'olilick en schaakpartij Kruiswoordraadsel Spel om nooit te vergeten Jom er ACHT-er Het paard-je 4 4 H. W. Filarski's bridgerubriek ^44» Pim en Pom DAG 17 APRIL 1971 LETT>*CH DAGBLAD PAGINA 21 gens de geschiedkundigen ging in vroeger eeuwen, maar egenwoordig, de politiek samen met de kunst van het lispel. Met andere woorden: onder de schaakliefhebbers 1 veel politieke figuren aan die na hun „vaderlandse gen" zich even de tijd gunden om het bord en de stukken jnd te nemen. Of ze na een partij schaak weer fris van waren wagen wij te betwijfelen Buiten het vele denkwerk vond men echter toch nog momenten van humor in de toernooizaal en in ge schrift. Zo vonden wij in een oud tijdschrift de volgende zeldzaamheid: De Amerikaan Frank J Marshall <18771944) eens een vermaarde combinatiespeler publiceerde weinig of niets op schaakgebied. Éénmaal waagde hy zich aan een „analyse" van zyn beroemde partij tegen Amos Burn <18481925». Deze Engelsman een koopman uit Hull, die later in Londen leefde en als schaakredacteur van „The Field" grote bekendheid verwierf was echter tegen de Yank in speelsterkte niet opgewassen. Marshall rookte vele sigaren, maar Burn was onafscheidelijk 'met zijn pijp. Naar aanleiding hiervan schreef Marshall het volgende humorvolle commentaar: Wit: Marshall Zwart: Burn Damegambiet (Parijs 1900) 1. d2-d4 d7-d5 2. c2-c4 e7-e6 3. Pbl- c3 Pg8-f6 4. Lcl-g5 Lf8-e7 Burn, een hartstochtelijk roker, nam zijn pijp ter hand en zocht de pijpenstopper, aldus begon Marshall zijn commentaar. 5. e2-e3 0-0 6 Pgl-f3 b7-b6 7. Lfl-d3 Lc8-b7 8. c4xd5 e6xd5 Hij begon zijn pijp te vullen. Ik bespoedigde het tempo van mijn zet ten. 9. Lg5xf6 Le7xf6 10. h2-h4 Over deze zet moest nagedacht worden. De pijp werd intussen ver- geten. 10. g7-g6 11. h4-h5 Tf8-e8 12. h5xg6 h7xg6 Burn zoch nu naar zijn lucifers. 13 Ddl-c2 Lf6-g7 14 Ld3xg6 f7xg6 Hier streek hij een lucifer aan, ver brandde daarbij zijn vingers en I de lucifer ging uit. I 15 Dc2xg6 Pb8-d7 I Eindelijk krijgt hij de tabak in 1 brand 16 Pf3-g5 Dd8-f6 17 Thl-h8-L Zwart gaf het op. <Kh8: 18. Dh7 mat). Arme Burn! De party had waar- I schijnlijk een andere verloop gehad Uijven even in eigen land Inl rde eeuw kocht Graaf Wil- Holland in Italië schaak-1 philips II was niet van het g te trekken Ook schaaks Hem de Zwijger. Prins Maurits is Frederik Hendrik, lezen wij zelfs dat in 1879 Prins Willem van Oranje het aden beschermheerschap van ederlandschen Schaakbond" gnomen ierlandse Schaakbond werd J opgericht en kreeg pas in predikaat „Koninklijke". Een late erkenning Uultatuli was een groot lief-1 van ons nobel spel. Onze Lodewijk Prins heeft over glfs een boek geschreven. rtvingen enige weken gele- brief van een onzer lezers mededeling dat de burge van Amsterdam dr. Samkal- party heeft gespeeld tegen {erraadslid Roel van Duijn! Er [olgens kenners goed gespeeld, luijn speelde eens achter Don- het tweede bord van de schaakvereniging D.D. en dr. lden was gedurende zijn hoog- chap le bordspeler van de SV Deze partij mogen wij niet onthouden, dr. Samkalden t Van Duijn 2. dc5e€: 3. Pf3 Lc5: 4 5. e3 Db2: 6 Pbd2 Pc6 7. 8 Lc4 d5 9 Hb5 Pge7 10. 0-0 c4e5 12. Lg5 De6 12. Cd5: Pd5: Lb6 15. Lc4 Pe316 Le6. Pdl Pf2: 18. Pf2: Tac8 19. Tfei i maar had weinig succes: een 20e plaats. De Zweed Jan Wohlin Le3 Pd4 21. Ld4. ed4: 22. Teel 23. Tel: Te8 24. Tdl Te2 25. 26. Kfl Ta3 27. Ke2 Ta4 28. 29. g'4 Ke6 30. h4 Ta3 31. Ke5 32. Pc2 Ta2 33. Kf3 Tb2 Tb3 35. Td5-f Ke6 36. Pc5 Tc5: Remise, slechte partij in ons land verschillende toeken werden gedrukt, duur- tot 1792 voordat het eerste flkelijke boek verscheen. Het lange titel: „Het schaakspel ijker om te leeren en veel ver- om te speelen d oor van Zuylen van Nijevelt m). enige bijzonderheden, ook uit itenland. internationale meester H. schrijft o.m. in „Wij scha- wanneer hy eerder met zijn pyp was klaargekomen. Hij nam het echter met gevoel voor humor op en schud de mij glimlachend de hand. Toen ging zijn pyp uit Stelling na de ravage! Wie meer wil weten over de humor in het schaakspel kan zich het boek „Avontuur op de 64 velden" aan schaffen. Het is geschreven door de Engelsman Assiac (wanneer men het woord omdraaid komt men tot Caissa. de godin van het schaakspel!) en vertaald door Lodewijk Prins. BISHOP In 1954 werd te Monaco voor het eerst na de oorlog een in ternationaal „individueel" toernooi georganiseerd, waaraan 36 spelers mochten meedoen die toendertijd de besten ter wereld werden geacht. Ik was de enige Nederlander in het gezelschap, werd winnaar van dit moeilijke toernooi, waarin elke speel ronde weer eefi nieuw avontuur was met wie en tegen wie je ging speiei 4 B 1097f O H 6 4 AV73 53 V82 V753 <>3 4 98642 N W O Z AH AHB9 A9 A 5 4 4 10 6 <5-VB 10 8752 A HB 10 bood vijf harten! Natuurlijk had die sluwe Fransman zich gerealiseerd dat er voor OW wel eens een zeer groot contract in harten te maken zou zijn, vandaar dat hij tot dit grappige bod besloot. Het contract ongedoubleerd laten spelen kon ik toost» natuurlijk niet. Ik doubleerde en nadat zuid en west pasten, bood noord vijf schoppen waarop een nieuw pro bleem voor oost ontstond. Ik besloot vijf Sansatout te zeggen, hopende dat west mijn enorme snelkracht zou Uiteraard waren er nogal wat Fran sen bij het gezelschap en je kon het slecht treffen wanneer je mét een on- streeks het jaar 1000 verbood j ingespeelde partner toevallig twee in- lakun in Cairo het spel: later j gespeelde Fransen als tegenpartij j et ook in Italië verboden. De trof. Dat gebeurde mij in een speel- van Florence, die in het ronde waarin ik samen moest opere- sO in een herberg toch open- ren met de Amerikaan Silodor, tegen haakte, werd door Kardinaalhet toen ai vermaarde Franse paar veroordeeld tot het drie-1 svai-c-Bourchtoff. Bij die gelegen- DFAARDOLIER'JKDOM VW W-EIROI* undachtig overlezen van de Verder moest hij twaalf de voeten wassen en hun ikken geven. Zijn verweer, dat laakspel niet zou vallen onder bbelspelen, werd niet aan- Sotte nog een aantal edelen schaakspel vurig beoefenden: ijk XVI, Napoleon en Robes- Keizer Philips van Zwaben. van Brunswijk en Graaf Isou- e eens samen een party speel den Paul Morphy (USA) en letten werden matgezet! heid kwam een spel voor dat ik nóóit meer zal vergeten Zuid was de gever en OW stonden kwetsbaar. Ik had het oostspel in handen, zat erover te denken wat ik wel zou gaan bieden. Maar vóór ik aan de beurt was, had zich het vol gende afgespeeld: zuid opende met drie ruiten Silodor op de west plaats paste en noord bood?? U mag driemaal raden, maar dan zult u het nog niet hebben gevonden. Noord bood namelijk vijf harten Ja, u hebt het goed gelezen, noord ontdekken. West nam dat bod uit met zes klaver en als oost vervolg de ik met zes harten. Silodor dacht nog geruime tijd na, maar dorst toch geen zeven harten meer te bieden hoewel de dertien slagen natuurlijk zonder enige moeite werden gemaakt Er waren natuurlijk vele paren die zonder zulke felle tegenbiedingen van NZ wel tot zeven harten wa ren gekomen. Maar ook waren er en kele NZ-paren die met zeven ruiten hadden „gered": dat contract werd wel gedoubleerd, maar het liep met vier down af. Tot de „redders" be hoorde Mario Franco, in die da gen de beste Italiaanse speler. Ook zijn partner had met drie ruiten ge opend en als noord had hij toen vier Sansatout geboden. Weliswaar zei oost toen zes harten, maar ook 1 deze west dorst geen harten meer te bieden en noord kon „rus tig" met zeven ruiten redden. Inder daad een spel „om nooit te verge ten" BK I DGEVRAAG Oost opent met drie schoppen zuid biedt drie SA west past noord zegt dan vijf ruiten oost paste en zuid biedt vijf harten. Gevraagd naar de betekenis van dat bod, zegt noord dat hij het niet weet. maar aanneemt dat zuid naar slem in ruiten wil en hartencontrole aan geeft. Noord vervolgt met zes ruiten, die worden gespeeld en na schoppen uitkomst worden gemaakt. Het blijkt, dat zuid slechts twee kleine hartens had en dat NZ bij hartenstart down zouden zijn geweest. OW tekenen protest aan wat vindt u ervan?? Antwoord elders op deze pagina. Pim thuis in de ka-mer tilt zijn kop-Je op. Bo-ven bij de bu-ren gaat het hop hop hop. Zul-len we gaan kij-ken, zegt hij te-gen Pom, wat dat hop hop hop is. 'k Weet de weg wel. Kom! Kijk. een hou-ten paard-Je! En wie rijdt er op? 't He-le klei-ne buur-mens. Hop hop, zingt hij, hop. Ho. paard, hodag poe-zen! Rij-den Jul-lie mee? Pim zegt: als 't zou kun-nen! Pom schudt bang van nee. Eerst het bo-ven-raam uit, trip trip door de goot grie-ze-lig, maar wel span nend, het gaat poot voor poot ko-men ze bij 't buur-huis. 't Raam staat op een kier. Hop hop gaat het bin-nen. Hier! roept Pim, 't is hier! 't Paard-Je wacht ge-dul-dig. Pim klimt ach-ter-op. Hu hu hu, daar gaan wel Hop hop hop hop hop 't Wordt een gro-te reis, hoor. Heel ver hier van-daan: Twee keer rond de we-reld en dan naar de maan. Hop hop, door de wol-ken weer naar Pom te-rug. Ik ben moe, zegt het paard-Je, Pim glijdt van zijn rug. Maar als hij thuis in-slaapt zingt er in zijn kop al-door nog dat lied-Je: hop hop hop hop hop. MIES BOUHUYS luit u de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt u elders In de pagina. WEST-EUROPA PRODUCEERT MEER AARDOLIE DAN CHINA West-Duitsland is de grootste l aardolieproducent van W.-Euro- pa, dit blijktmit de grafiek welke een overzicht geeft van de pro- duktie in 1969. Van de zeven 'olie- landen' in W.-Europa neemt ons land de middelste plaats in op j de ranglijst. Totaal produceert W.-Europa jaarlijks ca. 16.8 miljoen ton I aardolie hetgeen meer is dan de I aardolieproduktie van China. Het grootste „olieland" van Europa (excl. Rusland) is Roemenië dat jaarlijks ruim 13 miljoen ton pro- duceert. In tegenstelling tot zijn niet zo grote aardolieproduktie bezit W.-Europa een zeer grote raffinagecapaciteit. Deze capaci teit bedraagt maar liefst ruim 600 miljoen ton, bijna het dubbele van die der communistische lan den. Horizontaal 1. gewricht 6. sieraad 9. linie 10. proeftijd 12. vertrouwelijk ANTWOORD OP BRIDGEVRAAG: De Westrijdleider behoort het protest af te wijzen. In een derge lijke biedserie kan er natuurlijk nooit sprake zijn van een vaste conventie. Zuid bood op eigen risico vijf har ten wèl om de tegenpartij ver keerd te laten uitkomen, maar dat is niet verboden, zeker niet als de part ner het niet weet. Bij dergelijke pro testen kan men als maatstaf aan houden: zou er ook geprotesteerd zijn als het contract was veronge lukt? Als dat niet het geval is, mag men aannemen dat de protesteren de patij van twee walletjes heeft wil len eten: eerst kijken hoe het af loopt en als dat slecht is, dén protesteren. Daarmee mag men een speler die slim geboden heeft, nooit straffen! De eerste prijs van f 10 werd toege kend aan mevrouw J. Zonneveld-Mac Lean, Mare 66, Leiden; de tweede prijs van f 7.50 aan de heer J. van Weeren, Valkenburgerweg 38, Rijns- burg; prijs van f 5, mej. E. E. Gub- bels, Raadhuislaan 74, Voorschoten en prijs van f 5 de heer A. J. Donker, Schulpstraat 25, Wassenaar. De prijzen zullen aan de winnaars- bessen) worden toegezonden. 14. concurrentie 18. larve 20. tijdelijk verblijf 22. stanniool 23. boerenplaat® 24. boom 25. vergrootglas 26. puntoog 27. horige 29. moskeehoofd 30. begrip 31. familiestam 33. huidverharding 36. toebehoren van een gierpont I 41. baljuw I 42. verdieping 43. bevallig 44. slingerplant 45. vertrek Verticaal 1. wie in rechte vordert 2. bindlat 3. smart 4. heros 5. banier 6. groente 7. rivier in Overijssel 8. vestingwerk 11. staat 13. schrander 15. monoplaan 16. Byzantijns heiligenbeeld 17. melksteen 19. lange galm 21. loodlijn 28. gewricht 31. bewijsstuk 32. volksvergadering 34. effen 35. vervoermiddel 37. zich voeden 38. fijngevoelig 39. gemalen tufsteen 40. onbepaald voornaamwoord. Oplossingen onder 't motto KRUIS WOORDRAADSEL dienen voor woensdag aanstaande te 9 uur ln bet bezit te zyn van de redactie van net Leidsch Dagblad, Witte SlngeJ i, Lei den. Wy stellen vier pryzen beschik baar: één van f 10, één van f 7,50 en twee van elk f 6. Alleen abon nees kunnen meedingen. Kom er achter sinni autwins "8 emoaj sinti uba 3)Bp i UBIU uba puBii 9 Piaaq aa s S3tuii uaaisjooqos uba uaajs s^qoaa atraaiuB jauiBiisiny tn fjjapntjos l laiOA UBA IOABUG i

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21