uil Veenhuizen GEDICHTEN. VERHALEN-GEDICHTEN Wot wil de mens net de ruimtevaart? Relaas van n wegpiraat Twee weken strafkamp Portret van een prijswinnaar Een dag, een droom LEIDEN MINEUR Almacht 17 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 Hoe ondergaat een verkeers- zondaar de twee weken gevan genisstraf, die hij moet uitzitten in het speciaal voor wegpiraten ingerichte Bankenbosch II te Veenhuizen? Een vraag die makkelijker is te stellendan te beantwoorden. Een lezer van het Leidsch Dag blad heeft zich nochtans aan een poging tot beschouwing ge waagd. Hij is net terug van veertien dagen „weggeweest" Op deze Altona-pagina legt hij zijn bevindingen neer. in gaande op vragen als: heb je er iets van geleerdof stap je straks toch weer met een dron ken kop achter het stuur? Het hieronder volgende ver haal is een puur persoonlijk re laas. Men moet geen geestelijk spoorboekjeverwachten. Leer zaam is het wel. want de schrij ver van dit verhaal hoopt nooit meer kaarten te versturen met het opschrift: J loe kom je in Bankenbosch terecht? De ruiksaanwijzing is vrij simpel. Zorg dat de wegenverkeerswet overtreedt (vaak a het drinken van alcoholhoudende nken achter het autostuur te gaan zitten, jr ook is het voldoende om roekeloós of der rijbewijs te rijden). Dan moet de po- het natuurlijk ook merken, waarna de voor de politierechter komt. Eén ge ineerde hoorde ik zeggen: ,,het is dan als- een kroketje in de olie gaat". Inderdaad is een zaak van opschieten: er zijn nog die tussentijd leg Je Je oor eens te eren bij mensen die het zou- tunnen weten. Hoe zou het er toe Maar die heeft dit gehoord van rager van zijn vriend, en die weet te vertellen dat de bfoer van zijn ;a er dat en dat heeft meegemaakt, is dus een zaak van afwachten en imaken. Schimmige figuur de uitnodiging ontvangen, dan ko er ook officiële inlichtingen, van adressen. Het 'eigen)aardige is. deze inlichtingen elkaar niet dek- Weet de officier van Justitie u te lien dat er bij de aanvang van de f 15 mag worden besteed in de Ine. de depenitentiair consulent bij rectie gevangeniswezen (een schim figuur als je het zo leest) houdt ip tien gulden. En dat is nog geen beide helemaal de waarheid consulent vindt het goed dat uw landel u noteert voor de toezending meer liefhebbers. Op de wachtlijst voor Ban kenbosch staan bijna altijd 350 tot 400 men sen genoteerd. Als de politierechter een vrij heidsstraf oplegt met een minimumduur van 1 4 dagen en een maximum van 6 maanden, komt er na een poosje wachten een uitnodi ging van de griffie van de rechtbank uit As sen. Het past namelijk volkomen in de open opzet van Bankenbosch dat de gestrafte niet wordt gehaald, maar op eigen gelegenheid naar het verzamelpunt in Assen komt. van een periodiek, van de officier mag het alleen rechtstreeks van de uitge ver. De consulent vertelt dat u mag cor responderen met uw familieleden, van de officier mag u ook een brief schrij ven naar „andere daarvoor in aanmer king komende personen". Wel waar schuwt hij dat de post door of namens de directeur wordt gelezen. En daarover zwijgt de consulent weer Het blijft echt een zaak van afwach ten. Ook van de officiële inlichtingen word je niet veel wijzer. Wel over de tandenborstel: zelf meenemen bij een straf van minder dan drie maanden, an ders geeft het rijk er wel één. Afscheid van thuisfront Zo komt dan de maandag dat Je Je sloffen pakt, een paar studieboeken eri afscheid neemt van de mensen die het thuisfront vormen. Na de reis naar As sen over het pittoreske paadje langs het museum naar het paleis van jus titie en daar kom Je de lotgenoten tegen. De één extra druk en levendig, de an der wat zielig teruggetrokken. Na controle of je 't echt wel bent aan de hand van paspoort of rijbewijs, wach ten. De verhalen komen dan los en ook de luchtjes. Er zijn nogal wat mensen die eerst wat „innemen" voor ze aan veertien dagen onthouding beginnen. Na een tijdje wordt je naam afgeroepen en met een busje van de rijkspolitie begint de volgende reis: dertien kilometer naar Bankenbosch. Onderweg kijk Je eens om je heen. Hier staan de bomen die omgehakt moeten worden, de sloten die moeten worden schoongemaakt. Na het in ontvangst nemen van kleding en beddegoed begint dan het echte verblijf. Het gaat er nogal soepel aan toe. daar in Bankenbosch. Dat wil zeggen: geen tralies, geen cipiers met rinkelende sleutels, geen grendels op de deuren, geen metershoog hek om het terrein. Maar het is en blijft een vrij heidsstraf. Er wordt voor Je gedacht en al staat het hek dan uitnodigend wijd open, Je kan er niet uit. e mens is in de ruimte niet zozeer op zoek naar schatten. Men mt natuurlijk wel bodemmonsters om op aarde te analiseren, maar is niet het hoofddoel. Stoffen die op aarde nuttig zijn gebleken oorbeeld uranium en die dan toevallig op een andere planeet inden zijn en onbekende stoffen die nuttig blijken, zal men zeker i ontginnen. Maar we sturen geen ruimtevaartuigen de ruimte in een metaal te ontdekken, maar uit nieuwsgierigheid. We weten nut ervan nog niet. lis altijd al zo geweest: nieuwsgie- rtd naar het schijnbaar onbereikba- DI het nu al zijn nut zal opleveren, it bekend. vermeldt de historie ook, dat Far- Top een dag zijn koning toonde hoe koperdraadje waar stroom doorheen I geleid, zich ging bewegen door een letisch veld. Toen de koning vroeg r nut dit had. antwoordde Farra- oiets als: „Sire. dat kun je nooit we- Nu weten we dat alle elektromo- t vrijwel de gehele elektrotechniek, hrraday's vinding is gebaseerd. Proeven op maan 'tuurlijk kan de ruimtevaart in de i]e toekomst ook al enig nut afwer- zoals bijvoorbeeld proeven op de 'die in een absoluut vacuüm moe- pschieden. Ook kan de maan dienst doen als telescopisch centrum, ht daar de lichtstralen van verschil- 'sterren niet worden afgeremd, om- geen atmosfeer is. Is een kans dat op een andere pla- als de aarde levende (en zelfs kende) wezens zijn. Het is namelijk er enkele miljoenen sterren en zoals ons melkwegstelsel zijn. van deze sterren hebben net t zon een aantal planeten om heen draaien. tovan uitgaande is het dus zeer mogelijk dat er één (of meerdere) net zo heeft ontwikkeld, aan het tikkelen is of zal ontwikkelen als de to Dit leven hoeft niet hetzelfde te grote planeet zullen door de gro- tontrekkingskracht wezens leven die 'het verweerde landschap kruipen, 1 de grote, voortdurende wrijving, de corrosieve dampkring. Dit zal wn dikke huid vereisen. Ijle lucht een kleine planeet zal daarente- wezen leven dat grote neusgaten grote borstholte bezit om de ijle 111 In te ademen. De dunne atmos- houdt groei of beweging niet tegen, dus een wezen zijn met een rij- gestalte, dat zich met lange passen Hpreegt in het heelal kunnen wezens be- 40 die ervan overtuigd zijn dat geen "bevend wezen de giftige substantie zal kunnen verdragen. Op nabu rige planeten is het niet waarschijnlijk dat er wezens leven. Hoogstens kleine, eencellige wezens, wier en of korstmos sen. Iets grotere wezens kunnen heel misschien voorkomen op verder ver wijderde planeten in ons zonnestelsel, waar bijna geen informatie over is. Verkennen wil de mens; zeker andere planeten. Bewonen ligt helemaal aan het leefklimaat. Het ligt ook aan de af stand. Een reis naar de maan duurt on geveer 2.5 dag. De sondes deden ongeveer 4 en 8 maanden over de weg naar Ve nus en Mars. Een reis naar Neptunus duurt 14 Jaar, naar Pluto 40 Jaar. Tegenwoordig worden er in Amerika proeven genomen met atoomraketten voor gebruik buiten de dampkring, na melijk, de Nerva XE. Nu is het zo, dat een atoombom een tienduizenden malen sterkere uitwerking heeft dan een gewo ne bom. Daarom denkt men weieens dat alles wat met atoom heeft te maken, duizenden malen sterker gaat. Maar de atoomraket gaat maar twee keer snel Ier. Overzicht Hieronder volgt een overzicht van leefklimaat van een aantal planeten. VENUS <4 maanden weg): kleiner .dan de aarde: druk 120 atmosfeer, tem peratuur 500 graden C. circa 95% kool zuur. MARS <8 maanden' helft kleiner dan de aarde; druk 9 millibar 'aarde 1000 millibar): temperatuur 120 graden tot plus 30 graden C: praktisch geen zuurstof en water, veel koolzuur en stik stof. NEPTUNUS «14 jaan: omlooptijd 164 Jaar; temperatuur 200 graden C; me thaan en waterstof: zonnekracht 1/900 van de aarde. PLUTO: «40 Jaar): weinig van bekend omlooptijd circa 248 Jaar, temperatuur ongeveer 230 graden C. De planeten die wij willen gaan bewo nen, moeten dus gunstig zijn ten opzich te van het uithoudingsvermogen van de aardse materialen, want die moeten de over- of onderdruk, de te grote hitte of kou opvangen enz. Misschien zijn er buiten ons zonne stelsel of zelfs buiten het melkwegstelsel planeten die meer aan de eisen voldoen, maar of we die zullen bereiken KEES VAN LEEUWEN HERENWEG 85a WARMOND WARMOND —De bovenstaande por tretfoto (gemaakt door Holvast) is die van een prijswinnaar: Kees van Leeu wen, wonende aan de Herenweg 85a te Warmond De 14-jarige scholier hoorde .onlangs dat hij met een opstel de tweede prijs had gewonnen in een internationale jeugd- prijsvraag, die werd uitgeschreven door de Raiffeisen- en Boerenleenban ken. Het thema van die prijsvraag was de ruimtevaart, waarover 'n opstel moet worden geschreven. In totaal kwamen er ruim 10.000 in zendingen binnen, niet alleen uit Neder land maar ook uit Italië, Oostenrijk enz. Het opstel van Kees werd uit deze stapel goed bevonden voor één van de 50 tweede prijzen. De prijs bestond uit een vliegreis bo ven Nederland en België, die afgelopen donderdag plaatsvond. Met een Cara- velle van Transavia werd vanaf Zestien hoven naar Maastricht gevlogen en van daar naar Brussel en Twente. Speciaal voor deze Altona-pagina stel de Kees van Leeuwen zijn prijswinnend opstèl beschikbaar om af te drukken in de krant. Er zijn mensen die dat eenvoudig kun nen opvangen. Als Je gewend bent de hele dag volgens strakke aanwijzingen te werken, met 'n baas die vertelt hoe al les moet gebeuren, is 't niet zo'n grote verandering. Maar als Je ook maar het kleinste beetje vrijheid gewend bent, bijvoorbeeld of Je eerst karweitje A gaat doen of klusje B. dan voel Je bij zonder goed dat je opgesloten zit. Stevig op slot En als Je dan helemaal gewend bent te bepalen hoe Je bepaalde dingen gaat in delen, of Je dit of dat doet, of Je het één laat en het ander wel doet, dan is het een dubbele straf. Je ziet een hek, maar dat staat alleen fysiek open en zit psy chisch stevig op slot. Als er iemand door gaat. wacht hem de cel Na verloop van een tijdje ga Je de mensen die samen met Jou de bezet ting van een barak vormen, zo'n beetje kennen. Er heerst eerst nog wat de sfeer van een schoolreisje, vooral de eerste avond in een slaapzaal. Een stuk op twintig mensen liggen er dan gekke dingen te doen, zoals het zogenaamde winden laten. Net als op het schoolreis- Je van de vijfde klas op de lagere school. Maar vaak is dat juist om het gevoel van onbehagen te maskeren. Want in die ogenblikken dat Je alleen bent, omsloten door het duister, merk Je hoe alleen Je bent. Ondanks al die andere mensen om Je heen. Want Je hebt altijd iemand achtergelaten: een vrouw, al dan niet met kinderen, een verloofde, ouders, al is het maar een aquarium met vissen. Die mensen en huisdieren mis Je hier. Al je „maten" zijn dan wel van goeden wille, maar het is toch anders. Dan ook komt er voor veel gevangenen het ogenblik dat ze er aan denken hoe het nu thuis zou gaan. Wat moet de vrouw tegen de buren zeggen? Hoe vangt ze het op als de kinderen vragen waar hun vader is? Bomen zagen Gekleed in een bruin manchester pak ga je de volgende dag aan het werk. Als Je boft in de buitenlucht. Bo men omzagen en schonen 'van takken ontdoen), een hek maken, tuintjes om spitten. Maar ook binnen wordt er ge werkt. De hele dag achter een naaima chine zjtten om postzakken te naai en is niet bepaald bevorderlijk om de dag vlugger te laten opschieten. De behandeling door opzichters en bewaarders is over het algemeen vrien delijk en voorkomend. Natuurlijk lopen er ook hier mensen tussen door die niet zo vriendelijk zijn. Maar in door snee valt het allemaal wel mee. Ze lo pen zonder revolver, schreeuwen geen bevelen en zijn sterk in de minderheid. Maar ze zijn wel de baas, natuurlijk. In zo'n veertien dagen vraag je Je wel af of gevangenisstraf zin heeft. Ge sprekken met andere gevangenen die er vaak dankbaar voor zijn dat er einde lijk iemand is die naar hun problemen luistert leert dat de alcohol voor heel wat zorgen verantwoordelijk is. Maar de verandering „als ik thuiskom drink ik niet meer" hoor Je maar zelden. Wél dat men op gaat passen, niet meer ach ter het stuur kruipt na een borreltje. Dan maar een taxi nemen, dat is altijd nog goedkoper. Spanningen Deze veertien dagen worden be schouwd als een waarschuwing. Een pe riode waarin men de gelegenheid heeft de „zonden te overdenken". Als Je wat gevoelig bent is het natuurlijk wel meer. Dan besef je erg goed dat Je vrijheid Je ontnomen is. Na anderhalve week levert dat onherroepelijk spanningen op. Dan ga je zien dat Je overbuurman altijd hard loopt om het eerst eten te kunnen halen. Dan merk je nog eens extra hoe eigenwijs die ander is. En hoe vrolijk, die ander die altijd zegt dat het hele maal niet erg is. Terwijl je het zelf juist zo beroerd vindt. Dan komen de momenten dat Je het gezelschap ontvlucht. Alleen, of met nog een paar figuren die er ook niet meer tegen kunnen. Omdat je anders ruzie gaat maken. Omdat Je weet dat Je mis schien gaat slaan of schoppen. En daar mee los Je niets op. Je zorgt alleen maar voor nieuwe narigheid. Dus probeer je het, vooral op de lan ge zaterdag en zondag als er niet wordt gewerkt, met een spelletje biljart. Of een kaartje leggen. Of een brief schrij ven. Maar dat gevoel van onbehagen raak Je niet kwijt. Als ik er maar even uit kon, denk je. Gewoon een straatje om, zonder al die gezichten te zien waar Je genoeg van krijgt. En dan vang je weer een kreet op „Ach, het valt allemaal wel mee". Op zulke momenten vraag Je Je af, man, leef Je dan altijd in een tredmolen. Heb Je nooit eens nagedacht over het begrip vrijheid. Besef Je nu echt niet dat het wel de gelijk een gevangenis is, al zijn er dan geen sloten en grendels. Op zulke mo menten is het moeilijk te dragen en ver lang Je weer naar de maandag. Dan kan Je weer aan het werk. Dan kan Je Je gedachten afreageren door 'n extra grote schep zand te verplaatsen. Of eens goed kijken hoe Je het best kan zagen. Maar de maandag dat Je weer naar huis kan blijft natuurlijk het punt waarnaar Je steeds uitziet. De laatste zondag geeft daarom de moei lijkste ogenblikken. Terwijl anderen vro lijk zitten te kaarten of te dammen kijk je op Je horloge. Nog maar tien minu ten later dan zoëven. Wat moet Je doen? Overal kom Je mensen tegen die lopen te lachen of te praten. Je mengt Je er tussen maar dat lukt niet best. Je lach is geforceerd, Je vrolijkheid ge maakt. Tijdens het ping-pongen denk Je aan Je werk, terwijl Je tien-over-rood, speelt op het biljart aan het thuisfront. Niet meer Dat zijn ook weer de ogenblikken dat Je denkt: 't is zinvol. Ik zal wel oppas sen dat 't me niet meer gebeurt. Ik niet meer hier naar toe. Maar Je vraagt Je ook af of dat voor iedereen geldt. Of er niet mensen zijn die het in hun hart toch nog wel een beetje leuk vonden. Voor mij hoeft het in elk geval niet meer. Ik zal tot het uiterste probe ren geen recidivist te worden. Verheerlijking straalt ons toe uit het duister, en de luister van zovele goden ontwaakt in de morgenmist. Verzen klinken, de wereld straalt. Soms een vogel die als de wind verdwijnt in morgendauw. De vleermuizen gaan, zij hangen zich. Paardenhoeven, bemoddert door de maan, staan gestaag. Dan. traag stappen zij voort. Eeuwen van satijn zijn gegaan en voddeneeuwen zullen komen. Het leven cirkelt visueel. Een boeg rondt een boei. In eeuwige bloei staan de bergen in de verte Hun witte bloesems bedwelmen je ogen. Veelgetinte rozen blozen, lachend staan ze daar. Heel vaag verschijnt Venus, als uit een witte sluier. Haar schoonheid verbleekt de stilte. Verbleekt de schoonheid van de natuur. Als in een vlaag verschrapt zich de wanordelijke waterval. Verstart zien de dieren, stromen de rusteloze rivieren. Slijpen hun beddingen tot oplosbaar stof. De vogels van zo ver zweven naar het zwoele zuiden. Het noorden is nog koud. Schotsen schokken in vreemde mineraalbronnen. Onontgonnen ligt het licht verscholen in hun gronden waar het nog duister is. De zwarte vis. eens nog zo schoon en schubbig, verstikt in de droogte. Hoogten toornen ver boven een horizon van korenschoven. De wolven huilen. De uilen verscholen in zuilen loeren met lichtbalogen naar de kilte. De stilte betast met gevoelloze vingertoppen naargeestige hangstroppen. die schaduw zoeken bij de lijken die aan hen prijken. Stroomgeklots zuigt en botst de aarde van het woud. Een stem spreekt, vloeit over in muziek, die aanhoudt en aanhoudt, oneindig ver. Tot voorbij de sterren gaan de ruimteloze gedachten van mensen, dieren die wachten op wat de nacht hen afneemt Kleuren schieten voorbij aan hun ogen, ze gaan. De geuren van onkruiden snuiven zij zachtjes in. Gitaren zweven hun geluiden rond mijn oren. De muizenissen in mijn ogen verhogen mijn laffe laagheid. Hiaten in mijn smaak verharden mijn zintuigelijke waarnemingen. Als de zee vloed wordt, holt een horde krabben naar hem toe. De lonkende lokroep weerstaan zij niet. Zelfkanibalistische mieren versieren hun hoop met zandrotsen. Lachende leemtes van de heide verspreiden hun gekerm in eenzaamheid. De tijd verstrijkt, vergaat evenals zijn fantasie. Het wordt snel laat. Albert van Duijn Saturnusstraat 8 Sassenheim Vanmiddag ging ik door mijn oude Leiden, ik wist ineens niet wat ik had, allemaal rommel, puin en hopen het leek wel een gebombardeerde stad. De oude huizen stonden schots en dronken. zo arm, en zo verschrikkelijk kaal, hun bloedarmoedige gelaten gaven mijn stad een aanzien, ziek en vaal. Toegangswegen lagen opgebroken auto's klitten dringerig aaneen, kilometers eindeloze rijen, waar moet dat met het voorjaar heen! Het goede ouwe pittoreske Leiden gaat aan zijn arremoe kapot, zelfs in de rap geplante bloemen en in de vlaggen zit de mot. Ballorig richtte ik mijn schreden naar het rillerig plantsoen, waar. en dat is het ene winstpunt, de lente het wel zal doen. J. v. d. Water Driftstraat 22 Leiden. Hoe werd. uit het massaloze waaruit alles is ontstaan, ook het menselijk brein verkozen, dat trachtte te verstaan? Hoe ontstond uit het microwezen, de macro van het heelal? En wat is het. die dit lezen, met mijn geest verbinden zal? Hoe kan alles op dees' aarde zo geschikt zijn voor haar doel? Wie gaf ons de grote waarden, van verstand en gevoel? Hoe kunnen vragen rijzen, naar iets wat wezen zal. en kan men niet bewijzen, wat spreekt uit het gans* heelal? P J. van Steyn Stille Rijn 1 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19