Geertsema verslaat Berger met 1-0 in matige strijd Vragen rond bomenhakkerij Knap tekenwerk in Waag Politieke tweekamp in Voorschoten WIELRIJDSTER OVERLEDEN Bezwaren tegen verkiezingsbiljet NIEMAND WEET WAAROM JONGE ELZEN' WEG MOETEN Begrip voor Leidse city gevraagd Middelbare scholieren exposeren WOENSDAG 14 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 VOORSCHOTEN In een matig duel heeft de leider van de VVD, Molly Geertsema, ex-burgemeester van Wassenaar gis teren voor een uitverkocht eigen huis (vergadering van de af delingen Wassenaar en Voorschoten van de VVD in Voorscho ten) een kleine overwinning behaald op zijn tegenstander J. lerger, derde man op de lijst van DS'70 en ex-burgemeester yan Groningen sinds vandaag. De beslissing viel halverwege de avond toen Geertsema een kleine iekkingsfout van Berger meteen afstrafte. Berger verklaarde na de verkiezingen met iedere partij te willen pratendus ook met de PvdA. Het gesprek met de PvdA zou volgens hem meer een hoffelijkheid ujn. Geertsema nam over met een ,,Dat is dan niet duidelijk". Ber- ft>r: Als ik dat zeg dan iveet de leider van de VVD wat ik bedoel". Vanaf de tribune: „Maar wij niet". Geertsema plaatste deze 'bal* door met- „Ik wil van U horen of er wél of niét gesproken wordt met de PvdA". Onder dit overwicht wist Berger niet overeind te blijven. Als het persé wil weten: nee", antwoordde hij, ivaarmee hij voor de eerste keer duidelijk capituleerde. Een capitulatie die laat kwam. als men bedenkt dat Berger behalve tegen Geertsema ook tegen de mal en een griepje moest strijden. de overheid vier procent bezuinigt. Welke ondernemer, welke winkelier heeft dat nog nooit moeten proberen ter wille van de gezondheid van het bedrijf?" Ook in dit geval wist Ber ger niet het beslissende schot te los sen. De strijd tussen de belde politici leek aanvankelijk zeer interessant te orden. Thuis spelend zou Geertse ma zeker goed voor de dag moeten komen, terwijl Berger eveneens op een overwinning gebrand was. omdat dit zijn eerste openbare politieke op treden sinds 6 jaar was. Als scheids rechter voor dit duel was dan ook ex- burgemeester L. de Kool van Voor schoten aangezocht. Deze wist de spe lers en de zaal in de hand te hou den. Een zaal die ruim 300 VVD-ers borg en waarvan iemand zei: „Er zit hier wel voor een paar miljoenen bij elkaar" In dit huis en tegen een achtergrond van leuzen als „Geef mij maar Molly" en „Met Molly meer mans" kon Geertsema bijna de overwinning niet meer ontgaan Toch kon hij niet verhinderen dat het eerste kwartier voor Berger was. iDe voorzitter had zo beschikt. Middenveld Berger beperkte zich tot het voor leiden ongevaarlijke midden veldspel. Hij noemde de moderne opvattingen ran Marcuse een gevaar voor Neder land en verklaarde niet iedere poli tieke tegenstander als een vijand te beschouwen. Even waagde hij een lanval. „Mevrouw van Someren en de heer Drees zijn samen al fel met rikaar in discussie geweest. Op één punt heeft mevrouw Van Someren Drees niet aangevallen: daar waar hij pleit voor een groter evenwicht LEIDEN De 26-jarige Leidse M. E„ die gistermorgen om half negen op het Stationsplein met haar fiets onder een bus raakte en ernstig ge wond in het Academisch Ziekenhuis moest worden opgenomen, is gister middag aan haar verwondingen overleden. De Leidse politie vraagt getuigen van het ongeval zich in ver binding te stellen met de afdeling verkeer van de politie. LEIDEN Het raadslid, ir. M Houtman iProt. Chr.) heeft zich met een aantal vragen tot het college van B. en W. gewend, waarin be zwaren worden ontwikkeld tegen het door de PSP gebruikte aanplakbil jet een geheel ontklede vrouw voor de komende .verkiezingen. De heer Houtman, die van mening is. dat deze afbeelding in strijd is met de openbare eerbaarheid en door een groot gedeelte van de bevolking als aanstootgevend ervaren wordt, vraagt het college het verder aan brengen van deze afbeelding te ver bieden en zo nodig te doen verwij deren van de gemeentelijke aanplak borden. Schoten Geertsema's offensief was er veel meer op gericht zijn tegenstander met de rug tegen de muur te druk ken. Hij trok alle registers open wat stemvolume betreft, maakte wat schijnbewegingen en loste wat scho ten. die Berger in grote verlegenheid brachten. „Als de zaal het onderwerp van de discussie in de afgelopen vijf tien minuten vergeten zou mogen zijn dan wil ik het nog wel herha len". bood Geertsema aan. „Het ging er om of iedere zuinigheid wijs heid is. Dat dacht ik niet. DS'70 is een zuinige partij. Zuinig met de overheidsuitgaven, wat meestal wel wijs is. Zuinig met het in praktijk brengen van theoretische doeleinden, wat meestal niet wijs is. Zuinig ook I meester (Voorschoten met het aar lal artikelen in het ver- j kiezingsprogramma. wat misschien j bij schermutselingen over verschillen wel wijs, maar niet duidelijk is en van mening, die na korte discussie ook zuinig met het geven van in- Plotseling geen verschil van mening vloed aan de Nederlandse kiezer, wat meer bleken te zijn nimmer wijsheid kan zijn". En even later: „De post van CRM zou met 100 miljoen bezuinigd moeten wor den volgens DS'70. Dat zou vooral door zuinigheid met subsidies aan Twee oud-burgemeesters, die hun ambt opgaven voor de poli tiek, kruisten gisteravond de de gens in restaurant De Gouden Leeuw in Voorschoten, n.l. mr. Geertsema eens Wassenaaren mr. Berger (rechts) van Gronin gen. In het midden „scheidsrech ter" De Kool, ook al oud-burge- Watersnood in Jordanië De troe- van Koning Hoessein werden giste ren door overstromingen gedwongen het doorzoeken van huizen naar Pa lestijnse guerrillastrijders te staken en zich te concentreren op het red den van in paniek verkerende inwo ners. Verscheidene woonwijken en ook het zakencentrum van Amman zijn door overstromingen afgesloten. Ve le winkels zijn ingestort en drie kin deren die door het water werden meegesleurd zijn als vermist aange geven. Voor alle ziekenhuizen is de noodtoestand afgekondigd. Wanneer, o wanneer toch, komen we in Leiden uit die eeuwige kring loop. die wel goede verhoudingen, maar verder zo weinig oplevert: groepen vragen iets, dringen aan slaan tenslotte met hun vuist bij het gemeentebestuur op tafel vervolg: gemeentebestuur zet pro blemen uiteen met het eeuwige „geen geld" op de achtergrond slot: er gebeurt niets. Het is nu het Leids City Centrum overkomen, dat evenwel hoopt op een meer „happy end" dan het slot van hierboven. Het LCC-bestuur is vorig Jaar vriendelijk begonnen met vragen, heeft vorige week middels een aflevering van deze rubriek aangedrongen op maat- regelen-nu in de Leidse binnenstad en heeft gistermiddag bij wethou der Kret zachtjes met de vuist op tafel geslagen. Na afloop ?aten de LCC-be- stuurders bijeen, kennelijk wat „aangeslagen" door de problemen en de Indringendheid, waarmee de wethouder deze heeft weten te eta leren. Net als ieder, die met hem te maken heeft, weten de LCC-men- sen, dat de wethouder hard werkt, en de zaken graag snel en goed af werkt. Maar ook hij is gebonden door de veel te krappe geldbuidel, die Leiden heeft. Een paar voorbeelden uit het gesprek van gisteren: Binnenstad onder de loep door Hans Melkert tussen de kosten van de kunst en de kunsten moeten kunnen. De kunsten baten". Hij vergat echter de aanval kosten tot nu 70 miljoen van het af te maken, ook na een schermutse ling ever de inflatie„Het is niet j waar, aat de inflatie uit het buiten- j Band wordt geïmporteerd. Nederland j Door Hans Ludo van Mierlo Is de Koploper in Europa en dat is niet alleen erg voor de beter-gesi- tueerden, maar vooral voor de huis vrouw, die haar besteedbare inkomen 'steeds meer ziet afbrokkelen". Een derde leuke kans kreeg Berger, toen hij over bezuinigen begon. „De 1500 budget van CRM. De bezuiniging van DS'70 is dus wel erg fors". Op het moment, dat de zaal en ook Berger zelf waarschijnlijk verwachtten dat Geertsema nu zou gaan toeslaan trok de VVD-leider zich wat terug. Moge lijk was hij nog niet zo zeker van zijn kansen: misschien ook wilde hij het klimaat voor het tweede duel tussen hen beiden volgende week in Utrecht niet bij voorbaat al beder ven. Vertrouwen Geertsema sprak per vergissing nog zijn vertrouwen uit in de kansen van DS'70. „Ik ben blij dat er nu so cialisten in de kamer komen, die kunnen rekenen", stelde hij. En ver der gaf hij toe, dat de VVD niet te gen samenwerking met DS '70 is, al staat de partij niet op het lijstje van partijen, waar de VVD wél en niet op het lijstje van partijen waar de VVD niet mee wil samenwerken" De discussie met de zaal leverde nog meer punten van overeenkomst op tussen de beide partijen, zoals visie op de Nato, het leger en de er kenning van Oost-Duitsland. Na tweemaal vijftien minuten sloeg de applausmeter ondanks het beschaafde VVD-applaus uit in de richting van Geertsema. De verlen ging van tweemaal vijftien minuten ...j leverde het punt voor Geertsema op. - miljoen, die DS 70 wil besparen is al was de kans zo opgelegd, dat men ken voor het vrijdagavond uit te zen een demagogisch getal genoemd. Wat I bijna een schot in eigen doel van den „ter visie" iets van de beelden we daarmee vragen is alleen maar datBerger kon noemen. Verder bleef het zullen gebruiken Het duel dat bij velen de indruk had gewekt een keiharde strijd te worden zakte daardoor terug naar liet peil van een oefenpartijtje. De vraag is dan ook of de mensen van de NOS. die opnamen kwamen ma- LEIDEN „Als ik hier zo rond LEIDEN Zonder aanwijsbare noodzaak is één dezer dagen de bijl gezet in 'n ry bosjes die de Klinken- bergerput omzoomt. Broedende wa tervogels zijn in hun rust verstoord door deze ogenschijnlijke zinloze bakkerij, die door niemand gerecht- vaordigd schijnt te kunnen worden Zandwin-project De Klinkenbergerput ligt ko mende vanuit Leiden rechts van de Oegstgeester Haar lemmer trek vaart, even vóór de kruising van de ze weg met de rijksweg Den Haag- i Amsterdam. Het meertje is ontstaan I uit een kort voor de oorlog gegra- I ven put. waaruit zand werd ge- I haald voor de aanleg van de nabij I geleger rijksweg. Thans is het 'n el- I dorado voor vogels, waarpnder vrij I «eldzame als de knohbelzwaan. I Een paar honderd meter verderoi v üi de polder zijn graafmachines mo- men teel bezig met een zand w in- V project voor de Leidse Merenwijk Dit werk is uitbesteed aan de Am sterdamse Aannemings Maatschappij die verantwoordelijk is voor het om hakken van het struweel rond de I Klinkenbergerput. Een woordvoerde r van de AAM - motiveerde het neerhalen van de towages met de woorden: "Het Bloest tóch gebeuren. De hele polder wordt één groot merengebied". Veronderstellingen Zover lijkt het echter nog lang Biet. Pas een heel eind verderop wordt nu een begin gemaakt met het delven van Merenwijk-zand. De AAM-woordvoerder verklaarde ver-sluitsel geven over de zin van het der zich niet te kunnen bekommeren om vogels in de broedtijd: "straks zijn er weer Jonge vogels". En na enig aandringen: "de noodzakelijk heid vai dit werk laat zich nu een maal moeilijk uitleggen aan leken". Ook de gemeentelijke voorlich tingsdienst van Leiden kon geen uit- omhakken van de Jonge elzen. Van deze zijde bleef het bij veronderstel lingen. De Amsterdamse Aannemings maatschappij is van plan ook de rest van de bomenrand rond het meer te elimineren; wanneer wist men nog niet. Al met al een duistere zaak, die dcet vermoeden dat de be- Jonge elzen liggen omgehakt langs het meer. Hetzelfde lot wacht de rest van de boombe groeiing. (Foto Holvast) doeling van het natuurbeschermings jaar 1970 toch niet bij iedereen is overgekomen. De heer P. B. Roos, voorzitter loop en al dit creatieve werk zie, I van de Kring, leidt de wethouder i van C.R.M.. mevrouw N. A. den dan bekruipt mij een gevoel van Haan-Groen, over de expositie rond. respect, blijdschap en grote ver rassing over hetgeen grote kinde ren hebben gemaakt". Met deze woorden en terecht typeer de de wethouder van C.R.M., me vrouw N. A. den Haan-Groen, de tFoto Holvast) van dit onderwijs. In het tentoonge stelde werk worden vele materialen gebruikt: plakkaatverf. waterverf, ecoline, oost-indische inkt en andere inktsoorten. Materiaal, dat op ver scheidene wijze werd gebruikt. Er is tentoonstelling „Kijken om te gepenseeld en getekend, gespoten, zien", die zij gisteravond in „Het Waaggebouw" opende. De tentoonstelling omvat bijzonder verrassende tekeningen van middel bare scholieren en is ingericht op initiatief van de Ned. Vereniging van Tekenonderwijs „Kring Leiden en omstreken." Hetgeen hier in de komende dagen wordt geëxposeerd is wel is waar uitgezocht werk, doch niet uitdrukkelijk van de beste leer lingen. De keuze werd gemaakt uit tekeningen van leerlingen uit alle klassen, waar tekenlessen worden gegeven. Het doel van de expositie is tweeledig. Naast het tonen van de resultaten en ze mogen gezien worden van het tekenonderwijs, wordt hier tevens het belang van dit onderwijs naar voren gebracht. Volgens de voorzitter van de Kring Leiden en omstreken, de heer P. B Roos, tekenleraat aan het Leeuwen horstcollege in Noordwijkerhout en het Leidse Bonaventuralyceum, wor den de grondproblemen van de hui dige beeldende vorming door de vol gende symptomen gekenmerkt; a onbekendheid met de fundering er formuleringen van de doelstellingen van de beeldende vorming en b daar door ongeïnteresseerdheid of op zijn best «en soort platonische liefdes verhouding bij overheden, hetgeen weer vaak ongeïnteresseerdheid bij leerlingen in de hand werkt. Een rondgang over de tentoonstel ling confronteert ons nog weer 1 eens met de belangrijke betekenis gespat en geplakt. Er zijn ook druk seis gemaakt, in vele gevallen van linosneden. En dit al met een ver bluffend resultaat, waardoor de creativiteit van de leerling sterk in het oog springt. Dat begint reeds in de kleuterschool, zet zich veelal voort op de lagere school en wordt op de expositie nog eens onder streept door het wefk van leerlingen van middelbare scholen. Op de ex positie treft men oa. de uitspraak aan „Hij die geduld heeft kan alles," .een indruk, die men ook meeneemt bij het verlaten van het Waagge bouw. Zuid-Afrika en Kernwapens „Zuid-Afrika is theoretisch in 6taat zelf kernwapens te maken, maar het geeft er, om praktische redenen, de voorkeur aan, zich te beperken tot het vreedzame gebruik van zijn verrijkt uranium", aldus een verkla ring van de voorzitter van de Zuld- Afriakanse commissie voor kernener gie dr. A. J. A. Roux. Telefoongesprek met China Voor het eerst sinds twee en een half Jaar heeft communistisch-China maandagavond een telefoongesprek uit de Verenigde Staten aanvaard, zo meldt de American Telephone and Telegraph Co. Het gesprek was aan gevraagd door een radiostation in Boston, dat een official van de Ame rikaanse tafeltennisploeg wilde spre ken. Het politiekorps heeft de handen vol aan alle taken en is extra belast door de grootte van en de verkeers moeilijkheden in de Leidse binnen stad. Daarvoor wordt geen ex tra geld gegeven, zoals grotere ge meenten, terwijl de problemen gro ter zijn dan in de meeste vergelijk bare of kleinere steden, die met hetzelfde budget en dezelfde hoe veelheid politiemensen moeten rond komen. Gevolg: de politie wil wel controle uitoefenen op het (fout) parkeren, maar heeft er bijna geen tijd voor. Het aantal parkeerwach ters (vier) is te klein. Het zal wor den uitgebreid tot zeven, maar de omscholing en opleiding duurt lan ger dan was verwacht. Hier en daar kan een verkeerssi tuatie worden verbeterd door aan koop en afbraak van panden. De gemeente bezit evenwel 't geld niet om dit we^k uit te voeren. Gevolg alles duurt langer. O De Oranjeboomstrqat wordt nog niet voor verkeer opengesteld, om dat de Sint Jorissteeg nog is afge sloten. Dat gaat n.l. moeilijk met verkeerslichteninstallatie, terwyi te* vens de aanvoer-rijöaan van het Levendaal door het werk is ver smald. Drie punten maar en mede hierdoor heeft het LCC-bestuur begrip voor de moeilijkheden van gemeentebe stuur en politie. Het heeft deson danks nog een aantal wensen en opmerkingen overgebracht in de hoop en het vertrouwen, dat niet alles in een grote map terecht komt. In de eerste plaats is van LCC-ziJde sterk aangedrongen op meer fase ring in de uitvoering van plannen, waardoor er een logisch verband is. Nu gebeurt het vaak, dat het pu bliek maatregelen niet begrijpt. Nauw daarmee samen hangt een goede voorlichting van het publiek. De gemeente moet volgens het Leids City Centrum de bezoeker van de binnenstad meer en beter vertellen wat er gaat gebeuren en vooral waarom. Misschien kan dit laatste meehelpen het publiek positiever te laten rea geren op maatregelen. Ook het ge meentebestuur wil graag, dat men zich aan verkeers- en parkeerre gels houdt. Het publiek moet er van worden doordrongen, dat die maatregelen niet voor niets zijn genomen en dat ze er in de eerste plaats vaak op gericht zfjn een betere doorstroming in de Leid se city mogelijk te maken. De overaanvoer van auto's in de bin nenstad kan alleen worden ver werkt als alle parkeerplaatsen worden benut waarvoor ze zfjn Vaak zijn dat plekjes voor kort- parkeerders. Het is te gek. dat hierop de hele dag de auto van een langparkeerder staat. Iedereen, die bij de binnenstad betrokken is, vraagt zich af of voor deze auto mobilisten de Lammermarkt, de J. van Houtkade en de Lange Gracht, om enkele plekken te noemen, zó ver weg zijn. Een verbetering in dit opzicht bete kent de komst van enkele honder den parkeermeters, die volgens een mededeling van de wethouder deze maand moeten worden afgeleverd. Het veranderen van de Haarlem merstraat in een promenade is niet zo dicht bij. Het LCC-bestuur heeft gevraagd voorlopig de afsluithek ken maar neer te zetten, zodat meteen kan worden bekeken hoe de verkeersstromen zich ont wikkelen. Dit Jaar komt in elk ge val de verwijzing naar parkeerplaat sen, waarvoor de plannen klaar zijn. Het vervelende in de Leidse bin nenstad is vaak, dat er wel open parkeerplaatsen zijn, maar dat nie mand weet waar ze te vinden. Nuttig, dat er over deze dingen wordt gepraat, maar het moet. zoals ik vorige week alctelde. niet by praten blijven. Er moet iets gebeuren, wat zeg ik, veel gebeuren. Hoe dan ook.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3