NAAR NIEUWE VS POLITIEK VOOR MIDDEN-OOSTEN Hoorzitting eindigt met geharrewar OM GELD VERLEGEN? NMB India's dorp uitgemoord Zaak tegen de Soledad-drie test voor het recht in VS? Rogers peilt de stemming gametuwtjjdmee-ganaardenmb! Angst om Angela Davis Ex-korporaal bekent nodeloos bombardement op dorpen in Noord-Vietnam ZATERDAG 1 MEI 1971 LE1DSCB DAGBLAD PAGINA 9 ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BEIROET Weliswaar mogenier volgens de officiële verklaringen die het huidige bezoek aan het Midden-Oosten van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken be geleiden geen beslissende veranderingen in de vastgelopen besprekingen tussen Israël en de Arabische landen worden verwacht, concrete ontwikkelingen wijzen echter op het tegendeel. Iu de Arabische wereld en dan vooral in Egypte is het geloof in de kansen op succes voor de Amerikaan se vredesvoorstellen vrijwel verdwe nen. Deze voorstellen betekenen voor dat land zoiets als de laatste kans voor de Amerikanen iets van de Ara bische sympathie terug te winnen Geheel in overeenstemming met de geringe hoop op suces voor het zoge- naimde „Plan Rogers" heeft onder meer Egypte via diplomatieke mis sles laten weten dat by het uitblyven van een akkoord of althans een ge- deelteiyke terugtrekking van de Is raëlische militairen van de in 1967 bezette Sinai-woestyn een nog nau were samenwerking met Moskou niet kan uitblyven. Het terugdringen van Russische invloed in het Midden- Oosten is echter de voornaamste dryf- veer voor de Amerikaanse politiek by het zoeken naar een aanvaardbare oplossing voor het conflict tussen Is raël en de Arabieren. Keuze Nu de plaatselyke partyen weinig geneigd zyn te luisteren naar „vry- blvende" goede raad uit Washington wordt Amerika gedwongen tot een meer uitdrukkelyke keuze-bepaling of de dreigende taal uit Cairo wordt terzyde gelegd of de regering in Washington besluit tot een grotere druk op Israël. Voor de Verenigde Staten staan by een beslissing hier over grote belangen op het spel. Druk op Israël kan verwy dering met dat land tot gevolg hebben waardoor de meest zekere bases voor Amerikaanse Invloed in het hele niet-Europese Middellandse-Zeegebied een kritische houding gaat aannemen. Dat kan de toch al zwakke strategische positie van de Verenigde Staten in het Mid den-Oosten nog verder aantasten. Daarby dan nog afgezien van de ver wachte moeiiykheden met het Ameri kaanse thuisfront. Deze risico's zyn voor de Verenigde Staten alleen ac ceptabel wanneer het terugdringen van de Russen bereikbaar blyft. De regering in Washington zal er dus van overtuigd moeten zyn, dat de pro-Westerse of beter anti-Russische stromingen vooral in Egypte nog de overhand kunnen krijgen. Dat vast te stellen lykt de taak van Rogers by zyn bezoek aan het Midden-Oosten waarbij hy in het overleg met de Is raëlische leiders precies de prijs zal proberen te bepalen. DOOR HERMAN ROLFES Het resultaat van de conclusie van Roeers hierover kan gaan leiden tot een nieuwe Amerikaanse politiek op langere termyn voor 't Midden-Oos ten. Omdat een Amerikaanse politiek op langere termyn grote gevolgen gaat krygen voor alle party en in het conflict is er reeds by de voorbereidin gen van het bezoek van Rogers grote onrust ontstaan. In Israël maar voor al ook in Egypte dat by de huidige fase in het centrum van de Ameri kaanse belangstelling staat by het be palen van zyn strategie op wereld niveau tegenover de Russische poli tiek. Stromingen Na de dood van Nasser betwisten in Cairo de pro-Westerse en pro-Rus sische stromingen elkaar de macht. Via het uitblyven van een regeling met Israël hebben vooral de pro-Rus sen hun positie kunnen handhaven. De uiterst linkse stromingen in Egyp te kregen daarby hulp via Russische wapenleveranties die voor alle Egyp- tenaren het onbetwiste uitzicht om op zyn minst in de toekomst de bezette i Sinai-woestyn terug te krijgen leven- 1 dig hield. Emotioneel betekent dat ook het herwinnen van de Egyptische eer. De huidige president Sadat pro beert het evenwicht tussen de pro- Amerikaanse en pro-Russische groe peringen te bewaren waarby hy voor al rekening moet houden met de moe heid van een groot deel van de ach terban. Sadat verzet zich ook tegen de sterke aandrang van Moskou op het moment om de Arabisch-Socia- listische Unie geheel tot een variant van de communistische partij te ma ken. De greep van Rusland op Egypte zou in dat geval gecompleteerd zyn. Een gevaar dat bij het uitblijven van voortgang in de onderhandelin gen met Israël ondanks verzet nau- welyks te ondervangen lykt. Zonder een vredesregeling met Israël blijft de nadruk van Egypte liggen op het militaire aspect en op dat punt zyn de Russen onmisbaar. De pogingen van Sadat om het even wicht tusen de groepen in Egypte te bewaren heeft de dualistische politiek van de laatste maanden tot gevolg gehad. De deur naar vrede met Is raël werd wyder opengezet dan Mos kou en linkse groeperingen misschien welgevallig was, terwijl byna tezelf dertijd uitingen als geen vrede met Israël werden geuit om de linkse zy- de weer gerust te stellen. Unie Egypte twyfelt eerst by het sluiten van een federatie, gaat dan akkoord met het samengaan met de twee zeer ongeduldige staten Syrië en Lybië maar twyfelt dan nog eens by de uiteindelijke goedkeuring van het verdrag. Egypte is tot nog toe het enige land in de federatie van Ara bische Staten waarvan de regering als geheel nog niet is uitgestudeerd. Het draineren van de uiteindelyke beslissing tot toetreding tot de federa tie van Egypte zou direct verbonden zyn met de komende besprekingen met Rogers. In de praktische poli tiek werd weinig gedaan om te ver hinderen dat de Palestynse guerrilla strijders in Jordanië onder controle werden gebracht terwyl om diezelfde reden een verwy dering met de Con servatieve regering van Koning Hoes sein optrad. Hoewel op de agenda van de bespre kingen in Jordanië en Libanon de op lossing van het Palestynse vluchte lingenprobleem en de opvattingen in deze landen over de Amerikaanse ge dachte aan een Palestynse staat ter sprake komt is dat niet meer dan aanvullende gespreksstof. Al vormen de Palestynen het monsterprobleem in het Midden-Oosten het is van de hoogste prioriteit. Ook als het om een per soonlijke lening gaat, kunt u onbevangen binnen stappen bij de NMB. Daar wordt het als de gewoonste zaak van de wereld gezien u te helpen. Om enkele bedragen te noemen: 3000,kunt u aflossen In 24 x f 144,20 en 4000,— in 24 x 192,26. Veel formulieren komen er niet aan te pas. Op elk NMB kantoor is vlotheid en plezierige behandeling het wachtwoord. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óóku zich thuis voelt! NIEUW DELHI (APP) Het In diase persbureau PTT meldt dat 150 van de 300 inwoners van de Indische enclave Basjpachai, by het district Coochbehar, door Pakistaanse mili tairen zyn vermoord. Vluchtelingen uit het dorp verklaarden dat op 26 en 27 april Pakistaanse militairen op de huizen schoten en daardoor het merendeel van de nog aanwezige in woners doodden. Senator William Fulbright, voor zitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen, heeft vandaag het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ervan be schuldigd de toestand in Oost-Paki stan te bagatelliseren, „omdat stabi liteit en de status quo van meer be lang voor ons is, dan een opstand". Hy had van iemand van de Ame rikaanse hulpdienst, die op 7 paril uit Pakistan was gekomen, meer ge hoord dan van het ministerie. De Amerikaanse consul te Dacca, John Rohde, zou het ministerie een aantal gedetailleerde rapporten over de toestand hebben toegezonden, maar het ministerie had geweigerd deze stukken aan de commissie te tonen. Angla Davis bij haar ar restatie in januari j.l. bij een routine-controle in een motel in New York. LONDEN In 1961, acht tien jaar oud, was hij mede plichtig aan een diefstal van 70 dollar uit een benzinestation. Voor dat misdrijf zit hij nu al tien jaar in de gevangenis waar van zeven jaar in complete af zondering. Bij de zeldzame gelegenheden dat hij buiten de gevangenis ver scheen was hij geketend rond zijn middel, de zware kettingen verbonden met zijn polsen en enkels. Niemand weet wanneer hij in vrijheid zal worden ge steld en hij letterlijk zijn ketens kan afwerpen. Vele keren heeft George Jack son vergeefs een verzoek tot gratie ingediend, maar omdat hy zich verzet tegen de bewakers die voo rde zwarte gevangenen „speciale behandelingen" reser veren. werd hij steeds meer het mikpunt van vernederingen. Door Albert Stol In de statige, afgeladen Cen tral Hall in Londen waren on langs drieduizend mensen bij een om hun steun te betuigen aan George Jackson en Angela Davis, de vrouw die ervan wordt beschuldigd wapens voor een vuurgevecht waarbij Jackson zou moeten worden bevrijd te hebben geleverd. In doodse stil te luisterden zij naar de ver klaringen van George's zuster Penny, zijn advocaat John Thome en de beroemde neger auteur James Baldwin. John Thorne: „Op 13 janua ri 1970 werden acht blanken en zeven zwarte gevangenen naar een nieuwe binnenplaats vande Soledad-gevangenis in Salinas gebracht om daar te luchten. Zorgvuldig werd onderzocht of zij geen wapens droegen. Naar nu is komen vast te staan, werd de wacht in de to ren vervangen door een erva ren scherpschutter. De blanken waren speciaal uitgezocht; mannen die een diepe rassen haat koesterden. Het resultaat bleef niet uit. Een vechtpartij begon en voor dat iemand het zich kon reali seren, klonken er vier schoten van de wachttoren. Drie, negers werden onmiddellijk gedood, een blanke licht geraakt. Aanvaardbaar Een Grand Jury, die de zaak onderzocht, achtte de moorden „aanvaardbaar". Een uur nadat deze uitspraak bekend was ge naakt, werd een blanke bewa ker in de gevangenis uit wraak doodgeslagen. George Jackson en twee andere zwarte gevan genen, John Cluchette en Flee- ta Drumgo werden van de moord beschuldigd". „Het bewijs is nihil", aldus John Thorne, die ervan over tuigd is dat dit alles slechts een poging is om George Jackson op een zogenaamd legale wijze te e- limineren. De autoriteiten hoopten dat Cluchette en Drumgo. die alle twee voor snelle gratie in aan merking kwamen, voor hun ar restatie wel de nodige „be- wyzen" zouden leveren. Maar 't drietal bleek niet te scheiden en staat nu bekend als de So- ledad Brothers, symbool van eenheid tegen een corrupt sys teem in Californië. Steun Penny, de 25-jarige zuster van George, zei mij in een ge sprek in Londen: „De mensen willen pas naar ons luisteren als ze in dezelfde omstandigheden als wij verkeren. Wij hebben nu steun nodig voordat de gevangenisbewakers en politie denken dat ze ons zonder enige repercussies kun nen uitroeien. Van de dood van mijn broer Jonathan hebben wij geleerd dat de zwarte onder drukten in dit systeem geen kans hebben. De fascitische „pigs" (politie) hebben alle vrijheid om zogenaamd in zelf verdediging de Black Power-lei- ding en anderen zonder meer neer te schieten". Sensationeel Het offer van haar 17-Jarige broer Jonathan was sensatio neel. Uit wanhoop over de Jus titiële kwellingen zijn broer aan gedaan, stormde hij vorige zo mer een rechtszaal in San Ra phael in Californië binnen en wierp dn drie zwarte verdach ten een pistool toe. Samen hiel den zij vijf gijzelaars in be dwang, onder wie de rechter, en schreeuwden: „Bevrijdt de Sole- dad Brothers om half één". De politie opende het_ vuur en in een regen van politiekogels wer den Jonathan, de rechter en twee negerverdachten gedood. Het drama naderde een' hoogte- tepunt toen de FBI de mili tante Angela Davis boven aan de lijst van de „most wanted people" zette. Angela zou de wa pens hebben geleverd, maar ook hier staan de bewijzen op los se schroeven. HM John Thorne, advocaat van de Soledad-Brothers en Ingela Davis. Omdat ze acties voor de So- ledad Brothers voorbereidt? Dat deed ze samen met anderen. Het enige doel van de aanklacht is haar te gebruiken als een sym bool van een staatsvijand die de zwarten in de praktijk heeft aangetoond hoe zij de onder drukking van zich af moeten schudden. Moeilijkheden Angst Waarom zouden gouverneur Reagan zyn byna fascistische vrienden zo gebeten zijn op An gela Davis? Howard Moore, haar advocaat, stelde het zo in Lon den: Waarom Jaagt zij gouver neur Reagan zoveel angst aan? Om dat ze zwart ls? Dat zijn er velen. Omdat ze gestudeerd heeft? Dat hebben vele zwarte vrouwen. Omdat ze communis te is? Er zijn er meer. Wordt Jackson schuldig bevon den dan wacht hém automa tisch de doodstraf, omdat hij al een straf had waarin levenslang besloten lag. Op 9 augustus be gint in Los Angeles het 1.750.000 dollar kostende proces. Maar nu reeds bevindt Thorne zich in moeilijkheden. „Getuigen voor de verdediging uit de Soledad-gevangenis zijn overgebracht naar andere ge vangenissen. Sommigen zelfs o- verhaast vrijgelaten zodat wij ze niet kunnen opsporen. Als ik de rechter wijs op een wetsovertre ding krijg ik 75 dollar boete we gens belediging van 't hof. En zo gaat het maar door. Voor de rechter is een advocaat van de Soledad Brothers even verdacht als zij zelf". John i'horne: „In dit proces moet blijken dat in dé rechts zalen in Amerika geen recht wordt gesproken. dat het rechtsstelsel corrupt is. Deze zaak zal een zaak zijn tegen het gevangenissysteem in de Ver enigde Staten. Ook al worden de Soledad Brothers en Angela Davis vrijgelaten dan zullen er helaas andere beschuldigingen volgen". MÜNCHEN Alexander Doebtsek, de voormalige leider van de Tsjechoslowaakse com munistische partij, is volgens het Westduitse weekblad Quick" thans bedrijfsleider in een garage in zijn geboortestad Bratislawa. Het blad bracht foto's w.o. bo venstaande waarop men onder meer Doebtsek kon zien terwijl hij op een bus stond te wachten, en thuis in de tuin bezig was. Doebtsek zou in het Engels tot éen van de twee verslaggevers van „Quick" hebben gezegd: „Als u mij wilt helpen, mijnheer, kom dan alsjeblieft niet naar mij toe". Doebtsek zou samen met ie mand anders een klein kantoor hebben in een officieel gebouw en de naam „Dr. Alexander Doebtsek" zou er op de deur prij ken. Zijn maandsalaris zou zo*n 800 gulden bedragen. Doebtsek, die nu 49 jaar oud is, werd in 1969 afgezet en opgevolgd door de hui dige partijleiderGoestaw Hoesak. Daarna werd hij enige tijd am bassadeur in de Turkse hoofdstad Ankara, daarna teruggeroepen en uit de partij gezet. WASHINGTON (Reuter, AP) De onofficiële hoorzittingen, door Amerikaanse Congresleden gehouden in verband met het optreden van de Amerikaanse troepen in Vietnam, zyn geëindigd met een stroom van verwijten over en weer. Zo beschuldigde Louis Wyman, Re publikeins afgevaardigde van New Hampshire, in het Huis van Afge vaardigden de organisatoren en an dere voorstanders van de zittingen van opzettelyke ondermyning van de Amerikaanse strydkrachten. .De zit tingen, aldus Wyman, hebben de re putatie van de VS zowel in Amerika zelf als in het buitenland een ge duchte knauw gegeven en ook de vrylating van de Amerikaanse krygs- gevangenen in Vietnam en het tot stand komen van een regeling door onderhandelingen in Zuidoost-Azië moeilyker gemaakt. De Democratische afgevaardigde uit New York William Ryan rea geerde hier direct op met de opmer king dat de zittingen zyn gehouden „uit een gevoel van verantwoordelyk- heid voor ons zelf. onze kiezers en de natie". Vernietiging Op de zittingen hebben oudstrijders uit Vietnam uitvoerige verklaringen afgelegd over gruweldaden die door Amerikaanse militairen zouden zyn begaan. Eén van hen beschreef de moord op rond 30 Vietnamese bur gers, die twee jaar geleden door Amerikaanse infanteristen zou zyn gepleegd in een dorp in de provincie Kwang Ngal. Een ander, een gewezen korporaal van het korps mariniers bekende donderdag openiyk, per- sooniyk de vernietiging van twee vreedzame Noordvietnamese dorpen te hebben bewerkstelligd. De korporaal, Kenneth Campbell, 23. schatte dat by de bombarde menten op de dorpen tenminste 20 dorpelingen waren gedood. Hy was volgens zyn zeggen als ar tilleriewaarnemer in de noordelyke Zuidvietnamese plaats Con Thien gelegerd. Halverwege de maand augustus 1968 had hy over de grens twee kenneiyk vreedzame dorpen waargenomen. Om niet nader te verklaren rede nen vroeg Campbell zijn luitenant of hy één van de dorpen mocht be schieten, waarop deze zei: „Natuur lijk, ga je gang". „Ik hoefde my geen zorgen te maken, omdat zy be slist rijst aan het Noordvietnamese leger leverden, had de luitenant ge zegd". Nadat toestemming tot op divisie niveau was verkregen, opende Camp bell het vuur met brand-, hoogex- plosieve en anti-persoonsgranaten. Het resultaat van het urenlange bombardement was volgens Campbell dat het dorp geheel werd vernietigd. De dag daarop werd eenzelfde strafcampagne tegen een ander Noordvietnaraees dorp uitgevoerd, waarvoor Campbell ook op elk ni veau toestemming had gekregen. Verdierlijking In een open brief aan „zyn vrien den in Amerika" protesteert de Ame rikaanse pacifist Don Luoe die door de Zuidvietnamese regering het land is uitgezet tegen het feit dat „zyn landgenoten deelnemen aan het mar telen van andere menseiyke wezens en tegen de verdieriyking die door Amerikaanse autoriteiten is aange moedigd en waaraan zy in Vietnam zelf hebben deelgenomen". Niemand kent exacte cyfers over het aantal politieke gevangenen in Vietnam, maar er zyn er minstens honderd duizend en bepaalde kringen schat ten het aantal zelfs op 400.000, zo voegt hy er aan toe. Ik heb de zwar te en blauwe striemen gezien, de zwartgerande nagels en de krachte loze spieren van de slappen benen van hen die vastgeketend liggen in kooien. Daarna volgt een beschrijving van een Amerikaans centrum waar ge vangenen worden ondervraagd, gele gen in de onmiddeliyke omgeving van Saigon en geleld door een lui tenant-kolonel. Jerry Lewis De bekende Amerikaanse filmko miek Jerry Lewis wil niet meer in de Verenigde Staten wonen. Lewis, die in Parys gastvoorstellingen geeft, zei tegen Journalisten dat hy wil voorkomen dat zyn kinderen voor de oorlog in Vietnam worden ingescha keld. Zijn oudste zoon had al twee jaar militaire dienst in Zuid-Korea en Vietnam achter de rug, en hy wilde zyn andere vyf zonen daarvoor behoeden. De filmster wil nu In West-Europa gaan wonen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9