Beroep op Tweede Kamer ^eer cao i sector an bouw anno FRANSEN BOYCOTTEN OVERLEG GELDUNIE vandaag i] warm Zitting beide Kamers vanmiddag geopend Leiden - voorbeeld zoals het niet moet bij burgemeestersbenoeming Prins opent bloem bollen centrum (§ud dere uitbreiding de „prikacties" KOREVAARGARAGE nv Man met kater in de boom Zweven van wisselkoers loopt zo n vaart nog niet de heerlijk zachte matras teuws ericht 1 maart 1860 DINSDAG 11 MEI 1971 No. 33397 EIDSCH G. Koopman icteur: Drs. J. R. Soetenhoret DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18J0 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. teL 30500 (zat. 18 uur). LEIDSCH fit DAGBLAD 18 PAGINA'S Vis voelde zich kennelijk wis in de Leidse burge- j rsstoel. (Foto Holvast) (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Het stof, dat is opgewaaid rondom de benoeming van VVD-er dr. A. J. Vis tot burgemeester van Leiden, is gis teravond na stormachtige voorspellingen met een zacht briesje in de richting van Den Haag gestuurd. De Leidse raad aanvaardde in meerderheid op de liberale wethouders na stemde de VVD-fractie tegen een motie van PAK, KVP en DS'70. Daarin wordt de Tweede Kamer gevraagd binnen het kader van de huidige wetgeving de mogelijkheid tot overleg en inspraak bij burgemeestersbenoemingen uit te breiden. Daarmee kwam tegen het midder nachtelijk uur een rustig einde aan de drukke installatiedag van de nieu we burgemeester, waarop in de mid daguren bijna één-derde van de raad door afwezigheid schitterde. Des avonds, toen onder voorzitterschap van dr. Vis werd gesproken over de benoemingsprocedure, was de raad op de CPN na bijna voltallig. Van de zijde van de in het Pro gressief Akkoord samenwerkende fracties, waarbij D'66 zich scherper opstelde dan de PvdA, maar ook van KVP, DS'70 en de als PSP-er in het PAK opgenomen Kabouter werd kritiek geleverd op de voor Leiden gevolgde procedure. Naar de mening van de sprekers zijn zowel het door de raad opgestelde profiel als de door de commissaris der Koningin gemaakte voordracht door de minis ter van Binnenlandse Zaken en het kabinet genegeeerd. De VVD en de prot. chr. fractie stemden in met de benoeming. Leidens nieuwe burgemeester kwam in het debat niet in last. Enerzijds doordat de raad veelal met succes probeerde de persoon vkn dr. Vis buiten beschouwing te laten en anderzijds door zijn diplomatieke en strakke leiding. De installatierede van de nieuwe burgemeester had kennelijk indruk gemaakt. Namens een deel van de fractie stelde PAK-fractieleider In 't Veld zich gematigd op. Namens het andere deel noemde D'66-leider Oos terman de nieuwe burgemeester voor Leiden onaanvaardbaar. Ei- werden harde en vooral ernstige noten gekraakt, waarin Kabouter Gerkema een ludieke noot bracht door via een niet doorgevoerde motie di-. Vis een rol pepermunt aan te bieden om zijn waarde als peper munt- ui tdeler waar te maken. Er kwam ook een ernstige motie, die de Leidse raad met uitzondering van de VVD-ers Portheine, mej Kappeyne v. d. Coppello, De Jong en Wiebenga aanvaardde. Hierin dringt de raad er, gezien de er var in gen, opgedaan met de procedure zo als gehanteerd bij de voorziening in de Leidse burgemeestersvacature, bij de Tweede Kamer op aan reeds bin nen het kader van de huidige wet geving de mogelijkheid tot overleg en werkelijke inspraak van betrokkenen bij burgemeestersbenoemingen aan zienlijk uit te breiden. Aan de Kamer wordt gevraagd deze mogelijkheden als beleidspunt een rol te laten spe len bij de komende kabinetsformatie. Zie verder de stadspagina. DEN De bouwvakstaking in ons land heeft zich n en vandaag opnieuw uitgebreid. Gisteren werd op i)0 projecten gestaakt door 5500 bouwvakkers. loe behoorde onder meer 60 man van het aannemersbe- edam-Ballast die aan de Churchilllaan in Leiden bezig met de bouw van een verzorgingsflat. Ook vandaag 3p dit bouwproject niet gewerkt. issenaar ligt het werk stil ouwplaats van 200 duurdere ïgen. Twee-en-zeventig man aannemersbedrijf Muys en er staakten daar voor onbe- Üd. Van hetzelfde bedrijf sta- nog 93 bouwvakkers, die in ndam werken aan de bouw verzorgingsflat. ins in Leidschendam wordt door 250 man van Intervam Dkken zijn bij de bouw van celcentrum. In Leiderdorp en sst wordt nog niet gestaakt le indruk bestaat dat hier en ikstakingen" worden voorbe- flels hebben de werknemers natte) grintbaggersbedrijf de nacht overeenstemming over een nieuwe tweejarige de cao voor de stucadoors is weede cao in de bouwnijver- arover men het eens is ge- Behalve verwerking van de fcregel 3 procent per 1 1 procent per 1 juli is ireengekomen, dat de lonen tober van dit jaar met 7.5 zullen worden verhoogd. Op 72 volgt een bijsturing aan van de gestegen kosten van lerhoud en een reële verbe- 3 procent. Op 1 oktober maart '73 wordt er opnieuw •d. Instemming ln de andere toren zit er op dit ogenblik in. de heer S. J. van Eykelen- verwacht van vanavond tot vond: droog, zonnig en m weer met maximumtem- omstreeks 23 graden. Van- inima van ongeveer 10 gra- ikke tot matige wind uit oos- chtingen. (opgemaakt om 11.15 uur) 12 MEI 4.52 uur; onder: 20.22 uur. I: -3.24 uur; onder: 5.16 uur. er te Katwijk te 4.13 en r, laagwater te 0.10 en 12.29 burg van het Algemeen Verbond Ondernemers Bouwnijverheid zou in williging van de eisen van de bon den de wankele economie nog verder uit het evenwicht brengen. Hij zei dit vanochtend op de algemene vergade ring van de AVOB. „Ik heb de indruk dat er met de bouw-cao een politiek spel wordt gespeeld, want het is per sé onwaar dat wij de bouwvakarbei ders een reële verbetering willen ont houden". AVOB-voorzitter Van Eijkelenburg wees verder op het bijkomende ge vaar van de acties: een grote achter stand in de bouwproduktie, die niet meer kan worden ingehaald. „Met hun acties beogen de bonden eisen af te dwingen, waaraan wij niet kun nen voldoen, aldus de voorzitter. „Elke verzwaring van de loonkosten zal met honderd procent zekerheid leiden tot verdere prijsstijgingen en inflatie". Bezorgd was hij over de steeds stijgende bouwprijzen, al be streed hij de bewering van de direc teur van de Nationale Woningraad dat de bouw een produktiestructuur heeft, die aan de Middeleeuwen doet denken. De bouwbedrijven hebben de afge lopen jaren voor 450 miljoen gulden per jaar geïnvesteerd en de laatste zes zeven jaar is een kwart minder werknemers nodig om hetzelfde te bouwen. Staatssecretaris Grapperhaus is ervan overtuigd dat de belastin gen de komende jaren flink zul len stijgen. Dat is noodzakelyk volgens de bewindsman omdat de collectieve voorzieningen in ons land sneller toenemen dan het nationale inkomen. Verder waar schuwt hy tegen een voortgaande inflatie wanneer de verhoogde be lastingen worden doorberekend in de pryzen PAGINA 7 Dore Smit, van huis uit actrice, maar ook presentatrice van de interkerkelyke uitzendingen, voelt zich voor de televisie altijd sterk geremd PAGINA 5 Peking wil nu desnoods wel met Formosa gaan praten PAGINA 9 De Leidse korfbalclub Pernix wil de gouden dagen van weleer laten terugkeren PAGINA 11 Mavo en havo begonnen aan het schriftelyk examen PAGINA 13 België „zweeft" niet mee PAGINA 15 FIAT - 600 E Enig in haar klasse. Soepele motor. Economisch onderhoud. Kleine draaicirkel. Groot aantal accessoires. Gemakkelijk te besturen. Vanaf f 4560,— incl. BTW. Showroom: Korevaarstraat 19 Leiden. Tel.: 01710—42146* BERLIJN (DPA) Met zijn ka ter heeft een dierenvriend, die bij Potsdam in Oost-Duitsland woont, de hele nacht in een boom doorge bracht. De kater was op weg naar huis, na een bezoek aan de dieren arts, zijn meester letterlijk uit de handen gelopen en in een boom ge klauterd. Zijn baas klom hem na. Bij het invallen van de duister nis bleven man en kat in de boom zitten. Na een koele nacht op luch tige hoogte werden beiden de vol gende morgen door de brandweer uit de boom gehaald, zo meldt de in Oost-Berlijn verschijnende Berli ner Zeitung" H1LLEGOM Prins Bern- hard heeft vanmorgen om kwart voor twaalf het Bloembollencen trum in Hillegom, naast Treslong, officieel geopend. Hij deed dat door het onthullen van het wa pen met de twee Nederlandse leeuwen boven de hoofdingang van het gebouw. Toen de Prins de vlag omhoog trok vielen hyacin tennagels in de kleuren rood, ivit en blauw van de luifel. Talrijke genodigden waren getuige van deze handeling, onder wie de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Hollandmr. J. Klaasesz en de directeur-generaal van de landbouw, ir. J. W. Wellen, die op het laatste moment minis ter ir. P. J. Lardinois (Landbouw en Visserij) verving, omdat deze een valuta-conferentie in Brussel moest bijwonen. Het fraaie ge bouwencomplex omvat de beurs, het trefpunt van de kwekerij en handel en een kantoorgebouw, waarin de meeste bij het bloem bollenvak betrokken organisaties zijn ondergebracht. Door deze opening is weer een belangrijke stap gezet naar een grotere con centratie van organisaties ten be hoeve van het bloembollenvak. (Foto Holvast) BRUSSEL/PARIJS Frankrijk zal voorlopig niet deelnemen aan de voorbereidende besprekingen over de vorming van een economische en monetaire unie. Begin Juni zou de eerste stap naar de eenwording van het Europese geldwezen worden ge zet. De koersmarges, waartussen de valu ta's onderling kunnen schommelen, zouden worden ingekrompen De Franse minister van Financiën heeft verklaard dat het, nu de koersen van de Duitse Mark en van de gul den zijn vrijgelaten, geen zin heeft om over onderlinge schommelingen te praten. Zodra het zweven van mark en gulden ongedaan is gemaakt zal Frankrijk weer aan de besprekingen in de commissie van deskundigen deelnemen. De bijeenkomst van de monetaire deskundigen van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) te Parijs, waarin 21 landen zijn vertegen woordigd, heeft haar werkzaamhe den voorlopig opgeschort. Een voor woensdag uitgeschreven vergadering Is uitgesteld tot beter inzicht in de valutasituatie is verkregen. Op de valutamarkten tekent zich duidelyk af dat liet met het zweven van de wisselkoers nog zo'n vaart niet loopt. Vanmor gen trok de koers van de dollar krachtig aan, zowel in de Amster damse valutahandel als in Frank fort. Nadat de handel in dollars op f. 3.54y4 was ingezet liep de koers naderhand op tot f. 3,54%. Daarmee kwam de prijs ongeveer anderhalve cent boven het niveau van gister middag. De dollar noteert nu nog maar 4y» cent beneden de prijs waartegen de Nederlandsche Bank de vorige week de dollars uit de markt overnam. De koers komt 1V4 uit beneden de vroegere officiële notering. De vaste houding van de dollar werd gesteund door het feit dat België heeft besloten om af te wij ken van het Nederlandse standpunt. De Belgische franc gaat niet zwe ven. Dit versterkt de mening van de valutahandelaren dat de specu lanten genoodzaakt worden om hun openstaande posities zo spoedig mo gelijk te dekken. Daardoor zal er ook de komende dagen vraag naar dollars blijven bestaan. (Zie ook pag. 15). DEN HAAG Minister Beernink van Binnenlandse Zaken heeft van middag in een gezamenlijke verga dering van Eerste en Tweede Ka mer in de Ridderzaal de buitenge wone zitting van de Staten-Generaal geopend. „De voorstellen tot verandering van de Grondwet zullen bij de werk zaamheden, die nu beginnen een belangrijke plaats innemen", zo zei minister Beernink in zijn openings toespraak. „Veel inspannende ar beid zal in deze korte zittingsperiode van u worden gevraagd, maar het vertrouwen dat het Nederlandse volk u onlangs heeft geschonken zal u daarbij tot steun kunnen zijn". Mr. M. de Niet Gzn. is voor de nieuwe zitting van de Eerste Kamer tot voorzitter benoemd. De beëdiging vond plaats in Paleis Huis ten Bosch door Koningin Juliana. Voor de Tweede Kamer trad mr. Van ï'Mel vanmiddag al tijdelijk als voorzit ter op. In de vergadering werd een voor dracht opgemaakt, die vanmMdag door acht leden van de Tweede Ka mer werd aanbevolen. De eerste Leidse raadsvergadering onder leiding van dr. Vis heeft een goed verloop gehad. Zij is uitgemond in een motie, waarin de Tweede Ka mer wordt gevraagd zich te buigen over de inspraak bij burgemeesters benoemingen. Dat alles gezien tegen de achtergrond van de schermutse lingen die aan de benoeming van dr. Vis zijn voorafgegaan. Daarmee heeft met name het Progressief Ak koord een waardige slottoon aan de oppositie gegeven. Positief was ook de toon van PAK-leider In 't Veld. Hij legde vooral de nadruk op de problemen, wiaarmee deze burgemees ter in Leiden te maken krijgt. En hij gaf ook aan, dat zijn fractie hard wil werken om te pogen voor de ze problemen zoveel mogelijk oplos singen te vinden. Ook uit andere po litieke richtingen, die hadden geop poneerd tegen de benoeming van de ze nieuwe burgemeester, klonk die bereidheid om te werken, vooral om samen te werken. Daarom zijn wij het ook niet he lemaal eens met mr. Portheine toen hij het gehele debat over de benoe mingsprocedure onnodig noemde. Er zyn in de afgelopen weken harde noten gekraakt rond deze benoeming. Er is het nodige rumoer ontstaan. In deze, van onnodig vuurwerk versto ken raadsvergadering werd de zaak tot de juiste proporties terugge bracht. BENELUX of geen Benelux, de Belgen doen niet mee met Ne derland als het gaat om de dui ten. Ondanks de sterke aandrang van minister Witteveen op de re gering in Brussel, werd besloten de Belgische frank in de hand te houden. De gulden zweeft en de frank niet, wat natuurlijk een onhoudbare situatie wordt in het handelsverkeer dat in de loop der jaren geleidelijk van vrijwel alle knellende banden was ontdaan. Blijkbaar waren de Belgen ge voeliger voor een schouderklopje van de Fransen dan voor de over redingskracht van minister Wit teveen. In zijn wiek geschoten door het feit dat de Belgen zon dag de gulden zijn eigen weg had den laten gaan, is minister Wit teveen gisteren opnieuw naar Brussel gereisd om de zaak te be spreken met zijn Belgische colle ga baron Snoy en de Luxemburg se minister Werner. Het mocht niet baten. Zelfs de verzekering dat het helemaal niet in de be doeling lag om uiteindelijk tot re valuatie over te gaan kon de vrees van de Belgen voor valuta-expe rimenten niet wegnemen. Er valt natuurlijk over te pra ten wie er gelijk heeft: Nederland om zich in het Duitse gelid te scharen, of België dat het Franse standpunt deelt. Wel is het te leurstellend dat, na zoveel jaren noest pogen om een eenheid tus sen België, Nederland en Luxem burg, de alom geprezen Benelux, tot stand te brengen, zo weinig geneigdheid bestaat om één lijn te trekken. Het toont aan hoe moeilijk het in de toekomst zal worden als de EEG met of zonder Engeland zal proberen om tot een economische unie te komen, waarbij de een heidsmunt onontbeerlijk is. Bij voorbaat kan men overtuigd zijn van heftige ruzies tussen Fransen en Duitsers, Nederlanders en Bel gen. Als het om geld gaat komt uiteindelijk iedereen op voor de eigen portemonnee, ook in de Be nelux. Uit het Leidsch Dagblad van 11 Mei 1871: (Advertentie) Musis Sa crum. De Commissie uitma kende het voorloopig Bestuur der Verepniging heeft de eer te berichten: Dat het ge bouw op 't Plantsoen, door de Vereeniging gesticht, ten gebruike gereed is en vanaf heden, door de aandeelhou ders kan worden bezichtigd H Veefkind, secretaris Bij de verkiezing voor de Prov. Staten zijn alhier gekozen de heer en Mr. P. du Rieu, Mr. J. F. Buijs en P J. de Fremerij.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1