Kempen door de wordt geterroriseerd woonwagenbewoners DS'70 wil belastingtarieven koppelen aan 't minimumloon Besprekingen over nieuwe Philips-cao weer afgebroken Commissie geeft voor bevorderen adviezen spaarloon Verpleegster had niet vervolgd mogen worden Verdachte blijft in arrest Atoombom: proeven op Aleoeten gevaarlijk Druk overleg met Den Haag Breekpunt-vakbondsbijdrage BLIKGOOIER TWEE WEKEN DE CEL IN Raadsman over verkeerde transfusie Cellastic-dossiers naar kamercommissie Vakcentrales solidair met baggerstaking PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 APRIL Ifi7l Wie donderdag het Brabantse boerengehucht] e Riethoven bin- nenkuierde, zag dadelijk de druk te op het enige echte kruispunt dat het plaatsje rijk is. En hij wist meteen wat het was: de voorjaarstrek der woonwagenbe woners, vrije vogels die de roep van hun instinct niet kunnen weerstaan, die vliegen moeten ook al hebben ze de wind tegen. Het tafereel was vredig. Caravans, woonwagens, bestelauto's, personen wagens, allemaal Amerikaans van merk, allemaal groot, kris kras door elkaar, tientallen spelende kinderen, halfnaakt en smoezelig, de mannen lui hangend tegen alles wat rijden kon en nu stilstand, hun vrouwen binnenblijvend. En daarboven de zon. Trouwens, daar tussen het Eind- hovense grote stadsgewoel en de Belgische grens leek net hele Kem- penland één en al vrede. Maar ach ter dat zonnige schilderij van kleine dorpjes, grote bossen, akkers, ploe gende boeren en wandelende moe ders met hun kinderen ging de spanning schuil. Omdat ze daar in de Kempen die „zigeuners niet moeten. Omdat die opurmgerig zijn en om water vra gen. Omdat ze het clubhuis op het voetbalveld vermeid heboen en om dat niemqnd ze daarvoor wat kan maken. Ja eigenlijk ornaat wij niet weten wat we met zulke mensen aan moeten. Riethoven heeft eergisteravond opge lucht aaemgenaala. De grote Ame rikanen zetten zich weer in bewe ging, dertig woonwagens en cara vans zwierven weer uit. Naar ver- scnuiende ncntmgen, want zo geor ganiseerd is het onordelijke zwer versleven tocii nog wel. Naar elk deel van het land een groepje. Er werd daar in Kempen ge sproken van terreur en de boeren dreigden de inurmgers met mest- vorken te zullen verdrijven. De Brabanders vertoonden aistotmgs- verschijnseien, maar tot vechten is het niet gekomen, 's Avonds pas want hij wilde de hele dag per se niet gestoord worden, kunnen we I Riethovens burgemeester Schram vragen hoe men dat heeft kunnen j voorkomen. De burgemeester is er dagen lang druk mee geweest. Hij en zijn vier onderhorigen op de mini-secretarie vlakbij de woonwagen-nederzetting hebben er al het andere werk voor kampje niet goed?" opzij moeten zetten. Als een groepje mannen zich neervlijt op de stoep van het gemeentehuis 0111 te probe- ren met een brandglas een sigaret aan te steken, gaan de gordijnen in de kamer van de burgemeester dicht. Achter die gordijnen is druk over- zor6en. legd met Den Haag, met het minis- j „Dit ding ligt veel te ver buiten het terie van CRM. Namens het rijk dorp. Als er iemand ziek is, kun Je mag Riethoven uitkeringen vanwege 1 geen dokter gaan halen." de bijstandswet doen. Als de woon- (U heeft toch een auto?" weest om dat te bepleiten?" heeft gestaan. „Je kan ze niet pak- De burgemeester: „Ja, en ook om 1 ken, hè? Ik dacht als ze nou EINDHOVEN De cao-onderhan delingen tussen Philips en de vak bonden zün gisteren opnieuw afge broken zonder dat enig resultaat werd bereikt. Breekpunt de mate waarin het Philips-concern zou bij dragen aan de financiering van de vakbondsactiviteiten. Het nieuwe voorstel van Philips houdt in ten eerste een bijdrage van de onderneming ter grootte van 750.000 gulden over het kalenderjaar 1971 (het oorspronkelijke voorstel van de onderneming betrof een be drag van een half miljoen gulden over de periode van 1 april 1971 tot en met 31 maart 1972. Ten tweede: aansluiting van 1972 af bij de regeling, die de vakorgani saties met de algemene werkgevers vereniging gaan treffen voor de vak bondsfinanciering in verschillende bedrijfstakken en ondernemingen. Philips hoopt hiermee een bijdrage te leveren tot de totstandkoming van een landelijke regeling voor de finan ciering van vakbondsactiviteiten. Philips zal deze bijdrage betalen, indien er een cao is. De woordvoerder van de bonden, betrokken bij het overleg met Phi lips, de heer A. P. A. Riemen (bonds- bestuurder van St. Eloy) deelde mee dat het voorstel door de vakorgani saties niet wordt aanvaard, omdat 750.000 gulden te weinig is. Bovendien omdat de awv-regeling over kampvoorzieningen te praten. Morgen komt in onze gemeente een standplaats voor drie woonwagens klaar." „Maar daar willen ze niet in." „Ja hoor es, dat weet ik ook niet hoor." In alle ernst doen wij pogingen het zwervende deel van de natie wat vastigheid onder de voeten te ge ven, maar dat wordt kennelijk nau welijks op prijs gesteld. Grote re gionale kampen zijn gerealiseerd, er komen er meer, onder andere ook in de Kempen bij Valkenswaard, maar in afwachting daarvan kun nen de gemeenten kleinere voorzie ningen maken. Als we er in geslaagd zijn het vij andige wantrouwen van de mannen die om ons heen zijn komen staan, weg. te nemen, vragen we éné van hen: „Wat is er dan aan dat kleine Het antwoord: „Als ze u zeggen dat u zondags thuis moet blijven, gaat u er toch ook uit? Nou dan. We willen vrij zijn." „Maar u vindt toch dat alle ge meenten voor standplaatsen moeten wagenbewoners laat in de middag hun geld hebben gekregen (de bur gemeester wil niet zeggen hoevéél, het verschilt per gezin breken ze op. Riethoven kan zich met zijn1 rieken weer bepalen tot de agrari sche werkzaamheden. De burgemeester: „Dat hebben „Maar die loopt niet altijd.'' We begeven ons naar de opper wachtmeester van de rijkspolitie om wat duidelijker uitspraken te note ren, maar eigenlijk komen we een beetje bedrogen uit. Heeft de politie last gehad met de woonwagenbewo- tij- dens de kerkdienst aan hun auto's gaan sleutelen en timmeren, dan heb ik ze. De zondagswet, hë? Maar zij kennen de wet beter dan wij. Ze hielden zich muisstil." „De kantine op het voetbalveld is volkomen vernield. Kunt u ze daar voor niet vervolgen?" „Ja, dat is moeilijk. Ik was de vori ge week met vakantie, dat zou u aan de adjudant moeten vragen maar die is nou met vakantie." En de burgemeester zegt: „Het eni- 1 Generaal heeft gisteren van ge wat we kunnen doen, is de scha- staatssecretaris de herstellen. Je kan nou eenmaal niet bewijzen dat zij het gedaan hebben." DEN HAAG Of zij de wet kennen. ANP) De Staten mieplichtige wordt ten hoogste over de j een bepaald bedrag een vrijstelling verleend van loon- en inkomstenbe lasting en premies sociale verzeke ringen voor besparingen op een ge blokkeerde spaarrekening bij een spaartermijn van 5 jaar is de helft van het bespaarde bedrag vrijgesteld, bij een spaartermijn van 10 jaar het gehele bedrag; het bedrag waarover ten hoog ste vrijstelling wordt gegeven is: f500 per dienstbetrekking voor de loonbelasting, de inhouding van pre mies sociale verzekering en de door werkgevers verschuldigde premies sociale verzekeringen van Financiën, dr. F. H. M. Grapperhaus, een rapport van een interdepartementale werk groep (commissie Van Franeker) ontvangen, waarin maatregelen op het gebied van de belastingen en premieheffing worden voorgesteld ter bevordering van spaarloon en andere vormen van besparingen. De omvang van de belastingder ving als gevolg van de voorgestelde maatregelen kan volgens deze werk groep sleohts zeer ruw worden be naderd, maar zou wel tot een half miljard per jaar kunnen op lopen. De commissie vat haar voorstellen als volgt saonen vrijstelling voor geblokkeerde spaarbedragen aan iedere belasting- en pra- DEN BOSCH ANP» De 37-jari ge koopman J. S. uit Eindhoven, die woensdagavond tijdens de wedstrijd n PSVReal Madrid vanaf de tribune rei'tinente Olltkennillg de Ierse grensrechter David BarrettD velde met een half vol bierblikje is j gistermiddag door de politierechter 1 in Den Bosch veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf onvoorwaar delijk. dan weer gehad. Wij hebben het I ners' vragen we' tot ieders volle tevredenheid opge lost. Ze moeten alleen die bij standsregeling niet overlaten aan de gemeenten, dat moet centraal in Den Haag gebeuren." „U bent woensdag met een aantal collega's bij minister Klompé ge- De opper: „Nou nee, maar ze terro- riseren de zaak wel een beetje. Hoezo? Omdat ze precies doen waar ze zin in hebben." Hij vertelt dat de groep woonwa genbewoners ook een paar weken op het plein voor de kerk in Bergeijk AMSTERDAM (ANPi De Am sterdamse officier van Justitie, mr. H. G. van Everdingen, heeft de in verzekeringstelling van de 35-jarige Amerikaanse kunstschilder F. R. W„ die ervan verdacht wordt, betrokken te zijn geweest bij de bomaanslag op de Russische handelslegatie in Am sterdam, gisteren met 48 uur ver lengd. De termijn loopt maan dagavond af. Het is mogelijk dat de kunstschilder, die blijft bij zijn per maken dat de Justitie snel en streng J tinente ontkenning, iets met de zaak kan optreden wanneer het gaat om te maken te hebben, maandag aan de bescherming van de belangen van de officier van Justitie zal worden spelers en officials. voorgeleid. De officier van Justitie, mr. J. Peijnenburg, had een gevangenis- straf geëist van zes weken waarvan vier voorwaardelijk, wegens zware mishandeling c.q mishandeling. Van het primair ten laste gelegde werd de Eindhovense blikwerper vrijge- I sproken. Mr. Peijnenburg. had bij de voorgeleiding van. de koopman, om j onmiddellijke berechting gevraagd 1 omdat hij het noodzakelijk vond dat een voorbeeld werd gesteld in ver- 1 band met het steeds toenemend aan- tal ontladingen van emoties tijdens j sportevenementen De snelle berechting van de Eind- hovenaar moest zijns inziens aan de werkelijke sportliefhebbers duidelijk DEN HAAG (ANP)*— De minister van Onderwijs en Wetenschappen, dr. G. B. Veringa, heeft op donder dag de zgn. Cellastic-dossiers, af komstig van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, ter vertrouwe lijke kennisneming aan de vaste com missie voor de Inlichtingen en Vei ligheidsdiensten van de Tweede Ka mer gezonden. De dossiers bestaan uit 14 mappen en tellen 1.794 pagina's. Twee map pen zijn afkomstig uit het archief van de general-kommissar für Ver- waltung und Justiz. Aan elke map is door de directeur van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie, prof. dr. L. de Jong. een beknopte aantekening gehecht over de inhoud. De minister heeft in een begelei dende brief zijn standpunt herhaald dat deze stukken geen enkel bewijs leveren voor enige relatie tussen de N.V. Cellastic en eventuele Duitse activiteiten op het gebied van ultra centrifuge of voor de vervaardiging van een atoombom. f 500 zonder meer voor de inkom stenbelasting en de bij wege van aanslag geheven premies volksverze keringen; voor zover in twee of meer dienstbetrekkingen reeds voor meer dan f 500 aan ingehouden besparin gen is vrijgesteld, wordt op deze vrij stelling in de aanslagsfeer in zo verre teruggekomen. Voor zover in de inhoudingsfeer voor minder da a f500 ingehouden besparingen zijn vrijgesteld, wordt voor vrijwillige be sparingen op een geblokkeerde reke ning bij eqn aangewezen instelling een aanvullende spaaraftrek tot dit bedrag verleend. Vrijstelling voor rente op geblok keerde spaarbedragen (meerder heidsstandpunt) de rent eover het tegoed op een geblokkeerde spaarrekening wordt verplicht meegeblokkeerd; deze meegeblokkeerde rente is vrijgesteld van inkomstenbelasting en premies volksverzekeringen. De blokkering van het tegoed op een geblokkeerde spaarrekening wordt o.a. toegelaten: bij overlijden of emigratie van spaarders en bij verwerving van een eigen woning. HOCKEY Het Nederlands da meselftal heeft in het internationale toernooi in Frankfurt gisteren de derde overwinning behaald. België werd met 10 verslagen, een stand die reeds bij rust was bereikt. TENNIS Tony Roche en Cliff Drysdale hebben de halve finale be reikt van het internationale tennis toernooi in North Carline door over winningen op de Portoricaan Char ley Passarell met 4—6, 6—4, 6—2 en de Brit Mark Cox met 64 ,62. WIELRENNEN Joop Zoetemelk zal als kopman fungeren voor Mars- Flandria in de Ronde van Spanje, die van 29 april tot 16 mei zal wor den verreden. De ploeg wordt ge vormd door Zoetemelk, Eef Dolman, Eric de Vlaeminck, Willy Vanneste, Willy in 't Ven. Ward Janssens, Ge rard David, Georges Claes, Eddy Schutz en Karl Heinz Muddeman. algemene werkgeversverenigingsre. geling) momenteel een te ongewiss» zaak is en ook omdat een aantal bos. den in de metaalindustrie niet bij dj; overleg betrokken zijn. Ook wil Phj. lips deze overeenkomst ontkoppel® aan de cao-looptijd, hetgeen als een kwalijke zaak wordt beschouwd. De vakorganisaties gaan nu wee beraad plegen en de conclusies hier. uit zullen aan Philips worden mee. gedeeld. Rij! Ifer UTRECHT (ANP 1 De drie vak. laat centrales (NVV, NKV en CNV) heb. bee ben zich gistermiddag in een verkla- ieVi ring solidair verklaard met de werk- - nemers en vakbonden in het bedrijf, die „gerechtvaardigde ver- Gro langens van de werknemers voor nieuwe c.a.o. afwijzen". De stakings. actie wordt daarom door de vakcen- Po trales ondersteund. Bijzonder verontwaardigd zijn de vakcentrales over de beschuld). ging van de werkgevers, dat de vak- bonden met hun acties mensenleven! in gevaar zouden brengen doordit M vertraging ontstaat bij enige natlo-,ls nale projecten. De vakcentrales zijn ervan overtuigd dat de bonden elk ot risico van de door de werkgevers ge- suggereerde aard zorgvuldig hebben vermeden. Zij beschouwen de opmer- kingen van de werkgevers als een lo ze bewering, die slechts tot doel heeft f0'Ê de publieke opinie tegen de stakend? werknemers in te nemen. üj !ali VS geleerde- Eeli Sch mei VANCOUVER (Reuter) De vei ligheidstandaard voor straling kernproeven zou tien keer zo hooj moeten zijn als nu gesteld wordt door de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie (AEC>, zo verklaarde gisteren dr, John Gofman. functio naris van deze commissie en één van de geleerden die de atoombom van Hirosjima ontwikkelde. Hij had scherpe kritiek op het voornemen van de commissie om onder grondse kernproeven te houden op 't eiland Amsjitka, van de Aleoeten- eilandengroep in de Beringzee. Volgens hem is het een slag in de lucht wanneer de AEC zegt dat deze proeven, in oktober, geen schadelijk^ gevolgen zullen hebben. Hoe kunne!) ze zo arrogant zijn te zeggen dat z« weten wat de gevolgen van de proe ven zijn. Dat weten ze pas na de proef. Ze weten niet of er een stra- lingslek of een aardbeving zal ont staan", aldus Gofman. „Als we met ons nucleair program ma verdergaan", zo zei hij, „zal het aantal dodelijke gevallen van kanker met 10 procent stijgen. Er zullfl 32.000 meer mensen dan nu aan kan ker overlijden". Ook meende hij dat het aantal erfelijke ziekten kon toe nemen als gevolg van het Ameri kaanse atoom-programma. ROTTERDAM Op woensdag 28 april zal het Hof arrest wijzen in de zaak tegen de Rotterdamse verpleeg ster Paula F. die door de rechtbank verantwoordelijk werd gesteld voor de dood van een patiënt in verband met een verkeerde bloedtransfusie. In onze krant van gitseren vermeldde wij reeds dat er vrijspraak is geëist. De advocaat-generaal, mr. G. J. de Lint. zegt dat Paula F zich niet aan de aanwijzingen heeft gehouden en dat ze zich schuldig voelt aan de dood van de patiënt. Paula moest wel handelen om de patiënt op dat ogen blik het leven te redden. Maar haar fout heeft echter niet de psychische acntergrond. die nodig is voor de schuld zoals die in het Wetboek van Strafrecht strafbaar wordt gesteld, aldus de advocaat-generaal. „Een leerling-verpleegster heeft een be perkte plichtenkring en de rechtbank heeft terecht overwegen dat zij binnen die beperkte kring schuld heeft. De rechtbank is echter voorbijgaan aan de mede-verantwoordelijkheid van anderen. Bij het wegen van de schuld moet mede in overweging genomen worden dat Paula F als leerling- ling-verpleegster niet veel ervaring had, maar vooral dat ze op het be slissende ogenblik niet kon terugval len op de dienstdoende verpleegster en dat ze gedacht moet hebben dat de zak bloed voor de patiënt be stemd was, omdat er maar één zak in de ijskast lag", aldus mr. De Lint. Hij stelde dat er vooral gezien de laatstgenoemde overwegingen geen sprake kan zijn van grove schuld en dat Paula F derhalve moet worden vrijgesproken. De raadsman van Paula F. de arts advocaat dr. mr. W. Schuurmans Stekhoven uit Knegsel vond dat de advocaat-generaal in plaats van vrij spraak te vorderen had moeten con cluderen dat Paula ten onrechte ver volgd is. „Voor de toekomst van de ziekenverpleging is het van essen tiële betekenis dat komt vast te staan dat de arts in de eerste en in laatste instantie verantwoordelijk is. Paula is de meest onschuldige van allen die hierbij betrokken zijn ge weest". aldus de raadsman. Volgens hem had de opdracht om de zak bloed aan te hangen niet aan Paula gegeven mogen worden. „Het mag nooit door verpleegkundigen worden gedaan, behalve in noodgevallen". DEN HAAG (ANP) DS '70 heeft 1 hoogd tevens de tabellen van de loon- vrijdag een belastingplan ontvouwd waarin een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting voor de ko mende parlementaire periode tot 1975 is opgenomen. Het belastingplan, dat is opgesteld door een commissie onder voorzitter schap van lijsttrekker dr. «W. Drees Jr, komt in hoofdzaak neer op een wijziging in de diverse tarieven van deze belastingen. Zo wordt bepleit de belastingvrije voet voor gehuwden zonder kinde ren voortaan te koppelen aan het zgn minimumloon. Dit betekent dat indien het minimumloon wordt ver en inkomstenbelasting moeten wor den aangepast. Deze categorie zal dus belastingvrij worden gemaakt. Het tarief van de loon- en inkom stenbelasting zal doorzichtiger wor den gemaakt door verder te werken met een beperkt aantal inkomens schijven. Elk van deze schijven is uit gedrukt in een percentage van het belastingvrije minimumloon. Na de eerste schijf van f 7000 volgen een aantal inkomensschijven van 25 pro cent van het minimumloon, daarna enkele schijven van 50 proc. en ten slotte volgen schijven van gelijke grootte als het minimumloon. Meer besteden I de 40 •)aar wordt gevonden door uit- 1 gaande van dezelfde belasting heffingspercentages de ^inkomens- schijven vast te stellen op 70 proc. van de inkomensschijven van tarief groep 2. Voor ongehuwden boven de 40 Jaar zal dat 85 procent moeten zijn. De voorgestelde tariefsopbouw houdt in dat over de gehele linie het besteedbare inkomen toeneemt. Met name bij de lagere inkomens neemt het procentueel aanzienlijk toe als gevolg van het optrekken van de be lastingvrije voet. De toename van het besteedbaar inkomen bedraagt dan voor tarief groep 2 bij een bruto inkomen tot f 12.000 al ca. 3 5 proc., van f 12.000 tot f 15.000 ca 2 a 3 proc., van f 15.000 tot f 40.000 ca 1V2 proc. en v. boven f 40.000 ca 1 proc. Het tarief voor vrijgezellen onder Met betrekking tot de kinderaf- trekregeling wordt voorgesteld voor de belastingvrije voet voor ieder kind met een bepaald bedrag te verhogen. Voor het eerte kind zal dat bedrag f 1.500 en voor elk volgend f 1.000 moeten zijn. Deze extra belas tingvrije voet per kind zal worden gekoppeld aan de index van het mi nimumloon. Verder wordt bepleit: verlaging van de loonbelasting over de zgn bijzon dere beloningen, zoals overwerk, va kantiegeld etc. optrekking van de be lastingvrije bedragen voor de wer kende gehuwde vrouwhet mini mum van f 1.000 tot f 2.000, het ma ximum van f 4.000 tot f 5.000. Tenslotte voorziet het belasting plan, dat op Jaarbasis* globaal een miljard gulden gaat kosten in een verhoging van de bijzondere tarieven in de inkomstenbelasting.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6