Algerijnse president rukt zich los van Franse hand Oost-Pakistans verzet brokkelt vrij snel af 4 geweldige shampoos Hl 2.95 Koningin moet opslag vragen lavona HS Toenemend verzet tegen Amerika op OAS-vergadering I. J. Tamm overleden boumedienne maakt einde aan chantage-situatie Concurrentie Gevangenisopstand Turijn bedwongen Israël bezorgd over Russische wapenlevering aan Egypte Guerilla zou in rode handen komen „Wonderrijst voor Hanoi INSDAG 14 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Algerijnse wijnen vormen al voorwerp van strijd tussen bel eden. Bij de akkoorden van beloofde Frankrijk indertijd iar het leeuwendeel van de Al- wijnoogst op te kopen. Die rijnse wijnen hebben een veel alcoholgehalte dan de Franse jn. De bedoeling was dan ook vermenging de Franse wijnen alcoholgehalte wat op te vijze llaar de Algerijnse produktie io hoog, dat de Franse wijnboe- de invoer als een gevaarlijke urrentie begonnen te beschou- lodat Parijs die afspraken met is met steeds lossere hand is hanteren. besluit van de Algerijnse pre- t, dat door de Franse wijnbou- gisteren' natuurlijk geestdriftig toegejuicht, is dan ook bedoeld een diplomatiek wapen uit te slaan, een beslissing die ileuwe stap is op de weg van Al- (Van onze correspondent) LRUS (GPD) In een lange toespraak heeft de Algerijnse jent Boumedienne gisteren in Algiers bekendgemaakt, dat wijngaarden in zijn land zullen worden vernietigd om itrijk niet langer gelegenheid te geven politieke chantage jn regering uit te oefenen. Öp het ogenblik zit Algerije, dat irabisch land zelf weinig of geen wijn drinkt, nog met drie jen hectoliter wijn in de maag, die Frankrijk had moeten men. Het zijn voorraden die de Fransen in hun onderhan den met Algiers wel eens ge- of misbruiken om de Alge- n op andere punten wat soepeler te maken. gerije zich ook economisch onafhan kelijker van Frankrijk te maken. Het is niet de enige stap overigens. Want Boumedienne heeft gisteren ook nog aangekondigd dat Franse ingenieurs die bij de Algerijnse olie ontginning werkzaam zijn in de toe komst door Engelse en Amerikaanse technici zullen worden vervangen. En tenslotte is gisteren dan nog be kend geworden dat de Algerijnen in Amerika besprekingen geopend heb ben voor de verkoop van aardgas uit de Sahara dat tot dusver vrijwel vol ledig door Frankrijk werd afgeno men. Al deze nieuwe maatregelen, waar onder ook nog de zoveelste verho ging van de olieprijs genoemd mag worden die gisteren door de Algerijn se regering werden afgekondigd, hebben Fi ankrijks president Pompi dou al reden gegeven zijn paasva kantie izï zijn buitenhuis in Cajarc ivorsenplaag Een groepje nten heeft gisteren grote chaos rzaakt in het kantoor van de fcche luchtvaartmaatschappij lot in New York door vijftig irsen los te laten. Een organi se zich „Studenten activisten de Joden in de Sowjet-Unie" t, beeft de verantwoordelijk voor het incident op zich geno- De overval met de kikvorsen door de organisatie de eerste emd van tien „plagen" voor Rus- e bureaus en kantoren. en vragen asiel Veertien e zeelieden hebben him vissers- tuigen in de haven van Halifax lada) verlaten en asiel gevraagd de Canadese autoriteiten. Het Bterie van immigratie heeft de rraag in onderzoek. ids meer lava uit Etna Gister- td laat is op de vulkaan Etna de sneller gaan stromen. De hete trie die in de nacht van maan- op dinsdag de waarnemingspost vernield, is nu in de nabijheid het station van de kabelbaan lekomen. Een tweede lavastroom met een snelheid van ongeveer leter per uur. Iroogte in Texas De Ameri- se staat Texas, ongeveer als Frankrijk en België sa- wordt door een droogte geteis- zoals sinds 1956 niet meer is Jirgekomen. Er woeden stofstor- als in de Sahara, sinds begin jaar al meer dan twintig. Het [t er al zeven maanden niet ge- Qd. De vruchtbare bovenlaag de bodem wordt door de wind ieraen kilometers verplaatst, dik- tot aan de Golf van Mexico en htllas op 300 km van .de ergst Dflen streken. ROME (DPA) Na een beleg van twintig uur hebben vijfhonderd opstandige gedetineerden van de ge vangenis van Turijn zich gistermid dag aan de politie overgegeven. Voor het hermetisch afgesloten ge vangeniscomplex in de binnenstad stonden autobussen, waarmee de ge boeide gevangenen naar andere ge vangenissen werden overgebracht. Het gebouw is dusdanig verwoest, dat het voorlopig niet meer gebruikt zal kunnen worden. De schade wordt geschat op ruim een miljoen gulden. De opstand brak uit op paasmaan dag toen 150 gevangenen, weigerden na het luchten naar hun cellen te rug te keren. Ze bestormden andere delen van het gebouw, lieten ieder een vrij en vernielden de inventaris. Op verscheidene plaatsen in het ge bouw werden branden gesticht. BOUMEDIENNE ijlings te onderbreken. Vanochtend zou hij in het Elyseé een zitting van ministers en hoge ambtenaren pre sideren om de situatie te bestude ren, die nu in de verhouding met Al gerije is ontstaan. Maar diplomatie ke kringen in Parijs hadden eerder de indruk dat dit beraad mosterd na de maaltijd is omdat Frankrijk al te lang getalmd heeft de Algerijnse ba kens tijdig te verzetten. JERUZALEM. BEIROET (Reuter. AP) Israël heeft de VS gewezen op „de gevaarlijke gevolgen van de jongste Russische wapenleveranties aan Egypte", aldus welingelichte Is raëlische bronnen in Jeruzalem. Is raëlische diplomaten hebben Was hington meegedeeld, dat „de snelle aanvoer van Russische wapens, waaronder moderne Mig-23-straal- Jagers", de diplomatieke pogingen in gevaar brengen die thans gedaan worden om een politieke oplossing van het conflict in het Midden-Oos ten te zoeken. Israël verwacht van Amerika, dat het de Sowjet-Unie te verstaan zal geven, dat een verhevi ging van de bewapeningswedloop in het Midden-Oosten niet toegestaan kan worden, omdat hierdoor het be- wapeningsevenwicht tussen Israël en Egypte zou kunnen worden verstoord en Amerika zich ertoe verplicht heeft een dergelijk evenwicht te handha ven. President Noemeiri van' Soedan heeft gisteren in een interview met een Egyptisch blad gezegd er zeker van te zyn „dat het opnieuw tot een oorlog tussen de Arabische landen en Israël zal komen, omdat er geen hoop bestaat de Ver. Staten in het conflict in het Midden-Oosten te neutraliseren". ADVERTENTIE ••v'-'- i.: milky, kruiHpn l\l UIUCI1 ei, kuur a r* i pil NEW YORK (AP) Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" hebben bezoekers aan Noord-Viet- nam gemeld dat daar dit Jaar wel licht een record produktie aan rijst zal worden gehaald wat „indirect aan de Amerikaanse technologie te danken is". „Dit jaar gebruiken de Noordvietnamese boeren „wonder- rijst"-zaad, de ir-8 die is gefinan cierd door Amerikaanse giften en die op de Pihilippijnen is ontwikkeld. Ha noi heeft deze ryst lange tijd ge hoond als „imperialistisch", maar het heeft al het mogelijke gedaan om het zaad, dat het zesvoudige kan produceren van de opbrengst van ge wone rijst, in Zuid-Vietnam in han den te krijgen. Blijkbaar met succes, aldus de bezoekers. ton, maar het klimaat is zo zeer ge wijzigd dat het de vraag is of de OAS nog lang in deze vorm zal kun nen blijven voortbestaan. Een duide- iijk bewijs voor het gewijzigde kli maat was het eenparige besluit van de lidstaten om de aanklacht van Ecuador dat de VS "economische agressie" plegen, op de agenda te plaatsen. Het is wel zeker, dat de komende dagen harde woorden zullen vallen over de niet langer gedulde ro ldie Washington binnen de OAS meent te kunnen spelen. Het staat ook wel vast, dat de terugkeer van Cuba naar de OAS een punt van dis cussie zal worden. Washington be hoeft echter ondanks het veranderde klimaat niet te vrezen dat Cuba weer zal worden uitgenodigd. Want daarvoor zijn zestien stammen nodig en het is nu al zeker dat elf lidsta ten waaronder uiteraard de VS maar ook landen als Brazilië en Ar gentinië daar tegen zullen zijn, zo dat Fidel Castro niet de geringste kans maakt in de nabije toekomst een van zijn urenlang durende toe spraken af te steken voor een OAS- forum. CHUADANGA (AP) Het ge wapend verzet in een groot gedeel te van „Bangla Desj" het afge scheiden Oost-Pakistan is gisteren afgebrokkeld door de opmars van de snel oprukkende eenheden van het Pakistaanse leger van president Jachja Chan. Tot dusverre is slechts weinig te merken van voorbereidingen voor een langdurige guerrillacampagne en als het ooit zover komt, dan zal de leiding van de strijd onvermijdelijk In handen van de communisten val len. zo vrezen veel functionarissen van de Awami-Liga van sjeik Moed- jiboer Rachman. De Awami-Liga. die door de overgrote meerderheid van de* Oostpakistanen gesteund wordt, wordt voornamelijk geleid door vooraanstaande middenstanders die beter ziin voorbereid op een ge vecht in de rechtszaal dan op een guerrilla in de moerassen en de rijst velden van Oost-Pakistan. Zij gelo ven dat de meer gedisciplineerde communisten, die worden gesteund door de marxisten in het naburige India, uiteindelijk de leiding van een guerrilla zouden overnemen. Intussen rukt het Pakistaanse leger, dat aanzienlijk versterkt is door eenheden uit het westelijke ge deelte van 't land, vanuit Dacca snel op in alle richtingen. In een straal van enkele kilometers rond de pro vinciale hoofdstad hebben de troepen de toestand onder controle. De wit groene nationale Pakistaanse vlag wappert in alle dorpen. De bevolking Is bevreesd voor verklikkers en bang voor represailles die ongetwijfeld ge nomen zullen worden als blijkt dat zij aanhangers van „Bangla Desj" zijn. Duizenden mensen zijn uit de hoofdstad gevlucht, maar toch keert de toestand in Dacca langzaam naar normaal terug. Verzetscentrum Ten noorden van Dacca, waar een heden van het Oostbengaalse regi ment, de Oostpakistaanse geweerbri gade en de politie zich aan de zijde van Bangla Desj hebben geplaatst, schijnt het verzet tegen het offensief van het Pakistaanse leger het felst. In dit gebied zou het Pakistaanse leger aanzienlijke verliezen hebben geleden, zo werd gezegd in berichten aan buitenlandse consuls in Dacca. De lichamen van de gesneuvelde soldaten worden naar West- Paki stan terug gevlogen met dezelfde vliegtuigen, die duizenden man schappen verse troepen hebben aan gevoerd. In het grootste gedeelte van het gebied kunnen de Oostpakistanen echter geen stand houden tegenover de vuurkracht en het doeltreffend optreden van het Pakistaanse leger. De troepen van Bangla Desj hebben Een beeld uit Dacca in Oost- Pakistan, waar het Pakistaanse leger zeer hardhandig is opgetre den om de aanhang van sjeik Moedjiboer Rachman zo sjiel mo gelijk te breken. Duizenden hui zen zijn verwoest, zoals Dennis Neeld, correspondent van het Amerikaanse persbureau Associa ted Press, heeft vastgesteld (zie bijgaande tekst) en zoals AP-fo tograaf Michel Laurent op de ge voelige plaat heeft kunnen vast leggen. Hierbij een van de foto's van Michel Laurent. te weinig geoefende officieren, zij krijgen geen logistieke steun en heb ben gebrek aan benzine en vervoers middelen. Hun wapens stammen uit de tweede wereldoorlog en zij heb ben niets om zich tegen de aanvallen van de Pakistaanse luchtmacht te verdedigen. In wezen zijn de rijstvelden en de Juteplantages van Oost-Pakistan een ideaal gebied voor een guerrilla. Het land, dat door talloze rivieren en slo ten wordt doorsneden, en waar ieder Jaar tijdens de (zojuist begonnen) natte moesson overstromingen plaats vinden, lijkt op het gebied van de Mekong-delta in Vietnam. Maar het blijft de vraag of de Oostpakistanen bereid zijn een langdurige, harde guerrilla te voeren. LONDEN (GPD) De Britse regering zal onmiddellijk na het paasreces het Lagerhuis voor stellen een uit alle politieke partijen bestaande commissie te benoemen onder voorzitter schap van Anthony Barber, de kanselier van de schatkist, om het inkomen van de koninklijke familie te herzien. Dit is de eerste maal dat dit ge schiedt tijdens een regeerperiode van het staatshoofd, want tot nu toe gebeurde dat alleen bij een troonsbestijging. Maar de ko ninklijke familie heeft evenals iedereen te lijden van de inflatie en de steeds stijgende kosten, voor levensonderhoud. Door Arnold Lissauer Koningin Elizabeths echtge noot de hertog van Edinburgh, liet achttien maanden geleden in de Verenigde Staten een nood kreet horen over de hachelijke financiële situatie van de Britse monarchie. Hij zei dat het ko ninklijke huishoudboekje tegen het einde van 1970 rode cijfers zou vertonen en dat hij al ge dwongen was zijn jacht blood hound" te verkopen. KOOPJE De moeilijkheid is dat de Ko ningin een vaste vergoeding krijgt onafhankelijk van de kos ten van levensonderhoud. Toen zij in 1952 de troon besteeg werd het bedrag dat haar vader Ko ning George VI sinds 1937 had ontvangen, namelijk 410.000 pnd. (3% miljoen gulden) tot 465 000 pond (4,1 miljoen gulden) ver hoogd. Sindsdien zijn de ko ninklijke uitgaven verdubbeld. Uit dit bedrag moeten onder andere de koninklijke paleizen Buckingham Palace, Windsor Castle en Holyrood House (Edin burgh) worden bekostigd en ook de enorme kosten van de overzeese bezoeken van deze meest bereisde vorstin ter we reld die persoonlijk contact moet onderhouden met het uitgestrek te gemenebest. Voor haar strikt persoonlijke uitgaven ontvangt de koningin, een jaar- „6alarls" van 60.000 pond (522.000 gulden). Dit is slechts 5000 pond (ruim 43.000 gulden) meer dan Koning Ed ward VII aan 't begin van deze eeuw. Er staan nog andere zwa re vaste posten op deze persoon lijke rekening. Hoewel de regering gedurende de laatste Jaren bepaalde koninklijke uitgaven voor reke ning van de diverse departemen ten heeft genomen, zoals post en telefoon en een bijdrage in de onderhoudskosten van Bucking ham Palace en Windsor Castle, heeft Koningin Elizabeth her haaldelijk financieel moeten bij springen uit haar persoonlijke vermogen. Daarbij komt dat de Britse schatkist in werkelijkheid een, koopje heeft aan de monarchie sinds de achttiende eeuwse vorst George III in ruil voor'en vaste vergoeding de staat de opbrengst schonk van de meeste kroondo meinen. In het financiële boek jaar 1969/1970 alleen al ontving de staat 3,8 miljoen pond (33 miljoen gulden) uit deze ko ninklijke bezittingen. Republikeins gezinden, zoals, het Labour-lagerhuislid William Hamilton, zijn er tegen om de Koningin meer te geven omdat ze vinden dat er teveel nut teloze hof dignitarissen rondhan gen. Maar daar tegenover wordt het argument aangevoerd dat een president waarschijnlijk even duur of nog duurder dan een koninklijke hofhouding zou zijn. In elk geval zal de heer Ha milton, die zo goed als zeker lid van de salariscommissie zal wor den, willen weten hoe groot het persoonlijke vermogen van de Koningin is en wat haar beleg gingsinkomen is. Cijfers die de commissie, waarschijnlijk niet. zal krijgen omdat dit tenslotte privézaak is. Beweerd wordt dat Koningin Elizabeth op twee na de rijkste vrouw ter wereld is, namelijk na Koningin Juliana en de weduwe van de Aga Khan. Haar parti culier vermogen wordt tussen de vijftig miljoen (435 miljoen gul den) en zestig miljoen pond (522 miljoen gulden) geschat. Toen dit cijfer destijds bekend werd uitte een groep Conservatieven verbazing over dit bescheiden bedrag. De Koningin bezit de erfelijke opbrengst van landgoederen van het hertogdom Lancaster en an dere onroerende goederen, onder andere huizen in Carnaby Street het Londense hippie modecentrum die haar 220.000 pond (1,9 miljoen gulden) voor namelijk aan huur opleve ren. Verder zijn er de onschat bare kunstcollecties van 20.000 schilderijen en tekeningen, waaronder een aantal Rem- brandts, de koninklijke postze gelverzameling (500 tot 600 al bums) welke minstens één mil joen pond (ruim 8000.000 waard zijn. De Koningin bezit de persoon lijke paleizen Balmoral en San- dringham met bijbehorende landgoederen. Het eerste levert echter nauwelijks iets op. Dan zijn er de negentien koninklijke racepaarden, de gouden en zilve ren serviezen, antieke meubels, tapijten en ontelbare kunstvoor werpen. Een collectie van uit 900 Juwelen, de rijkste verzameling, ter wereld en effectenbezit dat miljoenen ponden oplevert. Verder bezit de Koningin haar eigen vliegtuigen, haar schip, „Brittannia", zes Limousines en haar koninklijke trein die alle uit publieke fondsen worden betaald. Loodgieters, timmerlieden en ander technisch personeel wor den sinds 1952 door de staat ge financierd. Maar de Koningin draagt de kosten van 18 hofdig- nitarissen, 63 andere functiona rissen en administratief perso neel, 45 leden van het keuken- personeel, 58 vrouwelijke en 58 mannelijke bedienden en la keien. OORLOGSSCHIP Als ex-marine-officier heeft Prins Philip Buckingham Pala ce zo efficient als een oorlogs schip gemaakt en onder andere de met briefjes op zilveren schaaltjes opdravende bood schappenjongens door intercom vervangen. In de afgelopen ne gentien Jaar is het vaste perso neel met 15 procent verminderd, maar de rekening voor de rest is nog altijd 300 000 pond (2,6 miljoen gulden). De hertog van Edinburgh ont vangt afzonderlijk van de' staat jaarlijks 40.000 pond (348 000 gulden). De koningin-moeder 70.000 pond (600.000 gulden), de hertog van Cloucester 35.00 pnd. (314.000 gulden) en prinses Mar garet 15.000 pond (134.000 gul den». De prins van Wales ont vangt 220 000 pond (1.9 miljoen gulden) uit zijn bezittingen in Cornwall, maar geeft de helft daarvan aan de staat. De andere koninklijke kinderen krijgen een staatstoelage wan neer zij 21 zijn en meer wanneer zij trouwen. MOSKOU (AP) —Igor J. Tamm, die in 1958 samen met zijn landge noot Tsjerenkow de Nobelprijs voor natuurkunde verwierf, is op 75-Jari- ge leeftijd in Moskou overleden na een ernstige en langdurige ziekte. Tamm was een zeer vooraan staand fysicus uit de laatste dertig Jaar. Het meest bekend is zijn aan deel in de ontdekking van het Tsje- renkow-effect. Dit is het verschijnsel dat elektronen zich onder bepaalde omstandigheden in het water sneller verplaatsen dan de lichtsnelheid in hetzelfde milieu. Deze ontdekking wordt als een der belangrijkste door braken in de fysische wetenschap pen in de Jaren vijftig beschouwd. Voordien had hij reeds belangrijk werk op het gebied van de atoom fysica op zijn naam staan. In 1950 hebben Tamm en z\Jn colle ga Sacharow een manier ontwikkeld om een beheerste kernfusie te la ten plaatsvinden in plasma,, opgeslo ten in een magnetisch veld. HIJ le verde daarmee een bijdrage tot de nog steeds gaande zijnde onderzoe kingen naar een procédé tot energie winning uit kernfusie. Ook op ander gebied droeg Tamm bij tot de toege paste natuurkunde in de Sowjet- Unie: zijn werk leidde tot de ont wikkeling van de Russische water stofbom. Op politiek terrein deed Tamm van zich spreken door in 1962 te protes teren tegen de maatregelen die Chroesjtsjow afkondigde tegen de moderne kunst, en in Juni vorig Jaar texende hij samen met drie andere vooraanstaande wetenschapsbeoefe naren een protest tegen de arresta tie van de "dissidente" bioloog Med- wedjew, die later werd vrijgelaten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9