Parijs beëindigt speciale amenwerking met Algerije Agitatie tegen de Engelse volkstelling Moskou bereid tot enkele concessies inzake W.-Berlijn iitbinding van De Gaulle's afspraken in Evian Soeharto op Ambon Liberale leider Jeremy Thorpe slaat alarm atale steek on zet de rdkoreaanse plomaten et land uit ÏATICAAN STEGEN OT PANTS Industrieel in Brazilië door terroristen doodgeschoten Franse satelliet V aticaan beperkt belastingvrije kleinhandel in boter en drank Armand Denis overleden m jG 16 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 WARSCHAU (AFP) Volgens het de bondsrepubliek en het westelijk (Van onze correspondent) [IJS (GPD) De (gedeeltelijke) nationalisering van fanse oliemaatschappijen in Algerije heeft voor de Fran- 01 ring de deur dichtgedaan: gistermiddag heeft de secre- aieraal van het Franse ministerie van Buitenlandse Za- (ft ffvé Alphand in Algiers officieel een punt gezet achter os-Algerijnse politiek van samenwerking, die president j jlle in 1962 met de akkoorden van Evian was begonnen. werd gisteravond nog opgemerkt, dat Frankrijk niet van plan is ook een wijziging te brengen in de bijstand die Algerije op onderwijskrediet ver leend wordt en dat ook de Algerijnse arbeiders in Frankrijk zullen kunnen blijven. Het is echter nog de vraag of de Algerijnse regering van haar kant nog wel bijzonder gesteld is op hulp of samenwerking. In enkele Franse kranten verschenen gisteren al oproepen van Algerijnse maat schappijen die gericht werden aan hun landgenoten om in hun dienst in Vf id Algerijnse kant werd ge- vaderland te komen werken. Dat 1. !tet. men deze Franse nnt- de ontbinding van de Evlan-akkoor- den voor de Franse diplomatie een echec van niet geringe omvang is kan uiteraard moeilijk worden ont kend. De hele politiek van president Pompidou, die het Middellandse Zeebekken van vreemde smetten van i Amerikaanse en Russische herkomst Aflnn TOt rlp wilde zuiveren, werd gisteren een jiiJll/ V Li/\5 nieuwe en vermoedelijk fatale steek in de rug toegebracht. Desalniette min hebben de regeringspartijen in het parlement gisteren een verzoek van een radicaal kamerlid van de hand gewezen, dat volgende week de regering had willen interpelleren over de politieke en economische conse quenties die van de diplomatieke breuk met Algerije voor de toekomst kunnen worden verwacht. fcose topdiplomaat liet de Al- minister van Buitenlandse l touteflika in enkele sobere naam van zijn regering it Frankrijk uit de Jongste jen die Algiers meende te nemen de conclusie had ge- Al gerij e verder geen aan- privileges meer maken lü Algerijnse kant werd ge il dat men deze Franse ont- ils een breuk van de vroegere apièigen beschouwde. In Parijs HBO (Reuter, AP) Op last Ceylonese ministerie van ise Zaken hebben alle reaanse diplomaten in Cey- daag het eiland verlaten we- smeden van een terroristisch tot omverwerping van de re en het steunen van de op- relke tien dagen geleden op ind uitbrak. Men verwacht niet, dat Ceylon zover zal het alle diplomatieke ban- communistisch Noord-Ko- verbreken. eylon zyn twee jeugdige op- sgen van de ultra-linkse „Che •beweging" gearresteerd, die bekend het plan te hebben 5 april de premier van mevrouw Bandaranaike, te tien. Een groep van vijftig re- die avond de ambtswoning premier hebben moeten hin gen, haar doden en het huis d steken. De twee thans ge- opstandelingen waren de srroristen die waren versche- anderen waren niet komen 'in onze correspondent) )ME (GPD) - Terwijl in fence de modeshows voor de «taan, heeft de „staatscou- Tan het Vaticaan", de Os- fetore Romano, een aanval hot pants gedaan. In het wordt gesproken over „ver- Men zoals dat van de bij jonge en opgroeiende meis- sexyer wordende kle- Dit verschijnsel dient vol de Osservatore Romano Btig door sociologen te wor- bcstudeerd". t Vaticaanse blad gaat voort bet veroordelen van deze fct door 't te formuleren als ni-shirts en micro-shirts, ac- «birts, die aan de zykant "staan, maxi-coats, open ultra-korte shirts en nu hot pants, de doorzichtig- wn de tot haar minimale teruggebrachte kleding 's die wordt uitgevent door de warenhuisconcerns en de van het nudisme die geërotiseerd door body- ckings". Jens de schrijver ken- wk goed op de hoogte van hatste damesmode is deze ■lij voor een deel verantwooi - fik voor „criminele episodes vreselijke Jeugdige straat- ®uerij". Hierbij toont het toanse blad een paar geval kan verkrachting in Rome die door jeugdige gangs Wen gepleegd. Het blad waar- 'uwt tenslotte nog dat vrou- die uitdagende kleding dra- haar eigen zaak geen goed 1 omdat de dracht de man- "Oververzadigt met haar be ogen". DJAKARTA (REUTER) Aan de Indonesische president Soeharto is gisteren op Ambon in de Molukken een enthousiast welkom te beurt ge vallen, aldus meldt radio-Djakarta. Duizenden Ambonezen waren aan wezig om de president te begroeten. Het bezoek aan Ambon vormt een onderdeel van een bezoek van vijf dagen aan de Oostindonesische ei landen. Al eerder was hij op Celebes en Halmaheira. President Soeharto heeft vorig Jaar tweemaal een bezoek aan Ambon uitgesteld, onder meer in september na de overval van Ambonezen op de Indonesische ambassade in Wasse naar. Poolse blad „Zycie Warszawy" is de Sowjet Unie bereid inzake de kwestie West-Berlijn enkele belangrijke con cessies te doen. Een „vertrouwelijk document" waarin deze conces sies staan opgesomd zou op 26 maart al door de Russische ambassadeur Ambrassimow aan de drie Westerse mogendheden zijn overhandigd, die het zeer gunstig hebben ontvangen. De inhoud van het document zou in het kort hierop neerkomen. Moskou gaat ermee akkoord dat de bonds republiek op het consulaire vlak de Westberlijners in het buitenland vertegenwoordigt onder het voorbe houd dat de Westberlijnse bevolking op deze manier niet de West-Duitse nationaliteit verkrijgt: West-Berlijn, zou kunnen delen in a-politieke en a-militaire akkoorden, gesloten door West-Duitsland met instemming van de Grote Vier: de vertegenwoordiging van West-Berlijn op politiek gebied en in kwesties betreffende de veilig heid zou op de zelfde wijze geschie den als thans het geval is, dat wil zeggen via bemiddeling van Amerika Groot-Brittannië en Frankrijk: het reizigers- en handelsverkeer tussen deel van Berlijn zou aan geen en kele beperking meer onderhevig zijn en kan dus geheel verlopen over eenkomstig de internationale gebrui ken. Het blad voegt er aan toe dat dit standpunt van Moskou steunt op de bereidheid van Bonn deel te nemen aan besprekingen om tot een akkoord met de belanghebbende partijen te komen. Tenslotte zouden de Westber lijners toestemming krijgen reizen in Oost-Duitsland, inclusief Oost-Ber- HJn te maken of dat nu om huma nitaire, religieuze, culturele of zelfs toeristische redenen is. Het docu ment zou daarentegen wel bevestigen dat West-Berlijn geen onderdeel uit maakt van de bondsrepubliek en zich niet op de regering in Bonn kan verlaten. Bijgevolg mogen de federa le president, de federale regering, de bondsdag en de bondsraad en andere federale instanties, evenals officiële Westduitse personen zich in West- Berlijn niet te buiten gaan aan of ficiële activiteiten of acties die de bevoegdheden van Bonn ten aanzien van West-Berlijn zouden uitbreiden. 9 SAO PAULO (REUTER) In de Braziliaanse stad Sao Paulo hebben stedelijke terroristen gisteren de vooraanstaande industrieel Henning Boilesen op straat doodgeschoten .Boilesen, van Deense afkomst, werd toen hij naar zijn werk reed gevolgd door een auto. Toen hij uit z'n auto sprong werd hij neergeschoten. Vol gens pamfletten die de daders ach terlieten betrof het 'n wraakneming voot de dood van hun kameraad Jo se Carvalho, die bij een botsing met de politie is omgekomen. Waarnemers menen echter dat de ze aanslag tevens een belangrijke wending betekent in de guerrilla- tactiek in Brazilië. Volgens hen willen de guerrillastrijders, die zich tot dusverre hebben beperkt tot het ontvoeren van buitenlandse diploma ten om uit te wisselen tegen gevan gen medestrijders, door aanslagen op zakenmensen de huidige indu striële bloei in Brazilië dwarsbo men. Dat zou een belangrijke ver scherping in de strijd tegen de rege ring-Medici zijn. Prinses Anne van Engeland droeg gisteren een „rimboe-hoed je" bij een militaire inspectie in Bovington, in het graafschap Dorset. PARIJS (AP) Van de Franse lanceerbasis Kourou in Frans Guya na is gisteren de zevende Franse kunstmaan naar een baan om de aarde gelanceerd. De satelliet voor zon-onderzoek kwam in een baan waarvan de hoogte varieert van 456 tot 702 kilometer. Een omloop om de aarde duurt 96 minuten. De satelliet weegt 96 kg en werd gelanceerd door een Diamant-B-raket. Het is de be doeling dat het instrumentarium minstens zes maanden blijft werken. ROME (GPD) De kopers in de Vaticaanse winkels, waar alles goed koper is, zullen voortaan minder bo ter en sterke drank kunnen krijgen. Wat de boter betreft is dit zonder twijfel een gevolg van de beschuldi ging door het Nederlandse kamerlid Vredeling, die in december vorig Jaar van onze regering wilde weten wat het Vaticaan met ruim 1 miljoen kilogram boter moest doen, die bo vendien nog in de EEG-landen was gekocht terwijl het Vaticaan niet tot de EEG behoort. Vredeling suggereerde met zijn vraag dat de gesubsidieerde boter binnen Italië werd doorverkocht. Nu is dan een eerste maatregel getrof fen om ongeoorloofde handel met het gebied buiten Vaticaanstad tegen te gaan. Niet alleen werden vier van de zes ingangen van de beroemde en be ruchte Vaticaanse winkel gesloten, bij de enige overgebleven ingang en uitgang staan nu gendarmes te con troleren. Wie het recht heeft in de winkel te kopen krijgt nu niet meer dan één kilo boter per week, waar voor hij 1300 lire betaalt, dat is onge veer 7.50 gulden, iets minder dan de helft die de huisvrouwen buiten het Vaticaan betalen. In plaats van twee flessen drank per week kunnen de bezitters van een toegangsbewijs in de toekomst bovendien nog maar één fles per week mee naar huis nemen. Het is echter niet zeker dat deze maatregel ook in de toekomst zal blijven be staan. (Luipaard op schoot) NAIROBI (Reuter) De filmre gisseur en auteur Armand Denis, die samen met zijn vrouw Michaela be kend werd door films over het die renleven in Afrika is gisteren op 74- Jarige leeftijd in Nairobi overleden. De films van het echtpaar zijn over de hele wereld vertoond, in Nederland gedurende vele Jaren als de populai re televisieserie „Luipaard op schoot" Zij vormden een belangrijke bijdra gen tot de wildbescherming. Armand Denis was de zoon van een Bel gische rechter en studeerde schei kunde aan de universiteit van Ox ford. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Ook in En geland zijn strubbelingen ont staan naar aanleiding van de tienjaarlijkse volkstelling („cen sus") welke op 25 april zal wor den gehouden en 18 miljoen ge zinnen zal omvatten. Volkstellin gen kent men hier al 170 jaar. Ze zijn in het verleden zonder moei lijkheden verlopen maar de angst voor de computer zit er thans danig in. De man die de volks telling organiseert, Michael Reed, heeft dinsdag gezegd dat er iets mis zou zijn met de Britten in dien zij de hele zaak zonder meer zouden slikken, maar hij acht de vrees dat er van de verzamelde gegevens misbruik zou worden gemaakt ongegrond. Er is geen volk dat zich zo schrap zet tegen inbreuken op wat als het privé-heiligdom wordt beschouwd als het Engelse. Niet voor niets be schouwt de Brit zijn woning als een kasteel, dat hij bereid is tot z'n laatste snik tegen ongewenste in dringers te verdedigen. Hij rilt dan ook van de gedachte dat, zoals bij ons, ambtenaren van de personele belasting bij hem thuis zouden ko men rondkoekeloeren. Die ambte naren bestaan dan ook in Engeland niet. Inderdaad is „privacy" in Enge land het hoogste goed. Wat de volks telling betreft heeft de regering na gelaten haar belofte na te komen om het publiek van te voren grondig voor te bereiden en vooral gerust te stellen over afdoende waarborgen I tegen misbruik. over vragen inzake hun geboorte plaats en die van hun ouders. Uitbarsting Jeremy Thorpe resultaten van de volkstelling met bijbehorend sociografisch onderzoek niet uitsluitend bestemd zijn voor de regering, welke zoals wel iedereen erkent moet kunnen beschikken over een Juiste feitelijke informatie, o.a. inzake woningtoestanden. Ook de gemeentebesturen en de universiteiten zullen van 't materiaal kunnen profiteren, terwijl dit boven dien kan worden verkocht aan bui tenstaanders, o.a. voor commerciële doeleinden, bijvoorbeeld aan automo bielhandelaren die willen weten bij wie ze het best hun produkten kwijt kunnen. En dan maken vooral ge- Jeremy Thorpe, leider van de li berale partij, heeft aangekondigd dat hij zou weigeren te antwoorden op vragen inzake huisgenoten, waar deze vijf jaar geleden waren en waar hun ouders vandaan komen. Hij loopt daarbij het risico van een boe te van 50 pond (ruim 400 gulden). Thorpe liet zich nogal gaan op het tijdens de paasdagen in Plymouth gehouden congres van de revolutio nair-gezinde jong-liberalen en gaf op een retorische vraag het eveneens retorische antwoord, dat hij mis schien zelfs gevangenisstraf zou trotseren, namelijk in geval van niet-betaling van de boete. Hij voeg de er echter onmiddellijk aan toe, dat hij niet van plan is een martelaars- figuur te worden. Thorpe is over zijn uitbarsting van Alle kanten scherp aangevallen. Des niettemin heeft hij een onstuimige reactie tegen de volkstelling ontke tend. Thorpe eist dat het Lagerhuis hierover een spoeddebat zal houden omdat volgens hem de volkstelling een gevaarlijke vorm is van officieel rondsnuffelen. Aan zijn zijde staat de vereniging, die de burgerrechten verdedigt en de volkstelling 'n mon sterachtige inbreuk op het privébe- staan" noemt. De vereniging eist afdoende waarborgen tegen mis bruik. Volgens de autoriteiten is daarvoor gezorgd, omdat de namen en adressen van de ondervraagden niet in de computer zullen gaan en gedurende honderd jaar achter slot en grendel blijven. Desondanks hou den de critici vol dat het door be paalde informatie toch mogelijk zal zijn om de personen in kwestie te i- dentificeren. Daarbij komt dat in Engeland de kleurde immigranten zich ongerust Maatregelen De algemene registrator voert hier echter tegen aan dat zeer weinig sta tistisch materiaal zal worden losge laten betreffende gebieden met een zeer kleine bevolking. Een andere maatregel tegen misbruik is dat en quêteurs met twee Jaar gevangenis straf worden bedreigd indien zij ver trouwelijk inlichtingen aan derden zouden verstrekken. De Unie van Pakistani-arbelders heeft haar 8.000 leden verzocht niet te onthullen waar zij of hun' ouders zijn geboren en is bereid degenen die de boete niet kunnen betalen finan cieel te helpen. Andere immigranten organisaties zullen later hun advies uitbrengen. In deze kring hoopt men dat een algemene weigering om de ze vragen te beantwoorden massale juridische vervolging onmogelijk zal maken. De vrees van de immigran ten is n.l. dat de gegevens in handen zullen vallen van een regering die deportatie en repatriëring tot haar officiële politiek zou maken. Men staat wantrouwend tegenover de belofte van de h uidige regering dat behalve de afdeling statistiek geen andere departementen de in formatie die de volkstelling ople vert zullen ontvangen omdat het par lement tenslotte reeds een eerder ge geven belofte om de Aziatische Brit ten uit Kenia in Engeland toe te la ten ongedaan heeft gemaakt. Te weinig feiten Tegenover de werkelijke of ver meende vrees voor hetgeen de com puter met de resultaten van de en quête kan uitgespoken staat de er kenning dat de volkstelling noodza kelijk is omdat men veel te weinig afweet van de bevolkingsgroei en de verschuivingen daarvan Hulpbron nen worden vaak verkeerd aange boord wegens onvolledige kennis zo wel op nationaal als plaatselijk ni veau. Bovendien wordt er Juist door onvoldoende statistieken tendentieus geredeneerd over de immigratie. Om de Juiste feiten te rangschik ken en te interpreteren is de compu ter onontbeerlijk en technisch ge sproken een Ideaal middel. Weinigen geloven dat commerciële belangen in staat zullen zijn naar hartelust te grasduinen in de gegevens die boven dien anoniem zijn zodat er persoon lijk geen schade kan worden berok kend. Linkshet formulier voor d» Engelse volkstelling en rechts een bijbehorend brie/je, waarin de betekenis van het verzamelen van noodzakelijke gegevens wordt uit eengezet („Why this Census is so vital": waarom deze telling zo belangrijk Is).

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9