'Als er geen thee is, dan liever niks." Bierblik-incident ook schuld van de scheidsrechte nu maar eens een solo Puskas is geen best verliezer Willy van der Kuylen: PSV ZIEDEND OVER LEIDING ALLEEN EEN GELDBOETE? van Belgie Hockeyteam tegen Belgen Rode Ster oppermachtig PAGINA 21 ((DERDAG IA APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD veld in plaats van te fluiten. Want als hij daarvoor wat strenger had opgetreden en be ter had gefloten, hadden ze mij nooit op zo'n schandalige wijze durven af te stoppen. En dan was er daarna dus ook niets ge beurd". De oude vedetten van Real Madrid gemiddelde leeftijd van het elftal bijna 29 Jaar durfden in hun Jacht naar nieu we successen tegen PSV echter alles. Al in de tweede minuut plantte Amancio zijn directe te genstander Harry Vos noncha lant een elleboogje tussen-neus- en-lippen en toen de interna tionaal nog „groene" Ierse scheidsrechter O'Neill daar niet onmiddellijk streng tegen op trad. trokken de Spanjaarden alle registers met geniepige, maar „doeltreffende" trucs direct wijd open. Terwijl de onfortuinlijke Vos vijf minu ten naar de kleedkamer ver dween om door clubarts Van der Brakel te worden gehecht, sloegen de Madrilenen letterlijk en figuurlijk toe. door Cees Onvlee Provocerend werd het aloude theaterspel opgevoerd. En die „reprise" draaide in het vij andige Eindhovense sportpark voor Real uitstekend: want niet alleen liet PSV zich verleiden tot het maken van domme (tegen)- overtredingen, de Eindhovena- ren gingen ook keer-op-keer in discussie met de Ierse fluitist O'Neill, die meestal alleen de tweede overtreding zag èn be strafte. Waarover men in de Spaanse kleedkamer lang na afloop nog lachte. Oordeelde trainer Miquel Munoz. eens de man die liefst zes Europa Cups mee hielp ver overen. later galant maar des te pijnlijker: „PSV speelde ver rassend leuk voetbal. In Ma drid zullen we het ook zeker niet gemakkelijk krijgen. Maar PSV speelde veel te lief. PSV wilde zoveel mogelijk echt voetballen. Maar in de Europa Cup wordt zo zelden echt gevoetbald. De sterkste hoeft niet altijd te win nen. Om de Europa Cup te ver- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll EINDHOVEN Wat zijn de gevolgen van het bierblik, dat Barry Berrett in het ziekenhuis deed belanden? De UEFA heeft het woord na de rapporten (bin nen tweemaal vierentwintig uur) van scheidsrechter O'Neill en UEFA-vertegenwoordiger Joop Martens. O'Neill: „Ik zal een uitgebreid rapport maken. Jammer voor PSV, want dit had in elk land kunnen gebeuren. Overal zitten wel een paar van die gekken". Joop Martens liet de gevolgen ook in het midden. „De UEFA kan van alles beslissen na onze rapporten. Een fikse geldboete lijkt me nog het meest waar schijnlijk. En een verdrietige Ben van Gelder: „Best, voor mijn part verbiedt de UEFA vanaf dit moment de bierverkoop. Maar dan ook op alle Europese vel den". Ililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll overen, moet je vaak meer kun nen dan alleen maar knap voetballen. En dat kan PSV nog niet". Wat inderdaad een feit was: aan fysieke kracht kwam PSV bij Real duidelijk tekort. Zelfs de in het laatste kwartier voor de tegenvallende Willy van der Kuylen ingezette Deen Munk Jensen was voor de Spanjaar den nauwelijks partij. De in Eindhoven meer om zün bik kelharde instelling, dan om zijn voetbalcapaciteiten geliefde boomlange Deen werd in de slotfase als het nodig was opzij gezet als een „kleine jongen" Real Madrid, dit seizoen na de walk -over tegen Hibernian La Valetta (0-0 en 5-0) al met succes teruggevallen op het „spel" van intimidatie tegen Wacker Innsbruck (na de 0-1 thuisnederlaag uit een felbe- vochten 2-0 zege) en Cardiff City (2-0 thuis na 1-0 verlies in Engeland), bofte, dat in Eind hoven niet alleen tegenstander PSV maar óók referee O'Neill „gevoelig" was. De professioneel tackelende, maar getructe Span jaarden hadden met hun appèls zoveel invloed op de dikwijls van te grote afstand oordelen de Ier, dat zij in de eerste tien vrijeschoppen meer mee kregen, dan tegen: 7-17 Na de rust durfden de Ma drilenen zelfs een incidentrij ke start te forceren: terwijl PSV reeds lang compleet bin nen de lijnen opgesteld stond, kwamen de Spanjaarden in groepjes het veld op drentelen. Scheidsrechter O'Neill verzuim de toen echter om zijn absolute heerschappij in het veld te „heroveren": in plaats van toen er acht spelers van Real, onder wie doelman Betancourt, bin nen de lijnen waren verschen- nen, het aanvangssignaal te ge ven Lau van Ravens deed dat vorig jaar tijdens het we reldkampioenschap in Mexico wel, maar moest later opnieuw beginnen omdat hij de afwezig heid van de doelman over het hoofd had gezien stond de Ier rustig toe dat de arrogante Velasquez de voor de aftrap ge reed staande Johan Devrindt eenvoudig de bal afnam Die soepele, te zachte leiding werd de na de rust trouwens ook veel lankmoediger Ierse ar biter (totaal slechts tien vrije schoppen, waarvan bovendien drie wegens hands!) in de twaalfde minuut noodlottig. Weliswaar floot hij onmiddellijk toen de al hinkende Devrindt door Benito Sanchez opnieuw grof werd gepakt, maar dat slappe fluitsignaal ging in de plots laaiende woede-uitbars tingen van het getergde Eind hovense publiek verloren. Wiet- se Veenstra snelde direct toe om bij de argeloos lachende Spaanse „opruimer" ziedend verhaal te halen en met nog en kele spelers rende ook grens rechter David Barrett het veld in om een algehele klop partij te voorkomen. Opgewon den toeschouwers zagen daarin het sein om hun „steentje" te moeten bijdragen: lege èn vol le bierblikjes werden over het hek gesmeten en toen een daar van de onschuldige grensrechter aan het ach terhoofd trof was het in alle op zichten raak. De Ier zakte ineen en moest met een bran card van het veld worden ge dragen. Op advies van PSV-dok ter Van der Brakel („Vermoe delijk een lichte hersenschud ding") werd de grensrechter ter observatie naar het ziekenhuis gebracht. Zes minuten lang duurde het voordat de gemoederen weer ge rust waren. Voordat ook de fel gekritiseerde Ierse scheidsrech ter daarvoor reeds door het publiek massaal gehoond met „O'Neill go home" de beslis sing had genomen om de wed strijd toch maar uit te spelen. En voordat de altijd graag in de (internationale) schijnwer pers tredende Lau van Ravens als invaller-grensrechter de vlag ter hand had genomen. Verklaarde Joop Martens, se cretaris van de scheidsrechters- commissie van de KNVB en of ficieel UEFA-waarnemer in Eindhoven, later: „Het zou be treurenswaardig zijn geweest als de wedstrijd had moeten wor den gestaakt. Ik ben direct het veld opgegaan om met de scheidsrechter overleg te plegen. We waren beiden van mening om als het enigszins kon de strijd niet te staken. Natuurlijk zal ik van alles een rapport voor de UEFA moeten maken. Dat gaat vannacht nog de deur uit- De UEFA moet dan maar ver der beslissen: of een berisping, of een geldboete of een wedr strijd zonder publiek". Het Eindhovense publiek op de hoofdtribune nam direct zelf sportief revanche. Nog voordat PSV's voorzitter Groeneveld met manager Ben van Gelder een onderzoek konden instellen, werd de dader (de 37-Jarige J. S. uit Eindhoven) reeds overge leverd aan de aanwezige politie agenten. Brieste PSV-aanvoerder Pleun Strik na afloop na: „Dat was het stomste, wat die mensen konden doen. Dat gooien van bierblikjes geeft Je internatio naal gezien meteen een mooie naam. Afgezien daarvan: voor hetzelfde geld hadden ze een van ons geraakt". Vertelde scheidsrechter O'Neill, bijgekomen van alle vermoeie nissen: „Ik begreep niets van die reactie van het publiek. Die nummer vijf maakte een over treding en daar floot ik toch voor?" En na enig nadenken: „Dit soort dingen gebeuren na tuurlijk in alle landen. De club kan je voor zoiets moeilijk ver antwoordelijk stellen. Daarom heb ik de wedstrijd laten ver volgen". Wat ook de mening was van „invaller" Lau van Ravens. Stel de de eerzuchtige Schiedammer op verzoek van Martens van de tribune gekomen hautain quasi mopperend omdat hij zijn nieuwe schoenen had moeten opofferen: „Je kan een club en zoveel duizend toeschouwers niet de dupe laten worden van de daad van één voetbalgek. Ge lukkig ging Real er ook mee ak koord, dat ik als Nederlandse Het bierblik is gewor pen De aan het achter hoofd geraakte grensrechter Barret leunt nog even tegen Eef Mulders, maar zal daar na groggy tegen de grasmat gaan grensrechter inviel. Nu kenden de Spanjaarden mij natuurlijk, want ik heb dit seizoen in Ma drid de wedstrijd tegen Wacker Innsbruck reeds gefloten. Maar als die Jongens rottigheid had den gewild, hadden ze dat best kunnen versieren. Zij hadden kunnen weigeren om verder te spelen omdat zij zich bedreigd voelen. Per slot van rekening waren die bierblikjes voor één van hen bedoeld. De scheids rechter had dan weinig anders kunnen doen dan de strijd te staken en dan was 't een uitge breide zaak voor de UEFA ge worden. Waarbij Real ook niet vrijuit zou zijn gegaan, maar PSV toch wel de zwaarste pijp te roken had gekregen. Nu zal alles wel met een sisser aflo pen". Waarop PSV's manager Ben van Gelder alleen maar hoopte. Van Gelder: Ik ben blij dat tenminste de dader is gepakt. Want als club sta Je machte loos. Wij hebben speciaal ver boden om binnen de hekken van het stadion flessen en ster ke drank te verkopen. Maar de mensen nemen hun drankjes gewoon van thuis mee. En Je kunt echt niet al die toechou- wers bij de ingang fouilleren". Ik heb in zoveel landen ge speeld, Oost-Duitsland, Italië, Joegoslavië, Hongarije. Daar was het altijd thee in de rust. Maar ik heb in het buitenland ook wel meegemaakt, dat er iets anders bijstaat. Er zijn er wel die daar dan ook wat van ne men, maar zelf drink ik alleen maar thee. Als er geen thee is, dan liever niks. Ik vind thee erg lekker, 't Heeft een frisse smaak. Ik drink ook graag een pilsje natuurlijk, maar thee is nou eenmaal beter om in goede conditie te blijven. Dat is erg belangrijk. Je hebt tegen woordig in het voetbal veel mee»- conditie nodig, dan toen ik bij P.S.V. begon zeven jaar geleden. Bij een verlenging, zoals ver leden jaar tegen Roma, wordt er geen thee geschonken. Je komt dan ook helemaal niet in de kleedkamer, je moet op het veld blijven. D'r is alleen maar tijd om je benen een beetje los te gooien, voordat er weer ge speeld wordt. Nu hebben we dus Real Madrid. Wel de zwaarste tegenstander tot nog toe. Maar Real is na tuurlijk niet meer wat het vroe ger was, met Puskas en Di Ste- fano. Geen enkele ploeg is meer onverslaanbaar tegenwoordig. Ook als "t geen rust is~. Pickwick thee van Douwe Egberts Willie van der Kuylenthee is lekker fris EINDHOVEN Teleurgesteld PSV, boos over het eigen falen èn de zwakke leiding van de Ierse scheidsrechter William O'Neill, schoof tenslotte óók het „bierblik-incident" in de schoe nen van de even verguisde als kale Ierse arbiter. Sprak bon kige Johan Devrindt, vaak het mikpunt van alle Spaanse char ges en twaalf minuten na de rust de grof door Benito San chez afgeblokte PSV'er beschul digend: „Ergens kon ik die re actie van het publiek best be grijpen. Ik was óók ziedend. Die scheidsrechter kan beter maar patatten gaan venten rond het HERBEUMONT Eddy Merckx ln de ronde van België op alle mo- Hijke manieren bezig zichzelf te Kten voor het "officieuze wereld- unpioenschap", zoals de befaamde Werklassieker ParijsRoubaix inslaande zondag wordt genoemd, kalde hij in de tijdrit, die aan de wste "echte" etappe voorafging op *n "normale" manier uit, testte hij to de tweede rit zijn krachten in de fadsprint. in het vierde deel van de tars die altoos heeft gegolden als de toste voorbereiding voor de "hel van tot noorden", koos het wielerwonder k solo om zichzelf en de rest van het Wd eens op de proef te stellen. Tussen Spa en Herbeumont was B etappe uitgestippeld over 190 km h toen er daarvan dertig waren te tijden en in de voorgaande het pe kton onder het regime van de con dolerende Molteni's had gezucht demarreerde Merckx op één van die •lelie, nijdige Ardeense heilinkjes die, zoals de Belgen zeggen, "in de kuiten bijten". Zo niet bij Merckx, dk In het nog resterende deel van de koers ruim anderhalve minuut voor tong nam en daarmee de ronde op naam schreef, want in de laatste nappe van vandaag zal niemand hem Beer uit de leiderstrui kunnen rij den. Tenzij de Meester beslist, dat het eerste luitenant Herman van 8pringel zou moeten zijn. Die staat lelijk op de tweede plaats in het gemeen klassement en Juist voor die goedaardige coureur uit Grob- tondonk legde ploegleider Lomme lessens de koers even stil, toen Van 8pringel was gevallen. Dat ge keurde na 148 km en op dat moment kidde Juist één van de Merckx- toechten, Joseph Bruyère, die voor eigen publiek wilde winnen. Maar l°en Van Springel was getuimeld *®en met o.a. Krekels, Kissner, Holst, Van Coningsloo, Van Tyghem 18 Steegmans raasde Driessens voren om Bruyère verdere ac- tolteiten te ontzeggen, daarmee de Jacht van het peleton lam te leggen en aldus Van Springel de gelegen heid te geven bij te komen. Dat luk- to allemaal en toen sprong Merckx dan maar weg. De uitslag van de vierde etappe: 1. Eddy Merckx (Bel) 190 km in 5 u. 9 min. 50 sec. (met bonificatie (5.09.20, 2. Eric Leman (Bel) 5.11.4 (met bonificatie 5.11.09), 3. Gerben Karstens (Ned) z.t., 4. Roger Ro- siers (Bel), 5. Ronald Dewitte (Bel), 6. Andre Poppe <Bel>, 7. Walter Planckaert (Bel) 8. Lucien van Im- pe (Bel, 9. Pieter Nasse (Bel), 10. William Bilsland (Gb), 15. Jan Jan sen (Ned), 18. Evert Dolman (Ned). Jan Serpenti staakte de strijd. Het algemeén klassement: 1. Merckx (Bel 15 uur 51 min en 9 sec, 2. Van Springel (Bel) 15.33.51, 3. Bracke (Bel) 15.55.06, 4.Verbeeck (Bel) 15.55.16, 5. Rosiers (Bel) 15.55 17, 6. Van Maldöghem (Bel) 15.55.53, 7. Willy Planckaert «Bel» 15.56.12, 8. Pintens (Bel) 15.56.33, 9. in 't Ven (Bel) 15.56.44, 10. Schepers (Ned) 15.57.56, 15. Karstens (Ned) 16.00.27, 16. Jassen (Ned.) 16.60.30. DEN HAAG (ANP) Het Neder landse hockey-elftal (heren), dat za terdag 17 april as. in het Frans Otten-stadion te Eindhoven tegen België speelt, is als volgt samenge steld: Doel: Maarten Sikking (HTCC), verdediger: Nico Spits (Amsterdam). Achterste drie: Coen Kranenberg (Laren), Heiko van Staveren (Kam pong), aanvoerder, en Joost Bressers (Tilburg). Middelste drie: Frans Christis (HTCC), Jeroen Zweerts (Victoria) en Seven Smulders HHIJC). Voorste drie: Frans Spots (Amsterdam), Andre Bolhuis (Kanx- pong) en Jos Christis (HTCC). Reserves: Jan Willem Buy (EMHC) Bart Taminiau (Tilburg), Sjaak Christies (HTTC) en Paul Litjens (Kampong). Debutant in het nationale elftal is Joost Bressers. ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) BELGRADO Ferenc Pus kas heeft in Belgrado getoond dat hij nog steeds geen best verliezer is. Na dat zijn Panathinakos door een machtig Rode Ster met 41 was ge veld drie treffers van uitblinker Ostojic zocht en vond hij onmid dellijk schuldigen. De voormali ge Hongaarse majoor, die in het land van de kolonels een soort afgod op voetbalgebied is geworden: „Hoe kunnen wij ook een behoorlijk resultaat bereiken, als er een man als IJonopoulos in het doel staat? Hij deed niets goed. Een beginne ling had het er beter afgebracht". De tweede zondaar in de ogen van de trainer van de Griekse kampioen: de Oostenrijkse arbiter Erich Line- mayer. Puskas: „Het tweede Joego slavische doelpunt, dat ons de nekslag gaf, had hij nóóit mogen goedkeuren. Om het simpele feit dat de bal de doellijn niet was gepas seerd". Maar al mokte Puskas na, de feiten kon hij er toch niet mee ver anderen. Hetgeen wil zeggen dat Ro de Ster Belgrado, dat het gisteren zonder zijn geschorste internationals DJazic en Antonijevic moest doen, met een been op Wembley staat. Tenzij er 28 april in Athene een wonder gebeurt. De ruim 90.000 toeschouwers in het nieuwe stadion van Rode Ster, onder wie 15.000 Griekse supporters, zagen de thuisclub overdonderend uit de startblokken gaan. In de veertiende minuut was het raak. De grandioos draaiende Ostojic bekroonde een wervelende actie met een doeltref fend schot: 1—0. De druk op het Griekse doel bleef voortduren. Eu volgens scheidsrechter Linemayer was Rode Ster in de 39ste minuut weer succesvol. De Oostenrijker be sliste dat de inzet van Jankovic over de lijn was geweest, ondanks het feit dat de Grieken er anders over dachten 20. Dezelfde voet In de tweede helft ging Rode Ster fanatiek op dezelfde voet verder. En na twee minuten kon Ostojic weder om juichend opveren. De arme doel man IJonopoulos, die overigens ook goede reddingen verrichtte, kon een fel schot van de Joegoslavische crack niet de baas. Met de 3—0 leek Rode Ster tevreden. Het schakelde op een lagere versnelling over. En dit gaf Panathinaikos de gelegen heid om zich ook eens op de Joego slavische helft te laten zi$n. En wa rempel, in de 56 minuut werd de Griekse ijver beloond. Kamaras, middenveldspeler, kopte een voorzet van Gramos bekwaam achter doel man Dujkovic: 31. Dit vond Rode Ster té brutaal. Het zocht onmiddellijk de aanval weer op. En wéér kwam het chao tische Panathinaikos ln de verdruk king. En daar hielp het feit dat de nijdige Puskas de arme IJonopou los naar de du gout had gedirigeerd en Kostandinu onder de lat had ge posteerd, niets aan. Want ook Kos tandinu kon niet tegen het Joegosla vische geweld op. In de 19ste minuut plaatste Acimovic een vrije trap feil loos op de schoen van Ostojic. Het gevolg: ook Kostandinu moest een bal uit het net halen 4—1. In het laatste kwartier lieten do Joegoslaven het gejuich van het op gewonden publiek over zich been gaan, zonder verder tot scoren to komen. Het leek hen niet no dig. Want de Rode Sterren hadden in gedachten 2 Juni al in him agen da aangekruist: de dag van de fina le om de Europa Cup in het Wem- bley-stadion. VOETBAL Borusua Möneben- gladbach, de Duitse voetbalkampioen, heeft gisteravond op de eigen Boe kei berg in Mönchengladbacb op nieuw een stap gezet op wg naar prolongatie van de titel. De Borus- sen versloegen voor 30.000 toeschou wers in een inhaalwedstrijd voor de Bundesliga concurrent Bayern Mün- chen met 3—1 Bij de rust stond de thuisclub met 1—0 voor. Lau van Ravens grensrechter in civiel

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21