„Wij hebben programma lelemaal waar gemaakt" Ideeën voor Leids kerktheatertje Zeskamp een groot feest Kabinets jaren wel positief Schoon viswater rijdag „open dag" in K.O. laboratorium Eerste optreden van evr. H.M. Gardeniers REMIER DE JONG TEVREDEN OVER KABINET, UDINK EN SCHUT [)udt .^ei/den U64 THEATERSECTIE VAN CULTURELE RAAD Minister Bakker in Leiden: Bloemencorso en busdienst S1KKENS KW AM HET BEST UIT DE VERF Propaganda IISDAG 21 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 EIDEN „Het aantal ministeries moet zo groot zijn, je regering een goed sluitend geheel kan vormen. Op noment zitten de ministeries aan de grens. Ze mogen groter, wel kleiner worden at zei gisteravond premier De Jong in een vergadering de afdeling Leiden van de KVP in de Stadsgehoorzaal, speciaal ministerie voor milieu-beheer zag de premier zo. „We moeten nu ook weer niet voor ieder belang- lunt een apart ministerie gaan maken", meende hij. rhet alternatief kabinet van de jstische drie" zei de premier: stemt natuurlijk tot zekere vol- üg te zien, dat je wordt nage- Het voordeel is, dat men nu tie er straks voor de socialis- drie zouden gaan regeren, dat is maar een schijnbare Üjkheid. Het alternatieve kabi- een socialistisch kabinet. Alle Iposten zijn in handen van de D'66 en de PPR worden er tot toepen van de PvdA. Wat nu uitslag van de verkiezingen is, tlalistische drie gaan dit kabi- «senteren. Dat betekent dat de niets meer te zeggen heeft, jen betreft kunt u op 28 april een eindje gaan wandelen!" mister Bakker (ARP), die na trgadering van de ARP in een e zaal het gezelschap na de kwam versterken over de kan- in dit alternatieve kabinet; „Ze allemaal op de foto. Daar kun- na de verkiezingen samen nog over lachen", de woningnood zei premier g: „We moeten niet denken ie ooit van de woningnood af- i De huizen zullen" altijd aan moeten worden en altijd zul- huizen blijven verouderen", het woningbeleid van minister was de minister-president erg en. „We hebben gezegd in' vier RÖTISSERIE: [specialités du chef IE BISTRO: ijisch Franse gerechten «Jservïce sur assiette CRÊPERIE: Pannekoekenhugsje anno 1907 ||0UT. EN SCHEPENEN CAMERS exclusieve parties in privé sfeer jaar tijd een half miljoen huizen te bouwen. Daar blijven we nog geen 10.000 onder. Dat ligt aan allerlei factoren, die we zelf ook niet in de hand hebben. Op dit moment zijn er meer huizen in aanbouw dan ooit in de geschiedenis na de oorlog is voort gekomen". De premier was trouwens erg te vreden over het kabinet. Kon hij twee jaar geleden, eveneens in Lei den, melden dat na twee jaar kabinet De Jong de helft van de beloften was ingelost, nu beweerde hij erg perti nent, dat alle beloften zijn ingelost. Op vragen uit de zaal wat nu pre cies de waarde is geweest van het profiel, dat de Leidse raad gemaakt heeft van de nieuwe burgemeester zei de premier: „Het is niet zo. dat de mening van de raad niet telt. Maar er zijn meer overwegingen, die tot de benoeming leiden". Veel applaus oogstte premier De Jong met zijn opmerkingen over abor tus. Hij verklaarde zich een groot tegenstander. Naar zijn mening moet worden vastgehouden aan de be scherming van elk levend wezen. „Hoe zwakker het is hoe meer recht op bescherming het heeft". Andere premier Minister Bakker verklaarde grote waardering te hebben voor premier De Jong. Hij noemde hem een man met „begrip, bescheiden en beslist als hij het wezen moest. Als de KVP, zoals ik hoop de grootste partij blijft dan is het toch niet uitgesloten, dat één' van de andere confessionele par- I tijen een premier levert. De KVP heeft een goede minister-president voortgebracht en zal er nog wel meer kunnen leveren, maar dat zouden de andere twee ook kunnen". De premier gewaagde van grote waardering voor het beleid van mi nister Udink (ontwikkelingshulp). Hij zei verheugd te zijn om vier jaar lang met hem te hebben mogen sa menwerken. „En wie weet mag ik het in de toekomst tegemoet zien". Minister Bakker merkte nog op, dat het tekort van de NS over 1971 ongeveer 250 miljoen gulden be draagt. Het totale tekort over de af gelopen vier jaar tot een bedrag van ongeveer 600 miljoen gaat de staat overnemen, zo deelde hij mee. De vergadering van gisteren was meteen het debuut van mevrouw M. H. Gardeniers-Berendsen, Leidse kandidate voor een kamerzetel. Zij staat op de 7de plaats op de Zuid- hollandse lijst en maakt daarmee een aardige kans. Zij riep <op niet al te overtuigende wijze) de vrouwen op politiek niet aan de mannen over te laten. „Een recent Amerikaans on derzoek heeft uitgewezen, dat man nen alleen te agressief worden en vrouwén alleen te gezellig"! Uitdruk kelijk waarschuwde ze de vrouwen op 28 april niet het hokje rood te maken, dat de echtgenoot heeft aan gewezen. „Als u gestemd hebt, laat het dan niet eindigen. Maak kennis met een partij, welke dan ook. Laat het hokje dat u rood maakt een stop licht, een waarschuwingslicht zijn", adviseerde ze. I Premier De Jong aan het be- gin van de KVP-verkiezingsver gadering temidden van de kinde ren, die een prijs hebben gewon nen in de „bevertj es-wedstrijd" die de propagandacommissie heeft gehouden. (Foto Holvast) LEIDEN De afdeling theater van de culturele raad van Leiden heeft haar gedachten laten gaan over de functie, het gebruik, de inrichting en het beheer van de remonstrantse kerk aan de Hooglandse Kerk gracht, die voor f. 1.280.000 is aange kocht als toekomstig theater en ontmoetingscentrum. De ideeën van deze theater-sectie zijn neergelegd in een nota, die morgenavond wordt behandeld in de (voor iedereen toeganke lijke) vergadering van de culturele raad in kamer 204 van het stadhuis. ÜDEN Ter gelegenheid van Kl-jarig bestaan van de Stichting Fundamenteel Onderzoek van Materie en het 25-jarig bestaan ie Nederlandse Natuurkundige ®iging zijn in tal van natuur de laboratoria van Nederlandse frsiteiten en hogescholen „open georganiseerd. Tijdens deze kan de bevolking kennis ne- 1 van het werk in deze laborato- jDeskundigen zorgen voor rond den en voeren experimenten uit %lei terrein. f Leidse Kamerlingh Onnes La- D. torium voor natuurkunde houdt .open dag" op vrijdag a.s. De ten staan dan open van 14 tot leur en van 19.30 tot 23 uur voor die interesse hebben voor het ^schappelijk onderzoek op dit In het bijzonder zal door de «isatoren een en ander getoond Men op het gebied der extreem 1 temperaturen (waarop Leiden ^Indertijd een wereldfaam heeft •orven)de eigenschappen van Officiële publikatie VERKIEZING «PEN TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL ^burgemeester van Lelden brengt - ^nbare kennis, dat op woensdag iet Wa.s. van des voormiddags 8 uur *0es middags 7 uur de stemming '«klezlng van de leden van de Kamer der Staten-Generaal .Watsvinden. ^czen wordt op het bepaalde ln '128 van het Wetboek van Straf- r' ..Hij, die opzettelijk zich voor 'Wder uitgevende aan een krach- wettelllk voorschrift uitgeschre- 'erkiezing deelneemt, wordt ge it met gevangenisstraf van ten We een jaar". Lelden, 21 april 1971. De burgemeester van Lelden, S. Menken, Wethouder loco-burgemeester vloeibare stikstof, magnetisme, glas blazen en inductief smelten van me talen. Groepen, die van plan zijn naar het K.O. Laboratoruim te komen, doen er goed aan zich tevoren in verbin ding te stellen met dr. B. Knook (tel. 41341, toestel 392 of 368) zodat ge zorgd kan worden voor voldoende be geleiders. Individuele belangstellen den behoeven zich niet tevoren te melden. Er zijn thans reeds aanmel dingen van enige honderden die in groepsverband het laboratorium zul len bezoeken. De verbouwde kerk moet niet al leen voor toneelvormen onderdak bieden, er moet ook ruimte zijn voor vrjje-tijdsbesteding, aldus de nota, waarmee de denkbeelden van de ge meenteraad worden overgenomen. Op basis van dit uitgangspunt komt men tot twee soorten activiteiten in de toekomst. Ten eerste de theater activiteiten als: toneel, ballet en mime. Hierbij wordt gedacht aan voorstellingen die thans gemaakt worden voor hei Haagse HOT. het Piccolotheater in Rotterdam en De Brakke Grond ii? Amsterdam. Een flexibele theater- vorm is hierbij een vereiste; repetities, cursussen en workshops van amateurtoneelverenigingen. In een toelichting wordt gezegd, dat het Leids Centrum voor Amateurtoneel ongeveer 40 cursusavonden denkt nodig te hebben, 60 voor Litteris Sacrum. 40 voor Tot Ieders Genoe gen. 25 voor DOB-DOS en een aan tal avonden voor de Timdelerclul en de Gastspelers. De opstellers van de nota vinden, dat het LCA geer vaste claim op de verschillende ruimte zou moeten hebben, maar toch wel op een aantal vaste avon den per week zou mogen reikenen. Leiden in tel blijven bij het be roepstoneel. en het bestaande toneel publiek, dan zal het toneelbeleid in het nieuwe theater onbelemmerd tot stand moeten komen, in samenwer king met K. en O. De andere activiteiten die in de nota mogelijk worden geacht in het nieuwe kerkcheater zijn: bijeenkomsten, vergaderingen, verenigingswerk etc.; cursus- en vormingswerk; schaken, dammen, bridgen; repetities van koren, kamerorkes ten en popgroepen; tentoonstellingen; koffiehuisbezoek. Deze anderssoortige activiteiten zijn van groot belang als men de remonstrantse kerk als ontmoetings ruimte ziet. Ze zullen echter onder geschikt moeten zijn aan het thea- terbeleid. Rond 300 Wat de flexibele theaterruimte betreft, wordt gedacht aan een zaaltje met 250 a 350 toeschouwers plaatsen (afhankelijk van speelvak en publiek) Een aparte artiesten foyer wordt niet noodzakelijk ge acht. Voor de architectonische in deling van het complex in de kerk wordt de instelling van een bouw- begeleidingscommissie aanbevolen, die zal moeten samenwerken met een architect. Wil men voor dit theater, de Leid se schouwburg, de Stadsgehoorzaal en het cultureel centrum van K streven naar een gemeenschappelijk beheer, dan zou de commissie het cultureel centrum eruit willen ha len. Voor de overige drie gebouwen wordt gedacht aan een gemeente lijke stichting of een beheerscom missie. die zo breed mogelijk moet worden samengesteld. Er komen een directeur en bedrijfshoofden. De commissie denkt aan een prijs vraag om een naam te verzinnen. Er zijn er al enkele genoemd: ..De Akelei". „De Arminiaan", ,De Glip- per", „Het witte (tomaten)-theater" en „Antipodium". LEIDEN De afgelopen vier kabinetsjaren zijn positiever geweest, dan je soms uit de tv-nieuwsrubrieken zou opmaken. Aldus een opmerking gisteravond van minister Bakker (Ver keer en Waterstaat) tijdens een betoog voor eigen (kiezers)- volk in een met veel ARP-paars op ballonnen, vlaggetjes, luciferdoosjes en foldertjes opgesierde bovenzaal van de Stadsgehoorzaal. De minister motiveerde zijn uitla- ting, door te wijzen op de activitei ten van zijn partijgenoot Roolvink (herziening van de wet op de onder nemingsraden en samen met Polak van justitie herstructurering van het ondernemingsrecht) en op de hervor mingen die Veringa heeft doorge voerd in de universitaire wereld, waarmee de structuur van dit onder wijs „ondanks de vele kritiek één van de modernste op dit gebied in Europa is." Minister Bakker trok ook partij voor zijn collega Schut (woning bouw). De veelvuldig op hem gele verde kritiek noemde hij niet billijk. Van de voorgenomen half miljoen woningen zijn er 490.000 gereali seerd, 504.000 zijn er in aanbouw ge nomen. Schut heeft een aantal fac toren tegen gehad, zoals een onge kend hoge rentestand en een ge spannen arbeidsmarkt. Daarnaast heeft hij toch nog de moed gehad zaken aan te pakken als de huurhar- monisatie en huurliberalisatie. Tevreden Wat het eigen ministerie betrof, ging de bewindsman bescheiden- heidshalve niet in op de uitslag van een enquête in het jongste nummer van de Autokampioen, waaruit de tevredenheid blijkt van het Neder landse volk met de conditie van het nationale wegennet. Plaatselijk en regionaal is verkeer en waterstaat beslist niet krenterig geweest, meende drs. Bakker. In Leiden is de laatste tijd 7 miljoen gulden geïnvesteerd voor verkeers- en vervoersvoorzieningen, bevestigde wethouder Kret. Naast het noemen van pluspunten van dit kabinet (geen werklozen ARP vraagt dat offer in de vorm meer, gezonde rijksbegroting) moet van een half procent belasting meer men de moed hebben om ook de schaduwzijden te beschouwen: ver slechtering van de betalingsbalans en prijsstijgingen van circa 15 pro cent. Van dit laatste percentage is echter 5 tot 6 procent teweeg ge bracht door gelijksoortige ontwikke lingen in het buitenland. Voor verbetering van de interna tionale verhoudingen en hulp aan zwakke bevolkingsgroepen zal het Nederlandse volk een offer moeten brengen, aldus minister Bakker. De LEIDEN In verband met het bloemencorso van as. zaterdag in de bollenstreek ziet de dienstregeling van de N.Z.H. op de lijn Leiden Haarlem v.v. er als volgt uit: van Leiden: t/m 9.00 uur tot Haarlem; t/m 10.45 uur tot Bennebroek; t/m 13.30 uur tot Hillegom; t/m 14.30 uur tot Lisse; t/m 15.45 tot Sasssnheim; 17.00 uur weer naar Haarlem. Van Haarlem: t/m 10.20 uur tot Lei den; t/m 12.50 uur vervallen; t/m 15.20 uur tot Bennebroek; t/m 15.35 tot Hillegom; t/m 16.05 uur tot Lisse; vanaf 16.20 uur weer naar Leiden. Vanaf 17.15 uur weer naar Haarlem Er moet rekening gehouden worden met vertraging. Naar en van Keu kenhof worden zonodig extra dien sten ingelegd. per jaar. Hij voegde er aan toe, dat als de vakbonden 4 procent reële verbete ring willen hebben, zij moeten besef fen dat er dan voor andere groepen weinig over blijft. De heer Bakker meende, dat het CNV dit ook zo ziet. In de korte tijd die nog resteerde (na de pauze voegde de AR-aanhang zich in de foyer beneden bij die van de KVP, waar premier De Jong sprak) riep buitenland-deskundige Boertien op tot de vorming van bui tenparlementaire actiegroepen om het Nederlandse volk attent te ma ken op de onmachtige houding van het Europese parlement tegenover de raad van ministers: .over een bedrag van 13 miljard gulden wordt nu op ondemocratische wijze be slist." Officiële publikatie Burgemeester en Wethouders van Lelden maken bekend, dat ln verband met een te verlenen vrijstelling als be- doeld ln artikel 19 van de Wet op de I Ruimtelijke Ordening. Inzake de bouw van 340 etagewoningen ln het Mors- l kwartier tussen Leidse Invalsweg. Con- stantijn Huygenslaan-Leeghwaterstraat en het nieuwe tracé van de door te I trekken Warmonderweg, de desbetref- fende stukken gedurende veertien da- «en na heden voor een leder ter In- i zage zijn gelegd ter Secretarie (Stad- huls. kamer 111). Gedurende deze ter mijn kunnen schriftelijke bezwaren bfj j ons College worden Ingediend. Lelden. 21 april 1971. Wethouder September '72 Er aan toegevoegd wordt, dat hel kerktheater (op z'n vroegst open it» 6eptemfoer '72) meteen al een be langrijke functie krijgt, omdat hef de Leidse Schouwburg gedurende twee jaar zal moeten vervangen, die met ingang van het seizoen 71/72 voor restauratie wordt gesloten. Wil Iets over watervervuiling: Wie zijn nu die schuldigen? „Wie de schoen past trekt hem aan". Het zal vele bewoners van de Lo- rentzkade wel opgevallen zijn dat er op een gegeven dag baggeraars be zig waren om de Lorentzkade schoon te maken van oude ledikanten, fiet sen, oude fietswielen en noem maar op. Alles wat men kwijt wilde. Daar was de Lorentzkade goed voor. De ou den van dagen, die als hobby de vis sport willen beoefenen, hebben aan burgemeester en wethouders een ver zoek gericht of het niet mogelijk zou zijn de Lorentzkade schoon te ma ken, wat de gemeente voor deze men sen ook heeft gedaan. Wij willen daarom verzoeken: geeft oude rom mel aan de kraakwagen mee en laat ons vissen in schoon water. Niet al leen bejaarden, maar ook de Jeugd ziet men er graag vissen. Het Is een mooi stukje recreatie voor ons al len. Houdt het daarom schoon. Na mens de ouden van dagen. Van Weizen, Temminckstr. 31, Leiden. Nu de verkiezingen voor de deur staan doen de politieke partijen al het mogelijke om reclame te maken. Nu vraag ik mij alleen af of het no dig is dat de A.R.P. ook aan kleine kinderen lucifers moet uitdelen. Luchtballonnen kan geen kwaad en wat foldertjes ook niet, maar waarom aan kinderen lucifers te geven? J. Kriele, Jacques Urlusplantsoen 311, Leiden. LEIDEN De eerste Leidse zes kamp voor bedrijfsploegen is wat wij hebben voorspeld één groot feest geworden gisteravond. Volgens de NCRV-mensen, die het spel leid den, was het de meest enthousiaste, volgens spelletjesmaker Tom van Maaren ook de sportiefste zeskamp, die ze ooit hebben meegemaakt. Er kwamen geen protesten. De zes ploe gen hielden zich zonder meer aan de beslissingen van de scheidsrech ters. „Volgend Jaar weer?" schreeuwde de Leidse wethouder van CRM, mevr. Den Haan-Groen bij de prijsuit reiking boven het gejoel en getoeter van de meer dan 2500 kijkers uit. Het „ja" golfde door de Groenoord- hal. En het zit er gewoon in en waarschijnlijk met meer bedrijven. Het slot was helemaal een zes kamp-finale. Mevrouw Den Haan reikte met een zoen de wissel beker van de Groenoordhal-directie uit, evenals de NCRV-cup, de leider van het winnende team kreeg een krans van het Rijnsburgs bloemen corso om de schouders, de ploeg ging aahter „De Kleine Burcht", die j de tweede avond swingend opluister de, de hal rond en belandde ten slotte in het zwembassin. Zo gaat dat. De strijd op de tweede avond gaf twee verrassingen te zien. De ploeg van Bols-Harteveld, die leidde na de eerste avond, werd duidelijk versla gen door het sterke team van Sik- kens, dat meteen de leiding nam en die hield. Tweede verrassingde ploeg van Leidse Broodfabriek/ meelfabriek De Sleutels, die op de eerste avond achter bleef, behaalde nu veel punten en klom op naar de vierde plaats. Een Jury, bestaande uit Leidse Journalisten, kende aan de ploeg de prijs voor het sportiefste team toe, een zilveren Bols-kruikje De uitslag luidde: 1. Sikkens (60 punten), 2. Bols (51), 3. Minnesota (Nederland) NV (49). 4. LBF/Sleu- tels )42), 5. Verenigde Touwfabrie ken (37) en 6. Kon. Ned. Grof smederij (23). Na afloop was het alsof alle ploe gen hadden gewonnen. Tot laat ble ven de yells door de Groenoordhal klinken, waar de nachtploeg was op gekomen om de boel aan kant te maken. Vanmorgen zaten ruim 300 examenkandidaten in een opgeruim de Groenoordhal. En morgen gaat de NCRV bouwen voor de tv-zeskamp van zaterdagavond. Tom van Maarep zeskampt verder, op koninginnedag ln Haarlem en in dezelfde stad op 5 mei voor het eerst een kinderzeskamp. Daaraan moeten we in Leiden eens denken voor de zomervakantie, bijv. met straatploe- gen. Wethouder mevr. Den Haan reikt de beker uit aan de leider van het winnende Sikkens-team. tFoto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3