t in de Betuwe eriele vliegen moeten lederlandse uien redden JONGE ONDERZOEKER Amerikanen blokkeren de ruimte voor Europa i .:j\ Hot line voor de zakenman Computer-welvaart Leidse tweeling presenteert: 10 APRIL 1071 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 DEN dduizenden steriele vliegen zullen binnenkort uit- over een lap grond in de Betuwe- Het is de eerste ippelijk goed voorbereide veldproef in ons land met >de van insektenbestrijding, die het gebruik van sterk me rontreinigde insecticiden althans gedeeltelijk kan ef is opgezet door het instituut voor Plantenziekten- fooiderzoek te Wageningen. Hoofddoel is, de bruikbaar st voorbereidings-onderzoek van de steriele-manne- 80 4iek in de praktijk te toetsen en de toepassingstechniek bestrijdingsmethode te leren beheersen, eft het experiment een zodanige vorm gegeven, dat tig kan zijn aan het voortbestaan van de economisch ie uien-teelt in ons land, die ernstig bedreigd wordt de-vlieg. je-mannetj es-techniek ln bestrijding is een toepas- lliD t aloude gezegde „voorko- eeft|r dan genezen." In plaats len van schadelijke insek- t men met deze methode en, dat zij geboren wor- let 100 vo polking van een insekten- ori veld wordt vermengd zelfs met een over- gesteriliseerde soortgeno- de overmacht van de exemplaren groter is, Jans groter dat een „wild" T, iart met een steriel man- de door haar gelegde ei- it komen. Dat betekent 'n vt tie van de wilde (vrucht- ring in de volgende gene- idelijk na trapsgewijze van de methode uitroei soort zonder dat er ver- ■zoide insektriciden aan te pas is niet gloednieuw, maar nog nooit zo wetenschap- isief voorbereid als bij de neibp een hectare uien-gewas in de Betuwe wordt uit- riek van het steriliseren n door middel van ionise- [ing werd geïntroduceerd H. J. Muller in 55 gebruikte zijn landge- Nt oloog Knipling deze ste- eldjor de bestrijding van be ige rijen staan bakken den poppen in het se laboratorium, gereed \ikt te worden bij de L ienden. paalde vliegen die grote schade toe brachten aan de veestapel in het zui den van de VS. Eerste veldresultaten waren weinig succesvol, maar men leerde van latere, wetenschappelijk beter voorbereide experimenten op een geïsoleerd terrein (Curasao) waar 'n nauwkeuriger controle van alle mogelijke factoren uitgeoefend kon worden. Weer later, nadat mil joenen dollars in het project waren gestoken, had men goede resultaten. De betreffende insektensoort is thans in de VS volledig uitgeroeid en men voert thans een soortgelijke campag ne uit in het noorden van Mexico. De Leidse hoogleraar Van Thiel heeft Jaren geleden in Nieuw Guinea een dergelijk experiment gedaan met de bestrijding van de malaria-mug, doch hier bleven door een veelheid van oorzaken resultaten achterwege, i Deze experimenten en talloze la- j boratorium-proeven hebben aange toond, dat er een breedvoerig labo ratoriumonderzoek moet voorafgaan aan toepassing in de praktijk, wil men succes boeken en vooral een methode kunnen toepassen die eco nomisch perspectief biedt. Om enkele problemen op dit ter rein te noemen: men moet het ge drag van de insekten in het veld ken nen om te weten, wanneer en hoe men de gesteriliseerde mannetjes op de wilde populatie los moet laten, men moet de bestralingsdosis zeer nauwkeurig kunnen toedienen oznder andere dan de voortplantingseigen- schappen te veranderen waardoor de mannetjes wellicht minder aantrek - nauwkeurig kunnen toedienen zonder worden of zich onnatuurlijk zouden gaan gedragen, men moet de ver spreiding van de insekten kennen en het tempo waarin dit gebeurt etc. Intensief speurwerk in het Insti tuut voor Plantenziektenkundig On derzoek te Wageningen op deze ter reinen is thans zover gevorderd, dat men het veldexperiment in de Betu we deze maand kan starten. Men heeft de aanval op de uie- vlieg met deze methode gekozen, om dat d!e niet onbelangrijke uienteelt in ons land (in 1970 een produktie van 387 miljoen kg en nog steeds stij gende, en in 1969 een exportomzet van 115 miljoen gulden) ernstig wordt bedreigd. De uie-vlieg heeft de laatste tijd een verontrustende resis tentie ontwikkeld tegen verschillende toegepaste chemische bestrijdings middelen. waardoor telkens naar nieuwe en krachtiger verontreinigen de en gevaarlijke insecticiden moet worden gegrepen. De Betuwe is als plaats uitgeko zen omdat hier geen uien gekweekt worden. Die kweek vindt in grote om vang slechts plaats in de z.w.hoek in Nederland, de kop van Noord-Hol land, de Noordoostpolder en geïso leerde gebieden in centraal Zuid- Holland en Friesland. Voor het ex periment was een gebied nodig waar men over een volkomen geïsoleerde uienkweek kon beschikken. Vrig jaar werd bij Lienden een hectare uien ingezaaid om daar dit jaar zwermen gesteriliseerde vliegen op te kunnen loslaten. Dat kan bij de uie-vlieg zonder ex tra schade te veroorzaken, omdat slechts de larven voor het gewas schadelijk zijn, niet de vliegende in sekten. In het laboratorium hebben in de natuur gevangen en later voortge- kweekte vliegen de afgelopen tijd ei- jes gelegd, die in bakken op een spe ciale voedingsbodem tot larven zijn uitgegroeid die op hun beurt weer poppen hebben gevormd. Deze pop pen worden bestraald en in grote hoeveelheden op het uienveld bij Lienden verspreid. De datum van die „inzaai" met behulp van een vlieg tuig hangt in sterke mate van de weersomstandigheden af. Het werken met poppen in plaats van vliegende insekten heeft het gro te voordeel, dat men het gehele jaar door de beschikking heeft over mate riaal voor het uitzettenvan een ste riele populatie. Men heeft namelijk de Amerikaanse houding andert, zullen de ministers Europese ruimtevaartconfe- ongetwijfeld weinig geneigd een enigszins betekenende ling aan het post-Apollo-pro- Dit stelt de Europese Com- p een dezer dagen gepubli- van de moeizaam ver onderhandelingen tussen I en de VS over gezamenlijke in het ruimte-onderzoek. post-Apollo .programma van omvat een reeks pro- Joa. een meermalen bruikbaar een ruimtestation en die verwezen- loeten worden na de beperkte aanlandingen, die volgend adigt. Nerikanen, die de Europese Ung eind 1969 hadden voorge rede omdat zij zelf met geld- te kampen hebben, gaan ak- niet het Europese denkbeeld, toedlg project uit het gehele door Europa te laten ont- De gedachten gaan daarbij uit naar de bouw van een soort „ruimtesleepboot", die van belang is voor de constructie in de ruimte van in onderdelen gelanceerde ruimtesta tions. De VS zijn ook akkoord ge gaan met het Europese voorstel, alle projecten van het post-Apollo-pro- gramma als een „Joint venture" te beschouwen en derhalve onder ge meenschappelijk beheer te plaatsen. Maar er zijn enkele andere Europese verlangens, waar Amerika zeer on welwillend tegenover staat. Zo blijven de Amerikanen weige ren, Europa toegang tot alle instal laties en informaties te geven, waar door 'n belangrijke hoeveelheid ken nis en technische outillage door Amerika wordt afgesloten voor de Europese partners. Europa wil te recht gebruik kunnen maken van al le nieuwe technieken en installaties die mede door de oude wereld zijn tot stand gekomen. Een uitermate belangrijk punt bij een en ander is. dat men het niet eens kan worden over de stemver houding, waarmee 'n project voor 'n teleoommunicatiesatelliet moet wor den goedgekeurd. Amerika, dat zich verplicht voelt 'n soort monopoliepositie te handha ven ten aanzien van communicatie satellieten in het kader van Intelsat, wil niet dat Europa actief wordt op dit lucratieve ruimte-gebied. Wil Eu ropa communicatiesatellieten lance ren, dan zijn daarvoor geen Ameri kaanse lanceerraketten tegen verant woorde condities beschikbaar, zodat Europa eigen lanceerraketten moet bouwen. Dit kost zovele honderden miljoenen guldens, dat er geen geld meer beschikbaar zou zijn voor deel neming aan het post-Apolloprogram- ma. Volgens de Europese Commissie is 't huidige Amerikaanse standpunt, zoals onlangs bij een bezoek van de Belgische minister voor het weten schapsbeleid Theo Léfèvre tevens voorzitter van de Europese ruimte vaartconferentie werd geformuleerd, minder ruim dan in september Jl. in Wageningen een methode ontwik keld om de gekweekte poppen lang durig te bewaren bij een temperatuur van circa 3 graden. Zo zijn zij al tijd beschikbaar wanneer er behoef te aan bestaat. Ontwikkelingshulp Soortgelijke bestrijdingsmethoden zouden ook voor andere insektensoor- ten bruikbaar kunnen zijn, zoals sprinkhanen, malariamuggen etc. Maar iedere insektensoort vereist 'n eigen specifieke voorbereiding en on derzoekingen ten aanzien van leefge woonten, verspreiding, mobiliteit, vereiste stralingsdosis, stadium van verspreiding in het veld etc. Men hoopt in Wageningen met de huidige proef een inzicht te krijgen in de methodiek van de voorbereiding de zer bestrijdingsmethode om op basis van algemene techniek specifieke be- strijdings-methotfieken te kunnen ontwikkelen. De verwachting ten aanzien van de huidige proef is, dat succes zal wor den geboekt. Dat kan in eerste aan leg pas in het najaar worden gecon stateerd, beter nog in het volgende voorjaar en nadien, wanneer de proef op hetzelfde veld is herhaald om de restanten op te ruimen. Het zou de bekroning zijn op een langdurig on- zoek, dat heeft geleerd hoe men de benodigde poppen kon kweken, hoe de bestraling moest worden uitge voerd, hoe het materiaal kon worden geconserveerd en hoe het moet wor den uitgezet. Niet alleen zou men dan een alge mene methodiek hebben ontworpen die ook elders in de wereld ten aan zien van schadelijke insekten rijke vruchten kan afwerpen (wanneer men daarover kan spreken bij het gebruik van steriele diertjes) maar die tevens d'e redding kan betekenen voor de anders waarschijnlijk ten do de opgeschreven Nederlandse uien- teelt. (afgeronde a De ontwikkeling van onze toe komst is voor een deel afhanke lijk van de mate waarin de com puters ter beschikking van de sa menleving zijn. Slechts door de computer kan een industriestaat morgen nog internationaal mee tellen wil het een modern pro- duktieproces ter beschikking houden. De computers bepalen derhalve ook het „gezicht" van de toe komst. Hoe diverse landen voor die toekomst thans zijn toegerust blijkt uit de grafiek. Daarin wordt een overzicht gegeven van het computerbezit per 1 miljoen in woners, eind 1969. De Ver. Staten beschikken over de meeste com puters, ca. 70.000. Dit aantal is dermate hoog dat zelfs omgere kend per 1 miljoen inwoners de Ver. Staten aan de spits gaan met hun aaptal computers. In abso luut aantal volgt als tweede com puter-„grootmacht" West-Dui ts- land met ca. 6350 computers. Per 1 miljoen inwoners echter komt Duitsland desondanks op de der de plaats te staan want Zwitser land heeft per 1 miljoen inwo- I ners meer computers ter beschik - I king. De Belgische PTT zal als eerste in Europa een geheel nieuw systeem van telecommunicatie invoeren. Voorlopig zal het alleen nog maar gebruikt worden tussen België en de Verenigde Staten. Men heeft het „hot line" genoemd in navolging van de directe telefoonverbinding tussen het Witte Huis en het Krem lin. In feite gaat het om een gecom bineerde privélijn met één vaste abonnee. Het syteem ia ontwikkeld door de Amerikaanse maatschappij RCA en is voornamelijk bedoeld voor zakenlieden. Het heeft het voordeel van de privélijn, namelijk dat men geen nummer hoeft te draaien. Zo dra men de hoorn van de haak neemt heeft men verbinding met de Ame rikaanse vaste abonnee. Het nadeel is dat men die lijn, die maar uit een beperkt aantal circuit» bestaat, moet delen met een maxi mum van 25 andere bedrijven. Daardoor komt het in de praktijk nog wel voor dat men het in ge sprek signaal krijgt als men de hoorn opneemt. Aangezien het opnemen van de hoorn automatisch de ,ge- apreksaanvraag" registreert, hoeft men echter zijn „aanvraag" niet te herhalen. Zodra de lijn weer vrij ia belt de telefoon automatisch en heeft men direct verbinding met de man aan de andere kant Hoewel het een vrij kostbare zaak is (het abonnement alleen al kost 3500 gulden) biedt het systeem enorme voordelen, want het geeft de mogelijkheid om naast mondeling contact de lijn ook te gebruiken voor telex, computer en foto-transmissie. Wetenschap en technologie Redactie! P. Bok Schaatsenrijden is niet alleen het stuntwerk van Ard Schenk maar ook het stuntelige krabbelen van de peuter en alle stadia daartussen. Waarom zou wetenschap beoefenen dan alleen het werk mogen zijn van bezadigde bollebozen in ivoren torens? Vanuit die kernachtige gedachte en met een televisiepro gramma van enkele jaren geleden als springplank is indertijd de Stichting De Jonge Onderzoekers ontstaan. Onlangs kwam deze stichting met een nieuw tijdschrift op de markt, in Apel doorn op charmante wijze gepresenteerd door de in Leiden studerende tweelingzusjes Marijke en Marjan Hommes. De financiële middelen voor deze activiteiten worden verkregen uit een subsidie van CRM van 275.000 gul den. waarbij nog eens zoveel subsidies van rijk en gemeenten voor de af delingen komen, dat de gemeenschap globaal genomen een half miljoen voor dit werk op tafel legt. Dit moet als een aanloopsubsidie worden ge zien. Men hoopt dan ook, dat het aantal van 500 Jongeren dat actief in de stichting werkt, binnen afzien- are tijd aanzienlijk groter zal wor den. Het doel van de stichting (en het nieuwe maandblad „De Jonge On derzoeker", een gezamenlijke uitgave van Systemen Keesing, Kluwer en Wolters-Noordhoff) is in het kort sa mengevat, Jonge mensen individueel of in groepsverband de kans te bie den hun wetenschappelijke nieuws gierigheid uit te leven. Jongeren wor den in dit verband allen tussen 12 en 21 geacht. Het stimuleren van wetenschappe lijke belangstelling op Jeugdige leef tijd is een uitermate belangrijke zaak in een samenleving, waarin we tenschap en techniek een overheer sende plaats zijn gaan innemen. Men behoeft daarbij niet slechts te denken aan de natuurwetenschappen en hun technologische neerslag, maar ook aan de maatschappij-weten schappen en als onmisbare tegen- hang de geesteswetenschappen. Jeugdwerk met vaak omvangrijke financiële steun van de overheid is gemeengoed geworden op terreinen als 6port, kunst, ontspanning, crea tieve bezigheden enzovoort, waarbij niet de nadruk valt op talentenscho ling maar Juist activiteit van allen wordt gestimuleerd. Wetenschapsbe oefening in de kinderschoenen is er tot dusver vergeleken met die ande re terreinen nogal bekaaid af geko men. Het voorzien in deze lacune is een van de voornaamste doeleinden die de stichting en het nieuwe maand blad zich stellen. Dat eebeurt al eni ge tijd o.m. door middel van voor lichting (on. het uitgeven van pro jectmappen voor zeer gevarieerde on derzoekterrelnen. en door een biblio theek), het verlenen van medewer king bij het verkrijgen van appara tuur. het begeleiden van groepson- derzoeken, en andere activiteiten, Voor een belangrijk deel geschiedt dit via plaatselijke verenigingen en centra maar ook in nauwe contac ten met vormingsinstituten, scholen en amateur-verenigingen. Er bestaan al plaatselijke afdelingen in Eindho ven Rotterdam. Arnhem, Deventer, Groningen, Twente en Rotterdam en er komen afdelingen (in 1971) in Heerlen en Utrecht en (in 1972) in Leiden, Den Haag, Haarlem. Delft, Drente, Zaandam, Rijswijk, Vlissin- gen en Maastricht. Het terrein waarop de stichting werkt is uit de aard der zaak zeer geva rieerd: van de constructie van een nabrander voor automotoren tot ar cheologische opgravingen, van mi- lieuverontreiniging tot sociologisch onderzoek, van astronomie tot radio- en televisie-werk. Het eerste nummer van het nieu we maandblad, uitstekend verzorgd, vlot en helder geschreven en geïllus treerd, weerspiegelt deze breedheid van werkterrein. Een belangrijke activiteit van de stichting is ook het organiseren van een Jaarlijkse tentoonstelling van het werk der Jeugdige onderzoekers. De expositie van dit Jaar werd van daag door stichtingsvoorzitter oud- minister Cals geopend in -t RAl-con grescentrum in Amsterdam. Tot 18 april zal de tentoonstelling dagelijks van 12 tot 17 en van 19 tot 22 uur geopend zijn. Voor de derde maal is er op 30 en 31 mei a.s. voorts in het Evoluon in Eindhoven een interna tionale expositie op dit terrein, waar aan vijftien Europese landen deelne men. Opmerkelijk is, dat over het alge meen veel meer Jongens dan meisjes aan deze activiteiten deelnemen. Waardoor dat komt? Dat is niet be kend. Misschien dat hier een dank baar werkterrein ligt voor de....Jon ge onderzoekers. Een opvallende uitzondering op de vrouwelijke afzijdigheid vormen de Leidse tweelingzusjes Marijke en Marjan Hommes, resp. rechts en links op de foto. Achttien Jaar, bei den eerstejaars studenten (resp. so ciologie en psychologie), volgens hun eigen zeggen „er met de haren bij gesleept omdat we meisjes zijn en dan nog wel een tweeling". Niet zo helemaal willekeurig er bij gesleept overigens, want het gebeurde naar aanleiding van een door hen inge steld sociologisch onderzoek naar oordelen en vooroordelen bij de Ne derlandse Jeugd, 'n onderzoek dat zij uitvoerden in hun schooltijd. Vorig Jaar zijn beiden dank zij de Ame rican Field Service in Amerika ge weest voor 'n studie, in welke tijd zs ook lezingen over Nederland hebben gehouden. Beiden zijn de komende dagen druk in de weer als gastvrouwe op de Amsterdamse expositie, en waar schijnlijk zullen zij de laatste dagen van mei in Eindhoven te vinden zijn. „We mogen nog een paar Jaar meedoen, dan zijn we te oud. Het is allemachtig leuk werk en vooral nut tig werk." Hun blakende enthousias me bewijst, dat de Jonge onderzoe kers ln dit tweetal voortreffelijks propagandisten hebben.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 25