RODE STER VERNEDERD Dramatisch slot voor PSV in Madrid Schorsing v. d. Ley opgeheven Juventus en Leeds in finale fa wilms floet ►voetbalschoenen Athene bejubelt helden van Panathinaikos o sport leiden nv.►trainingspakken Philips-formatie ging in rumoerige slotfase kopje onder DONDERDAG 29 APRIL 1971 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD steeds meer als een vorm van kunst tijd in de strijd is voor de dubbel beschouwd. Ongewild kwam dat, op I van zowel het kampioenschap als de nogal vermakelijke w\jze vond ik, Cup. Alleen de Spurs hebber^ die ..oeger me* vertaald .-tan „omen met „heel vroeger". Mijn (beloofde) antwoord luidde: „omdat de intellectuelen op de glans de schittering afkomen die tegen woordig van het voetbal afstraalt. Ze komen op het succes af". Een bit ter en ten dele ongetwijfeld onrecht vaardig oordeel, dat merkt u wel. Maar toch slechts ten dele onge rechtvaardigd. Ik zie die intelligent sia niet door dik en door dun blij ven komen, als straks AJax door het vertrek van Cruyff afzakt tot een middelmatig elftal in de orde van grootte van bijvoorbeeld NAC. De zo geheten gewone man zal veel meer de neiging hebben zijn eenmaal ge kozen club trouw te blijven, for better and for worse, in goede en slechte tijden, want u kent het spreekwoord: right or wrong, my kluppie, oftewel: goed of slecht, het is en blijft tenslotte mijn club, je kan zeggen wat je wil (kort samen gevat). De schrijvers toneelspelers, schilders die tegenwoordig naar voet bal gaan, bewonderen de artisticiteit van een elftal als AJax, of Juist dat geraffineerd-onverzettelijke van Feijenoord, maar zodra Sparta de boventoon gaat voeren, stappen zij met evenveel gemak over op „de club van Kristensen". Ze zien elf tallen als persoonlijkheden en bin nen die persoonlijkheid van het elf tal kiezen zij dan weer hun eigen favoriet. Cruyff, denkt u. Nee, na tuurlijk niet, Cruyff is te .gewoon" Ze kiezen Keizer(I). Ik geef toe dat Keizer één van hun favorieten is, maar ik ken op zijn minst twee kunstenaars (Ton van Duinhoven en Jan Wolkers) voor wie SJakie Swart het helemaal is. Jan Wolkers roemde voor Radio Veronica SJaak Swart „bevrijdende rechtlijnigheid", vergeleek AJax met een Greyhound (hazewind) en Feijenoord met een bulldog, en Wim van Hanegem voer de hij sprekend als volgt in: „Ik ben een zeehond, het liefst zwem ik in mijn eigen zweet". Maar SJaak Swart was toch zijn grote favoriet, en dat geldt nog sterker voor Ton van Duinhoven. Ik zat bij een thuis wedstrijd van AJax naast hem, toen SJakie langs een tegenstander drib belde, de bal leek te ver van hem weg te springen, maar met een tus- sensprintje wist SJakie hem nog voor de lijn te achterhalen en goed voor te zetten. „Hoe krijgt-ie het voor el- ,kaar(!)*, zei een AJax-supporter jzich half omdraaiend. En Ton van Duinhoven antwoordde toen „Joode vernuft". Ook in Engeland wordt voetbal tot uiting in The Sunday Times van 18 april. Brian Glanville, een an Engelands bekendste voetbalau- eurs, zo niet de bekendste (hij ■chreef ook een heel leesbare voet- jalroman, een van de zeer weinige, a het Nederlands vertaald als „de rof"), begon een artikel over dc ;uropa-Cup voor landenteams als olgt (ik vertaal het maar even zo ,oed mogelijk)„Een vrouw van 30", .ei Sophie Tucker eens. „valt voor nannen die er goed uitzien, maar je wordt wel ziek en doodmoe van' il die verdomde Grieken". Dit dan ils inleiding voor de wedstrijd die Ingeland moest spelen tegen Grie kenland, nadat Ever ton al voor de Europa Cup was uitgeschakeld door PanathinaikosIn dezelfde Sun day Times had James Wilson een wedstrijdverslag geschreven van Leeds United—West Bromwich Al bion. Dat begon aldus: „Arm Leeds. Velen van ons zullen zich een nachtmerrie uit onze kindertijd her inneren, waarbij we door een mee dogenloze achtervolger op de hielen werden gezeten. Je ledematen ver stijfden, Je spieren weigerden dienst terwijl de achtervolger steeds dich terbij kwam. Deze angst, een voet bal-variatie op Francis Thimpson's „hond van de hemel", moet Leeds de laatste twee maanden bekend zijn voorgekomen, toen Arsenal geleide' lijk aan zijn achterstand inliep". En dan was er weer Brian Glan ville, die nog steeds in de Sunday Times van 18 april een wedstrijd verslag schreef van Arsenal—New castle United. Hij begon dit keer zo: „Het ontbreekt Je aan majesteit", al dus luidde de beschuldiging die de heldin van Arnold Wesker's stuk „Wortels" haar boerenfamilie toe- slingerde. Hetzelfde verwijt zou men Arsenal kunnen maken, dat nog al- dubbel deze eeuw gehaald, maar de Spurs hadden tien jaar geleden wel majesteit, distinctie en oneindig veel flair". U ziet het. Je kan in Engeland, althans in de Sunday Times, met goed fatsoen geen voetbalver slag meer schrijven, zonder eerst even een uitspraak van een beken de theaterpersoonlijkheid of een ci taat uit een toneelstuk te hebben gegeven. Maar u weet wat Disraeli zei: „slechts zij citeren nooit een an der, die geen hoop hebben zelf ooit geciteerd te worden". jam koopt wil fruit proeven NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel HAARLEMMERSTRAAT 182-18-1. TH 01710-24872-41810 ATHENE Tienduizenden uitzinnige Grieken hebben hun helden toegejuicht. Panathinaikos, de ploeg die twee weken geleden in Belgrado was vernederd, had zich een weg gebaand naar de finale van Europa Cup 1. Met 30 werd Rode Ster ditmaal kansloos verslagen. Puskas, de nog twee weken gele den verguisde trainer, zag zich ditmaal tot het niveau van een Olympische held verheven. Zijn ingrepen hadden het elftal dat in de intelligente midvoor Antoniades en de reservekeeper Constantinou zijn pijlers vond, nieuwe energie gegeven. De manager van Rode Ster Milani had voor de wedstrijd gewaarschuwd voor overdreven optimisme: „De 41 voorsprong kan, maar behoeft niet beslissend te zijn. Onze drie doelpun ten voorsprong betekenen nog geen vrijbrief voor een finaleplaats". Nog geen twee uur later waren zijn woor den realiteit. Met grimmige gezich ten verlieten de spelers en hun trai ner het veld waar zij zo diep verne derd waren. Daarentegen straalde de voormalige sterspeler van Real Ma drid, Ferenc Puskas, van vreugde. Hij ging op de schouders van dol zinnige supporters. Zijn beloning kan hij in ontvangst nemen: ruim 84.000 gulden omdat hij zyn ploeg naar de finale had geleid. Panathinaikos begon de wedstrijd met een fel offensief, vastberaden om de vernedering van Belgrado te wreken. De intelligente Antoniades zwierf onmiddellijk uit naar de Joe goslavische doelmond. Daar ving hij een pass op van de weer opgestelde Domazos en scoorde van drie meter afstand, toen de wedstrijd nog maar net een minuut oud was. Na die snelle doelpunt bleef Panathinaikos drukken en kreeg nog drie fraaie kansen binnen 20 minuten, die toen reeds definitief een einde aan de Zuidslavische illusies hadden kun nen maken. Maar de schutters faal den. Rode Ster kreeg de kans zich te herstellen. Controle Het verkreeg zelfs de controle over het spel. Met zuivere, laaggehouden passes wisten de Joegoslaven zowaar druk uit te oefenen op de Griekse Puskas 84.000 gulden achterhoede, maar deze vormde, aan gevoerd door reserve-doelman Con stantinou, een ondoordringbaar scherm. Tekenend voor de verhouding was, dat de Joegoslaven de eerste helft zes hoekschoppen mochten nemen en de Grieken geen enkele. Constantinou. door Puskas opge steld in plaats van de in Belgrado falende Ekonomopoulos, verrichtte prachtig werk door regelmatig uit zijn doel te komen om aanvallen van Rode Ster te onderbreken. Pas in de tweede helft in de 55ste minuut daverde het in het Atheense stadion opnieuw. Weer trof Antonuades doel, ditmaal met een kopbal, en negen minuten later scoorde Camaras het doelpunt, dat Panathinaikos in de finale hielp. Daarvoor had Camaras in Bel grado reeds de basis gelegd, door het zo kostbare tegendoelpunt van de Grieken te scoren. Camaras ontfut selde nu keeper Dreikovic de bal, draaide zich om en plaatste de bal in het doel. Van dat ogenblik af beperkten de Atheners zich tot verdedigen. Rode Ster schiep zich nog enige gevaar lijke kansen, maar het bleef 3—0. Een waar pandemonium brak uit toen de scheidsrechter had afgeflo ten. Ongehinderd door de aanwezige politie stroomden duizenden dolge lukkige toeschouwers het veld op. Daarna trok de meute de stad in, waarbij geweldige verkeersopstop pingen ontstonden. De Griekse doelman Con stantinou, een van de uitblinkers onderschept een aanval van Ro de Ster. Wat dan allemaal gebeurde in een periode, dat de Linder-elf op de eigenlijk absoluut onbespeelbare mat in het Bernabeu-stadion Reals ge lijke was. En moed putte uit de verdiende gelijkmaker van Wim van den Dungen, die dertien minuten na de pauze schitterend scoorde. Die 11 schonk PSV de illusie op méér. Op het doorweekte en met grote plassen bedekte terrein im mers was verdedigen gemakkelijker dan aanvallen. En Real Madrid moest aanvallen, omdat door de 00 in Eindhoven alleen met een overwinning, de tickets voor Athene gekocht konden worden. Maar de getructe Spanjaarden, die met veel minder overtuiging speel den dan in de eerste wedstrijd en een veel zelfbewuster PSV tegenover zich vonden, strandden steeds op de Nederlandse defensie. Die versterkt was met Munk Jensen, waardoor Wietse Veenstra zijn plaats moest afstaan. De meeste combinaties mislukten, omdat de bal in de modder bleef steken of omdat ver doorglijdende PSV'ers de aanvallen konden onder breken. Slechts een enkele keer slaagde de lange pass: op Gento of Amancio. Maar ook dan voorkwa men de geïnspireerd spelende Eind- li ovenaren groter onheil. Real Madrid en zijn 40.000 fans werden er moedeloos van. Niets im mers leek erop, dat het winnende doelpunt toch nog gescoord zou worden. Schmidt Hansen, Eef Mul ders en Johan Devrindt begrepen wat er van hen werd verwacht en stagneerden zoveel mogelijk de door Zoco. Zunzunequi, Sanchis en Pirri gewenste opbouw. Maar ineens was er die door Munk Jensen veroorzaakte botsing, waar mee Gerrit van Tilburg èn tal van Real-spelers zich gingen bemoeien. En ineens wees arbiter Kidbayan richting kleedkamer ten teken, dat de niets vermoedende Van Tilburg kon gaan. Er zou misschien nog niets aan de hand zijn geweest als Kurt Lind'er zijn ploeg massaal op 't middenveld en in de verdediging had geposteerd. Maar zelfs met tien tegen elf man probeerde PSV af en toe nog aan vallend te spelen. Waardoor er bij de Spaanse tegenacties grote gaten ontstonden. Real had al enkele, op het nipper- Runners Up Cup TURIJN LEEDS (AP» Juventus uit Turyn en Leeds United hebben zich geplaatst voor de finale van het Runners Up Cup-toernooi. In Turijn versloeg Juventus FC Köln met 2-0. De eerste wedstrijd tussen deze twee ploegen, veertien dagen geleden in Keulen was in een 1-1 spel geëindigd. Leeds Untied speelde 0-0 tegen Li verpool, waarvan het in de uitwed strijd met 1-0 had gewonnen. Reeds in de tweede minuut liep de Duitse I Juventus-speler Helmut Haller vier I verdedigers van FC Köln voorbij, waardoor Capello, bediend met een perfecte pass, van enige meters af stand 1-0 kon laten aantekenen. In de 85ste minuut maakten de Duitsers bijna gelijk. Het werd voor FC Köln de fatale minuut, want uit een pass op maat, opnieuw van Haller, bracht Anastasi (schot vanaf meer dan 20 meter) de stand op 2-0. De wedstrijd werd beheerst door het sterke middenveld van de Ita- j lianen. Het was aan de Duitse doel man Manglite te danken, dat FC Köln niet met een grotere nederlaag naar huis werd gezonden. Leeds United, dat dus in de eerste wedstrijd met 1-0 van Liverpool had gewonnen behoefde er alleen maar voor te zorgen, dat de strijd van gisteravond in het Eiland Road Sta dion met een 0-0 stand eindigde En dat gebeurde ook, hetgeen door 40.000 toeschouwers werd bekeken. DEN HAAG (ANP) De schor sing van André v. d. Ley (Go Ahead) als speler van het militaire elftal naar aanleiding van diens denigre rende uitlatingen over de militaire dienst in een interview in „Voetbal International" is beëindigd. Van der Ley geniet ook weer de faciliteiten om 's middags de trainingen van Go Ahead bij te wonen. Dit blijkt uit het antwoord van minister Den Toom op vragen over de schorsing van de Tweede-Kamerleden Wiel- drayer en Masman (PvdA). De schorsing voor het militaire elftal mag. aldus de minister, niet als een strafmaatregel worden g ekwalifi- ceerd, maar is een maatregel van orde geweest van de chef d'équlpe, die hoge eisen' stelt aan de spelers, ook wanneeer zij als lid van een in binnen- en buitenland optredende i ploeg publiekelijk hun visie geven' i over de gemeenschap die zij als sportman vertegenwoordigen. Doelman Jan van Beneren ontneemt Pirrl een kans om te Van Tilburg, uit het veld ge stuurd, verlaat huilend Reals doorweekte grasmat. tje gemiste, mogelijkheden gekregen en Jan van Beveren had al een keer misgetast toen kort voor tijd die hoekschop kwam. De bal werd hoog voor doel geplaatst, draaide iets af. langs de vuist van de te vroeg uitgelopen Jan van Beveren, waardoor Pirri met een uitstekende kopstoot Real Madrid naar Athene loodste. De 21 bleek teveel voor een nu ontmoedigd PSV. Het banjerde af gemat door de modder. Een illusie armer. Want het verlies kwam toch nog onverwacht. PSV was eigenlijk vrij van zorgen aan het duel begonnen. Omdat de Spaanse bekerhouder in een betere uitgangspositie was gestart en dus favoriet was. Wat snel te mei-ken was. Met een versterkt middenveld (Van Stippent nam voor de rust de plaats in van Willy van der Kuy- len) opereerde de Linder-elf opval lend agressief. En hield daardoor de tegenstander langdurig op. Pas ne gen minuten voor de wisseling brak de ver opgerukte Zoco de score open. Maar zelfs die achterstand ontmoe digde de Nederlanders niet. Trainer Linder koos in het tweede deel be wust de aanval, waardoor Van Stip pent moest ruilen met Van der Kuylen. De snelle Schmidt Hansen stichtte enorm veel gevaar met zijn rushes, zoals ook de steeds opko mende backs Van den Dungen en Harry Vos alle aandacht opeisten. En de slimme dieptepasses van Van Tilburg spleten de Real-defensie eveneens. Dertien minuten na de hervatting werd het PSV-offensief gehono reerd. De Madrileense centrum-ver dedigers startten te laat op een zui vere center, waardoor de ver naar voren gekomen Wim van den Dun gen doelman Borja kansloos kon kloppen. Real Madrid schrok en stormde haastig richting Van Beveren, voor zover de plassen dat toelieten. PSV vond in het water zijn bondgenoot en leek op weg naar de Griekse hoofdstad. Maar, zoals gemeld, de Brabanders gingen toch kopje onder. In een ru moerige slotfase, die PSV met tien man speelde. Real Madrid, dat geen hoop meer koesterde, mag tegen mede-finalist Chelsea op zoek gaan naar nieuwe glorie. „Hoe komt het", werd mij laatst gevraagd, „dat de zogeheten intellec tuelen, bijvoorbeeld de kunstenaar schrijvers en dat soort tuig, tegen woordig zoveel meer belangstelling voor voetbal aan de dag leggen da: vroeger?" Voordat ik u mijn antwoord ont hul, wil ik er wel even op wijzer, dat het woord „vroeger" in dit ver verband misverstand kan wek ken. „Vroeger" betekent: „Een jaai of wat geleden", bijvoorbeeld vijf ol tien jaar, misschien zelfs maar drie jaar. In ieder geval betekent het niet: sinds voetbal in Nederland ont stond, want juist in de begintijd waf voetbal een sport voor de betere stand. Niet voor niets hebben stok oude clubs als de Koninklijke H.F.C de Haagse clubs H.V.V. en H.B.S., en Amsterdamds oudste voetbalclub A.F.C. nog altijd „een geur van hoger honing" om zich heen, en misschien geldt dat ook wel voor andere oud jes als U.D. uit Deventer, Hercules uit Utrecht en Robur et Velocitas uit Apeldoorn, dat weet ik niet zo precies. Pim Muiier, die het voetbal in Nederland introduceerde, was bij voorbeeld een kostschooljongen. Tot ongeveer 1900 bleef voetbal een spel voor de meer gegoeden (schrijft Van der Ley in zijn encyclopedie der sporten), pas daarna groeide voet bal langzamerhand uit tot een volkssport. Ook in de eerste jaren na 1900 (de eerste officiële in terland vond plaats in 1905 tegen België) treffen we in het A-elftal nog menige naam aan die de in druk maakt niet op Katendrecht oi in de Amsterdamse Kinkerbuurt te zijn ontstaan: Gleenewinkel, Kam- perdyk, dr. Hesselink, Jhr. Feith, De Bruyn Kops, Boelmans ter Spill, Van Hecking Colenbrander, mr. J. W. E. Sol, mr. J. H. Welcker, Jhr. G. de Seriere, Van Breda Kolff, Westra van Hothe, Jhr. H. C. F. C. von Heijden zijn tot en met 1920 wel de duidelijkste voorbeelden van die betere stand in het vertegen woordigende Nederlandse voetbal, en dan heb ik Nederlands elftalspelers uit die Jaren die later uitgroeiden tot professor (Otten), ingenieur (De- nis) of dr. (Tetzner) nog niet eens genoemd. Dat doe ik dan bij deze. U begrijpt dus wel, dat de vraag waar om de „Intellectuelen" tegenwoor dig zoveel meer belangstelling voor voetbal aan de dag leggen dan MADRID PSV sneuvelde toch. In een dramatische slot fase moesten de dappere Brabanders twee tikken incasseren, die hen een finaleplaats kostten. Eerst werd, halverwege de tweede helft, Gerrit van Til burg na een chaotische botsing tussen Spanjaarden en PSV'ers door de Franse scheidsrechter Kidbayan uit het veld gestuurd. En tien minuten voor tijd profiteerde Pirri van de numerieke meerderheid (èn te laat reageren van Jan van Beveren) door 21 te scoren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7