Dood tientallen vrouwen was te voorkomen geweest Koekoek daagt Drees jr. uit voor televisie-debat Uokvoor fijnproevers is er nu cofteïnevrije koffie. Abn Douwe Egberts. Onderzoek dr. J. Bout toonde aan: Oppositie imiteert kabouters Processen-verbaal in kamp Vledder VERPLICHTE PERIODIEKE AUTOKEURING OP KOMST Huldiging mgr. A. J. Simonis Populariteit De Jong vrij sterk gedaald "Geld halen bij defensie en miljonairs" 'M Rechercheurs voor verhoor naar Israel Oppositie kabinet wil loonmatiging intrekken VAN MIERLO UIT KRITIEK OP VERING A Van Rappard: VVD moeilijke partner om mee te onderhandelen ffOENSDAO 21 APRIL 1971 LETDSCB DAGBLAD PAGINA 7 AMSTELVEEN De conclusies van een onderzoek: de dood van 67 vrouwen, die in twee jaar vóór, tijdens of vlak na de bevalling overleden, zou te voorkomen zijn ge weest wanneer ze onder de meest ideale omstandigheden waren behandeld en verpleegd. dat er als tussenoplossing met een donorlijst wordt gewerkt. Als het moet kunnen de kleine hospitalen trouwens in een recordtijd, voldoen de bloed van de grote ziekenhuizen krijgen". Dat bureaucratie tot levensgevaarlij ke situaties kan leiden bleek in een groot ziekenhuis waar de behande lende arts niet ogenblikkelijk het dringend noodzakelijke bloed kan toedienen zonder dat hij daarvoor eerst toestemming aan de dermato loog had gevraagd. Begeleiding Dr. Bout kwam bij zijn onderzoek tot de conclusie dat tijdens de be valling de begeleiding niet altijd door gekwalificeerd personeel ge beurt. Wat ongewenst is in verband met eventuele complicaties. Het kwam ook nogal eens voor dat patiënten door een vroedvrouw of een huisarts niet tijdig werden doorverwezen. Bij zwangerschaps stuipen bleek die nalatigheid in en kele gevallen fataal te zijn. Een vrouw bij wie de eerste symptomen al waarneembaar waren werd door de huisarts met buikgrieptabletten naar huis gestuurd. Een vroedvrouw die een andere huisarts voor een soort gelijke situatie bij één van haar patiëntes raadpleegde kreeg de telefonische geruststelling dat het wel griep zou zijn. Voor de overbelaste huisartsen is het vaak moeilijk om veel aandacht aan zwangere vrouwen te besteden. Het lijkt onnodig want' complicaties komen niet zo veel voor op 250.000 bevallingen per jaar. Misschien was het er de oorzaak van dat zelfs na opname in het ziekenhuis 13 vrou wen toch nog te weinig aandacht kregen, dat er geen controle was op het dieet en dat men geen tempe- ratuurlijst liet maken, en dat men zelfs na de verslechtering van de toestand een afwachtende houding aannam. Fouten gemaakt „Het probleem is", aldus dr. Bout dat er overal fouten worden ge maakt, maar dat een vergissing in een ziekenhuis een mensenleven kan kosten". De Amstelveense vrouwenarts, die verbonden is aan het Andreas Zie kenhuis in Amsterdam hoopt dat door zijn proefschrift de weg wordt vrijgemaakt voor een vaste commis sie die voortaan alle gevallen van moedersterfte zal analiseren zodat de artsen er van kunnen leren en de kraamzorg zo zal worden geper fectioneerd dat er vrijwel geen do den meer zullen vallen. get lange wachten op een zieken- (uto, het ontbreken van een bloed- norraad in kleine ziekenhuizen, het jebrek aan verplegend personeel, de omogelijkheid voor overbelaste art- en om voor ieder spoedgeval direct jaar te staan en vele andere on- unstlge factoren eisten mensenle- rens. /och wil de Amstelveense vrouwen- ,rts, dr. J. Bout, die kortgeleden op let proefschrift „Moedersterfte in Vederland" promoveerde, niet spre- ttn over schuld. Hij ziet zijn on- jtrzoek naar de doodsoorzaak van t3 zwangere vrouwen, die in 1966 en 1967 om het leven kwamen, meer ïls een poging om te voorkomen jat er in de toekomst soortgelijke fouten worden gemaakt. Geen vervolging De geneeskundig hoofdinspecteur de volksgezondheid, die zijn medewerking aan de studie verleen de, heeft dan ook geen vervolging :egen bepaalde artsen en verpleeg- fters ingesteld. ten woordvoerder van het ministe rie van sociale zaken en volksge- rondheid deelde ons mee dat het proefschrift van dr. Bout als een „goede les" wordt beschouwd en dat het bovendien voor alle betrokkenen een aansporing zal zijn om onze kraamzorg, die in vergelijking met indere Europese landen op een zeer hoog peil staat er zijn in ons land 250.000 bevallingen per jaar oog verder te perfectioneren. verzoek van de Nederlandse Bond van Moederschapszorg en Kinderhygiëne besloot dr. Bout, een onderzoek in te stellen naar de doodsoorzaak van alle vrouwen die in 1966 en 1967 vóór, tijdens of na bevalling overleden. Er bleken 111 sterfgevallen te zijn, maar 18 artsen weigerden informaties te verstrekken, terwijl 10 vrouwen aan al bestaande kwalen overleden, zo dat dr. Bout zijn. proefschrift op 83 gevallen van moedersterfte baseerde. Gesprekken langdurige gesprekken met vrij wel alle betrokken artsen en ver pleegsters, na bezoeken aan de ver schillende ziekenhuizen en kraam klinieken en uiterst zorgvuldige re constructies kwam hij tot de con clusie dat de dood van 67 vrouwen te voorkomen was geweest. Zo werden in 7 gevallen verkeerde medicijnen toegediend, maakten 2 chirurgen een fatale fout, werd 1 keer een onjuiste narcose gegeven, bleek in 2 gevallen de organisatie in het ziekenhuis helemaal mis te rijn. was 15 maal de behandeling tijdens de bevalling slecht of onvol doende, werd er in 13 gevallen niet jenoeg op de patiënt gelet en bleek in 5 gevallen niet ogenblikkelijk voldoende bloedplasma beschikbaar te zijn. Volgens de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis beschikt nog lang niet iedere regio in ons land over een bloedbank en lukt het voorlopig nog niet om alle kleine ziekenhuizen met voldoende bloed plasma te bevoorraden. Schaars artikel .Bloed is" aldus het Rode Kruis „nog steeds een schaars artikel dat bovendien nog aan bederf onderhe vig is. Het zou zonde zijn wanneer de bloedvoorraad bij een klein zie kenhuis waar men het niet altijd nodig heeft zou bederven. Vandaar Koningin Juliana heelt gis teren een bezoek gébracht aan het Norbetinessenklooster Sint CatharinadaV' in Oosterhout. Dit ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van het klooster. Het klooster heeft tijdens haar be staan steeds een speciale band ond&rhouden met het Oranjehuis, die reeds dateert van Willem de Zwijger. Op de foto: in de hal begroet de koningin de zusters. ASSEN (ANP) Gisteren is tegen de dertien dienstweigeraars in het Kamp Vledder proces-verbaal opge maakt wegens het niet opvolgen van een dienstopdracht. Het is gegrond op art. 54 van de Wet op de gewe tensbezwaarden tegen de militaire dienst. De 20-jarige Theo B, die de aan leiding tot de staking was, is daar niet bij, omdat hij officieel niet in het kamp aanwezig is, Hij is, in af wachting van de uitslag van zijn her keuring, met groot verlof gezonden. De officier van Justitie mr. Ph. M. Schenkenberg van Mi erop te Assen, weet dat er een proces-verbaal is op gemaakt, maar kan nog niet zeggen of een strafvervolging zal worden in- I gesteld. DEN HAAG (ANP) Er wordt goede voortgang gemaakt met de op stelling van de wettelijke grondslagen voor het invoeren van een verplichte keuring of een gekwalificeerde on derhoudsbeurt van auto's. Zo deelt minister Bakker (Verkeer en Water staat) mee in antwoord op vragen van het CHU-kamerlid C. F. van der Peijl. Ook vindt geregeld overleg plaats met de belanghebbenden over de oprichting van een stichting, wel ke zich zal belasten met de organi satie van en het toezicht op de keu ringen of de onderhoudsbeurten voor lichte voertuigen. LISSE In zijn geboorteplaats Lisse wacht de onlangs tot bisschop van Rotterdam benoemde mgr. A. J. Simonis op zaterdag 1 mei een hul diging, die zich over de middag en avond uitstrekt. Na een ontvangst van genodigden is er van 3 tot 4 uur in het verenigingsgebouw „De En gel" voor de bevolking gelegenheid tot het aanbieden van gelukwensen, 's Avonds wordt de bisschop bij het huis van zijn moeder aan de Laan van Rijckevorsel afgehaald door mu ziekvereniging „Canite Tuba" en de ruitervereniging St.-Hubertus. Van hier gaat de tocht naar de St.-Aga- thakerk, waar om 7 uur een eucha ristieviering plaatsvindt. Na afloop van deze viering volgt in het gebouw „Welkom" een ontmoetingsbijeen komst. Brandpunt: HILVERSUM (ANP) De po pulariteit van premier De Jong is volgens een gisteren uitgezon den Brandpunt-enquete de afge lopen maand vrij sterk gedaald In maart was nog 35 procent vai de kiesgerechtigde Nederlander van mening, dat De Jong de aan gewezen man zou zijn voor 't nieu we premierschap Den Uyl volgdi toen met 25 procent en Biesheuve met 18 procent. In de afgelopei maand is de populariteit van Bies heuvel echter sterk gestegen. Een kwart van de bevolking geef aan hem de voorkeur als premiei waarmee hij nog maar drie procen achter ligt op De Jong, die d- ranglijst" nog steeds aanvoert me 28 procent. Dit blijkt uit de door het bureai Intomart in opdracht van de KRC gehouden enquete. Blijkens deze enquete zag het e vorig Jaar november nog naar ui dat de huidige regeringspartije: <KVP, ARP. CHU en WD) d meerderheid, die zij thans in d Tweede Kamer hebben, zoude kunnen behouden. Zij kwamen tc 44 procent, tegen de combinati PvdA-D'66-PPR 34 procent. L het april-onderzoek haalden d regeringspartijen echter nog maa 38 procent, al staat daar wel U genover. dat 20 procent van de on dervraagden nog geen keus had ge 'maakt. WORMER Op een verkiezings bijeenkomst van de CPN in Wor- mer heeft fractievoorzitter M. Bak ker gisteravond gezegd dat in het regeringsprogramma van de PvdA D'66 en PPR een aantal punten staan, waarmee de CPN het van harte eens is. De heer Bakker noemde met name de verhoging van de aow, de uitbreiding van de volksverzekeringen, het verkrij gen van kleinere schoolklasbezet tingen en het bouwen van meer wo ningen. De CPN is het echter bepaald niet eens met de wijze waarop de drie partijen een en ander willen financieren, respectievelijk ten kos te van de kinderbijslag en de we genbouw en door hogere belastin gen en huurverhogingen. Hij meent' dat het geld gehaald moet worden van de defensiebegroting of van de 5000 miljonairs, die Nederland heeft. DEN HAAG «ANP) Boeren partij-lijsttrekker H. Koekoek heeft zijn DS'70-collega W. Drees jr. schriftelijk uitgenodigd voor een rechtstreeks uit te zenden televisie debat. Aanleiding voor deze uitno diging is een uitlating van tweede- kamerlid mevrouw S. van Veenen- daal-Van Meggelen van DS'70, maandag in Den Haag, dat „hoe wel de zienswijze over het finan cieel beleid en de ambtenarij ge lijk zijn, DS'70 zich achter de heer Drees jr. schaarde omdat deze een hoogleraar en financieel deskundi ge is en de heer Koekoek alleen maar voor het publiek spreekt." De heer Koekoek sprak gister avond op een verkiezingsbijeen komst van zijn partij in Den Haag. Hij hekelde daar het feit dat „pers ADVERTENTIE H. Koekoek Gulf-bomaanslag ROTTERDAM (ANP) Twee rijksrechercheurs zullen binnenkort naar Israël vliegen om daar de 26- jarige Evelyr. Barj te verhoren over de bomaanslag op de Gulfraffina- derjj in Rotterdam /Europoort. Volgens de Rotterdamse officier van Justitie, mr. S. J van der Hoe ven, heeft Evelyn tegenover de Is raëlische politie verklaard dat zij de bomaanslag niet alleen heeft ge pleegd, maar daarbij door vier man drie Arabieren en een Fransman -is geholpen Voor de aanslag m de nacht vau 14 op 15 maart jl. met succes werd uitgevoerd, heeft Evelyn samen met het viertal het doel van de aanslag verkend. Mr Van der Hoeven deelde dins dag mee, dat Evelyn tegenover dc Israëlische politie heeft verklaard dat zij geen speciale reden had om de Gulfraffinaderij in Europoort als doelwit voor haar sabotagedaad uit te kiezen, maar dat zij deze instal laties ..zomaar" op de korrel heeft Benomen. I r^DOUWE I V/EGBERTS KOFFIE De echte koffiekenners proeven dat: verse, geurige koffie en tóch coffeïnevrij I Snelfilter-gemalen en vacuumvers verpakt. Douwe Egberts koffie, dus lekkere koffie. 2.95 ..lekkere koffie! DEN HAAG Het schaduw-ka- binet van de drie vooruitstrevende partijen (PvdA, D'66 en PPR) wil direct na zijn eventuele optreden de loonmatigingsbeschikking in trekken. Kandidaat-minister uit dit kabinet, mr. Th. J. A. M. van Lier «PvdA) heeft dit gisteren in Den Haag meegedeeld op de dagelijkse bijeenkomst van het alternatieve kabinet. Een en ander betekent, dat dan de vrijheid wordt hersteld om in vrije onderhandelingen cao's te la ten afsluiten, waarbij ook loonsver hogingen met terugwerkende kracht zullen kunnen worden ge geven, aldus mr. Van Lier Het schaduw-kabinet gaat uit van de bereidheid van de vakbeweging om vrijwillig aan een matiging van de loonontwikkeling mee te werken Juist als de loonmaatregel zou wor den ingetrokken. Het alternatieve kabinet-Den Uyi wil ook komen tot een extra verho ging van de minimum-lonen en tot een volledige opheffing van de ach terstelling van de oud-invaliden en tot een verdere structurele verho ging van de aow-en aww-pensioe- nen. en radio ons negeren. Het lijkt er wel op dat wij in de kamer niets uitvoeren." De boerenleider sprak ook over het belang van de Eerste Kamer: .Regelmatig heeft de Eer ste Kamer hetzelfde standpunt als de Boerenpartij in de Tweede Ka mer ingenomen en verwierp ze een wetsvoorstel waar wij ook tegen hadden gestemd." Van het regeringsbeleid in de af- HEERLEN D'66-lijsttrekker mr. H. van Mierlo heeft gisteren in Heerlen fel stelling genomen te gen de uitlating van KVP-lijsttrek- ker dr. Veringa „dat het christe lijk denken geweld wordt aange daan, als het alternatief kabinet- Den Uyl tot regeren zal worden ge roepen." Dr. Veringa keert hiermee terug naar de bekende middeleeuwse ver houdingen, terwijl zelfs de Neder landse bisschoppen dit stadium al lang zijn ontgroeid. „Bisschop Ve ringa" heeft de rol van de vroege re bisschoppen overgenomen, al dus mr. Van Mierlo. De fractieleider van D'66 schet ste de houding van dr. Veringa als „uiterst hooghartig en onverdraag zaam en niet in overeenstemming met de beminnelijke kant. die de persoon Veringa tot dusver steeds heeft laten zien." De uitlating van de KVP-liJst- trekker is, zo zei mr. Van Mierlo verder, ook krenkend voor de christelijke en niet-christelijke le den van het tegenwoordige kabinet. gelopen vier Jaar deugde niet ve« naar de mening van de heer Ko koek. Er is een Jaarlijks teko: van twee miljard gulden en er k< men per week duizend werkloze bij, zo becijferde hij. Ook D'66 ve; wierf de gramschap van de he Koekoek: .De fractie van die pa tij heeft in de Tweede Kamer doo gedrukt dat de kamerleden grat mogen telefoneren. „Dat kost nu zoveel dat men zich schaamt h bedrag bekend te maken." GOES De VVD zou voor elke portefeuille in het nieuwe kabinet een capabele persoon naar voren kunnen schuiven. Dit zei staatsse cretaris H. J. de Koster (Buiten landse Zaken) tijdens een verkie zingsbijeenkomst van de VVD gis teravond in Goes. De VVD wil ech ter niet, zoals het PAK heeft ge daan, door de presentatie van een schaduwkabinet vooruitlopen op de beslissing van de kiezers, want uit eindelijk maken die uit hoe de krachtverhouding na 28 april er uit zal zien. „Wij zullen een steeds moeilijker onderhandelingspartner worden naarmate wij sterker wor den" Staatssecretaris De Koster ver wacht een grote stemmentoename vooral van de zijde van de teleur gestelde D'66-ers. Ridder van Rappard DEN HAAG De lijsttrek van Nederlands Appèl, mr. K. L Ridder van Rappard, heeft drs M. den Uyl «PvdA) gevraagd de oprichting van het schaduw- binet een spelletje dan wel ei is. Hij doet dit in een verklar waarin gesteld wordt, dat ine de vorming van het alternatieve binet ernst is daardoor de gre wet in de schaduw wordt gesteld grondwet immers, zo vervolgt verklaring, bepaalt nog steeds de koning zijn ministers beno en ontslaat naar welgevallen. Het aldus terzijde stellen vai grondwet wordt in de verklarina een zeer ernstig feit aangeme en er wordt op gewezen dat Den Uyl nog steeds door een van getrouwheid aan de grond is gebonden. In de verklaring van Ridder Rappard wordt de vorming van schaduw-kabinet „een zoute imitatie genoemd, nu „Kabou groeujes" dit spelletje reeds 1 opvoeren"

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7