Sen dagje uit in Avifauna „St. Bernardus" in Sassenheim een nieuw complex bouwt VOGELPARK MOET ZONDER SUBSIDIE DRAAIEN )odelijk ongeval Lichte verbetering in resultaten bij AKZO ADO praat weer met Holland Sport Wedvlucht PI Warmond Mishandeling ACHTJARIGE SCHOLIER ERNSTIG GEWOND LE1D8CH DAGBLAD PAGINA 11 ,PHEN AAN DEN RIJN Een zonnige mei-dag in Al- vogelparadijs „Avifauna". Om even tien uur 's morgens togels in de kooien en in de vijvers zingen hun hoogste De mannetjes-ooievaar staat op de rand van het nest, in vrouwlief zit te broeden. Op hoeveel eieren weet nie- i. Ook vogelverzorger Rinus Verkade niet. Langs de vijver ten een paar pelikanen een flink robbertje. Ze trekken van niemand iets aan. Er is nog maar een enkele bezoeker it park. Vijf minuten later is het overvol. bussen voeren een driehon- bejaarden „Van der Valks vo- nein" binnen, 't Zijn gepen- rden van Fokker met hun en. Ze zijn een dagje uit. Ze tien in de tuin met z'n ttental- ote vogelkooien en fantastische .partijen. Af en boe nemen ze ilaats op een bank. Om de in- m op zich te laten inwerken te genieten van de immense enpracht. verderop is de speeltuin. Die Inmiddels ook bezoek gekregen. Ben tweehonderd schoolkinde- t Utrecht. Uit de bussen ren- direct naar de speelwerktui- io te zien hebben ze daar meer lor, dan voor het flesje limona- chocomel met rietje, dat hun aangeboden. De trampolines en utootjes zijn het meest in trek. wijzers en onderwijzeressen lachend toe of doen enthou- Trefpunt fauna", het ontmoetingspunt en Jong. „Dat is het", zegt Sngbersen (42, Bredanaar van te en, na een Jaar of vier als hebben gevaren, nu al weer 16 Jaar bedrijfsleider van het ark met alles wat er bij hoort) ielpark met z'n parkrestaurant, iin, kinderboerderij en nu ook e, is een trefpunt voor Jong en fergeet ook het rondvaartbe- net vijf salonboten, die een ge lijke capaciteit van 1000 perso- ebben, niet. Daarmee bevaren Brasem en de Kaag. Er komt urgerlijke Stand van Leiden GEBOREN ider zn v: J. Wessellng en J. M. Voges; Peter René zn v: P. R. ihoff en G. Leeuwenhage; Jeroen is zn v: H. B. Fontein en O. a; Ailda Maria dr vJ. van Wezel Tetteroo; Maria Clasina dr v: M. van der Zwet en G. M. Jan Cornells zn v: S. van Eg- en W. C. de Jongh; Anne Marie 1. de Winter en M. G. A. Hos- 'eter zn v: P. van Rossum en W. aar; Walter Nicolaas zn v: N. J. taal en D. L. Sjardin. OVERLEDEN Kokshoorn (77) man; M. J. '3) zoon; J. M. Akerboom 3. den Hollander (86) man; I. Wijk (81) weduwe van J. B. de U. Huiskes (74) echtgen. van Beerenfenger; W. Terwee (92) r, J. Schrama (95) man; W. om (60) echtgen. van A. Rem- A. van Tongeren (66) man; C. Kröse (20) dochter; J. Ciere (92) H. M. Koch (79) man; C. Peet dan; H. E. Marquenle (84) wedu- H. H. A. Versney; J. Nieboer Ban; G. P. de Gelder (59) man; A, M Langezaal (75) echtgen. J. P. Hosman; H. J. Heblij (61) 0, de Boer (55) echtgen. van F. hof; A. den Oude (72) vrouw. oistra uit Hoofddorp is gister- 6 om het leven gekomen. Hij et zijn fiets geen voorrang aan achtauto en werd overreden. burgerlijke Stand hlOND Geboren: Wllhelml- M., d. v. J. F. Dulneveld en C. van Staveren. Annemarle, d. I Radema en M. W. Geraedts, 1 J. J. d. v. R. van der Loos en G. van Uhm. Xandra E., d. v. Kramer en H. de Vries. Erie, |T. de Vogel en J. C. M. Ouwe- d. v. J. Zwaan en G. J. Monique M.. d. v. J. W. A. jen A. Prins. Arnoud G. T., z. v. 'M. de Vroomen en P. B. C. M. ^een. Henriëtte M., d. v. A. J. Kerkhof en C. J. van den den: P. C. Goedemans, 71 Jr, A. «lus, 51jr. echtgen. v. J. Harm- J- Kerkvliet. 66 Jr. J. H. Mon- 1 Bn Ir echtgen. v. J. M. HelJ- rouwd: J. Mohlmann en H. v. A. Cuveller en J. F. Qburg. h. F. van Laarhoven, iH' T. van Paassen. J. Mohlmann I van der Voet. B. W. J. van der P en M. W. Elburg. L. Groene- en C. L. E. Meertens. A. J. f°°t en h. M. van Velzen. Door Cees Combee steeds weer belangstelling voor zo'n boottochtje". Engbersen is in die bijna zestien Jaar helemaal Alphenaar geworden. Hij komt nog maar zelden in het „Haagje van het Zuiden", zoals Bre da wordt genoemd. Natuurlijk met carnaval en ook als zijn ouders hun verjaardag vieren. Daar blijft het bij. Hij heeft er geen tijd voor. Z'n Bre dase vrienden vergeten hem niet. Op geregelde tijden komen ze eens aan wippen. Om wat te praten als Flck de tijd er voor heeft en om een stukje te eten. Engbersen is één geworden met „Avifauna". Die hand zal nog sterker worden als straks zijn huis midden in het park het oude koetshuis gereed is. Er wordt hard aan gewerkt. Over niet al te lan ge tijd zal hij het met z'n vrouw en twee kinderen gaan bewonen. Wanneer we zo met Fick Engber sen door het park lopen toont hij ons de vele honderden zeldzame vogels. Lachend zegt hij: „Het zijn er zo'n 2500 en er zijn onbetaalbare exem plaren bjj. Allerlei soorten parkieten, struisvogels, ooievaars, flamingo's pelikanen, kraanvogels, zwanen, eenden en noem maar op. Daar die twee Princes of Wales-parkieten kos ten f 2000 per stel en de gehele waar de van het parkietenlaantje schat ik op f 30.000. We hebben pas een een denlaantje met uitneembare kooien gebouwd. Daarin zit voor meer dar? f 10.000 aan eenden. De waarde van het gehele vogelbestand in het park? Zeker een half miljoen". Na even met een relatie te hebben gesproken vervolgt hij: „Er zitten thans veel vogels te broeden. Onder andere het ooievaarpaar. Vorig jaar had dit paar drie Jongen. We den ken, dat er nu vier eieren onder het vrouwtje liggen. Zeker weten we het niet. We durven er niet naar te kijken. In 1970 werden er in heel Nederland in de dierentuinen en gen, dat Alphen aan den Rijn door dit vogelpark in binnen- en buiten land bekendheid kreeg. Het is een trefpunt geworden van mensen, die er zo maar eens een dagje gezellig tussenuit zijn. Een toeristische trek pleister van de eerste orde. Ook al ontdekt door Duitsers, Engelsen, Bel gen, Fransen en Zwitsers. Fick Engbersen zit niet stil. Hij heeft nog veel meer plannen. In 1972 zal de speeltuin belangrijk Wór den uitgebreid, waarbij er aan wordt gedacht een nog veel groter deel van de speelwerktuigen „overdekt" te ma ken, zodat de Jeugd er ook bij min der gunstig weer kan genieten. Ieder Jaar wat, is zijn stelregel. Dat wa ren dit Jaar de manege en de uit breiding van de kinderboederij. Eén plan voor 1972 is nu al klaar. Mis schien volgen er nog meer. Veel zal echter afhangen van de nodige fi nanciën om dit 15 hectare grote park nog meer gestalte te kunnen geven. vogelparken wel te verstaan zeven jongen ter wereld gebracht. Daar hadden wij er drie van. Een hele zorg, dat grootbrengen. Daar had den wij er drie van. Een hele zorg, dat grootbrengen. Oppasser Verkade is er van 's morgens vijf uur af mee bezig geweest. Ze moeten met de hand worden gevoerd". Financiering Terug in het parkrestaurant, dat een capaciteit heeft voor zo'n 1100 eters tegelijk, hebben we het over de financiering van zo'n park. Mede omdat er bij de exploitatie van de Amsterdamse dierentuin en bij „Blijdorp" jaarlijks tonnen bij moe ten „Blijdorp" in Rotterdam kreeg in 1969 een subsidie van de gemeente van f 2 miljoen en van de provincie van f 600 000. Engbersen nadrukkelijk: „Wij krij gen geen cent. Als we het restau rant niet hadden konden we wel slui ten. Aan vermakelijkheidsbelasting voor de gemeente Alphen aan den Rijn (16 1/3 procent) en B.T.W. (14 procent) betalen we al een derde van de inkomsten. Belachelijk. Het ge meentebestuur van Alphen heeft op mijn verzoek tot vrijstellen van ver makelijkheidsbelasting meegedeeld, dat we daarop, gezien de slechte fi nanciële toestand (er is een tekort van f 36 miljoen op het plan „Rid- derveld" en 17 miljoen op het city plan Red.) niet moeten rekenen. Die inkomsten kan men niet missen. We zullen er dus in moeten berusten. WIJ en het Dierenpark „Wassenaar" zijn de enige niet gesubsidieërde par ken". Bekendheid „Avifauna" werd 1 mei 1950 ge opend. Wijlen Martinus van der Valk, die in augustus 1969 overleed, heeft het groot gemaakt en heeft er in niet geringe mate toe bijgedra- WARMOND De postduivenver eniging "Warmond" hield een wed vlucht voor oude duiven vanaf Neuf- villes. In concours 158 vogels. De uit slag luidt: 1, 7 C. Sieker; 2, 4 A. Noort; 3, 8 A. v. d. Drift; 5. A. Oost- dam; 6. J. Koekoek; 9. J. den Dunne; 10. J. v. Seggelen. LEIDERDORP De Leiderdorpse politie (tel. 0171021025) verzoekt de man, die op 294 's avonds tus sen half twaalf en twaalf uur voor Hotel van der Ploeg in Hoogmade een meisje uit een passerende auto zag vallen, contact op te nemen met de politie. Het betreft hier een ge val van ernstige mishandeling. Contact bevroren De Westduit- se federatie van vakbonden heeft gisteren besloten voorlopig geen de legaties naar de Sowjet-Unie te stu ren wegens de Berlijn-politiek van Moskou. De centrale raad van Sow- jetrussische vakbonden weigert Westberlijners in Westduitse dele gaties te ontvangen, aldus de verkla ring. Hoewel de nettowinst van het Akzo-conern in het eerste kwartaal nog belangrijk ten achter ls geble ven bij die van Januari/maart 1970, valt er toch een lichte verbetering te constateren ten opzichte van de twee laatste kwartalen van het vo rig Jaar. Dit komt in het bijzondei tot uitdrukking in de 6tijging van het bedrijfsresultaat. In het vierde kwartaal van 1970 beliep dat 141 min en in de eerste drie maanden van dit jaar 176.4 miljoen. De brutowinstmarge gerekend naar de omzet is verbeterd en wel van 7,2% tot 8,8%. In vergelijking met het eerste kwartaal van het vorig jaar ls er echte nog een be langrijke achterstand, want destijds kwam de bruto winstmarge uit op 11%. Het bruto bedrijfsresultaat be liep toen f 25,7 miljoen. Gedurende de eerste drie maas den is de omzet ondanks de zoveel lagere prijzen 7% groter geweest dan in Januari/maart 1970. In to taal werd voor een waarde van ƒ2.003,6 min omgezet tegen ƒ1.871.9 min. De kosten zijn in vergelijking met verleden Jaar met 9,6% toege nomen. Zij beliepen f 1.697,6 min. tegen f 1.548,1 miljoen. Ten gevolge van de omvangrijke in vesteringen van de afgelopen Jaren zijn de voor afschrijvingen benodig de bedragen steeds groter. Ditmaal werd ƒ129,6 min voor dit doel aan gewend tegen 118,1 min. Na aftrek van kosten en afschrijvingen res teert een bruto-bedrijfsresultaat van f 176,4 min tegen f205, 7mln. WADDINXVEEN Bij een bot sing met een hem tegemoet komen de autobus van Westnederland is de achtjarige Edo van den Berg uit Wad dinxveen gistermiddag ernstig ge wond geraakt en per ambulancewa gen met politiebegeleiding naar het Rotterdamse Dijkzicht zieken huis overgebracht. De toestand van de Jongen die een hersenletsel opliep, was gisteravond zorgwekkend. Het ongeluk gebeurde omstreeks half twee toen de Jongen met enkele vriendjes op de fiets over De Rlasweg richting Waddinx- veen reed. Juist toen de bus de fiet sende jongens naderde zwenkte Edo plotseling naar links, vermoedelijk, doordat de sturen elkaar hadden ge raakt, met gevolg, dat hij in botsing kwam met de bus. Op advies van de behandelende arts is de Jongen naar het Rotterdamse ziekenhuis over gebracht. Rebel voortvluchtig De gepen sioneerde generaal Eduardo Laban- ca, die genoemd wordt als leider van een rebellie tegen de Argen tijnse regering, is voortvluchtig. Hoewel hij door de militaire autori teiten is gesommeerd zich te melden, heeft tot dusver niets van zich la ten horen. De toegenomen schuldenlast en de hogere rentevoet hebben tot gevolg gehad dat het nadelig saldo van de interestrekening met 80% ls geste gen. Het bedraagt ƒ40,7 min tegen 22,7 min. De vermindering van de resultaten wordt voor een deel opgevangen door de fiscus. Voor belastingen op winst en vermogen wordt ditmaal f7,23 min opzij gelegd tegen f93,1 min .Het resultaat van deelnemin gen is verminderd. Het bedraagt ƒ7,2 min tegen ƒ9,2 min. Met dit alles rekening houdende komt de groepswinst voor aftrek van buiten gewone baten en lasten uit op 70,6 min tegen ƒ99,1 min. Aanvullende afschrijvingen vereisen een bedrag van f6.5 min tegen f6 min. Van de resterende groepswinst ad ƒ64,1 min tegen ƒ98,4 min gaat ƒ13,9 min af tegen 19,8 min wegens aandeel van derden in groepsbelan gen. Als nettowinst komt ten slotte ƒ50,1 min uit de bus tegen 78,6 min. Per gewoon aandeel van ƒ20 nomi naal komt dat uit op ƒ,193 tegen ƒ3,02. De cash flow per aandeel be liep ƒ6,54 tegen ƒ7,22. De totale cash flow (groepswinst plus af schrijvingen valt te berekenen op ƒ200,2 min tegen 222,6 min in het overeenkomstige tijdvak van 1970. DEN HAAG ADO en Holland Sport hebben vanmiddag weer ge praat over een fusie. Er bestaat gegronde reden om aan te nemen, dat de kans van slagen van het gemeenschappelijk streven naar één Haagse betaalde voetbalvereni ging weer is toegenomen, nadat en kele weken geleden de partijen verder dan ooit uiteen leken te lig gen. De pogingen van vele zijden om Hol land Sport te behouden zouden t* weinig garanties hebben opge leverd om de huidige bestuursleden ervan te kunnen overtuigen, dat doorgaan op Houtrust zinvol en vooral in de toekomst haalbaar zou zijn. Daarvoor zouden de toegezeg de medewerking van allerlei soort en financiële omvang te gering zijn. Het gesprek van vanmiddag op geheime plaats gevoerd zal zo verwachten ingewijden voorlo- lopig nog niet meer dan een prin cipe-overeenkomst kunnen opleve ren. omdat vooral bij de financië le afwikkeling van zaken nog de tailproblemen onder de loep moe ten worden genomen. Anderzijds kan één van de twee be slissingen-samen of gescheiden doorgaan ook niet te lang op zich laten wachten, nu er zaterdag weer een algemene vergadering be taald voetbal KNVB op het pro gramma staat, de ontwikkeling in het hele vaderlandse voetbal in een beslissend stadium is gekomen en de transfermarkt wacht. (Van onze streekredactie) SASSENHEIM De voorberei ding van de uitbreidingplannen van het be jaar den verzorgingste huis ,-St. Bernardus" verkeert in het laatste stadium. Waarschijn lijk kort na de komende bouw vakvakanties zal een begin wor den gemaakt met de .verhuizing van de thans in het tehuis ver blijvende bejaarden (rond 40) naar de te bouwen noodbehuizing, waarna het verouderde huidige gebouw gesloopt zal worden en er op dezelfde plaats een geheel nieuw, gemoderniseerd en uitge breid gebouw zal verrijzen. De laatste voorbereidingsfase voor de sloop en nieuwbouw is officieel maandag 3 mei ingegaan. Vanaf de ze datum gerekend kunnen er gedu rende veertien dagen bezwaren wor den ingebracht tegen de door het Sassenheimse gemeentebestuur voor gestelde vrijstelling van de voor schriften ten behoeve van het op richten van een tijdelijk gebouw met 35 kamers voor de huisvesting van bejaarden op het perceel van de „Bernardus". Een, zoals aangeno men wordt, formaliteit, die nu een maal wettelijk verplicht is. Tot en met de 16de mei, de dag waarop het indienen van bezwaarschriften nog mogelijk is, is voor het bestuur van de Stichting Huize St. Bernardus het wachten. Praktisch gesproken zou het voor de Stichting nu reeds mogelijk zijn geweest met de uitvoering van de plannen een begin te maken. Halt mei was oorspronkelijk „in de ach terhoofden" als startdatum gepland. Een startdatum, waarop met 't leg gen van de funderingen voor 't pre fab noodgebouw zou worden begon nen. Stichtingsvoorzitter Heuer nu: „De preciese aanvangsdatum staat uiteraard nu nog niet vast. Maar we hopen dat de mensen uit het tehuis direct na de bouwvakvakantie naar hun nieuwe, tijdelijke gebouw over kunnen gaan". Het onderbrengen van de huidige bewoners van de „Bernardus" het bejaardenverzorgingstehuis althans de patiënten van het half 1969 ge opende reactiveringscentrum blijven op afstand belangstellend toeschou wer, is het grootste probleem voor 't Stichtingsbestuur geweest. Aanvan kelijk (oktober 1969) werd gesteld: „De bewoners zullen tijdelijk moe ten uitwijken. Wellicht worden zij ondergebracht in andere, bestaande tehuizen". Een oplossing, die niet voldeed en ls vervangen door één, die de Stichting waarschijnlijk meer rompslomp, maar ook meer voldoe ning zal schenken. Alle bewoners van de .Bernardus" blijven thuis, dat wil zeggen: op het huidige com plex. Er komen, zodra de funderingen gereed zijn, vele auto's met „blok kendozen" naar Sassenheim rijden om 'n (officieel voor maximum drie Jaren, volgens voorzitter Heuer voor ongeveer twee Jaren) noodgebouw ln elkaar te passen. Het wordt een gebouw van 35 montage-woningen. Voorzitter Heuer: „De kamers ko men kant en klaar aan. Het ls een soort blokkendoos-systeem, dat zo in elkaar past. Het geheel is door ons aangekocht in de verwachting dat we het na gebruik weer gemakkelijk van de hand kunnen doen. Vooral omdat het hopelijk slechts enkele Jaren dienst hoeft te doen. Behalve in dit toch wel gerieflijke „noodonderkomen" zullen in 't even eens op het Bernardus-terrein gele gen Wit-Gele Kruls-gebouwtje nog eens kamers met ln totaal 'n acht tal bedden worden gemaakt. Zodra de huidige bewoners van het bejaar denverzorgingstehuis in de zomer maanden zijn verhuisd, zal een be gin worden gemaakt met 't „eigen lijke" karwei. Het totaal verouder de gebouw zal dan tegen de grond gaan. Wat dan komt is nieuw. Een vergroot gebouw, ontworpen door het Arnhemse architectenbureau Van Gester, dat volledig aansluit bij het in 1969 achter het bejaardente huis gebouwde reactiveringscentrum. Het doelmatig in te richten gebouw, met front nog steeds naar de druk ke Hoofdstraat, gaat plaats bieden aan ongeveer 70 bejaarden. Stich tingsvoorzitter Heuer: „De verwach tingen op dit moment zijn, aange nomen dus dat er geen bezwaren zullen binnen komen, dat het geheel eind 1973 gereed zal zijn". Bij de inrichting van het nieuwe verzorgingscentrum hebben de hui dige bewoners „inspraak" gekregen. De afgelopen weken zijn enquête formulieren verspreid, waarin om suggesties, verlangens en opmer kingen werd gevraagd. Het geheel, de afbraak en de nieuwbouw, zal, voor zover op het ogenblik althans te berekenen, rond vier miljoen gul den gaan kosten. Voorzitter Heuer: „Dat bedrag wordt ieder jaar als maar groter. Dat is, hoe triest ook, nu eenmaal de trend. De financie ring is op het ogenblik nog niet he lemaal rond. Dat hangt nog op ga ranties. Deze moeten door de ge meente worden verstrekt en die zul len, dachten wij althans, wel losko men". De .Bernardus" zal na het ge reedkomen van de nieuwbouw straks wel het grootste be Jaarden verzor gingstehuis in Sassenheim worden. De Schutse, de protestantse „tegen- Het oude Bernardus-complex dat tegen de grond zal gaan. (Foto Holvast) hanger" van de katholieke „Bernar dus", telt als „koploper" 68 bedden, twee minder dus dan de .Bernar dus" van de (naaste) toekomst.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11