„Amerika blijft in Azie vandaag Wieringer stal kaarten van de volkstelling 'erloop bij e bagger- takingen? Zonnig Canadees staats bezoek Dr.Meijering protesteert tegen ontheffing toezicht op de Willem Arntszstichting 0=0 CHRYSLER IN ROTTERDAM TOCH DICHT? Valse aangifte van dochter 39 B ANKIERS ZIJN BOOSOP P.T.T. 'eron spoedig erug naar irgentinië Minister van Defensie Laird verklaart: fl (Pue/ Sföe teuws rericht 1 maart 1860 WOENSDAG 14 APRIL 1971 No. 33374 EIDSCH DAGBLAD jjectfiur: G. Koopman Dofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur). Klacht tegen icruisinga 22 PAGINA'S H1PPOLYTUSHOEF Het voormalige eiland Wieringen is rep en roer, nadat uit het gemeentehuis een serie kaarten n de volkstelling is gestolen. Op de kaarten staan de gege- ns van twee families uit Wieringen. kaarten zaten opgeborgen in een s voor iedereen bereikbaar in de garderobe van de raadszaal ld. Inmiddels weet bijna ieder - op het kleine eiland al wie de nulieren heeft weggenomen. Met OTTERDAM De werkgevere in baggerbedrijf hebben aanwijzin- dat er sprake is van enig ver in de stakingen. Daarbij zijn i projecten die vanaf het begin het conflict hebben stilgelegen projecten die dinsdag pas plat gegaan. Europoort/Maasvlakte bijvoor- waren gisteren en vandaag twee steenstortvaartuigen en hopperzuigers aan het werk. i de zijde van de stakers is van- tend echter verklaard dat op projecten de staking vrijwel al leen is. el van werkgevers- als van knemerszijde is op dit moment n initiatief te verwachten tot nieuwde onderhandelingen. Beide tijen houden keihard vast aan i standpunten. uenos Aires (DPA) De 52,-jari- Argentijnse president Alejandro Lanusse heeft uiting gegeven aan i bereidheid, met de sinds 16 r in (Spaanse) ballingschap ver eende Argentijnse ex-dictator Ju- Domingo Peron naar een „oplos- g voor het land" te zoeken. Dit eft de secretaris-generaal van het [entijnse verbond van vakvereni- igen Jose Rucci na een gesprek et Lanusse verklaard. «nusse zei, dat „het probleem- ton op een of andere manier opge- t zal worden, omdat de strijd- achten een oplossing willen", anusse heeft vroeger herhaalde- verklaard, dat hij niets heeft te- een terugkeer van Peron, die gentinië negen Jaar lang gere- erd heeft, en thans 75 Jaar oud Is. litieke kringen in Buenos Aires wchten in deze aangelegenheid ids in de komende dagen belang- ke besluiten. spanning wordt gewacht op het mo ment dat de politie hem aan de tand zal voelen. De „eerlijke vinder" stuurde enkele kaarten op aan een dagblad in Den Helder. In een begeleidende brief schreef hij, dat daarmee duidelijk is aangetoond hoe onzorgvuldig de overheid omspringt met gegevens van de volkstelling. Ook stuurde hij enkele exemplaren naar de voorzitter van de Tweede Kamer, eveneens vergezeld van een brief. Op het gemeentehuis in Hippolytus- hoef het belangrijkste dorp op het vroegere eiland heerst overi gens een sprekende stilte. Niemand wenst enig commentaar te geven. De Bilt verwacht van vanavond morgenavondkoude nacht met en daar mist en plaatselijk totvorst. Morgenoverdag droog en weer met maximumtempera- van 15 tot 20 graden, maar aan zee enkele graden lager. In e'algemeen weinig wind. (opgemaakt om 12.40 uur) 15 APRIL op: 5.45 uur; onder: 19.36 uur. 180 op: 0.29 uur; onder: 7.16 uur. J^ater te Katwijk te 5 42 en te uur; laagwater te 1.34 en te ROTTERDAM (ANP) De 275 man personeel van de Chrysler-fa- briek aan de Sluisjesdijk in Rotter dam zullen vanmiddag van hun di rectie horen welke beslissing het Chrysler-concern heeft genomen om trent de toekomst van de Rotterdam se fabriek. Algemeen heerst de vrees dat vanmiddag bekend zal worden gemaakt dat 200 van de 275 werkne mers zullen worden ontslagen. Een dergelijk massaal ontslag zou dan het gevolg zijn van het feit dat met ingang van 1 mei aanstaande in de fabriek de productie van de Sim- ca 1200 S wordt gestopt. Het chrys- ler-personeel vreest- en sommigen menen dat zeker te weten dat de directie geen alternatieve activitei ten voor de Rotterdamse fabriek heeft aangetrokken. Om drie uur vanmiddag zou de di rectie de ondernemingsraad inlichten en daarna het personeel. Overleg met de vakbonden heeft tot nu toe nauwelijks plaatsgehad. De vakorga nisaties zijn voor morgenochtend uit genodigd om de situatie te bespre ken. De Canadese gouver neur-generaal mr. Ronald Michener Is vandaag met zijn echtgenote voor een oficieel staatsbezoek in ons land aangekomen. Met het Canadese marine bevoorradingsschip Preserverarriveerde het echtpaar vanochtend in de Amsterdamse haven, waar de Marinierskapel ter verwelkoming enkele marsen speelde. Kort na aankomst van Koningin Juliana en Prins Bernhard bij het Centraal Station meerde de motor sloep van de commandant Zeemacht Nederland bij de aanlegsteiger van het station af. met aan boord het Canadese gezelschap, onder wie ook A. J. Piek, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken. De gouverneur-generaal vergezeld van de koningin', inspecteerde vervolgens de erewacht van het Korps Mariniers. Omstreeks elf uur vertrokken de koningin en prins met hun gasten in tivee met zes paarden bespannen caleches naar het konin klijk Paleis op de Dam. Daar werd door de Cana dese hoge gasten een krans gelegd bij het Na tionaal Monument. JTRECHT (ANP) De ge neeskundig inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid voor Noord-Holland en Utrecht, dr. W. L. Meijering, heeft vandaag bij 't ambtenarengerecht in Utrecht een klacht ingediend tegen de staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga. Dr. Meijering meent dat de maatregelen die de staats secretaris ten opzichte van hem heeft genomen in verband met de moeilijkheden in de Willem Arntszstichting in Den Dolder, in strijd zijn met de wet. Dr Meijering is door de staatsse cretaris ontheven van het toezicht op de instellingen van de Willem Arntszstichting en volgens hem wordt hij daardoor belemmerd in de uitoefening van de hem in de krank zinnigenwet en de Gezondheidswet opgedragen taak. Dr. Kruisinga heeft op 30 maart in de Tweede Kamer gezegd dat de functie van de regionale inspecteur van de gees telijke volksgezondheid te zeer ver strengeld was met de in de Willem Arntszstichting gegroeide omstan digheden en dat deze functie daarom nu wordt uitgeoefend door de hoofd inspecteur. Mr. P. W. Smits, die als raadsman van dr. Meijering optreedt, zei des gevraagd, dat de wet weliswaar de mogelijkheid biedt om in het belang van de dienst een rijksambtenaar te schorsen, maar dat het rijksambte narenreglement voorschrijft dat dit schriftelijk moet gebeuren. Volgens hem heeft dr. Meijering alleen maar twee telefoontjes gehad van de staatssecretaris, een om hem te ver tellen dat hij zijn onderzoek op de Willem Arntszhoeve moest staken en twee dagen later nog een waarbij hem werd verteld dat hij ook maar niet meer in de inrichting moest ko men. Mr. Smits beschouwt dit als „een verkapte schorsing". Tegen raadslid Van Noort (foto) werd in de gemeenteraad van Benthuizen een motie van afkeu ring aangenomen, maar zijn raadslidmaatschap zal hjj niet op zeggen. Hy beschuldigde burge meester I. J. P. Keijzer van ma chinaties. Wethouder Gommerse verdween van het toneel na een motie van wantrouwen zodat Benthuizen nu weer „wethouder loos" is. Pleidooi voor nieuw beleid ten opzichte van de buitenlandse min derheidsgroepen in ons land PAGINA 7 Algerije maakt zich nog losser van Frankrijk PAGINA 9 Ajax zat vóór de strijd van van avond in een „concentratiekamp" PAGINA 15 Merckx liet een ander ook eens winnen PAGINA 17 Hoogovens rekent erop, dat het staalgebruik zal toenemen PAGINA 10 Hij meent, dat de staatssecretaris zeer lichtvaardig en in strijd met een algemeen beginsel van behoorlijk bestuur heeft gehandeld. Dr. Meije ring is niet gehoord en hij is niet in de gelegenheid geweest om zich te weer te stellen tegen de maatregel. Bovendien voelt hij zich door de mededelingen van dr. Kruisinga in de Tweede Kamer, die er in feite op neerkomen dat hij in deze affaire geen onpartijdig standpunt zou in nemen, als ambtenaar in zijn eer en goede naam aangetast. Vandaar, dat mr. Smits de voor zitter van het ambtenarengerecht ook een spoedige voorlopige voorzie ning heeft gevraagd, een „voor ziening bij voorraad", inhoudende, dat de staatssecretaris zijn maatre gel ogenblikkelijk moet intrekken. DEN HAAG (ANP) De 28-Jarige Hagenaar W. B. is door de politie in zijn woon plaats aangehouden omdat hij een valse aangifte heeft gedaan van de geboorte van een doch ter. Hij had zijn dochter in februa ri laten inschrijven. Toen hij deze week een nieuw paspoort kwam aanvragen en daar ook zijn zoontje op wilde laten bij schrijven, attendeerde een amb tenaar van het stadhuis hem er op, dat hij vergat zijn Jongste spruit te laten bijschrijven. In verwarring antwoordde B. dat het meisje inmiddels was overleden. Tenslotte viel hij door de mand en gaf toe een valse aangifte te hebben ge daan. Zijn motief is niet duide lijk. AMSTERDAM De Nederlandse Bankiersvereniging is hevig ver stoord over het voornemen van de Postcheque- en Girodienst om in 1972 over te gaan tot het verstrek ken van persoonlijke leningen. Bij monde van haar voorzitter, dr. J R. M. van den Brink, werd opge merkt dat die kredietverlening een uitvloeisel is van de debetstanden, die ontstaan bij het gebruik van gegarandeerde betaalmiddelen, zoals girobetaalkaarten. Vele particuliere instellingen verstrekken dat soort leningen reeds en de bankiers vra gen zich af of het wel op de weg van de overheid ligt deze activitei ten te overlappen. Als PTT persoonlijke leningen gaat verstrekken, is het uit gezonde con currentieverhoudingen van belang dat voor het Staatsbedrijf dezelfde of vergelijkbare regels gelden als Voor de banken op het gebied van de be lastingen. Ook zou een lijn getrokken moeten worden bij monetaire maat regelen. Voor goed auto-ohderhoud (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) Ame rika zal, ook wanneer de oorlog in Vietnam beëindigd zal zijn, zee- en luchtstrijdkrachten hand haven, aldus verklaarde de Ame rikaanse minister van Defensie Meivin Laird gisteren op een persconferentie. Het zou een ver gissing zijn, aldus Laird, grond troepen in dat gebied te handha ven. maar lucht- en zeestrijd krachten zijn nodig als „afschrik king", dit met het oog op de nu cleaire bedreiging die de Sowjet- Unie op het ogenblik en die China wellicht in de toekomst betekent. Uit andere bronnen wordt gemeld, dat het in de bedoeling van de rege- ring-Nixon ligt om vijftigduizend man Amerikaanse troepen in Zuid- Vietnam achter te laten na de "al gehele terugtrekking van troepen", die het doel is van Nixons Vietnam- strategie. Er zouden nog enige "ge vechtstroepen" overblijven als garan tie voor de veiligheid van deze vijf tigduizend man. De gevechtstroepen zullen de bevoegdheid hebben kleine confrontaties met de vijand te heb ben in het geval van hinderlagen en bij noodzakelijke uitvallen in vijandelijk gebied. Deze stand van zaken in de naaste toekomst lijkt er op gericht te zijn de president een ruime mate van militaire en politie ke beweeglijkheid te geven, een be weeglijkheid die Nixon nodig heeft met het oog op zijn eventuele herver kiezing in 1972. Het is geen geheim, dat er op een steenworp van het Witte Huis een verdieping is ingericht voor de medewerkers en assistenten, die belast zijn met de organisatie van de herverkiezingscampagne. Wat minister Lairds uitlatingen betreft: in de hevige aanvallen van de Noordvietnamese strijdkrachten in het noorden van Zuid-Vietnam zag de minister geen bewijs, dat de ope ratie in Laos mislukt' zou zijn. Hij herhaalde zijn mening, dat deze ope ratie (het vernietigen van de vijan delijke bevoorradingsroutes) een suc ces is geweest. De Noordvietnamezen zouden niet meer in staat zijn tot een groot offensief in Zuid-Vietnam ondanks hun aanvallen op de centrale hoogvlakte. De communistische troe pen, die daar in actie zijn, waren niet betrokken bij de operatie In Laos. Deze zomer zal de eerste fase van het vietnamiseringsprogramma (overdracht verantwoordelijkheid voor gevechten aan de Zuidvietna- mezen voltooid zijn, aldus Laird. Vooruitgeschoven eenheden van "n grote Zuidvietnamese strijdmacht, van zeven bataljons, hebben gister avond de artilleriebasis no. 6 in het centrale hoogland bereikt Door deze actie is de druk verminderd op de ba sis die al twee weken wordt bele gerd, aldus meldt AP uit Hanoi. De ze eenheden ontmoeten geen tegen stand en zij hebben slechts licht con tact met de tegenstander. Het wordt mogelyk geacht, dat een heden van drie Noordvietnamese regimenten bij het drielandenpunt van Zuid-Vietnam, Cambodja en Laos zijn teruggetrokken om zich te hergroeperen en om zich te be voorraden. De basis bevindt zich bo venop een duizend-meter hope berg. Bij een raketbeschieting door de Vietcong van een trein in het noor den van Zuid-Vietnam zijn twintig reizigers gedood en vierentwintig ge wond, aldus een militaire woord voerder in Saigon. Dertien van de doden en elf van de gewonden zijn Zuidvietnamese militairen. De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren Noordvietnamese eenheden in het grensgebied tussen Zuid-Viet nam en Laos met nieuwe reuzen- bommen van 7000 kilo bestookt. Het zijn de krachtigste bommen uit het niet-nucleaire arsenaal van de Ver. Staten. uis NIEUWE RIJN 49 Uit het Leidsch Dagblad van 15 April 1871: Naar gemeld wordt is de heer Sala alhier, benoemd tot hoofdoprichter vanden Kon. Zoologisch Botanischen Tuin te 's Gravenhage. In het dagblad .Jieijnolds dat in Engeland door de ar beidende klassen het gretigst gelezen wordt staat vermeld onder het volgende bulletin bij den dood van een pasge boren prinsje: Een gelukki ge bevrijding". „De Britschen werkman is verlost van 't vooruitzicht, later wederom een naam te zien toegevoegd aan de lange lijst van Staatsbedelaars, die hij thans te onderhouden heeft'

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1