(ELDMARKT IN ONZEKERE El i „zwevend" maken koers gulden AM Militair bekent schoten op Vlaamse rijkswachten vandaag Revi-lac URZEN HOED- Droog Eén dode en vier ernstig gewonden |i ICHTING BRANDKASTEN ■HIH-hl ik Burgemeester verwelkomd Burgemeester Niet definitief Wapens gestolen uit legeropslagplaats Actiegroep is tegen gifgas in Rijnmond Damesvoetbal: twee gewonden Acties „Voor onbepaalde tijd" IN KATWIJK N.V. v. d. Velde Cltroën pir®©[M wdirwtiGU,, (§ud leuivs :ht 1 maart 1860 tred MAANDAG 10 MEI 1971 No. 33396 IZl TEL EIDSCH G. Koopman cteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 1&10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bü vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. teL 30500 (zat. 18 uur) CFORT/AMSTERDAM/DEN HAAG/ZURICH AP) Met grote onzekerheid hebben de West- e beurzen vandaag gereageerd op de besluiten rond 7 61 elkoersen, die gisteren werden genomen. Nederland t-Duitsland zijn overgegaan op een zwevende koers jlden en D-mark. Veel geldhandelaren wisten niet :atl aan toe waren. onetaire maatregel betekent voor Nederland dat de in de gulden tegenover de buitenlandse valuta mag elen. Daardoor zal het niet langer aantrekkelijk zijn irs in ons land uit te zetten. Minister Witteveen heeft dat het zwevend maken van de gulden zal worden ge- jor een revaluatie. ening wordt overigens >eld door de Vereniging rlandse Ondernemingen, icht dat er op korte ter revaluatie van de gulden n. Het VNO voorziet dat de concurrentiepositie ",wart van de Nederland- r zal verslechteren. tige gevolgen worden ver- de EEG. voor de onderlinge tieverhoudingen en voor eenschappelijke landbouw- in rif 30 RDAM/ZURICH/FRANK- NDEN —Voorzichtig tast- isselmakelaars en de valu- ars van de banken de toen vanmorgen de handel en marken tegen de vrije kon beginnen. De eerste in Amsterdam kwamen Stegen f3.51Y4 voor de dol- werd f 3.53% en 3.54% be- f 1 voor de D-mark. Ten op- ntn de dollar betekende dat natie van 2 procent. ederlandse internationale iepen terug, maar de stem- imerkte zich door verwar behoedzaamheid. De daling it mee, omdat het aanbod ge- Voor de lokale markt was ning flauw, omdat veel be- maken krijgen met een f export. van Frankfort voor weer open sinds woensdag ongekend lage prijzen ge- Jvoor de dollar: 3.51 mark, lager dan vorige week. winstnemingen liep de een punt op. ■land stond de dollar van- ;er genoteerd dan de of- ieuwe koers. Hierin wordt iC ng gezien van pessimisme Zwitserse revaluatie van 7 De grote Zwitserse fondsen Jen een spectaculaire terug- G nion Bank van 4000 naar issair van 750 naar 705. De handelsbalans vertoont de lijd een opvallend tekort en est nu sterk voor de export. Ddense geldmarkt stelde zich fijfelend op. De koers van de opzichte van de dollar sterkt met 3 tot 4 procent, van de gulden ten opzichte dollar in de city is vanmor- tegen tot 3.51 —3.53 gulden ir na een opening van 3.53% politiek. Ir. C. S. Knottnerus, voor zitter van het Landbouwschap ver wacht dat de grootste ellende zal ontstaan doordat men de Europese gemeenschap weer uit elkaar haalt. De richtprijzen en de gelijke prijzen voor landbouwprodukten zijn via de Europese rekeneenheid uitgedrukt in goud. Gaan de prijzen zakken, dan moet daar compensatie voor komen en dan gaan we elkaar weer becon curreren met toeslagen, aldus ir. C. S. Knottnerus. Nieuwe factor Ook het Ned. Chr. Werkgeversver bond ziet in de beslissing over de zwevende gulden een nieuwe factor toegevoegd aan de reeks onzekere elementen in onze economie. Men hoopt dat die onzekerheid van korte duur zal zijn en dat het systeem van vaste wisselkoersen zo snel mo gelijk hersteld zal zijn. Minister Witteveen is op dat punt optimistisch. Hij zei gisteravond te verwachten dat de gulden na eni ge tijd te hebben gezweefd weer op het huidige niveau en binnen de huidige marges zal worden vastge legd. Gevolgen De zwevende gulden heeft tot ge volg dat reizen naar andere landen dan West-Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk goedkoper worden. De invoer wordt ook goedkoper, omdat de importeurs minder guldens behoeven neer te tellen voor de pon den sterling, dollars en Franse francs, die zij nodig hebben om hun aankopen te betalen. De export wordt moeilijker, omdat de buitenlandse afnemers meer van hun eigen betaalmiddelen moeten neertellen voor de guldens, waarmee zy hun aankopen in ons land vol doen. Voor toeristen uit andere landen dan Duitsland, Zwitserland en Oos tenrijk wordt ons land een stuk duurder. Indammen Hoofdmotief voor de zwevende gulden was volgens minister Witte veen het indammen van de „dollar- stroom" naar Nederland. „Deze dol- larstroom heeft het afgelopen jaar de bestrijding van de inflatie zeer bemoeilijkt". Overigens zullen de nu genomen maatregelen niet voldoende zijn. In internationaal overleg zullen maat regelen moeten worden beraamd. Verder zal er de komende maanden nader overleg met de V.S. moeten plaatsvinden om het evenwicht op de Amerikaanse betalingsbalans terug te brengen. De minister van Financiën zei verder, dat ook in ons land nieuwe maatregelen tot afremming van de conjunctuur nodig zijn. Zonder twij fel zullen de maatregelen een belang rijke rol gaan spelen bij de komende kabinetsbesprekingen, want het hui dige demissionaire kabinet houdt zich daarmee niet meer bezig. Vanochtend heeft minister Witte veen de vaste kamercommissie voor financiën ingelicht over de situatie. LEIDEN heeft vanmiddag een nieuwe burgemeester gekregen. Om over tweeën werd hij verwel komd aan de gemeentegrens op de Europaweg en vervolgens bij het stadhuis in de Breestraat (foto Holvast). In zijn installatie- speech ging dr. A. J. Vis in op de noden en zorgen van Leiden, op de benoemingsprocedure, die on derwerp van druk gesprek is ge weest, en zijn taak als voorzitter van de raad en het college van B. en W. Over de raad heen richtte hij zich tot de bevolking en daarbij maakte hij geen onderscheid tus sen de 59,5 pet., die door te gaan stemmen ertoe heeft meegewerkt de raad zijn huidige samenstel ling te geven, en de 40,5 pet., die dat niet heeft gedaan. Als burgemeester zei dr. Vis tot de gehele bevolking van Leiden, dat hij de term „eerste burger" wil interpreteren als „medebur ger", die de eerste wil zijn als het erom gaat de belangen van Lei den en zijn inwoners te beharti gen en open te staan voor hun noden en zorgen, maar die beseft dit slechts te kunnen doen als een deel van een geheel". Zie verder de stadspagina. De nieuwe Leidse burgemeester dr. Vis heeft zijn intrede gedaan met een buitengewoon goede rede. Er spreekt een zekere wijsheid uit, een stuk bezonkenheid en vooral verdraagzaamheid. Dr. Vis heeft ook niet geschroomd om het rumoer rond zijn benoeming aan te vatten, al stelt hij zich hier lichtelijk formalistisch op. Maar dat zal niemand hem in dit sta dium kwalijk kunnen nemen. De nieuwe Leidse „medeburger" heeft blijk gegeven, dat hij zijn taak allerminst onderschat en verder, dat hij een zo goed mo gelijke samenwerking met de raad wenst. Dat betekent ook dat het Progressief Akkoord er goed aan doet zich in dit stadium te rughoudend op te stellen. Geen onbekookte aanvallen op deze nieuwe burgemeester in verband met zijn partijlidmaatschap van de WD. De burgemeester wil samenwer ken om de Leidse situatie te ver beteren. Dat is ook een eerste taak van het PAK. Tegen opposi tie kan natuurlijk geen bezwaar bestaan. Maar meer nog dan te voren zal het PAK zich bewust moeten zijn. dat die oppositie een positieve lading moet hebben Dat men het college van B. en W. in de nieuwe samenstelling kritisch moet volgen. Maar dat dat niet mag betekenen, dat negatieve as pecten in die oppositie ook maar de schijn van overhand krijgen. (Van onze financiële medewerker) lt verwacht van vanavond tot Wond: droog en in het alge- vrij zonnig weer. Zwakke ige zuidwestelijke wind. Mi- emperaturen ongeveer 8 gra- Kima morgen van 16 graden 1 tot omstreeks 22 graden in Denland. (Opgemaakt on 12.40 uur) 11 MEI 4.54 uur; onder 20.20 uur P: 22.19 uur; onder: 4.41 uur te Katwijk te 3 39 en laagwater te 11.54. DEN HAAG fANP» De 22-ja- rlge dienstplichtige militair Robert van S, die in de nacht van donder dag op vrijdag na een klopjacht van enkele dagen in België en Neder land in Ede werd aangehouden, heeft tijdens het afgelopen weekein de tegenover kolonel A. J. Weeken- stroo van de Koninklijke Marechaus see bekend, dat hij in Knokke met Minister Witteveen vanoch tend bij de vaste kamercommis sie van Financiën Rotterdam De actiegroep Heenvliet/Geervliet heeft in een open brief aan staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid dringend verzocht om een „werke lijke sanering" van het Rijnmond gebied. De brief is geschreven nu bekend is geworden, dat de chemi sche industrie ICI in Europoort het gifgas fosgeen wil opslaan en pro duceren. Het ICI-terrein ligt ln de buurt van Rozenburg, Heenvliet en Geervliet. Enige tijd geleden heeft de staats secretaris het Rijnmondgebied tot saneringsgebied verklaard. Herten zal het bestemmingsplan Kern Merum, de bouw van een groot aantal woonhuizen aan de zuidzijde van de Marktweg, niet uitvoeren. Vlak bij ligt het che misch bedrijf Matron chemie, waar onlangs een wolk zwaar giftig chloorgas is ontsnapt, zonder dat er overigens ongelukken gebeurden. De gemeenteraad van Herten heeft naar aanleiding hiervan besloten niet in de nabijheid van deze fa briek te bouwen. Rotterdam Tijdens een voet balwedstrijd tussen twee damesploe- gen in Rotterdam botsten gister middag twee speelsters op elkaar. Gevolg: de twintigjarige koffiejuf frouw Petra Wasman brak een been, de 31-Jarige mevrouw A. van Vugt-Smid liep een enkelfractuur op. een Uzzi-mitrailleur op Belgische rijkswachten heeft geschoten. De bekentenis werd gedaan in een kort persoonlijk gesprek. De Uzzi en de munitie, welke zo wel in België als in Nederland in het bezit van verdachte Van S waren, zijn afkomstig van inbraak en dief stal. Tegenover de luitenant-kolonel heeft Van S toegegeven, dat de Uzzi, waarmee geschoten werd, door hem vorig jaar ontvreemd werd uit een openstaande kast in de Elias Beeck- mankazerne te Ede. De in België in zijn bezit zijnde handgranaten en munitie betrof een gedeelte van een in het begin van dit jaar door Van S. gepleegde diefstal uit een mu nitiebunker in de legerplaats De Wittenberg te Garderen. Hier wist hij beslag te leggen op een kist met achttien handgranaten en een kist met 1.500 9 mm patronen. In het afgelopen weekeinde zijn de ontbrekende handgranaten en munitie, op aanwijzing van de ver dachte, teruggevonden in de bossen rondom Ede. waar hij de buit had verborgen. Alles werd in beslag ge nomen. De munitie, die Van S bij zijn arrestatie in bezit had, was uit de bergplaats opgehaald, voordat Van S zich opweg had begeven naar de Arthur Koolkazerne te Ede, waar, zoals gemeld de aanhouding plaats vond. In de bouw UTRECHT (ANP) In de bouw Ls vandaag een groot aantal werken voor onbepaalde tijd stilgelegd. De vakbonden verzwaren daarmee hun acties, die zich de afgelopen week voornamelijk tot prikstakingen be perkten. Stakingen begonnen o-a. in En schede, Eindhoven, bij de Kreekrak- sluizen (300 man), in Apeldoorn. Zwolle, Den Bosch, Utrecht, Bussum, Amersfoort, Alkmaar, en in Zaan dam. 18 PAGINA'S Groeten h KATWIJK AAN ZEE Eén dode en vier zeer ernstig gewonden vielen er gisteravond te betreuren, toen een personenwagen wilde inhalen op de secundaire weg van Katwijk in de richting Wassenaar. Het ongeluk ge beurde ter hoogte van de vliegbasis Valkenburg, waar een inhaalverbod geldt. De auto kwam frontaal met 'n tegenligger in botsing. Twee inzittenden van de inhalen de auto raakten bekneld en moesten door de brandweer worden bevrijd. Voor een van hen, de twintigjarige verpleegster C. M. V. Kröse uit Den Haag. was de moeite vergeefs. Zij overleed op weg naar het zie kenhuis. De naast haar zittende bestuur der liep onder andere 'n bekkenfrac tuur, een dijbeenfractuur en een polsfractuur op. Hij is in zeer ern stige toestand naar het Academisch Ziekenhuis in Leitien vervoerd. De 2 andere passagiers werden uit de wagen geslingerd en daarbij eveneens ernstig gewond. De bestuurder van de tegenligger kreeg 'n kaakfractuur en luchtvorming onder de huid, waardoor zijn toestand ook ernstig kan worden genoemd. Zwevende koersen kunnen geen definitieve oplossing bieden voor het dollarprobleem dat ontstaat door de tekorten op de Ameri kaanse betalingsbalans. Het blijft ln dat opzicht dokteren aan het symptoom. Het opheffen van de Amerikaanse tekorten zou dras tische stappen vereisen, zoals het wegtrekken van de Amerikaanse divisies uit Europa en een sterk protectionistische handelspolitiek der Verenigde Staten, De vraag is of de remedie niet erger zou zijn dan de kwaal. Het gaat er om wie de vergaarbak moet zijn van de overtollige dollars. De Duitsers, die tot nu toe de groot ste portie in huis kregen, willen van de last af: de toevloed van dollars maakt het optreden tegen de inflatie weinig doeltreffend. Nederland had ook al vele dollars moeten overnemen met het ge volg dat wij rijker lijken dan wij zijn. Teneinde te voorkomen dat de stortvloed van dollars uit Duitsland na de zwevende mark zich op de gulden zou richten, moest Nederland noodgedwongen ook de koers loslaten. Het spreekt echter vanzelf dat de Nederlandsche Bank waak zaam en onmiddellijk zal ingrij pen als de zaak de spuigaten zou uitlopen. Voor de EEG is de split sing tussen Frankrijk en Duits land een zware slag. Het zal de ministers van Landbouw morgen heel wat moeite kosten om een aanvaardbare regeling te treffen voor het opvangen van de gevol gen. Gedetineerde 10.700 vertelt züö ervaringen in de gevangenis Blan kenbosch II, het oord in Veen- huizen, waar weggebruikers-on der-invloed terechtkomen als ze worden gesnapt. Vandaag de eerste aflevering PAGINA 15 De confessionele partijen hebben nog geen oplossing kunnen vinden voor hun formateursvraagstuk PAGINA 13 Hoewel de temperatuur soms meer aan zomersporten doet denken werd er dit weekeinde nog volop gevoetbald. UVS moest afstand doen van het laatste restje illusie door tegen RVC op 00 te blijven. Lugdunum en Roodenburg stelden zich veilig. Aan de top van het betaalde voetbal gaat de race tussen Ajax en Feüenoord onverminderd ver der. Beide ploegen behaalden winst, Feüenoord zelfs tegen PSV. En de voorsprong op de andere ploegen wordt alsmaar groter: Feüenoord 30 Ajax 29 ADO 30 PSV 30 FC Twente 30 Sparta 30 v. ZUYLEN V. NUEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 33741 drost - venlo Uit het Leidsch Dagblad van 11 Mei 1871: Gisterenmorgen is op den Hollandschen spoortrein die te 8 uren van Den Haag naar Leiden vertrok, eene ionge dochter moeder gewor den. Moeder en kind zijn te Leiden ter verdere verple ging in het ziekenhuis opge nomen. Bij de heden gehouden verkiezing voor de Prov Sta ten te Leiden zijn opgekomen 550 kiezers. Het aantal stem gerechtigden bedraagt 1049

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1