MSTERDAM: BOETIEKJESCENTRUM Frank Govers Modieuze mannen kopen bij Ton Verheugen Ik heb al lang gezien, dat beter niet bestaat, duurdei dus niet hoeft. Eéns? SOPHIE EN JOHNNY LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 Een dagje Amsterdam-centrum, slenteren door de Kalver- straat, over het Rembrandts- pleinkoffie in een van die gezellige espressobarretjes op de grachten en natuurlijk een strooptocht langs de boe tiekjes. Wij hebben het ook een dagje gedaan, fotograaf Paul Mullens en ik. We zijn een beetje in de „city" geble ven omdat je eigenlijk alles een beetje moet kunnen be lopen. want met een auto Amsterdam in is waanzin. Het kost zeeën van tijd en is bo vendien bar ongezellig. Waarom nu Amsterdamse boe tiekjes, in Leiden zijn ze toch ook. Helemaal waar, je kunt in Leiden leuke boetiekkleer- tjes kopen, heel up-to-date Wij hebben het daarom meer gezocht in de couture-boe- tieks. In deze boetieks wordt naast de mooie, vaak ook prij zige Franse confectie, de eigen collectie van de eigenaar of eigenaresse verkocht. Het blijkt dan dat deze kleding niet meer zo uitzonderlijk duur is. Om maar eens een voorbeeld te noemen: een zwart satijnen blazer bij René Gerretsen kost f. 98,-. toch niet gek voor een modelletje waarvan er straks misschien maar een stuk of twintig rondlopen. Het is daarom best eens de moeite waard in de coutureboetieks rond te kij ken, want als je f.100,- tot f .125,- over hebt voor iets heel moois bij C. en A. kan dat er toch ook af voor iets aparters? Voor heren die iets bijzonders willen, al is het maar een uiterst fraai overhemd, hele maal op maat gesneden, von den we in de Kinkerstraat een leuk winkeltje. Wij hebben echt niet gepro beerd alles wat er op dit ge bied in Amsterdam te vinden is. op te zoeken, dat laten we graag aan de stropers en stroopsters zelf over, wij heb ben het aas uitgezet. Kinkerstraat 242 D. een zilveren voorgevel met de naam Ton Ver heugen, een klein etalage-raam, eigenlijk niet bijzonders. Maar voor we het als „oninteressant" afdoen, besluiten we toch wat verder te gaan dan de vluchtige blik door het raam. Gelukkig maar, want anders hadden we nu niet geweten dat Ton Verheugen tot een van de beste herenboe tieks in Amsterdam behoort en vele radio- en tv-artiesten kleedt, om maar eens een voorbeeld te noemen: de beat-groep Shocking Blue. Ton Verheugen werkt al tien jaar in Amsterdam en dat is heel wat in een stad waar boetiekjes uit de grond gestampt worden, maar ook weer geruisloos verdwijnen. Een boetiek drijven is niet zo maar wat kleren inkopen en dan wat duurder dan het grote mo dehuis verkopen, er moet éigen werk achter zitten. Ieder sei zoen moet de boetiek iets hele maal van zich zelf kunnen bren gen om de klanten te blijven trekken. Ruime beurs De gastvrije verkoper Jan brengt ons dan ook meteen naar de nieuwe collectie van Ton Verheu gen die pas is geshowd. Of hij iets aan wil 'trekken voor de foto graaf „maar natuurlijk, met ple zier". Het is even zoeken want de showmodellen vallen nogal klein maar de maxi-Jas van een kasmir-dessin met een fijn randje bruin bont afgezet, past net. Ik zie daar nu niet direct een man mee naar zijn werk stappen, maar als Je er een type voor bent zal de bestemming gauw gevonden zijn. „Zal ik ook eens een geheel aantrekken," vraag Jan bereidwillig. Met enige moeite wurmt hij zich dan in een grijs pak. Terwijl Jan met fo tograaf Paul druk bezig is, heb ik even tijd om rond te kijken. Het voorste gedeelte van de boetiek maakt een wat gewone Indruk, maar wie even de moeite neemt verder door te lopen komt in een piepfijn afgewerkt gedeelte waar colbertjes en pantalons keurig in het gelid hangen. Dan de beel dige paskamertjes met koperen wild-west klapdeuren, zwarte stoffering en indirecte verlichting vanuit het plafond („bijna alle maal eigen werk," vertelt Jan». Maar om in dat leuke geheel en in werkstukjes van Verheugen te !is de boetiek van Frame 1 op de hoek Spui-Kalver- 1 Ook weer zo'n winkeltje !fioet weten te zitten, want het gedeelte op de begane •fkljkt zou Je niet denken een couture-boetiek ze- toieden worden truitjes en f&nte artikelen verkocht, I*je dan de trap op dan Ie pas in de echte boetiek. ">0 de assistentes van Go- het ons meteen de leuke dingen uit de voorjaars- e zien, die toen nog niet iKhowd Hijke boetiek is modern, fo praktisch ingedeeld. Het ADVERTENTIE [lAMtSMODE in exclusief jongt stip- zijn twee grote kamers waar nu in plaats van meubels kapstokken en rekjes met leuke zomerkle ding hangen. De paskamers evenals de vloerbedekking in geel bruin uitgevoerd, hebben wat sa loonachtige houten deurtjes, die wit gelakt zijn. Het is daar echt een gezellige toestand. Drempelvrees kent Mod'elle niet. Iedereen komt er, vooral op za terdag. binnenstappen. Dat komt misschien ook wel omdat het boetiekje aan de Kalverstraat is, als Je aan het winkelen bent denk Je al gauw: „ach laten we daar toch maar even naar bin nengaan. kijken kost niets." Maar voor wie iets van de laatste show van Frank Govers gezien heeft of ziet zal met moeite zon der tenminste een leuk dingetje de zaak weer uitgaan. Ook Govers heeft naast zijn eigen collectie, een pakje daaruit kost zo rond de f 198,-, ook veel mooie confectie. Bij hem zagen we b.v. ook de zeemleren safari-jasjes. Bovendien worden veel modellen die hij ontwerpt geconfectioneerd en dan komt de prijs natuurlijk aanmerkelijk lager te liggen. Nog even iets over de voorjaarscol lectie, bij Govers kregen we iets te zien wat we nog maar weinig zijn tegengekomen. Een soort hot- pants-Jurk. Om even te verdui delijken een jurkje met plooi rok dat bij nadere beschouwing toch een broek blijkt te zijn, zo iets als een tijdje geleden de rok- broek, maar dan wat fijner ge sneden en afgewerkt. Echt iets voor de dikkertjes die toch up- to-date willen zien. mogen rond stappen heb Je wal een ruime beurs nodig. Pantalons schommelen tussen de f 59 - f80, oolbertjes rond de f 160. niet be paald goedkoop te noemen dus, maar voor de „kenner" van de vaderlandse mode toch niet al te gek. Het hoeft trouwens niet al tijd honderden guldens te kosten, een overhemd van de hand van Ton Verheugen kost zo ongeveer f 39.-. Op maat De boetiek aan de Kinkerstraat is want men maakt hier in eigen echt iets voor de lastige kopers, atelier pakken naar wens. Andere stof, zoek maar uit, andere kraag, alles kan en binnen veertienda- gen in huis. Ook de accessoires, die toch in de herenmode een steeds grotere plaats gaan innemen zijn er te vinden. Ik heb heel wat grappige dingen gezien en de fotograaf wenste dat zijn salaris driemaal zo hoog was, toen we de winkel uitstapten. ..Ja. dat verkoop Je niet iedere dag" zegt Jan, als ik een fraai uitge sneden leren kraag en dito been kappen voorzichtig van het haak je licht. „Komt er bijvoorbeeld een beatgroep die weer eens iets anders wil, dan kun je zoiets ge bruiken". 'jeer is deze zomer voor de heren wel een „must". En, om een slank, herenmiddel zal een brede prach tig met de hand uitgesneden ceintuur (de goedkoopste kost f 49,25» helemaal niet misstaan. Het is moeilijk om na een klem uurtje afscheid van Jan te ne men maar er staat nog meer op het programma Bij de foto's: „Sophie en Johnny", een naampje dat ik mij nog herinner uit mijn tienertijd, „Zij dronk ranja met een rietje". Daarom lokte een be zoekje aan de boetiek Sophie en Johnny in de Oude Leliestraat eigenlijk extra aan. Van buiten ziet het er leuk uit, de rode mar kiezen, de met wit beschilderde ramen hebben iets van de Parijse charme. De ontvangst en de rest van het bezoek waren wat min der aardig. Sophie zelf was er niet en de vervangster zag er kenne lijk weinig heil in, iets gezelligs over de boetiek te vertellen. Bo vendien maakte het geheel een wat rommelige indruk, maar daar was misschien de show die kort daarvoor was gegeven wel een beetje schuldig aan. Dit alles doet er natuurlijk niet toe als Je de gezellige romantische kleertjes van Sophie bekijkt. Een groot deel van de eigen ontwer pen wordt geconfectioneerd een deel wordt verkoopklaar gemaakt in het eigen atelier. De prijzen vallen hier mee. Voor rond de honderd gulden ga Je met een Jurk, ontsproten aan het brein van Sophie de deur uit. Een heel mooi hot-pants-pakje met 'n jas je dat een beetje aan Chanel doet denken kost f 169.- maar is dan ook exclusief. Voor degenen die toch een beetje nieuwsgierig zijn geworden naar de werkstukjes van Sophie van Kleef, een reis naar Amsterdam is daar niet voor nodig. Boetiek Vionnet heeft leuke hot pants met vlinderhesje van Sophietje hangen Een kijkje op de Kalverstraat vanuit de boetiek van Frank Go vers op de hoek van de Kalverstraat-Spui. Het bloemmotief dat midden op de ramen is aangebrachtoranje van kleur), is het her kenningsteken van Govers' boetiek Mod'elle. (foto 1) Jan in een pak met bijpassend overhemd, ontworpen door zijn Ton Verheugen. foto 2) Ton Verheugens verkoper Jan was onmiddellijk bereid het een en ander voor ons aan te trekken. Hier staat hij in een maxi-jas voor de koude zomeravonden. De stof heeft een kasmir-dessin en een bruine bontrand. (foto 3) Een overzichtje van de boetiek van Frank Govers. (foto 4) Het grappige geveltje van de boetiek van Sophie en Johnny (foto 5) Volgende week gaan wij verder met Peter van de Haar; René Gerretsen; Snop. Tekst: Henriëtte van der Hoeven Fotoreportage Holvast ADVERTENTIE Dobbelman.. als u gewoon bijzonder goed wit en kleur wilt wassen- 6,15 NUWT-B4IUUMKTEF j

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17