veert lang- barkeerders Vijf generaties vijf maanden KMfens „Richtlijnen nodig bij de medische voorlichting" TIMEX HORLOGES PIERROT Harms: toch geert slechte keuze? DUITSE GEGEVENS, WAARMEE OOK LEIDEN ZIJN VOORDEE KAN DOEN Bevolkingsonderzoek Tuberculose Leiden 3ETE VOOR VERSPANNE^ EIDENAAR Examen hbs B Leids dieventrio bekende erg snel Dokter Jongsmaoud-directeur AZ: Na ziekte nu op LD-foto ATTENTIE Beroepingswerk DAG 14 MEI 1971 BinnenaUcf cen&et !<w*P LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Binnenstad onder de loep" kijkt vaak over de grenzen van de Leidse binnenstad. Het zou ook niet goed zijn deze rubriek te beperken tot Leidse toestanden. Men moet de situatie in het centrum van Leiden als uitgangspunt nemen. Dan is het vaak leerzaam te zien hoe men elders oplossingen vindt. Ik heb de afgelopen tijd de toestand in enkele Nederlandse steden onder de loep genomen en ook weieens buitenlandse city-situaties besproken. Men kan Leiden alleen al qua omvang niet vergelijken met Duitse steden als Frankfurt en Keulen. Ze zijn in omvang en struc tuur wel te vergelijken met de grote Nederlandse steden. Dank zij een gerichte verkeerspolitiek van de hogere overheden worden de problemen in Duitsland evenwel aanzienlijk daadkrachtiger en met veel bredere visie aangepakt. Mijn collega Jek Kleijn, die in de Duitse steden op bezoek is ge weest onderstaand verhaal is van zijn hand constateert, dat Nederland op het gebied van stadsverkeer een onderontwikkeld ge bied is. De grote Nederlandse steden zijn verkeerstechnisch gezien achtergebleven bij alle moderne ontwikkelingen. Met name het parkeerprobleem houdt onze binnensteden nog altijd in een verstik kende greep. In de Duitse binnensteden bestaat het niet meer. Leiden mag dan niet behoren tot de grote Nederlandse steden, het probleem van de binnenstad is er levensgroot. Hoe kan het anders in een centrum, dat op dat van Amsterdam na het grootste is van ons land? Hoe kan het anders in een stad, die op allerlei gebied achterloopt bij andere steden? Wij zijn in Leiden nog steeds in het praatstadium, terwijl de Duitse steden al tien jaar aan het werk zijn. Ook Leiden kan van Frankfurt en Keulen leren. Wanneer schrijf ik over de Leidse city een verhaal als het onderstaande? ei •TO Duitsers doen alles grondig:, bekend. Toen in het begin de zestiger jaren besloten werd het voeren van een werkelijk eersbeleid voor de Duitse ste- die door hetautoverkeer ver- raakten. begonnen tal van c' undigen op allerlei gebied met 'ndliche" onderzoekingen, van de onderzoeken werd in in Frankfurt gehouden. Onder- werd het verschijnsel van het eren. En bij dit onderzoek werd y rljjk niets over het hoofd gezien, resultaten van de studie ver- ien zou in dit bestek te veel ge- i zijn, maar van groot belang het onderzoek naar de parkeer- Daaruit bleek namelijk, dat grootste deel van de naar een eerplaatsje zoekende automobi- voor niet langer dan ongeveer uur nodig hadden, f „en er dan zo weinig langpar- yjers? De concrete cijfers wezen uit: slechts 10% van de par- Iers zetten hun auto in de stad voor meer dan acht uur en deden dat voor een tijd van tot acht uur. waren de 1 angparkeerdersIn 1 26%. dus iets meer dan een e deel. bij die conclusie lieten de on- tekers het niet. Zij berekenden de hand van het aantal be- II bare parkeerplaatsen, het aan- parkeerders en de gemiddelde eerduur over hoeveel parkeer de stad beschikte. En dat in- >i :kelde rekenwerk leverde een ssend resultaat op. bleek namelijk;, dat de 26% larkeerders ruim 75% van alle «r-uren in beslag namen en dus de 74% kortparkeerders het moesten doen met slechts van de beschikbare parkeer- conclusie, die de gemeente ikfurt uit dit onderzoek trok: er in de binnenstad geen parkeer- meer bestaan wanneer de parkeerders hun auto thuislaten net het openbaar vervoer naar of werkplaats zouden gaan. conclusie en daar heeft gemeente Frankfurt duidelijke equenties aan verbonden was. dat wanneer werkgevers van hun personeel verlangen dat het met de eigen auto naar het werk komt. die werkgevers zelf voor par keergelegenheid dienen te zorgen. Parkeergarages zijn rendabel te exploiteren na een eerste aanloop periode van een jaar. Dat heeft men in Frankfort en Keulen erva ren. Maar er zijn wel een paar ei sen, waaraan men bij de bouw moet voldoen: de garages mogen niet verder dan 200 meter (of hoog stens 350 meter) liggen vanaf een winkel of werkcentrum, ze moeten gemakkelijk te vinden zijn door een goede bewegwijzering en ze moeten door ver doorgevoerde mechanise ring weinig personeel nodig hebben. Aan die eisen voldoen de talrijke parkeergarages in Frankfurt en Keulen dan ook wel. Frankfurt heeft er in de binnenstad dertien staan (totaal 9800 plaatsen) en Keulen telt er in het stadscentrum zelfs 26 met in totaal 8600 plaatsen, rheid. Geen langparkeerders De Frankfurter parkeergarages wor den dan ook door de gemeente zelf gebouwd en geëxploiteerd. Particu liere exploitatie acht men minder gewenst, omdat particulieren na tuurlijk in de eerste plaats aan po sitief rendement denken en om dat veilig te stellen bijvoorbeeld plaat sen in de garage gaan verhuren aan langparkeerders. In de Frankfurter parkeergarages is dan ook geen plaats voor langpar- j keerders. Evenmin trouwens in de andere openbare parkeerplaatsen of op straat. In Keulen worden de parkeergara ges particulier geëxploiteerd. Veelal door gezamenlijke winkelbedrijven of door oliemaatschappijen. De ge- AD VERT EN TIE Laatste gelegenheid tot onderzoek: MAANDAG 17 MEI 9—12 en 14—16** uur DINSDAG 18 MEI 14—16** en 19—21** uur WOENSDAG 19 mei 9—12 en 14—16** uur in het WAAGGEBOUW, Aalmarkt. HAAST DUS Langdurig applaus voor het toon- i kunstorkest Met deze kop luidt uw recensent zijn bevindingen in I over het concert dat door het Lelds Toonkunstorkest werd gegeven op zaterdag 8 mei JJ. in de Zuiderkerk. o-l.v. Henk Briër met als soliste de violiste Henny Ravestein. Zo'n kop kwekt verwachtingen. Ik was nieuws gierig naar de beoordeling die een dergelijke kop rechtvaardigt en als trouw lezeres van uw blad <plm. 25 Jaar) mocht ik vaststellen dat uw recensent in zijn kritiek fris en en thousiast zijn opmars tegen de mu ziekbeoefening door amateurs in Leiden voortzet. De Leidse burger weet nu dat het orkest enige maten zuiver heeft gespeeld, dat de violis te. Henny Ravestein. met gemak het peil van het amateurorkest heeft geëvenaard en dat Briër met grote ruimdenkendheid heeft gedirigeerd, 't Was een langdurig programma. Wat prettig, dat er voor de pers mensen (de goede niet te na gespro- Winkelcentrum in Keulen. Voetgangersgebied. Men kan er met de auto komen. De parkeer garages staan er direct tegen aan, zoals deze foto laat zien. meente verleent voor de bouw van garages faciliteiten bij grondverwer ving of erfpacht. De tarieven, zowel in Frankfurt als in Keulen, zijn redelijk. In de meeste garages betaalt men 70 cent per uur (of gedeelte van een uur), maar in Keulen rekenen sommige door winkelbedrijven geëxploiteerde garages twee gulden voor het eerste uur en vijftig cent voor elk volgend uur. Waarbij men dan wel een deel van de parkeerprijs terugbetaald bij aankoop van een bepaald bedrag in het koopcentrum. Hetgeen ook niet moeilijk is. want van welke zijde men het stadscen trum ook per auto nadert, overal wijzen grote, duidelijke richtingbor den de weg. Naar een parkeer- plaatsje zoeken bestaat in de Duitse binnensteden niet meer. ADVERTENTIE EN HAAG/LEIDEN "Dat verhalen horen we hier vaker", eelde de Officier van justitie bij laagse politierechter mee. nadat J 57-jarige vloerenlegger uit Lei- als oorzaak van de aanrijding hij in Voorschoten had veroor- "overspannenheid" had aange- veel gevallen is de drank ster- de oorzaak dan dat overspannen repliceerde de Officier. stond niet vast, dat verdachte paar biertjes had gedronken, toen met de door hem bestuurde auto Bloklaan tegen een andere auto want na de aanrijding was achte er vandoor gegaan en d*t de Officier een kwade streek, eiste f 80 boete voor de aanrij- f 100 boete en vier maanden in- tog van het rijbewijs voor het rijden. °r de aanrijding werd de boete en voor het doorrijden vonnis orm de eis. IN Aan de chr. scholengemeen- Leiden-Zw zijn geslaagd voor todexamen hbs-B, Hans de Boer Teun Bogaard Voorschoten, t Boon Leiden, Jan Bordewijk Wim Chardon Leiden. Jaap erloos Wassenaar, Rob Groene- Voorschoten. Kees Grooss Voor in. Menso Hendriks Leiden. de Jong Voorschoten. Jan de N Leiden, Jaap v. Leeuwarden Nchoten, Bram Maat Voorscho- i Sam v.d. MelJ Valkenburg ZH, Padmos Voorschoten, Gerald Leiden, Louis v. Schaarenburg Paul Vos Leiden en ter Wee Leiden. Nieuwe Franse schoenenI'oor vader en zoon, moeder en dochter10 kleur kom ïmaties. Leer met nubuck. Afnasbsgr net zeep' 'IE gek! Verkrijgbaar bij: „CONTESSA" excl. schoenen en lederwaren DONKERSTEEG 12—14 LEIDEN DEN HAAG LEIDEN Een 20- jarige koopman, een 23-jarige straat maker en diens 25-jarige collega, al len uit Leiden, moesten zich voor de Haagse rechtbank verantwoorden terzake inbraak in een antiekzaak aan de Middelweg, waarbij oude wa pens, doeken, gedenkpenningen, kris sen en scheden werden gestolen Dat gebeurde in de nacht van 2223 ja nuari. De volgende nacht werd in gebroken in het kledingmagazijn van Kreymborg, waar voor een waarrie van f3500 aan kostuums werd buit gemaakt. Dan was er ook nog een inbraak in een schoenenwinkel Een deel van de buit was op de markt in Den Haag verkocht. Het aandeel van ieder van de ver dachten bij de gebeurtenissen was wisselend: de 23-jarige straatmakei zou meer als uitkijk hebben gefun geerd. De verdachten bekenden grif en maakten het de officier niet moeilijk. Uitspraak: de koopman die reeds eerder is veroordeeld, vijf maanden gevangenisstraf en ieder van de straatmakers vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en voor allen aftrek van voorarrest. LEIDEN/AMSTERDAM Een betere medische voorlich ting, waarbij van de zijde van journalisten als van artsen richt lijnen onontbeerlijk zijn, moet zich bewegen ergens tussen de fanfare-publiciteit rond de eerste hart-transplantatie in Kaap stad en de te summiere wijze, waarop indertijd de eerste nier transplantatie in Nederland (in het Leidse AZ) van medische zijde werd begeleid. Dit stelde vandaag dokter M. W. Jongsma, oud-directeur-geneesheer van het Leids Academisch Zieken huis. Hij sprak tijdens de in Amsterdam gehouden jaarlijkse bijeenkomst van de vereniging De Nederlandse Dagblad Pers. De geweldige ontwikkelingen in de geneeskunde van de laatste decen nia heeft talrijke problemen doen ontstaan, die niet langer gehouden kunnen en mogen worden binnen de beslotenheid van de geneeskundige wereld. Dit roept de noodzaak van verantwoorde voorlichting op. Een van de moeilijkste punten daarin is de relatie tussen arts en publiciteit. Dokter Jongsma hekelde de publi- ADVERTENTIE 1 JAAR VOLLEDIGE GARANTIE Horloger - Juwelier MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 citeit, die zich rond de Zuidafri- kaanse hartchirurg Barnard ont wikkelde maar erkende, dat de sum miere mededelingen, die in 't Leids Academisch Ziekenhuis waren ver strekt naar aanleiding van de eers te nier-transplantatie in ons land 't andere uiterste vormden Bij nader inzien zou een royale inlichtings- en voorlichtingsbeleid bij de laatstge noemde gebeurtenis op zijn plaats zijn geweest. Een goed voorbeeld van uitstekende informatie gaf de Amerikaanse cardioloog Paul White reeds in 1959 naar aanleiding van het geruchtmakende hartinfarct van Eisenhower. Men moet echter steeds vermijden in conflict te komen met het me als Journalisten over het algemeen sterke individualisten zijn. Voorlichting over ontwikkelingen in de geneeskunde en de medische wetenschap in het algemeen kunnen naar het oordeel van dokter Jongs ma het best verzorgd worden door de grote medische centra en met name de universitaire. De Akademie van Wetenschpapen overweegt om in het kader van een streven naar een betere voorlichting over weten schappelijk onderzoek een „clea ring house" in te stellen tussen we tenschappelijke onderzoekers en de voorlichtingsmedia. Een moeilijke zaak voor vele dag bladen achtte dokter Jongsma het ontbreken van een medicus-Journa list. In de meeste gevallen is dit e- conomisch niet haalbaar. Dit moet bijzonder jammer worden geacht, aangezien de medicus de bij uitstek aangewezene is voor het geven van commentaar op berichten over me dische ontwikkelingen. Van die zij de zou b.v. minder gevaar te duch ten zijn van het vroegtijdig publi ceren van nieuwe behandelingsme thoden, die nog in een pril en expe rimenteel stadium verkeren. Zonder een goed commentaar kunnen der gelijke berichten veel valse hoop wek- disch beroepsgeheim, dat ten volle ken bij lijders aan ongeneeslijke ziek- gehandhaafd moet blijven, omdat 't de patiënt dient en niet de arts. An derzijds moet worden voorkomen, dat het beroepsgeheim wordt gehan teerd als dekmantel voor een zeke re geheimzinnigheid ten. Publiciteit Bij dit alles komt ook de publici teit over de arts in -het geding. De arts staat onder het medisch tucht- recht, en dit recht wordt veelal in Individualisten een sfeer van geheimzinnigheid ge hanteerd. Ook op dit gebied zou er aan de voorlichting nog wel het een en ander kunnen verbeteren. De MaatschapiJ tot Bevordering der Geneeskunst heeft in deze ver anderende omstandigheden meer dan ooit een taak bij de voorlichting over de arts en zijn werk. speciaal wat betreft de medisch-organisato- rische problematiek. Een goed voor lichtingsapparaat met contactfunc tionarissen met volle dagtaak is een harde noodzaak. Daar wordt trou wens hard aan gewerkt. Wanneer we tot een goede medi sche voorlichting willen komen zijn richtlijnen nodig zowel voor artsen als voor Journalisten. Van beide zij den zijn in die richting al pogingen ondernomen, maar dit blijft een moeilijke zaak omdat zowel artsen LEIDEN Vandaag is An gelina de Water in de Anna Pau- lownastraat in Noord vijf maan den geworden. Geen bijzonder feit, maar wel in de kring van de familie, waar Angelina de jongste van vijf geslachten is verenigd met haar vier „moeders" na al tweemaal in het ziekenhuis te hebben gelegen. Vijf generaties vandaag op één foto in het Leidsch Dagblad (foto Holvast). Om de ouderdom te eren gaan we van links naar rechts. Daar zit heel vitaal bet overgrootmoeder mevr. Th. Simo- nis-Diemel, 81 jaar. Ze weet pre cies hoe groot haar nageslacht is. Daaarnaast haar dochter mevr. W. van Oosten-Simonis, 60 jaar en overgrootmoederOok zij heeft in de afgelopen tijd in het zie kenhuis gelegen. Daarnaast stralend 38-jarige grootmoeder mevr. M. Harteveld- Van Oosten en dan het tweetal waarom het gaat: Angelina op schoot van haar 19-jarige moeder mevr. M. de Water-Harteveld. Parkeergelegenheid heeft U bU ons voor de deur. Of op een minuut afstand, v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen, briljaont. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 een vast percentage ken) ruimschoots gelegenheid was, de tijd enigszins te doden met het plaatsen van Jolige opmerkingen tijdens het musiceren. Als ik goed ben geïnformeerd, hadden ze er die zaterdagavond niet eens hoeven te zitten, want het bestuur van het Toonkunstorkest heeft de redacties van de verschillende Leidse bladen vooraf meegedeeld, dat een recensie in de pers voor deze uitvoering niet wenselijk werd geacht. Ik mag u 'n suggestie tot verdere ontplooiing van de heer Harms laat ik zijn naam nu toch maar noemen niet ont houden: gezien de enthousiaste in zet waarmee hij concerten recen seert waar hij niet eens voor uitge nodigd wordt, Ujkt het mij alleszins de moeite waard, de heer Harms in de gelegenheid te stellen een cur sus „muziekbeluisteren" te volgen, eventueel op kosten van het geza menlijk Leidse muziekleven. Schrij ven hoeft de heer Harms niet meer te leren, zijn olijke verteltrant spreekt beslist aan en ik heb het ge voel. dat na een gerichte bijscholing, uw blad misschien niet eens zo'n slechte keus heeft gedaan met zijn aanstelling. W. J. Stam-van der Staay Inflatie Er wordt heel vaak over de infla tie gesproken als iets waar niet veel aan te doen is Als leek zou ik enke le suggesties willen doen. Iedereen sparen. Loonsverhogingen afstemmen op de produktle. Bij loonsverhoging niet gelijker tijd een werktijdverkorting, (dat is ergens een dubbele loonsverhoging Sociale voorzieningen herzien, (indien mogelijk een eerste eigen ri sico dragen van geg x bgdrag). Meer zelfdiscipline opbrengen, dus niet het onderste uit de kan wil len hebben. Kinderbijslag slechts tot een be paalde inkomensgroep handhaven, (bijv. de hoge Inkomens, al zijn ze 10 x salaristrekkend. afschaffen). Bestrijding van de afbetaling. Vakantiegeld op een andere ma nier berekenen, (rare verhouding bijv. 6% van f 10000 of van f 100000 Als Je dit bekijkt dan is er wel wat aan te doen. Zelfbeheersing, verant woordelijkheid en vooral weten dat Je Je niet alles kan permiteren. Dat Je als mens slechts rentmeester bent op deze aarde. Helaas zien velen dit niet meer. Voor een Christen geldt altijd nog het Christelijk geloof als Iets, dat inhoud en achtergrond aan het leven geeft. Vandaar uit kan je alles weer in de Juiste verhoudingen zien. Alleen dan kan het leven weer tot zijn recht komen. Het bewaart ons voor egoïsme en het kan ons uitzicht geven op een goede „Toe komst". J. Wassenaar St. Antoniushof 5 Noordwijkerhout NED. HERV. KERK Beroepen te Rouwveen. A. J. Mul der. te Ter Aar. te Assen, A. G. Soe- ting, te Franeker. te Nleuwerkerk a. d. IJssel, p. j. Bos te Ameide. Bedankt voor Hartogh te Ede. Meeuwen, A. den GEREF. KERKEN Beroepen te Appingendam. E. van Wieren, te Doezum. Aangenomen naar Rotterdam. H. Lijesen, te Noordwijk, naar Velp, J. Bakker te Velp (dominee Bakker is sinds augustus 1970 leraar godsdienst aan de Chr. Middelbare scholen te Arnhem en blijft als zodanig werk zaam) GEREF. KERKEN (Vrijgem.) Bedankt voor Nagelen en Urk, R. T. Urban, te Ferwerd-Hallum. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt buiten verband) Aangenomen naar Eindhoven. E. R. Postma, te Breukelen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Utrecht, A. Ver- gunst te Rotterdam, voor Nieuw- Beijerland, A. Hogeland te Werken dam. BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen te Haarlem. J. Schuil te Exloërmond.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3