Dr. Zijlstra (neTb^) waarschuwt: CONOMIE EXPLOSIEF TUDENTE UIT KATWIJK AAN SEE GEWURGD i nn vandaag Baan Aardgas duurder? Leidse raad heeft weinig vertrouwen in het gewest Beroving Aanhoudend koud Trein stopte 103 minuten Toch levering van Mirages aan Libië A VAN DAM MODESTOFFEN GEWEST LEIDSCH DAGBLAD Moeilijkheden Wijziging sluitingstijden advertenties Korevaargarage N.V. (Puc/ Qite teams gericht 1 maart 1860 DINSDAG 27 APRIL 1971 EIDSCH No. 33385 DAGBLAD ecteur: G. Koopman ofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bU vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21502 Nabezorglng tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) AMSTERDAM Op economisch gebied lijkt volgens dr. J. Zijlstra, een explosief stadium thans dicht te zijn ge naderd. Ietwat gelaten wordt afgewacht wanneer de werke lijke klappen zullen vallen. Hoogste wijsheid dreigt meer en meer te worden dat de wal het schip maar moet keren. Het is trouwens de enige wijsheid die overblijft, indien niet tijdig vaart is geminderd en de steven gewend. In deze bewoording drukt de pre sident van de Nederlandsche Bank zijn bezorgdheid uit over de econo mische ontwikkeling in ons land. In zijn vanmiddag verschenen jaarver slag constateert hij dat de overbe- steding eerder groter dan kleiner is geworden. Daartegen kan met mo netaire middelen weinig worden ge daan. De grote toestroming van buiten lands kapitaal heeft de werking van de monetaire politiek ondergraven. Aandraaien van de schroef der kre dietverlening kan daardoor niet ba ten. De conjuctuuromslag is op deze wijze uitgesteld. Dat de bij de om slag behorende aanpassingsrecessie tevens wordt uitgesteld lijkt een troost, maar is dat volgens dr Zijl stra niet. Hoe langer de overbeste- ding voortwoekert, hoe langer en pijnlijker het aanpassingsproces te zijner tijd zal zijn. De toestand is instabiel, want het is niet te voorzien op welk moment de kapitaalinvoer in belangrijke mate zal afnemen. De conclusie van de Een 22-Jarige Belgische student de universiteit in Groningen [t gisteravond zijn meisje, de intienjarige Lauretta Helena Hollander uit Katwijk aan Zee, iirgd en daarna geprobeerd zelf- rd te plegen. De student nam sig aspirines in en strompelde acht uur later de trap op de bovenverdieping waar twee nden wonen. Aan hen vertelde dat hij Lauretta had vermoord. Ie vrienden troffen het meisje, irmee de student al enkele inden samenwoonde, inderdaad op bed aan. Zij brachten de Ier naar een dokter en vertelden verhaal. De arts ging direct een van de vrienden terug om te stellen of het meisje inder- id was overleden. Toen hij de id had vastgesteld reed hij terug v zijn huis om de student naar ziekenhuis te brengen. Daar fd de maag van. de student leeg- ttnpt. Hij is sedertdien bewuste- i Hij heeft een maagperforatie )EN HAAG (ANP) Twee amb- wen van de Gemeentelijke So le Dienst van Den Haag zijn van een in de Newtonstraat in Den beroofd van een tas met 6.000,Onderweg kreeg de auto lekke band. Toen zij bezig waren wiel met de lekke band te ver telen greep een man de tas uit »uto. k Bilt verwacht van vanavond norgenavond: innige perioden maar ook hier en f een bui. Zwakke tot matige ^westelijke wind. Op veel plaat nachtvorst. Minimumtemnpratu- van 2 graden aan zee tot min 3 "len in het binnenland Maxi- 1 norgen omstreeks 8 graden. (Opgemaakt om 12.30 uur). De recherche heeft een brief op de kamer van de student gevonden waarin onder meer staat: „Maan dagavond plus minus zeven uur. Vijf over negen: nog steeds werken de aspirine niet. Ik hoop dat het vlug afgelopen is. Maak het niet bekend". LEIDEN De trein, die gistera vond om 22.18 uit Den Haag vertrok en 22.33 in Leiden zou moeten aan komen is door een gebroken boven leiding een uur en 43 minuten "blij ven steken ter hoogte van Huize Ter Wadding, onder Voorschoten. De bo venleiding was stuk getrokken door een defecte stroomafnemer van 'n T.EE.-trein, die uit België kwam. De reizigers van de gestrande trein werden met bussen verder naar Lei den vervoerd. Een aantal diensten liet men daarna vervallen; sommige treinen werden over het andere spoor geloodst. Tot vanmorgen kwart voor zes is men bezig geweest met 't repareren van de bovenleiding. De gemeenteraadsverga dering van Tilburg moest gisteravond herhaaldelijk worden onderbroken, omdat het raadslid mevr. Sorel-Fas- saert, iviens man in Amerika verblijft, haar tweeëneen- halve maand oude baby een schone luier aan moest doen of eten moest geven. Caro line, zoals de baby heet, zorg de voor de vrolijke noot op deze vergadering en trok zich bepaald niets aan van al het politieke gedoe en zelfs niet van haar ingevallen oppas, de bode. En natuurlijk was er ook veel belangstelling om de babu enen vast, te houden. BEIROET (AP) Het gezagheb bende Egyptische blad Al Achram meldt vandaag dat Frankrijk be sloten heeft het contract tot levering van 110 Mirage-straaljagers aan Li bië na te komen ondanks het besluit van dat land tot een federatie met Egypte en Syrië toe te treden Vol gens het blad is het Franse besluit een rechtstreeks gevolg van de kop pige houding van Israël in de crisis in het midden-Oosten. Bij het totstandkomen van 't le veringscontract tussen Frankrijk en Libië was destijds bepaald dat de Mi- rages niet tegen Israël gebruikt mochten worden. De sluiting van de federatie vergroot de kans op direc te confrontatie tussen Libië en Is raël aanzienlijk omdat de drie deel nemende landen hun defensie-in- panningen gaan coördineren. Waarom CHU stemmen? Er zijn luxe paarden en werkpaarden. De CHU is typisch een partij van werkpaarden. Klinkt niet aantrekkelijk. We maken geen show. Steken geen vuurwerk af. We zijn een partij van nuchtere, werkende Neder landers. Als u met beide benen op de grond staat, als u daden wilt zien in plaats van woorden, stem dan op de CHU. Dan kiest u de wijste partij. Beslis op 28 april voor de komende VIER jaar Stem VVD lijst 3 Geertsema Polyester weefsel in visgraat-dessin voor pantalons en blazers wash and wear in tendenz kleuren 150 cm. breed 9,95 p.m. Gebruik onze knippatronen van Vogue-Simplicity- Burda. Botermarkt 10 Haarlemmerstraat 99, Leiden president van de Nederlandsche Bank is daarom dat aan de binnen landse overbesteding een eind moet worden gemaakt. Een hierop gericht beleid dient geen uitstel te lijden. Deze uitspraak is mede gegrond op het feit dat de relatie tot het bui tenland voor 1971 nog ongunstiger wordt dan verleden Jaar al het ge val was. Dr. Zijlstra acht het niet Juist dat maatregelen worden genomen tot verdere afremming van de investe ringen. Met de loon- en prijsinflatie bevinden we ons in een gevaarlijk niemandsland. Geheel zonder een pijnlijke aanpassing zal een herstel niet meer mogelijk zijn. Voor de derde maal na de oorlog, zegt hij, zal een prijs voor ons fa len moeten worden betaald in de vorm van verminderde werkgelegen heid. Het is echter nog niet te laat te trachten deze schade zoveel mo gelijk te beperken, aldus dr. Zijl stra. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) is met de president van de Neder landse Bank van mening dat ons land zich in een situatie van overbe steding bevindt. Het deelt het oor deel van dr Zijlstra dat de bedrijfs investeringen daarbij een grote rol hebben gespeeld. Het verzet zich evenwel tegen de door dr. Zijlstra aangeprezen metho de cwn de overspanningen terug te dringen. Het plan van de president om de groei van de overheidsuitga ven en de sociale verzekeringen af te remmen is volledig in strijd met het actieprogramma van de vakcen trales. Het overlegorgaan kant zich even eens tegen de opvatting van dr. Zijl stra, dat een verdere verschuiving in de inkomensverdeling ten gunste van het looninkomen niet of nauwe lijks mogelijk zou zijn. Om die reden komt de president tot berekeningen omtrent de mogelijke stijging van het reële loon die duidelijk pessimisti- ser zijn dan die van het Centraal Planbureau. Zie ook pagina 17 24 PAGINA'S 0 Aan de vooravond van De Grote Dag een (onrustig verlopen) ge sprek met D'66 kopstuk mr. Hana van Mierlo (foto). HU vertelt over het debat met Udink: „Ik ben niet opgewassen tegen iemand die steeds maar roept dat hij in Gods hand zit" PAGINA 7 0 In Parijs traden artiesten van naam weer de circuspiste binnen PAGINA 5 0 In de bouw gaat het nu hard tegen hard PAGINA 9 De Ceylonese leidster van de linkse regering heeft haar handen vol aan linkse extremisten PAGINA 11 0 Cruijff heeft Ajax een ultimatum gesteld PAGINA 19 In de Leidse gemeenteraad is een vrij scherpe aanval gedaan op de huidige samenwerking in het gewest Leiden. Vooral van de zijde van de progressieve partijen is gesteld, dat de samenwerking slecht is en Leiden het kind van de rekening dreigt te worden. Aanleiding tot deze mening is de Zoeterwoudse zaak Heineken. De bezetting van 80 ha grond te gen Leiden aan door een bier brouwerij wordt terecht gezien als een zaak van de gehele regio en niet van Zoeterwoude alleen. Uitspraken in de raad wijzen er op, dat Zoeterwoude het bepaald anders ziet. Daarom wil een deel- en wellicht de meerderheid van de raad het handvat gebruiken, dat Leiden nog heeft om inspraak te hebben: het bezit van een vier de deel van de grond, die de Rot terdamse onderneming nodig heeft. Wettelijk heeft de gemeente Leiden als eigenares van de grond natuurlijk weinig te maken met de gevolgen van deze vestiging, maar de bezorgdheid is te begrij pen. Deze bezorgdheid, die door het PAK in een voorstel is gego ten, spreekt te meer degene aan, die de samenwerking in het ge west eep beetje kent. Wie de jongste vergadering van de gewestraad heeft meegemaakt, weet. dat de regiogemeenten Lei den bepaald niet zien als een stad, die op deze manier geholpen kan worden. En dat is een trieste constatering voor een centrum gemeente, die veel taken van de plaatsen in de omgeving over neemt (onderwijs, vermaak, om enkele zaken te noemen), maar daarvoor slechts zeer pover zowel financieel als geestelijk wordt gehonoreerd. Wie gewestvorming en dan in een zwaardere vorm dan nu als dè oplossing ziet voor de nood van Leiden, is een optimist. Waar schijnlijk komt hij bedrogen uit. Drs. Den Uyl heeft zichzelf voor het sluiten van de markt in moei lijkheden gebracht. In een inter view in Het Parool heeft hij za terdag gezegd aanwijzingen te hebben, dat dr. Drees in de Partij van de Arbeid zou blijven. De ou de staatsman is daar boos over geworden. Hij had immers de lei ding van de PvdA verzocht hem buiten de verkiezingsstrijd te houden. Met zijn uitspraak bewees Den Uyl, die ook verkondigde dr. Wit- teveen geen politicus te vinden, dat iemand die zichzelf wèl als politicus beschouwt, nooit te oud is om te leren. Want de zaak liep prompt uit de hand. De Telegraaf sprong op de moeizaam verborgen breuk PvdA- dr. Drees sr. af. Gepubliceerd werd dat Drees op de verkiezings avond openlijk zou bedanken voor de partij die hij heeft opgericht. Vervolgens hebben dr. Drees sr. en drs. Den Uyl een verklaring uitgegeven. Daarin staat dat het partijlidmaatschap van Drees geen punt is in de verkiezings- strijd. Na de verkiezingen zullen de heren de verschillende aspec- I ten van de partijpolitieke situatie j opnieuw bespreken. De breuk is weer toegedekt. I Maar de indruk is onvermijdelijk, dat Den Uyl zijn tegenstanders j heeft uitgenodigd hem een slag 'onder de gordel toe te dienen. EINDHOVEN (ANP) De com missie Samenwerkende Regionale Organon Gasvoorziening SROG) —de vereniging die alle gasdist-ibu- tiebedrijven overkoepelt heeft aanbevolen de vastrechtbedragen voor de kleinverbruikers te verhogen met f 6 per Jaar. Alleen 't vastrecht voor mensen met gas- centrale ver warming gaat, als het advies wordt opgevolgd, omlaag van f 150 naar f 135 per jaar Deze categorie jaargebruik meer dan 2100 m3 zal echter in plaats van 7 cent per m3 acht cent moeten be talen. De minister van Economische Zaken heeft nog geen oordeel uitge sproken over deze prijsverhogingen Heineken (met pretpark?) in Zoeterwoude (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Het ziet er naar uit, dat de meerderheid van de Leidse gemeenteraad zich niet zomaar neer legt bij de vestiging van een bier brouwerij van de NV Heineken in het naburige Zoeterwoude, welke ves tiging volgens geruchten gepaard zou gaan met de stichting van een pret park in de orde van grootte van de Ef teling. De raad heeft n.l. gisteravond het voorstel tot verkoop van bijna 21 ha grond in Zoeterwoude (van de 80. die Heineken nodig heeft) aangehouden tot de voortzetting van de vergade ring van volgende week. B en W stelden aanhouding voor na een voorstel van orde van ADVERTENTIE Op Koninginnedag, vrijdag 30 april 1971, zal het Lcidsch Dagblad niet verschijnen. Onze kantoren zullen die dag gesloten zijn. In verband hiermede zyn de sluitingsdata voor de krant van zaterdag 1 mei gewijzigd. RUBRIEK ONROEREND GOED RUBRIEK PERSONEEL SLEUTELTJES FAMILIEBERICHTEN OVERIGE ADVERTENTIES woensdag 28/4 - 15.30 uur woensdag 28/4 - 15.30 uur donderdag 29/4 - 15.00 uur zaterdag 1/5 - 9.00 uur donderdag 29/4 - 15.00 uur Op woensdag 5 mei zal het Leidsch Dagblad normaal verschijnen. Onze kantoren zijn die dag de gehele dag geopend. het PAK, zeker gesteund door DS '70 en een deel van de prot. chr. fractie, om de verkoop aan te houden tot er meer zekerheid is over obstakels als de afvoer van afvalwater, en het huisvestings- en verkeersvraagstuk Een poging van locoburgemeester Menken om het praten over deze zaken af te schuiven naar het gewest werd vooral in de kring van de Party van de Arbeid weggewuifd met een uitspreken van het gevoel, dat Leiden als centrumgemeente in het gewest het kind van de rekening wordt. Gehoord deze geluiden in de progressieve kring hecht men mo menteel weinig waarde aan de hui dige samenwerking ln het gewest Lelden, mede naar aanleiding van de laatste vergadering van de gewest raad. De naad ging akkoord met een voorstel van het college om volgende week over deze zaak verder te praten met als Inzet een lijst van vragen, die kan worden voorgelegd aan de partyen over de gevolgen van de vestiging van een grote bierbrouwery ln Zoeterwoude voor de gehele regio Over de verkoop van de grond op zich. die Lelden rond f 1.6 miljoen zal opleveren, was de raad het wel eens. Deze grond ls in bezit van de ge meente Lelden, omdat hier aanvan- keiyk een elektriciteitscentrale zou worden gebouwd Mede door buiten parlementaire actie Is de bouw van deze centrale voorkomen. Zie verder de stads pagina. FIAT 850 of 850 Special Sportiviteit op gezins formaat Veiligheid tot in de kleinste details Royale zit achter het stuur Fraai en luxueus interieur vanaf f5130,— incl. BTW. ShowToomKorevaarstraat 19 Leiden. Tel. 01710—42146* Uit het Leidsch Dagblad van 28 April 1871: Naar wij vernemen heeft het bestuur der Leid- sche Zangvereeniging beslo ten, de uitvoering op Vrij dag 28 April te geven, te doen plaats hebben met begelei ding van vol orkest in plaats van de quartet-begeleiding AdvertentieRhijnzigt opening van het badseizoen Maandag 1 Mei a.s Bij guns tig weder voor leden met dames 's avonds te 7 uur concert door het muziek korps der D.D. Schutterij De ondernemer G. J. C. Kra mer.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1