Tweede Kamer wil Den Uyl als kabinetsformateur Maxi speaker. bezoek de grote fiatshow Natuurkundeviel mavo-4 mee Moedei;]] hoeft 'n weekje niks te doen. Wij gaan naar t pension toe Zomaar. Koffie nu goedkoper Koningin wijst eerst informateur aan Gedroste rrmriniers gepakt In 1970: In het verkeer 14000 misdrijven Faillissement van Unisehoen aangevraagd In ons bedrijf te VOORHOUT Loosterweg 2 bij't Soldaatje. AUTOBEDRIJF BEUK FLES SPATTE UIT ELKAAR: BABYGEWOND Uit, qoeie gewoonte. DNDERDAG 13 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer ■eft gisteren schaduwpremier drs. J. M. den Uyl (PvdA), leider van de grootste fractie, afgewezen als kandidaat- rmateur voor een nieuw kabinet. Een voorstel van mr. A. F. M. O. van Mierlo (D'66) om Den Uyl bij de mingin aan te bevelen als kabinetsformateur kreeg alleen iun van de PSP en de drie fracties, wier partijen voor de rkiezingen een alternatief kabinet hebben gepresenteerd. ;ze fracties bezetten 52 van de 1 50 zetels. elf andere fracties meenden, de politieke situatie te ondoor- itig is om nu al een formateur te bevelen. De woordvoerders deze fracties zeiden, dat zij de üngin zullen adviseren eerst een' irmateur te vragen te onderzoe- of de vorming van een kabinet, steunt op een meerderheid in het lement, mogelijk is. Steenkamp Ie verwachting is, dat de voor- ers van de belangrijkste moge- regeringsfracties (KVP, ARP, VVD en DS'70) als kandidaat- >rmateur zullen voordragen de dhovense hoogleraar prof. dr. P. Steenkamp. Prof. Steenkamp is geestelijke vader van de KVP. Hij akte ook deel uit van de stuur - ep van de drie confessionele par- die een' gezamenlijk urgentie- I feramma hebben gepresenteerd de verkiezingen. de veertien dagen die zijn ver- ken sinds de verkiezingen hebben l fractieleiders van de vier huidige eringspartijen een' poging gedaan reenstemming te bereiken met een de partner: de acht leden tellende jtie van DS'70, onder leiding van W. Drees jr. Uit het debat viel eren op te maken, dat deze po- nog weinig of geen resultaat ft gehad. Afgesnoept rees jr. schroomde niet om nog breed zijn bezwaren tegen het id van het aftredende kabinet- Jong uit te meten. „Als DS'70 was opgericht, was het kabinet- Jong voortgezet. Wij hebben de iringspartijen de meerderheid af- ïoept", zei Drees. KVP. ARP, J en VVD, die het kabinet-De g steunden, hadden in de oude :ede Kamer 83 van 150 zetels. Na verkiezingen zijn zij teruggevallen 74 zetels: de grootst mogelijke derheid. rees rekende het aftredende ka lt vooral aan, dat het de geld- aarding niet werkelijk heeft ge it. Hij vond ook, dat het kabinet- Jong teveel heeft toegegeven aan isiegroepen. Met name noemde het agrarische front. Drees ver- leelde het landbouwbeleid, dat de ste tien a twaalf jaar is gevoerd. Landbouw R-fractieleider mr. B. W. Bies- vel, enkele malen minister van dbouw in de periode die Drees noemde, deelde mee dat bij de vóór informatie die de voorzitters van KVP, ARP, CHU, VVD en DS'70 heb ben gepleegd er onder andere grote meningsverschillen over de land bouwpolitiek naar voren zijn geko men. Als verschilpunt tussen de ARP en DS'70 signaleerde Biesheuvel ook de opvatting over ontwikkelingshulp. Onzekerheid Deze onzekerheid bracht de vyf fracties ertoe geen gebruik te maken van de mogelijkheid een for mate ur aan te wijzen. De mogelijkheid is geschapen door de oude Tweede Ka mer die per motie heeft uitgesproken, dat het wenselijk is dat de nieuwe Kamer in het openbaar onderzoekt of het mogeijk is een meerderheid te vinden' voor een kabinets-forma- teur, die in beginsel de leiding van het door hem te vormen kabinet op zich neemt. „Loyaal" „De vijf" gebruikten weinig woor den om zich te verzetten tegen een formateur Den Uyl. De voorwaarde was dat een meerderheid van' de Ka mer zich "loyaal" zoals Van Mierlo zei zou opstellen tegenover het rege ringsprogramma in hoofdlijnen van de progressieve drie. Dat ging hen veel te ver nu de verkiezingsuitslag laat zien, dat maar één van de drie kiezers dit programma onderschrijft. AMSTERDAM De prijs van ge brande koffie zal met ingang van vandaag zes tot dertien cent per pak je (naar gelang de soort) worden verlaagd. De oploskoffie wordt in het algemeen vier tot zes cent per pot van vijftig gram goedkoper. Een en ander is het gevolg door een daling van de prijzen van ruwe koffie op de wereldmarkt, aldus de Unie van Koffiebranders. DEN HAAG De koningin zal vandaag en morgen op het Huis ten Bosch achtereenvolgens ont vangen de heren mr. Mde Niet, voorzitter van de Eerste Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzit ter van de Tweede Kamer, dr. L. JM. Beel, vice-president van de Raad van State, en de voor zitters van alle fracties van de nieuw-gekozen Tweede Kamer, de heren drs. J- M. den Uyl (PvdA), dr. G. H. Veringa (KVP), mr. W. J. Geertsema (VVD), mr. B. W. Biesheuvel (AR), mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D'66), drs. B. J. Udink (CHU), prof. dr. W. Drees jr. (DS'70). M. Bakker (CPN). H. J. Abma (SGP), drs. J. M. Aarden (PPR). P. Jongeling (GPV). A. te Pas (NMP), drs. H. Wiebenga (PSP) en H. Koekoek (BP). Dit heeft het kabinet van de koningin gisteravond meegedeeld. DEN HAAG (ANP) De twee mariniers, die maandag jl op de Noordzee ter hoogte van Petten de marinejager .Rotterdam" zonder verlof met oen ruboerbootje verlie ten en daarna spoorloos verdwenen, zijn gisteren door een patrouille ma riniers opgespoord en in een cafe taria in Scheveningen aangehouden. Het tweetal, de mariniers der tweede klasse J. W. F. uit Leid- schendam en H. van E. uit Wasse naar, is overgebracht naar de Van Gent-kazerne in Rotterdam en zai vervolgens worden overgedragen aan de marinerecherche in Den Helder Het bootje van de .Rotterdam" is teruggevonden in de buurt van Huis duinen, na-bij Den Helder. De verdwijning van de jongelui heeft maandagmorgen heel wat vlieg- en vaartuigen in beweging ge bracht. Van de marinevliegbasis Valkenburg stegen een helikopter en een opsporingsvliegtuig op, terwijl uit de haven van IJmuiden en Den Helder de motorreddingboten Jo hanna Louisa en Suzanna zee kozen om naar bootje en opvarenden te zoeken. De opsporingsactie ter zee werd eerst gestaakt, toen een van de twee 's middags om half vijf een meerdere aan boord van de „Rotter dam" belde en om geld vroeg. Je weet niet wat je hoort. Graetz stopt maxispeakers In portable radio's. Dat geeft een sound waar je koud van wordt. Te gek hoor. Van die kleine radio's met zo'n groot geluid. Vind je nergens anders dan bij Graetz. En alle stations komen even subliem door. Als je b.v. alleen Veronica het einde vindt, druk je even op de popknop. Dat is alles. Kom es 33A62 horen en bekijk gelijk de meesterlijke modellen. Vanaf 39,75 kun je terecht bij de erkende Graetz handelaar. DEN HAAG Het aantal mensen dat vorig jaar voor misdrijven in het verkeer door de rechter werden ver oordeeld bedroeg ongeveer veertien- duizend. Dat waren er driehonderd meer dan in 1969. Aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Voor het rijden onder invloed (met de auto of op de brommer of fiets) werden in 1970 5.250 mensen veroordeeld, tegen 4800 in 1969. Een stijging van negen procent. Bij het aantal bromfietsers en fietsers onder invloed zette zich .een dalende lijn in, voor beide liep het cijfer met twee honderd terug. De automobilisten boekten "winst": een stijging van ruim achthonderd veroordelingen. Ruim vierduizend mensen werden vorig jaar veroordeeld voor het door rijden na een ongeval, een stijging van elf procent ten opzichte van 1969. Voor het veroorzaken van een dodelijk ongeluk met zwaar licha melijk letsel waarbij sprake was van schuld werden 1100 weggebrui kers veroordeeld. Van deze elfhon derd hadden er 126 onder invloed van sterke drank brokken gemaakt. WAALWIJK Binnen tien dagen zal de bewindvoerder van de schoen fabriek Unisehoen NV in Waalwijk het faillisement van de fabriek aanvragen. Een di rectielid van de fabriek, die eind mei haar poorten zal sluiten, heeft meegedeeld dat bij het afwerken van de lopende orders geen stagnatie zal optreden. De directie toonde in een reactie op de beschuldiging van de vakbon den, dat zij niet tijdig over de slui- den, dat zij niet tijdig over de slui ting waren ingelicht, weinig waarde ring voor deze beschuldiging: "vrij dag hebben wij na veel moeite iemand van de bonden te pakken kunnen krijgen en hem op de hoog te gebracht". "In het weekeinde zouden wij Han verder praten, maar de bonden heb ben toen niet van zich laten horen", aldus de directie. De bonden blijven bij hun eerder gedane mededeling, dat zij pas maandag hoorden van de sluiting. Vrijdag zullen enkele afgevaardi- gen van de bonden naar het bedrijf komen om met de 220 werknemers, die allen zullen worden ontslagen, te praten. ADVERTENTIE ■4C Een bezoek aan onze grote Fiatshow geeft U een imposant beeld van de keus die Fiat binnen èlk budget te bieden heeft. Maak een uurtje vrij om kennis te maken met de nieuwste modellen de Fiatshow is vrij toegankelijk. U bent van harte welkom! OPENINGSTIJDEN: vrijdag 14 mei van 10 uur tot 22 uur zaterdag 15 mei van 10 uur tot 22 uur zondag 16 mei van 10 uur tot 20 uur Noordwijk 01719—4145 Voorhout 02522—12488 LEEUWARDEN De scherven van een exploderende fles-frisdrank hebben gisteravond de eenjarige ba by Regina Meyer in Leeuwarden ernstig aan haar linker oog verwond. Het hoornvlies werd beschadigd maar volgens een oogarts behoeft het meisje het oog niet te missen. De geëxplodeerde fles was van het merk „Quick up", een van de produkten van de firma Van Tuyn in Dongen, j waar ook de Exota-limonade wordt vervaardigd. j De fles ontplofte toen de moeder j van het kind een tas met boodschap- i pen waarohder enkele flessen fris- I drank neerzette in de keuken. Aan- I vankelijk verkeerde men in de ver- onderstelling dat het hier ging om een fles Seven Up; maar toen een vertegenwoordiger van de producent uit Bunnik kwam, constateerde hij dat het een fles van een concurre rend merk was. Zoals bekend bestaat er sinds kort 'n collectieve schadeverzekering van alle frisdrankbedrijven, zodat nade lige gevolgen van een exploderende fles worden vergoed. „Ook al aan de sigaar?" schijnen deze twee in hotpants gestoken meisjes te zeggen. Jenny en Sue Baker, een charmante tweeling, rookten in Londen een puur Hollands sigaartje in het kader van een grote advertentie campagne in Engeland voor de Nederlandse sigaar. De verkoop blijkt elk jaar opnieuw te stijgen. Niet naar Oost-Berlijn De Westberlijners kunnen met Pinkste ren niet voor familiebezoek naar het oostelijk stadsdeel. Het overleg tus sen' Oost- en West-Berlijn over een bezoekregeling wordt pas 30 juni voortgezet. Oost-Berlijn wil een of ficiële regeling op lange termijn. West-Berlijn voelt meer voor bij zondere afspraken van beperkte duur die de verantwoordelijkheid van de Grote Vier voor Berlijn niet in het geding brengen. Een meesterwerk van de 17de eeuwse Spaanse schilder Velazquez, dat vorig jaar op een veiling in Lon den voor de recordprijs van 5.544.000 dollar (bijna 20 miljoen gulden) in andere handen is overgegaan, is eigendom geworden van het stede lijk museum van New York. Dit heeft het museum gisteren bekend gemaakt. Het schilderij stelt Velazquz' be diende Juan de Pareja voor. ADVERTENTIE (Van een medewerker) LEIDEN De natuurkundeopgave waarmee de mavo-4 leerlingen de derde dag van him schriftelijk exa men mochten beginnen, was noch verrassend noch moeilijk. De vijf pro blemen vertegenwoordigden keurig de verschillende deelgebieden: be houd en omzetting van energie kwa men aan de orde in een probleem van de rijdende auto. Met behulp van juiste formules kon men het vraagstuk wel tot een snel en goed einde brengen. De middag was bestemd voor Duits. Mavo-4 kreeg twee lange stukken ter lezing met de bijbehorende keuzevra gen. Voor het eerst deze week werd de herkomst van de stukken vermeld. Een kleine dankbaar aanvaarde hof felijkheid. Het eerste stuk: "Kein Kind 1st wirklich wasserscheu" was een blad zijde lieflijk proza. Zo ongeveer tus sen "Ouders van nu" en dr. Spock in. Hoe het kind eerst spelende moet le ren dat het water zijn vriend is. En niet dat rauwe gedoe van een-twee- hup-de-plomp in. Dat geeft com plexen en angsten voor het hele ver dere leven. Het tweede stuk "Sag mir, wie du I parkst?" voerde de kandidaten naar München en het parkeerprobleem al- I daar. Mavo-3 Het Duits voor mavo-3 gistermid dag ademde eenzelfde gemoedelijke sfeer als by de kandidaten van de vierjarige mavo. Vijfentwintig vra gen peilden ook hier naar het begrip van de tekst. Het eerste stuk was recht toe recht aan vertellend en heel doorzichtig. Het tweede bevatte een brok ironie, waardoor het wel licht voor een aantal leerlingen wat minder toegankelijk was. Havo Havo kreeg in die ochtenduren drie volle uren voor zes wiskunde'-opga- ven die binnen het geijkte kader vie len. De havo-leerling met wiskunde in zijn pakket is op de hier gepresen teerde problemen goed getraind. De Havo op de woensdagmiddag tenslotte bracht Engels. Vijf anonie me stukjes, afnemend in lengte met met bijbehorende keuzevragen. Wie de tekst en vragen goed ver gelijkt is het duidelijk, dat men de gewiekstheid waarmee de vragen wer den opgesteld moet bewonderen. Leao De leao-examinandi hadden het gisteren niet zo druk. In de ochtend maakten zij een opgave Engels, die wel veel werk gaf, maar die de leer lingen zelf best te doen vonden. De tekst, gevolgd door 27 vragen, han delde over de carrière van Mahalia Jackson, die de leerlingen wel niet zo bekend in de oren zal klinken als de beat-muzikanten waarover zij de eerste dag werden overhoord bij de opgave Nederlands. Voor het examen machineschrijven- kantoorpraktijk kregen de leao'ers niet minder dan 3 uur de tijd, maar daarin moest dan ook heel wat ge beuren: het uitwerken van een con cepttekst, een Amerikaanse brief, een rekening, een overzicht van een serie kaartenliften (welke leerling weet wat dat zijn?), een aanvraag om uitbe taling van f 3.000,- van een beleg gingsrekening en een klantenkaart. Een leraar vond dat er nogal wat gevraagd werd van zijn leerlingen, maar gezien tegen de bedoeling van het landelijke leao-examen: het aanzien van de school verbeteren kon dat zijns inziens geen kwaad. Ook de t theorie)-groep van de lts-en wordt deze week geëxamineerd voor de eerste keer gebeurt dit lan delijk op dezelfde wyze. Maandag werd met Engels begonnen; een telist over een jongen die ontvoerd wordt en in een kasteel terechtkomt, moest deels vertaald en deels op vragen verklaard worden; het was vrij een voudig werk. Maandag ook wiskunde; de school had kunnen kiezen tussen moderne wiskunde en de oude ver trouwde. Dinsdag werd aan een klei ne veertig lts-en opnieuw Engels ge ëxamineerd, nu volgens het keuze systeem. De opgave was gelijk aan die van mavo-3. Bedoeling daarvan is te zien of de t-leerling feitelijk het zelfde peil haalt als de mavo-3-leer- ling nu beide kunnen doorstromen naar het middelbaar technisch on derwijs.- De proef kan niet in het nadeel van de t-leerling uitvallen, want de school mag het beste punt van de twee examens aantekenen op zijn lijst. Het ziet ernaar uit dat dat het punt van het oude examen gaat wor den voor veel leerlingen, want de keuze-opgave werd als veel te pittig beoordeeld door hun leraren. Giste ren dan waren natuurkunde/mecha nica en Nederlands-tekstverklaring aan de beurt. Het eerste vak werd bijzonder gevarieerd geëxamineerd; de kandidaten mochten zelfs kiezen uit een aantal opgaven. De Neder landse tekst liet een Marokkaanse gastarbeider, ene Moestafa, aan het woord. De leerlingen mochten daar na zeggen (o.a.) „waarom Nederland best iets extra's voor de gastarbeiders mag doen".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7