wil dialoog met Ex-sergeant onthult weer slachting in Z.-Vietnam Denen in Sleeswijk: tevreden minderheid Turkse Koerden willen de autonomie afdwingen UIT VERLANGEN OM COMMUNISME UIT AFRIKA TE VERBANNEN? Moskou wijst een Brit uit LET OP HET GWK-EMBLEEM DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Groot aantal arrestaties in Ankara HONDERDEN DODEN BIJ WATERSNOOD RAMP IN BRAZILIË Uit, goeie gewoonte. ONDANKS WELVAART STIJGENDE ASSIMILATIE IN "DUITSLANDS BLINDEDARM" 29 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ABIDJAN (Reuter, AP) President Felix Houphouet-Boig- van de Westafrikaanse staat Ivoorkust heeft een dialoog met „een van de bestanddelen van de vrede in Afrika" Hij deed dit op een persconferentie in het parle- te Abidjan. t Het staatshoofd zei dat er Afrika- zijn die hem er van beschul- ügen een dialoog met Zuid-Afrika te staan ten einde investeringen lit deze republiek te krijgen. Ande- Afrikanen hadden hem er van op persoonlijk gewin uit te jjn. De president sprak zich uit voor politiek van „absolute neutrali en vrede in Afrika. Vrede zou dan effectief zijn als deze toe- Rand bestaat tussen alle Afrikaanse Itaten, met inbegrip van Zuid-Afri- :a. „Ongetwijfeld krenkt het apart- leidsstelsel dat in Zuid-Afrika wordt oegepast, ons allen diep en wij on- lerschrijven volkomen de verooorde- og er van in de gehele wereld Apartheid valt echter binnen de urisdictie van Zuid-Afrika en dit rsteem zal niet met geweld worden itgeroeid", aldus Houphouet-Boig- y- ,De president toonde zich bereid iuid-Afrika te bezoeken omdat het inderhouden van contacten kan bij lragen tot uitholling van de apart- leid, iets wat met geweld nooit be- sikt kan worden". Maar hij gaf te erstaan, dat hij zijn geestverwanten inder de Afrikaanse leiders ook zou aadplegen, op de eerste plaats bin- len het kader van de Organisatie roor Afrikaanse eenheid, voordat hij ets zou doen als het aanknopen van llplomatieke betrekkingen met de ilanke regering in Pretoria. Gematigd De 65-Jarige president is onder Charles de Gaulle Frans minister eweest en hij wordt beschouwd als én van de gematigste en invloed- ijkste Afrikaanse staatslieden. Hij ?as de eerste leider van de Frans prekende Afrikaanse landen die ich openlijk heeft uitgesproken voor len dialoog met Zuid-Afrika. President Kenneth Kaoenda. van ïambia, die ook als gematigd wordt eschouwd, behoort tot de Afrikaan- i e leiders die categorisch besprekin gen met Zuid-Afrika van de hand sijzen. Vorster heeft eerder de- re maand geprobeerd Kaoenda in 'n noeilijk parket te brengen door te 1 ntihullen dat deze een geheime cor respondentie met hem had gevoerd. Verwacht wordt dat het standpunt ran Houphouet Boigny de menings verschillen over dit onderwerp onder Se gematigde Afrikaanse leiders zal toespitsen. Voor de maraton persconferentie, relke bijgewoond werd door meer dan 100 Afrikaanse (w.o. Zuidafri- kaanse). Europese, Amerikaanse en Japanse Journalisten waren de eer- ite klas reisbiljetten en hotelrekenin gen door de regering van Ivoorkust betaald. Leidraad De leidraad in de verklaring van de president en zijn antwoorden op rragen was de noodzaak voor de Afri kaanse staten evenals Zwitserland 'n neutrale koers te varen. Hij sprak van een gevaarlijke zinsbegoo- LONDEN (AFP, Reuter) De Russische regering heeft de tweede- «ecretaris van de ambassade van Groot-Brittannië in Moskou, David Miller, tot ongewenst persoon ver klaard en hem gelast het land te verlaten. Dit is gisteren door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. De Russische stap is, zo wordt van bevoegde Britse zijde verklaard, een reactie op de uitwijzing door Enge land van drie Russische functiona rissen en de weigering om tien an dere Russen toe te laten. Sinds vorig jaar juli wees Engeland 2 leden van de Russische handels legatie en één van de ambassade in Londen uit omdat zij zich mét „on toelaatbare activiteiten" hadden be- tiggehouden. Een nadere uitleg hier over is niet gegeven. Later kregen tien Russen, die in Engeland bij de handelslegatie en de smbassade zouden gaan werken, geen inreisvisum. De reden daarvan was dat de Britse regering goede re den had om aan te nemen dat ook zij zich met de genoemde praktijken zouden gaan bezighouden, aldus ge noemde kringen. Het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken motiveerde de uitwijzing van Miller met de verklaring, dat deze zich schuldig had gemaakt aan activitei ten die onverenigbaar zijn met zijn diplomatieke status. De Sowjet-Unie liet tegelijkertijd weten dat zij het noodzakelijk vond opnieuw de aan dacht te vestigen op de toenemende onvriendelijke bejegening van Rus- siche functionarissen in Engeland, nismede ongerechtvaardigde be schuldigingen die tegen hen worden ingebracht. Onlangs werd een Russi sche diplomaat in Londen van win keldiefstal beticht. cheling te denken dat het mogelijk was een beleid van nietgebondenheid te volgen tezamen met Cina, dat zelf al in één van de twee machtsblokken zit. Want, al is iedereen het er mee eens, dat de twee communistische reuzen de Sowjet-Unie en de Chi nese volksrepubliek vechten om de leiding van de communistische we reld, wie kan dan loochenen, dat zij het er volledig over eens zijn, dat zij het communisme in de wereld wil len doen zegevieren?" Bij zijn opmerkingen legde Hinuesm phouet ook nog de nadruk op het strategische belang van Zuid-Afri ka „speciaal nu het Suez Kanaal is gesloten." Verscheidene waarnemers meen den, dat het verlangen van Houphouet naar een dialoog met Zuid-Afrika ten dele wordt inge geven door zijn verlangen om het communisme van het Afrikaanse continent te verbonnen. Wapi ens De Britse raad van kerken heeft gisteren een resolutie aanvaard, waarin het besluit van de Con servatieve regering-Heath tot ver koop van zes hefschroefvliegtuigen van het type WASP aan Zuid-Afri ka wordt betreurd. De raad telt ver tegenwoordigers van 23 geloofs richtingen en staat onder leiding van de Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, dr. Ramsey. A an- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiëte, dagelijks to de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver zekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. De Grenswisselkantoren N.V. op het N.S.-station van Leiden. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 8 en op zondag van 9 tot 5. Telefoon 01710-44558. De Parijse politie heeft gis teren de grootste moeite gehad met een aantal Chinese diploma ten die een landgenoot naar het vliegveld voor Sjanghai begeleid- den. De douane constateerde dat de man bijna niet kon lopen en lichtelijk onder invloed was van verdovende middelen (hij zat on der de prikken). Vermoedend dat de Chinees door de anderen tegen zijn wil het land werd uitgesmok keld greep zij in to tgrote woede van de diplomaten die zich daar ernstig tegen verzetten. Verschei dene malen kwam het tot een vechtpartij met de Chinezen die zich ten slotte noodgedwongen bij het politie-ingrijpen neerlegden. De andere Chinees werd naar een ziekenhuis overgebracht. Hem zal asiel worden aangeboden. ANKARA (AP) De Turkse mi nister van Justitie Arar heeft ver klaard, dat Turkije bedreigd wordt door een opstand van miljoenen Koerden in de oostelijke provincies. De Koerden zouden bewapend zijn met Tsjechische wapenen. Arar legde in het parlement een verklaring af over het besluit van de regering de staat van beleg af te kondigen voor grote delen van Tur kije. Ook verklaarde de minister dat rechtse extremisten zich in de afgelopen tijd hebben bewapend en het plan hadden een slachting onder linkse Turken aan te richten „zoals In Indonesië is gebeurd." Arar zei dat ook de links extremistische ADVERTENTIE De 4 pk. „wiervrij" vaart ongehinderd door, ook daar waar anderen bleven steken, niet alleen door zijn wiervrij e propeller, maar door zijn geheel wiervrye onderstel. Prijzen vanaf f775, Jachtwerf POELGEEST Oegstgeest Hoofddealer voor Lelden en omstreken Haarlemmertrekvaart 16a, tel. 01710—54054 (weekends open) groepen een ernstig gevaar vorm den. Zij streven naar een „maoïs tisch bestel" in Turkije. In Oost-Turkije zou de beweging voor een onafhankelijke Koerdische staat in kracht toenemen. Grote hoe veelheden uit Tsjecho-Slowakije af komstige wapenen zouden in beslag zijn genomen. In Oost-Turkije wonen meer dan drie miljoen Koerden. Sinds hun stamgenoten in Irak in maart 1970 semi-onafhankelijk zijn geworden, hebben de separatistische bewegin gen Oost-Turkije aan kracht gewon nen. Volgens Arar zou een ondergrond se Koerdische onafhankelijkheidsbe weging (KIP) zijn ontdekt die gefi nancierd zou zijn en steun zou heb ben ontvangen van de leider der Iraakse Koerden Barzani. De beweging zou al een vlag en zegel voor de onafhankelijke Koerdi sche staat hebben laten maken. Bezoek Op de wegen die van en naar An kara leiden zijn controleposten inge richt. In Ankara zelf zijn op talloze plaatsen huiszoekingen gehouden. Vijfenzeventig burgers en militai ren zijn in Istanboel door de mili taire autoriteiten aangehouden. De bevelhebber van het eerste leger korps, generaal Faik Turun, heeft in een communiqué meegedeeld dat de betrokkenen worden beschuldigd van „een poging tot oprichting van een geheim genootschap met het doel, een gewapende opstand te ontkete nen en de politieke, economische, juridische en sociale orde van de natie te vernietigen." Uitbreiding van de veiligheids maatregelen wordt in Turkije wen selijk geacht in verband met de komst naar Ankara van de Ameri- ■SlO DE JANEIRO (Reuter, AP) Noodweer veroorzaakt door een uniek koufront heeft de afgelo pen dagen in Brazilië honderden mensenlevens geëist. Alleen in Salvador in de staat Bahai kwamen al 120 mensen om bij een overstroming. In Sao Paulo stierven 18 bedelaars van de kou. In de staat Bahai is de noodtoe stand afgekondigd. Tweeduizend mensen raakten daar gewond en meer dan 10.000 zijn dakloos. Het water in de rivier de Amazone blijft doorstijgen. Verwacht wordt dat het aantal slachtoffers zal groeien. MANAUS Zeker twintig men sen vonden de dood bij een ontplof fing van een toestel van de Brazi liaanse luchtmacht. Het toestel was „Mijn vrouw weet het pas sinds gisteren" kaanse minister van Buitenlandsevan de luchthaven Manaus opge- Zaken en andere ministers van j stegen maar keerde wegens motor de Centrale Verdragsorganisatie j storing terug. Nauwelijks geland (Cento). ontplofte het en vloog in brand. WASHINGTON (AP, Rueter) Voor de onofficiële commissie uit het Amerikaanse Congres die zich bezig houdt met oorlogsmisdaden heeft een oud-sergeant, die in Vietnam heeft gevochten, een nieuwe slachting ont hult. Hij was er getuige van geweest dat zijn kameraden dertig ongewapende vrouwen en kinderen neer hadden geschoten uit vergelding voor de dood van 'n andere Amerikaan. Het ge beurde lijkt veel op dat in My Lai waarvoor een Amerikaanse krijgs raad luitenant Calley veroordeelde. De slachting, aldus de 23-jarige Danny Notley, deed zich op of om streeks 18 april 1969 voor in het dorp Troeong Khanh in de provincie Koeang Ngai. „Dit is de eerste keer dat ik ervan vertel", zei Notley. ,Jk heb het mijn vrouw pas gisteravond gezegd". Notley vertelde, bijna onder tra nen, dat alles was begonnen toen één van zijn kameraden gedood was door een springleiding De luitenant van zijn eenheid,, compagnie „Echo", vierde bataT- pone 11de infanterieregiment, elf de brigade van de America 1-divi sie, zou daarop gezegd hebben: „Daar is een dorp, daar zijn mensen en zij zijn hier verantwoordelijk voor Ik wil dat er een stel gedood wordt" Een peloton plus enige vrijwilli gers, in totaal ongeveer acht tot 10 man, trok na beschieting van het dorp met fosforgranaten het dorp binnen. De patrouille stuitte eerst op een groepje van tien vrouwen en kin deren. „Er werd niets gezegd, maar op eens schoten wij", aldus Notley. Nog maals ontmoetten de Amerikaanse soldaten een tiental vrouwen en kin deren. „Mijn pelotonscommandant keek mij aan", zei Notley, „en zei mij dat er tijden zijn dat mensen ergens in betrokken moeten rakenEn hij zei dat dit een goed ogenblik was om mijn granaatwerper te proberen". „Hij zei: als je niet bij ons be hoort, behoor JIJ bij hen. Ik was ge woon bang voor mijn leven", aldus Notley. Hij beweerde dat hij een granaat in de modder voor het groepje schoot, maar daarna openden de anderen het vuur. Volgens Notley hadden maar een vijftal Amerikanen de slachting ver richt in totaal werden zo'n 30 mensen gedood. Geen enkel ogenblik was de pa trouille in het dorp beschoten. De vol gende ochtend zag de luitenant de lij ken, maar hij zei niets, aldus de ge tuige. Ook de bataljonscommandant, een luitenant-kolonel, had de stapels lij ken gezien. Van een kind. de enige overlevende van de slachting, hoorde deze dat de Vietcong de slachtpar tij had aangericht. Later droeg de overste het peloton voor om een eer volle vermelding. Opgepakt In Washington zijn minstens 150 mensen gearresteerd omdat zij de toegang tot het oproepbureau voor dienstplichtigen hebben geblokkeerd. De betogers, die protesteerden te gen de oorlog in Vietnam, hadden zich genesteld voor het bureau en de hele nacht hiervoor gekampeerd. De politie greep in toen de emplo- yé's het bureau niet binnen konden gaan. Don Luce, een Amerikaans so ciaal werker en journalist die vo rig jaar zomer het bestaan van tij- gerkooien op het gevangeneiland Con Son onthuld heeft, heeft bevel ge kregen Zuid-Vietnam te verlaten. Luce zelf meende dat de reden voor de uitwijzing zijn actie tegen het gevangeniswezen in Vietnam was. Hij dacht hierbij speciaal aan de poging die hij twee weken gele den had gedaan om een Amerikaans- Zuidvietnamees verhoorcentrum in Saigon te bezoeken. (Van onze correspondent) FLENSBURG Berthold Bahn- sen, een Deense Fries met West duits paspoort, zetelt als éénmans- fractie in de Landdag van Slees- wijk-Holstein. Hij vertegenwoor digt een minderheidsgroep die n het uiterste noorden van de Bonds republiek strijdt voor het behoud van haar eigen cultuur en dat tot dusver met zoveel succes heeft ge daan dat ze, naar eigen oordeel, door andere Europese minderhe den als een ideaal model met af gunst wordt bekeken. Door Wim Timmers De Deense minderheid, die zich politiek niet opdringt en dankbaar en uiterst netjes van twee wallen weet te eten, leidt dan ook een goed bestaan. Ze drukt vooral haar stempel op het enkele kilometers van de grens gelegen Flensburg, centrum van rum- en klarecultuur. Daar verschijnt de „Flensborg Avis" (waarin opgenomen de „Aabenraa Avis" en de „Vestsles- vigs Tidende"), daar ontmoet men herr Müller niet vaker dan herr Petersen of herr Hansen en daar bevindt zich bovendien het hoofd kwartier van de SSW, het Zuid- sleeswijkse verbond van kiezers, door Bahnsen in de Landdag ver tegenwoordigd. Het gaat om een erfenis van het Bismarckse Pruisen, dat ruim een eeuw geleden, samen met Oosten rijk, de Denen versloeg en als buit het hertogdom Sleeswijk be machtigde. Een kans om „Heim ins (Scandinavische) Reich" te ke ren benutte in 1920 bij een volks stemming slechts Sleeswijks noor den. In het zuiden waren inmid dels de Duitse „immigranten" ge talsmatig de sterksten. Onaangepast Aangepast aan het Duitse leven hebben de Denen (een kwart van de 97.000 Flensburgers spreekt nog Deens) zich echter niet. Stimule rend voor het behoud van een eigen identiteit werkte kort na het zuidwaarts verschuiven van de Deens-Duitse grens het hen vijan dig gezinde nazisme. Na de oorlog was de band met de Zuidsleeswijk- se „Heimat" nog altijd het sterkst, maar de aantrekkingskracht van het rijkere noordelijke buurland was toch zo groot dat de politieke partij 33 procent van de stemmen kreeg. Het was de tijd, waarin mannen als Bahnsen ook werden gesteund door de zogenaamde „spek-Denen." Inmiddels is daar geen sprake meer van. Bij de Landdagverkie zingen van 25 april kreeg Bahnsen enkele tienduizenden stemmen, wat echter overeen zou komen met de politieke kracht van de vaste kern, georganiseerd in de „Sydslesvigsk Forening" en de „Foriining for nationale Frashe." Ongeveer 50.000 Zuidsleeswijkers en 10.000 „natio nale Friezen" (uit de kuststreek en van de eilanden) vormen die kern, die in het Sleeswijk-Holsteinse par lement slechts vertegenwoordigd is omdat zijn SSW als enige partij niet minstens vijf procent van de stemmen behoeft te verwerven (het behalen van de kiesdeler is voldoende). Berthold Bahnsen vermijdt zorgvuldig zich te mengen in de grote politiek van SPD en CDU. Hij bewaakt de culturele en socia le belangen van zijn noordelijke kiezers, die door Bond en Deelstaat met enkele miljoenen extra per jaar worden gespekt. De Deense staat zorgt echter voor zijn 50.000 volksgenoten in de Bondsrepubliek met een financiële ondersteuning van ongeveer twintig miljoen Jaar lijks. Cultuur Hierdoor is het mogelijk gewor den dat tussen Oost- en Noordzee, in het wat achtergebleven gebied dat men „Duitslands blindedarm" noemt, 68 Deense scholen (inclu sief gymnasium en volksuniversi teit) en 51 Deense kleuterscholen vindt. Flensburg heeft zijn „Dansk Centralbibliotek" met 146.000 Deense boeken. Er is een fraai, uit Scandinavische bungalows ge vormd, bejaardencentrum. De complexen voor sport en spel be horen tot de modernste in de Bondsrepubliek. Inmiddels is onmiskenbaar dat de kern van Denen en Friezen kleiner wordt. Het blijkt uit het dalende kiezerstal van de SSW als ik Bahnsen vraag of hij niet strijdt voor een zaak die hij, door huwe lijken, verminderde belangstelling van Jongeren en straks het opne men van Denemarken in de Euro pese gemeenschap, wel moet ver liezen, al gebeurt dat ongetwijfeld heel glorieus, gaat hij daar scherp tegenin. Wanneer Denemarken zich aansluit bij de EEG, bieden de Zuidsleeswijkse Denen en Frie zen naar zijn oordeel een school voorbeeld voor het weloverwogen beschermen van de eigen cultuur als'de bewaking door grenzen is weggevallen. Sleeswijk-Holstein in het ui terste noorden van de Bondsre publiek Duitsland: erfenis van Bismarcks Pruisen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9