THOMAS BROWNE-INSTITUUT 1 >9 Trimmer" sportman van jaar KicKens®) SAMEN UIT-JA GEZELLIG Nieuw gevoel te koop. De Gastspelers waren Gasten in eigen huis Promoties WAT DOEN ZE DAAR r:;? Clubkampioenschappen sportschool De I ries Personeel Den Holder naar Engeland Bezoekuren A.Z. ATTENTIE Conferentie: EEG, overig Europa en de Derde Wereld Philishave 90 Super met 90 sleuven méér. Je moet m voelen. PHILIPS NDAG 3 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 De Leidse universiteit heeft een groot aantal instituten door de hele stad verspreid. Functioneel horen ze bij de universiteit, maar in feite zijn ze ergens in een groot en ook wel klein gebouw ondergebracht. Een bordje aan de buitendeur herinnert voorbijgangers aan het bestaan van dergelijke instituten. Maar wat weet 'n argeloze wandelaar nu nog als hij bordjes leest met teksten Laboratorium", "Instituut voor An- tropogenetica" of "Sir Thomas Browne-instituut". Het is niet vreemd dat de bezigheden van deze univer sitaire instituten aan de aandacht van de burgers ontsnappen. Zelfs veel leden van de universitaire ge meenschap, die in één van die ve le instituutjes werken, hebben er vaak geen idee van wat er in de an dere gebeurt. In een aantal verha len over dergelijke Leidse institu ten zullen wij van tijd tot tijd een antwoord proberen te geven op de vraag: Wat doen ze daar? Van daag de beurt aan het LEIDEN Het Sir Thomas Brow- -instituut is waarschijnlijk het einste instituut van de Leidse uni- rsiteit. Het is gevestigd in het nd Rapenburg 82, waar het samen- ion t met het documentatiebureau or Oost-Europees recht en het in- ituut voor Italiaanse taal- en iet- rkunde. "We bestaan eigenlijk niet", zegt vader van het instituut, prof. dr. G H. Bachrach, hoogleraar in de ïgelse taal- en letterkunde. Deze it merkwaardig uitlating heeft be- ikking op de organisatievorm van it instituut. De kantoorruimte voor !t instituut wordt door de universi- it bekostigd; de mensen die er wer- n worden niet betaald en doen hun beid voor het instituut naast hun swone werk. Voor het grootste deel houdt men ch op het instituut bezig met 't be uderen en beschrijven van de Ne- rlandse invloeden in het Engeland voorbije eeuwen. Prof. Bachrach: n Nederland kunnen wij in de stu die van de Engelse taal- en letter kunde niet opwerken tegen de Engel sen zelf. Zij hebben bepaalde vaar digheden die voor ons niet of nauwe lijks zijn aan te leren. Het heeft voor ons dan ook geen zin om hetzelfde te gaan doen als we niets origineels kunnen brengen. Wat wij nu Juist wel kunnen doen is een inzicht te geven in de wisselwerking tussen de Neder landse en Engelse cultuur in voorbije eeuwen. Dat is voor ons geen aan geleerde zaak. Bovendien hebben wij toegang tot veel archieven en docu menten die daarover informatie kun nen geven en die voor de Engelstali ge wetenschapsbeoefenaars moeilijk of niet te bereiken zijn". Het Sir Thomas Browne Instituut is voortgekomen uit 'n reeks van toeval lige factoren, vanzelfsprekend afge zien van de algemene behoefte van de A-faculteiten aan eigen research centra. De belangrijkste factor was wel het staatsie-bezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip van Enge land aan ons land. Bij de organisatie van dit bezoek werd prof. dr. A. G H. Bachrach befast met het organiseren van enkele manifestaties die betrek king hadden op de clutuurhistorische banden tussen Nederland en Enge land in de periode van Koningin Eli zabeth, de tijd van Shakespeare, de tijd van de Hollandse Vrijheidsstrijd en daardoor ook de tijd van het in tense Hollands—Engelse contact door het verblijf van duizenden Engelse militairen in ons land. Eigen boeken Toen bleek, dat er voor deze histo rische onderwerpers in ons land be langstelling bestond. Daarom werd besloten het werk voort te zetten en dankzij de steun van de universiteit en het enthousiasme van prof. Bach rach lukt het nog steeds. Het werk heeft in de elf Jaar dat het instituut bestaat geleid tot negen boeken. Gezien de spanne tijds waar in dat gebeurd is mag gerust gespro ken worden van een grote prestatie vindt de heer J. v. Dorsten, de naas te medewerker van prof. Bachrach In ieder geval heeft het instituut zijn bestaan ermee gerechtvaardigd te genover de curatoren van de univer siteit. De titels van de werken verra den de veelzijdigheid van de mede werkers van het instituut. Enkele titels: „Thomas Basson' (zeventiende eeuwse Engelse drukker, in Leiden woonde), „Sir Constantijn Huygens and Britain" (over de cul turele uitwisseling uissen Engeland en Holland in de 17e eeuw), „Leices ter's Triumph" (de intocht van d* Prof. dr. A G. H. Bachrach graat Leicester in Leiden) of „Swee- linck's Keyboard Music" (een studie over Engelse elementen in de zeven tiende eeuwse Nederlandse muziek). Aan elk van die negen uitgaven is minstens drie jaar van onderzoek voorafgegaan. Waar mogelijk, wer den daarbij studenten ingeschakeld. Vroeger moest je dat onderzoek "ver kopen" aan de studenten, herinnert prof. Bachrach zich. Nu valt dit mak kelijker. „Steeds meer studenten moeten steeds sneller afstuderen om te kunnen leven en te trouwen. Ze willen dus vaak een niet al te groot onderwerp hebben, waar ze even aan kunnen ruiken. Dat kunnen ze hier vaak vinden". Een grote oplage hebben de boeken van het Sir Thomas Browne instituut niet. Gemiddeld worden er zo'n 1000 exemplaren van gedrukt. Ze worden geschreven voor een klein weten schappelijk publiek, maar de erva ring leert, dat er soms van de meest onverwachte zijden op wordt gerea geerd. Niet saai De heer van Dorsten: "In Engeland en Amerika zijn veel mensen geïn teresseerd in het werk van ons insti tuut. Je kunt 't Engeland van de ze ventiende eeuw niet begrijpen als je niet weet wat de Nederlandse invloe den betekenen". Maar niet iedereen is toch even blij met het werk van het instituut ge weest. Sommige collega's uit ande re studierichtingen vinden dat de Anglisten zich tot "him eigen werk" moeten beperken en zich niet bezig moeten houden met studies op het gebied van de geschiedenis of de cultuurgeschiedenis. Prof. Bachrach: "De tendens is, dat naarmate het in stituut meer laat zien en publiceert de vooroordelen wegebben. Wat maar gelukkig is. want wat heb je aan die hokjesgeest?" "Het lijkt misschien saai om in een archief te gaan zitten neuzen", zegt de heer van Dorsten. Je denkt dan al gauw aan een oud mannetje met een brilletje. Maar dat is helemaal niet zo. Aan het eind van de vorige eeuw hielden de Leidse studenten een mas kerade ter gelegenheid van een lus trum. Het thema was de intocht in Leiden van de graaf van Leicester. Na lang zoeken heb ik die gevonden. Dat materiaal was erg belangrijk. Aan de hand van die lijsten kun je nagaan wie bij wie gewoond heeft en wie elkaar dus goed gekend moeten hebben. Je kunt dan ook nagaan wel ke invloeden sommige mensen heb ben ondergaan. Aan de grootte van hun gevolg kon je ook zien hoe rijk bepaalde mensen waren. Dat komt allemaal weer van pas als je de din gen in relatie met elkaar gaat zien". Het instituut is vernoemd naar de Engelsman Sir Thomas Browne.die Sir Thomas Browne in de zeventiende eeuw veel belang stelling voor de Nederlandse cultuur en de Nederlands-Engelse betrekkin gen heeft getoond. Hij promoveerde in Leiden in de medicijnen en heeft op letterkundig terrein belangrijke publikaties op zijn naam staan. In de vertaling en de verspreiding van zijn werken heeft Leiden indertijd een be langrijke rol gespeeld. Hij was een van de meest tolerante wetenschaps figuren van zijn tijd. Ook dat laatste heeft ertoe bijgedragen dat dit Engel se research instituut naar hem ge noemd is. HANS LUDO VAN MIERLO 5i LEIDEN Piet de Jong is voor de derde maal in successie Jubkampioen geworden van sportschool De Vries. Na een gevecht met Jan Onvlee, beslisten de scheidsrechters zijn voordeel. Beide judoka's gaven elkaar geen haarbreed te. Voorzichtig over de mat schuifelend trachtten zij een pun- invoordeel op te bouwen. Nu eens was het Onvlee die met voorsprong leidde even later was het De Jong die uit \n balansverstoring voordeel putte. Naar mate de strijd vor- prde liep internationaal De Jong uit. Zijn wedstrijdervaring jas tenslotte doorslaggevend voor de overwinning. Doordat hij 1>or de derde maal beslag op het kampioenschap legde, is hij <pfinitief in het bezit van de fraaie wisselbeker gekomen. j.In poule 2 was Rob Rademakers .0 kg) geen partij voor de zeker jftien kilo zwaarder wegende Kees uit Oegstgeest. Wat Radema- jrs ook probeerde. Otter kwam jen moment in moeilijkheden. Het dram dan ook helemaal niet als een e'rrassing toen de scheidsrech- t ADVERTENTIE Nieuwe franse schoenenI'oor v<3<Jer en zoon, moeder en dochter. 10 kleur kom bmities. leer met nubuck. Afnasbaar met- zeep' 'je gek! excl. schoenen en lederwaren DONKERSTEEG 12—14 LEIDEN ter „veteraan" Otter (37) als win naar aanwees. Wouter Zaayer liet er bij de as piranten geen twijfel over bestaan wie de sterkste in deze groep was. Doordat er hier weinig deelnemers waren draaiden de Judoka's een halve competitie. John Vliegenthart werd goede tweede. In deze catego rie was een prijs beschikbaar voor de strijdlustigste Judoka. Deze werd door Gijsbert Stol in de wacht ge sleept. Ook de allerkleinsten kwamen op de mat. Bij de achtjarigen won Nancy de Graaf voor Harrie Mes- kes. Vanwege het grote aantal deel- nemertjes bij de negen- en tienja rigen werd hier in drie poules ge draaid. Eerste prijzen gingen naar Peter Veelenturf, Chris van 't Sant en Ronald Sanen. Een tweede plaats bereikten Jeroen van Raad, Bram van der Reijden, Hans van Mus- scher en Dick van der Maat. In twee poules werd er gestreden bij de elf en twaalfjarigen. Winnaars werden Egbert de Goede en Bart ten Berge terwijl de tweede plaat sen waren voor Frans Borst en Jan de Graaf. Geertjan Zaayer werd eerste bij de dertien- en veertienja rigen. Sjaak Ouwerkerk moest met een tweede plaats genoegen nemen. Tijdens een feestje, dat 's avonds werd gehouden, werd de sportman van het jaar bekendgemaakt. Een prijs die wordt toegekend aan die leerling van de sportschool die het afgelopen jaar geregeld heeft ge traind. Dit jaar was het geen Judo ka die hiervoor in aanmerking kwam maar de „trimmer" Jan van Dam, die wekelijks een uur of vier met sport in touw is. De beker, die Van Dam kreeg, werd door Anton Geesink uitgereikt. (Foto Holvast) LEIDEN Je vraagt Je wel eens af of het persé nodig is, dat ama teur-toneelgezelschappen hun pro- dukten in een vrij grote ruimte als de Leidse Schouwburg slijten. Gis- Vlieg er eens uit. deze gedachte liep de directie an de Machinefabriek Den Hol- ;r reeds lang rond toen zij voor .ar circa tachtig medewerkers :n zo mogelijk geslaagde afron- ng zocht voor de gouden jubi- tumviering van dit Leidse be- f. Het werd een tweedaags be- iek aan Londen. Een vliegtuig berd gecharterd, een bezoek aan |eze wereldstad voorbereid. Het is alles al weer verleden tijd. tender dag vertrok men van de Am- ^erdamse luchthaven Schiphol in |en D.C. 9 voor de vlucht naar En gland. Bijzonder gunstige weersom- helder zicht zorg- len voor een wijde blik op de Noord- jee. die velen alleen maar ken- len vanaf de boulevard van één van jnze badplaatsen. De bustocht van Vliegveld naar hotel gaf reeds een oriëntatie van het wonen en feven in de Engelse hoofdstad, met dubbeldekkers, uitgestrekte par- jen, historische gebouwen en be- lenswaardigheden. fa het diner werd er voor de „doe- et-zelvers" ruimte opengelaten om 1 directe omgeving Londen is t> groot als onze provincie Utrecht - op verkenning uit te gaan. Voor elen werd dat Piccadilly Circus, iet zijn imposante lichtreclames, 'erdwalen doet men er gemakkelijk, laar dan is het altijd wel weer een ixi, die U aan het hotel aflevert. Het loogtepunt van deze tweedaagse trip was bewaard voor de vrijdag: een tocht door de city van Londen, met o.a. een blik op het regeringscen trum, de St. Pauls Kathedraal, Buc kingham Palace, de Royal Albert Hall, de Westminster Abbey met zijn Big Ben en de Towerbridge De tel kens weer boeiende rondrit eindigde in Londens groene „long" het Hyde Park, met zijn bekende speakercor ners. Vrijdagavond had men op Schiphol weer vaste grond onder de voeten en kon van deze Jubileumreis worden gezegd: Samen uit. Ja gezel lig. Dit kwam ook tot uiting in de in het vliegtuig gesproken woorden van Op weg naar de Towerbridge de heer Frerejean, lid van de On dernemingsraad. tot de directie, die er voor gezorgd had .dat ook de thuisblijvers met een geschenkenpak ket in de feestvreugde deelden. Het waren er slechts enkelen. teravond waren „De Gastspelers" er „Gasten in eigen huis" (blijspel door Dick van Maasland) en dat huis was dan voor slechts een kwart met do nateur-gasten gevuld. Met z'on matige publiek-bezetting kan zelfs een zo intieme ruimte als de schouw burg ongewild een wat koude aan blik opleveren. Zeven gastspelers mochten ditmaal zichzelf en het publiek vermaken met een blijspel van eigen bodem. Vader (B. Peters), moeder (Jos Ham -Brussel) en dochter (Annemieke Hoogeveen) Boot staan op het punt de boot te nemen naar Amerika, wanneer honkvaste opa Boot het od een lopen zet naar een late liefde met de passage- en pa's bankbiljet ten op zak. Paniek, want 't landhuis, „gelegen in bosrijke omgeving", is inmiddels al verkocht aan vader (W. Houps), moeder (Nell de Lange-Rei- zevoort) en zoon Kever (C.v. d. Drift die geen dag te laat op de stoep staan om hun eigendomsrecht te doen gelden. In de dan volgende week mogen de Boot's bij de gratie gods blijven logeren in hun eigen huis, wordt er naarstig naar opa ge zocht én bloeit er natuurlijk onher roepelijk een liefde op tussen Mony Boot en Rob Kever. Een matig en wat afgezaagd gege ven, dat toch vrij goed op de plan ken werd gezet. Vooral het vriend- Je van opa, Clovis Kraai (regisseur Jac. Buis), vormde in dit geheel een uitstekende komische noot. Al is datgene, wat amateur-spe lers vaak (en logisch) niet te verge lijken met de prestaties van be roeps-acteurs, laat men toch nooit de belangrijkste functie van 'n ama teur-gezelschap vergeten, en die is: „het plezieren van spelers én publiek" en deze functie kwam gisteravond volop tot zijn recht. T. P. LEIDEN De heer M. H. den Boer (Oosterbeek). is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskun de en natuurwetenscchappen op een proefschrift getiteld "A colour-poly morphism in caterpillars of bupalus piniarius (L> pepipidopterageome- tridae). De promotor was Prof. dr. H. Klomp. Co-referent Prof. dr. K. Bakker. De heer C. A. G. Oedayrajsingh Varma (Leiden) is gepromoveerd tot doctor in de facutleit der wiskun de en natuurwetenschappen op proef- j schrift getiteld "The influence of an electric field on molecular electronic spectra" (Directions of transition moments, dipole moments and pola- rizabilities in excited states)". De promotor was Prof. dr. L. J. Ooster- hoff. De heer J. F. Saltet (Reewijk) is gepromoveerd tot doctor in de facul teit der geneeskunde op proefschrift getiteld "Interstitieel longemfyseem en pneumaosis tintestinalis". De pro motor was Prof. dr. J. Schaberg. LEIDEN Voor de kliniek ver loskunde en gynaecologie (vrou wenkliniek) van het Acad. Zieken huis zyn met ingang van zaterdag als proef ruimere bezoekuren inge steld. De bedoeling van deze proefne ming is om 't voor de patiënten mo gelijk te maken bezoek te ontvangen op tijden waarop daar wellicht meer behoefte aan is. Bovendien wordt aan de familie van de patiënt een grote keuze in de bezoekmoge- lijkheden geboden, terwijl het on aangename wachten voor het bezoek uur voorkomen wordt. De bezoekuren worden als volgt vastgesteld: Voor patiënten van de afdeling Gynaecologie en voor zwangeren: van 10.00-12.30 uur en van 15.00- 20.00 uur. Voor kraamvrouwen gelden, in ver band met de voedingstijden van de baby's, de volgende bezoekuren: van 10.00-11.30, 15.00-17.30, 18.30- 20.00 uur. Op dinsdag is er geen bezoek. Be zoek praematurenafdeling (alleen v. ouders)ma., wo.. dond., en vrijd. van 18.30-18.45 uur, za. en zo. van 15-15.15 uur. ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bU ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat. Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen, briljant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. LEIDEN Het Instituut voor In ternationale Studiën en het Europa instituut van de Leidse universiteit organiseren op donderdag 13 en op vrijdag 14 mei in Hotel Noordzee in Noordwijk een conferentie over "De uitgebreide Europese Gemeenschap en de betrekkingen met overig Euro pa in de Derde Wereld". Op de eer ste dag van de conferentie zal de plaats van de uitgebreide Europese Gemeenschap tegenover de overige landen van Europa aan de orde ko men. Op de tweede dag komen de plaats en de rol tegenover de ont wikkelingslanden aan de orde. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3