ALPHEN KRIJGT MICRO-THEATER „Als burgemeester nu meer manager" ben Mr. Croles viert in Bodegraven zilveren ambtsjubileum EERSTE EN TWEEDE PLAATS VOOR JACK SMITS Ophaaldienst grofvuil in Voorschoten 14 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Omschakeling M6 was Bodegraven nog een agrarische gemeente met 6000 rs. „De kaas", zegt mr. Croles, toen op de boerderijen ge- Maar geleidelijk aan is Bo rn zich gaan omschakelen. Het 1 van bedrijven aan (schone ieën) en groeide uit tot 15.000 srs. „Toen ik hier kwam, kon iegraven echt wel een rijke ite noemen", zegt de heer Cro- [aar de bevolking was erg aan loudende kant: men zat liever dubbeltjes dan ze uit te geven, totaal veranderd. Nou een behoudend zijn we nog wel. al die 25 jaar hebben we met begroting gewerkt". Krotten [lijn veel dingen in die afgelo- Jaar, waar mr. Croles met aan terugdenkt. Het meeste schonken hem de volgende in: „De afbraak van de en het op gang brengen van [bouw (1900 woningen), het van de oude en bouwen nieuwe scholen en de bouw r it raadhuis". Daartegenover Slechts een zwarte pagina: „Ik graag wat willen doen aan die Öuis, midden in het dorp. Maar kunt dat wel willen, maar om te krijgen ben Je afhan- van het grootwaterschap En dat is zo'n vreselijk be- en langzaamwerkend amMr. Croles heft afwe- de hand. zijn door de Jaren heen meer amen" geweest die mr. Croles e tot wat groter spoed had aan- „Ik heb al aardig wat auto- versleten op de weg naar laag. Per week zit ik daar wel ar keer. Dat moet Je wel doen ts gedaan te krijgen. Je zou elk van hoog tot laag willen bege- Die gesprekken met provin- rijksoverheid zijn op de lange [wel erg vermoeiend. Je moet die vaak de stukken uit de han- [Werkt de overheid inefficiënt ogen van Bodegravens burge- inefficiënt... ik begrijp dat [en niet meer zo vlot gere- len worden als vlak na de fe Er moet op zoveel gelet wor- *ls Je iets gaat uitstippelen. w°ord „leefbaarheid" hebben wij i gekregen. Er gaat veel tijd mee om er voor te zorgen dat we de inleving inderdaad leefbaar hou- Maar aan de andere kant: ik I wel eens de indruk dat men problemen op de lange baan Ut door ze naar een commissie Rijzen. Dat wil men er van- ïend' soort vertraging werkt erg ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN Wat er nu nog uit ziet als een bouwvallige boerderij/ zal over ruim twee jaar zijn omgetoverd tot een micro-theater, galerie en antiekwinkel. Het project zal middenin de Alphense polder aan de Kortsteekter- weg 42 worden gerealiseerd. Garant hiervoor staan de Leidse mevrouw Böttcher, die samen met de Spaanse graficus José Calsina het geheel zal opbouwen. "Het ligt ln de bedoeling", zegt mevrouw Böttcher, die na onze komst achter uit de grote tuin stapt waar zij onkruid heeft gewied, "om zelf kleine groepen aan te trekken, die op het punt staan om over te stappen naar het professionele vak. We moeten tenslotte een springplank hebben. Na enige tijd willen we dan een tree hoger gaan en artiesten ar rangeren die reeds naam hebben ge maakt in de showbusiness. Maar zo ver zijn we de eerste jaren nog niet. En als we eenmaal op dit punt zijn aangekomen, dan zal de gemeente toch met subsidie over de brug moe ten komen. Want professionele groe pen zijn zo duur, dat ik die niet uit mijn eigen zak kan betalen. Ik werk niet graag met subsidie, maar als men in Alphen iets wil zien. dan zal er toch echt geld op tafel moeten ko men". Uit het lood Even terug naar de boerderij. Me vrouw Böttcher: "Toen we erin trok ken stond het gebouw werkelijk op Instorten. Als Je nu nagaat dat de muren 68 cm. uit het lood stonden, dan begrijp Je wel dat we soms wel eens bang waren dat de boel naar om laag zou komen. Zo ver is en zal het gelukkig niet komen. Na zo'n maand of vfjf zijn we er in geslaagd alles weer op z'n pootjes te zetten zonder dat er nog gevaar bestaat dat er iets vervelends kan gebeuren. Of er een deskundige bij geholpen heeft? Nee. want daarvoor hadden we geen geld. We hebben alles zelf gedaan. Toen deze klus achter de rug was, Is er wel een deskundige bij ge weest. Deze had alleen maar lof voor de wijze waarop we het karwei had den geklaard". Als alles volgens planning verloopt moeten de eerste artiesten over een jaar of twee in 't micro-theater kun nen optreden. Mevrouw Bötcher: "Helaas kan ik niet constant de hele dag aan de verbouwing van mijn boer derij werken. Dit komt omdat ik ook de galerie aan het Rapenburg in Lei den draaiende moet houden Als hier in Alphen alles klaar is wordt de I Door Jan Westerlaken zaak in Leiden gesloten en zetten we het bedrijf in de boerderil voort. Ik vind dat wel jammer, maar Ja. daar is nu eenmaal niets aan te doen want ik word eedwongen om het pand in Leiden te verlaten". Honderd plaatsen De oude paardenstal zal worden verbouwd tot micro-theater. "Wan neer onze berekeningen kloppen dan moet het mogelijk zijn om hier hon derd mensen onder te brengen", ver volgt mevrouw Böttcher haar ver haal. "Ook hierbij zullen we geen hulp van buitenaf laten aanrukken, omdat we daarvoor gewoon geen geld hebben. Alles moet tenslotte uil eigen middelen worden betaald. Men heeft mij voorgerekend dat ik. als ik dit werk door vakmensen laat uit voeren. wel tweehonderdduizend gulden zal moeten neertellen. Nu we zelf de verbouwing ter hand nemen, zijn we maar veertigduizend gulden kwijt. Voorlopig „verdien" ik zo doende maar liefst honderdzestig duizend gulden" "We waren wat blij toen we de boerderij voor een habbekrats kon den kopen. Zonder slag of stoot heb ben we gretig toegehapt. Ik speelde al geruime tijd met de gedachte om eens iets bijzonders te gaan doen". Het zal niet alleen toneel of wat dan ook zijn dat in het micro-theater zal worden opgevoerd. "Er zijn plan nen om ook concerten in de oude stal te gaan organiseren. Ik denk daarbij aan renaissance of heel moderne mu ziek. Nee, geen klassiek. Je moet er gens een lijn voeren. Dat doe Je bij kunst ook. Als de mensen komen, dan weten ze wat ze krijgen voorge schoteld. Dit voorkomt lelijke gezich ten". Parkeerplaatsen Bezoekers, die met een auto naar het micro-theater komen, hoeven niet bang te zijn dat zij hun wagen niet kwijt zouden kunnen langs de smalle Kortsteekterweg. Aan de over kant van de boerderij ligt namelijk een brede strook grond waarop een flink aantal parkeerplaatsen wordt gecreëerd. "Dit zullen we ook zo veel mogelilk ieii aanleggen. Met he* puin, dat doo rhet breken in de boer derij vrijkomt, zullen we voor een harde ondergrond zorgen". Tot slot vertelt mevrouw Bötcher lachend dat ze zelf het materiaal hebben gemaakt. Zij wijst daarbij op een werkbank waarin een cirkel zaag is gemonteerd. "Als Je dat moet kopen, moet er ergens weer geld vandaan komen. Daarom hebben we deze bank zelf maar in elkaar ge prutst". Wanneer we via een brugge tje het terrein, waarop het toekom stige micro-theater wordt gesticht, verlaten, loopt de Leidse naar het In deze ruimte zal het micro- theater worden gerealiseerd (Foto Will Dijkman) achterste gedeelte van haar tuin. neemt een Spaanse schrepel ter hand en gaat met veel energie het on kruid weer te lijf. VOORSCHOTEN Het grofvuil ln Voorschoten zal 21 april worden opgehaald in het Burg. Vernèdepark, Badhuisstraat, Parkstraat, Noor they- straat, Stadwijkstraat, Sophiakade, Nieur Voordorpstraat, Prof. Zerni- kelaan, Prof. Einsteinlaan, Prof. Lo- renzlaan, Prof. Eyckmanhof, Prof. Einthovenlaan, Prof. Debijelaan, An- thoni van Leeuwenhoekkade, Lord Baden Powellweg, Kamerllngh On- nesplantsoen, Raadhuislaan (het ge deelte ten oosten van Vlietzicht), de Prof. van der Waalslaan, Prof. vaD 't Hofflaan, Curielaan, Molenlaan (het gedeelte ten oosten van de Prof Asserlaan), Prof. Zeemanplantsoen, Gerard Douplantsoen, Carel Fabri- tiuslaan, Antonie van Dycklaan, Jo hannes Vermeerplantsoen, Govert Flinckplantsoen, Rembrandtlaan, Al- bert Schweitzerplantsoen, Jan van Goyenplantsoen, Ferdinand Bollaan, Jan Steenlaan, Ruysdaelhof, Van Os- tadehof, Paulus Potterdreef, Frans Halsplantsoen en Nicolaas Maeaka- de. Een dag later wordt het grofvuil opgehaald ln de Nassauwijk, KLM Wijk, aan de Papelaan (van het sta tion tot de grens met de gemeente Wassenaar), Dobbeweg, Donklaan, Industrieweg, Wijngaardenlaan (de noordzijde), Elstlaan, Oude Adegees- terlaan (het gedeelte tussen de Prins Bernhardlaan en de Nassaukade), Erasmusstraat, Bakkersteeg, School straat, Kon. Marinelaan, Bloklaan, Voorstraat, Kerkplein, Treubstraat, Wllllbrordusstraat, Leidseweg (tus sen Schoolstraat en Raadhuislaan), Oranjeboomstraat, Molenlaan (het gedeelte tussen Prof. Asserlaan en Kerkplein), Chr. Huygensstraat ,Van Heuven Goedhartstraat, Prof. As serlaan, Raadhuislaan (het gedeelte tussen Leidseweg en Prof. Asser- laan), Vredenhoeff straat, Langen- horststraat, Bethlehemstraat, Vliet zicht en Tolstraat. TER AAR Door de atletiekvere niging in Den Helder werd een vijf tien kilometer strandloop georgani seerd. Bij de veteranen werd Jack Smits winnaar met een ruime voor sprong. De atletiekvereniging VOLT in Til burg hield een tien Engelse mijl loop. Smits werd hierbij tweede, in 54.26 minuten een persoonlijk re cord. je Mr. J. J. Croles JRAVEN Kort na de tweede wereldoorlog, in april ek mr. J. J. Croles, Fries van geboorte, als burgemees- degraven neer. Nu, een kwarteeuw later, voert hij deze Lte nog altijd aan. Een zilveren jubileum als burgemees- nt wel meer voor, maar 25 jaar dit ambt bekleden in e plaats is stellig geen alledaagse gebeurtenis. Mr. Cro- lid van de ARP) herdenkt dit feit aanstaande vrijdag, leente Bodegraven zal er uitvoerig bij stilstaan. 25 Jaar dat mr. Croles bij uen in de spits heeft gestaan iaar eens een voetbalterm plank te pakken is er in tsje veel tot stand gekomen, r een greepjede bouw van Ïiuterscholen, vijf lagere twee scholen voor Mavo, de n een nieuw raadhuis, een zwembad, de vervanging van rug, de Doorbraak Noord, de jjL Broekvelden, de vesti- nieuwe bedrijven. Paauw roles, een stijlvolle, aristocra- iguur, zegt in zijn aan de ■aat gevestigde woning: „Dat een groot deel te danken aan treffelijke wethouders over Iegraven in die 25 Jaar heeft beschikken. Ook het ambte- :orps is altijd erg goed ge- k aarzel niet om de huidige esecretaris (A. M. de Jong) van Zuid-Holland tenoe- e rol die de burgemeester bij sering van veel zaken heeft wordt wellicht het best ver loor het jubileumcomité dat Ieder die maar enigermate heeft gehad met zaken van •beleid weet hoeveel de per energie van de burgeinees- lit alles heeft bijgedragen". Van een burgemeester wordt veel gevraagd als het op uithoudings vermogen aankomt? De heer Croles knikt en zegt licht zuchtend: „Ja, het burgemeesters ambt is niet meer te vergelijken met vroeger. Toen was het een soort ere- baan. Je hoefde er niet veel voor te doen. Maar dat is al lang niet meer zo. Je bent nu eigenlijk meer mana ger dan burgemeester. Er gaat heel wat tijd in dit werk zitten. Vaak wel 12 uur per dag. Met pensioen gaan op 60-Jarige leeftijd zou voor burgemeesters dan ook geen overbo dige luxe zijn. Hoeveel collega's zijn er op mijn leeftijd al niet gestor ven of ernstig ziek geworden?". Na zichzelf deze vraag te hebben gesteld, voegt mr. Croles er aan toe: „Het vergt niet alleen van mfj 't nodige, kijk eens naar de wethouders Jon- geneel en Van der Heijden. Die moe ten er ook hard voor werken en daar komt dan nog bij dat de honorering voor de wethouders erg veel te wen sen overlaat. Dat houdt het risico in dat je straks niet meer de beste krachten voor deze functie kunt krij gen. Ik zie het niet donker in, want in Bodegraven hebben wij altijd uit stekende mensen ervoor kunnen krij gen. Maar je blijft toch zitten met de vraag: blijft dat ook in de toekomst zo. als het rijk geen verbetering in de honorering brengt?" Mr. Croles over de verhouding bur gemeester gemeenteraad: „Als die verhouding goed is en men luistert naar elkaar dan kan er veel worden bereikt. Als Je Je als burgemeester I gesteund weet door de raad dan sti muleert dat. Ik heb dat altijd gehad. Een van mijn principe-punten is ook: wil Je als burgemeester het ver trouwen van de raad hebben, houd dan nooit iets achter". Woningnood Hoe is het nu gesteld in een plaats als Bodegraven met de wo ningnood? „Er zijn tijden dat ik denk: het lukt ons. we redden het. En dan ligt er ineens weer zo'n grote lijst met woningzoekenden dat ik zeg: we komen er nooit uit". Bodegraven heeft een koop avond. Hoe staat het daar nu mee? „Dat loopt bijzonder goed. Het is er altijd erg druk en gezellig. De middenstand heeft er voor gezorgd dat er die avond extra bussen uit de omringende plaatsen naar Bodegra ven rijden". Over de komende koop avond in Leiden: „Ik heb gehoord dat ze daar met een proef in de zo mermaanden willen beginnen. Als dat juist is, zou dat een grote fout zijn. Zo iets moet je nu juist niet in de zomer doen". Over de bezwaren van de vakbonden in verband met de werkuren van het personeel in de avonduren: „Ik begrijp dat niet goed. Hier kan het toch ook? Er moet uiteraard voor gezorgd worden dat de gewerkte uren gecompenseerd wor den". Vijfentwintig Jaar is mr. Croles nu burgemeester van Bodegraven. Heeft hij nooit eens de lust gehad van standplaats te verwisselen? „Ja, natuurlijk. In die 25 Jaar heb je wel eens aspiraties om weg te gaan. Ik heb dat ook geprobeerd. Het is niet gelukt. Ik merkte toen ik voor een burgemeestersschap als nr. 1 was voorgedragen dat mijn benoeming als gevolg van een politieke touwtrekke rij niet was doorgegaan. Toen ik dat had ervaren, dacht ik: ik stop met solliciteren. En ach, tenslotte zat ik in Bodegraven erg goed". Mr. Croles en echtgenote in de tuin van hun woning. (Foto Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11