erkgevers weren zich tegen acties akbonden: Bij Kondor gaat alles plat" Promoties ick en Bianca getrouwd GROETEN UIT VEENHUIZEN (4) Stockholm woedt harde slag om tien oude olmen Kerkbezoek sterk dalend Oud - Leidenaar predikant in Katwijk Rijn OOSTDUITSE SPIONNEN IN GOTHENBURG OPGEPAKT 603 ste staatsloterij PIL NIET IN PAKKET ZIEKENFONDS ^|RDAG 13 MEI 1971 LEIDSCa DAGBLAD PAGINA 13 UTRECHT Ook na negen „actie dagen" in de bouwstaking is nog steeds geen uitzicht op een spoedig akkoord tussen werkgevers en werknemers De indruk bestaat zelfs dat de beide partijen na de massale één-uurs-staking van gis teren nog feller tegenover elkaar staan dan ooit tevoren. De werk gevers hebben reeds aangekondigd zich door nauwere samenwerking te zullen wapenen tegen de acties van de vakbonden. Algemeen zijn de werkgevers na een beraad dat gistermiddag ge houden werd van oordeel dat in het verdere cao-overleg geen verdere loon concessies gedaan mo gen worden ..Het toegeven aan de eisen van de vakbonden is onaan vaardbaar" Aan de bouwondernemingen is in middels een nieuwe circulaire ge stuurd met richtlijnen voor even tuele conflicten. De stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft verder in een pamflet aan de led°n vastgesteld dat de werkgevers zich stipt hebben gehouden aan de richtlijnen van 20 april. Ir. Prins, voorzitter van de Raad van Bestuur, deelde gisteravond mee dat behalve de algemene On derlinge Werkgevers Garantiever lening. waarbij vele ondernemers zijn aangesloten, vooal plaatselijk wordt samengewerkt in de vorm van Samenwerkende Patroonsver enigingen. ..Zoals het nu gaat kun nen we het nog lang volhouden", aldus ir. Prins. Een bewijs van de felheid waarmee beide partijen tegenover elkaar staan wordt duidelijk in het con flict rond het Amsterdamse aan nemingsbedrijf Kondor. Het bedrijl stuurde maandag op twee bouw werken de arbeiders naar huis, om dat er door stakingen van kleinero groepen niet meer te werken viel. Gisteravond deelde de directeur van het aannemingsbedrijf ir.,P. Del- gorge mee. dat er, indien de ge hele ploeg weer aan het werk zou gaan en het werk in zijn geheel weer zou worden nervat. te praten valt over ioonbetaling met terug- LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit is gisteren de heer Th. J. Meijer, conservator Academisch Historisch Museum in Leiden, tot doctor in de letteren gepromoveerd op een proefschrift ..Kritiek als her waardering. Het levenswerk van Ja cob Perizonius (1651-1751)". Promo tor was prof. dr. W. den Boer. De heer R. Kaptein, wetenschap pelijk medewerker bij de theoreti sche organische chemie aan de Leid se universiteit promoveerde tot doc tor in de wiskunde en natuurwe tenschappen op een proefschrift „Chemically Induced Dynamic Nuclear Polarization". Promotor was prof. dr. L. J. Oosterhoff. werkende kracht voor de getroffen werknemers. Hij ver klaar a e nadrukkelijk, dat er op zjjn bedrijven geen ontslagen of uitsluitingen zijn gevalen. HU sprak van ..opschorting der Ioon betaling" door overmacht De drie bouwbonden reageerden op deze verklaring van de Kondor- directie met de mededeling dat alle objecten van deze aannemings maatschappij besmet worden ver klaard en plat zullen worden ge legd. Vanochtend werd bekendgemaakt dat in ieder geval op drie projec ten van Kondor zal worden ge staakt. Met andere actiecentra in het land wordt nog overleg ge pleegd over maatregelen tegen de andere werken van Kondor. In Limburg en Zeeland hebben in middels ook 160 Belgische bouw vakkers het werk neergelegd nadat de bestuurders van de Belgische bouwbond even de grens overge komen waren om daarvoor hun toestemming te geven. KAMPEN (ANP) Op de van daag in Kampen gehouden theologi sche hogeschooldag sneed ds. C. M. Boerma. geref. predikant uit Huizen, in zijn referaat om. het dalend kerkbezoek aan. Onder gereformeer den is de laatste tien Jaar een ster ke teruggang in het kerkbezoek ge constateerd Hoe groter en hoe ste- delijker de kerk en hoe "ongerefor- meerd" de omgeving, hoe minder het kerkbezoek. In de morgendienst is er de laatste tien Jaar een daling van 13 procent, bij de middagdienst zelfs van 31 procent. Dit proces is zich naar het oordeel van de Huizer prelikant op dit mo ment nog aan het versnellen. Voor al ook de Jongeren beginnen verstek te laten gaan Ds. Boerma noefeide als oorzaken van de dalende kerkgang om.: de mobiliteit, de auto. familiebezoek, re creatiebehoefte en voor de gerefor meerde groep het uiteenvallen van zijn cultuurpatroon. Voor de kerken van morgen zijn er. aldus de predi kant, tekenen van hoop in de vorm van de talrijke spontane nlet-officië- le groepen die de starre vorm van de kerk duscutabel stellen. De offi ciële kerk zou er z.i. goe d aandoen met deze groepen in contact te blij ven. LEIDEN/KATWIJK AAN DEN RIJN Ds. M. Heymans uit Var- seveld, die in 1910 in Leiden werd geboren en van 1937 tot 1942 in zijn geboortestad bijstand in het pasto raat verleende, keert naar deze om geving terug. Zondag 23 mei om drie uur zal hij in de Ontmoetingskerk te Katwijk ah. Rijn zijn intrede doen als hervormd predikant van deze ge meente. Ds. Heymans, die ook nog enkele Jaren hulpprediker in Hille- gom is geweest, werd in 1951 in Aalsmeer bevestigd als predikant in de Ned Herv. Kerk Sinds 1966 staat hij in zijn huidige gemeente Varsseveld. STOCKHOLM <GPD> De poli tie van de Zuidzweedse havenstad Gothenburg heeft een Oostduits echtpaar wegens spionage gearresteerd. Het echtpaar, waarvan de man een Oostduitser is. werd ge durende drie Jaar geschaduwd door agenten van de Zweedse binnenland se veiligheidsdienst. Eerst nu heeft men genoeg bewijsmateriaal in han den gekregen. De man. een ingenieur, j werkte als radiohandelaar. Een mor- sezender werd in beslag genomen 1 die per minuut 1000 tekens kon uit- j zenden. Een uitzending hiermee I werd gehoord als een langdurige fluittoon en vrijwel onmogelijk te peilen. Volgens politiekringen is het echt- paar slechts een onderdeel van een spionagenet in het land, waarvan I vijf Jaar geleden reeds een gedeelte I werd opgerold. Door als radiohande laar rond te reizen was de man in staat overal contactmannen te ont moeten. Hij ontving hen nooit in zijn woning. De aandacht van het echt paar ging voornamelijk uit naar mi litaire geheimen. Er kunnen verde re arrestaties worden verwacht. EERSTE KLASSE Prijzen van f f f f f f f f 12 MEI 1971 10 zijn gevallen op nummers eindigende opt 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: De prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: f 25.000 is gevallen op het nummer: De extra prijs van f 50.000 is gevallen in de serie R op het nummer: en de troostprijs van f 1.000 op nummer: van elk van de andere series 6 29 63 258 773 620 695 5661 019966 015118 098418 042455 060344 086730 054698 020433 020433 Let wel op nr. 019966 is tevens een prijs van f 10 gevallen PEZ (Reuter/AP) er 127van de Rolling fisteren in het Franse getrouwd met Bianca 'na de Macias (26) uit De plechtigheid begon ji laat. Jagger had ge- erd, zijn mededeling maal niet te komen als van de pers niet uit de [r verdwenen, begon te huilen bij het zien van de vele fotografen achter het bureau van de burge meester. Guitarist Keith Richard brak de spanning even toen hij kwam melden dat er buiten ge- met een schuttingwoord kracht bijzettend. Jagger verzocht de fotografen hun werk te doen en dan ie ver dwijnen. wat zij met tegenzin de den. Volgens de Franse wet is na.- In onze correspondent) KHOLM (GPD) trum van Stockholm is tiental olmen onderwerp conflict, waarbij de wen- i de milieubeschermers de bouwijver van de hitecten. In één van de In de Zweedse hoofd- trgebleven parken heeft Delijk besloten een groot te bouwen voor de on- dse. In plaats van het een vijftiental meters te tsen of een kleine wjjzi- het ontwerp aan te «loet nu één van de ge- "résjes met deze groep in de constructie van Ion worden opgeofferd, denlang werd hiertegen iteerd. Tienduizenden eningen sierden de pe- toar bet gemeentebestuur ivennurwbaar. De mili- ïmingsgroep Alter na- ftd" nam daarna de zaak n hand en voerde een nlange actie die nu oud verenigt in een gemeen lijk protest. otest dat gisteren in de ochtend gewelddadig 0en politie en plantsoe- de bomen wilden vel de demonstranten uit de halen. Door een onder- 'ïfoonwaarschuwing wer den binnen een half uur tussen twee- en drieduizend mensen uit bed gehaald. De stryd tussen bulldozers, motorzagen en gum miknuppels duurde tot tussen 2 en 4 uur 'snachts. In totaal leverde dit vier gewonde agen ten en dertig gewonde demon stranten op. Een politiecommis saris verklaarde gisteren ge schokt te zyn door het hard nekkig verzet van zowel jong als oud. „Het was erger dan met po litieke rellen". Zelfs het gebruik van bereden politie hielp niet meer. De mensen willen blijk baar ten koste van mensenlevens die bomen houden, zei hfj tijdens een persconferentie. De firma die de opdracht had aanvaard de bomen te vellen, verklaarde gis teren dit niet meer te willen doen. „Het is niet juist, nu we er over hebben nagedacht", ver klaarde de directeur. De bomen worden nu elk uur van de dag bewaakt door een grote menigte en het is onzeker hoe deze prestigekwestie zal af lopen. Duidelijk is dat deze ol men een symbool zijn geworden voor de milieubescherming in Zweden en een bewys voor het wantrouwen van de stadsbevol king die steeds meer parken en plantsoenen ziet verdwijnen om plaats te maken voor kantoren en banken. melijk een burgerlijke huwelijks voltrekking openbaar. De bruid was gekleed in een witte japon met een lange man tel. Jagger droeg een amandel- groen pak. Hierna volgde het kerkelijke huwelijk in een kleine rooms-ka- tholieke kapel, die van St. Anne. De kerkelijke plechtigheid verliep rustig en volgens plan. Ongeveer 30 personenallen vrienden van het paar. mochten erbij aamvezig zijn. Op de ene foto Mick en Bianca tijdens de kerkelijke plechtigheid, op de andere tijdens de receptie in het hotel UTRECHT (ANP) De Zieken fondsraad heeft met 15 tegen 14 stemmen besloten, geen uitbreiding te geven aan de verstrekking van de pil voor ziekenfondsrekening. De raad legde daarmee het meerder heidsadvies naast zich neer van een commissie van medische deskundi gen. Deze commissie had de vraag be studeerd. of de pil voor ziekenfonds rekening zou moeten worden ver strekt in die gevallen, waarin een zwangerschap abnormale lichame lijke of geesteltfke risico's met zich mee zou kunnen brengen. De commissie kwam tot de con clusie. dat het uiterst moeilijk is een bruikbare lijst samen te stellen van alle denkbare medische ongewenste zwangerschappen. De enige redelijke oplossing was volgens de commissie dan ook een onbeperkte verstrekking van anticonceptiva voor zieken fondsrekening. In een aanvullend rapport stelde de commissie, dat met het opnemen van de anticonceptieve middelen in het ziekenfondspakket de anticon ceptie officieel zou worden erkend als een onderdeel van de geneeskun de en dat daardoor ook het vertrou wen in deze middelen zou worden versterkt, terwijl een juiste toepas sing ervan zou worden bevorderd. BANKENBOSCH DONDER DAG Vandaag de eerste dag dat er volop wordt gewerkt. Dat is een wat. groot woord natuur lijk voor de bezigheden die wor den verricht, bijna iedereen gaat uit van het motto ..Het is wel leuk om bezig te zijn, maar het moet niet in werken ont aarden". De leider verdeelt de taken en dan gaan we het bos in. Bomen omzagen, dan van de takken ontdoen en de top en de geschoonde bomen naar de rand van de weg brengen waar ze later gedeeltelijk weer worden weggehaald door de andere groep voor het hek. Om tien uur is er koffiepauze. Een pauze die zo lang mogelijk wordt gemaakt, want het ..druk ken" zit toch wel bij iedereen ingebakken. Driftig wordt er gesproken over allerlei onder werpen. een enkeling probeert zich op de been te houden door steeds maar weer te vertellen dat het allemaal niet zo erg is en dat het wel meevalt. Een mening die niet onverdeeld door de hele groep wordt over genomen. Nog even het bos in. om half twaalf zagen en bijlen inleveren en terugwandelen naar het kamp. Daar wacht weer de brood maaltijd en een half uurtje rust Dan naar de ..biljartzaal" waar <fe cursus wordt voortgezet door een medewerker van de Stich ting Opbouw Drenthe die wat vertelde over de schilderkunst Iedereen luisterde aandachtig en kreeg even later een vel pa pier. grote penselen en verf. En dan maar schilderen, wat je maar wil Voor sommige bete kende dat eerst eens kijken wat de anderen doen, er zijn men sen bij die nog nooit hebben ge tekend in hun leven. Maar uit eindelijk slaagt toch iedereen er in iets op papier te zetten En menigeen is verbaasd over zijn eigen kunnen, had eigenlijk helemaal niet verwacht dat hij dat voor elkaar zou krfjgen. Dp leiding is enthousiast over het enthousiasme waarmee ieder een aan de eang is gegaan en deelt geestelijke schouderklop jes uit. Het programma wordt voort gezet met een drietal films over milieuvervuiling, films in prach tige kleuren die laten zien dat alles bepaald geen koek en ei is. Iets wat ook niemand ver wachtte maar nu word je daar dan nog eens met de neus opge drukt. Voor menigeen betekent dat voor de eerste keer serie is nadenken over dit probleem. realiseren waaraan hij medever antwoording draagt. De maaltyd was een feest vanavond: er was een sinaas appel bij. Daarvoor was het wel nodig geweest eerst te klagen omdat er was geconstateerd dat andere barakken wel fruit kre gen en wij niet.Toen kwamen die sinaasappelen ergens van daan. maar hoe het nou precies zat en waarom ze er eerst niet waren was niet zo erg duidelijk. De groente bij de maaltijd was niet precies te definiëren zodat iedereen maar voorzichtig een schepje nam. Behalve natuur lijk de enkelen die altijd op zitten te letten of een ander niet meer* neemt dan hij en als hij dat idee heeft onmid dellijk luid gaat protesteren. Na het eten weer even tijd voor Jezelf. Tijd die door me nigeen wordt gebruikt om nog gauw een kaartje te leggen. Na tuurlijk wordt er heel wat ge lezen. LECTUUR. Abonnementen op één dagblad en één week blad zijn toegestaan, mits de bladen rechtstreeks warden toegezonden door de uitgever of de boekhandel. Leesboeken cn tijdschriften worden van qestichtswege verstrekt. Er dient dan ook geen lectuur te worden medegenomen Als u studeert kunt u wel enige studieboeken e.d. meenemen (Praktische wenken van de depenitentiatr consulent bij de directie gevangeniswe zen). Studeren zie je niet veel. Een enkeling heeft wel studiemate riaal meegenomen, maar het is meer een kwestie van neerleg- g"m (met de titels naar boven) en dan in de Panorama gaan zitten lezen. Hierna begint de discussie over het milieu. Een discussie waaraan de cursusleider als bioloog eën zinvolle bijdrage kan leveren. In twee-en een-half uur praten kom je natuurlijk niet aan alles toe. laat staan dat je een oplossing weet. De mening van velen is dat de lucht- en watervervulling de schuld is van ..het kapitaal". Er moet worden geproduceerd om geld te verdie nen en wat er dan voor ver vuiling van komt kan de onder nemers niet schelen. Over kwik in het water wordt uitvoerig gesproken. Dit wordt onder an dere veroorzaakt door de pa pierindustrie bU het bereiden van het papier. Via de rivieren komt dit kwik in de zee terecht waar het in het lichaam van de vissen komt. Daarover kan één van de leden van de groep, een vishandelaar, zich erg op winden. KUNST KOP. „Mijn vis is goed. Het is de voorlichting in al die blaadjes en via ra dio en televisie die al die herrie veroorzaakt. Dan kom je aan de deur met vis en zeggen de vrouwenNee, ik heb net dat en dat gelezen iri mijn vrouwenblad en ik moet geen vis. Daar zit allemaal DDT en kwik in. Maar ik zeg maar, je kan je het schom- pes eraan eten en dan krijg je niks. Kijk maar naar mij Al die lui die in één of ander bestuur zitten gebruiken de vishandel. Dat doendie lui wel, met hun kunstkoppen". De opwinding over verschil lende onderwerpen is groot, dat ligt wel voor de hand met een dergelijk onderwerp. Nog napra tend blyft de club een poosje bij elkaar zitten. Nu er cursus wordt gegeven en het allemaal wat langer duurt dan onder normale omstandigheden letten de bewaarders niet zo scherp op het tijdstip van tien uur. de tijd waarop onder normale om standigheden het licht uit moet Menigeen gaat toch naar bed, het feit dat ze hebben moeten denken en proberen hun ge dachten onder woorden te bren gen heeft behoorlijk afmattend gewerkt. Om een uur of half elf ver dwijnt iedereen naar bed Met nog twee of drie mensen blij ven we nog even in het donker zitten praten. In de slaapzaal is het weer een drukte van be lang Die goede mop moet nog worden verteld, een ander valt in slaap en start onmiddellijk met luid gesnurk, van weer een ander is het bed „op scherp" gezet zodat hij er met een grote klap doorheen zakt tot algemene vreugde. Dit zijn de ogenblikken dat Je je wel even terug wil trekken, zulke ogen blikken doormaken in een stel uitgelaten kerels die niet ouder lijken dan een jaar of 15. 16 is wat teveel van het goede Lie ver praat je a-at. al hoor je dan wel dingen die niet gezellig zijn Maar vaak zRn het omstandig heden waarvan je denkt: ..Wat heb ik dan toch een gemakke lijk leven". Als de rust ls weer gekeerd in de slaapzaal bege ven we ons daarheen en den ken nog eens even na over de belevenissen van deze dag Mijn burgerkleding is van de spijker af: ik heb dan toch nog een kast gekregen zodat het netjes is opgeborgen voor als ik weer naar huls mag Gedetineerde 10 700

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13