B. en W. Utrecht gaan informatie over drugs geven Veiligheid begint bij de architec Belangstelling stijgt nog voor onroerend goed Na een advies van een werkgroep onder leiding van prof. C. A. Salemink Jaarlijks vallen in Nederland in de bouw een kleine 1600 arbeiders van de steiger. Gronings bedrijf in fietslampen moet sluiten KNVTO tevreden over steun aan openbaar vervoer HB-bestuur in jaarverslag: Shell heeft konijnenplaa onder control Zaak tegen leerling verpleegster nu voor gerechtshof PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 APRIL UTRECHT (ANP) B. en W. van Utrecht bereiden een informatiebulletin over drugs voor, dat op grote schaal moet worden ver spreid onder de schooljeugd, de werkende jongeren, ouders, leraren, onderwijzers en jeugdleiders. „De informatie zal slechts ef fectief kunnen zijn, als hierbij wordt afgezien van een geëmotioneerde benadering van het vraagstuk. Daarentegen zal het feitelijke ka rakter van de verstrekte inlichtingen naar voren moeten komen", aldus B. en W. van Utrecht, die meedelen dat het bulletin mid den van dit jaar zal verschijnen. Onderzocht wordt nog of binnen het lesprogramma van scholen aan dacht aan drugs kan worden besteed, waarbij dan tevens tabak en alcohol aan de orde zullen komen. B. en W. van Utrecht zijn ver der van plan iets te gaan doen aan de situatie waarin drugpatiënten ver keren. Dat gaat gebeuren door het werk van het jongerenadviescentrum in Utrecht materieel en financieel te steunen «mits ook het ministerie van CRM steun verleent) en door het scheppen van klinische behandelings mogelijkheden voor verslaafden en accute noodgevallen. Ook wordt ge dacht aan voorzieningen voor die drugpatiënten die voor hun resocia lisatie 'n langdurige behandeling no dig hebben. B en W beraden zich nog over de vraag of de stichting Re lease voor zijn vrijwilligerswerk on der in nood verkerende Jonge ren werkruimte en financiële steun van de gemeente zal krijgen. Wat het politie-optreden tegen I druggebruikers 'betreft, verwijst het Utrechtse gemeentebestuur naar het beleid van de justitie. „Dienovereen komstig worden thans uitsluitend handelaren in drugs voor vervolging in aanmerking gebracht", zeggen B en W. van Utrecht. Adviezen Deze standpuntbepaling van het Utrechtse gemeentebestuur is een ge volg van de adviezen van een door de gemeenteraad ingestelde „Werkgroep ter bestudering van het druggebruik in Utrecht, in het bijzonder door jongeren" Deze werkgroep, onder1 voorzitterschap van de chemicus prof. dr C A. Salemink. directeur van het Organisch chemisch laboratorium van de rijksuniversiteit in Utrecht, verzoekt B en W. van Utrecht er bij de ministers van onderwijs en We tenschappen en Sociale Zaken en Volksgezondheid op aan te dringen de samenbundeling en intensivering van het wetenschappelijk onderzoek naar drugs en druggebruik te stimu leren. De werkgroep is van mening dat het aanbeveling verdient het on derzoek dat nu op dit terrein wordt verricht, te bundelen en uit te brei den. Enerzijds opdat „dubbel werk wordt voorkomen, anderzijds opdat voorkomen moet worden dat schijn baar onderling tegenstrijdige uit- komsten van naast elkaar plaatsvin- dende onderzoekingen op verschillen- de terreinen aanleiding blijven ge ven tot allerlei quasi-wetenschappe- lijke publikaties die de op dit punt j bestaande verwarring bij het publiek continueren of versterken". Onbevredigend Verder pleit de werkgroep voor een eensluidend justitieel en politiek be leid op landelijk niveau. Het verschil lende beleid in de arrondissementen i vindt de werkgroep een onbevredi gende situatie. Wat de schadelijkheid van drugs betreft, is de werkgroep tot de con- I clusie gekomen dat de beschikbare resultaten van wetenschappelijk on- derzoek onvoldoende zijn om ervan te kunnen uitgaan dat gebruik van be- j paalde drugs wel schadelijk is, ter- wijl dit van andere drugs niet vast staat. „Aangetoond is dat alle middelen met een roesverwekkende werking bij de gebruiker tevens een zekere ver giftiging teweeg brengen", aldus de werkgroep, die het op grond van ve- lerlei onzekere factoren die bij het gebruik van drugs een rol spelen niet zinvol acht een onderscheid te ma- ken tussen enerzijds harddrugs die als gevaarlijk worden aangemerkt en anderzijds soft drugs die als onschuldige of althans aanvaard bare genotmiddelen zouden zijn te beschouwen. De werkgroep acht zich niet in staat een raming te geven van de omvang, de aard en de spreiding van het druggebruik in Utrecht. De werk groep twijfelt er bovendien aan of zelfs een diepgaand onderzoek hier naar betrouwbare en voor een ze kere tijdsduur geldig blijvende cij fers aan het licht zou kunnen bren gen. GRONINGEN «ANPi Het fiets- lampen en dynamo's producerende bedrijf NV Unigro en co 26 werk nemers in Groningen gaat slui ten. De fabriek kan de concurrente uit Italië niet meer aan. Directie en aandeelhouders (dat zijn vijf werknemers van het be drijf) hebben met de vakbonden en de werknemers overeenstemming be reikt over een afvloeiingsmaatrege' Men kan uit drie mogelijkheden kiezen, onder meer een uitkering I ineens Het Franse zangeresje Seve- mees^ werknemers van Unigro rine, dat vorige week in Dublin het Eurovisie-songfestival won. heoben meer dan 20 dienstjaien Het brengt op het ogenblik een bezoek bedrijf werkt al jaren met verlies. aan ons land. DEN HAAG l ANPt De KNVTO (werkgeversorganisatie in het streek vervoer) heeft verklaard, dat zij niet ontevreden is over de mededeling van de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat over maatregelen ten gunste van het streekvervoer. Uit de mededeling aan de Tweede Kamer valt volgens de KNVTO af te leiden dat de regering streeft naar een 100 procent-dekking van de ver liezen in 1971 en dus naar een rege ling, die het niet nodig maakt de dienstregeling in te krimpen. Het bedrag op de begroting var 25 miljoen is met 15 miljoen ver hoogd. Het economisch bureau voor het weg- en watervervoer had bere kend dat 40 miljoen extra nodig is Uit de mededeling van de staats secretaris valt echter op te maken dat de f 15 miljoen slechts een eer ste stap is. Er mag nog een verder" aanvulling in de loop van het jaar worden verwacht, aldus de KNVTO, die verder opmerkt, dat het uit gangspunt van de regering blijft, dat de rijkssteun toereikend moet zijn om een wezenlijke aantasting van het verzorgingsniveau te voorkomen. De hoofddirectie van de Neder landse Spoorwegen heeft verklaa-a dat de streekvervoermaatschappijen die dochters zijn van de spoorwegen, hun vervoersvoorzieningenniveau in 1971 op dezelfde wijze zullen kunnen handhaven als de particuliere bedrij ven en de bedrijven waar de over heid rechtstreeks in deelneemt. De zon scheen gisteren en bij het monument op de Dam was het direct een drukte van belang. DEN HAAG (ANP) konijnenplaag, die de veilighi van de tankparken van Nederland In Rotterdam-Eu: poort in gevaar bracht, is thans voorlopig, bedwongen. Op de terreinen van de Sh bij de tweede petroleumhaf en in Europoort krioelde het van de duinkonijnen, die de vi 1 ligheidswallen rond de tankp ten met ontelbare holen en „j pen" doorgroeven. Er is met scherpschutters met fretten op de konijnen jaagd en er werd zelfs gei aan het gebruik van blauwzui gas, een methode echter die <fc het ministerie van Landbouw Visserij werd afgekeurd. De fri ten en de jagers konden weii uitrichten, doordat de konijn een groot netwerk van met kaar in verbinding staande len hadden gebouwd en daartk teveel ontsnappingsmogelijki den hadden. Tallozen in bin» en buitenland hebben de Sh bestrijdingsmogelijkheden aan hand gedaan, maar tensla heft de Shell een eigen metho gevonden, namelijk het dicht van de holen met polyurethi schuim, dat diep in de werd gegoten. Niet alle konijnen heeft m da weten uit te roeien, enkele tie tallen hebben de strijd om bestaan gewonnen en dartel cl" nog op de de Shell-terrein Ét rond. De schade, die deze difee tjes veroorzaken, kan de S goed onder controle houden, dat de tankparken op het oge*er blik weer veilig zijn. Men hou,ar echter het hart vast voor wat gaat gebeuren als het voor ja de in al zijn hevigheid gaat lasbarme ten. Er zijn al jonge konijnt] ra op de Shell-terreinen gesignpi leerd. i dicht irethaime 'PHe DEN HAAG (AP) Gezien de huidige inflatie is het stellig te verwachten, dat het jaar 1971 een verhoogde belangstelling van de zijde van de institutionele beleggers voor belegging in onroerend goed te zien zal geven. Dit zegt het bestuur van het Vastgoedbeleggingsfonds voor institutionele beleggers (VIB) in zijn jaarverslag over 1970. Het VIB-bestuur constateert, dat in mogelijkheid tot beplanting, althans het verstreken jaar nieuwe ideeëntot het in ruime mate aanbrengen voor hoogbouw zijn uitgewerkt envan planten. Of VIB opnieuw in dit worden verwezenlijkt, die in belang-1 woningtype zullen investeren, zal af- rijke mate tegemoet komen aan de hangen van de aard der objecten, bezwaren tegen de hoogbouw als zo-1 danig. Kantoren, bedrijfshallen, hotels en i winkelcentra blijven sterk de aan- In de nieuwere ontwerpen wordt. dacht van beleggers b^jen, zelfs ln naast de vormgeving van de flats op dle mate dat in ïele van zich zelf. meer aandacht besteed aan deM beleggingsvorm van een verza de gemeenschappelijke ruimten, zoals di kan worden gespl.oken_ Met een representatieve goed verzorgde nam<, va„ in sommige steden te centrale hal, speelgelegenheid voor de j constateren. Voor wat de winkels - kinderen en hobbyruimten. de ruimste zin betreft treedt zo'n Daarnaast is het streven gericht op I stormachtige ontwikkeling en variatie een uitbreiding van de taak van de j in koop- en verkoop-gewoonten op huismeester, b.v. door een uitgebrei- dat de bouwwerken wel zeer flexibel dere dienstverlening, zoals een bood- ontworpen dienen te worden, willen schappendienst. de verkrijgbaarheid zij de noodzakelijke aanpassingen van kleine dagelijkse artikelen e d kunnen volgen. De „zelfstandige win- Nietetmin blijft het bezwaar be- keiier" moet bijzonder voorzichtig staan dat er, in tegenstelling tot de daarbij het oog gericht houden op de eengezinswoning, geen „verband met ondervindt van grootwinkelbedrijven, de aarde" mogelijk is. Als gedeelte- ven. „witte schuren", verbruikers- lijke compensatie hiervoor ware te zijn met zijn nieuwe vestigingen en pleiten voor het aanbrengen van een markten, middenstandswarenhuizen, flinke, afsluitbare balcon-loggia met competitie in velerlei vormen, die hij supermarkten, cash en carry bedrij- profimarkten enz. Steun. In de provincie Kaffa van Ethiopië, een gebied waar een deel van de bevolking in slavernij leeft, zal met Nederlandse hulp een landbouwcentrum worden gesticht. Nederland heeft hiervoor ongeveer 700 000 gulden uit de ontwikkelings gelden beschikbaar gesteld'. Doel van het project is de landbouwvoor lichting in dit gebied aanzienlijk te verbeteren. Wapendiefstal Bij een Groning se wapengrossier zijn veertien vuur wapens gestolen. De dieven zyn waar schijnlijk in de monsterkamer, waar de wapens lagen geëtaleerd, via een tochtkap binnengekomen. De ont- I vreemde wapens zijn negen revol vers, drie alarmpistolen en twee luchtbuksen. Van de dieven ont breekt nog elk spoor. Columbia De Nederlandse re gering heft 415.000 gulden aan ont wikkelingsgelden beschikbar ge steld om Columbia te helpen in ver band met de recente overstromingen van de Magdalena rivier in dat land. De president van Columbia had zich met een verzoek om hulp tot de Ne derlandse regering gewend. DEN HAAG «ANP) Voor gerechtshof in Den Haag zal vrj 16 april de zaak worden behandeldfc gen de leerlingverpleegster Pauli uit Rotterdam die in december de rechtbank is veroordeeld tot week voorwaardelijke gevangenis^ wegens schuld aan de dood van patiënt. De rechtbank verklaarde wezen dat door haar schuld in 1970 in het St. Franciscus Ziekefl J in Rotterdam een 68-jarige pat overleed doordat de leerlingverpledi ster hem bloed van een verkei11 bloedgroep toediende. In deze tekenden zowel de leerling-verpli jj. ster als de officier van justitie, een voorwaardelijke gevangenis! van drie maanden had geëist, h(v beroep aan tegen het vonnis. De patholoog-anatoom, dr. J. denrust. is als getuige-deskundigei geroepen. UTRECHT Ieder jaar vallen er tussen de vijftien- en zestienhonderd bouwvakkers van de steiger. Soms zijn de ver wondingen van lichte aard, soms ook is de afloop dodelijk. Van alle bedrijfsongelukken die door de arbeidsinspectie wor den genoteerd komt een kwart voor rekening van de bouw nijverheid. Ook van het aantal dodelijke ongelukken komt 25 orocent op naam van de bouw. Wat betekent dat? Zijn de mensen in de bouw onvoorzichtiger dan in welke andere be drijfstak dan ook? Zijn de risico's groter of nemen de bouw ondernemers het met de veiligheidsvoorschriften niet zo nauw? Op de Bouwbeurs in de Utrechtse Jaarbeurs, die vorige week werd ge houden. stond een stand van het bureau Bouw Veilig. Een nog jonge organisatie, augustus van het vorig jaar van start gegaan, die ijvert voor meer veiligheid op en rond Nederlandse bouwwerken. Het bu- reau is een onderafdeling van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Bar druk hebben de mensen het niet gehad op de Bouwbeurs. Mis schien lag de stand wat in een uit hoek, misschien werd een en ander te weinig opvallend gepresenteerd. Tegengevallen „Hoe dan ook", zegt de heer D. J. Meertens", het aantal bezoekers is ons tegengevallen. Daaf komt bij dat het een heel probleem is om veiligheid te verkopen. Sta ik hier met een of ander mooie machine, j dan kan ik zeggen: „Deze machine kost zoveel, hij heeft een dagpro- duktie van zoveel en binnen dit aantal jaren heeft het apparaat zichzelf betaald". Met veilgheid is het wat anders. Je kunt de mensen geen direct resultaat laten zien. Het is ook geen direct kostenbesparend en kwaliteit of kwantiteit verhogend onderdeel. Daarom is het vaak moeilijk de mensen te overtuigen. Wij zijn er voor het organisatorisch gedeelte van de veiligheid. De veiligheidsman moet bij zijn werkgever niet aankomen met de kreet „Er moeten schoenen met sta len zolen komen want het kost veel meer als er mensen naar huis moe ten als ze in een spijker hebben ge trapt". Hij moet de taal van de baas spreken, hij moet aan boord komen met concrete cijfers, waar die man iets mee kan doen. Bijvoorbeeld: „Meneer, er zijn in het afgelopen jaar tachtig mensen in een spijker getrapt. Per geval kwam ons dat te staan op 135 Er werken op deze bouw 150 mensen, als we voor hen een paar werk schoenen met stalen zolen kopen dan komt ons dat op 150x/ 35 is 4250. Dat betekent een besparing van 6550, per jaar. Dat is andere taal. dat verstaat zijn directeur be ter. Triest record Minister Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid, heeft in februa ri ln Amerongen bij de opening van het nieuwe opleidings instituut voor mechanische beroepen ln de bouw gezegd dat naar zijn idee „het grote tekort aan vakbekwame arbeiders onvermijdelijk doorwerkt en zich wreekt in het trieste record aantal ongelukken". De heer Meertens is het niet met de minster eens: „Het is gebleken dat vaak de zeer goede vakmensen een ongeluk krijgen. Ze zijn en thousiast aan het werk. ze hebben plichtsbesef, het werk moet klaar. Dan nemen ze vaak onbewust net even meer risico. Met het al dan niet noodlottig gevolg". „WIJ hebben ook ondervonden dat de mensen op de bouwplaats vaak niet eens weten waar een bepaalde veiligheidsmaatregel voor is. Hoe vaak ook gebeurt het niet dat de veiligheidskap van een zaagmachine wordt gehaald. Welke staalconstruc teur hangt er in een veiligheidsgor del? Het belemmert de mensen in hun bewegingsvrijheid, op de zaag kunnen ze niet uit de weg met zo'n klep, de constructeur hangt al Jaren tussen hemel en aarde. Er is im- zoals gezegd, exacte gegevens mers nooit wat gebeurd". er nog niet. „Natuurlijk zal hij er door zijn baas op worden gewezen. Wie je ook spreekt, iedereen is het er over eens dat er meer veiligheid op de bouw moet komen. Maar het vervelende is dat veel mensen de veiligheid los zien van de produktie. Zo van „als ik klaar ben met het werk en er is tijd over dan ga ik iets aan veilig heid doen". Maar dan is het mis schien al te laat. Veiligheid begint bij de architect op de tekentafel, het moet worden ingebouwd in het produktieschema". „De bouw is daarom zo onveilig, omdat het vaak een rommelig ge heel is. De ruimte is misschien te beperkt. Slordigheid en nonchalance zijn ook oorzaak. Als er in een be drijf iets aan schort dan bel Je het bedrijfskantoor, en een half uur la ter zit je om de tafel. Maar bij de bouw is 't kantoor misschien wel in Brabant en de bouwput in de Fle- vopolder. Dan praat Je niet zo maar". Constant Van 1964 tot 1P67 is er sprake ge weest van een lichte daling van het aantal ongevallen. Het bureau Bouw Veilig meent te weten dat de laat ste jaren het aantal ongelukken on- geveer constant is gebleven. Maar, Het bureau tracht dit aantal oq lukken per jaar krijgt grof' tien procent van alle bouwvak! een ongeluk terug te breo I door het organiseren van onder dere cursussen voor opzichten uitvoerder. Veiligheid is, zegt het bureau, onderdeel van het personeelsbeli De mensen moeten geïnstru» worden, ze moeten leren met paalde nethodes en gereedschap? te werken. De arbeiders moeten wust gemaakt worden van datgi waar ze mee bezig zijn. De mefl ongelukken komen voort uit' men lijke fouten (80%) 18% techniid oorzaken en 2% buiten ieders sefc (blikseminslag e.d). Op de tecbl sche scholen dringt de veiligb langzamerhand ook in het lesp gramma door. Op verzoek komt Bureau Bouw Veilig, kosteloos, bouwdirecties praten. We kunm steun verlenen bij het veilig mi* van een bedrijf. „Het begin is het moeilijkst' de heer Meertens. „Zyn de ond< nemers eenmaal bezig met het voeren van meer veiligheid, komt de rest vanzelf. Dan gaan door en zien ze zelf steeds nie»' aspecten".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6