Rogers: moeilijke opgave BELGRADO MAAKT DE BALANS OP DDR moet zich van Bonn afgrendelen ïAlvin Tof fier en de toekomstshock SRAEL STAART ZICH NIET BUND OP OPENING SUEZ-KANAAL 1 Beslissings wedstrijd SJC-Delft Jehova getuigen Van arbeiderszelfbestuur 5 Het probleem van de super-industriële revolutie super -eenvoudig gesteld 70ENSDAG 5 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent) jJERUZALEM (GPD) Israël zal zich niet blind staren op propening van het Suezkanaal. Het zal daaraan alleen mede erken als het ervan overtuigd is, dat zo'n stap niet een uit- ïidelijke permanente vrede in de weg staat. [Aldus zou men het beginsel kun- |n weergeven, waardoor men zich in Israëlische kant zal laten leiden I de besprekingen met Amerika's Inister William Rogers die hier brgen en vrijdag zullen worden ge- jerd. De voornaamste Israëlische isprekspartners zijn minister- pre- kente Golda Meir, vice-premier Ji- 1 Allon, de ministers Abba Eban buitenlandse Zaken) en Mosje Da- q (Defensie! en de leden van de rlementaire commissie voor bui- olandse zaken en defensie. Voor dit [lege zal de Amerikaanse gast het indpunt van zijn regering uiteen- iten en vragen beantwoorden. Israëls parlementaire geschiede- js is dit de eerste maal, dat de ver- jjenwoordiger van een buitenland- i staat voor dit lichaam het woord Lrt. [oor Hamburger Tot een voortgaan van de politiek in vasthoudendheid aan de stelling, ft voor vrede geen surrogaat bestaat J besloten bij de beraadslagingen, gisteren op het bureau van de mi- kter-presidente zijn gevoerd. Betekenis )fschoon men hier de komst van geestelijke vader van het plan-Ro- ■s toejuicht, betwijfelt men toch of gedachtenwisselingen met hem n practische betekenis zullen zijn. ar Israëlische mening kunnen zij definitieve oplossing van het Is- ilisch-Arabisch conflict alleen dan iühterbij brengen als Rogers berich- meebracht over een radicale om- *»i in het beleid van Cairo, fen narop schijnt niet veel kans te zijn. Sabrys plotseling heengaan als atsvervangend president wordt althans niet als zodanig uitge- d, maar louter gezien als een van toespitsing van de ijd om de macht, die sinds de dood Nasser in de Egyptische top- jlfeionen wordt gevoerd, p Jit de atmosfeer, die in officiële aëlische kringen vlak voor Ro- s bezoek heerst, laat zich gerede- opmaken onder welke omstan- iljNOORDWIJK Het eerste elftal de voetbalvereniging SJC moet 1 het behoud van het derdeklasser- lap zondagmiddag om half drie 'n 5 slissingswedstrijd spelen tegen lift. Voor dit voor de Noordwijkse ïb zo belangrijke duel heeft de NVB het Blauw Zwart terrein als 3, rijdperk gekozen. digheden de besprekingen zullen ver lopen. Enerzijds zal het aan Israëli sche kant aan waardering niet ont breken. Men zal ongetwijfeld uiting geven aan zijn dankbaarheid voor de royale militaire hulp, die Washing ton Israël heeft verleend, en nog steeds verleent. Men zal het ook wel niet aan lof laten schorten voor de door de V.S. verleende economische bijstand en voor de inspanning, die zij zich hebben getroost om een ver lenging van de wapenstilstand te be werkstelligen. Maar aan de andere kant zullen de gastheren het Rogers duidelijk maken, dat van hen alleen mede werking aan 'n interim-regeling voor het Suezkanaal kan worden verwacht als men in Caïro zijn eis laat val len om na een gedeeltelijke Israëli sche terugtocht Egyptische strijd krachten op de oostelijke oever te legeren en afziet van enigerlei be perking van de wapenstilstand wat tijdsduur betreft. Geen ramp Jammer genoeg voor de Israëliërs zijn het op de kop af deze punten, waar omtrent Jeruzalem en Washington van mening verschillen. Op het sta te Department zou men het geen ramp vinden als de Egyptenaren met een bescheiden troepenmacht de wa terweg overstaken en evenmin maakt men er bezwaar tegen het stellen van een tijdslimiet voor de huidige wapenstilstand. Kennelijk acht men daar het een zowel als het ander 'n geschikte stok achter de deur om par tijen tot wederzijdse toenadering te bewegen. De Israëlische regering beschouwt dat alles inclusief heropening van het kanaal slechts als een doekje voor het bloeden en een middel om de missie-Jarring te omzeilen, stoe lend op de befaamde resolutie no. 243 van de veiligheidsraad, die dui delijk op een vredesovereenkomst, en niet slechts op een "regeling", ge richt is. Hier kan men onmogelijk 't Amerikaanse standpunt delen, dat in de opening van het Suezkanaal 't begin van een "gelukkig eind" ziet. Men beschouwt integendeel zulk 'n praktijk als hoogst gevaarlijk, om dat hij de Egyptenaren en Russen be langrijke strategische voordelen zou verschaffen zonder verplichting om zich aan de resolutie van de veilig heidsraad te houden. Waarborgen Op dit moment voert minister Ro gers besprekingen in de Egyptische hoofdstad. Daar kwam hij gisteren aan na een kort bezoek aan Liba non. Daar had hij de publieke me ning op zijn hand gekregen door te verklaren, dat "in elk geval de inte griteit van Libanon binnen zijn huidi ge grenzen gewaarborgd moet blij ven. Voor de besprekingen in Caïro tre den onder meer president Sadat en minister Riad van Buitenlandse Za ken op als gesprekspartners voor Riad. Hier moet de Amerikaanse bewindsman zijn verwachting waar gemaakt zien, dat er een weg kan worden gevonden om de kloof tus sen de partijen in het Midden-Oosten te vernauwen. Rogers en Riad ont moetten elkaar vandaag driemaal. Gisteren hadden zij hun eerste ge sprek. Morgen, voordat hij naar Is raël vliegt, heeft minister Rogers nog een onderhoud met president Sadat. WASHINGTON De anti- oorlogsdemonstraties in Washing ton beginnen te verlopen. De mi litaire autoriteiten hebben een begin kunnen maken met het te rugtrekken van. de 10.000 man fe derale troepen die gisteren naar de hoofdstad waren overgebracht. De militairen zijn geconsigneerd de voorsteden van Washing ton. De handhaving van de orde is nu overgelaten aan de 5000 man van de gemeentepolitie. Ondanks de 7000 arrestaties van maandag ondernamen de onge veer 3000 demonstranten gisteren een mars naar het ministerie van Justitie. De minister John Mit chell keek pijp rokend van een balkon gemoedelijk toe hoe de rellenpolitie tenslotte, na rede- LEIDEN De Jehova Getuigen hebben deze week een vertegenwoor diger van het Wachttorengenootschap de heer J. Sanders, in hun midden, met de bedoeling aan deze gemeen schap instructies te verstrekken over het het doeltreffend brengen van de bybelse boodschap van huis tot huis. Dit geschiedde gisteravond in het ge bouw van de getuigen aan de Hoge- woerd 175. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Sanders er in de ko mende dagen met een groepje Jehova getuigen op uittrekt om deze bood schap onder de mensen te brengen. Bezocht zullen worden Leiden Z.W., Voorschoten, Katwijk en Noordwijk. Het bezoek van de heer Sanders aan Leiden wordt zondagmiddag om 2 uur afgerond met een bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal, waar hij zal spreken over "Een bezoek aan het hoofdkwartier van de Jehova Ge tuigen". voeringen en manifestaties die twee uur duurden, ruim 2000 be togers arresteerde en afvoerde naar de stadsgevangenissen. Op dat uur waren politie-klerken nog steeds bezig om een 1500 arres tanten van gisteren officieel te boeken. In totaal werden er gisteren dinsdag2680 demonstranten gearresteerd, waarvan het me rendeel bij het ministerie van Justitie en de overigen bij in Washington verspreide politieac ties. Onder de maandag gearresteer den bevond zich ook de bekende kinderarts dr. Benjamin Spock, die evenals de meesteen bijna 20 uur doorbracht op tochtige ver zamelplaatsen, in cellen, en ten slotte in het gebouw van het Co liseum dat voor enkele duizenden jongeren dienst deed als nacht verblijf (zie foto). Dr. Spock zei na zijn vrijlating: „De regering heeft zichzelf te schande gezet. Iedereen die jong was, lang haar had, en gewoon op het trottoir liep, werd gearresteerd. Het ivordt tijd dat het Amerikaanse volk zich realiseert wat er aan de hand is". BELGRADO (AFP, DPA) In de nieuwe congreshal van Serajewo opende president Tito vandaag het tweede congres over arbeiders-zelfbe stuur in Joego-Slavië. De contouren van dit vier dagen durende treffen zijn imposant: 2250 gedelegeerden van de arbeidersraden in het land zijn af gevaardigd; alle prominente Joego slavische politici worden verwacht; uit 50 landen komen communistische en socialistische party- en vakbonds functionarissen als gasten en waar nemers en het geheel zal op papier worden gezet door zo'n 300 binnen- en 100 buitenlandse verslaggevers. Om strekking en doelstellingen van het congres goed te kunnen begrij pen gaan we even terug naar het jaar 1950. Joego-Slavië gaf toen het Russische model van het socialisme (dat het evenals de andere volksde mocratieën had geadopteerd) op en sloeg een zeer specifieke weg in, na melijk die .van het collectieve bezit van de produktiemiddelen, niet door de anonieme staat zoals in de Sow- j et-Unie, maar door de concrete pro ducent, de arbeider die direct in de arbeidersraden is vertegenwoordigd. Sinds die tijd is het begrip arbeiders zelfbestuur doorgedrongen door alle poriën van de Joegoslavische gemeen schap, Het is als het ware een ideo logie op zich geworden: die van het initiatief van de burger tegen de bu reaucraten. Overigens vinden marxistische en niet-marxistische critici elkaar in de mening dat arbeiderszelfbestuur slechts op uitgebreide schaal kan (Van onze correspondent) BONN Erich Honecker, die eer gisteren Walter Ulbricht als partij chef afloste, heeft Bonn onmiddellijk laten weten hoe hy de verhoudingen tussen de DDR en Bondsrepubliek beoordeelt. Noodzakelijk is voor zijn land „een volledige afgrendeling van de imperialistische Bondsrepubliek". Het zou zeer in strijd met de reali teiten zijn als men op de een of andere manier bijzondere betrekkin gen tussen beide Duitslanden wil construeren, aldus de nieuwe eerste secretaris van de Oostduitse com munistische party. Honecker eiste van Bonn dat de verdragen met Moskou en Warschau snel zullen worden geratificeerd en keerde zich tegen een samenhang met het treffen van een regeling voor de kwestie Berlijn. Voor de hele Europese problematiek, inclusief het voorbereiden van een veiligheidscon ferentie, zou in parallellopen de ont wikkelingen een oplossing moeten worden gevonden. Het zou onjuist zijn op de regeling van de ene kwes tie te wachten voordat tot een an dere kan worden over gegaan. De Oostduitse leider beriep zich bij deze verklaringen op het stand punt van de Sowj et-Unie. Zijn uit spraken deed hij trouwens als rap porteur van hel; centrale partij comité over het ongeveer een maand gele den beëindigde partycongres in de Sowjet-Unie. zy werden gisteren vol ledig gepubliceerd in het partyblad Neues Deutschland dat voorts, even als de andere Oostduitse kranten, in grote opmaak de verschuiving aan de top bekend maakte. De regering in Bonn heeft op de felle, maar niet onverwachte taal van Honecker kort gereageerd. Ulbrichts opvolger aan de top van de SED moet weten dat van ratificering der verdragen zonder een bevredigende regeling voor Berlyn geen spnake kan zyn, aldus woordvoerder Ahlers. In het algemeen is op de verschui ving in Oost-Berlyn nogal gelaten gereageerd in de Bondsrepubliek. In verschillende perscommentaren komt slechts een feit als nogal mysterieus naar voren: waarom trad Walter Ul bricht af kort voordat het grote par tycongres van de SED in juni hem de gelegenheid zou bieden in een grote show en massaal toegejuicht, de party leiding over te dragen? Is de bijna 78-jarige zo zwak dat zyn art sen hem moesten adviseren ook die anderhalve maand niet meer uit te dienen? Als mensen er niet meer tégen innen, niet tegen het razende le- nstempo, dan lijden zij aan een :kte die toekomstshock heet De e naming is afkomstig van de Ame- 0 taan Al vin Tof fier die gisteren in en Haag Nieuwspoort was om de rtaling van zijn boek Future jj lock (Toekomstshock) ten doop te 2 luden. r< Leven na het leven Geen blij boek, want Toffler P ndt dat de maatschappij met het is op de plank naar de super-in- ïstriële samenleving raast waar li- ïamelijke en geestelijke ineenstor- sng ons wachten als wij doorgaan is op geen enkele manier voor te ireiden op het leven na dit leven, faar de super-industriële mens lét, zoals velen hem voorhouden, ivangen zal zitten in de super-bu- iaucratie of de super-technocratie, in de onmacht van de super - eus en de super-vrijheid, oekomstshock is om dit laatste ,J1Bn bijzonder boek. Want terwijl tal o in futurologen ons het schrikbeeld r< uortoveren van de komende heer- n shappij van de computer die de t ersenloze massa naar zijn hand ït, kijkt Toffler alweer verder. t aar de tijd dat diezelfde computer ns zal bevrijden uit de kluisters an de grauwe eentonigheid. JVe zullen, zegt Toffler, kunnen kie len uit ontelbare mogelijkheden. We zullen vrij zijn. Niet wéér vrij, want zij die de vrijheid van vroeger bezingen, zijn bij Toffler aan het verkeerde adres. „Als wij de techno logie onze rug zouden toekeren, zou dat niet alleen dom, maar ook im moreel zijn." zegt hij. Aanpassingsvermogen Alvin Toffler doet deze belijdenis niet in blinde verering; vierhonderd lange bladzijden Toekomstshock zouden dan volledig onleesbaar zijn geworden. Maar wat hij wel doet is ernstig waarschuwen voor de gevol gen van niet voorbereid zijn, gevol gen met name voor de individuele mens wiens zenuwstelsel nu een maal een beperkt aanpassingsver mogen heeft. Daar komt nog bij dat bijvoorbeeld een goed milieube heer binnen de technologie een strenge selectie noodzakelijk maakt. Hoe ver ligt de toekomstshock nog van ons verwijderd? Hij is er al, vindt Toffler en hij neemt natuur lijk vooral Amerika als meest-geïn dustrialiseerde samenleving onder de loep. Toffler vindt in Nederland mensen als Speijer en Trimbos aan zyn zyde als die zeggen dat een aanzienlijk deel van de Nederlandse volwassenen min of meer geestelijk gestoord is. In de VS is de super industriële revolutie al in volle gang, andere landen zullen volgen. De cultuur van de super-industrie is de wegwerpcultuur. Barbiepoppen zyn er een voorbeeeld van, er zyn papieren bruidsjaponnen die na de plechtigheid geschikt zyn voor keu kengordijn (ook maar voor even natuurlijk), in Engeland is onlangs de weggooi-tandenborstel compleet met streekje tandpasta geïntrodu ceerd, een stad als New York wordt voortdurend afgebroken en weer opgebouwd, ballpoints, auto's, wasmachines, ze worden geen van alle nog levenslang gegarandeerd. Steeds sneller veranderen de men sen van huis en van baan en de meeste persoonlijke verhoudingen zyn tegenwoordig vaak al zo kort en (hevig) dat van de wegwerp- mens gesproken kan worden. En ook binnen in het menselijke li chaam zelf zal niet veel bestendig blijven. Hart, nieren en longen kunnen al van een ander zijn. Alleen al die biologische revolutie maakt diep nadenken nodig. On danks het feit dat er nog steeds geen industrieel voedsel is dat kan wedijveren met wat de boer ver bouwt, ligt de grote toekomst van de industrie in de biologie. Maar, waarschuwt Toffler, 'we moeten wel van te voren weten wè,t we willen, want de tijd van de science-fiction om de lol is voorbij. Mens-machine De Cyborgs, fusies tussen mens en machine, doemen op aan de horizon als hypermoderne vertalingen van de Egyptische sfynxen. Maar wat zal het voor een gevoel zijn deels uit protoplasma en deels uit tran sistors te bestaan? Toffler verwacht dat het gezin als schokbreker van de samenleving zwaar op de proef zal worden ge steld. In een zich steeds sneller ontwikkelende samenleving wordt de kans dat twee mensen lange Jaren achtereen een gemeenschappelijk tempo ontwikkelen steeds kleiner. Het monogame huwelijk wordt een acrobatische prestatie. Van Toffler mogen subculturen die met het huwelijk en andere zaken experimenteren niet meer uitslui tend negatief worden beoordeeld. Ze moeten juist zoveel mogelijk de kans krijgen te bewijzen wat ze waard zijn. Ze kunnen ons aanpas singsvermogen vergroten. Evenals vrijplaatsen voor sociale fantasie, waar zoveel mogelijk mensen zich met toekomstfilosofieën dienen bezig te houden. Natuurlijk is het onderwijs het aangewezen instituut om Jonge mensen te leren denken over alter natieve toekomsten. Sciencefiction moet verplichte literatuur worden. Van het traditionele onderwijs, dat op het verleden is georiënteerd, mag weinig of niets meer overblij ven. De industriële wereld, zowel van communistische als van kapita listische signatuur, laat grote aan tallen leerlingen als grondstof be werken door docenten (arbeiders) in een school (fabriek) die voorbe reidt op het systeem van massapro- duktie, op de lopende band. Maar in de toekomst zullen geen twee mensen precies hetzelfde onderwijs volgen, zij zullen volgens Toffler vooral moeten leren (aanpassen), leren betrekkingen aanknopen en leren kiezen, dan wel beslissen. Dergelijke de-standaardiseringen, kenmerk van de super-industriële revolutie, sluipen overal binnen. Massa-communicatie, massarecrea tie, massakunst zijn op weg naar het einde. Ervaringsindustrie wordt een nieuwe bedrijvigheid, waarbin nen de Afrikaanse safari een kleur loos voorbeeld is vergeleken met het tien minuten gratis prikkelen van de genotcentra in de hersenen na het winnen van een gokspelletje. Op dit soort zaken is de mens van nu psychologisch niet voorbereid. De verticale hiërarchie zal ineen storten en plaats maken voor de ad-hocratie die de beslissingen laat nemen door steeds wisselende groe pen mensen. En de mens zal ineen storten als deze superinspraak zo maar over hem heen komt waaien. Bedrogen En dit zijn tenslotte volgens Toffler de eerste slachtoffers van de toe komstshock: de loochenaar die ont kent dat er iets nieuws onder de zon is en die zijn troost zoekt in clichés als: „de jeugd is altijd al opstandig geweest", de specialist die energieke pogingen doet op slechts één terrein de snelle veranderingen by te houden en die plotselisg zal ontdekken dat ook zijn specialiteit onherkenbaar is veranderd, dan de terugkeer, zowel de terugblikker van rechts die terugverlangt naar het milieu waar de politie nog de orde handhaafde en de kinderen autoritair werden opgevoed, als de terugblikker van links die de tech nologie veracht en die verder terug wil naar het verleden, namelijk de natuur, en tenslotte de super-ver- eenvoudiger die verdovende midde len gebruikt om een groot aantal onoplosbare moeilijkheden in te rui len tegen één groot probleem of die zijn toevlucht zoekt in geweld en terreur. Laten wij het grote probleem van de super-industriële revolutie su per-eenvoudig zó stellen: iedereen valt vrij gemakkelijk in één of meer van deze hokjes in te delen. Toekomstshock is vertaald door A. J. Richel en uitgegeven bij van Hoekema en Warendorf. Prijs 19.90. worden toegepast in weinig-ontwik kelde landen en dan nog by kleine ondernemingen. Op dit punt geeft de theoreticus van het Joegoslavisch so cialisme Edward Kardelj, beschouwd als de naaste medewerker van maar schalk Tito, antwoord in zyn 93 pa gina's omvattend rapport dat hy het congres zal voorleggen. Hy stelt dat "de revolutie van de jongere genera ties in hoog-ontwikkelde landen te gen het monopolie van bezit en be stuur het beste bewys is van het tegendeel". Meer algemeen gesteld tenslotte gaat men op het congres bekyken hoe men de collectivaties van arbei ders een groeiende invloed kan ge ven in de politieke structuren vanaf de basis tot aan het federale staats apparaat toe. Aan het congres van Serajewo zyn maanden drukke werk zaamheden en duizenden by eenkom sten op laag niveau voorafgegaan. Er zal dan ook een dik „dossire van be zwaren" moeten worden doorgewerkt die op deze by eenkomsten zyn opge steld. Het resultaat moet worden een soort van "code van zelfbestuur" die binnen één of twee Jaar in de praktyk kan worden toegepast. Het resultaat van dit congres zal voor Joego-Slavië vry belangryk zyn, want juist nu verkeerd het land in een belangryke politieke crisis. Crisis De communistische liga van Joego- Slavië moet gezuiverd worden van „defaitistische" en ongedisciplineerde elementen, de pers moeten wij weer in de pas laten lopen en de univer siteiten moeten worden ontdaan van degenen die leugens en laster ver spreiden". Dit verklaarde president Tito in een rede in Labin (Istrië), waarin hy een overzicht gaf van de byeenkomst die de communistische liga vorige week in Brioni heeft ge houden. Eernstig Na afloop van de byeenkomst in Brioni verklaarde het presidium van de Joegoslavische communistische party dat de economische en politieke toestand in het land ernstig was. Volgens waarnemers zou Tito er tydens de byeenkomst in Brioni in geslaagd zyn de eenheid te vergroten onder de party leiders die de laatste hadden getoond het oneens te zyn over en gebrek aan vertrouwen te hebben in de toekomstige ontwikke ling van het land. By de vergadering ging het er om "orde op zaken te stellen" binnen de party, zoals maar schalk Tito het op 15 april nog uit drukte. De voorzitter van de Liga van Communisten zei toen in Pristina dat men binnen het verband van de liga nog nooit een dergeiyke situatie had gekend zoals die er nu heerste, dat een verdeeldheid niet te dulden was en dat leden van de party met een verantwoordeiyke funktie die weige ren de besluiten van een gemeen- schappeiyk akkoord uit te voeren "buiten de deur" moesten worden ge zet. Interpretatie De noodzaak tot een akkoord tus sen de belangrykste verantwoorde- lyke politici van de verschillende Joe goslavische republieken wordt nog geïllustreerd door een recent hoofd artikel van het tydschrift "Komu- nist". Hierin wordt gesteld dat "de bekwaamheid van handelen" van de partyleiding op "heel veel punten is verminderd": met andere woorden, de gezamenlyke besluiten worden in feite getorpedeerd door de verschil len in interpretatie van de republie ken, met name wat betreft de con crete inhoud van een decentralisatie waarvan toch alle republieken het principe hebben aanvaard. Deze si tuatie gelooft men te kunnen verge- ïyken met die van de federale.rege ring waarvan de Joegoslavische pers veel kritiek heeft op de "onmacht" om het economisch beleid in eigen hand te nemen na de devaluatie van januari van dit jaar. Laster Aan deze algemene malaise-motie- ven kan men volgens waarnemers nog enkele specifieke punten toevoegen. Die betreffen dan vooral beschuldi gingen over het smeden van een complot die op 7 april door het cen trale comité van Kroatië werden ge lanceerd tegen bepaalde "federale or ganen". Deze zouden hebben meege werkt aan een lastercampagne be doeld om te doen geloven dat de Kroatische leiders vaak in contact zouden staan met geëmigreerde Oe- stasji's (leden van de eertyds fascis tische organisatie Ostasja. De ernst van deze beschuldigingen kwam dui- deiyk naar voren in de Joegoslavi sche kranten die ze hebben geïnter preteerd als direct gevaariyk voor de veiligheid van de federale staat. Op hoog niveau is daarna een onderzoek commissie in het leven geroepen om alles eens goed duidelyk te maken. Het feit dat die beschuldigingen wer den gepubliceerd op de dag dat in Stockholm de Joegoslavische ambas sadeur viel door kogels van Oestaja- trroristen heeft er toe by gedragen een donker klimaat te scheppen waar in nog wildere geruchten gretig voed sel vinden. De Joegoslavische regering heeft be sloten het personeelsbestand en de technische voorzieningen van de vei ligheidsdienst te versterken om daar mee het hoofd te bieden aan de „ver sterkte vyandeiyke activiteit" tegen de eenheid van het land, het systeem van socialistisch zelfbestuur en de politieke leiding.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9