leidooi voor nieuw beleid Eindexamens gaan computer in toekomst drie tot r pet. kleurlingen Geval van nekkramp in Delft Werkgevers publiceren lijst met prioriteiten Drum Nieuw ontwerp voor strafbare belediging jeiend boek over vreemde minderheden in ons land Vandaag begonnen 65.798 middelbare scholieren Geendroomwensenprogram op Ameland uitgebrand Huurbescherming gastarbeiders Hoge opbrengst kinderzegels %Sa4 P[a4/Ü&eni& /xMeJb ToTaal nieT. VLM voor pe AF- ►T/?AP Z.AATIK AL m/ JONGENS EEM PAKOE pm in pb tri- buneg gooien. pm ZIJN AL PIE SPANJAARPEN GE PLAT. VR ZiTFeM IMMERS Piloot overleden Blinde hond uit de auto gezet >AG 14 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIF eleid ten aanzien van de allochtone groepen in ons de vreemde minderheden bevindt zich op dit mo- ,een kruispunt: aan de ene kant kan veel worden inge- i, aan de andere kant doemen nieuwe problemen op. Ie Indeling naar etnische g of juridische positie 'in betekenis. In een ver- eleid zou een indeling in en blijvers zinvol zijn. ide categorieën moeten lijke voorzieningen wor sen. dr. H. Verwey-Jonker in haar eindbeschouwing vandaag gepresenteerde over de vreemde minder - ons land onder de titel ien in Nederland". Aan vervaardigd in opdracht ministerie van Cultuur, Re- Maatschappelijk werk, erschillende auteurs bijge- Het boek is samengesteld dactie van mevrouw Ver- er. naaste toekomst moet Ne- rekenen op drie tot vier keurlingen. Dat is een dui- iden om meer aandacht te n de problemen van deze dsgroeperingen dan tot nu leurd, ook in het vlak van beldsbeleid. Wanneer dat ►urt zou de rekening wel men worden gepresenteerd m van moeilijkheden rond peringen. Gevaren nlangs vestigden wij de op de gevaren van een ontwikkeling, waarvoor eds een aanzet aanwezig is. »nclusie komt in de publi- drs. C. S. van Praag, die heidsbeleid aan een be- onderwerpt. Drs. Van Tot nu toe zijn er geen problemen geweest met de idsgroeperingen, maar het ag of dat zo zal blijven. Er nemende mate een laissez het is twijfelachtig daarmee opgewassen zal de vraagstukken van de ide immigratie, die in een tempo zal doorzetten: wer- buitenlandse werknemers e schaal, hogere percenta- >rs onder hen, stagnerende in Suriname en de Antil- als gevolg meer immigran- sze rijksdelen". ind kan thans de vergelij- t Engeland zeer goed door- üaar, zo zegt drs. Van zyn reeds moeilijkheden gebied van de huisvesting en ongunstige ontwikkeling, kan leiden dat een relatie ijvende minderheid ontstaat, ten op het minst aantrek- werk, de kleinste ont- ikansen en de slechtste tot. n zo'n situatie kunnen n van discriminatie en get- ag de tegenstelling meerder - lnderheid verscherpen en in tschappijstructuur verankerd oals in zekere mate in En- iet geval is". van de Chinese Volksrepubliek zou den kunnen bevinden. Achtduizend Ons land telde in 1969 achtdui zend als zodanig geregistreerde vluchtelingen. Tot hen behoren ook achthonderd Tsjechen, die na de Russische inval in 1968 naar ons land zijn gekomen. Een aparte ca tegorie onder de vluchtelingen: de genen die afkomstig zijn uit een land met een rechts bewind. De meesten van hen komen uit Afrika of Azië, een klein aantal heeft zich in Portugal onttrokken aan de mili taire dienst. Sommigen hebben aangelokt door het bestaan van het Universitair Asylfonds in ons land toelating gevraagd. Het toelatingsbeleid is in ons land in het algemeen selectief geweest. De criteria zijn echter niet steeds gedicteerd door belangen van Ne derland zelf, maar zij werden ook vaak ingegeven door humanitaire overwegingen. Zo zijn veel projecten opgezet om mensen in ons land toe te laten, die elders niet als arbeids krachten konden worden gebruikt en in de vluchtelingenkampen dreigden achter te blijven. Ontwikkelingslanden Twee jaar geleden studeerden in ons land bijna tweeduizend studen ten uit ruim honderd ontwikke lingslanden in Nederland. Drs. B. van Ravenswaay komt ten aanzien van deze zeer heterogene groep tot de conclusie dat ons land in kwan titatief opzicht een zeer bescheiden plaats inneemt als gastheerland voor studenten uit ontwikkelings landen. In kwalitatief opzicht biedt Nederland echter een uniek pro gramma dat een werkelijk effectieve bijdrage kan leveren aan de natio nale ontwikkeling van de „derde wereld". Drs. Van Ravenswaay acht het zeer gewenst dat in opdracht van de Nederlandse regering een alom vattend sociaal-wetenschappelijk onderzoek door wetenschappelijke instituten wordt opgezet naar de positie van de student uit de derde wereld in ons land. Mevr. Verwey-Jonker besluit deze publikatie met dit oordeel: „Deze allochtone groepen zijn om zeer uiteenlopende redenen naar ons land gekomen en in het algemeen vervullen zij nuttige functies. Wij hoeven ons tot dusver niet te ver wijten dat we ze onheus hebben be handeld. We hoeven ons echter ook niet op de borst te slaan, want him problemen zijn groter dan de onze". Integratie t boek komt ook een boeien- rage voor over de integratie meer dan driehonderddui- ndlsche Nederlanders in de periode, van de hand a H. G. Surie. De collectieve le van de Indische Neder- is een feit geworden, mede rt goede beleid van de over-, Deen het Jammer dat deze rekkende „operatie" niet door Kkingen is begeleid. Het ba- faal, dat inzicht kan geven beginperiode van hun ver ons land, is niet geanaly- o dus niet toegankelijk. Het Beslagen in een ongebruikt »uw. loeiende CRM-publikatie be- o stroom gegevens over de e minderheden in ons land. uiterst waardevol, vooral ook op dit gebied maar weinig ■wetenschappelijk onderzoek richt. Bovendien zijn de bij- aan dit boek van hoog ge- Chinezen fessant is ook de beschouwing M. L. Vellinga en drs. W. niters over de Chinezen in ons Hun conclusie: hoewel er in beperkte mate sprake is mpassing, verstrooiing over de todse samenleving en cultu- itegratie, kan toch beslist van slaagde inpassing in het Ne- fee bestel worden gesproken. Hoezen hebben een eigen en- Bevormd in de economische een typisch Chinese sector it restaurantwezen. *ordt een zeer restrictief toe- fcleld gevoerd ten opzichte Chinezen. Druppelsgewijs 11 zij in ons land toegelaten,- °m de continuïteit van het restaurantbedrijf mogelijk ^en. In politiek opzicht be- bij de Nederlandse over- juig wantrouwen Jegens de fcn en speciaal de Hong- ■Chinezen. De verdenking be- dat zich onder hen spionnen DELFT In Delft is een geval van nekkramp geconstateerd. Het slachtoffer, een werknemer van de Nederlandse Kabelfabrieken, is in het St. Hyppolitus-ziekenhuis opge nomen. De man is thuis ziek gewor den. Zijn collega's hebben preven tieve geneesmiddelen toegediend ge kregen. Pas nu is komen vast te staan dat ook op 17 maart een 17-jarig meisje door nekkramp werd getroffen. Vol gens de GG en GD bestaat tussen de beide gevallen geen verband omdat daarvoor de tussenliggende tijd te lang zou zijn. ders dan prijsverhogingen en loons verhogingen. Het VNO, wil nu prioriteiten stel len. Tenslotte kan een gulden maar een keer worden uitgegeven, aldus drs. Bakkenist. DEN HAAG »ANP) Absolute voorrang voor de bestrijding der in flatie, vernieuwing van het centrale overleg, opstelling van een sociaal- economisch beleidsplan, matiging stijging uitgaven voor collectieve voorzieningen, ontwikkeling van een loon- en prijspolitiek die de eigen verantwoordelijkheid van de „markt partijen" centraal stelt. Zo ziet het tt 1 TT Ü1 lijstje prioriteiten voor het lopende j^Q^0j[ J^Qjj£0J* Jaar en voor de volgende jaren er uit van het Verbond van Neder landse Ondernemingen. Het lijstje komt voor in het jaarverslag over 1970 dat woensdag is gepubliceerd. De werkgeversorganisatie zijn ook bezig ten behoeve van de kabinets formateur een programma gebaseerd op hun zienswijze voor te bereiden. Dat programma zal, afhankelijk van de uitslag der verkiezingen, aan die uitslag moeten worden aangepast. Het programma van prioriteiten zoals het Verbond van Nederlandse Ondernemingen zich dat voor ogen stelt, is een realistisch program dat uitgaat van de feitelijke situatie, al dus de voorzitter van het VNO, drs. S. C. Bakkenist. Het is heel goedkoop, zo zei hij ver der, allerlei verlangens en wenselijk heden in politieke programma's en in het prioriteitenprogramma van de vakcentrales uit te stallen. Het VNO zegt daarvan: ,.Dat kan zo niet, want dat heeft kwalijke gevolgen. Dat is ook langzamerhand wel voor ieder een duidelijk te zien. Als in politieke programma's en in het program van de vakcentrales wensen voorkomen, die uitgaan bo ven de middelen dan betekent verwer kelijking van die verlangens niet an- NES (ANP) In Nes op Ameland is in de afgelopen nacht het 150 jaar oude Hotel Hofker, in het centrum, totaal uitgebrand. Van het twee ver diepingen hoge gebouw staan nog slechts twee muren overeind. In het hotel waren er 25 gasten. Het hotel telt 60 slaapplaatsen die in andere hotels zijn ondergebracht. De inboe del w.o. een kostbare collectie schil derijen van de onlangs overleden schilder Germ de Jong, antieke kas ten en ander antiek, ging geheel ver loren. De brandweerkorpsen uit Nes en Hollum konden het gebouw niet meer redden en moesten zich beper ken tot het beschermen van de om liggende woningen, daarbij geholpen door windstilte. De brand is vermoedelijk in de keuken ontstaan. De eigenaar, de N.V. Hofker, is verzekerd. De scha de bedraagt naar schatting twee miljoen gulden. De 70-jarige Wim van Os won in het bejaardentehuis Antonius van Padua in Til burg een partijtje biljart van minister Luns. De minister van Buitenlandse Zaken was een dagje in Tilburg en dis cussieerde daar onder meer met scholieren, terwijl ook een bezoek aan het bejaar dentehuis op het programma stond. DORECHT Mr. H. van Zegge- ren, president van de Dordtse recht bank, is van oordeel dat de tachtig Turken en tien Marokkanen, die van het schoonmaakbedrijf N.V. Frisco in Rotterdam de aanzegging hebben gehad dat zij hun pension aan de Nieuwe Haven in Dordrecht moeten verlaten, wel degelijk huurbescher ming genieten. Er is volgens de uit spraak van de president in kort ge ding geen sprake van een pension overeenkomst omdat de bewoners het gebruik hebben van de keuken en het meubilair en omdat zij zelf hun ka mers schoonhouden en de bedden op maken. Mr. Van Zeggeren verbood de N.V. Frisco maatregelen te nemen, die zouden leiden tot ontruiming van het pension. AMSTERDAM De kinderpost zegelactie 1970 heeft ruim 5,1 miljoen gulden opgebracht, dat is 50.000 gul den meer dan de actie van 1969. Over het algemeen vond men de nieuwe serie kinderzegels niet mooi en dat heeft tot gevolg gehad dat de plaat selijke comité's minder verkochten dan het jaar daarvoor. De school jeugd haalde echter een hogere om zet en dat maakte het verlies meer dan goed. héle beste halve zware. DEN HAAG (ANP) Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend over de strafbare belediging. Er komen enkele ver anderingen in het Wetboek van Strafrecht en het Wetboek van Strafverordening op het punt van eenvoudige belediging, smaad en laster. In afwijking van het rapport van een werkgroep onder voorzitterschap van mr. G. E. Langemeijer zal: belediging van het hoofd of een lid van de regering van een vreemde staat by een officieel bèzoek aan ons j land worden gelijkgesteld met beledi ging van een diplomatieke of con sulaire vertegenwoordiger. Voor dit laatste bestaat al een speciale straf bepaling (art. 118). Het daarin ge stelde maximum van vier jaar ge vangenisstraf wordt echter verlaagd tot twee jaar. Voor vervolging is geen klacht van de beledigde nodig: Voor het overige dus buiten het geval van een officieel bezoek aan ons land wordt belediging van vreemde staatslieden in beginsel gelijkgesteld met belediging van een privé-persoon. Het openbaar minis terie zal alleen' tot vervolging kun nen overgaan wanneer een klacht is Ingediend: <r Wanneer het hoofd of een lid van de regering van een bevriende staat buiten het geval van een of- -ficieel bezoek aan Nederland, wordt beledigd, is echter geen klacht van de beledigde persoonlijk nodig. Vol doende zal zyn dat de regering van zijn land langs de diplomatieke weg aan de Nederlandse regering vraagt een' vervolging te doen instellen. Verder zal de maximumstraf gelijk zyn aan die bij belediging van een Nederlandse ambtenaar in functie 'een derde hoger dan bij belediging van een privé-persoon. maar in het algemeen toch veel lager dan de twee jaar gevangenisstraf die maxi maal kan worden opgelegd als het feit wordt begaan tydens een offi cieel bezoek); de bestaande speciale strafbepa lingen over belediging van het open baar gezag verdwynen. Deze vorm van beledigen wordt gelijkgesteld met het beledigen' van een ambte naar in functie, waardoor het straf maximum in het algemeen aanmer kelijk lager zal zyn dan het nu gel dende van twee jaar gevangenisstraf. GOES (ANP) De 33-Jarige rijksambtenaar J. B. F. Vercruysse uit Sas van Gent is in het zieken huis te Goes overleden. Hy werd zwaar gewond toen het vliegtuig dat hü bestuurde, bij het vliegveld Mid den-Zeeland te pletter sloeg. Bij dit ongeluk waren zijn ouders op slag dood. BARNEVELD (ANP) Een in woner uit Terschuur, gemeente Bar- neveld, heeft zijn blinde hond het paasweekeinde uit zyn auto gezet en op de drukke weg achtergelaten Een voorbijganger noteerde het autonummer, waarna de man korte tijd later door de politie kon wor den opgespoord. De hond is naar een asiel gebracht. ADVERTENTIE DEN HAAG Net als met de for mulieren van de volkstelling nu ge beurt, gaan straks duizenden en dui zenden eindexamenpapieren „de com puter in". Het gebeurt met de ge deelten van de schriftelijke examens, waarbij de zogenaamde „meerkeuze- toets" wordt gebruikt. Er zyn drie antwoorden waarvan er maar één absoluut goed is. Op deze wijze gaat er nu geëxami neerd worden in een aantal vak ken (de moderne talen, scheikunde, wiskunde) bij een vrij groot aantal schooltypen. Havo en Mavo hebben, er vorig Jaar al lichtelijk aan gero ken: nu gaan ze door hun storm achtige maar logische groei er op veel groter schaal mee aan het werk. En bovendien maken enkelin gen van de nieuwe athenea en de gymnasia nieuwe-stijl er mee kennis. Ook en dat is misschien wel het echte opzienbarende in de nieuws zullen ongev. 9000 kandidaten van de theoretische stroom der lagere tech nische scholen en huishoudscholen aan de slag gaan met de meerkeuze- toetsen. en wel in de vakken wiskun de en Engels. Hun eindexamen is wat dit betreft volkomen gelijk aan dat van mavo-III. Het is de bedoeling de lts'ers de zelfde kansen te geven als de kinde ren met'mavo-III; de diploma's van beide schooltypen geven immers het zelfde recht, namelijk toegang tot het middelbaar technisch onderwijs! Meerkeuzetoetsen kunnen via het Centraal Instituut voor Toetsontwik keling te Arnhem met grote zorgvul- vuldigheid worden samengesteld. Er worden leraren bij ingeschakeld, die één dag per week voor dit werk worden vrijgemaakt. Bij dat CITO komen straks ook de door de leerlin gen ingevulde speciale antwoordkaar ten terecht. Nog weer later belanden deze in een Amsterdamse computer, die de antwoorden afleest met „een geavanceerd type optische bladle zer". De computer deelt per goed ant woord één punt uit. Met de totaaluit slag gaat dan nog een speciale com missie aan het werk om de grens tussen voldoende en onvoldoende te bepalen. Men kan immers niet te voren de zwaarte van het examen, peilen: dat moet de praktijk het gepotlood van de leerlingen - zen. uitwij- CITO's directeur drs. J. Solberg, zegt dat enigerlei vorm van examen nodig zal blijven, maar dat het op den duur naar heel andere vormen moet; hij denkt „aan een examen per vak en gespreid over het hele jaar". Hij had daaraan kunnen toe voegen dat het aloude mondeling al bij een deel van het onderwijs heeft moeten plaatsmaken voor iets in die richting, het zogenaamde „schoolon derzoek". In totaal 65.798 „middelbare scho lieren", 17.473 meer dan vorig Jaar. starten vandaag met hun schriftelijk; eveneens vele tienduizenden gaan straks hun eindexamen lts of huis houdschool doen. Bij de „middelba ren" is de zaak landelijk gelijk, bij lts en huishoudschool zijn er, op de keuzetoets na, nog verschillen per streek en stad; zo hanteert men in Den Haag overwegend het zo genaamde „Gelderse examen". De groei van de aantallen mavo'ers en Lavo'ers en andere Mammoet klanten is zeer spectaculair; en voor men nu zegt dat dat logisch is, in ver band met de steeds verder gaande in voering van de Mammoetwet, moet men er even naast zetten dat dit laar de kandidaten van de „oude stijl", (hbs' en e.d.) niet noemenswaardig geringer zijn in aantal. En in sommi ge gevallen (het „oude" gym b) zelfs nog veel hoger. SMOKKELAARS In hoger be roep heeft de officier van Justitie gisteren bevestiging gevraagd van het vonnis van twee Jaar, dat we gens het smokkelen van verdovende middelen is opgelegd aan twee Ne derlanders. De uitspraak tegen A. M. 41 en R. v. L. 36. zal a.s. dinsdag volgen. M. en V. L., die het vorig Jaar drie maal afzonderlijk in luxe sportwa gens naar Zweden zijn gereden, ziin vervolgd wegens smokkel- en overtredingen van de Zweedse de* viezenbepalingen en narcotica wetten. LUCHTHAVEN De gemeente raad van Tholen heeft zich gister avond in een motie uitgesproken te gen de aanleg van de tweede natio nale luchthaven bij Steenbergen. De Tholense raad zegt in de motie, die werd Ingediend door de PvdA-frac- tie en algemene steun kreeg, dat de voorstanders uitspraken hebben ge daan zonder andere belanghebben den erin te kennen. BANKOVERVAL Wegens een gewapende bankoverval op 3 februa ri op een filiaal van de Algemene Bank Nederland aan de Roosevelt- laan in de hoofdstad heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Am sterdam dinsdag tegen twee van de vijf betrokkenen, de 21-jarige scho lier Kurt E en de 18-Jarige scholier Thomas K., beiden uit Keulen, ge vangenisstraffen geëist Van drie Jaar en zes maanden met aftrek van de voorlopige hechtenis. ADOPTIE Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in het afgelopen jaar bij de arrondisse mentsrechtbanken 1182 verzoeken tot adoptie ingediend, tegen 1267 in 1969. Er werden 1176 verzoeken afgedaan (v. j. 1060), waarvan 1159 toegewe zen (1037). Aan het eind van 1970 waren se dert de inwerkingtreding van de adoptiewet (1 november 1956) rond 8000 kinderen geadopteerd. Er wa ren op 31 december nog 1628 verzoe ken in behandeling.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7