'OSITIEl VOOR EEG kleurloos maar invloedrijk Tip voor n onvergetelijke vrije dag. ISRAËL DOET VOORSTELLEN anse premier poogt moreel te versterken I Ollll IVlltCllCll^ Priesters bijeen in Genève HOE WERKT HET WITTE HUIS (2-SLOT) Generaal illeghan rieden evoluon Heropening Snezkanaal DEMONSTRATIE VAN ITALIË'S JAGERS OP DE TREKVOGELS Schütz herkozen als burgemeester Eis van 7 jaar tegen Zwitser Frauenknecht SDAG 21 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA (Van onze correspondent) RIJS (GPD) In een toespraak, die ruim een uur e en die sinds verscheidene weken met grote span- vas tegemoet gezien, heeft de Franse premier Jacques ,-Delmas gistermiddag gepoogd zijn massale gaullis- aanhang in de Nationale Vergadering nieuw geloof ftrouwen in de toekomst van de vijfde republiek in jen. van dat land betwist, inclusief maat regelen tot nationalisatie van bedrij ven. Maar die rechten moeten wel worden uitgeoefend overeenkomstig de internationale regels, met name wat betreft de schadeloosstelling waarbü elke onrechtvaardigheid moet worden vermeden. Het is dus aan de maatschappijen te beoordelen of de schadeloosstelling die hun wordt voorgelegd juist is. Als dat niet het geval is kunnen alle rechts-middelen worden toegepast om de belangen te waarborgen. En over Engelands toetreding tot de Euromarkt: «anten van een regeringspro- heeft hij nader onderstreept rerkt. Achtereenvolgens wer- woningprobleem, het tech- pderwijs, de openbare trans- delen en de 'territoriale orga- ofwel het brandende vraag de decentralisatie, onder de loep gelegd. ran actualiteit ontbloot waren die de premier wijdde aan landse politiek. Sprekend jje zei Chaban-Delmas dat k niet de soevereine rechten (AP) Brigade-gene- r Frederick Galleghan, een •ehardste Australische mili- rit de Tweede Wereldoorlog, Ljj, e ouderdom van 74 jaar te overleden. In 1942 werd hij Japanners op Malakka ge- genomen. In het gevangenen- hangi werd hij een legenda- ufjJliguur. De Japanners keken ït ontzag tegen hem op. Wan- in de Changi zijn soldaten eerde, kreeg iedereen die niet ijk gekleed was de wind van Lei) Anderzijds eiste hü van de Ja- goede stoffen voor het kle- de Australische soldaten. Bhet einde van de oorlog werd ierscheiden met de Order of tisch Empire wegens „schit- moedige en trouwe dienst", trok hij als hoofd van de ische militaire missie naar nd de militaire uniform weer Principes Het moment nadert waarop de on derhandelingen in het kader van de EEG een definitieve form aannemen. Frankrijk benadert deze fase met de zelfde positieve geest die het op de conferentie van Den Haag heeft ge toond en met de zorg om de funda mentele principes van de Europese Gemeenscshap te eerbiedigen. Zou deze geest, zelfs verhuld, ontbreken dan was de gemeenschap inderdaad tot de ondergang gedoemd. Als Frank rijk al eens initiatieven neemt die de onderhandelingen erg moeilijk ma ken. zo vervolgde de Franse premier, dan is dat niet bedoeld om obstakels te creëren voor de toetreding van Groot-Brittannië en andere kandida ten, maar om dubbelzinnigheden uit de weg te ruimen die op momenten dat de politieke en economische kaart van Europa vervaagt gevaarlijk kun nen zijn voor de toekomst van de ge meenschap. De Europese Gemeenschap is geen eenvoudige douane-unie. Ze is een gemeenschap waarvan het econo- Vluchtelingen Sinds het uit breken van de burgeroorlog in Oost- Pakistan, vier weken geleden, zijn naar schatting 400.000 vluchtelin gen India binnengestroomd. Volgens een in Calcutta gepubliceerd offi cieel rapport zijn alleen al in West- Bengalen meer dan 300.000 vluch telingen gearriveerd. ADVERTENTIE Wilt u eens met een computerspelen? Weten hoe kleuren-tv werkt? Elektronisch uw geheugen testen? Kom naar het Evoluon in Eindhoven. Om zélf op de knoppen te drukken, zélf boeiende experimenten uit te voeren. Om iets meer te begrijpen van de wereld waarin wij leven Kom naar het Evoluon, 't is de moeite waard. Voor iedereenl Direct aan de rondweg in Eindhoven.Geopend: dagelijks van 10-18 uur; op zon- en feestdagen (behalve 1e Kerstdag en Nieuwjaarsdag) van 12-18 uur. (gesticht door Philips) misch gezicht met de dag duidelijker wordt en waarvan het nog vage po litieke karakter zich in de komende jaren moet ontwikkelen. Onmiddellijk na Ohabans redevoe ring, die feitelijk een opgewarmde herhaling van zijn regeringsprogram ma van anderhalf jaar geleden was, werden de debatten geopend over een motie van censuur die de Socialisten al een week eerder hadden ingediend. Die debatten hebben een deel van de afgelopen nacht in beslag genomen en zullen tot morgen worden voortge zet. wanneer de premier Frankrijk voor een driedaags bezoek aan Joego slavië zal verlaten. Enige vrees dat hij voordien van zijn hoge post zal worden verjaagd, hoeft de minister president niet te koesteren. Maar dat die parlementaire zege iets zal ver anderen aan het feit dat zijn poli tieke aihb ties ini de richting van 'de nieuwe mitatschappij' allerminst stro ken met de oogmerken van een par lementaire minderheid, die nu een maal van zeer conservatieve, huize is, mag hij al evenmin betwijfelen. Alle goede bedoelingen en soms be zwerende waarschuwingen van de premier de toekomst met een actieve hervormingswil tegemoet te treden, hebben niets afgedaan van Öit fun damentele gegeven dat het Gaullisme zonder generaal De Gaulle zijn ziel verloren heeft en dien tengevolge geen wonderen meer zal kunnen verrich ten. De malaise die al maanden in Frankrijk heerst en waarover alle kranten openlijk schrijven, heeft o&k de premier niet proberen weg te wui ven. Maar de oorzaak van die onlust werd gisteren door het weekblad l'Express bondig samengevat in een citaat van Shakespeare: 'we hebben de macht zonder dat we bij machte zijn ons van die macht te bedienen'. Een onmacht die inderdaad ook door geen enkele parlementaire overwin ning zal kunnen worden opgeheven. Chaban-Dalmas WASHINGTON (Reuter, AP) Israël heeft de Verenigde Staten op de hoogte gebracht van voorstellen om te gaan onderhandelen over her opening van het Suezkanaal. Dat gebeurde in een gesprek van Israëls vice-premier Allon met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers. Officieus viel te ver nemen, dat Israël drie voorwaarden heeft gesteld: De terugtocht van de Israëlische troepen zou geen ver plichting inhouden tot uiteindelijke ontruiming van alle bezette gebie den; de Israëlische terugtrekking van het Suezkanaal zou gepaard moeten gaan met een Egyptische verklaring dat de staat van oorlo? met Israël is opgeheven. Tenslotte zou Israël garanties moeten krijgen voor het geval Egypte en de Sow- jet-Unie van de Israëlische terug tocht gebruik zouden willen maken om een invasie te plegen in de Sinai Het ligt in de lfjn van de ver wachting dat het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken deze Israëlische voorstellen door geeft aan Caïro. Het staat al we) vast dat Egypte niet voelt voor een onbeperkt bestand, zoals de Israëli's willen. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Riad is net terug uit Moskou, waar hfj volledige steun voor zijn zienswijze heeft on- I dervonden. I Egypte heeft van Amerika een officiële verklaring geëist over be- i richten dat momenteel twaalf Ame- rikaanse Phantom-bommenwerpers aan Israël worden geleverd. Tot nu toe heeft de regering in Washing ton geweigerd de berichten hierover te bevestigen. Wel heeft een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken vastgesteld, dat Amerika's militaire hulp aan Israël een "doorlopende zaak" is, die steeds weer in het zicht van do Russische leveranties aan de tegen partij opnieuw bezien en. beslist zal worden. Twintigduizend jagers heb ben gisteren in Rome, in de na bijheid van het Colosseum, gede monstreerd tegen het door de Italiaanse regering afgekondigde jachtverbod voor de lentemaan den. De jagers zijn van mening dat de lente het beste seizoen is voor de jacht. GENEVE (DPA) In Genève is een congres begonnen van Europese r.k. priesters, dat vier dagen zal du ren en waarop o.m. van gedachten zal worden gewisseld over het celi baat, de plaats van de priester in de huidige wereld en de taak van de zielzorger Aan het congres wordt deelgeno men door rond 90 vertegenwoordi gers van de zg. priesterraden die op advies van het jongste Vaticaanse concilie in vele bisdommen zijn ge vormd en de bisschoppen moeten voorlichten over het werk en de po sitie van de priesters. Met betrekking tot dit congres van vertegenwoordigers van de „officiële" priestergroepen hebben de „solidaire priesters" w.o. in Nederland de sep- tuagintgroep, die een oplossing in progressieve zin van de vele proble men in de r.k. kerk nastreven, al in maart „ernstig voorbehoud" ge maakt. De bedoeling van het congres is een document op te stellen over de vraag stukken rond het ambt en de positie van de priester, dat dan aan de bis schoppensynode die in oktober in Rome begint zal worden voorge legd. Pater J. Reuten uit Amsterdam maakte gisteren tijdens het debat bezwaar tegen de werkwijze op de ze bijeenkomst. De priesters houden zich bezig met „navel-staren" zei hij en bekommeren zich om hun kleine problemen in „een bureaucratische kerk" in plaats van zich te manifes teren als mensen die dorsten naar gerechtigheid. De geëngageerde priesters uit Latijns-Amerika stel de pater Reuten ten voorbeeld. (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Terwijl dr. Henry Kissinger zo goed als onbeperkte toegang heeft tot president Nixon waar het de buitenlandse politiek be treft, heeft ook minister v. Jus titie John Newton Mitchell ge legenheid om de president, on danks diens „lijfwacht" van „be schermende" medewerkers, te al len tijde te bereiken. Want Mit chell is Nixons meest gerespec teerde adviseur, niet zozeer op het gebied van Justitie, maar waar het de binnenlandse po litiek en de presidentiële verkie zingsstrategie betreft. Het was Mitchell tenslotte, die Nixons campagne in 1968 leidde en die een doorslaggevende stem had in de keuze van Spirow Agnew als kandidaat voor Nixons vice-pre sident. Desondanks is Mitchell erin geslaagd, ook na ruim twee Jaar als minister van Justitie, zijn re putatie van een „gezichtsloze man" te bewaren. En dat is vermoedelijk precies een van de kwaliteiten die president Nixon, zelf geen overdonderende per soonlijkheid, het meest aansprak toen hij Mitchell bijna twee Jaar voor zijn verkiezing in no- Door mr. H. L. Leffelaar vember 1968 leerde kennen. Nixon was toen van Californië (waar hij op depressieve manier de gouveneursverkiezingen had verloren, na het al tegen John Kennedy in 1960 afgelegd te hebben) naar New York ver huisd. Nadat Nixon er was toegetre den tot een advocatenpraktijk, zoals gebruikelijk in Wall Street kringen ging zijn firma een fu sie aan met die waartle Mitchell behoorde. Mitchell had zelf sinds 1938 zijn aandeel ge leverd als deskundige in de ju risprudentie van stedelijke obli gaties, en Nixons advocatengroer wilde hem graag hebben om de dienstverlening van hun kantoor uit te breiden. De nieuwe fusie firma heette: „Nixon, Mudge, Rose, Guthrie, Alexander and Mitchell". Het was in die tijd dat de twee advocaten die het begin en het einde van de firma-naam bekleedden, elkaar leerden waarderen, zoals alleen een po liticus ooit iemand kan waarde ren die niet als een concurrent beschouwd wordt, maar als een waardevolle steunpilaar. Advocaat Richard Nixon was toen, in 1967, al ongemerkt be zig aan zijn spurt naar het Wit te Huis en hij had medewerkers nodig. Toen Nixons eerste ver kiezingscampagneleider (dr. George Parkinson) zich terug trok omdat diens vrouw ernstig ziek was, en daarna ook zijn op volger Henry Belmon uitviel, omdat hij wenste deel te nemen als kandidaat voor de post van senator van de staat Oklahoma, wendde Nixon zich tot Mitchell. Het typeert Mitchells „ge zichtsloosheid" dat hij geduren de de verkiezingscampagne zel den naar buiten optrad, maar naarmate de campagne voort schreed steeds meer Nixons ver trouwen won en tenslotte erkend werd als één van de beslissende JOHN MITCHELL mannen achter de schermen van de campagne. De verstand houding tussen Nixon en Mit chell is nog steeds onder werp van analyse en speculatie, maar het leed geen twijfel dat Nixon in hem iemand vond die eenzelfde benadering van de maatschappij had. Van de ministers die Nixon om zich heen verzamelde blijft Mitchell ook nu nog één van de meest kleurloze en onzichtba re figuren. Als iemand een ka rikatuur van hem zou moeten tekenen dan zou dat een teke ning van iemand zijn met huis- sloffen, een pijp en de gemoe delijkheid die ietwat dikke men sen eigen is. Mitchells kleurloos heid gaat zelfs zover, dat men wanneer zijn welbespraakte vrouw Martha niet talloze malen in het nieuws was geweest met haar telefonades bij nacht en bij ontij, voornamelijk aan het adres van hen, of tegen hen, met wie ze het niet eens is het zou mogen betwijfelen of meer dan vier op de tien Ame rikanen zouden weten wie John Mitchell was. Mitchell is nu 57 jaar. Hij hockeyde vroeger in New York. In de tweede wereldoor log was hij flottielje-comman dant van een aantal torpedo- boten in de Stille Oceaan, waar- Hilllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll bij John Kennedy één van zijn ondergeschikten was. Voordat Mitchell officieel geregistreerd werd als een Republikein stem de hij „onafhankelijk" dat wil theoretisch zeggenzoals het hem uitkwam. Democraat of Republikein, hoewel een als .o.nafhankelijk" geregistreerde kiezer in de Verenigde Staten vaker Republikein zal stemmen. Ten tijde van zijn benoeming tot de post die hij nu bekleedt, was vrijwel niets bekend over zijn inzichten en opvattingen over zulke aangelegenheden als de rassenkwestie, misdaad en de handhaving van „orde en recht", die zo'n belangrijke rol zouden spelen in Nixons rege ring. Men wist dat zijn huidige huwelijk zijn tweede was. dat hij twee kinderen uit zijn vori ge huwelijk had plus één uit zijn huidige en dat hij bekend stond als een goed organisator. Eén van zijn Jongere mede werkers in de verkiezingscam pagne van 1968 zei over hem: „Mitchell heeft 'n bijna onmen selijke persoonlijkheid, totaal geen reactie maar hij is, hoe dan ook, een briljante organi sator". In de afgelopen twee Jaren van Nixons bewind in Wash ington heeft Mitchell (en indi rect ook de president) een ge voelige nederlaag geleden toen zijn aanbevelingen voor de va cature in het hooggerechtshof (de bekende Carswell- en Haynsworth-affaires) niet door de Senaat werden aanvaard. Het is vermoedelijk ook Mitchell geweest die de president op merkzaam maakte op het be lang van een zogenaamde „zui delijke strategie", die erop ge richt moest zijn om de tradi tioneel- Democratisch stemmen de zuiderlingen voor de Repu blikeinse partij te winnen. President Nixon schijnt Mit chells inzicht en koele analyse van het nationale klimaat zo hoog aan te slaan, dat er in Washigton zelfs enige tijd speculaties zijn geweest dat Mit chell zijn ontslag zou indienen als minister van Justitie om zich volledig te kunnen wijden aan de herverkiezing van Nixon in 1972. Mitchell heeft deze geruchten tot nog toe ont kend, maar zij die zich zijn uit latingen in 1968 herinneren, zullen niet verbaasd zijn wan neer hij mettertijd toch op de een of andere manier betrokken wordt bij de herverkiezingscam pagne. In 1968 zei hij, in ant woord op de vraag of hij ooit een post zou willen bekleden in een kabinet-Nixon: „Beslist niet. Ik zal nooit een kabinetspost accepteren". Nu er al aanwijzingen zijn dat binnen gezichtsafstand van het Witte Huis een hele verdie ping in een kantoor-flatgebouw is ingericht voor de herverkie zingscampagne van de president, is het onrealistisch te veronder stellen dat minister Mitchell geen aandeel zou hebben in de te ontwikkelen campagnestrate gie. Maar 't mysterie van de aan trekkingskracht tussen Nixon en Mitchell als politieke intimi blijft, vooral omdat zij vol gens de „roddelpers" zelfs geen vriendschappelijke relaties met elkaar onderhouden. (Van onze correspondent) ROME (GPD) De chaos in het Romeinse verkeer is gisteren ver groot door een protestoptocht van de vier bonden van jagers op trek vogels. De Italiaanse schutter staat bekend om zijn agressie te gen het kleinst denkbare „wild", de vrolijke zangers die in het voorjaar op weg zijn naar het noorden. In de hagelregen van deze schut ters verdwijnen echter zoveel zang vogels naar de eeuwige jachtvelden, dat men aanneemt de stilte in de Italiaanse natuur ook hieraan te moeten wijten. De oorzaak van de opwinding onder de Jagers is ont staan doordat vorig Jaar een wet aanvankelijk werd aangenomen, maar daarna weer ingetrokken die hun enige rechten verschafte ten aanzien van het doden van trekvo gels. Het ziet er naar uit dat een wet die nu wordt voorbereid, niet spoedig ge noeg (voor de opening van het Jachtseizoen) gereed zal zijn. De Ita liaanse afdeling van het World Wild life Fund en enige andere organisa ties, waarbij ook onze Neder landse regering, hebben gepoogd druk uit te oefenen op de Italiaanse regering haar onderdanen him nei ging tot het doden van dit gevaarlo ze wild uit het hoofd te praten. Des kundigen stelden vast, dat de vernle- BERLIJN (AP) Het parlement van West-Berlijn heeft de Sociaal- demokraat Klaus Schütz gekozen voor een tweede vierjarige ambts termijn als burgemeester van het westelijke stadsdeel. Schütz (45) gaf in oktober 1967 zijn post als staatssekretaris op, om op verzoek van zijn partijleider Willy Brandt Heinrich Albertz op te vol gen, die wegens studentenonlusten en interne partijgeschillen het ambt reeds na korte tijd had neergelegd. Schütz kreeg gisteren 72 stemmen van partijgenoten. Een 73ste afge vaardigde was afwezig. De Christen- demokraat Peter Lorenz bracht het tot 53 stemmen. tigende drang van de Italiaan in heel noord-Europa al zijn uitwerking op de stand van de trekvogels heeft gehad. De jagers zelf proberen de theorie te ontzenuwen, dat zij schade aan de natuurlijke gang van zaken aanrich ten. Ze hebben een statistiek opge steld waaruit zou moeten blijken dat maar 28 pot. van alle doodsoorza ken der vogels terug te brengen zou zijn tot de aanraking met het doden de lood uit de Jachtgeweren. Volgens deze zelfde statistiek sterven 11 op iedere 100 vogels aan ouderdom, 11 aan ziekten die soms het gevolg van luchtverontreiniging kunnen zijn, 18 doordat ze door andere bees ten worden opgegeten en 32 als ge volg van ongevallen zoals hard te gen een raam vliegen, hetzij bij auto's, treinen of huiskamers. LAUSANNE (AFP) In Lausan ne is gisteren een gevangenisstraf van zeven Jaar geëist tegen inge nieur Alfred Frauenknecht. HIJ werd beschuldigd van levering aan Israël van constructieplannen en tekeningen van straalmotoren van het Franse gevechtsvliegtuig Mira- ge-3. De openbare aanklager eiste deze straf op grond van een artikel van het Zwitserse militaire wetboek van strafrecht, dat gaat over het schen den van geheimen die van belang zijn voor de nationale defensie". Hij achtte het echter niet uitge sloten dat het Zwitserse hoogge rechtshof dit punt van de aanklacht niet aanvaardt. In dit geval eist hij een gevangenisstraf van zes Jaar op grond van de artikelen van het wetboek van strafrecht die het ver strekken van economische en mili taire inlichtingen verbieden. In zijn requisitoir verklaarde de openbare aanklager geen geloof te kunnen hechten aan de woorden van Frauenknecht dat hij de plan nen uitsluitend had geleverd uit sympathie voor Israël dat zich des tijds in een zeer moeilijke situatie bevond omdat generaal de Gaulle de levering van Franse vliegtuigen aan het Midden-Oosten had verboden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9