Wat angstige vraag bij velen: wie komt er nu? „BREUNESE- BOKAAL" VOOR WANDELKRING - SECRETARIS Langdurig applaus voor Leids T oonkunstorkest Leidens nieuwe burgemeester Vis: Leidse werd een van de acht Raad op bezoek bij K. van K. Beroepingswerk DUIVENSPORT .1» wê^isèêêêè> anders dan andere altijd even goed LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 DR. A. J. VIS leD ,EIDEN Vanmiddag heeft Leiden een nieuwe burgemees- oi gekregen: dr. A. J. Vis, In een vergadering van de raad -Bi wethouder S. Menken, die sinds het afscheid van mr. G. Kiey. d. Willigen als loco-burgemeester is opgetreden, hem de tsketen omgehangen. Vis tot Menken: "Het zal voor u een uchting zijn te weten, dat u nu weer kunt terugkeren in uw l trouwde wethouderschap. Maar die opluchting zal bij u en schien bij vele anderen gemengd worden met de wat ang- vraag: Wie komt er nu?" ndaiiks alles wat is voorgeval- verschillen gemengd. Daarom wil ik %)óór en na de benoeming van volstaan met de vaststelling dat het genomen besluit gebaseerd moet zijn op het vertrouwen bij de daarvoor verantwoordelijke instanties, dat dit het best-mogelijke ls. Dit vertrou wen legt mij de zware verantwoor- gelijkheid op de schouders, dit waar te maken. Dr. Vis noemde het burgemeester schap een merkwaardig ambt, voor al omdat een opleiding ervoor niet bestaat, en misschien ook niet kan bestaan. Het doet een beroep op de totale mens, hoe ook gestructureerd naar karakter en opleiding, maar 't vooronderstelt in ieder geval één eigenschap: belangstelling voor, of, sterker nog, inlevingsvermogen in mensen en hun problemen, en. de daarbij behorende bereidheid zich volledig in te zetten voor het alge meen belang, dat in overwegende mate een optelsom is van de belan gen van vele, zeer vele afzonderlijke mensen. Ik hoop en verwacht dat ik als burgemeester zal kunnen zijn deel van een team; wel bekleed met een eigen verantwoordelijkheid en daardoor misschien soms wat een zaam, maar veel vaker handelend als de coördinerende en stimulerende voorzitter van een groep. nieuwe burgemeester had i 7afcmst' van v*s vanmiddag ]L verloog, zoals men dat ge- 3 id is van dergelijke gebeurte- fen: 07ltvanst bij de grens van gemeente op de Europaweg, er( politie-escorte naar het stad- s, ontvangst met bloemen voor Fis. Vervolgens werd de iwee burgemeester geïnstal r d. Alleen hij en loco-burge- m ',ster Menken voerden het Vl trd. De raad komt vanavond ieuiv bijeen om te praten over 5te benoemingsprocedure edi .all t ,Best mogelijke" Dl i r. Vis liep daarop in zijn instal- erede vooruit. Er hebben zich, 1 :ei hij, ten aanzien van de pro- {ure van de totstandkoming van e benoeming een aantal me- jsverschillen voorgedaan die rui- aandacht hebben getrokken. De wikkeling van de inspraakge- hte en -praktijk vooral heeft hier in betekenende rol gespeeld. t wil duidelijk stellen dat ik niet Iverantwoordelijkheid draag voor wijze waarop het besluit tot stand jekomen, noch geheel op de hoog- )en van wat zich daarbij heeft ispeeld. Toen ik mij bereid had eventueel het burgemees- ap van Leiden te aanvaarden, beslissing hierover bij de r de wet daartoe aangewezen or- ïen. Ik ben daarna door geen van [bij de procedure betrokken orga- i in enig opzicht in de menings- nooit geweest. Wel heb ik altijd graag medeverantwoordelijkheid wil len dragen voor het politieke bedrijf in partij en in openbaar bestuur. U kunt ei*van verzekerd zijn dat ik de positie van de burgemeester als de los van partijpolitiek staande ambts drager volledig accepteer en waar wil maken. Ik houd me gaarne van uw vertrouwen in deze objectiviteit verzekerd'. Want een goede samen werking tussen de gemeenteraad en zijn voorzitter, en tussen de raadsle den onderling, is alleen mogelijk in een sfeer van vertrouwen. In dit verband de term "verdraag zaamheid" gebruiken brengt een ze ker risico mee van misverstand. Ik versta onder verdraagzaamheid niet de opvatting dat alles wel een beetje waar is en dat het er dus niet veel to edat. Daarentegen meen ik dat de echte verdraagzaamheid alleen kan bestaan bij de aanwezigheid van een duidelijke, meestal moeizaam verworven, eigen overtuiging. Maar juist omdat ik weet hoe moeizaam ik deze innerlijke strijd verworven heb, heb ik respect voor die andere overtuiging die die andere mens waarschijnlijk met evenveel moeite zich eigen heeft gemaakt. Verdraag zaamheid in deze zin is een noodza kelijke voorwaarde voor een vrucht bare samenwerking van mensen met verschillende overtuiging, die geza menlijk geroepen zijn, en zich geroe pen voelen, om een gemeente te be sturen. Bevolking Politiek U kent mijn politieke overtuiging, aldus dr. Vis mijn lidmaatschap van het dagelijks bestuur van mijn par tij (VVD) zou u misschien kunnen doen vermoeden dat ik een politieke scherpslijper zou zijn. Dat ben ik Dat de gemeenten in toenemende mate van hogere organen afhanke lijk worden kan soms de lust tot deel name aan het openbaar bestuur ver minderen. Des te verantwoorder moet de keuze zijn waar nog te kie zen mogelijk is. En "verantwoord" betekent in de tegenwoordige tijd heel duidelijk: bereid zich te verant woorden tegenover de bevolking die zich steeds meer bij de zaken van het gemeentebestuur betrokken voelt. Als voorzitter van net college van burgemeester en wethouders draag ik medeverantwoordelijkheid voor het te voeren beleid. Een goed funge rend college van burgemeester en wethouders zal streven naar een zo open mogelijke verhouding met de gemeenteraad, waarvan immers de grootst-mogelijke meerderheid van het college lid is. Zeker als, zoals hier, niet iedere raadsfractie in het college is vertegenwoordigd, is een open verhouding met tweerichtings verkeer tussen college en gehele raad de onmisbare voorwaarde voor vruchtbare arbeid. Het behoeft geen betoog dat dit niet alleen in geïn stitutionaliseerde vorm, via commis sies, tot zijn recht moet komen, maar dat ook goede persoonlijke verhou dingen de basis voor deze openheid kunnen vormen. Universiteit De nieuwe burgemeester somde een aantal Leidse problemen 0$, waarover de raad in zorg verkeert. Hij zegde toe met alle kracht te be vorderen, dat de leefbaarheid on een zo hoog mogelijk peil wordt gebracht. Samenwerking in gewestelijk ver band noemde hij noodzakelijk. De aanwezigheid van de universiteit veroorzaakt niet alleen problemen maar heeft de positieve waarde, dat zich een concentratie van weten schappelijk potentieel binnen hand bereik van het gemeentebestuur be vindt, waarop in het algemeen be lang een beroep kan worden gedaan. Experiment In zijn inleidend woord zei loco- burgemeeooer Menken, dat dr. Vis zal worden geconfronteerd met nieu we bestuurlijke ontwikkelingen, in tern en naar buiten: „Intern zitten we reeds volop in een periode, die ik zou willen aanduiden als .periode van experiment. Ik denk hier b.v. aan het punt van de openbaarheid. Het zal mede aan u zijn om na verloop van tijd de resultaten van de nieu we ontwikkelingen voor zoveel mo gelijk te kwantificeren en hieruit de conclusies te trekken; wij leven in i een tijd van snelle veranderingen en I hetgeen vandaag goed is kan mor- j gen wederom vernieuwing behoeven. Als ik spreek over de ontwikkeling j naar buiten denk ik vooral aan het functioneren van het gewest Leiden. S. MENKEN Ongetwijfeld zal in het komende decennium de taak van het gewest nopen tot verdieping". Als raad spreken wij de verwach ting uit, aldus de heer Menken, dat u zich met al uw kunnen zult geven voor het werk, dat u ten deel zal vallen. De locoburgemeester merkte, voor dat hij de ambtsketen om hing, op dat één van de Leidse bladen onlangs schreef, dat er moed voor nodig is om in de' huidige omstandigheden het ambt van burgemeester van Lei den op te nemen. Hij citeerde let terlijk: „de man, die nu de benoeming tot burgemeester van Leiden aan vaardt, kan de eigenschap „moed" niet worden ontzegd". Die man is U, zo besloot hij. LEIDEN Het Toonkunstorkest Leiden gaf zaterdagavond in de Zui- derkerk een concert, als altijd onder leiding van Henk Briër. Daar een objectieve beoordeling van amateurs ln de meeste gevallen negatief uit valt, heb ik ook nu weer getracht mij in de situatie van de musici in te le ven. Dusdoende werd mij spoedig duidelijk, dat het inderdaad wat veel gevraagd is langer dan enkele maten zuiver te spelen. De directie van Henk Briër liet aan duidelijkheid niets te wensen over voor degenen die in de zaal zaten en tegen zffn rug aankeken; misschien ligt dat an ders wanneer men als orkestlid met de neus op de zwaaiende feiten wordt gedrukt. Het langdurige programma werd geopend met de Brandwéer-symfonie van Joseph Haydn. De vele onver wachte dissonanten in de hoorns verbeeldden prachtig de sirenes, zo dat het vuur spoedig geblust was. Briërs echtgenote Henny Rave- stein was soliste in Mozarts 5e viool concert, waarin zij het peil van het orkest met kennelijk gemak wist te evenaren. Boeiend waren vooral de niet verplichte toevoegingen van kruisen en mollen, revolutionair was een aantal kwarttonen. Hard gewerkt door het orkest werd er ook na de pauze: in de Suite vah Janécek werden niettemin zwevende klankresultaten bereikt. Een toon beeld van zelfbeheersing en ruim denkendheid was Henk Briër in de vijfde symfonie van Schubert, die hij schijnbaar even enthousiast en fris dirigeerde als het eerste stuk. De 120 toehoorders toonden hun dank baarheid met een langdurig applaus. R. G. HARMS LEIDEN De Kamer van Koop handel en fabrieken voor Rijnland, heeft de Leidse gemeenteraad mor genavond om acht uur uitgenodigd, voor een „open ontmoeting" in haar gebouw aan de Stationsweg. Na een inleidend woord van de voorzitter, van de Kamer zal de secretaris, mr. H. A. C. Branderhorst, een korte uit eenzetting geven van het werk van de K. van K. NED. HERV. KERK Beroepen te Zetten/Andelst en te Houten: B. Haverkamp te Nijkerker- veen- Bedankt voor Monfcfoort: A. J. Wijnmaaien te Maartensdijk. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Zuidhorn: A. G. Ver steeg te Stadskanaal GEREF KERKEN (vrijgemaakt buiten verband) Beroepen te Vlaardingen: H. Smit te Den Helder. LEIDEN Met 355 duiven nam de Leidse postduivenvereniging "De Snelvlieger" zaterdag deel aan een wedvlucht vanuit het Belgische Neuf- villes (184 km). De uitslag luidt als volgt: J. Roest 1, 2, 4, 5, 7, 8, en 12, F. Jansen 3, C. Kop 6, J. Staffeleu 9, M. de Lange 10 en 11. Schenkelveld 13, F. Heemskerk 14, B. Geenjaar 15. Voor "Het Oosten", dat eveneens voor deze wedvlucht had ingeschre ven (328 duiven), was het resultaat S. Venma 1, S. Mooten 2 en 7, Van Klink 3, B. Singeling 4 en 8. W. de Wit sr. 5, H. dé Haas 6, C. Vesseur 9 en D. Koet 10. LEIDEN In de woning aan de Morsweg heeft de familie Janson zaterdagavond met miljoenen andere Nederlanders gezien dat dochter Lia één-van-de-acht werd in VARA's „Eén van de acht", het succesvolle programma van Mies Bouwman. Lia en haar vader, die tot de laatste ronde door drongen, zaten er zelf bij, zoals de foto Holvastlaat zien. Het programma ivas n.l. vrijdagavond al opgenomen. Vader Janson, die melkhandelaar is, en dochter Lia, getrouwd, maar nog werkend in de winkel, moeder van twee kinderen, vonden het een ervaring om mee te doen aan het familiespel. Ze hebben zaterdag avond met extra plezier gekeken naar dc uitzending, zodat ze op de voet konden vol gen hoe ze het hadden gedaan. Met het uitbeelden van spreekwoorden de fabeltjestkrant, foto's van Muller en Cruiiff, improviseren met Sylvia de Leur en Henk Molenberg e.d. kwamen de Jansons tot de laatste ronde, die Lia won. Van de lopende band onthield ze een filmcamera een kinder stoeltje (voor camping stoelen) een mand, een pop, een citruspers, een voet bal, een afwasautomaat en een KLM-ta< met twee kaartjes voor de wedstrijd van Ajax. Ed. Laurens Continental LEIDEN/ ALPHEN AAN DEN RIJN Tijdens een zaterdag in „Den Hout" in Den Haag gehouden ledenvergadering van de Kon. Ned Bond voor Lichamelijke Opvoeding heeft de voorzitter aan de heèr J. Woordes uit Alphen aan den Rijn, de secretaris van de wandelkring Leiden en omstreken, de heer J. N. Breune- se bokaal uitgereikt. De heer Woordes mocht deze hoge onderscheiding ontvangen vanwege, zijn grote verdiensten en propagan da gemaakt voor de wandelsport zo wel in binnen- als buitenland. Hij heeft om. 25 jaar achtereen deel genomen aan de Nijmeegse vierdaag se is 15 jaar bestuurslid van de wan delkring Leiden en Omstreken, waar van tien jaar het secretariaat in zijr handen is. Voorts is hij vele Jaren organisator van de Alphense Avond vierdaagsen. Uitvoerig heeft voorzit ter jhr. mr. J. M. van Rijkevorse. al deze verdiensten en activiteiter van de heer Woordes in het belanc van de wandelsport verricht opge somdd' Thuis gekomen toonde de het Woordes de fraaie en kostbare bo kaal aan zijn echtgenote die eveneen reeds vele Jaren zeer actief is in dt wandelsport. (Foto Dijkman

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3