Zonder baan geen auto— zonder auto geen baan... eel comfort n ruimte in e VWK70 Op zoek naar veiliger bumpers absolute dictatuur an auto in de V.S. Motoren pretpark L FOCWA WIL OOK MEEDOEN MET DE KEURINGEN SAMENGESTELD DOOR KOOS POST EDE TOEKOMST VOOR HET GEADOPTEERDE „KIND" VAN N.S.U. W'J "I „Leegloop" rond het weekeinde IAG 10 APRIL 1971 rTT>8CH DAGBLAD PAGINA 21 pw^--r- •-1 W* Jii,J Jii t9 widen en wai - - to - bij - komt 3 jfGELES In geen ande- gr wereld is de dictatuur van noblel zo groot, zo onverbid- zo meedogenloos als in Los waar tien miljoen auto's rij- [TO-cratie is onbegrensd, de lel beheerst het hele leven, lacht. Wie geen auto heeft is lieerde kluizenaar in deze we- die wél voortreffelijke auto- breed en kruisingvrij bouwd, maar er, Juist daar uit toe is gekomen een open- rvoerbedrijf te stichten met iënt net van trams en bus- snelle metro, eigen vervoer en bij het van tram, bus en onder- voelt men zich een invalide ngeles waar wandelen zo niet dan toch wel onmogelijk hoek van bijna elke straat benzinestation, maar de rkt-op-de-hoek is altijd ten- ijf kilometer verder! over onze verbazing ver- woners laconiek: „Los Ange- de auto gebouwd". En dat lijke betekenis: de auto is de van de stad steeds een gebleven. Met alle gevol- dlen. ngeles is eigenlijk helemaal maar een uitgestrekt con- van kleine steden en dor- enig duidelijk verband ■voegd tot één woongebied fdzakelijk gekenmerkt door tasieloos patroon van lijn- utowegen. van de stad is in feite pas weede wereldoorlog begonnen komst van industriën, o.a. fabrieken, die vele duizenden (en hun gezinnen) naar lié trokken. De uitbreiding is .Amerikaans snel" gegaan, opmars van de auto waar voor de massale industrialisatie het startsein was. Van de woning naar het werk aan de rand van de stad was de auto het snelste middel van vervoer, én het enige trouwens, want van een tram of bus had men toentertijd nog he lemaal nooit gehoord in Los Angeles. In deze uitzonderingspositie werden voor het autoverkeer alle noodzake lijke en kostbare voorzieningen ge construeerd: honderden mijlen auto weg, viaducten, tunnels en, vanzelf sprekend, bijna onafzienbare par keerplaatsen met ruimte voor duizen den wagens. Door de omstandigheden aldus ge dwongen tot de bouw van verkeers- faciliteiten raakten plannen zo die er al bestonden voor een open baar vervoersnet op de achtergrond, en daar zijn ze tot de dag van van daag gebleven. De stad is zo sterk met de auto vergroeid geraakt dat nu zelfs vage suggesties in de rich ting van 'n openbaar vervoersbedrijf boze reacties los zullen maken bij tenminste de helft van de inwoners, zijnde de vijf miljoen autobezitters. Van hun standpunt uit gezien is veel voor de bezwaren te zeggen, want het geld, besteed voor b.v. de bouw van een metronet, kan niet worden uitgegeven aan de aanleg van nieuwe wegen en andere voor zieningen: zaken in elk geval die in de ogen van automobilisten veel ur genter zijn dan een ondergrondse treinverbinding. Overigens: er zijn weinig zuiver verkeerstechnische overwegingen die voor een systeem van openbaar ver voer pleiten. Het wegennet in en rond Los Angeles is dermate perfect dat nauwelijks vol te houden is dat tram, bus of metro een betere ver- keersdoorstroming dan op het ogen blik bevordert. Het is trouwens zeer de vraag of onder de huidige, be De autowegen zijn breed en vrij van kruisingen, inaar er zijn slechts weinig trottoirs. In de dure wijken van Los Angeles is een wandelaar trouwens een zeldzaam, verschijnsel. paald niet ongunstige omstandighe den de automobilist bereid is, zijn wagen bij een ondergronds station te parkeren en zich verder te vervoe ren. Het lijkt zeer onwaarschijnlijk. Naar het werk per auto, boodschap pen doen per auto, familiebezoek per auto, in 'e weekeinde naar het strand of de bossen per auto, met va kantie per auto. De automobiel (in Amerika goedkoop in aanschaf, ge bruik en onderhoud) is een levens noodzaak, een onmisbare schakel in het dagelijkse leven. Het meest typerend wordt dat geïl lustreerd door dit voorbeeld: wie in de omgeving van Los Angeles een baan zoekt, moet een auto hebben, want anders kan hij er niet komen. Met andere woorden: zonder auto geen baan. Maar wie geen werk heeft (en wellicht dus ook geen geld voor een wagen) kan zich geen auto aanschaffen, omdat hij zonder baan nergens een lening krijgt om een tweedehands automobiel te kopen. Hij is en moet dus werkloos blijven. Het is een bizarre vicieuze cirkel waarin men zich als in een te water gereden, hermetisch gesloten auto moet voelen. Hoe groot de „macht" van de auto ook is, hij is tot nu toe nooit een ontembare moloch geworden. Dank zij uitgebreide verkeersregelingen, intensieve controles door patrouille wagens van de politie én de voorbeel dige discipline van de automobilisten is het verkeer op Highways en Free ways van Los Angeles zonder twijfel veel veiliger dan op onze vaderlandse wegen. De verkeerspolitie is streng, kent zelden pardon. Wie er op wordt betrapt een andere automobilist te hinderen gaat tien tegen een op de bon; wie de maximum-snelheid over schrijdt, loopt de kans een flink deel van zijn weekloon als boete te moe- „De motorfiets zal zich in de komende jaren ontwikkelen in de richting van de speelgoed sfeer of met andere woorden alleen voor de pret. Hoe langer hoe meer is Nederland toe aan een „motorpretpark", zoals in de Verenigde Staten al lange tijd bestaat, en waar de hele familie zich kan uitleven op motoren. De meest geschikte plaats hier voor zou de Veluwe zijn". Tot deze prognoses kwam de zer dagen de heer H. Vink, di recteur van Bruinsma N.V. (importeur voor Nederland van de Japanse Kawasaki-motor en de Jamathi-bromfiets) tijdens een voordracht in Utrecht. Volgens hem zal de motor nooit een vervanging, maar wel een aanvulling op de personen auto gaan vormen. HIJ verwacht dat de Jaarlijkse motorenafzet (thans ongeveer 4.000) binnen drie Jaar zal zijn verdubbeld, waarbij vooral de middenklas se zal toenemen. Kritiek had de heer Vink op de wijze van verkopen in de motorhandel, „De verkopers staan met hun gedachtengang vaak te ver van hun kopers af. Vooral Jonge en moderne ver kopers zullen deze branche meer leven moeten inblazen", aldus de heer Vink. ten betalen. Maar ook zonder de stok van de politiecontrole achter de deur wordt er uitzonderingen buiten be schouwing gelaten keurig gereden. Een Nederlandse emigrant, na Jaren met vakantie in ons land terug: „Ge wend om auto te rijden, had ik met een een wagen gehuurd, maar na een dag stond hij alweer in de garage. Ik durfde geen kilometer meer te rij den. Lévensgevaarlijk is het verkeer in Nederland". K 70 het door Volkswagen geadopteerde kind van de lijkt een goede toekomst tegemoet te gaan. De fraaie, en comfortabele middenklasser zal zijn weg naar het ek zeker weten te vinden. ele maanden geleden meenden t al, toen wij tijdens een kor- tn Zuid-Frankrijk een eerste konden opdoen. Een indruk, werd bevestigd tijdens een iger testperiode dichter lis. Het is gewoon een prettige waarvan de pluspunten het i]k winnen van de minnetjes, üt die zijn er natuurlijk ook. oorbeeld. De lijn is modern en :t ons erg aan. Maar de wagen wel „hoog op de poten", waar de instap ook flink hoog is. ander voorbeeld. De motor zeer soepel. Een lekker uitge- iceerd motortje (bij de testwa- 1605 cc, 90 DIN-pk bij 5200 toe- per minuut), dat gemakkelijk t en een goed verspreid vermo eit. Onder vrijwel alle omstan- eden wil hij nog wel trekken, de prestaties zijn niet overwel- id. In de hogere regionen is de een beetje uit. Bovendien zit- al wat lawaai onder die mo- B#P. Bij no km per uur b.v. is de l-iil nauwelijks te verteren. Bij ho- I snelheden gaat 't gelukkig weer J beter. Bovendien is de motor yfd dorstig. Gedurende de test /llden wij geen 1 op 9, wat bij de benzineprijs vandaag de dag oploopt. Overigens lijkt er aan lawaai wel wat te doen door een to geluidsdemping tussen motor- giartiment en cabine te fabrice- og een nadeel vinden wij de ats van de achteruit. Zeker in het to kost het nogal moeite deze te fen. Maar ook na geruime tijd en in de auto gebeurt het nog wel k dat men in z'n één zit in- ats van in de achteruit. En dat eon onaangename ervaring zijn. Principes Maar dan hebben we de bezwaren to wel grotendeels opgesomd. In t totaal vinden wij het een fijne 1 vooral zeer royale wagen. Voor- "toandrijving, motor voorin en wa- fkoeling, drie aan Volkswagen vol den vreemde principes zijn in de rwagen (een met de NSU-fabrieken men model) ondergebracht. Het voordeel van de eerste twee is de extra ruimte in de cabine en de kof ferruimte. Er is immers geen cardan- astunnel nodig, wat de beenruimte sterk ten goede komt. Bovendien heeft men het aantrekkelijke dash board aan de onderkant naar voren laten weglopen, hetgeen ook de voor- in-zittenden extra ruimte bezorgt. De bagageruimte is heerlijk groot. Zevenhonderd liter, voorwaar geen kleinigheid. De afwerking van K. 70 is niet overdreven luxueus, maar erg gede gen. Een typisch produkt van Volks wagen. 't Klinkt wellicht wat vreemd maar hieraan is de fabriek in Wolfsburg toch geheel debet. Volks wagen heeft namelijk het door NSU ontworpen model gereed gemaakt voor massa-produktie. Er is zelfs een nieuwe fabriek voor op poten gezet. Men vindt die gedegen voorbereiding terug in de wagen. Alles weldoor dacht. Alles erop en eraan. Talrijke nuttige snufjes, zoals een batterij controlelampjes op het dashboard, stuk voor stuk erg praktisch. Geluk kig is er geen automatische choke. Die dingen blijven maar al te vaak hangen. Nu kan men de bediening in eigen hand houden, wat bij deze vlotte starter zeker wel zo prettig is. Het gescheiden remcircuit is voor zien van een rembekrachtiger. Het functioneert uitstekend. De pedaal- druk is heel gemakkelijk te doseren. Schijfremmen voor en trommel- remmen achter. Versnelling Door het ontbreken van een car- dantunnel kon er natuurlijk geen sprake zijn van een klein sportief pookje. De wat langere versnellings- handel zit tussen de voorste zitplaat sen, alleen een tikkeltje te ver naar voren. Als de bestuurder wat ver naar achteren zit moet hij uit zijn (zeer prettige) stoel komen om de versnelling te pakken te kunnen krij gen. Ook hadden we na een koude start vaak moeite de versnelling in z'n één of twee te krijgen. Overigens zit er een heerlijke royale drie op de ze wagen. De vering van de auto is voortref felijk. In de bochten een beetje p* .2 schommelen, maar verder staat hij zeer prettig op zijn onderdanen. Zelfs op slechte wegen blijft het een com fortabele auto. De weg ligging is zon der meer goed. Van windgevoeligheid is nagenoeg geen sprake, de koers vastheid is erg prettig. De voorwielaandrijving zorgt voor het kenmerkende onderstuurd karak ter, vooral als het glad is. Als men gas geeft in de bocht wil de neus van de auto naar buiten, maar zo dra men het gas loslaat valt hij weer naar binnen. Men kan er voor of te gen zijn, maar onveilig is het niet. Mensen, die uit de bocht dreigen te gaan. laten van schrik het gas los en vallen dan vanzelf weer terug. Zo ook bij de K 70. Verwarming De verwarming van deze wagen is (voor zover wij het in deze tijd van het Jaar hebben kunnen ervaren) ook heel handig. Men kan op diverse manieren bijna eindeloos mengen, zodat het theoretisch zelfs mogelijk zou zijn een steeds constante tempe ratuur in de wagen te houden. Maar dan is men wel heel wat aan het schuiven. Het neemt niet weg, ver warming en luchtverversing laten weinig te wensen over. Volkswagen heeft (met behulp van de NSU-fabrieken) 'n fijne aan vulling gekregen op zijn programma. Een heel aantrekkelijke middenklas ser, die overigens niet uitzonderlijk goedkoop is. Bijna elf mille voor de uitvoering met een 75 DIN pk mo tor <en gewone benzine) tot tegen de twaalf mille voor een luxe-uitvoering van het type met een 90 pk motor. Daartussen is nog diverse mogelijk heden. Maar steeds: mooi van lijn, royaal van ruimte en comfortabel om in te rijden. De .Nederlandse vereniging van ondernemers in het carrosseriebe- drijf" in de wandeling Focwa ge noemd heeft vorige week met ge paste trots het in een uiterst comfor tabel hoofdkwartier omgetoverd he renhuis aan de Oranjelaan 2 in Oegstgeest aan de Nederlandse auto pers getoond. Maar men kon Het toch niet nalaten bij deze „show" meteen wat stokpaardjes te berijden. De ge legenheid voor zo'n ritje was te goed. Zo werd even verteld, dat de Foc wa het helemaal niet leuk vindt, dat zij niet is uitgenodigd voor het over leg over de komende periodieke keu ringen van motorvoertuigen. Niet alleen meent de vereniging- zoals zij in een brief aan de leden van de vas te kamercommissies voor Verkeer en Waterstaat heeft uitgezet dat haar leden in deze zaak zeker belangheb bend zijn (ze behandelen veel scha des en willen dus wel meepraten over de veiligheid van auto's). Bovendien is de Focwa ervan overtuigd, dat de |nu beschikbare capaciteit voor een wettelijk verplichte periodieke keu ring veel te gering is. De leden van de Focwa zouden dus uitstekend kun nen worden ingeschakeld. Zou men het anders doen dan zou het tekort aan geschoolde krachten in de auto branche alleen nog maar groter wor den. Een andere zaak, die de Focwa hoog zit is het prijsbeleid van de overheid. Hoogte en aanpassing van uurtariev vormen de enige criteria. Terwijl de Focwa Juist een verbetering van de rentabiliteit door middel van verho ging van de doelmatigheid in het be drijf voorstaat. Dat kan tot hogere uurtarieven leiden, maar behoeft niet beslist tot hogere prijzen aanleiding j te geven. Immers, een werk kan zo veel korter duren, dat het goedkoper In Amerika wordt druk gewerkt aan de ontwikkeling van nieuwe bumpers, die werkelijk schokken bre ken en voldoen aan de nieuwe fe derale veiligheidsvoorschriften. De twee prototypes, die in Detroit worden beproefd zijn bumpers waar in verschillende vormen van silicone worden gebruikt. Silicone is een kunststof, waarvan de vormen varië ren van vloeibaar tot vast. „De huidige bumpers zijn alleen maar sierstukken. Zij zijn nauwelijks in staat een schok op te vangen", zegt dr. James Franklin Hyde, hoofd van liet laboratorium van Dow Corning Corp. die silicone levert voor de pro totypes. De nationale raad voor veilig ver keer op de autowegen, die veiligheids voorschriften kan uitvaardigen, wil dat tegen 1973 de voor- en ach terbumpers een botsing met een snel heid van 8 km/u kunnen opvangen. Het ligt in de bedoeling deze snel heid later te verhogen tot 15 en 30 km/u. Douglas Toms, het hoofd van de raad heeft onlangs in een lezing voor autofabrikanten gezegd: „Met de zelfde hoeveelheid metaal en hetzelf de fabricageproces kan zowel een vei lige als een gevaarlijke wagen wor den gemaakt. Het enige verschil zit in de hoeveelheid research". Menasco Manufacturing Co. in Bur- bank, Califomië, maakt één van de prototypes, waarin silicone in de vorm van rubber wordt gebruikt. An dere firma's nemen proeven, waarbij vloeibare siliconen worden gebruikt en een combinatie van lucht en olie. Hyde zegt, dat slechts een kleine hoeveelheid silicone rubber nodig is om een schok op te vangen. Deze rubber keert zeer snel in zijn oor spronkelijke vorm terug en heeft een grote duurzaamheid. Na 160 proef- botsingen' had de rubber nog steeds zijn veerkracht. En zoveel botsingen zal een normale auto toch niet te verduren krijgen Volgens General Motors is bij proeven met het Menasco en ande re systemen gebleken, dat wagens reeds met goed gevolg botsingen met snelheden van 14 km/u kunnen doorstaan, terwijl anders een botsing van deze orde goed is voor een fikse schade. Volgens de deskundigen van deze maatóchappij zouden de nieuwe bumpers de auto's volledig bescher men bij ongeveer twee derden van alle botsingen met geringe snelheid, welke in Amerika 34 tot 40 procent van alle ongelukken uitmaken. Uit cijfers van de Amerikaanse raad voor veilig verkeer blijkt dat 72 pet. van alle in de V.S. geregistreer de auto-ongelukken bij snelheden van minder dan 50 km/u plaats had den. Verwacht wordt, dat de nieuwe bumpers de prijs van auto's in de V.S. met 100 k 150. dollar zullen ver hogen. Een ander nadeel voor de au tomobilisten zal zijn, dat twee nieuwe bumpers de gemiddelde auto. 10 k 15 cm langer maken al naar gelang de grootte van de wagen. Dit zou niet slechts nieuwe problemen scheppen in garages en bij het parkeren, maar ook in druk stadsverkeer.' Na de reparatie aan het plaatwerk de auto bij spuiten. Specialistenwerk', zegt de Foewa. kan gebeuren. De overheid rijdt zo'n beleid in de wielen en dat betreurt de Focwa in hoge mate. We hebben kortgeleden reeds een overzichtje gegeven van de activitei ten van de Focwa. Thans heeft zij ook een gesprek geopend met de au toverzekeraars. Onder meer over het inrichten van schade-taxatiestations (de eerste is kortgeleden in Rijswijk geopend); over de vraag, wanneer een auto geheel moet worden afge schreven; over het rechtstreeks in schakelen van de specialist in geval van schade en meer van dergelijke in deze branche toch wel brandende za ken. De Focwa voert al Jarenlang acties om de schade rechtstreeks naar de carrossier te brengen. Na tuurlijk, ze behartigt immers zijn belangen. Het zou én voor de automo bilist én de carrosseriebedrij- ven wel eens een leuke zaak kunnen zijn om bij het repare ren van autoschade korting te geven, indien men genegen zou zijn de wagen in het weekeinde bij het carrosseriebedrijf te la ten „overstaan". Deze bedrijven hebben n.l. vrijdagmiddag en maandagochtend met leegloop te kampen en op deze manier zouden deze halve dagen renda bel gemaakt kunnen worden. Automobilisten willen n.l. bijna altijd hun auto vóór het week einde terug hebben. De gedachte werd geuit door één van de bestuursleden van de Focwa tijdens de persont vangst.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21