Spanning en plezier bij Leidse zeskamp V V D Betaling van gas en licht P. C. A. ten Broek (84 jaar) overleden Proefrit met auto na vier biertjes film beter met BAUER Kunstkring Voor Allen (2) Parkeren voor huisartsen Bloot bij de verkiezingen (1) OPENBARE BIJEENKOMST Bloot bij de verkiezingen (2) JPJSDAG 20 APRIL 1971 LFIDSCH DAGBLAD PAGINA J 1 LEIDEN Er wordt vaak gezegd, dat het sfeervoller is voor stellingen e.d. bij te wonen dan op televisie te zien. Wat de sfeer betreft klopt het ook voor een zeskamp, zo hebben enkele duizenden gisteravond in de Leidse Groenoordhal ervaren. Balanceren over een loper, die over een bas Maar je ziet een zeskamp beter op televisie. Tv registreert sin is gelegd, valt niet mee, zeker niet als de haarscherp in close-up de reacties van de deelnemers aan de I spelletjes en mensen kijken is nog altijd een boeiend gebeuren, i Dat mis je bij een zeskamp in een zaal. fles op de stok nog door de tegenpartij onder vuur wordt genomen met tennisballen. Op de foto bo ven ziet u de ploeg van de Verenigde Touwfa- brieken aan het werk. En met slagroomtaarten op het hoofd op de bips door de hal gaan, is ook geen sinecure. Kijk maar naar de ernst, waarmee 'het spel door de ploeg van de Kon. Ned. Grof smederij wordt beoefend op de foto onder. NCRV-spelletjesmaker Tom van Uaaren heeft er voor de eerste Leidse bedr ij venzeskamp (niet voor r) rekening mee gehouden. Hij is ij het maken van de proeven niet p de stoel van de tv-regisseur gaan jtten, maar op de tribune van het lubliek. Hij heeft en vaak met icces geprobeerd van deze re- lonale zeskamp een kijkspel voor en zaal te maken. Wie het beziet zonder het ent- ousiasme van de supporters van t zes deelnemende bedrijgsploegen dat enthousiasme golfde door de al), komt tot de conclusie, dat twee lementen belangrijk zijn voor het (Ispel: ater en bloem. Balance- end over een loper over een bassin ipen is moeilijk en er vallen al- ijd mensen in het water. Succes erzekerd. Emmertjes water door even geeft altijd spetters. Succes erzekerd. Papieren zakjes met bloem roberen op te vangen gaat vaak ais. De vangsters worden dan spier- rit. Succes verzekerd. Zo ging dat gisteravond allemaal de Groenoordhal. Met veel span- óng, met veel plezier en met veel nallen. Tom van Maaren en CRV-regisseur Dick van 't Sandt ls. zaterdag weer in de regiewa ren bij de tv-zeskamp, waarin de Alphense ploeg de wisselbeker moet rerdedigen) leidden de spelletjes en dat gebeurde met zo'n vaart, dat het reld nooit stil was. NCRV-producer Piet Hooy hield de punten bij en de spanning erin door zo nu en dan een tussenstand te geven. Er werd in twee poules gespeeld en vanavond is er een herhaling, waarbij de poules van spelletjes wis selen. De resultaten van gister avond zeggen dus nog niet veel, want er kan nog van alles gebeuren. De ploeg van Minnesota (Nederland) NV heeft dat op de eerste avond al laten zien. Eerst ging de enthou- senheimers beter uit de verf, waar door de Leidenaars op de tweede plaats stonden, maar aan het eind had Minnesota een leuke voor sprong genomen. De ploeg van LBF/ Sleutels bleef achter: 1. Minnesota (17 punten), 2. Sikkens (.15) en 3. LBF/Sleutels (8). ,,Heya In de andere poule liep Bols („Heya Bols", niet Jan, maar Lu cas) uit Nieuw-Vennep, versterkt met spelers van Harteveld-Leiden, meteen uit en bleef aan kop. De Verenigde Touwfabrieken uit Lei derdorp en de Kon. Ned. Grofsme derij gingen aanvankelijk gelijk op, maar Verto versloeg tenslotte de KNG. Uitslag: 1. Bols (20), 2. VTF 14en 3. KNG (10). Rest te melden, dat mevr. Den Haan-Groen als wethouder van sportzaken een openingswoord sprak dat locoburgemeester Menken ook op de tribune zat, dat VIOS uit Zoe- terwoude met veel luister voor muzi kale omlijsting zorgde en dat de zes deelnemende bedrijven in de pauze een show hadden gemaakt in de rest van de grote hal. (Foto Holvast) LEIDEN „Ik was met die auto een proefritje aan 't maken en had dus nog geen verzekering afgesloten". Dit gaf gisteren een 23-jarige tuin der uit Warmond als reden op, waar om hij per auto onverzekerd rond reed. „U ging voor U met die auto op proefrit ging eerst vier biertjes drin ken en daar deed U ook verkeerd aaste ploeg gelijk op met die van j aan. Een goede automobilist tankt Sikkens, toen kwam het bij de Sas- i wel benzine maar geen alcohol", diende de kantonrechter, mr. W. de gen verdachte alvorens geheel con- Koning, de tuinder van repliek. De j form vonnis te wijzen, tuinder vond, dat hij ook na die bier- Een 14-jarige vertegenwoordiger tjes best in staat was de auto te be- i uit Noordwijk schoot met zijn auto sturen. Zowel de kantonrechter als de I uit een bocht van de Noordwijkerweg officier, mr. A. S. M. Horstink, trok-1 te Rijnsburg en ramde in de weg- ken dit echter sterk in twijfel. Want berm enkele ijzeren verkeerspaaltjes. LEIDEN In de ouderdom van M jaar is overleden de heer P. C. A. ten Broek, oud-lid van de Leidse raad en indertijd een bekende figuur in de kring van de Leidse bouwwe reld. De heer Ten Broek, die van 1949 lot 1966 voor de KVP zitting had in ie gemeenteraad en ook vele Jaren »ls fractievoorzitter optrad, werd op 11 december 1886 in Amsterdam ge boren. In de eerste wereldoorlog ver trok hij naar het voormalig Ned. In- dié waar hij als procuratiehouder ve le Jaren werkzaam was bij de Steen- lolenmaatschappij „Martapoera" te Bandjermasin. In 1934 keerde hij naar ons land terug en stichtte in het onverzekerd rondrijden van ver dachte kwam aan 't licht omdat hij zonder aanwijsbare oorzaak met de „proefauto" uit een bocht van de Warmonderweg te Sassenheim was geschoten en in de wegberm driemaal over de kop sloeg. De auto kon wor den afgeschreven. Zelf had hij het geluk geen noemenswaardige letsels op te lopen. De officier kawm tot de conclusie, dat verdachte zich als automobilist in elk opzicht zeer afkeurenswaardig had gedragen en eiste ter correctie hiervan twee geldboeten van f 100 subs. 20 dagen als die onvoorwaar delijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. Verdachtes verzoek om clementie wees de rechter met nadruk van de hand. „U heeft het verkeer dermate in gevaar gebracht en door het rij- j den zonder verzekering zo onverant woordelijk gehandeld, dat die straf U volkomen toekomt", zei hij nog te- ADVERTENTTE U bóft als u van vis houdt. VISCOTELET OP Z N ZWITSERS (4 personen) 800 gr (4 stuks) visfilets, ansjovisboter, 4 afge- streken eetlepels Parmezaanse <aas, 8 reepjes kaas, 2 tomaten, Doterof margarine. De visfilets bestrijken met ansjo visboter en in een beboterde vuurvaste schaal leggen. Op elke fileteen lepel Parmezaanse kaas. Rondom 4 gehalveerde tomaten; op elke tomaat een kruisje van kaasreepjes. In niet te hete oven de schotel zachtjes gaar stoven. Vis houdt f it Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten Wassenaarseweg 20. Den Haag. P. C. A. ten Broek dat Jaar met de heer M. van Driel het bouw- en exploitatiekantoor Van Driel en Ten Broek, dat zich OA. toelegde op een groot deel van de bouw van de huidige Professoren- wijk. Tijdens zijn raadssperiode was dhr. Ten Broek o.a. lid van de com missie Openbare Werken, het grond bedrijf. de reiniging- en ontsmet- tingsdienst, het Openbaar Slachthuis en de commissie van advies in huis vestingsaangelegenheden. Ruim 25 jaar was hij secretaris van de afde ling Leiden van de Bond van Grond en huiseigenaren, voor welke bond hij ook zitting had in het hoofdbestuur. In de loop der Jaren bekleedde de heer Ten Broek enkele kerkelijke functies en was hij van 1954 tot 1958 lid van de landelijke bestuursraad van de KVP. Op grond van zijn vele verdiensten werd hij op zijn tachtig ste verjaardag benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis van het stoffelijk overschot vindt vrijdagmiddag om 3.15 uur plaats op Rhijnhof. Vooraf wordt om twee uur in de Petruskerk aan de Lammenschansweg een uit- i vaartdienst gehouden. vraag 't gerust uw foto-film-vakman AUeenvertegenwoordiging voor Nederland: MV. Willem van Rijn.Postbus 8005, Amsterdam J. C. VAN KAMPEN St. Jcroensweg 4 Telefoon 01719—2176 NOORDWIJK-BINNEN Filiaal: Vuurtorenplein 25 NOORDWIJK - Tel. 01719—4423 Foto N. v. d. HORST N.V. DOEZASTRAAT 22—24 VIJF MEIPLEIN 9 LEIDEN Foto JAAP VAN DUYN PRINCESTRAAT 22 C KATWIJK AAN ZEE Telefoon 01718—14267 „Het gebeurde onverwacht en ik weet niet waardoor" zo luidde zyn enig antwoord op de rechterlijke vraag: „Waarom". „U was bijna ook nog vervolgd we gens doorrijden zonder uw identiteit bekend te maken", kreeg verdachte nog van de kantonrechter te horen. „Ik stapte toch uit". „Ja maar U reed er direct weer vandoor en u kop doordat een getui ge het kenteken noteerde worden op gespoord", wees de rechter verdach te scherp berecht. Omdat twee getuigen hadden ver klaard, dat verdachte zeer hard reed zag de officier een te hoge snelheid voor het ingaan van de bocht als de voornaamste reden van verdachtes „bennduik". Hij eiste hiervoor een geldboete van f 60 subs. 6 dagen. Gezien de ernst van het feit be paalde de kantonrechter het vonnis op een voorwaardelijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van f 50 subs. 5 dagen. Brug „Myn cliënt is verhinderd. Hij be treurt het feit in hoge mate. Hij wijt de botsing min of meer aan een brug, die hem het uitzicht enigszins belemmerde". Aldus het resumé van de verklaring, die de raadsman van een 38-jarige kweker uit Noordwijk aflegde. De Noordwyker kreeg destijds een proces-verbaal, omdat hij op de pro vincial eweg te Voorhout een wielrijd- ster had aangereden. De wielrijdster liep daarbij o.m. een gebroken pols op De officier vond de „uitaichtbelem- merende brug" geen excuus. Zijns in ziens had verdachte slecht uitgeke ken en zich aldoende geen goed auto mobilist getoond. Mede, omdat ver dachte al enkele malen eerder werd gevonnist wegens min of meer ern stige verkeersovertredingen eiste hi) ditmaal naast een geldboete van f 80 subs. 8 dagen eveneens en wel by wyze van waarschuwing een voor waardelijke ontzegging der rijbe voegdheid voor de tyd van 6 maan den met een proeftyd van 2 Jaar. Nadat de raadsman de nodige cle mentie had bepleit („myn cliënt trok zich die aanryding erg aan en be zocht de wielrijdster enkele malen om naar haar toestand te informe ren") liet de rechter de rybevoegd held ditmaal nog buiten het geding en vonniste hy met een geldboete van f 100 subs. 10 dagen. Niet te oud Een 73-jarige Haagse automobilist stond terecht, omdat hy op het kruispunt ParklaanProv. weg te Sassenheim geen voorrang had ver leend, hetgeen in een fikse botsing resulteerde. „Het is daar zo'n onover zichtelyk punt, dat ik hem te laat zag aankomen", aldus zyn excuus. „U lette niet goed op. Wordt het gezien uw leeftyd zo langzamerhand geen tyd om met autoryden op te houden", repliceerde de kantonrech ter. Daar dacht verdachte niet over. ,Jk ben nog best in staat m'n auto te besturen", vond hy. De officier wilde het ditmaal nog wel by een geldboete laten, hy eiste f 60 subs. 6 dagen, doch waarschuwde verdachte wel voor een herhaling van dergelyke overtredingen. De rechter liet het ditmaal nog by f 50 subs. 5 dagen. Geen bewijs „Ik weet van geen aanvaring af. Als ik dat bootje werkelyk had aan gevaren zou ik de eigenaar heus wel hebben opgezocht voor 't regelen van een schadevergoeding". Aldus het verweer van een 63-jarige schipper uit Noordwykerhout, aan wie tenlaste was gelegd, dat hij op een late augus- tusavond met zyn motorvrachtboot in de haven van Sassenheim tegen een aldaar gemeerd motorjachtje was aangevaren. Getuigen waren er niet. Wel had de politie sporen van verf op de achtersteven van verdachtes boot aangetroffen en had het gerech- teiyk laboratorium vastgesteld, dat het motorjachtje met dezelfde soort verf was beschilderd. „Er waren dus wel „stille getuigen", concludeerde de kantonrechter hieruit. ..Wel moge- ïyk", antwoordde verdachte prompt, „maar ik weet echt van niets". De officier vond die verfsporen geen voldoende bewys en vroeg der halve vryspraak. De kantonrechter kon zich hiermee verenigen. Naar aaanleiding van het inge zonden stuk van de heer J. Bekooy (Leidsch Dagblad van 2 april JL) over betaling van gas en licht deel ik U het volgende mede. De rekeningen van de SLF. be- stryken een periode van telkens twee maanden. Zij vermelden een verval datum. die een maand na de datum van aanbieding ligt. Als gevolg van deze lange betalingstermyn kan het geburen, dat de volgende nota enke le weken na het betalen van de vorige wordt aangeboden, waaruit het misverstand kan ontstaan dat de periode tussen twee nota's korter dan 2 maanden zou zyn. Dit by de heer Bekooy gerezen mis verstand is inmiddels door de SL.F. in een persoonlijk gesprek opgehel derd. Dat er soms aanmerkelijke ver schillen bestaan tussen de rekening over de ene periode en die van de volgende periode, is een uitvloeisel van het op 1 Januari 1970 ingevoerde nieuwe systeem van meteropneming. Hierover hebben' alle verbruikers eind 1969 bericht ontvangen van de SLF. Kort samengevat komt dit systeem hier op neer: het jaar wordt verdeeld ln 6 verbruiksperiodes van 2 maanden. Op grond van doelmatig heidsoverwegingen worden nog M slechts 3 maal per jaar de meters opgenomen; voor de Leidenaars dat na de eerste, derde en vyfde periode, voor verbruikers to de an dere gemeenten na de tweede, vierde en zesde periode. In de periode waar in géén meters worden opgenomen wordt het verbruik geschat. Na elke geschatte periode volgt een periode met meteropnemtog en na de meter opneming krygt men dan een reke ning thuis waarin de verschillen tus sen het geschatte en het werkeiyke verbruik over de voorgaande periode worden vereffend. Wanneer men niet thuis is doet de meteropnemer een kaart in de bus met het verzoek de meterstanden zelf op te nemen en deze op een kaartje of telefonisch door te geven aan de Si. .F. Daarmee kan worden voorkomen dat opnieuw moet worden geschat en dat er steeds grotere verschillen ontstaan tussen het geschatte en het werkeiyke ver bruik. Tenslotte wil Ik er graag op wijzen dat mensen die een rekening krygen waar zy niet uit wys kunnen worden te allen tyde voor andere inlichtin gen terecht kunnen by de S.LJF., Langegracht 70, tel. 26445. Men zal er u graag met raad en daad terzijde staan. Bureau Voorlichting J. C. Lelieveldt Dezer dagen kreeg ik een stuk proza onder ogen van de heren De Nobel en Harmsen, voorzitter en se cretaris van de Leidse Kunstkring „Voor Allen". Zy fulmineren hierin tegen „het negatieve geschrijf in ver scheidene bladen over de LKK": zy hadden hierby allicht kunnen op merken. dat in het LD weliswaar niet altyd even positief geschreven wordt over de musici, die voor de LKK optreden, maar over de Kunst kring zelf is in deze krant nimmer iets negatiefs gezegd, behoudens door de lezers zelf. De in het stukje geciteerde recensent wordt niet met name genoemd; ik was myn handen in onschuld, om ze nu pas extra vuil te maken met de opmerking, dat collega Jan' Doove tyd. waarin byna iedereen een tele visietoestel bezit? Het antwoord hangt af van de Interpretatie van de term bezwaarUjk". Laat de LKK eens Informeren naar de prijs van een bioscoopkaartje, m.a.w. naar de prys van amusement-ta-blik. Behalve aan gebrek aan propaganda is het teruglopen van het aantal abonnementen tevens te wyten aan het feit. dat het publiek niet weet wèt het koopt. De LKK engageert namelyk via concertbureau Koning (een firma, die niet aan liefdadig heid doet) enkele solisten en ensem bles, maar men stelt daarby geen eisen aan het programma. Het is by wyze van spreken mogeiyk, dat de drie pianisten van het volgend jaar (Jöng Demus, Hans Richter - Haaser en Ingrid Haebler) allen de Hammerklaviersonate van Beethoven zullen spelen. Myn conclusie luidt dan ook: ka mermuziek in Leiden? Graag, hoe meer hoe liever. Maar daarvoor is een doeltreffende organisatie nodig. R. O. HARMS Het is my bekend, dat vele huis artsen last hebben met het parkeren van hun auto. Het komt vele malen voor dat een huisdokter, zyn auto niet kan parkeren vóór zyn eigen wo ning. en het maar een paar straten verderop moet proberen, en soms niet meer weet waar hy het dichstby- zynde zyn auto kan parkeren. Waar om niet zoals to Amsterdam, waar ieder huisdokter een paaltje met bord met opschrift niet parkeren kan krygen. Huisdokters hebben het al zo moeiiyk, omdat zy dag en nacht gereed moeten zyn. soms voor ern stige gevallen, en dan nog moeten zoeken waar de auto staat. Ik hoop dat daar verandering in komt, dat men daar iets aan gaat doen. W. Janssen, Leiden. Verbazingwekkend Zelfs in Leiden wordt een ogenschynUJk volwassen man aangetroffen, zó kinderachtig dat hy aanstoot neemt aan het enige verkiezingsaffiche met een beetje speelsheid en fantasie. Wat een dichtgeslibde burger! En dat voor een raadslid met een hogeschoolse oplei ding. wie had dat gedacht? Maar ik weet een hoogstweten- schappelyke manier om te ontdekken of de P S P.-plaat echt to stryd is met de openbare eerbaarheid. Laten B. en W. een commissie benoemen. Deze plaatst de prot. chr. ir. Hout man voor het gewraakte affiche. En naast hem voor de volledigheid een flike fokstier, want laten we wel zyn, er staat ook een blote koe op de prent. Laat de commissie gedurende enige tyd nauwkeurig de erektieve emoties van dit tweetal gadeslaan, en ook de verkleuring op de wangen van het achtbaar raadslid. By blozen of myns inziens op vele punten geUjk I broekt>olltog heeft de heer Houtman heeft. Ten eerste wat betreft de pro paganda: ook een wasmiddel wordt niet verkocht door aan bedryven en scholen folders te sturen, maar door een advertentie-campagne in' de dag bladpers; herhaaldeiyk is het bestuur van de LKK er op gewezen, dat pers- coferenties in feite gratis reclame betekenen. Maar voor deze argumen ten bleek de Kunstkring doof. Muziek voor allen verzorgen is zeer lofwaardig. Maar laat men wel be denken, dat kamermuziek by de toe hoorders een vrij hoge graad van muzikale ontwikkeling vereist. Maar dit terzyde: we nemen aan, dat het devies van de LKK luidt: het bren gen van kamermuziek, waarby de prys voor niemand bezwaariyk mag zyn. Past dat laatste nog in een aanstoot genomen. Van hem zyn we dan althans zeker, al weten we d»n nog niets over het „grote gedeelte van de bevolking" waar hy over ge neraliseert. In ernst, aan een zo vroiyke plaat erger Je Je alleen als Je eagenlyk ple zierig geprikkeld wordt maar Je daar voor schaamt. De conclusie moet wel zyn: wat een zielige, gehandicapte gevallen zyn die mensen die niet met plezier naar het affiche kyken. D. J. Spinalta. Leiden. ADVERTENTIE komkomkomkomkomkomkomkomkomkomkomkomkomkomkom "d juist nu vvd juist nu! sprekers Mr. F. PORTHEINE lid Tweede Kamer L. M. DE BEER lid Tweede Kamer Mej. Mr. A. KAPPEYNE v. d. COPPELLO kand. lid voor de Tweede Kamer. Leiden: Nieuw Minerva, Vrouwensteeg i RUIME AUTOSTAIÜNOl donderdag 22 april a.s„ 20.00 uur. Inl. VVD: Raaphorst 31, Leiderdorp, telefoon 42581. komkomkomkomkomkomkomkomkomkomkomkomkomkomkorr In het LD van 14 april konden wij kennis nemen van „bezorgdheid" I van het prot. chr. raadslid ir. M. Houtman over het PSP aanplakbiljet ..Het meisje en de koe." Zijn bezwa ren waren in deze méér tegen het meisje dan tegen de koe gericht. Voor mij is dit een rechtstreeks aan de Schepper vragen wat hij er mee j bedoelde de koe behaard en de mens in een bloot velletje op deze wereld j te zetten. Deze kritiek op de chris- j lelijke ethiek lijkt mij ongepast. Men spreekt toch ook altijd van naakte waarheid en bedekte leugens. En zo'n bedekte leugen is voor mij nog altijd het feit dat er zoveel on christelijkheid in een christelijke verpakking op de politieke verkie- ztogsmarkt wordt gebracht. Het con servatief christelijk regeerakkoord van de laatste vier Jaar is hier j weer een sprekend bewijs van. Dit leert ons de Christelijke Historie Alles wat niet in Je kraam te pas komt, moet Je op de meest verdraag- 2»me wyzeverwijderen via het zelf gemaakte gezag. Mogen B. en W. to hun antwoord getuigen van een ruimere opvatting dan hun vragensteller H. van Eek, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3