Weer massaal anti-Vietnam protest jn de VS Drie engelachtige stickertjes. Rogers naar Midden-Oosten Kies deze week Eva DAF-DAG Rooie Jochen beheerst verkiezingsbeeld Grootste deel van guerrillastrijders op Ceylon tussen negentien en 22 Record defensie uitgaven Pretoria Organisatoren verwachten kwart miljoen deelnemers in Washington Gratis bij Printil spray-deodorant. DAF centrum Leiden Onderhandeling in delicaat stadium SPD en CDU in slag om Sleeswijk-Holstein ptfDERDAG 22 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 1 WASHINGTON (Reuter, AP) Hippies, studenten, vak- ïdsleden, zakenmensen, geestelijken, strijders voor gelijke Jjj lurgerrechten en oorlogsveteranen verzamelden zich de afge- dagen in Washington voor de grote anti-oorlogsbetoging zaterdag, die een bredere basis zal krijgen dan alle voor bande Vietnam-demonstraties. De organisatoren, die nu nog :hter de stencilmachines staan, zijn voorzichtig met hun sehat- ;en, maar ze hopen toch wel op zo'n 250.000 deelnemers, enveel als bij de grote protestbijeenkomst van november Toen waren de betogers echter voornamelijk jongeren, nu worden deelnemers uit brede lagen van de bevolking acht. De opinieonderzoeken tonen namelijk een stijgend j€ld*^antal Amerikanen, dat voorstander is van een onmiddellijke, r Luienzijdige troepenterugtrekking uit Vietnam. 04)3 •751-2, De onthullingen over de moord- luuartU in My Lai> de onlustgevoelens D*"" r het vonnis tegen luitenant Cal- en de uitbreiding van de oorlog Cambodja en Laos zullen volgens organisatoren bydragen tot een ite toekomst. De politie en justitie Washington verwachten echter niet __Tjer dan zo'n 100.000 deelnemers. Jfy Minstens acht senatoren, onder wie ^iie Democraat George Mcgovern, en id'ii 25-tal leden van het Huis van iel afgevaardigden hebben hun steun be IK tlgd aan de anti-oorlogsbetoging. De jees'-tn van hen zullen waarschyn- ft (£fk op de bijeenkomsten spreken, tg ijral komt ook van de nobelprys- It, ranaar Linus Pauling, de auteur 21 Vhur Miller, de actrice Shirley Mac- iüe en de burgemeester van New 'JjYoit, John Lindsay. De grote manifestatie van zaterdag Imoet het hoogtepunt worden van een tuapagne, die al begin april begon :Lm en tot begin mei zal voortduren. Be- d S pn deze .veek demonstreerden Viet- Eiir.-veteranen in gevechtstenue voor sJdl bei Congresgebouw tegen de oorlog, en terder al is in het hele land een reels acties gevoerd tegen de oorlog 9< in indo-China, maar ook tegen de PI anroede, de honger en de discrimi- rate in de Verenigde Staten. Vx>r 3 mei is een nieuwe reeks de- ponstraties gepland. Het is dan de )ii bedoeling vijf grote wegen in Wash- te lokkeren door "menselijke ketens". Ook worden massale acties Tan burgerlijke ongehoorzaamheid tt< voorbereid met het doel "de voor- MMiste regeringsinstellingen" te 0 H ontvrichten, die verantwoordelijk zijn tooi de oorlog, de crisis in de bin- 1neaandse economie en het milieube- Vluchtelingen Bcherpe aanvallen van senator Ed- Tird Kennedy op uitlatingen van re- pingsfunctionarissen en even scher pt commentaren van oud-strijders uit Tfetnam, die deelnemen aan een «tmpagne tegen de oorlog, markeer- iffl gisteren de opening van een Pecdaagse hoorzitting van de Se ra Dttts-subcommissie voor Vluchtelin- b pnnken. Edward Kennedy, die voor- titter is van deze subcommissie, sprak een dagelijks bloedbad in Indö- na, en verklaarde dat de afgelo pen twee jaar onder de burgerbevol- daar wel 45.000 doden zijn ge vallen, velen als gevolg van Ameri kaanse bombardementen. Regeringsfunctionaris William Col by, die de supervisie heeft over het program voor civiele hulp en platte landsontwikkeling in Zuid-Vietnam, deelde mee dat sinds 1964 in dat land naar schatting 5,3 miljoen burgers vluchtelingen waren geworden of schade aan hun eigendommen had den opgelopen. Ongeveer 900.000 van hen waren teruggekeerd naar hun dorpen. Toen Colby verklaarde dat de regering zich niet alleen bezighield met het dagelijkse vluchtelingen vraagstuk maar ook wederopbouw van het verscheurde land nastreefde, onderbrak senator Kennedy hem met de woorden: "Dat horen we al zo'n vyf, zes jaar! Zijn subcommissie was tot de conclusie gekomen dat er van enige verbetering geen sprake was". Kennedy haalde een overzicht aan dat onlangs gemaakt is in Laos. In 96 dorpen, aldus blijkt uit dit onder zoek van het Amerikaanse leger, heeft 97 procent van de dorpelingen een bomaanval meegemaakt, 61 procent iemand tengevolge van bomaanvallen zien sterven, 75 procent schade ge leden aan eigen huis of bezittingen tengevolge van bombardementen. Oud-strijders Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft de regering gemachtigd enkele honderden oudstrijders te verwijderen uit een openbaar park bij Witte Huis en Capitool, waar zy al twee dagen en nachten kamperen. Zij zeggen dat ze deelnemen aan een "beperkte in val in het district Columbia, een term die ze ontleend hebben aan de recente militaire operatie in Laos. Ze trekken met namaakgeweren door di verse wijken in z.g. "zoek-en-vernie- tig"-acties, en proberen Congresle den te bewerken. De oud-stryders wensen dat onmiddellijk een einde aan. de oorlog wordt gemaakt en heb ben inmiddels laten weten dat zi) zich niets zullen aantrekken van het bevel van het Hoog Gerechtshof en in het park zullen blijven. Zij zullen echter geen verzet bieden als de po litie hep komt arresteren. Senator F. Mondale zei voor de se naatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen te beschikken over brie ven van een Amerikaanse comman dant waaruit blykt dat de Ameri kaanse strijdkrachten begin dit jaar ADVERTENTIE Gekke stickertjes met allemaal kleine blote engeltjes erop. Al met al 2 maal 3 verschillende, die u op alle deuren van het huis kunt plakken. Zoals bijvoorbeeld dit douche-engeltje voor de badkamer. Speels grapje van Franse ontwerpers. Allicht dat u zoiets bij Printil krijgt. Tenslotte, Printil is de deodorant met een vleugje echt Franse parfum. Gewoon, voor een beetje "joie de vivre". van plan zijn geweest een aanval met grondtroepen in Noord-Vietnam uit te voeren. Het Pentagon heeft een en ander ontkend. Mondale citeerde uit brieven die een officier van een schip voor de kust van Vietnam had gezonden aan een andere officier. De brieven waren gedateerd 7 februari en 11 maart. Mondale heeft de namen van de of ficieren niet bekend willen maken tegenover de. pers. De officier heeft geschreven dat er een actie tegen een doel 80 km ten noorden van de gedemilitariseerde zone werd voorbereid, begin februari. Op 11 maart schreef hy dat er plannen waren voor een overval op het vliegveld Vinh, 160 km ten noor den van de zone op enkele kilometers van de kust gelegen. In een kampement in een park in Washington spreekt se nator Edward Kennedy met be togende oud-strijders. De Ameri kaanse opperrechter Warren E. Burger verbood de betogers nog langer van het park gébruik te maken. Aanval op Hanoi Paul N. McCloskey, republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden voor Californië, heeft verklaard dat verslaggevers in Vietnam bang zyn gedood te zullen worden indien zij berichten doorgeven die kritiek be vatten op de Laotiaanse regering. McCloskey heeft onlangs Indo- China bezocht en bracht op een pers conferentie in Washington verslag uit van zijn bevindingen. Hy zei dat een correspondent van de Washing ton Star was aangezegd dat hij zou worden vermoord als hy in handen mocht vallen van de geheime politie van Laos. Ook verslaggevers van Associated Press, Agence France Presse en de Bangkok Post zouden tegenover Mc Closkey hebben verklaard bang te zyn voor vergeldingsmaatregelen in dien zy zich kritiek veroorloofden op de Laotiaanse regering. Hij herhaalde eerdere beschuldi gingen van andere zijde dat door Amerikaanse bombardementen hele dorpen in Laos van de aardbodem zyn weggevaagd. Het Pentagon heeft dit ontkend. ADVERTENTIE IEDERE ZATERDAG bij ons Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogerbeetsstraat 6, Telefoon 50330 COLOMBO (Reuter) Sinds het begin van de strijd tegen de linkse jongeren, die het bewind van me vrouw Sirimavo Bandaranaike omver zouden willen werpen, zijn zeker on- gevear 450 van hen gesneuveld, zo heeft de opperbevelhebber van de Ceylonese strijdkrachten, generaal- majoor Attygalle, verklaard. Dit aan tal betrof gevonden lijken. De op standelingen zouden echter veel van hun doden en gewonden meenemen. Sinds de opstandelingen die zich „Che-guevaristen" noemen, op vijf april hun gewapende actie tegen de regering begonnen, zijn volgens de generaal ruim 50 politiemannen en militairen omgekomen. Bij de zuive ringsacties zijn ruim 2500 verdachte personen aangehouden. Attygale zei dat circa 75 pet. van de opstande lingen 18 tot 22 jaar oud schijnt te zijn, terwijl vijftien procent Jon ger en de overige tien procent ouder zou zijn. Hun aantal schatte hij op totaal tienduizend man. Tegenover hen staan 6.700 mili tairen, van wie zestig procent uit ge vechtseenheden bestaat en de rest uit vrijwilligers die de politie hel pen. De guerrillastrijders zouden goed gedisciplineerd zijn en voorna melijk zijn bewapend met geweren en pistolen. Hulp De opperbevelhebber verklaarde, dat de Ceylonese regering vrijwel al le hulp heeft gekregen die het van het buitenland heeft gevraagd. Dank zij de materiële steun van landen als India, Egypte, Joego-Slavië, Paki stan, Engeland, Amerika en de Sowjet-Unie hadden de regerings troepen zo snel kunnen reageren. In dit stadium was de regering echter niet van plan buitenlandse militairen te gebruiken. Zo zouden de inmiddels aangekomen zes Russische straalja gers van het type Mig-17 niet door Russische piloten worden gevlogen. Generaal Attygalle, een in Enge land opgeleide deskundige in het be trijden van guerrilla, vertelde dat de opstandelingen het sterkst waren in het district Kegalle en in de heuvels rond het centraal bergland.. Hun overvallen worden elke dag beter uit gevoerd, zei hij, en hij was ervan overtuigd dat zij één of andere vorm van militaire opleiding hadden geno ten. Attygalle beweerde, dat de Jonge lui al sinds 1966 voor de opstand ge- indoktrineerd waren door lezingen die in het oerwoud of op andere ver scholen plaatsen werden gehouden. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, William Rogers, is van plan begin volgende maand een bezoek te brengen aan Israël en Egypte. Ook zal hij andere Arabi sche landen bezoeken na afloop van de twee dagen durende conferentie in Ankara van de Centrale-verdrags organisatie (CENVO), die op 1 mei eindigt. De Libanese minister van Buiten landse Zaken, Aboehamad, heeft meegedeeld dat minister Rogers in de eerste week van mei naar Beiroet komt. Men verwacht dat de Amerikaanse bewindsman met Arabische en Is raëlische leiders over een reeks vraagstukken van gedachten zal wis selen, waaronder de mogelijkheid van onderhandelingen tussen Egypte en Israël over heropening van het Suezkanaal. Zondag vertrekt Rogers naar Lon den, waar hij de volgende dag de opening van een bijeenkomst van de Zuidoostaziatische verdragsorganisa tie zal bijwonen. Ook zal hij overleg plegen met de Britse regering. De Amerikaanse diplomatie in het Midden-Oosten bevindt zich in een delicaat stadium. Dinsdag besprak Rogers de Israëlische opvattingen over een heropening van het Suezka naal met vice-premier Jigal Allon. Er is verder overleg tussen de twee landen nodig, voordat Amerika de Israëlische voorstellen ter kennis van de regering in Caïro zal bren gen. De opvattingen van Israël en Egypte over deze kwestie lopen sterk uiteen. Het gezaghebbende Egyptische blad „Al Aehram." dat doorgaans de mening van de Egyptische rege ring weergeeft heeft inmiddels ver klaard dat Egypte de voorwaarden verwerpt die vice-premier Jigal Al lon van Israël heeft gesteld voor de heropening van het Suezkanaal. Luns Minister Luns heeft in New York met secretaris-generaal Thant van de VN gesproken over het Midden- Oosten. Na afloop van dit gesprek zei de minister „niet al te optimis tisch te zyn" inzake de kans op een regeling. Hij legde er in dit verband de nadruk op dat de tijd dringt. „Van de gunstige gelegenheid die er twee k drie weken geleden scheen te bestaan, is nog geen gebruik ge maakt," aldus minister Luns die hiermee kennelijk doelde op het feit dat Israël niet heeft kunnen reage ren met de verplichting tot volledi ge terugtrekking uit de bezette Ara bische gebieden wat VN-bemidde laar Gunnar Jarring wil op de be lofte van Egypte een vredesakkoord te sluiten. Luns pleegde ook nog overleg met zijn Amerikaanse colle ga William Rogers. Nederland, zo vertelde de minister verder, wil geen „bemiddelaar" worden bij de onderhandelingen over het Midden- Oosten, maar onderhoudt uitsteken de betrekkingen met Israël en de Arabische landen. „Ik heb schrifte lijk contact gehad met de regering van Israël," aldus minister Luns die hieraan toevoegde dat nota's over de recente contacten met belde partijen aan Gunnar Jarring zullen worden gezonden. Jarring is op het ogenblik in Moskou, waar hy ambassadeur van Zweden is. Verwacht werd dat Jarring voor eind april naar New York zal terug keren om zijn taak als bemiddelaar in het conflict te hervatten. PRETORIA 'APT De Zuldafll- kaanse regering gaat dit jaar een recordbedrag besteden aan de defen sie. Verleden Jaar werd hieraan 316,5 miljoen rand (hUna 1600 mil joen gulden) besteed. Dit jaar wordt dat ongeveer 300 miljoen dollar meer. In hert blad .Paratus", dat door het ministerie van Defensie wordt uitgegeven, staat dat het land wat wapens en munitie betreft steeds meer onafhankeüjk van het buiten land wordt, omdat steeds meer zelf wordt gemaakt. Verwacht wordt dat de marine zich uiteindeiyk geheel zal kunnen voorzien van uitrusting van Zuidafrikaanae makeiy. De pantserwagen genaamd ..Eland" wordt thans voor 90 procent in eigen land gemaakt. Alleen de motor wordt nog ingevoerd. Maar de luchtmacht krijgt haar machines nog uit het buitenland er» vliegt onder meer met Franse Mirages en Britse Bucca neers. Het enige militaire vliegtuig dat men in Zuid-Afrlka bouwt, on der Italiaanse llcensie, is de twee persoons Impala, een versie van de Aermacohi 236. De marine beschikt over een vloot fregatten en torpedojagers ter be- stryding van onderzeeboten. Dit jaar ontvangt zy de eerste onder zeeboten, drie door Frankryk gele verde schepen van de nieuwe Daphne-klasse. ADVERTENTIE Eens vochten vrouwen om te mogen stemmen. Nu wordt er om hun stem gevochten. EVA 2egt het hare over politiek vroeger en nu. Zij kijkt ook achter de coulissen van de kermis en ontdekt: Kermismensen worden uitgeknepen. Over uitknijpen gesproken: lees wat EVA'S jurist schrijft over huurbescherming. In EVA praktisch o.a.: nieuwe strandensembles, kooptips hi leer (schoenen, tremen, tassen etc.), wenken voor busteversteviging en 'n heet patronen-pakket voor de po, een open blad Overal te koop! KIEL (GPD) In de zaal, bere kend op 700 bezoekers, zijn meer dan 1.000 man samengepakt. Honderden laatkomers verdringen zich voor de grote ramen. Politie-agenten, met honden en walkie-talkies, posten op de hoeken en voor de deuren. De be langstelling geldt Jochen Steffen, so ciaal-democratisch kandidaat voor het premierschap in het noordelijke Sleeswijk-Holstein. Steffen's optreden boeit al weken lang de gehele Bondsrepubliek. Bij de landsdagverkiezingen van komen de zondag zal hij de CDU, na 20 Jaar, uit het regeringszadel moeten wip pen in deze deelstaat. Dat zou van betekenis zijn voor de regering in Bonn, omdat ze vanaf dat moment kan steunen op een meerderheid in de Bondsraad (min of meer de Eer ste Kamer van de Bondsrepubliek). In de Bondsraad, samengesteld uit vertegenwoordigers van de deelstaten is de oppositie van CDU en CSU thans één stem sterker. Door Wim Timmers Boeiend is Steffens optreden echter in ander opzicht. "Rooie Jochen" re kent zichzelf tot de uitgesproken link se Sociaal Democraat. Hy is een man die zijn socialistische idealen ook in de verkiezingscampagne open uitspreekt. Daardoor is hij voor de machtige Springer-pers, die al maandenlang verkondigt dat Slees- wyk-Holstein ten onder gaat als Stef fen in Kiel aan de macht komt, op het ogenblik vijand no.l Voor Springer's Bild is hij een zoetwater- Lenin, voor die Welt is hy een Ul- bricht-Duitser. De beledigingen zijn zo grof geworden dat Steffen de hoofdredacteur van Bild deze week bij de rechtbank aanklaagde. Wetenschap De grote belangstelling die voor Steffen's optreden ook buiten Slees wijk-Holstein bestaat, komt voort uit de wetenschap dat de Sociaal-de mocraten in dit per traditie chris ten-democratisch geregeerde land on der zijn leiding de afgelopen Jaren bij verkiezingen steeds sterker uit de bus kwamen. Recente opniepeilingen wezen op een meerderheid van nog slechts ruim 1 procent voor de CDU. Omdat de kleine liberale FDP heeft aangekondigd naar het Bonner voor beeld een coalitie met de SPD aan te gaan, als ze er in slaagt de ver eiste "drempel" van vijf procent der stemmen te overschrijden (wat ver re van zeker ls), bestaat er een reeë- le kans dat de CDU inderdaad wordt gewipt. De Christen-Democraten hebben 't gevaal al in een vroeg stadium onder kend. Minister-president Lemke heeft een Jaar geleden, gedwongen door zijn partij-vrienden, besloten zich terug te trekken. CDU-kandi- daat voor zijn opvolging ls de 42-jari- ge Gerhard Stoltenberg, economisch expert van de oppositie in Bonn, en van de CDU en, voordat hij naar het noorden werd gezonden, een der kan didaten voor de opvolger van Kurt- Georg Kiesinger aan de partijtop. Over Stoltenberg, domineeszoon, en oud-directeur van Krupp, zegt men in CDU-kringen in Kiel dat hij de juiste mentaliteit heeft om de noordelyke kiezers te imponeren. Hy bestrydt de politieke problemen met nuchtere distantie en grote kennis van zaken. Daardoor is hij in bijna elk opzicht anders dan zijn uiterma te geëngageerde tegenstander Stef fen. een 48-Jarige zeer scherpzinnige arbeiderszoon en oud-Journalist. Problemen Terwijl Stoltenberg zelfs de pro blemen van de rumoerige boeren uit Duitsland's noorden relativeert, klaagt Steffen de CDU aan dat zij de boeren, met de bewering dat zij hun bedrijven kunnen behouden, al twintig Jaar lang heeft bedrogen. Hij vertelt, compleet met cijfers, hoeveel boerenbedrijven de komende decen nia moeten worden gesloten. Dat is de kracht van Steffen, die ronduit zegt dat de SPD over enige tijd zal moeten gaan nadenken over het aan de staart trekken van de banken, die zich uitspreken voor belastingver hogingen omdat anders het geld zou ontbreken voor de dringend noodza kelijke maatschappelijke hervor mingen. Steffen ontvouwt in zijn originele verkiezingstoespraken een visie op de problematiek van de "tweede indus triële revolutie". Door zijn gedrag Ls de laatste in een reeks Landdag- verkiezingen «Bondskanselier Brandt heeft al geopperd ze alle tegelijk te houden, zodat in de Bondsrepu bliek nu en dan zonder verkiezings stemming geleefd kan worden) voor bepaalde groepen de interessantste geworden. Met name geldt dit voor de radi cale Jongeren in de SPD, die de af gelopen maanden praktisch gedwon gen zijn zich neer te leggen bij de compromis-politiek van de regering- Brandt. Wint Jochen Steffen in Slees wijk-Holstein, dan is dat een over winning voor "nieuw links" en is gebleken dat een socialistische kandi daat, die zijn Idealen open uitspreekt en knap weet te verdedigen, niet bij voorbaat kansloos is, zelfs niet in een zo conservatief gebied als Sleeswijk- Holstein. Jochen Steffen spreekt voor over volle (en vanwege de moorddreigin gen zwaar bewaakte) zalen. Tegen stander Stoltenberg weet te vertellen dat zelfs de SPD-leiding in Bonn er niet gelukkig mee zou zijn als "Rooie Jochen" triomfeert en daar mee vanzelfsprekend de leider wordt van de ongemakkelijke linkervleu gel in de SPD. De spanning zal tot zondagavond onverminderd blijven bestaan, van wege de zwakke positie der FDP, vanwege de onzekerheid of de rechts radicale NPD «nu nog met vier ze tels in de landdag) erin zal slagen toch nog een procent of vier ten koste van de CDU te vergaren (in de Landdag zal de NPD vrijwel ze ker niet terugkeren) en ook vanwe ge de onzekerheid of de volle zalen en de urenlange discussies met kie zers niet voor een al te groot deel voortvloeien uit de boeiende ver schijning van "burgerschrlk" Jochen Steffen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9