euze hengelsportmateriaal steeds groter Een dagje )olfirodam 1 vis I sport lat u goed adviseren bij de aanschaf Tips voor trips Reslorsira griübar olfirena bij Ouwehand Openingstijden RDAG 13 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 de één miljoen actieve sportvissers die ons land op het oblik telt is langzamerhand een levenskrachtige industrie roeid, die het sportviserslegioen ieder jaar opnieuw op wenken bediend. Zo'n veertien grote bedrijven in ons d fabriceren en importeren om aan de koopkrachtige ag van de sportvisser te voldoen. En dat is niet gering. toekers van de laatste Visma er wel van overtuigd zijn, de markt van hengelsportarti- Q steeds groter wordt en de va- !lt Jaar op Jaar toeneemt. Nu 'Ut in die steeds groter wor- le keus één gevaar: de sport- r dreigt het overzicht te verlie- de introductie van steeds meer materialen wordt het steeds llljker het kaf van het koren chetden. En dat er kaf onder koren is, staat voor mij als paal boven water. Er zijn vas- i werphengels op de markt, die Khien als bezemstok of vlagge- geen gek figuur zouden li maar die voor het vissen ten B male ongeschikt zijn. Wijntjes als zilverstripjes, in dekkende labels en na- glimmende en schitterende dgrepen, beugels en ogen zijn misschien voor het oog een iltag, langs de waterkant roe- ze alleen maar ergernis op. in is van groot belang te kun- terugvallen op een deskundig Igelsportwinkelier. die u advies geven en u met raad en id terzilde staat. Ik u vorige week beloofde cal ik in dit artikel een overigens zeer beperkte keuze maken uit de hengelmaterialen, die dit sei zoen op de markt komen. Om het belangrijkste hengelattribuut bij de kop te nemen: eerst iets over de hengel. Op het terrein van de vas te hengels is er voor de consument een verheugend verschijnsel waar te nemen. In een periode waarin de prijzen, even snel stijgen als de Amerikaan se ruimteraketten is er op dit ter rein wel een voordeeltje te halen. Vooral als u het oog heeft laten vallen op een glasvezelhengel. Tus sen een aantal grote hengelsportin- Op zaterdag 15 mei zal op het voor dit doel uniek Lange Voorhout in Den Haag opnieuw een zogenaamde „ge- raniummarkt" worden gehou den door de Haagse afdeling van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Op 22 mei volgen nog twee van der gelijke markten in Zwedenburg /Mariahoeve en Steenwijklaan /Leyweg. Men kan op deze markten al le materialen kopen die nodig zijn voor het maken van bloem bakken op de balkons. Er zijn speciale stands waar men alle gewenste gegevens kan krijgen en de bakken gratis kan laten opplanten. De Gemeenteplant soenen geven jaarlijks hun me dewerking door het beschikbaar stellen van „voorbeeldbakken". De markten zijn geopend van 9 tot 4 uur. Tenslotte nog twee expo sities: tot en met juli wordt in het Koninklijk Penningkabinet aan de Zeestraat in Den Haag een tentoonstelling gehouden van moderne Poolse penning kunst. (zie foto) De expositie is samengesteld door Barbara Madeyska, conservator van 't Mezeum Sztuki Medallerskiej in Wrocaw. In Gal er i Blokker aan de Bronsterweg in Heem stede is tot 4 Juni een tentoon stelling te zien van Mya La- gas-Muller. Er worden gobelins, geexposeerd. O In het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt tot 6 Juni 'n tentoonstelling gehouden van Cubaanse affiches. De tentoon stelling die vorig Jaar in Ha vanna is samengesteld in sa menwerking met enkele Cu baanse kunstenaars en schrij vers, bestaat uit ruim 300 affi ches. Verreweg het grootste deel is nog nooit in West-Eu- ropa te zien geweest. De bedoe ling van de tentoonstelling is 'n overzicht te geven van de ont- Het Rotterdams concert- Jaar. wikkeling van de Cubaanse affiches in de afgelopen tien en congresgebouw „De Doelen" viert op 18 mei het eerste lus trum met 'n feestelijk program ma onder de titel „Een lustrum met Seth". Centrale plaats in dit programma wordt ingeno men door het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, Seth Gaai- kema en Willeke Alberti. Edo de Waart zal op deze avond de kolderieke compositie „De ne gen symfoniën van Beethoven" dirigeren terwijl Jurriaan An- driessen voor deze gelegenheid een speciale „Doelenwals com poneerde. Sluitstuk van 't fes- Europese tournée. Melanii treedt ook op in Londen, Kopen hagen, Frankfort en Montreux In 't openluchttheater wordt op Hemelvaartsdag 'n popfestivs gehouden onder de naam „Pop meeting 1971. De organisatore rekenen op 6000 tot 7000 bezoe kers. Gecontracteerd zijn on der meer de groepen Bronco Cuby and the Blizzards, Rob Hoeke R en B. Group en Earth f and Fire. Van 19 tot 22 mei organi seert de Stichting Doetinchen 70 en de VVV Doetinchem ir samenwerking met de AN WE en de KNAC de tweede Neder landse Autovierdaagse. De au tovierdaagse Is geen sporteve nement maar voor de- vol! honderd procent een toeristi sche en dus recreatieve aan gelegenheid. Het doèl is om de deelnemers gedurende vier da gen kennis te laten maken met de mooie Achterhoek via eer aantal toeristische routes. Per dag wordt een afstand van 8f tot 150 kilometer gereden. De j deelnamekosten bedragen 4 gulden per auto (2 inzittenden» en voor elke passagier meei een tientje. Inlichtingen via Postbus 104 in Doetinchem o' telef. op nummer 08340-23355 Voor vakantiegangers die Spanje hebben uitgekozen - en dat zijn er dit jaar weer hee' wat een paar informaties o ver fiesta's in mei. Deze maanc kunt u in Cordoba terecht voot Andalusische dansen, folkloris tische optochten, stier enge vechten etc. In Madrid tot 26 mei Ferias de San Isidoro en in Almonte, het beroemde Rome- ria del Rocio. Voor dit feest ko men vanuit Andalusië broe derschappen met versierde wa gens. dustrieën is namelijk een felle con currentie aan de gang, die zich met name concentreert op de vas te hengels van glasvezel. Een prijsbewuste sportvisser hoeft niet zo lang te zoeken om te ont1- dekken, waar hij een goed hengel tje voor niet al te veel geld op de kop kan tikken. Houdt daarbr echter wel steeds de kwaliteit van het materiaal in het oog, want ook bij de sportvisserij geldt de regel dat u niet voor een dubbeltje op de eerste rij kunt zitten. Overweegt u voor de naderende va derdag een zitmand te vragen gaa u dan wel even bij u zelf te rade hoe u het ding wilt vervoeren. Be zit u een auto dan levert dat ovei het algemeen geen bezwaren opie dere auto bezit wel een kofferruim te waar een plaatsje vrij is voo een zitmand. Anders ligt het vooi de sportvissers, die zich per fiets o bromfiets moeten verplaatsen. Zit manden nemen nogal veel plaat in en zijn moeilijk te bevestigen op de lastdrager. In vele gevalle kunnen een dubbele snelbinder er een plaatje hard-board uitkomst brengen. Dat laatste om te voor komen, dat de bodem van de zit mand door het gehobbel over de keien in de kortst mogelijke tijd is versleten. Let bij de aanschaf, van een zitmand ook even op de hoogte van zo'n exemplaar. Net zo goed als er sportvissers van groot en klein postuur zijn, zijn er in de handel hoge en lage zitmanden Ondanks de grote keuze uit materia len zijn er bij de start van het nieuwe seizoen weinig „nieuwe" dinken twee fluitjes. Een in de „piste" en een in het iassin daarachter. Dan blijft het stil. Vijf seconden, iet in de richting van het yerbindingskanaal blijft krijgt de schrik van zijn leven. Twee dolfijnen flit- nder geluid als dreigende onderzeeërs door het hel ster. Zij zetten zich gelijktijdig af. Een ferme sprong ig en een sierlijke tuimeling daarna. Opspattent wa lt gesnuif, een harde klap en dan weer stilte. tljn is het optreden van de groep Ekseption. De Seringenberg staat weer ln bloei en dat betekent dat de Koninklijke Landgoederen „De 1 Horsten" in Wassenaar tot 31 mei weer dagelijks geopend zijn I voor het publiek. Op zon- en feestdagen is de ingang aan de Papelaan, op de overige dagen j aan de Rijksstraatweg 557 in Wassenaar. De zangeres Nana Moskouri j uit Griekenland treedt tot 18 mei in ons land op. Ze geeft 1 concerten in Den Haag. Am sterdam, Groningen, Rotter- J dam en Tilburg. Ze wordt daar- i bij begeleid door The Athenians De Amerikaanse zangeres Me- t lanie geeft op 19 mei in 't Con- j certgebouw in Amsterdam een concert. Het optreden maakt dee uit van 'n serie conserten in een service pagina Ijn alleen in het Dolfina- |hn Rotterdam, dat om die de weinig oorspronkelijke jolflrodam heeft meegekre- n blauwe kolos met houten en stalen dakspanten aan de van de Coolsingel. Qua n het onmogelijk wedijveren .koepel" van Harderwijk, een echt showpaleis lijkt en de verrichtingen van de die- er tot hun recht komen, rechthoekige tribunes met stoeltjes vormen de sobere ig van Rotterdam. De vrouw uea verleent ons gratis toe- ndat we „van de pers" zijn. oen moet hier nog begin- n paar vaders en moeders ideren nemen bedremmeld invang van de voorstelling. driekwartier durende pro- zijn instructie en begelei- idlg van twee trainers. De jen en dolfijnen reageren op ItJes, die bij de uiterst moei- ■essuur als opdrachten en uwingen zijn ingebracht. Kees Schrage (28) en zijn ie leerlinge geven zes voor in per dag. Kees vertelt: irken hier met twee zeeleeu- i vijf dolfijnen. Tien Jaar in BliJdorp roofdieren afge- iu doe ik dit. Dolfijnen zijn esten, die bijzonder vriende- et mensen omgaan. Door van spel zoeken zij compen- Dor hun gemis aan vrijheid, len daarom graag aan de derland kent behalve Dol- am in Rotterdam nog drie fe dolfijnenshows. Onge- sld kent u het grote Dol- lum in Harderwijk waar Immense hal dagelijks vier ijf shows worden gegeven dolfijnen, zeehonden en luwen, en ook de dolfijnen bij het hotel Bouwes in voort geniet steeds meer ïdheid. uw is het op Koninginne- geopende Dolfirena geves in het Ouwehands Dieren- In dit recreatiepark wor- dagelijks bijna een uur du- 6 shows gegeven. De reu- prongen, fraaie buitelin- en ingewikkelde kunstjes de dolfijnen geleerd door de rige Hawaiaanse trainer Yoon. Twaalfhonderd be ers kunnen tot 15 oktober iprongerr van de dolfijnen ly en Sally bewonderen. ken. Iets wat ook langzamerhand verdwijnt langs de waterkant zijn de leefnetten met de hand of ma- cinaal gebreid van vissersgaren. Ze worden steeds verder teruggedron gen door de nylonnetten, die niet alleen qua prijs veel gunstiger lig gen, maar bovendien het voordeel hebben dat Je ze kimt „opfromme- len" zodat ze aanzienlijk minder ruimte innemen dan de traditione le leefnetten met houten of meta len ringen. Wat mij persoonlijk nogal tegen de borst stuit is het feit dat er nog steeds stalen leef netten worden vervaardigden verkocht. Deze „sterfnetten", die de vis ernstig beschadigen, zouden ei genlijk verboden moeten wor den. Overigens is het hele verschijn sel „leefnet" een beetje uit de tijd. De dagen, dat we vis in een net stopten om thuis te verorberen zijn voorbij. Wie de vis ook na de vangst nog eens wil bewonderen adviseer ik een fototoestel mee te nemen. Hij kan dan iedereen la ten meegenieten van zijn vangst, zelfs de vis die op dat ogenblik ge zond en wel in het water rondzwemt. Volgende week: zeevissen op de Wadden. :3ovendien heeft de dobber, waar bij gewerkt wordt met lichtgewicht magneetjes, een instelbaar, drijf vermogen. Zo op het oog zagen de dobbers, die verkrijgbaar zijn in verschillende formaten, er wat lomp uit, maar aangezien ik nog niet in staat ben geweest ze aan de praktijk te toetsen wil ik er nog geen definitief oordeel over vellen Wel sta ik in principe wat sceptisch tegenover „nieuwe wonderpennen". In de loop der Jaren zijn er al verschillende op de hengel- sportmarkt verschenen, zoals de uni-pen met een instelbare anten ne en een pennetje waarin lood kon worden gestopt aan de onder zijde, maar langs de waterkant zie je ze nog maar sporadisch gebrui verlangens van de mensen toe. Het africhten van een doolfijn duurt een jaar, van een zeeleeuw twee a drie jaar. Zeeleeuwen zijn soms bij zonder agressief, dolfijnen alleen jaloers. Ik heb hier Dores, die heeft ér vandaag geen zin in. Vanavond mag ie niet met Sylvia optreden. Dat is zijn straf. Hij weet dat liet vindingen. De Visma leverde daar voor een duidelijk bewijs. Er wa ren een paar dingen die grote aan dacht trokken en daartoe behoorde onder meer een nieuwe visdobber, die werd ontwikkeld door de heer J. Jacob! en die de naam Otomagic kreeg. Volgens de mensen, die deze dob ber op de markt brengen geeft de pen automatisch de juiste diepte, aan voor staand en liggend vissen, wordt de afstand tussen pen en haak steeds kleiner zodat men zon der de pen steeds uit het water te halen de verschillende waterdiep ten kan uitproberen. Voordeel van de dobber is dat het aas bij een oneffen bodem het bodemprofiel, nauwkeurig aftast. Hi»t Rotterdamse dolfijnencircui „Dolfirodam" ligt in de buurt van, de Leuvchaven. Het is vanaf het Centraal Station bereikbaar met de metro. U moet dan uitstappen bij de halte Beurs-zuidzijde. Dolfirodam, is geopend tot en met 26 september. De shows beginnen dagelijks om 10 uur, 11.30 uur, 13 uur, 14.30 uur. 16 uur en 17.30 uur. Zondag vervalt de eerste voorstelling Volwassen be talen voor de voorstelling drie gul den, terwijl gezelschappen van meer dan 20 personen tien procent reduc tie krijgen. De toegangsprijs van kinderen van twee tot en met twaalf jaar is twee gulden. Peuters beneden de twee jaar hebben gratis toegang. straf betekent en slaakt dan kleine kreetjes omdat hij niet alleen het bassin in wil. Er zijn verschillende soorten dolfijnen zoals tuimelaars en spinnerdolfijnen, die de specifie ke eigenshap bezitten voortdurend om hun as te draaien. Maar zelfs van het dier dat je voor je hebt", in deze twee groepen komen ver schillende typen dolfijnen voor. Ie dere dressuur is dus afhankelijk Aankoop en vervoer van een dolfijn kosten 15000,- maar zijn circus kunsten zijn zo spectaculair dat hel publiek graag naar hem kost kij ken. De dolfijn en de zeeleeuw zijn winstobjecten, maar ook belangrijk voor allerlei wetenschappelijke on derzoekingen zoals die in Harder wijk plaatsvinden met betrekking bijvoorbeeld tot zijn „ingebouwde" sonar, waarmee hij geluiden onder water op grote afstand kan opvan gen. De zeeleeuw is veel moeilijker in toom te houden, omdat hij zich graag laat afleiden en zelfs schrikt van afwijkende situaties. De ver schijning van een neger tussen het publiek kan hem volkomen van de kaart doen zijn, omdat hij een zwarte vlek tussen witte gezichten niet gewend is. Ook een open deur haalt hen onmiddellijk uit zijn con centratie. Het merkwaardige van zeeleeuwen is dat wanneer ze de kant opkruipen voor een tukje hun diepzwarte huid zandkleurig wordt. Maar dolfijnen in dezelfde situatie worden donker van tint. Dolfijnen en zeeleeuwen moeten leren dode vis te eten. Aanvankelijk spelen zij er mee als of het requisieten zijn in de dressuur. Zij zijn gewend zelf vis te vangen en daarom zegt een dode makreel hun niets. Voor kinderen is een dolfinarium een unieke attractie, omdat zij zich van nature altijd sterk tot dieren voelen aangetrokken, 's Middags loopt de tent vól met dreumessen, die door een student worden geïn formeerd over de aard van de voor stelling. Hij beveelt dat wie „naar achteren" moet dit karwei eerst dient op te knappen, want dolfijnen en zeeleeuwen schijnen te schrikken van - bewegende objecten. In het Rot terdamse bassin is één miljoen ku bieke meter water ingepompt. De temperatuur is constant 20 gr C. Het I betreft hier kunstmatig zeewater dat door experté - wordt samenge- I steld. Aan zoet water worden zout en chemicaliën toegevoegd. Terwille van de helderheid gaat het voort- I durend door grote zandfilters, die in twee machinekamers staan opge steld. Kees Schrage doet van alles met zijn dieren. Zeeleeuwen klappen, I in hun vinnen' na verrichte presta tie, dolfijnen, balancerend met de bal op hun neus. geven met hun i staart hakjes als volleerde profvoet- ballers. Dolfijnen zweven ook over een hoge draad, maken pirouettes I in het water en brengen geblind- doekt voorwerpen terug die de trai ner tevoren in het water heeft ge- smeten. Enkele dolfijnen lopen op hun staart door het water, een koddig gezicht maar ook een verbijsterend moeilijk nimmer. Dolfirodam is ze ker een bezoek waard, maar het mist jammer genoeg de sfeer en gezellig heid waardoor Harderwijk zo be roemd is geworden. ADVERTENTIE SPECIALITEIT TONGFILÉ f6,50 Geopend van 7.30 tot 24.00 uur. Vrijdag, zaterdag t.m. 01.30. RIJKSSTRAATWEG 324, WASSENAAR.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21