Oorlogsslachtoffer Hansen wil verbroedering met de Duitsers ONZE EMOTIE OVERBRENGEN Rijnlandse heffing afvoer mest en gier GROOTSE TALENTENJACHT Na zeventien maanden kamptwee jaar ziekenhuisetcetc.. lei enmaal per jaar ^herdenking van n de bevrijding Spreekuur voor 5 sociale vragen 1 Watervervuiling tegengaan Voor tuinbouw was 1970 moeilijk jaar Duivensport Politie dichter bij de burgerij KfctitRS SCIENTOLOGY voor DISK-JOKKIE'S le prijs EEN GOUDEN BEKER A.S. VRIJDAGAVOND 8 UUR CLUB '70 - LEIDEN le ETAGE, t.o. Station. DODENHERDENKING IN LEIDEN WOENSDAG 5 MEI 1971 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Door Hans Ludo van Mierlo LEIDEN Bevrijdingsdag wordt niet meer ieder jaar ge vierd. Ruim 25 jaar na de oorlog moeten we vooruit gaan den ken, niet steeds over de oorlog blijven praten luidde twee jaar geleden de motivering om nog slechts om de vijf jaar het einde van de Tweede Wereldoorlog te vieren. Of zoiets nu van hogerhand bepaald wordt of niet, toch blijft elke vijfde mei voor veel mensen die de oorlog bewust hebben u meegemaakt een feest. Maar hoe zouden de vele oorlogsslacht offers, die nog dagelijks lijden onder de gruwelen van de oor- li log, zo'n bevrijdingsdag laten passeren? Eén van die mensen is de Leide- ^naar C. F. Hansen. De oorlog is niet 21 somaar aan hem voorbijgegaan. Ze ventien maanden verbleef hij in een concentratiekamp, waar hij naar sijn zeggen „beurs" geslagen en ge- ;rapt is; na de oorlog lag hij daar- loor twee jaar in een ziekenhuis; linds de oorlog werd hij 24 keer ge- >pereerd; hij leeft nu als een uiter- nate vrolijk Leidenaar met één long e\>n een plastic buikwand dankzij het dejebruik van veel pijnstillende midde- en. Wonderlijk genoeg niet haatdra gend tegenover alles wat Duits is. Integendeel: onder zijn beste vrien- len zijn Duitsers en ex-NSB-ers. Het verhaal van zijn „bevrijding" 'inden wij interessant genoeg om op vijfde mei te publiceren. Niet ir ere van de heer Hansen, die daar ;een prijs op stelt, maar zoals nij iet formuleert „ter bezinning op al [ie andere oorlogsslachtoffers, onder Lifcie ook vele Leidenaars en als be- ijs van de mogelijkheden van een 3e^chte bevrijding". p\ ECHT BOOS 5| „Kort geleden was ik weer in Ber- nlijn. We kwamen toen met een groep lajnensen, Berlijnse vrienden van mij, iij de Berlijnse muur. Daar stond Duitser te klagen over het •.handelijke van die muur door de ■njtad. Hij vond het onrechtvaardig en inmenselijk. Ik denk dat die man laar zo'n beetje een dagtaak van °>lnaakte van dat klagen. Toen werd 'el| LEIDEN In sociëteit Minerva is :lujisteren 'n 4-mei herdenking gehou den, waarbij mr. D. d. Loos, voorzit- ai ;r van de Stichting "Nederlands Da- gdiau Comité" een korte inleiding ield voor men de film "De bevrij- ing van het concentratiekamp Da- lau" vertoonde. De heer De Loos verklaarde de ^Itarlijkse 4-mei herdenking nog j leeds wenselijk te vinden „opdat men -^'énmaal per jaar diep doordrongen aakt van het feit, dat het leven ster- er is dan de dood". En rechtstreeks >t zijn gehoor van jongeren: „Zo aak u de gedachte bekruipt, dat on- i vrijheid niet deugt, sla dan de orps- en VVSL-almanak van na de n orlog er op na en bekijk de portret- in van hen, die niet terugkeerden. Is ik dit een enkele keer doe zie ik waarvan ik velen goed gekend eb, ineens niet meer als tijdgenoten, laar ik zie hen met vaderogen. Épeernis vervult mij dan om de jong Afgesneden levens en de angst be- ruipt mij dat er ooit weer zulke al manakken zullen verschijnen". F; LEIDEN Het GAK, de sociale enst en de raad van arbeid in Lei- n zijn vandaag begonnen met een emeenschappelijk spreekuur, bij Ijze van experiment. Medewerkers in de drie instanties zullen daartoe ;ns in de maand bijeen komen om jorlichting te geven aan personen. niet weten tot wie ze zich moeten enden. Bij de ingewikkelde sociale wetge- ng blijkt dit soorö oriënterende Dorlichting nogal eens nodig. Wan- er bijvoorbeeld iemand arbeids- jgeschiktheid is, maakt hij dan aan jraak op een uitkering krachtens de ektewet, de werkeloosheidswet, de et arbeidsongeschiktheidsverzeke- ng, de wet werkeloosheidsvoorzie- ing, de algemene bijstandswet, de jdelijke rijksgroepregeling minder- aliden of misschien nog een andere et? Gezamenlijke voorlichting kan Dvendien voorkomen, dat de be- nghebbende van het kastje naar de tuur wordt gestuurd. Geen klachtenbureau Het is niet de bedoeling van het •ij Dorlichtingsteam om als klachten- otureau te fungeren. Overigens zal idl et spreekuur een proef karakter heb- 3ii en, omdat nog moet worden afge- ed acht in welke mate er behoefte aan il bestaan. .Het gezamenlijk spreekuur vindt laats op de eerste woensdag van el- e maand van 's middags 5—7 uur in et gebouw van de huishoudelijke- en zinsvoorlichting, Levendaal 1. ik werkelijk boos. Ik zei toen: ik kom u de groeten brengen van zes mil joen vergaste joden. Daar werd die man stil van al zal hij later wel weer zijn doorgegaan. Mijn vrienden namen het me wel kwalijk, maar dat kon ik echt niet binnenhouden. Ze moeten niet zeggen dat ze het niet verdiend hebben. Die muur is een schanddaad, daarvan ben ik over tuigd, maar is dat reden voor de Duitsers om zielig te gaan doen na de schanddaden, die zij bedreven hebben?" Op zo'n moment woelt het verle den in de heer Hansen weer op. Maar doorgaans is hij anders. Vriendelijk, innemend en begrijpend. Vooral vreedzaam. Dat was hij al voor de oorlog. „Toen de oorlog uit brak was ik een van de mensen die liepen met het gebroken geweertje, de dienstweigeraars van die dagen. Ik vond oorlog zinloos en menson waardig. Dat vind ik nu nog, maar toen ben ik het even vergeten. Als lk toen een mitrailleur had gehad, dan had ik iedere Duitser die voor mijn voeten kwam. weggeveegd. Maar ik had geen mitrailleur en de oorlog was die eerste dagen voor mij ik stond erbij en ik keek er naar' NAMENS DUIZENDEN Wat er na die eerste oorlogsdagen gebeurde met de heer Hansen? „Toen ik ziek was, heb ik gedacht, nu kun je twee dingen doen. De held uithangen of de lijdensfiguur wor den. Maar helden bestaan niet en de lijdensfiguur uithangen wilde ik niet. LEIDEN Het Hoogheemraad schap van Rijnland heeft beslo ten, om binnen afzienbare tijd de varkens-, kalver- en veeteeltbe drijven, waarvan mest en gier naar het oppervlaktewater wordt afgevoerd, naar de mate van de veroorzaakte watervervuiling aan te slaan in de Rijnlandse heffing waterkwaliteit. Nu de onderhavige afvalwaterlo zingen blijkens onderzoek, de laatste tijd tot een niet meer te verwaarlo- LEIDEN Onder leiding van de heer B. van Vliet hield de Coöp groente-, fruit- en bloemenveiling Leiden en omstreken in de Stadsge hoorzaal haar algemene vergadering. In zijn inleidend woord gaf de heer Van Vliet een overzicht van de gang van zaken in het afgelopen jaar, dat voor de tuinbouw bijzonder moeilijk was. Tal van kostenverhogende fac toren, waaronder de hogere stook- prfjzen, zijn daar debet aan. Geluk kig kon hij nu reeds constateren, dSt in de afgelopen maand beterere re sultaten werden bereikt. In zijn jaar verslag stond de secretaris, de heer C. G. Meijer, stil bij de in 1970 aan gevoerde produkten en wees hij op de betekenis van de vollegrondprj- dukten voor de Leidse veiling. Na enkele toelichtingen werden de ba lans en de exploitatierekening goed gekeurd. De heer A. van der Does lichtte het rapport van de Raad vau toezicht toe, waarna het bestuur de charge werd verleend voor het ge voerde beheer in het afgelopen jaar LEIDEN De Leiderdorpse post duivenvereniging "De Rijnklievers" hield zondag een wedvlucht vanuit Strombeek Bever «België). In con cours lagen in totaal 324 oude dui ven, die een afstand van circa 140 km moesten afleggen. Het resultaat was als volgt: 1, 2, 4, 5, 6, 14 en 23 A. v.d. Dorp en Zn, 3, 7 en 24 P. v. Griensven. 8 en 19 J. Zevenhoven. 9 en 16 M. Jongeleen, 10 gebr. Kok, 11 en 15 D. Zwaan, 12 W. v.d. Kooy, 13 N. v.d. Linden, 17 A. Dubbelaar. 18 en 22 N. Hoogervorst, 20 R. Lolkes d. Beer, 21J. v.d. Leyden en 25 A. Pie- terse. Voor de postduivenvereniging "De Blauwkras". die met 265 duiven deel nam aan een wedvlucht vanaf het Belgische Duffel, luidt de uitslag als volgt: A. Houweling 1, A. M. Lee 2, W. d. Roode 3, W. Siera 4, N. Boot 5, W. d. Wetering 6, C. v. Weeren 7, F. Franken 8, C. Kop 9„ P. Sloos 10. Ook de postduivenvereniging "Het Oosten" (332 duiven) loste haar dui ven in Duffel: 1 en 5 W. v. Klink, 2. B. Singeling, 3 en 9. C. Vesseur, 4. H. d. Haas, 6. C. Gijsman, 7. S. Vene- ma, 8. C. d. Mooy en 10. S. Mooten; idem de LPV "De Snelvlieger met als uitslag: 1. F. Jansen, 2. B. Geen jaar, 3, 5. en 6. M. d. Lange en Zn., 4. A. Ouwerkerk, 7. J. Roest en 8, 9. 10. B. Delsasso. zen aantal en omvang uitgroeien, werd het onbillijk geacht tegenover de andere heffingsplichtingen de on derhavige vervuilingsbronnen onbe last te laten. Na verkregen advies van de gewestelijke raden van het landbouwschap, zal de heffing wor den ingevoerd. Het ligt in de bedoeling de agrari sche wereld nader over deze aange legenheid te informeren. Men hoopt dan te bereiken, dat op de betrokken bedrijven de nodige maatregelen ge nomen worden, die leiden tot een sterk gereduceerde vervuiling van het oppervlaktewater ten gevolge van het daarin lozen van mest en gier. Rijnlands Verenigde vergadering besloot verder tot deelname in een stichting die onder meer tot doel heeft het beoordelen en/of coördine ren van kennis op het gebied van zui vering van afvalwater. Behalve overheidsinstellingen die belast zijn met een actieve zuiveringstaak ne men ook andere bij deze materie be langhebbende organisaties deel. In dit verband zijn o.a. te noemen het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater (RIZA), de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven in Nederland. In de plaats van dr. H. van der Linden werd tot secretaris-rentmees ter, mr. B. Plomp te Middelburg, thans griffier van het waterschap Walcheren, benoemd. Aan dr. Van der Linden werd de ere-penning van Rijnland in brons uitgereikt. LEIDEN Tot 13 Juni zal met 'n politie-informatiebus een tocht wor den gemaakt langs 30 gemeenten met gemeentepolitie in de Randstad Holland. Politiefunctionarissen zul len in deze informatie-bus mede aan de hand van het daarin opgesteld ex positiemateriaal voorlichting geven over de gemeentepolitie. Deze tour nee is door het Ministerie van Bin nenlandse Zaken georganiseerd in overleg met de gemeenten Amster dam, Rotterdam en Den Haag. De voornaamste reden voor het bezoek aan deze gemeenten is, dat men in het land nog niet voldoende op de hoogte is van vele, zowel ple zierige als moeilijke facetten, die het politieberoep kent. Daarnaast krijgt men de mogelijkheid om zonder dat daartoe de vaak noodzakelijke aan leiding bestaat, met de politie in contact te treden. Samenvattend zou men de tournee kunnen zien als een nieuwe stap om de politie dich ter bij de burger te brengen Dit contact wordt tegelijkertijd benut om hen die meer dan te ver wachten interesse voor de politie to nen, desgevraagd uitvoerig over de dagelijkse werkzaamheden van de politieman te informeren. Gelet op het aantal vacatures bij de politie in de drie grootste steden van ons land (in totaal pl. m. 500) is daarmede bij de inrichting van de informatie bus rekening gehouden. In het bij zonder door het aanwezige fotoma teriaal krijgt men een indruk van 't werk van de politieman in deze ste den. De informatie-bus is morgen op de Beestenmarkt en vrijdag op het Vijf Meiplein gestationeerd, telkens van 11 tot 8 uur 's-avonds. Toen ik wat beter was, had ik geld voor een week en ik ben toen begon nen een doel te stellen. Wat er in de oorlog gebeurde is niet belang rijk. Het oorlogsverhaal is bekend. Wat ieder privé meemaakte hoeft niet verteld te worden. Ik spreek na mens duizenden, niet namens één. Het gaat over al die mensen die nog steeds op de Jelgersmakliniek komen en ieder op hun manier de gevolgen dragen van de oorlog". „Na de oorlog namen veel mensen het mij kwalijk, dat ik Duitse auto mobilisten, die naar Amsterdam vroegen niet naar Den Haag stuur de. Daar heb ik me altijd tegen ver zet. Je kunt de Duitsers niet blijven haten. Als we de Duitsers de oorlog blijven verwijten antwoorden we op hun wandaden met haat. Dan strooien we zelf haat en dan zetten we zelf het werk van Hitier voort. Dan heeft Hitier nog gewonnen". BRUG SLAAN „We moeten gaan bouwen aan een verstandhouding tussen de burgers van alle landen. Wat ministerraden in traag tempo doen, kunnen de bur gers solide opbouwen door contact met elkaar te zoeken". De heer Hansen heeft die kans aangegrepen toen hij kon. Nu ruim vijf jaar geleden toen een groep Berlijners de eerste aquarium tentoonstelling van de Leidse aqua riumvereniging „De Natuurvriend" in de Hortus kwamen bezoeken. „Ik verzorgde toen hun onderdak. Hoe wel ik goed Duits spreek door mijn verblijf in het kamp, had ik geen zin om Duits met ze te praten, maar ik veranderde van gedachten toen ik kennis maakte met een Duitser, die ook nog Joods bloed bleek te hebben. Met hem raakte ik erg bevriend". „Tijdens het bezoek bleek dat de twaalf aquariumverenigingen in Berlijn een grote achterstand op Lei- ADVERTENTIE Nieuwe Frense schoenen I Voor vd<Jer en zoon, moeder en dochter. 10 kleur kom b'inaf'i e$. leer met nubuck Afwssbêgp met zeep! 'TE GEK.' Verkrijgbaar ij'- „CONTESSA" excl. schoenen en lederwaren DONKERSTEEG 12—14 LEIDEN den hadden. Er werden door de Duit sers contacten gelegd en nu spreken we zelfs van zusterverenigingen. Dat vond ik zelf belangrijk, niet zozeer vanwege die kennis over het aqua rium, maar in het kader van de toe nadering. Ik ben nu verschillende keren naar Berlijn geweest om lezin gen te houden en lezingen te verta len, maar ik heb steeds gezegd, dat ik de persoonlijke contacten het be langrijkste vind, dat we eerlijk te genover elkaar moeten staan en een brug over het verleden moeten slaan. Ik heb gezegd, dat als we dat niet doen Hitier uiteindelijk nog gewon nen heeft. Dat begrijpen ze, ze zijn het er mee eens en ze Juichen het toe. Ook zij willen het verdeel en heers van de Engelsen niet overne men en evenmin het strooi haat van Hitier. En dat soort contacten kun je nu als eenling helpen bevorderen. Of dat nu in het kader van een aqua riumvereniging gebeurt of door een voetbalclub. Mijn Duitse vrien den vertelden me: als we er nu over denken, snappen we ook niet dat we zo meegesleurd konden worden. We wisten het niet en als we het wel wisten, durfden we niets te zeggen uit angst voor de gevolgen". „Het werk wat nu begonnen is door de Leidse aquariumvereniging wordt nu voortgezet. Het Rijnsburg- se bloemencorso gaat naar Berlijn en een afvaardiging van het Leida- to-bestuur is al in Berlijn geweest om besprekingen te voeren over een volgend jaar op de Leidato te houden Berlijnse week. Op die manier vieren we de bevrijding goed". C. F. Hansen,Jk kom u de groeten brengen van zes mil joen vergaste Joden". ADVERTENTIE WUziglng Wegenlegger Burgemeester en wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij besluit van 24 maart 1971, G.S. no. 157, de Ingevolge de Wegenwet opgemaakte 2e Wijzigings legger van wegen dezer gemeente ge wijzigd hebben vastgesteld. De wijzigingslegger zal met Ingang van 7 mei 1971 ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (kamer 106) voor een leder ter inzage liggen. Tegen de vaststelling van de wijzi gingslegger staat voor Iedere belang hebbende tot uiterlijk 7 Juni 1971 be roep open bij de Kroon. Het beroep schrift moet by de Commissaris der Koningin ln de provincie Zuid-Hol land worden Ingediend.. L.eiden, 3 mei 1971 Over Scientology wordt in week en dagbladen (zie b.v. Leidsdh Dag blad van 4 mei j.l.) nogal eens mis prijzend geschreven. Omdat mijn er varingen anders zyn, wil ik deze graag meedelen, opdat U als lezer een veelzijdiger beeld krijgt. Ik kwam in september 1970 met de beweging (of wetenschap - het is m.i. allebei) in contact door een communicatie cursus te volgen. Het kostte me f30. Daarvoor kreeg ik ongeveer 15 uur theoretische en praktische begelei ding bij de oefeningen van deze cur sus. Ik was heel tevreden over het resultaat. Myn vermogen om andere mensen te confronteren en met hen te communiceren was naar mijn ge voel, en ook volgens uitlatingen van anderen toegenomen.. Ook kan ik me hierna gemakkelijker concentre ren op wat ik doe, dan voordien. Ik was verder aanwezig op communica tiecursussen die in Utrecht en Am sterdam werden georganiseerd. Op een enkele uitzondering na, waren alle deelnemers zeer tevreden over deze korte cursussen. Daarna ben ik enkele werken van L. R. Hubbard gaan lezen. Ze boel den me zo, dat ik besloot een cursus voor „dianetic auditor" te volgen. Het kost me f750.- (aan studiema teriaal komt er nog f 445.- bij o.a. voor een electropsychometer)Vcor dit bedrag kan ik net zo lang stu deren als ik wil om het beoogde doel te bereiken, ook de weekeinden in een comfortabele ruimte en met steeds een cursusleider ter beschik king. Deze studie, die op praktische toepassing (vooral op jezelf) is ge richt, voldoet me goed en ik hoop haar binnenkort te beëindigen. Ik ben dan in staat andere mensen te auditeren. Ik kan niet in het kort uitleggen wat de begrippen diane- tica, auditeren en auditor inhouden. Dit zou zeker tot verwarring leiden Ik verwijs voor de achtergronden en inhoud van Scientology en Dianetica naar de boeken van L. R. Hubard. U kunt ze inzien en eventueel aan schaffen by het Centrum, Oude Vest 73, Leiden. U kimt daar ook met mensen over deze onderwerpen praten. Indien U dit mocht wensen, kunt U ook met mij van gedachten wisselen. KEES VRIENS, Utrechtse Veer 20, Leiden ADVERTENTIE Geeft U op - of kom kijken Tel. 01719-5278 Iedere vrijdagavond in Club '70. De winnaars komen uit in een finale. LEIDEN Als de dodenherdenking er alleen is om onze pure dank baarheid te tonen, zoals locoburge meester S. Menken het zei, dan is de bijeenkomst, zoals die gister avond voor de 26ste maal in Leiden werd gehouden, een goede vorm Dan zal het aantal bezoekers gesta dig dalen nu al tot een slechts zeer ten dele bezette Marekerk en dan zullen de bezoekers meer en meer vergrijzen. Als de dodenherdenking moet wor den aangegrepen om onze emotie over te brengen op de nieuwe ge neratie het thema van pastoor J. M. E. Keet dan is de vraag of dit de goede manier is. De nieu we generatie bleek nauwelijks ver tegenwoordigd in de kerk, nam ook niet deel aan de stille tocht naar 't monument bij molen De Valk. Als we onze emotie op de jonge ge neratie willen overbrengen, is een vorm van herdenking op de scho len beter. Dat gebeurt al. Zoals ge bruikelijk legde de schooljeugd gis termorgen de boeketjes bij het oorlogsmonument, 's-Avonds kwa men daar de bloemen van de oude ren bij. Deze vraagstelling houdt geen kri tiek in op de herdenkingsbijeen komst op zich. Die was eenvoudig en sober, al zijn er mensen, die de culturele omlijsting van orgel- en vioolspel en zang niet nodig vinden Wat blijft dan over? Een kort woord van de eerste burger, die herin neringen opriep aan de laatste be zettingsdag via het boek "Leiden in bezettingstijd". Een korte toespraak door pastoor Keet, die zei, dat het voor overbrenging van onze emotie op de nieuwe generatie nodig is de wortel van het kwaad te tonen. Hij schetste daartoe de rol van het volk van Israël in de tijd van het chris tendom. En verder het gezamenlijk zingen van "Wilt heden nu treden" en twee coupletten van het Wilhelmus onderbroken door twee minuten stil te, die altijd pakkende momenten van rust en overdenking in deze drukke wereld. Alleen om dit ge zamenlijk met anderen te kunnen beleven, moet men de stichting "Do denherdenking" dankbaar zijn, dat ze de Jaarlijkse herdenking voort zet, ook in de Jaren, dat we de be vrijding niet meer vieren. Voordat de stille stoet werd gefor meerd, zong de sopraan Esther Hillinga met orgelbegeleiding van Jan van der Meer vijf passieliede ren van Henri Ghéron, op muziek gezet door Hendrik Andriessen. Vóór de herdenking speelde de or ganist vier versetten op de eerste toon van A. van den Kerckhove en De kranslegging bij het Be vrijdingsmonument. (Foto Holvast) de violiste Henny Ravensteln het adagio uit de eerste sonate in G- mineur van Bach.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3