leel hoog genoteerd t)p Keulse Kunstbeurs >tond antiek Geheimzinnig Savary's Grand magie circus triomfeerde LITERAIRE KRONIEK VAN CLARA EGGINK 1 10 APRIL 1971 IfHDSCH DAGBLAD PAGINA 23 1 11 mm mm"i ii m' - (Van onze correspondent Wim Timmers) KEULEN (GPD) In Keulen, dat met veertig a vijftig expo sities per maand en een grote jaarlijkse kunstmarkt tot Duitslands belangrijkste centra van culturele activiteit behoort, werd enige weken geleden de „tweede Westduitse kunstbeurs" gehouden. In twee hallen (9000 vierkante meter expositieruimte) van het Jaarbeurscomplex aan de Rijnoever hadden 132 Westduitse kunsthandelaren tentoonstellingen van hun koopwaar ingericht, overzichtelijk gegroepeerd van de middeleeuwen tot de twintigste eeuw. Alleen produkten van het allermodernste genre, die royaal aan hun trekken komen op de kunstmarkt in het najaar, ont braken. In zekere zin was zelfs de beurs voor klassieke kunst een reac tie op de grote publiciteit, die moderne kunstenaars voor hun werk zo gemakkelijk vinden. Voorzitter Günther Abels van het „Rheinischen Kunsthandelverband" zag als achtergrond voor het ontstaan van de kunstbeurzen (alleen in Duitsland zijn het er dit jaar al elf) „Door de sociale veranderingen van de laatste vijftig jaar zijn er nieuwe, grote koopgroepen ontstaan, die vaak nog geen contact met de serieuze kunsthandel hebben. Terwijl nu voor moderne kunst vaak met massieve ondersteuning van hogerhand krachtig tam-tam wordt gemaakt, heeft zich op ons gebied van klassieke kunst een va cuum gevormd en dat uitgerekend in het economisch sterkste en dichtst bevolkte deel van de Bondsrepubliek". Deze kunstbeurs richtte zich dus niet in eerste instantie tot de musea en handel, maar geeft vooral voor „geïnteresseerde buitenstaanders" eer imponerende show van klassieke kunst. Het aanbod varieerde van meubelantiquiteiten (68 pet», oud porselein, historisch wapentuig en stokoude beelden (bijv. een buste van Constantijn de Grote uit de vierde eeuw) tot de schilderijen van jongere meesters, de steeds populairder wor dende kunst uit ontwikkelingslanden, en de landkaarten en stadgezichten. die men steeds meer aan kamermu ren vindt. Omdat het louter originele werken waren die te koop werden aangebo den (onder toezicht van de dagelijks controlerende jury met een onpartij dige scheidsrechter), bleef de expo sitie voor de onwennige leek een kostbare aangelegenheid. Een niet eens zo fraaie landkaart van de Ne derlanden kostte bijv. meer dan vier honderd gulden omdat de zekerheid bestond dat hij in Michiel de Ruyters tijd voor de klas had gehangen. Een van de organisatoren wees tevens op de toenemende interesse voor kunst als kapitaalbelegging, die voor al in' Duitsland, waar de vrees voor inflatie altijd groter is dan elders, buiten de kring van traditionele kunstkopers snel zou toenemen. In dat opzicht zou dus werkelijk sprake zijn van een beurs. Dertigduizend mark voor een waardevaste schotel van' Meissner porselein en enkele honderden voor een helm van de Sachsische Gardereiter het waren me de prijzen wel! Vijftig specialisten in staats dienst werken aan de restauratie van de Dom in Keulen. De foto van een maquette geeft een in druk van hetgeen zich er rondom zal gaan afspelen. Bijzondere aandacht verdient de nieuwbouw van het Romeins-Germaans Mu seum waarin alle vondsten uit het meer dan 2000-jarige verle den van Keulen een gepaste plaats zullen vinden. Men koos een eenvoudig gehouden archi tectuur met nadruk op de hori zontale lijnen ter verhoging van de verticale gothische architec tuur van de Dom. Attractie op de benedenverdieping van het Muse um is een Dionysus-mozaïek, dat zich op dezelfde plaats bevindt waar het 1800 jaar geleden werd gelegd. Tenslotte was er het feit dat de beurs voor de kunsthandel ook een verkoopmogelijkheid was die tot de verbeelding sprak. Günther Abels haalde er zelfs Dürers echtgenote bij die met werken van haar man de grote markten en jaarbeurzen af reisde. In Keulen werden trouwens al in 1546 de eerste „schilderijenver kopers" op de jaarbeurs toegelaten. Jean Vilar's geesteskind het Thea- ■PBBHRBm BB i tre National Populaire dat hij overigens al weer jaren geleden te vondeling legde doet onder leiding Hm van leerlin8"°Pvol6er Georges Wilson ils- „v ...G H in het bijzonder uit het moderne a Anglo-Amerikaanse repertoire met Early Morning en Tom Payne van Edward Bond en Paul Foster mis greep op (kostbare) misgreep, en voor het eerst in zijn vijf-en-twintig jarige geschiedenis wordt er nu als regel niet meer voor een uitverkocht huis gespeeld. Integendeel: de open plekken van de gigantische Chaillot- .zaal winnen regelmatig meer terrein op de steeds schaarser bezette stoe len. Het progressief-geconditioneer de publiek dat in Vilar's hoogtijdagen ieder stuk, klassiek, modern, Frans of buitenlands, met zijn ovaties be geleidde, begint nu, voor zover het dan tenminste nog komt, zelfs open lijk zijn on-vrede te manifesteren. In het eveneens zwaar gesubsidieer de. futurisch gerestaureerde en door Jean Mercure niet minder scherp- links gerichte Theatre de la ville is het echec in de grond navenant. Of schoon iets minder opzienbarend, omdat de leegten hier niet zo gapend lijken, aangezien de zaal veel klei ner is. Maar ook hier gaat de vlie ger niet meer op. Daar werd de jongste bijdrage tot het repertoire door Francois Bille- doux een volslagen mislukking. Het publiek spartelde hulpeloos rond en j greep tevergeefs naar enig houvast Deze kop van Constantijn de in een troebel, barok, filosofisch pseu Grote, begin vierde eeuw na Chr. do-monumentalisme of dito symbo ls op de Keulse Kunstbeurs te lisme. Wie de bourgeois-cultuur wil zien. (Van onze correspondent Frank Onnen) PARIJS (GPD) Terwijl de onttakeling van het bourgeois- theater sedert de mei-dagen 1968 zich in versnelde vaart voort zet, blijven de vorderingen van de culturele revolutie die de opengevallen plaats in zou dienen te nemen nog altijd veel minder spectaculair. nen niet in de geijkte theaters in- stalleren. maar moet de scheiding en de afstand tussen proscenium, po dium en zaal ook „geografisch" overbruggen om de mensen niet lan ger het gevoel te geven, dat ze slechts auditorium en toeschouwers zijn voor een „handeling," waarin ze zelf niet zijn „opgenomen." Orlando Furioso en ook MouchJd- ness gedramatiseerde prentenboek van de Franse revolutie werden mid den in het publiek gebracht. In die gedachtenlijn is nu een andere pio nier van het anti-theater-subsidiair de culturele revolutie Jerome Sava- ry. nog 'n fors aantal stappen ver der gegaan door zijn Grand Magie Circus in 'n hall van de internationa le studentenkolonie de Cité Universi taire te vestigen. Een onderdak dat hem nog lang geen volledige voldoe ning geeft, want het liefst zou hij, net als enige maanden geleden in het New-Yorkse Central Park, ook in de Parijse open lucht zijn voorstellin gen geven, die dan ook op een alge mene deelneming van jong en oud gericht zijn. Maar zodra het seizoen het toelaat en het weer wat mee werkt gaat hij, zo vertelde hij me, met zijn vijftien kameraden, acro baten, blaaspoepen, vuurvreters plus nog twee kippen weer de boer op en ook in de Parijse ex-hallen worden ze spoedig verwacht. Geen twee voorstellingen lijken precies op elkaar, want iedereen uit de troep of het publiek mag en kan zijn eigen nummer of bijdrage in voegen of aanhaken bij de dunne leidende draad die Salvary, als ce- I vernietigen, moet zich om te begin- remoniemeester regisseur cho reograaf componist dirigent "Koloniale kroniek of Zartan, de slecht-beminde broer van Tarzan" noemde. In die kroniek is Tarzan als gespierd symbool van westerse al macht tot een schriel teringlijdertje ineengeschrompeld dat in het oer woud door een warmhartige oerang- oetan-mandrill indertijd als vonde ling met haar tepels van de hon gerdood gered werd. Rond die ge devalueerde held spelen zich vele stichtelijke en opwindende taferelen af als: evangelisatie-hagepreken. lief dadigheidsbezoeken van de koningin van Engeland met tandpastaglim- lach en groetjes van het wassen handje Arabische haremtoestan den en zijn sexuele imitatie door toe doen van een tijdig aangespoelde voormalige striptease use uit Mont- martre. Een vrij en half geïmprovi seerd verslag derhalve van de histo rie van het kolonialisme in de trant van een feuilleton of 'n delirerend stripverhaal, doorschoten met lied jes, acrobatiek, aankleed en uit- kleedpartijen, hoempaspel, fancy- fair, hotdogs en, wel iedere avond, een collectieve dansapotheose tot slot. Sedert Fellini is de warmbloedige, slordige en polyvalente circussfeer, leek me, nooit meer zo midden in de roos geraakt en met deze bonte "show" die in al haar voegen ram melt, kan een kind zich even fijn en best vermaken als zijn vader op zijn opa. Met theorieën over distanciatie en "Verfremdung" moet Je Jerome Savary niet op zijn (blote) lijf val len. Het podiumtheater, werpt hij me over zijn naakte schouder toe, verhoudt zich tot het werkelijke en dagelijkse leven als Tsjang Kai-SJek tot China. Een vergelijking waar mee hij zich over politiek dan toch wel weer zo ver bloot geeft, dat hij zijn zinnen eerder op Mao Tsje- Toeng de vader van de culturele revolutie heeft gezet. En waarvan hij, zonder spoor van twijfel zich nu als de beste en vooral vrolijkste leerling uit de klas doet kennen. lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllinillllNIHHIIIIIIHIHIIHIIIIHIIIIIIIHIIIiniINHIIIIItHNnillllllllllir 'a*. BenedenDit meesterwerk van houtsnijkunst uit Ohlstadt bij Bad Tölz (Wést-Duttsland) zou op de kunstbeurs in Keulen niet misstaan hebben. In menige boerderij in de Bovenbeierse bergdorpen bestaan volgens de oer-oude geiooonte de zijdelen van een bank als galerij van de voorvaderen. In fraai houtsnij werk, dat kunstig beschilderd is, ziet men er grootvader en groot moeder, zoals zij eens in hun bonte kledij bespiegelend hun vrije avond doorbrachten. TON VAN OUDWIJK Die wordt honderd. Uitg: Kosmos,'Amsterdam. Een nieuw boek van Ton van Oudwijk bezorgt mij veel lees genoegen, bewondering, verba zing, vermaak en een neiging tot nadenken. Met deze nieuwe roman van haar is mij dit weer zo vergaan. Iets dergelijks heb ik al eerder gezegd b.v. bij het verschijnen van haar vorige werk „Memoires van een dood graver en andere verhalen". Dus ik behoef hier niet verder op in te gaan. "Die wordt honderd" is een roman; een echte roman al is het werk dan niet in hoofd stukken verdeeld. Het is een boek met een plan, de schrijf ster weet wat en waarover zij schrijven wil, zij ontwikkelt haar gegeven en laadt haar zinnen, met een maximum aan inhoud. Zij behoort zeker niet tot die auteurs die plaats nemen om him eigen zielsaandoeningen te laten doorkabbelen tot de lezer zowaar het gevoel krijgt dat hij op deze manier zelf ook wel 'n boek zou kunnen vullen wat evenwel nog niet waar behoeft te zijn. Dit gevoel nu zal geen lezer ooit krijgen bij een werk van Ton van Oudwijk. Want de ze schrijfster geeft een uniek, want alleen door haarzelf ge zien. tafereel van iets waar een ander aan voorbij zou lopen om dat het in wezen zo dagelijks is. Een slecht huwelijk bijvoor beeld. Wat zijn de ingrediënten van deze roman? Een antiquiteiten - winkel ergens in een stadje. Daarin een man, een vrouw, *n zoon. een werkster, wat kennis sen en poezen. De overheersen de figuur is Bacchus Vraets, 'n mens dat door zijn gefrustreerde de Jeugd de rokken van zijn zeven zusters! is vergroeid tot een valse, vette, hypocriete dui vel. Het lot, gewoonlijk niet ge neigd zijn slechte daden in een haar tot slachtoffer voorbe stemd hebben, dat Je niet ver der kan komen dan commenta riëren. Toch zou het slot iemand in de richting van het mede gevoel kunnen sturen, maar he laas. de lezer is al te vef heen in de andere richting. Je vraagt je af of dit waarlijk trieste ein de de schrijfster misschien wat uit de hand gelopen is. goede richting om te buigen, heeft hem tot echtgenote gege ven Anna, een vrouw veel Jonger dan hij, van het aanvaardende, onschuldige, verwarde type. die echter zichzelf op de been houdt door haar, meestal niet hardop uitgesproken, geestige reacties De zoon wordt een mengsel van vader en moeder. Het drama dat zich afspeelt in dit zonder linge gezin is wel tragisch, maar aangezien de schrijfster iedereen en alles gechargeerd heeft haar grote kracht zal niemand er een traan bij laten; integendeel het wordt uit eindelijk een lachertje. Mede lijden met dit soort lijdende mensheid is moeilijk op te bren gen. Zelfs het slachtoffer Anna heeft zoveel eigenschappen die MARIANNE COLIJN Tekens van leven. Nijgh en Van Ditmar, Den Haag. Marianne Colijn zij schreef eerder een novelle 'Te Vuur en te Zwaard", een roman "Spin in de Morgen" en een novel- lenbundel "Nacht zonder Ont moeting" is een echte ver telster (evenwel niet van ver haaltjes) en misschien is dat wel de reden waarom kort werk het bij haar zo goed doet. De werkstukken in deze bundel zijn Impressies, momenten met on dergrond, zonder veel intrige. Zij heeft kennelijk mensen, huizen, landschappen gezien en dit zien roept bij haar een mogelijke le vensgang op. Van het zichtbare naar het psychologische gaat haar weg via de magie van" de dingen en de natuurverschijnse len. Het meest frappante verhaal lijkt mij "De Slangemuur". De slangemuur kronkelt zich om de moestuin van een oud buiten in een groeiend dorp. De oorspron kelijke bewoner heeft deze muur zo slingerend laten bou wen opdat de vruchtbomen in de kronkelingen goed beschut zouden staan. Men zegt van de muur dat hij "in het voorjaar vreemde gedachten zou oproepen bij ieder die er langs kwam. diep verborgen gevoelens, helder ziendheid zelfs". Bijgeloof Ja zeker, dat is het, maar de beide dominees van het dorp moeten tot hun schrik ontdekken dat de muur zijn invloed heeft als het zo lentelijk warm is en een mens toch al niet tevreden over zichzelf. Gelijk van waarde is stellig "Madame Olseau", een indruk wekkende schets vah de dood van een oude verzetstrijdster. De "ik" is naar Frankrijk ge reden om bij de begrafenis te zijn, in wezen omdat zij zeker heid hoopt te krijgen betreffen de de dreigende houding die de vrouw ze zag er uit als een oude kwajongen vroeger eens tegen haar aangenomen heeft. De verhalen zijn alle uiterma te gaaf en van een grote subti liteit. In zo weinig woorden iets te onthullen en dat dan te la ten slagen, is een kunst op zich zelf. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIillllllllllllllllllllllllllHIIlllllllllllllllllllllll Boven: Klaus Moritz: London Mix.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 23