandeling van de Joden in de Sowjet-Unie. „Dergelijke onge vraagde verdedigers zijn erger dan gezworen vijanden. Zij maken het 1 Joodse volk ten schande". Lew Jagman bekende dat hij onder - i delen had verborgen van een kopieer machine die in Kisjinew (Moldavië) zou zijn gestolen. Voorts beheerde hij de kas van de groep en besteedde geld aan anti- Russische activiteit, zoals de poging tot vliegtuigkaping. Hij bracht ma teriaal in omloop dat lasterlijk is voor het maatschappelijk en staats- j systeem van de Sowjet-Unie en was I goed op de hoogte van de clandes- I tiene correspondentie van de organi- I satoren van de groep met Israëlische regeringskringen. Hij stortte in het fonds van de groep de gel den die werden verdiend met de ver koop van pakjes uit Israël, die hij via de Britse firma „Dinerman and Co" ontving aldus TASS. Kans i Officiële publikatie Burgemeester en wethouders van Lelden maken bekend, dat ln ver band met een te verlenen vrijstelling als bedoeld ln artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Inzake de bouw van 161 etagewoningen nabij het Legermuseum aan de Leldse In valsweg In he". Morskwartier. de des betreffende stukken gedurende veer tien dagen na heden voor een leder ter Inzage zijn gelegd ter Secretarie (Stadhuis. kamer 111). Gedvirende deze termijn kunnen schriftelijke be zwaren bij ons College worden Inge diend. Lelden. 13 mei 1971. Burgemeester en Wethouders van Lelden. New Delhi Reuter) De Indiase regering heeft alle verzekeringsmaat schappijen in het land genationali seerd. Bij presidentieel decreet is het beheer van 106 algemene verzeke ringsmaatschappijen, waaronder 42 buitenlandse, overgenomen. Volgens minister van Financiën Chavan zal de naasting het weg vloeien van buitenlands kapitaal be langrijk beperken. Nationalisatie van alle verzekerings maatschappijen was een belangrijk punt in het verkiezingsprogramma j van de Congres-partij bij de alge mene verkiezingen dit voorjaar. De I levensverzekeringsmaatschappijen I werden al in 1956 genaast. De naasting van de verzekerings maatschappijen is de meest ingrlj- pende maatregel op economisch ge bied, die de regering heeft genomen, "nadat zij in juli 1968 de 14 belang rijkste banken nationaliseerde. De laatste maatregel werd oorspronkelijk door het Indiase hooggerechtshof on grondwettig verklaard, maar goed gekeurd nadat het parlement een schadeloosstelling voor de eigenaars had uitgewerkt. Minister van Financiën Chavan heeft verklaard dat het in de bedoe ling ligt voor de verzekeringsmaat schappijen een schadeloosstelling ten bedrage van eentwaalfde van de ge middelde winst over de afgelopen tien jaar uit te keren aan maatschappijen die winst hebben geboekt. De andere krijgen f 1.15 per 1000 roepiah (f250) premie-inkomen Deze schadeloosstelling geldt ech ter alleen voor de periode tot de naas ting officieel kracht van wet heeft gekregen. De regering wil vier alge mene verzekeringsmaatschappijen op richten die met elkaar zullen kunnen concurreren. Bij de Klaagmuur van Jeru zalem protesteerden gisteren uit de Sowjet-Unie afkomstige Is raëliërs tegen het proces in Le ningrad. In Londen kwam het in de Rus sische ambassade tot een gevecht tussen een groep Joodse studen ten en ambassadepersoneel. De studenten kwamen met zijn vijf tigen de ambassade binnen om visa te vragen voor de bijwoning van het proces in Leningrad. Daarop ontstond een vechtpartij De Russische ambassade heeft bij de Britse regering tegen het ge beurde geprotesteerd. De Nederlandse rabbijn Soeten- dorp heeft namens het Solidari- teitscomité voor de Joden in Rus land tegen 't 'showproces' gepro testeerd. In een telegram aan de Russische regering eist hij dat waarnemers en journalisten wor den toegelaten tot de zittingen. Beloning voor Obote De rege ring van Oeganda heeft een beloning van een half miljoen gulden uitge loofd voor degene die de afgezette president Milton Obote levend terug brengt. Sinds er op 25 januari Jl. bij een militaire staatsgreep een ein de aan zijn bewind werd gemaakt, verblijft Obote in Tanzania. Zwarte Panters vrijgesproken Tot nu toe hebben nog geen bui tenlandse verslaggevers kans gezien de rechtszaak die naar verwachting, tegen het eind van de volgende week afgelopen is, te mogen verslaan. Uit het verslag van TASS van vandaag krijgt men de indruk dat de negen Joden meer terechtstaan we gens hun „zionisme" dan wegens de poging in juni hét verkeersvliegtuig voor 12 personen, te kapen. Alle per sonen die zich met de machine in vrijheid hadden willen stellen werden in december in Leningrad berecht. I Dertien Zwarte Panters die beschul- I digd waren van pogingen politie-a- I genten te willen doden en verschei dene regeringsgebouwen in New York te willen opblazen zijn door een rechtbank in die stad vrijgesproken. De jury bestond uit zeven blanken en vijf gekleurden. SALISBURY 1 Reuter) In Rho desië is de rantsoenering van benzine afgeschaft. Zij werd vijf jaar geleden ingesteld nadat de VN sancties tegen Rhodesië hadden afgekondigd naar aanleiding van de onafhankelijk heidsverklaring, uitgesproken door de blanke minderheid onder leiding van Ian Smith. De minister van Handel van Rho desië. Jack Mussett, zei in een offi ciële verklaring, dat de rantsoene ring geen invloed van betekenis meer heeft op het gebruik. In Salisbury ziet men de stap als een grote over winning voor de regering in de strijd tegen de sancties. VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus heeft er in een herderlijk schrijven bij alle r.k. gelovigen op aangedrongen te streven naar ^en nieuw type van democratische gemeenschap zonder de volgens hem afkeurenswaardige ideologieën als marxisme en ongebreideld liberalisme. Het schrijven is uitgegeven ter gelegenheid van het feit, dat Paus Leo XII tachtig Jaar geleden de be faamde sociale encycliek „Rerum Novarum" uitvaardigde. Paus Paulus noemt in het docu ment zowel het atheïstische marxis me als het liberalisme dat gericht is op macht en belangensferen, „vol ledig in strijd met het christelijk ge loof". Hij zegt dat „Rerum Nova rum" en de andere pauselijke ency clieken wezenlijk een wijziging van de mentaliteit en de maatschappe lijke structuren beogen en pleiten voor de vorming van een menselij ker maatschappij op nationaal en Lnternationaal niveau. De paus acht het voorts noodza kelijk, dat er nieuwe en moderne vormen van democratie ontwikkeld worden, als tegenwicht tegen de steeds machtiger wordende techno cratie. De paus acht het marxisme illu soir en vindt het gevaarlijk als men vergeet hoe nauw de marxistische Ideologie verbonden is met haar ver werkelijking. De elementen van de marxistische maatschappij-analyse en de praktijk van de klassenstrijd zijn onaanvaardbaar. Socialisme Het socialisme wordt in het docu ment echter niet op een lijn gesteld met het marxisme, maar voordat de christenen zich met het socialisme inlaten moeten zij de mogelijk be staande banden tussen de oorspron kelijke socialistische ideologie en de verwerkelijking hiervan nauwkerig VATICAANSTAD (Reuter) Het Vaticaan heeft gisteren ontkend, dat jonge Indiase meisjes aan Europese kloosters „verkocht" zijn, maar toe gegeven dat er enkele gebreken wa ren in het wervingssysteem. In een verklaring, waarin de resultaten van een Internationaal onderzoek zijn vastgelegd, zegt het Vaticaan dat „de families van de meisjes geld gevraagd noch gekregen hebben". We hadden de meisjes soms „een onvoldoende opleiding gehad voor zij uit de Indiase staat Kerala vertrok ken. Ook hadden „enkele priesters in deze zaak onafhankelijk van de bis schoppen gehandeld en „zelfs op ho ger niveau was er misschien onvol doende coördinatie geweest". Het onderzoek van het Vaticaan begon het vorig jaar toen er artikelen in de wereldpers waren verschenen over de „verkoop" van jonge rk meis jes uit Keraa aan onderbe zette kloosters in Europa. Deze meis jes zouden volgens deze artikelen, vaak slecht behandeld zijn na aan komst in de kloosters. STOCKHOLM «Reuter, AP) In de Zweedse hoofdstad duurt de strijd om de dertien «volgens sommigen: veertien) iepen of olmen nog steeds voort. De politie heeft haar handen vol aan het regelen van het verkeer, want duizenden maken'een „uitstap je" naar het terrein van de omstre den bomen, waar de overheid een groot nieuw station voor de onder- j grondse wil neerzetten, terwijl de na- j tuurliefhebbers de bomengroep in- j tact willen houden. Natuurlijk gaat niet in de eerste en laatste plaats om die bomende Stockhol- I mers, jong èn oud. hebben er genoeg van, dat het ene park na het ande- 1 re verdwijnt in een wilde sloopwoe- de van de stedebouwkundigen, die al het oude, inclusief wat de natuur liet groeien, opofferen aan kantoren en banken. De pers schaart zich nu al gemeen aan de kant van de olmen verdedigers en schrijft, dat het volk nu duidelijk zijn wil heeft getoond. Een van de bladen roert een gevoe lig punt aan door op te merken, dat het gemeentebestuur door zijn star re en bureaucratische houding „wel eens het vertrouwen van de kiezers zou kunnen verliezen". Intussen heb ben de iepenredders geen gebrek aan belangstelling; hun verblijf in en om de bomen lijkt zo nu en dan op een volksfeest en er zijn reeds tiental len artiesten, die zich aan hun zijde hebben geschaard. Het gemeentebe stuur krijgt dagelijks duizenden tele foontjes, veelal niet al te vriendelijk van inhoud. onderzoeken. Altijd moeten de echte vrijheid en de geestelijke waarden, die de volledige ontwikkeling van de mens waarborgen, tot hun recht kunnen komen. Paus Paulus waar schuwt de christenen, die voor het neo-liberalisme gekozen hebben en dit als waarborg voor de vrijheid idealiseren Deze mensen, aldus de paus, ver geten de wortels van het liberale systeem, namelijk het filosofische liberalisme met zijn nadruk op de autonomie van 't individu, dat door het christendom als een valse leer ls gebrandmerkt. Kapitalisme Het bureaucratische socialisme, 't democratische kapitalisme en de autoritaire democratie, aldus de Paus, hebben aangetoond hoe moei lijk het is de grote vraagstukken van het menselijk samenleven op rechtvaardige wijze tot oplossing te brengen. Het einde van het lange document is een oproep tot actie. De Paus wekt de R-katholieken op om ijve rig deel te nemen aan het politiek leven op gemeentelijk, nationaal en internationaal niveau. Ieder mens heeft de plicht aan het politieke le ven deel te nemen, maar dat geldt in bijzondere mate voor de gelovi gen die ervoor dienen te zorgen dat het openbare leven doordrongen is en blijft van de christelijke geest. ADVERTENTIE NOORDWIJK AAN ZEE Kon. Wilhelminaboulevard 1L In ons gezellig la carte restaurant met UITZICHT OP ZEE, PLATE SERVICE f 6,50. COMPLETE MENU'S f 10,-% en verschillende vis specialiteiten os. zalm en verse gestoofde paling. TEL. 01719—3441 WASHINGTON. BRUSSEL (Reu ter) President Nixon zal van zijn recht van veto gebruik maken als het congres een voorstel aanvaardt om de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa te vermin deren Dit heeft de leider van de Republikeinse fractie in de Senaat Hugh Scott gisteren verklaard. HU zei contact met het Witte Huis te hebben gehad Volgende week woens dag gaat de Senaat stemmen over een voorstal van de Democratische fractieleider Mike Mansfield om te gen het einde van dit jaar het Ame rikaanse troepencontingent in Euro pa van 300.000 man tot de helft te verminderen. Mansfields voorstel is een amendement op een ontwerp tot verlenging van de wet op de dienst plicht met twee jaar. Eenzijdige vermindering van de Amerikaanse troepenmacht in Euro pa zal leiden tot de ondergang van de NAVO, aldus verklaarde generaa' Andrew J. Goodpaster gisteren voor zijn vertrek uit Brussel naar Wash ington. De opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten zal met de Amerikaanse regering besprekingen voeren over de omvang die de Ame rikaanse troepen in Europa moeten hebben. ADVERTENTIE Tussen Meppel en Assen ging ik er öp wegens over een doorgetrokken streep rijden. Terwijl er geen hónd aan kwam - wat kóóp ik voor die flauwi teiten, dacht ik. Maar toen ik 's avonds terug reed, er hing een lichte mist, werd ik, hoe bestéat het, op zo wat het zélfde punt haast in puin gereden door een idioot, die gewóón over de streep stuurde...!

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7