Leidse vrouwen in de Kamer w Zuydtwyck bereikt bouwtop Mej. mr. A. Kappeyne van de Coppello (V.V.D.) Mevr.M.H. Gardeniers- Berendsen (K.V.P.) Proef met koopavond in Leiden KfcKens BALLY DAF-DAG Nieuw verpleeghuis in Leiden Zuidwest DAF - centrum Leiden PRUIKEN HAARSTÜKKEN Ben W willen: LEIDEN Naast mr. Portheine zal straks nog een Leidse liberaal (of beter: liberale) haar opwach ting in de Tweede Kamer maken: mr. Annelien Kappeyne v. d. Cop pello. Als gemeenteraadslid heeft zij bepaald een goede naam. Zelfs iemand als de PSP-er Herman Amptmeyer, van wie bekend is dat hij nu niet direct staat te dringen om de VVD aan het hart te drukken, heeft haar nog on langs geprezen voor de wijze waarop zij in Leiden haar werk doet. Mej. Kappeyne v. d. Coppel lo is ook nog adjunct-secretaris van de Kiesraad en zal de ko mende dagen met secretaris mr. dr. Van Ommen Kloeke druk be zig zijn de officiële uitslag van de kamerverkiezingen vast te leggen. Het is een wat moeilijk gesprek dat wfj rond het middernachtelijk uur in het lawaaierige Minerva voeren. Wij zijn zo nu en dan genoodzaakt zo krachtig tot elkaar in te praten dat het er op lijkt alsof wij eikaars ge hoororgaan niet hoog aanslaan. Een vijftal vragen aan het nieuwe kamerlid. Had u in de verkiezingsstrijd al zien aankomen dat de WD licht verlies zou lijden? „Nee, het is een teleurstelling. Ik had gerekend op één of twee zetels winst. Achteraf bezien ge loof ik dat je te subjectief bent om een goed overzicht te hebben als je, zoals ik, zelf in zo'n ver kiezingscampagne zit. Je werkt vanuit de propaganda voor de par tij, daar maak je je sterk voor. En dan krijg je misschien wat te gauw de indruk dat het goed gaat. Ik ben de afgelopen dagen wel mensen tegengekomen die zeiden al blij te zijn als de VVD gelijk bleef, maar er op rekenden dat wij zouden verliezen. Daar heb ik steeds tegen gezegd: welnee, we winnen. Dat dacht ik ook wer kelijk. Ik geloof dat ik niet goed voor onze partij had kunnen op komen als ik de overtuiging zou hebben gehad dat we gingen ver liezen". De VVD heeft stemmen verloren aan DS'70. Dat is niet zo'n ramp want de partij van Drees jr heeft van alle partijen mensen wegge trokken. Maar wat de liberalen wel zal schokken is dat de Mid denstandspartij met twee zetels in de Kamer komt. Tenslotte is de VVD altijd de partij voor de mid denstand geweest. "Ik vermoed dat het voor een groot deel een uitvloeisel is van de invoering van de BTW. Dat heeft de middenstand, die het toch al moeilijk heeft, er nog eens problemen bijgegeven. De ad ministratieve rompslomp die er mee gemoeid is, werkt irriterend en kost veel tijd. Misschien heeft een deel van de middenstand ge dacht: nu laat ook de VVD ons in de kou staan. Dat is beslist niet waar, want Portheine is vaak ge noeg voor de middenstand opge komen. Maar ja, als zoiets uit groeit tot een emotionele kwestie dan wordt het moeilijk om die zaak in de juiste proporties te blijven zien. Tenslotte is de BTW een internationale regeling. Er zit nog wel meer ontevredenheid by de middenstand. Men moet er zelf voor een pensioenregeling zorgen. De VVD wil voor de middenstand wel tot een wetteiyk pensioen ko men. maar dat regel je nu een maal niet zo gauw". Blijft u in de Leidse gemeente raad. nu u in de Kamer komt? „Ja. ik ben in Leiden gekozen voor vier jaar en ik ben van plan die periode ook vol te maken. Er is wel een mogeiykheid dat ik be dank voor de Culturele Raad als ik zou merken dat het werk daar voor wat in het gedrang zou ko men. In de Culturele Raad zit ik niet namens de WD, maar als enige vertegenwoordiger van de Leidse gemeenteraad. Iets anders is of ik me onder de huidige om standigheden nog eens als ge meenteraadslid zou aanbieden voor vier jaar. Dat geloof ik niet". Door Foto's Ruud Paauw Holvast Maar heb je als kamerlid nu wel voldoende tyd om er nog gemeen teraadslid by te zyn? „Dat zal wel lukken. Ik was al werkzaam als secretaresse van de VVD-fractie in de Tweede Kamer Daar zat een hoop tijd en werk aan vast. Je moet by wyze van spreken constant gereed staan voor zeventien ïyian. Paradoxaal genoeg verwacht ik, althans in dp eerste maanden, wat meer tyd ter beschikking te hebben. Want als kamerlid kun je beter je eigen tyd indelen dan als secretaresse van de fractie". Partyen als PvdA en D'66 hebben filnke winst geboekt. Acht u de kans groot dat het PAK in Leiden als gevolg daarvan nog scherper stelling gaat nemen? „Dat kunnen ze doen. Maar ze hebben al zo vaak gezegd dat ze zouden weglopen als ze hun zin niet kregen dat we er langzamer hand immuun zijn geworden voor dit soort politieke chantage. Na zovele nachtelyke uren raadsver gadering kan ik me trouwens niet voorstellen wat voor extra gedram er van het PAK nog kan bykomen. In het begin heb ik me wel erg opgewonden over hun manier van doen. Dat dat zo maar kon, de raad gebruiken om je eigen zin door te dryven. Maar dat is nu voorby. Ik weet niet wat ze zullen doen. Wat we nu echter achter de rug hebben, zyn landelyke verkiezin gen, de plaatselyk situatie wordt daar niet door beïnvloed". Ze voegt er aan toe dat het werk voor de Leidse gemeenteraad "door door de verhardingverschynselen een goed leerschool was voor de Tweede Kamer". „Maar het ple zier is er voor my af in de raad. Het persoonlyke contact, ongeacht de politieke kleur van iemand, verdwynt naar de achtergrond". Wat voor specialisme krygt u straks in de Kamer? .Dat staat nog niet vast. Ik hoop staats- en kiesrecht. Dat werd tot dusver gedaan door Geertsema en Wiegel". LEIDEN Mevr. M. H. M. F. Gardeniers-Berendsen (46) uit Leiden zal in de nieuwe Tweede Kamer een zetel in bezit nemen voor de KVP. een partij waarvan zij lid is „niet zozeer uit confessie als wel om de grote democra tische opbouw die de KVP heeft gerealiseerd. Het is een groepe ring met erg veel idealisten". Een zetel in de Leidse gemeen teraad heeft mevr. Gardeniers merkwaardig genoeg nooit kun nen veroveren, ofschoon zij zowel in 1966 als in 1970 kandidaat stond. „Ik viel er buiten omdat ik steeds net in het verkiezings- verlies van de KVP liep". Een paar gegevens over haar car rière: Opleiding: hbs B. secretaresse-op leiding, diverse cursussen. Beroep, huisvrouw (drie kinderen Is vroeger werkzaam geweest op de exportafdeling van een textielfabriek lid van verschillende besturen, waar onder R.K. Vrouwengilde en Stich ting Montessori-onderwijs. KVP-functies: plv. lid partijbe stuur Leiden alsmede bestuurslid van de afd. Leiden, wnd. voorzitster van de provinciale commissie Vrouw en Partij. Interessesfeer: kleuter- en basison derwijs, consumentenbelangen. Hier tussendoor moet nog even staan, dat zy erelid is van de Leidse Mixed Hockey Club. iets waarover zij met gepaste trots spreekt. Deze verkiezingen hebben in het teken gestaan van de deconfessiona lisering. de scheiding van party en geloof. De crises waarin de christe lijke partijen zijn komen te zitten is groot. Is het proces dat bezig is nog wel te stuiten? Mevr. Gardeniers. "De ontkerking is de laatste tijd in Nederland wel erg snel gegaan. Alles wat met ge loof te maken heeft, lijkt ineens niet meer nodig te zijn. Ik dacht niet. dat dat lang zal voortduren. Er komt naar mijn gevoel een terugslag. Het gaat mij niet om dingen als naar de kerk gaan, dat is een stukje uiterlijk heid van het geloof, meer niet. Daar zullen de mensen in Limburg en Bra bant aan moeten wennen. Het gaat straks veel meer om het geloof- voor-jezelf aspect. En ik heb het idee dat de mensen die nu van de KVP naar andere partijen zijn gegaan, zullen merken: dat is het toch ook niet. n het gevolg is dat Je elkaar weer opzoekt. Nee. ik zie de ontwik keling die we nu doormaken als iets tijdelijks. Ach, er zi ook iets in van: die KVP die is er ïu al zo lang, we willen eens wat anders. Je kijkt nu eenmaal niet graag lang tegen het zelfde ameublement aan". Ondanks het verlies van de KVP zegt mevr Gardeniers veel optimistischer te zijn dan vier jaar geleden. Toen was de stemming op de vergaderingen van Schoenen k&t kenmerk, Donkerstee.4 n Leide,n^ de KVP veel defaitischer. De men sen die nu komen, staan er voor". Had toch niet beter De Jong (n plaats van Veringa lysttrekkcr kunnen zyn? „Dat is praten achteraf. Je kunt die twee niet met elkaar vergelyken, ze hebben allebei grote kwaliteiten. De keuze van hjsttrekker is al in augustus gedaan. Het plan-Steen kamp, dat de KVP een nieuw ee- zioht gaf en een eind aan het ge hakketak in onze party maakt, vroeg om een nieuwe figuur, al on derschreef De Jong het plan-Steen kamp volledig. Maar hy zat op dat moment gekoppeld aan een oude constellatie. De verkiezingscampagne begon dit jaar erg vroeg en ik ge loof ook niet dat de functies van premier en lijsttrekker tegenwoordig nog te combineren zyn". U staat nagatief ugenover blok vorming zoals de drie progressieve partyen die hebben geformeerd. ..Ja. daar ben ik een groot tegen standster van. Je bereikt er niets mee in dit dichtbevolkte land. Wc zitten hier nu eenmaal bovenop el kaar. We treffen elkaar hier overal bij de kruidenier en de groenteboer Daarmee bedoel ik: je kimt elkaai niet ontlopen, je moet wel met el kaar optrekken. Ja, dat zal wel een erg vrouwelyk standpunt zyn. Ei- zal vermoedelijk een kabinet komen van KVP. ARP. CHU, VVD en DS'70. Maar is dat nu wel democratisch. Alle regerings- partyen hebben verlies geleden En wat doen ze? Ze nemen epn nieuw maatje en ze gaan rustig verder „Oh, maar ik heb gisteravond m onze kring al hier en daar horen zeggen: laat de anderen 't nu maar eens opknappen, wy doen het al ?o lang. Want er is moed voor nodig om straks met vyf partyen een ka binet te vormen. Wat zyn er al niet voor moeilykheden te overwinnen met al die partyprogramma's. Den Uyl zou een minderheidskabi net kunnen vormen, maar dan kan hy niet veel anders doen dan nieu we verkiezingen forceren. Is dat zo democratisch en op de regeerbaar heid van Nederland gerioht? Nee. Dat is een manier om een bom neer te leggen om toch je zin te krygen". U moet uw kamerwerk combine ren met uw huishouden. Levert dat geen moeilijkheden op? „Zoiets vraag je aan een vrouw, hè, nóóit aan een man. Nou, dat levert geen moeilykheden op, hoor. En mocht er toch af en toe soms eens een probleem zijn, dan redden we ons wel. Iedereen kan hier zijn eigen potje koken. We zyn erg kam- peerderig aangelegd". .yreé 5; enTSl cn6hen en ADVERTENTIE IEDERE ZATERDAG bij ons Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogerbeetsstraat 6, Telefoon 50330 ADVERTENTIE LEIDEN Bij de bouw van het verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewierlaan (Leiden Zuidwest) is gisteren het hoogste punt bereikt. Een reden om de vlag in top te hijsen en het traditionele pannebier te ontkurken. Verwacht wordt, dat het verpleeg huis in september '72 in gebruik kan worden genomen. Het krijgt 156 bedden. benevens accommodatie voor de dagverpleging van ongeveer 30 thuiswonende patiënten. In Zuydt wijck wordt onderdak geboden aan chronisch zieken. Een belangrijke taak is ook de reactivering en re- I validatie van (tijdelijk) minder va liden. Zuydtwijck en Grote sortering. Ook in lang haar. Alle bekende merken voorradig. NIEUW: exclusieve collectie CHRISTIAN DIOR PRUIKEN KOETSIER Coiffures Hogewoerd 21 - Leiden Telefoon 20560 De naam Zuydtwijck is door de voormalige gemeente-archivaris, mej. Versprille, ontleend aan de historie. Het stuk grond waar wordt gebouwd aan dit tien miljoen gulden kostende verpleeghuis, is in de ze-# ventiende eeuw in eigendom geweest van ene Benjamin van Halewijn, die o.m. heer van Zuydtwijck was. Inmiddels heeft het onder voorzit terschap van dokter J. G. Bazuin staande stichtingsbestuur van Zuydt wijck een geneesheer-directeur kun nen aantrekken. Het is de 48-jarige dokter J. M. Heezen uit Voorhout, thans geneesheer-directeur van de Sassenheimse verpleeginrichting St. Bernardus. Hij treedt op I Juli in LEIDEN Binnenkprt krijgt de Leidse gemeenteraad een voorstel van B en W voorgelegd, om gedu rende de maanden Juni, Juli en au gustus een proef te nemen met een donderdagse koopavond. De proef j geldt de winkels in de Haarlemmer- I straat en Breestraat, alsmede het stuk binnenstad dat wordt be- I grensd door Kort Rapenburg/ Prins- j sekade, Gangetje, Nieuwe Rijn tus sen Karnemelksbrug en Hoogstraat, noordzijde Oude Rijn en het Haven- plein. Met dit voorstel komen B en W tegemoet aan een verzoek van 123 J Leidse winkeliers. Twaalf plaatselij- i ke vrouwenverenigingen, de Consu- I mentenbond en de Kamer van Koop handel hebben zich achter dit ver- j langen geschaard, in op verzoek van het college uitgebrachte adviezen. J Tegen zijn alleen de vakbonden van het winkelpersoneel. Zij vrezen o.m. 1 dat het winkelpersoneel nog zwaar - der zal worden belast door een koop- I avond. B en W zijn daarentegen van mening, dat het belang van Leiden als koopcentrum in dit geval de door- I slag moet geven. ZIJ komen het winkelpersoneel tege moet met het sluitingstijdstip op de koopavond: Dit is gesteld op negen uur en niet om half tien r zoals de KvK en de huisvrouwen hadden ge wild). teneinde het voor 40 procent in omringende gemeenten wonende personeel de gelegenheid te geven tijdig naar huis te gaan. De koopavond is niet bestemd voor de bakkers, slagers, en groentehan delaren. Wél ligt het in de bedoeling van B enW om ook enige daarvoor in aanmerking komende gemeentelij ke bureaus open te stellen en het, postkantoor en de banken te vragen ditzelfde te doen. Het voorstel van B en W wordt maandag behandeld ln de commis sie van sociale zaken, voordat het definitief aan de raad wordt gezon den. „Discriminatie" Inmiddels heeft Zuidwest-winkelier Kort namens de belangenge meenschap van ondernemers op het Bevrijdingsplein een urenlang ge sprek gehad met wethouder mevrouw Den Haan (die haar collega Lijten verving» over de koopavond. Uitspraak van de heer Kort: „Als u de gemeenteraad besluit tot instelling van een koopavond ln uitsluitend de binnenstad, is dit discriminatie ten opzichte van de buitenwijken en vooral ten aanzien van Zuidwest, de grootste wijk van Leiden". Mevrouw Den Haan vroeg zich af, waarom men daarmee eerst nu aankomt. Het is praktisch onmogelijk om het hierboven aangekondigde raadsvoorstel alsnog zo te wijzigen, dat de hele stad een koopavond krijgt. De heer Kort heeft eerst zijn om geving afgetast. Alleen al op het Be vrijdingsplein zijn 11 winkeliers die graag mee willen doen. Daarnaast wilde hij afwachten hoe het voorstel van de 123 winkeliers zou vallen bij B en W De kans op aanneming door de raad, acht hij momenteel zeer ze ker aanwezig De toezegging van mevrouw Den Haan, bij wethouder Lijten aan te zullen dringen op uitbreiding van de koopavonden naar de buitenwijken, in een later stadium, vermocht de heer Kort niet te verblijden. „Mijn verzoek 'namens een groep w'inkeliers betekent natuurlijk veel ex tra werk voor het gemeentelijk appa raat", begreep hij. Desondanks moet de gemeenteraad z.i. ook ontheffing, van de winkelsluitingswet kunnen verlenen voor de gehele stad, met in gang van 1 Juni. „Waar blijven de winkeliers in Zuidwest, als er op donderdag, een koopavond is ln de binnenstad en op vrijdag in Voorschoten en Al phen aan den Rijn?" Ook de Coöp heeft bezwaren inge diend tegen uitsluiting van de bui tenwijken, terwijl de winkeliersver eniging De Luifelbaan eveneens zou overwegen om stappen te on dernemen. ADVERTENTIE dienst. De taken die hem vóór de Inge- bruikneming van het verpleeghuis j zullen toevallen, zijn o.m. de ver zorging van de inrichting, de wer- het leggen van relaties met vooral de medische faculteit van de Leidse universiteit, het universitair medisch centrum, huisartsen en specialisten ving en opleiding van personeel en alsook met de Leidse ziekenhuizen, die mogen hopen op een snellere „doorstroming" van patiënten als in de toekomst Zuydtwijck een aantal langdurige patiënten gaat overne- Nieuwe Frjnse schoenenFoor Vdder en zoon,moeder en dochter to klturkombinaties. Iter met nuouck Afnesbaer 3» "et i zeep! 'TE GEK! terkijjtavW CONTESSA' excl. schoenen en lederwaren DONKERSTEEG 12—14 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3