ONZEKERHEID ROND MARK nvloed S.E.R. op kabinetsformatie 0LGA nternationale valutahandel in crisis Lo vandaag Luns bijzonder populair bij Leidse KVP-kiezers Berm in brand door vonkenvan D-trein PRIJZEN STEGEN 3,2 PCT Meer prik- stakingen EER VEEL HANGT VAN ADVIES AF NOREL (71) 1GEKOMEN J ONGEVAL RIJ ZONNIG MOORDENAyM NOG NIET GEVONDEN WENSEN EN CIJFERS (Puc/ ^ïlteuivs jericht I maart 1860 WOENSDAG 5 MEI 1971 No. 33392 EIDSCH DAGBLAD teur: G. Koopman UT«1 acteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bU vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Leiden - TeL: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) AMSTERDAM Kort nadat de Duitse centrale bank de aankoop van dollars had gestaakt, heeft de president van de Nederlandsche Bank, dr. J. Zijlstra, het besluit genomen om de valutahandel voorlopig op te schorten. De aan- en verkoop van dollars werd stopgezet. Hetzelfde gebeurde in vrijwel alle Westeuropese landen, behalve Frankrijk. Twee mammoettankers, üe anse Agit Venezia en de Li- in Arctic kwamen gisteren Perzische Golf na een ver keerde manoeuvre met elkaar in aanvaringDe Agit Venezia hoor de zich daarbij met de steven diep in het achterschip van de ArcticBeide schepen konden echter blijven drijven. N HAAG De overmorgen te houden vergadering van daal Economische Raad (SER) wordt van overweldigend ig voor de kabinetsformatie. Het ziet er namelijk naar uit e SER er niet in slaagt om een compromis te vinden over is aan regering over lonen en prijzen. In dat geval moeten •ie christelijke partijen er ernstig rekening mee houden, ij hun programma drastisch moeten wijzigen. dergelijks zei gisteren KVP- prof. Steenkamp, geestelijk van het ontwerpprogram van christelijke partijen. Dit voor een belastingverzwaring voor N schrijver Karei Norel is gis- nd bij een verkeersongeluk op ksweg Amsterdam-Hoevelaken irn omgekomen. De heer No- rd 71 jaar. Zijn vrouw raakte ongeluk gewond, gen van de heer Norel raakte inhalen van een vrachtwa- in tegemoetkomende vrachtau- bestuurder was op slag dood. Norel is op 9 november 1899 m in Harlingen. Hij he^ft als .list gewerkt en veel gereisd eeste bekendheid verwierf hij en groot aantal avonturen- en isboeken, zoals „De Engeland- ers", „Opstand in Holland" en eidsstrijders". 3ilt verwacht van vanavond tot navond: droog en vrij zonnig Overwegend matige wind uit Dt zuidoost. Minimum tempera omstreeks 1 graden, morgen na van ongeveer 17 graden in •ordwesten tot 23 graden in het sten van het land. (opgemaakt om 12.40 uur) 5.02 uur; onder: 20.12 uur. op: 16.12 uur; onder: 3.21 uur 'ater te Katwijk om 0.47 en ïur, laagwater te 8.39 en 21.18 de komende regeringsperiode. Maar dat is afhankelijk gesteld van de medewerking van het bedrijfsleven, werkgevers en werknemers. Dr. Drees Jr. heeft zich in de ver kiezingsstrijd steeds verzet tegen belastingverzwaring. Hij kreeg op de dag voor de verkiezingen de wind in de zeilen door het jaarver slag van dr. Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank. Deze stelde dat eerst de economie moet wor den gesaneerd. Een afremmen van de staatsuitgaven vindt hij nodig. Daarom ziet hij weinig in belasting verzwaring. Dr. Drees meent dat men reeds kan vaststellen, dat het bedrijfsleven het kennelijk niet eens is, en dat daarom de christelij ke partijen wel moeten gaan snoei en in hun programma. Als dat ge beurt. is er wel degelijk een basis voor samenwerking van de re geringspartijen met DS'70. In de vergadering van de SER van overmorgen komen werkgevers en werknemers duidelijk tegenover elkaar te staan. De werkgevers vin den dat de overheidsuitgaven pas over vier jaar omhoog kunnen. Dan zijn de besparingen groter in ver band met het nationaal pensioen plan. De vakcentrales zijn het daar mee absoluut oneens. Zij hebben een actieprogramma. Daarin wenst men opvoering van een reeks voor zieningen gefinancierd uit nieuwe belastingbronnen. Daarvoor zouden de belastingen een half procent moe ten stijgen. De vakbeweging heeft het jaarver slag van dr. Zijlstra aangevochten en ook al gezegd weinig heil te zien in een kabinet mét VVD en DS'70 Prof. Steenkamp heeft gisteravond in Brandpunt verklaard wel moge lijkheden te zien in een samenwer king met DS'70, ook al had hij dui delijke bezwaren. Met name maak te hij bezwaar tegen een bot af kappen van culturele subsidies. Maar dit punt. dat in de verkie zingsstrijd veel aandacht kreeg, hoeft voor dr. Drees niet onoverkomelijk te zijn. Hij vindt wel dat er sprake moet zijn van een genuanceerd af wegen bij subsidieregelingen. Prof. Steenkamp zei ook nog. dat men een gulden maar één keer kan uitgeven. „Als het bedrijfsleven niet meewerkt dan gaat het feest niet door. Dan zullen wij ons program drastisch moeten terugbrengen". De mogelijkheid van een zaken kabinet of een minderheidskabinet van confessionelen of progressieven wenste hij voorlopig uit te sluiten. Hij zei verder zichzelf niet zo ge schikt te achten als kabinetsforma teur. Het leek hem beter een der gelijke taak aan mr. Biesheuvel toe te delen. UTRECHT Vonken, die van een vastgelopen rem van een D-trein af spatten. hebben vanochtend op tal van plaatsen bermbranden veroor zaakt langs de spoorlijn Arnhem Utrecht. Brandweerlieden kwamen onder meer in actie in Maarn, Maarsbergen, Driebergen en Utrecht. De grootste concentratie van vuur haarden lag in de buurt van Maars bergen, waar ongeve 25 brandhaar den bestreden moesten worden. Daar waren brandweerkorpsen uit Doorn. Woudenberg en Leersum in touw ge assisteerd door personeel van het ma rine-opleidingskamp in Doorn en door personeel van de vliegbasis Soes- terberg. De Utrechtse brandweer had na ongeveer een uur een vuurhaard van ongeveer een kilometer lengte nabij de Utrechtse renbaan Mereveld iij bedwang. Even later kon ook in Maarsbergen het sein „Brand mees ter" worden gegeven Aanvankelijk vreesde men dat het vuur zou over slaan naar een tapijtfabriek en een camping. Het treinverkeer liep geen noemenswaardige vertraging op. Dit betekent dat er geen koers van het Amerikaanse betaalmiddel wordt opgemaakt. In tegenstelling tot de Duitse Mark is de koers van de gulden ten opzichte van de dol lar officieel niet zwevende gewor den. hetgeen natuurlijk nog niets zegt over hetgeen er de komende dagen gaat geschieden. Door valu tamakelaars werd al gehandeld op ƒ3,56—3.59 bij een officiële pariteit van 3,60. Zwevend De Duitse centrale bank nam in de loop van de ochtend het besluit om geen dollars meer op te kopen en de koers zwevende te maken. De markt kan zelf bepalen tegen welke prijs het dollaraanbod wordt ver werkt. De beslissing werd genomen kort nadat de bankraad bijeen was gekomen om te overleggen wat er te doen stond om de dollartoevloed te stuiten. De minister van economische zaken, dr. Karl Schiller, zette het stand punt van de regering uiteen, waar bij hij vooral de nadruk legde op de economische consequenties, die uit de geldstroom voortvloeien. De Inflatoire druk heeft de laatste tijd ernstige vormen aangenomen. De Zwitserse nationale bank heeft eveneens het besluit genomen om de dollarkoers niet langer te steu- In eerste kwartaal DEN HAAG 'ANPi Het prijs indexcijfer van maart ligt 3,2 pro cent boven het cijfer van december 1970. Volgens minister Nelissen kan deze stijging voornamelijk worden toegeschreven aan de wijziging op 1 januari van de indirecte belastingen, de kosten voortvloeiende uit de zg. f 400,- uitkering-ineens, de stijging van het invoerprijspeil. Ook moest aan een aantal sectoren en individu ele ondernemingen toestemming wor den gegeven tot doorberekening van overige loonkostenstijgingen. De minister deelt dit mede in een analyse van het verloop van het prijsindexcijfer van de gezinscon sumptie in het eerste kwartaal 1971, toegezonden aan de Tweede Kamer. De invloed van de tariefswijziging in de indirecte belastingen op de prijs stijging is berekend op 0,4 procent. De stijging van het prijsindexcijfer in het eerste kwartaal van dit jaar bedraagt gemiddeld 6,6 procent ten opzichte van de overeenkomstige pe riode in het voorafgaande jaar. Voor een goed begrip van dit cijfer, aldus de minister, dient in aanmerking te worden genomen, dat van deze stij ging 4,3 procent voor rekening komt van prijsstijgingen, die reeds in de periode april-december 1970 hebben plaatsgevonden. EDE De 22-Jarige dienstplich tige soldaat Robert van S., die wordt verdacht van de moord op twee Bel gische politieagenten in Knokke heeft zich vanmiddag niet bij zijn onderdeel in Ede gemeld. Hij had tot dat tijdstip lang weekend-verlof. In legertermen heet hij nu „onwettig afwezig" te zijn. De Belgische politie heeft de rots vaste overtuiging dat Van S. de moor denaar Is. Inmiddels komen bij de Belgische politie steeds meer tips binnen van mensen die Van S. zou den hebben gezien. De Jacht op de voortvluchtige Nederlander bleef tot nu toe zonder resultaat. nen door de dollars over te nemen. In de loop van de ochtend had zich in alle voorname financiële centra in de wereld een onstuimige handel in dollars ontwikkeld. De zwevende koers van de Duitse Mark ten op zichte van de dollar wordt gezien als een inleiding voor een nieuwe revaluatie. De Nederlandsche Bank had in de loop van de ochtend naar schatting al meer dan 300 min dollar uit de markt moeten overnemen. De Bun desbank kreeg in de korte tijd, waarin zij nog dollars overnam voor meer dan 500 min aangeboden. Duitse boeren en de industrie heb ben hiertegen al heftig geageerd. De Amsterdamse wisselmarkt werd tegen een uur gesloten. Vanmiddag werden geen officiële noteringen voor buitenlandse valuta's opge maakt. 26 PAGINA'S UTRECHT Ook vandaag is het aantal prikstakingen en modelacties ln de bouw weer flink uitgebreid. Nieuwe stakingsactiviteiten werden gemeld uit Maarssen, Nijme gen, Eindhoven. Breda, Beverwijk, Amsterdam, Haarlem. Groningen, Rotterdam, Weert, Leeuwarden, Hee renveen, Harlingen, Rijswijk, Maas sluis, Capelle aan de IJssel en Vlaar- dingen. Ook de ongeveer 1000 werknemers in het grtntbaggerbedrijf dreigen met acties, wanneer op 10 mei geen over eenstemming is bereikt over de nieu we cao. In Tilburg werd vanmiddag 'n demonstratieve bijeenkomst gehou den van de samenwerkende bouwvak bonden. waardoor he* werk op tal van bouwprojecten in en om Tilburg stil lag. De jaarlijkse 5 mei-vieringen zijn voorbij. De bevrijding wordt nog slechts om de vüf jaar herdacht. Maar voor veel oorlogsslachtoffers blijft iedere vijfde mei een bijzon dere dag. Een voormalig Leids concentratiekampgevangene, de heer Hansen, vertelde wat hü on der bevrijding verstaat STADSPAGINA Montreux beheerst onze televisie pagina. Er is daar nogal wat te doen over tv-amusement PAGINA 5 O Een "moordenaar - op - bestelling" wilde een rustige oude dag verdie nen PAGINA 7 9 De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers staat voor een ontzettend moeilijke taak in het Midden-Oosten PAGINA 9 0 Suriname heeft te kampen met een bevolkingsexplosie PAGINA 11 René Pijnen fietst weer in het geel PAGINA 19 #Druk verkeer achter de schermen van de kabinetsformatie PAGINA 21 De verkiezingen hebben zich gekenmerkt door programma's met wensen, én becijferingen wat die wensen zouden kosten. Nu komt het moment, dat die twee zaken op pijnlijke wijze te genover elkaar moeten worden geplaatst. In een kabinetsforma tie komen de plannenmakers en de cijferaars uit de partijen die het kabinet gaan formeren met elkaar in botsing. En dat gaat met name moei lijkheden opleveren in de fracties van de drie christelijke partijen. In de KVP bijvoorbeeld zullen er volksvertegenwoordigers zijn, die vinden dat het programma Steenkamp in de komende kabi netsperiode moet worden verwer kelijkt. Dat er meer moet worden gedaan aan de verheffing van ons volk. Dat de duidelijke wensen, die de vakcentrales hebben geuit, moeten worden gehonoreerd. Maar prof. Steenkamp zelf, de man die vorig jaar voorbestemd leek de brug te slaan naar de Partij van de Arbeid, heeft nu ge zegd, dat je een gulden maar één keer kunt uitgeven. De Partij van de Arbeid is niet meer in de markt. En ook Steenkamp ziet een minderheidskabinet van de drie christelijke partijen niet zit ten. Dus samenwerking met DS'70 (een sober beleid) en de WD (geen belastingverhoging). En dat betekent weer, dat de wensen bij de christelijke drie de kast in gaan en de cijfers de voorrang krijgen, zelfs voor een man als Steenkamp. Dat is ongetwijfeld een bittere pil voor een deel van de nieuwe KVP-fractie. Deze volkvertegen woordigers kunnen, waarschijn lijk terecht, wijzen op het onrus tig sociaal-economisch klimaat, dat ontstaat als de wensen van de vakbeweging worden gene geerd. Maar het ziet er deson danks naar uit, dat de cijferaars aan het langste eind gaan trek ken. LEIDEN Minister Luns geniet ln Leiden 'n uitzonderlijk grote popu lariteit bij de KVP'ers. Dat is dui delijk gebleken uit de cijfers van de laatste kamerverkiezingen. Van de 6707 Leidenaren die hun stem op de KVP uitbrachten gaven niet minder dan 3189 de voorkeur aan Luns boven lijsttrekker Veringa. Dat aantal betekende een landelijke torscore, want zelfs in Den Haag, waar 30.712 stemmers de KVP ver kozen kwam Luns niet verder dan 2398 voorkeursstemmen. De 1453 voorkeurstemmen, die Luns in Rotterdam verwierf maakten onge veer 5 procent van de KVP-stem- men in de havenstad uit. KVP-voorzitter van de afdeling Lel den, J. M. J. Werter kon voor deze bijzonder hoge "Luns-score" geen andere verklaring geven dan de gro te populairitelt die deze demissionai re minister van Buitenlandse Za ken bezit. "Vooral in zijn laatst" tv-optreden heeft hij zich doei kennen als een man met een objec tief en duidelijk oordeel over velt zaken". 'jeiden blijkt overigens op meer punten een duidelijk "persoonlijke" keuze te hebben gedaan tijdens de verkiezingen van vorige week woensdag. ">e voorzitster van de WD mevr. Van Someren-Downer kreeg in Leiden 2087 voorkeurstemmen en dat betekent met 5946 VVD-stem- mers dat ruim een derde de voor keur heeft gegeven aan mevr. Van Someren boven lijsttrekker Geert- sema. ^ok in andere gemeenten bleek de populariteit van de VVD-voorzit- ster. In Rotterdam kreeg ze 2246 voorkeurstemmen en in Den Haag 1946. Ombudsman Marcel van Dam stond net als Luns op een beperkt aantal lijsten.Achteraf zal de PvdA er spijt van hebben gehad dat de bekendheid van Marcel van Dam niet meer ls uitgebuit. In Den Haag kreeg hij ruim 2100 stemmen bij voorkeur, in Utrecht bijna drie duizend. in Amsterdam zelfs ruim drieduizend. In alle achttien kieskringen bleek Anneke Goudsmit (D '66) goed voor honderden voorkeurstemmen, ter wijl oud-burgemeester Berger in Groningen voor een daverende klap ten gunste van DS '70 zorgde HIJ verzamelde ruim 3500 voorkeur stemmen, wat meer dan de helft van het stemmenaantal uitmaakte dat lijsttrekker Drees Jr. kreeg ln die stad. De actie "Geef ons de vijf" van de Ambonezen, die de kiezers aan spoorden kandidaat nummer 5 Van de lijst te kiezen heeft geen enkel effect gehad. Mevr. van üomeren Uit het Leidsch Dagblad van 5 Mei 1871: AdvertentieBadhuis te Leiden. Naar aanleiding van den Wensch door velen uitgedrukt, heeft de onder- geteekende de eer zijne ge achte stadsgenoten te berich ten dat, de gelegenheid tot het gebruik van Baden des Zaterdags tot 's avonds te 9 uren is opengesteld. A. v Driel, directeur. (Advertentie) District Leiderdorp. Kiezers voor le den van de Prov. Staten! Al vorens uwe stem op den can- didaat Hoekwager uit te brengen raadt een inwoner van Uw district U aan. naar de handelingen van genoem den candidaat te Voorburg tijdens zijn inwoning ah Hoofd der Gemeente aldaar te informeeren Een kiezer.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1