Moordenaar-op-bestelling Wide een rustige oude dag Zweden niet enthousiast over gebaar van Nixon Vijf pendelaars in Keulen gedood bij autobotsing Linkse landen in Zuid-Amerika vormen front 5eet in vinger redt rouw van wurging Peking kritisch over toe nadering tot VS ianslag op Mazzilli tot in de finesses voorbereid IT66 volgens VNCI milieukampioen 1971 •11 all 1T1UU1 UVyliaUl tVyl 1111^ Herdenking gevallenen Ook vier gewonden Jaar voor schieten op een familielid Wesp steekt militair: bos in brand Nieuwe wet op echtscheiding binnenkort al in werking Hanoi wijst voorstel over krijgsgevangenen af Twee jaar voor heling 5000 horloges Kritiek Castro op intellectuelen OPNIEUW OPUS 4 JNSDAG 5 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD MSTERDAM „Wanneer ik mijn mooie blauwe pak "ün 7 war te lakschoenen die in beslat? ziin genomen. PAG.JA 7 fylSTERDAM „Wanneer ik mijn mooie blauwe pak ijn zwarte lakschoenen die in beslag zijn genomen, is de rechtszitting mag dragen dan zal ik bekennen", Jan v. d. V. (roepnaam Johnny) maar in de erdamse onderwereld „de Chinees" genoemd even 9 lat hij zaterdag aan rechter-commissaris Schroder be- dat hij in de nacht van 1 8 op 19 april, de restaurant aar Romano Mazzilli in zijn slaapkamer aan de Geul- in Amsterdam had vermoord. Vjldei r. 4 een- pistool dat was betaald echtgenote van" de 38-jarige Adriana Mazzilli-W. De fp-bestelling is nu dus rond. het onderzoek en de verho- de reeds eerder gearresteerde >ote van Romana Mazzilli. van twee kinderen en de Ier R. (Ruud) H., die be- e tussen de 30-jarige Gro- Adriana en de moordenaar Ja. V., bleek dat deze lugubere tot in de finesses is voorbe- )g grondiger dan men bij de ie van de van haat vervulde 4)te van het slachtoffer ver- Haat tia, die haar man hartgrondig omdat zij vermoedde dat hy et trouw meer was, verzocht lder Ruud H. die geregeld in het restaurant Pizzeria ina aan de Korte Leidse- aat opknapte, waar Adriana .khouding voerde, iemand te die haar man voor f50.000 »rmoorden. lilder, die voor zijn bemidde- 0 per week ontving, ging op vond de reeds vele malen reroordeelde 60-jarige Jan v. die direct bereid was "het - p te knappen. Met het geld ■100 beloofde Ruud hem van een rustige oude dag nieten. ïi'd een repeteergeweer ge- m Romano mee uit de weg in. Met de gehuurde auto politiële onderzoek bleek wagen later werd gehuurd Amsterdamse Moordbrigade en Adriana, Ruud en Jan twoude gaan om daar schiet en te houden. Op het laatste wilde Ruud niet mee lij geen rijbewijs had zei hij ilde zich liever terugtrekken moord-op-bestelling. >cht en vond de 26-jarige (lder Gijs van E., die Adriana d. V. naar Katwoude reden, e Chinees" het geweer ln- p fuiken. Op de plaats waar :hoten heeft, vonden recher- nderdaad twee hulsen. Gijs eveneens werd gearresteerd, ld en weer vrijgelaten omdat by de moord betrokken is h na de schietoefening in le terug. Zijn chauffeurs- ?erd ingenomen door 'n 53- jouwvakker uit Amsterdam die door Ruud werd bena- er wel wat voor voelde een 1 Ruud beloofde hem tien gulden te verdienen. Koos ;oede bekende van "de Chi le hij kende van een inbraak samen pleegden, huurde op een auto. Hiermee reed hij avond met Jan v. d. V. naar lstraat, waar "de Chinees" Mazzilli op straat wilde eten. Het geweer bleek te verdween in de Amstelkade. "d een pistool gekocht, waar in de buurt van het RAI-ge- n proefschot losten. De huls is in de auto gevonden en komt overeen met de huls die is gevonden in de slaapkamer waar Romano Maz zilli werd vermoord. Hierna hield het tweetal een "ge nerale repetitie". Jan v. d. V. die eert sleutel van het huis aan de Geul straat had laten maken sloop 's nachts naar de slaapkamer. Koos bleef beneden in de auto wachten. Een vluchtroute was reeds verschil lende malen door het tweetal gere den. Omdat Romano te onrustig sliep, ging Jan weer weg. De volgende dag belde hy de echtgenote van Romano op en zei: "Je hebt me wel gezien schat je, hij was te onrustig. Ik kom vannacht terug." De volgende nacht gingen' Jan v. d. V. en Koos C. na in verschillende bars wat te hebben gedronken weer naar de Geulstraat, waar de moordenaar-op-bestelling om 10 over 4 het huis binnen ging. Hij had een theedoek, waarin' een paar gaten waren geknipt, voor zijn gezicht ge bonden. Jan v. d. V., die bij de "ge nerale had gemerkt dat de vloeren kraakten trok rustig zijn schoenen uit en sloop naar het bed van Ro mano. Met een zaklantaarn' bescheen hij de slapende Italiaan. Hij richtte het pistool op hem en schoot van 20 cm afstand Mazzilli in koele bloede door het hoofd, terwijl Adri ana de dekens over het hoofd trok. Vijftien minuten, nadat hij het huis was binnengegaan, kwam hij de schoenen in de hand, opgewonden terug en riep: "Rijden Koos, weg wezen". Ook het pistool werd in het water van de Amstelkade geworpen, waar de marine nu dregt naar het moordwapen. Het masker werd ver scheurd en op de vluchtroute uit de auto gegooid. Jan v. d. V. werd na zijn arrestatie, bij een vriend in de Pontanusstraat, geconfronteerd met de verklaring van Koos C., die reeds eerder was gearresteerd en op 26 april "door sloeg", toen' hij bemerkte, dat de kans groot was, dat hij de moord in zijn schoenen geschoven zou krijgen. Jan v. d. V. klapte volkomen dicht en zei alleen nog met de rechter commissaris te willen spreken. Bij hem bekende hij binnen: drie kwar tier. Na zijn bekentenis wilde hy "dat een agent die niets met het onder zoek te maken had gehad, de eer kreeg het proces-verbaal op te ma ken". Want ik zal tenslotte de hoofd persoon zyn in' deze unieke moord voor Nederland", zei hy. Waar het geld is gebleven is nog steeds een raadsel. Jan v. d. V. zegt alleen een paar duizend gulden te hebben ontvangen voor de aankoop van de wapens en de huur van de auto. Wel dacht hy na de moord f 70.000 te krygen, Adriana Mazzilli- W. zegt vierendertigduizend gulden aan Ruud H. te hebben gegeven' voor Jan v. d. V., maar deze zegt nooit één cent van haar te heben ont vangen. De kinderen van Romano Mazzilli zyn ondergebracht by de kinderbe scherming. In alle gemeenten van ons land werden gisteren de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog herdacht. In Amsterdam legden Ko ningin Juliana en Prins Bernhard een krans op de Dam. Op de foto lopen koningin en prins langs de kransen. Op de achtergrond is burge meester Samkalden zicht baar. HONGKONG (Reuter, AP) Ra dio Peking heeft de Verenigde Staten beschuldigd van vijandigheid ten opzichte van het Chinese volk en omschreef de jongste verklaring van president Nixon dat de Verenigde Staten normale betrekkingen met China zoeken als „bedrieglijke woor den". In een commentaar op de ver klaringen van Nixon en van de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken vorige week zei de radio dat „Washington" aan het venten is met de samenzwering „twee China's" of „Een China, een Tai wan". De regering-Nixon zou daar mee pogen Taiwan van het Chinese grondgebied te scheiden. Weliswaar had de vriendschap tus sen de volken van Amerika en Chi na een nieuwe ontwikkeling gekre gen na het bezoek van een Ameri kaans tafeltennisteam aan Peking, maar, aldus radio Peking, „de rege ring-Nixon die zich geconfronteerd weet met allerlei moeilijkheden in binnen- en buitenland probeert hou dingen aan te nemen over verbeter de relaties met China met het niet haalbare doel politiek kapitaal te winnen en zich te bevrijden van een geïsoleerde positie". KEULEN vyf inwoners van Sit- tard zyn gisteren om het leven geko men toen hun Volkswagenbusje op de autobaan' Keulen-Aken, dicht by de afrit naar Kerpen, verongelukte. Drie andere Sittardse arbeiders en de uit Alphen aan den Ryn afkom stige chauffeur werden gewond. Voor het leven van een van hen wordt ge vreesd. Het waren allemaal bouw vakkers die naar huis terugkeerden. By het ongeval kwam om het leven J. B. van Oerle, W. Tivoli, F. Zelissen, P. Rozendaal en J. Stevens. Het ongeluk, gebeurde doordat een CHT (ANP) Op 22 juni vorig jaar, na afloop van een iding van de wereldkam- appen voetballen, greep de bouwkundige Franciscus T. ten-De Meern zyn 43-jarige iie al naar bed was gegaan, eel. Het was de climax van it huwelijk, die beiden giste- de Utrechtse rechtbank de man als verdachte, zyn Is getuige tegen haar man. ouw had van de woedeuit- van haar man niet meer mden dan een aantal bloed- ïgen rondom het strotte- ndat zy kans had gezien hem een vinger te byten. Door liet de man los en kon zy end en naar adem snakkend naar de keuken om iets te De man kwam haar achter- uwde haar de voordeur uit. een kwartier in nachthemd ivoets in de tuin zitten om te komen en ging vervol- ar kennissen waar zy de po le. De man werd aangehou- Da drie weken op een aantal "den uit de voorlopige hech- tslagen. icier van Justitie mr. A. So- eiste gisteren tegen T. een aisstraf gelyk aan de periode 'oorlopige hechtenis en voor- jke ter beschikkingstelling regering met als bykomende rde toezicht door de reclas- •n de sociaal-psychiatrische liermee volgde de officier het advies van de psychiater die T. heeft onderzocht en die eventuele opne ming in een psychiatrisch ziekenhuis van groter belang achtte dan een gevangenisstraf. ALMELO Conform de eis van de officier van Justitie is gisteren een 36-jarige man uit Vroomshoop veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest we gens doodslag. De man had de dag na kerstmis van vorig Jaar met een pistool op een familielid geschoten. Niemand werd geraakt. Volgens de officier van justi tie was het "zuiver een kwestie van geluk geweest dat niemand was ge raakt". DEN HAAG (ANP) D'66 ZOU men kunnen uitroepen tot milieu kampioen 1971. Niet alleen relatief, maar ook absoluut is in het verkie zingsprogramma van D'66 de meeste aandacht aan de milieuproblematiek geschonken. Het aantal woorden in het programma van deze party aan de milieuproblematiek gewjjd is zelfs groter dan by alle andere program ma's samen. De Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie schryft dit in een analyse van de verkiezingspro gramma's. Zy heeft de programma's naast elkaar gelegd en de passages over de milieuhygiëne onderling kri tisch vergeleken. By beoordeling op een genuanceer de aanpak en/of een realistische op stelling ten aanzien van de oorzaken van milieuverontreiniging springen er volgens de VNCI drie programma's uit, nl die van de WD, van D'66 en van de PSP, die tevens de omvang- rykste programma's zyn. Dat het PSP-programma ook enke le voor de VNCI onverteerbare pas sages bevat doet niets af aan de waardering die zy voor de gekozen opzet heeft. Weinig waardering daar entegen kan zy opbrengen voor het PvdA-programa „dat een politieke inhoud heeft die duideiyk gericht Is op goedkope effecten". De christeiyke partyen laten zich slechts in beperkte mate uit over de milieuhygiëne. De CHU geeft nog de meeste informatie over wat in deze kringen leeft. De VNCI vraagt zich af of de KVP, als grootste party, niet op dit terrein met een duideiyk pro gramma tevoorschyn had moeten komen. Dat de CPN geen enkele aandacht heeft voor de milieuhygiëne wil de VNCI als byzonder opvallend punt niet onvermeld laten. personenauto, die voor het busje reed, een aantal op het dak beves tigde planken verloor. Het busje week uit naar de inhaalstrook, maar kwam by deze manoeuvre dwars op de weg te staan. Een achter het busje rydende tankwagen met dertigduizend liter brandstof reed in volle vaart op het busje in, dat tientallen meters verder in een wei land terecht kwam. De meeste inzittenden van het busje werden uit de auto geslingerd. Een toevallig passerende Belgische ambulance-auto vervoerde de ge wonden naar een ziekenhuis. ROERMOND Een wespe- steek is ooi-zaak geweest van een fikse bosbrand by Roer mond waarby vier hectare groen in vlammen opging. Een peloton militairen van de Ernst Casimirkazerne was op de Melickerhei, even buiten Roer mond, bezig met schietoefenin gen. Ondanks een rookverbod stak een van de soldaten een sigaret op. Een wesp stak hem in zyn hand waardoor hy de sigaret liet vallen. De kurkdroge hei vloog direct in brand, waar na in korte tyd het vuur ook enkele bomen bereikte. De militairen probeerden ver geefs de vlammen met vuur zwe pen te doven. Eerst toen de ftoermondse brandweer het blussingswerk ter hand nam kon het vuur worden gedoofd. Vier hectare hei en bos was toen al verbrand. DEN HAAG De nieuwe wet op de echtscheiding zal uiteriyk op 1 oktober van kracht worden. Minister Polak (Justitie) heeft dat gisteren beloofd in de Eerste Kamer. Als het meezit kan de soepeler echtschei- dingswet al op 1 september in wer king treden. De Eerste Kamer (gisteren voor het laatst in de oude samenstelling byeen) ontving de nieuwe wet met instemming, Opmerkeiyk by de stemming was dat de aanwezige le den van de ARP het wetsontwerp steunden. In de Tweede Kamer was de ARP de enige grote fractie, die tegen het wetsontwerp had gestemd. Minister Polak kondigde gisteren aan dat een wetswyziging waarin de pensioenrechten beter worden gere geld het departement van Sociale Zaken inmiddels heeft verlaten en binnen niet al te lange tyd door het parlement kan worden behandeld. Een wetsontwerp waarin de alimen tatieregeling welvaartsvast wordt ge maakt is al by de Tweede Kamer in behandeling. (Van onze correspondent) STOCKHOLM Zonder enige moeite kon gisteren worden vastge steld dat de Zweedse regering niet byzonder enthousiast is over de Ame rikaanse verklaring gevangenen in Zweden te doen interneren. In rege ringskringen heeft men laten door schemeren het niet op prijs te stellen gebruikt te worden voor het Ameri kaanse offensief dat meer propagan da dan werkelykheidszin omvat, zoals men het fomuleerde. Wel heeft men bevestigd gevange nen uit het Indo-China-conflict op elke mogelyke manier te willen hel pen, maai- eerst nadat beide partijen via de onderhandelingstafel tot over eenstemming zyn gekomen. AMSTERDAM De officier van Justitie bij de Amsterdamse recht bank heeft gisteren twee jaar ge vangenisstraf met aftrek geëist te gen een 44-jarige boekhouder die er van wordt verdacht vijfduizend gesto len gouden en stalen horlogés ter waarde van een half miljoen gulden in zijn bezit te hebben gehad. Daar naast was hem ten laste gelegd dat hij een machinepistool in zijn bezit had. Uitspraak op 18 mei. SANTIAGO (AFP, EFE, AP) Voor de eerste maal heeft zich in Latyns Amerika een links blok van verschillende landen gefor meerd. Cuba, Chili, Peru en Bolivië maakten gisteravond op een bijeen komst van de Economische Commis sie voor Latijns Amerika (CEPAL) gezamenlijk front tegenover de Ver enigde Staten en landen als Argenti nië en Brazilië. Peru en Bolivië sloten zich desge vraagd aan bij een Chileens-Cubaan- se ontwerp-resolutie, waarin "de so cialistische weg" wordt aanbevolen voor de economische en sociale ont wikkeling van het gebied. De reac ties van de andere landen waren over het algemeen afwijzend. Het beraad over het document wordt de komende dagen voortgezet. De CE- PAL, een VN-orgaan, blijft tot 8 mei in Santiago bijeen. Premier Fidel Castro van Cuba heeft een felle aanval gedaan op Europese bourgeois-intelletcuelen en auteurs, die zo prat gaan op hun kennis over Cuba". Hij beschreef hen als personen die voorgeven te sympathiseren met de revolutie, maar die doof zijn voor de proble men van onderontwikkeling, waar mee een land dat 140 km van het "imperialisme" ligt, wordt gecon fronteerd. Castro maakte ook mel ding van de controverse rond de Cu baanse dichter Herberto Padilla, die verscheidene weken in Havanna ge vangen heeft gezeten. Padilla, die in 1968 de Cubaanse nationale poëzieprijs won, noemde verscheidene Europese schrijvers als agenten van de CIA en bekende dat hij geheime informaties had doorge geven aan Kares Karol, een Pool, en de Fransman René Dumont. Zowel Dumont, schrijver en hoog leraar, als Karol, hebben een bezoek aan Cuba gebracht en er gewerkt. Dumont heeft onlangs een boek ge publiceerd waarin het socialisme van Castro scherp wordt bekriti seerd. In verschillende Zweedse perscom mentaren wordt erop gewezen dat Amerikaanse pressie op Zweden en Noord-Vietnam irt dit geval meer schaadt dan baat. De Amerikaanse reactie was het gevolg van een offi cieel Zweeds communique van afge lopen week en daarin wyst men erop te allen tyde bereid te zyn "zoveel mogelyk humanitaire hulp te verle nen". Reeds eerder is het interneren van gewonde Amerikaanse piloten uit Noord-Vietnam aan de orde ge weest. Noord-Vietnam en de Viet- cong hebben inmiddels het voorstel verworpen. Een woordvoerder van de Vietcong- delegatie by de Paryse vredesbespre kingen over Vietnam, heeft ver klaard, dat president Nixon niemand voor de gek houdt en nog minder de Amerikaanse openbare mening, "die eist, dat een datum wordt vastgesteld voor de terugtrekking van alle Ame rikaanse troepen uit Zuid-Vietnam". Het Amerikaanse leger in Zuid- Vietnam is begonnen met een onder zoek tegen twee helikopterbemannin gen, in totaal acht personen die be schuldigd worden van moord en po ging tot moord. Op 19 september van het vorig jaar zouden zy in de Me kong-delta vanuit de lucht Vietna mese burgers hebben beschoten, van wie er één gedood werd en zestien gewond raakten. Levert het onderzoek voldoende be- wysmateriaal tegen de acht militai ren op, dan zullen' zy voor een krygs- raad worden gedaagd. Alle acht wor den beschuldigd van moord met voorbedachte rade waarvoor de dood straf of levenslang kan worden ge geven, en poging tot moord, waarop maximaal twintig jaar staat. De be wuste militairen hebben grondbaan- tjes gekregen in de buurt van het militaire hoofdkwartier te Long Binh by Saigon. Een en ander is woensdag door een legerwoordvoerder in de Zuidvletnfimese hoofdstad meege deeld. LEIDEN Paul van Vliet komt voor de tweede maal in dit seizoen met zyn cabaret Pepyn naar Leiden. Het Pepyn-kwartet treedt donder dagavond 6 en vrydagavond 7 mei op in de Leidse Schouwburg met het programma Opus 4, waarmee het in het hele land zoveel succes heeft be haald. Behalve Paul van Vliet doen aan dit programma mee Liselora Gerritsen, Ferd Hugas en pianist Rols van Kreveld.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7